Verkorting werktijd in de detailhandel lastige zaak De heer Jurissen overladen met prachtige geschenken BALLOGRAF BALLPOINTS van het draaiboek Ga ook blij leven op COCOS! Agenda voor Leiden Vervoersproblemen moeten nog eens onder de loep Verzet Leidse universiteit is gisteren herdacht L tlEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 26 NOVEMBER 1960 Zaterdag De kleine Buroht, 2 uur: St. Nicolaas- !eest personeelsvereniging Tokheim. Kantine Royal Mc Bee, 2.30 uur: Sin terklaasfeest Speeltuinvereniging De Vijf Hoven; 3.45 uur: aankomst St. Ni- polaas. Doelenkazerne. 2 45 uur: St. Nicolaas- riering Bond Ned. Mil. Oorlogsslacht offers Zuid-Holland-Noord. Wijkgebouw De Goede Herder. Oude 'est 13, 310 uur: Bazaar Herv. Mo- •nwijk. en Stadsgehoorzaal, 8 uur: Jubileum-feest avond P. C. en Leembruggen. |e. De Hoeksteen, Levendaal 1, 105 uur: 1S.Jubileumtentoonstelling huishoudelyke- is-tn gezinsvoorlichting, an Boshuis, 8 uur: Herdenking 30-jarig be- •ldktaan CJV Jong Leiden. Oegstgeest, Witte Huis, 3 u.: Ont- vangst St. Ni cola as. is- iet Zondag Luxor-theater, 10 30 u; Bijzonder kerke- •rk Herv. Gemeente, ds. J. W. Sdhulte fordholt uit Wassenaar over rassen- iroblemen. Maandag an Stadsgehoorzaal. 7.30 u.: Vébo-familfle- rc" evond met prijsuitreiking. Jan van Houtforug, 730 uur; Opening -.Lichtrweek door burgemeester. Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraad. Rooseveltstraat 27, 3-6 en 7-11 u. njn.: Id St. Nicolaas-fruitshow Siere's fruit- ï'"handeL 0(1 Stadsgehoorzaal, en 2 30 uur: 67ste f"•jeugdconcert Mij. voor Toonkunst, Rot- terdams Philharmonisch Orkest o.l.v. ™E. Flipse. e. De Doelen, 8 uur; Leidse amateur- (fotografen. de De Kleine Buroht, 8 uur: Scheidsrech- >r-tersvereniging. K. v. d. Meer over de or moderne scheidsrechter. Dinsdag vt- De Turk. 8 uur: Onderwater jagersclub ^(Leiden, kleurendia's en films over zo- 00 |mertocht naar Spanje. |r_ Universiteit, 4.15 uur: Ambtsaanvaar- lijding N. Speijer, lector in faculteit der jg |geneeskunde. Doelenkazerne, 8 uur; Cabarebvoorstei- jn ling o.l.v. Jan Oradi. id Rijksmuseum van Oudheden, 8 uur: Dr. a- H. j. Franken over Opgravingen te id Deir'Alla. 7P Bethel, Stille Rijn 13, 8 uur. Samen- £n komst Geref. Zendingsbond Hulpverle- Ql niging Leiden, ds. De Lange met dia's over zendingsterrein in Afrika. TN DE ledenvergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken -®- voor Rijnland, die gistermiddag in het gebouw aan de Stationsweg te Leiden werd gehouden, heeft de ondervoorzitter de heer C. F. Meerpoel een korte inleiding verzorgd over „Werktijdverkorting detailhandel". Met cijfers toonde hij aan, dat de winkelsluitingsregelingen bij gemeentelijke verordeningen voldoen in de eerste drie dagen van de week. Een „ver storing" treedt nu op door de vijfdaagse werkweek in de industrie. De werktijden van het winkelpersoneel zullen moeten worden aangepast, maar hoe? De heer Meerpoel stelde, dat Nederland ook in dit opzicht niet los staat van het buitenland; in het bijzonder zal gelet moeten worden op de ons omringende landen (verkeer en toerisme). Ie Woensdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse Kunst- d- kring „Voor Allen", bariton Bernard Kruysen, Lucie Deunvorst, piano. Foyer Gehoorzaal, 8 uur: K. en O., dr. Paul JuLien met dia's en film Onder de - primitieve bergstammen van het Bauchl- plateau. De Burcht, 7.30 uur: Ontspannings avond Alg. Bond Ouden van Dagen, Imm.v. cabaret De Mutoca's. De Harmonie, 8 uur: Leidsche Bond I van Huis- en Grondeigenaren. Snouok Hurgronjehuis, 8.15 uur: Pia nist Ton Hartsuiker. Prytaneumzolder, 8 uur: Academische - filonstudiekring Salon Indien, Nieuwe O expressiemogelijkheden van de film? Academisch Ziekenhuis, 12-50120 u. Middagpauze-bijeenkomst. Leiderdorp, gemeentehuis, «.15 u. Raadsvergadering. Donderdag g. Zaal Prediker, Jan Vossensteeg 17, 730 r. uur: WeLsprekendheidsconcours In-ter- n. scholaire Contaot Commissie. c_ Gulden Vlies, 35 uur: Receptie assu rantiekantoor lm. Noomen t.g.v. 25-jarig bestaan. Stadsgehoorzaal, 8 uur; Concert Resi- dentie Orkest. Hoek Oude Singel-Nieuwe Mare, 4 u. Opening garagebedrijf Bierman door m wethouder A. J. Jongeleen. ju e- Vrijdag if. Pieterskerk, 7-15—7.50 uur nm.: Avond gebed. Film» st Casino (2.30. 7 en 9.15 uur): Makkers as staakt uw wild geraas (14 jaar). te Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Too hot to handle (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Hannibal at (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9 15 uur): Strijders der duisternis (14 jaar); donderdag: •rs'Kentuokian (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Kind 'w hearts and coronets (18 jaar), is Trianon (2,30. 7 en 9.15 uur): Die li- Brüoke (18 jaar). Tentoonstellingen ;e Lakenhal, grafiek van Cüris en Lau- :n rent van der Windt (tot 6 december). Lakenhal, schilderijen uit inzendingen voor de Wedgwoodprijs 1960 (tot 28 no- "I vember). a- Musea, Instituten, leeszalen e.d. Rijksmuseum van Oudheden, Rapen- Ie burg 28, Panorama der prehistorie (tot 15 december). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ruan- da-Urundl, (tot 31 oktober). De Waag, 2.30—5.30 uur: Pas op onze leugd (tm. woensdag 26 oktober, ma., di. en wo. ook 710 uur n.m.). inlichtingen kantoor V.V V Stee na tr i lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. «v taterdag tot 1 uur. Rijksmuseum voor Oudheden. Rapen- I burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Archaologasch instituut. Rapenburg 26 e'ke dag algemene studiezaal en uitleen- b.b'.iotheek tot 5 uur (behalve zaterdag- middag). Academisch-Historisch museum Rapen - burg 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrtj- i-' dag van 2 tot 8 uur. n Legermuseum „Generaal Hoef er", Peat- buislaan 7: elke dag geopend van 10—S u Pilgnmfattoers-huisje, Boisotkade 2, elke r. dag geopend van half 10 tot 12 en van I r tot 4 uur Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8 30 tot 12 30 eD van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12 30 en van 2 tot 4 uur Jeugdibibktheek. leeazalen en DibUo- Kamer van Koophandel voor Rijnland Duitsland bijvoorbeeld had tot voor kort de eerste zaterdag van de maand ..lang", dat wil zeggende winkels de ge hele dag open. De andere zaterdagen wa ren kort. In totaal zestien lange zater dagen. In de praktijk bleek dat te weinig Nu zijn er 22 lange. De detailhandel wenst dat aantal beslist uit te breiden. In Nederland zal speciaal gelet moeten worden op het belang van de consumen- de personeelsbelangen, die van de winkeliers, in het bijzonder de eenmans zaken, en ook op de belangen van het grootwinkelbedrijf. De heer Meerpoel ging in dit verband verschillende mo gelijkheden na. Een van deze was, dat koopavond wordt ingesteld voor de vrijdag, tot 9 uur, waarbij gesloten wordt op zaterdagmiddag 2 uur Rusttijden en totale werktijd zou men in onderling overleg voor vrijdag en zaterdag moe ten regelen De heer Meerpoel merkte op, dat de openstellingsduur van de winkels steeds achterloopt bij de werktijden in indus trie, handel en ambacht. Het blijft een taak van de Kamers van Koophandel, hetzij regionaal, hetzij nationaal, de ont wikkeling in industrie, handel en am bacht attent te volgen, gezrien ook de dienende taak van de detailhandel. De Kamers kunnen wellicht in de nabije toekomst een bepaalde sluitingsregeling voor d^ detailhandel aanbevelen, waarbij men met het resultaat van het vrije spel inzake de werktijdregeling tussen werk gevers en werknemers in industrie, handel en ambacht, al bij voorbaat re kening kan houden. Verkiezingen Als lid van de Kamer werden herko zen de heren S J. An es, B D. Arents. horst, jhr; Z H. M. van Asch van Wijck, C. A Bos, G J. den Heeten, ir. J. J. G van Hoek, P. J. van Hoeken. P. A de Jong, J. H. van der Kloot, C. D. Ligt- voet, W. G. J. van der Linden, E, S. Prins, G Sohrama. W. J E. Tissing en F J. E. Urlus. De heer S. A. van Leeuwen te Leiden werd gekozen. In de vacature van de heer Bos te Alphen aan den Rijn had het bureau (in verband met diens leeftijd) de heren Houweljng en J. Hop te Alphen kan didaat gesteld. De heer Bos werd geko zen, nadat deze had verklaard een heen gaan uit de Kamer nog niet te ambiëren. In deze vergadering werd ook de be groting behandeld. De Kamer keurde haar goed. Voor het onderhoud van de gebouwen is f 3 000 uitgetrokken, voor subsidies f 6.000 en voor de verbouwings reserve f 20.000. De begroting sluit met een nadelig saldo van f 23000 zodat de Kamer ook voor 1961 genoodzaakt is toe- Advertentie vanaf 1,95 4-kleurenpotlood 3,95 3-kleurenbalIpoint 5.90 Vulpenhouders met gouden pen, 1 jaar garantie 3.95 ALLE GESCHENK-ARTIKELEN GRATIS VERPAKT IN ST.-NICOL A AS-PAPIER HAARLEMMERSTRAAT 167—171 Marthasticliting kreeg f 2300 in Leiden In de lunchpauze waren gistermiddag in de recreatiezaal van HCW en NEM aanwezig ds. en mevrouw Meyer en de nieuwe directeur van de Martha-stich- ting, ds J. Veen. Zij waren daar om de door directie en personeel bijeengebrachte f2300 in ontvangst te nemen, bestemd voor de viering van het Sinterklaasfeest op de stichting. De voorzitter van het sociaalfonds, de heer C. Pouw, overhan digde het bedrag. Mevrouw Meyer zei in een toespraakje, dat zij voor de zevende maal op „haar" fabriek was. Zij dankte het personeel nog voor het mooie bloemstuk, dat zij bij haar afscheid had gekregen. Namens de kinderen bood mevrouw Meyer alle werknemers iets aan bij de koffie als kleine tegenprestatie. cheek Reuvens. Plantage 8: maandag iirvsdag en donderdag van 4 tot 5 30 u woensdeg en zaterdag van 12 tot 4 30 u en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6 30 tot 8.30 uur avonds Geologisch en mm era logisch museum Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur Gravensteen. Pieterskerkhof 6, Juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Koli- makersteeg 18a Rijksmuseum voor Volkenkunde, tot 15 oktober: expositie over Ruanda Urundi. .^agelijks geopend van 10 tot 5 uur). Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling. geopend van half tien tot half 4 op zaterdag tot 3 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Brss straat 27 maandag en woensdag van I tot 5 30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag er. innderdag van 1 »ol 4 30 uur vrijdag var 10 tot 5.30 en van 7 lat 't uur. stemming te vragen io opcenten (e hef fen op de kosten „eerste inschrijvingen" en „jaarlijkse bijdragen 1961". Uit deze opcenten vloeit een inkomst van f 18 600 voort, zodat het nadelige slot wordt te- ruggebracht tot f 4 400. Ir M. C. de Jong bracht nog ver slag uit van een bespreking van de vervoerscommissie. Mede naar aan leiding van de klachten die door de omschakeling van de tram op de bus naarvoren zyn gekomen, stelde hy namens deze commissie voor. pogin gen in het werk te stellen het hele vervoersprobleem in deze streek ge- coördinerd nog eens te bezien. Daar bij zou de nadruk moeten worden ge legd op een samenwerking tussen de gemeenten. Ook vroeg hij het bureau de onvoldoende verlichting van de Warnionderweg by de betrokken autoriteiten aan de orde te stellen. Gaande van Oegstgeest naar Leiden is de toestand daar levensgevaar!yk, zo meende de heer De Jong Een vertegenwoordiger uit Alphen aan den Rijn bracht het bestuur de wense lijkheid van grotere treinen op het baan vak Leiden-Utrecht op de spitsuren on der de aandacht. Ook dat zal te bevoeg- der plaatse aanhangig worden gemaakt. Leidse vereniging tot IJsbest rij ding Als symptoom van de naderende win ter werd onder het voorzitterschap van de heer N. Parlevliet Jr. in restaurant Van der Heyden de jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden van de Ver eniging tot IJsbestrijding In zijn ope ningswoord memoreerde de voorzitter het overlijden van de heer Jac. Boot, com missaris der vereniging. In verband met het 25-jarig bestaan van de vereniging gaf de voorzitter een kort verslag van het ontstaan en de groei van de vereniging. De secretaris-pen ningmeester bracht versdag uit over het boekjaar 1959-1960, dat Werd afgesloten met een saldo van f 4 064,07. Het betrek kelijk gunstige saldo werd bereikt door dat de vereniging, i.v.m. zachte winters, vier achtereenvolgende jaren niet tot aotie behoefde te komen. De heer G. A. Kuyper werd als com missaris herkozen, terwijl de heer J. J. Epskamp met grote meerderheid van stemmen tot commissaris werd gekozen en als lid van het bestuur toetrad. Het ledenaantal bleef ongewijzigd, zo ook het aantal gemeenten, dat door het ver lenen van een garantie in het werk fonds het werk der vereniging steunt. Tijdens de vergadering werden de leden opgewekt nieuwe leden aan te werven en ook te trachten meer ge meenten binnen het werkgebied van de vereniging, t.w. het district van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden, voor de vereniging te interesseren. Besloten werd de mini mumcontributie nie^ te Verhogen. Om stil te staan bij het 25-jarig be staan van de vereniging verbleef men na de vergadering nog korte tijd gezellig bijeen, waarbij de vereniging een apéri- tief aanbood. Sinterklaas in Casino De Hogewoerd heeft voor de komende Lichtweek een nieuwe attractie voorbe reid. Sinterklaas komt namelijk in Casi no. Een volle week zal hij daar aan de kinderen verrassingen uitdelen, zyn spreekuren zijn: van half 3 tot half 6. Een en ander is georganiseerd door de winkeliersvereniging Hogewoerd. Tussen de bladzijden Hannibal LUXOR. Nu moge in de aankondi ging van de film Hannibal" staan, dat Hannibal me<t duizenden manschappen en olifanten over de Alpen trekt, het blijft inmiddels een feit. dat deze film geheel op de Veluwe opgenomen had kunnen zijn. Fraaie bergpanorama's zijn er niet by, maar strijd met pijlen en speren de-s te meer Dat brengt spanning voldoende en nog meer bloed, maar Hannibal is nu eenmaal een strijder, die bovendien ver liefd wordt op een nicht van een Romein se senator. Deze nicht Silvia onderhoudt het con taot -tussen de legerscharen van Hanni bal en de verdedigers van Rome. Het kost haar het leven, ondanks haar po gingen de vrede te bewerkstelligen. In middels gaat de strijd verder: nieuwe troepen voetvolk en cavalerie stormen op elkaar in. Zo gaat het de hele film door. Voor de liefhebbers van dit genre spanning en sensatie, voor anderen te inhoudsloos om ontspanning te verschaf fen. (Stoer doen met Hannibal). Too hot to handle LIDO. Veel mensen denken en han delen volgens een cliché-matig patroon, zonder dat zij ooit op de gedachte ko men w iets eigens in te leggen. Bij film producenten gaat deze stelregel in ver bazingwekkende mate Steeds weer op. De film Too hot to handle, vervaardigd on der regie van Terence Young, speelt zich af in enige nachtclubs van de Londense wijk Soho. Eigenlijk spelen hier twee ge schiedenissen door elkaar heen: de ene directie van een nachtclub pleegt chan tage op de tweede, en verder is er een Frans journalist die achter, het geheim wil komen van een danseres-met-een verleden. Op zichzelf zyn dit raadselen die best Opkomen voor recht en waarheid ^70ALS gemeld, werd gistermiddag in de Pieterskerk een bijeenkomst *-■J gehouden ter herdenking van de 26ste november 1940 toen te Leiden het studentenverzet begon. De rector magnificus, prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma, herinnerde in zijn openingswoord aan de befaaihde rede van prof. Cleveringa naar aanleiding van de maatregelen van de toenmalige bezettende macht ten aanzien van de Joodse hoogleraren. Aangezien degenen, die deze dag te Leiden hebben beleefd, in de senaat klein in aantal zyn, kan men zich afvragen, waarom deze herdenking wordt gehou- Afscheid direetêïiv NZHVM GISTEREN gaven wij reeds een kort verslag van het afscheid van de heer J. J. Jurrissen als directeur van de NZHVM. Wij willen thans wat uitvoeriger weergeven, wat er zo al gesproken is. De heer A. Holenga prees de heer Jurrissen om het feit, dat hij nooit op iemand neerzag en nooit eigenwijs was. Toen hij in 1940 zijn intrede deed, werd hij met gemengde gevoelens ontvangen. Een oud-kapitein, een beroepsofficier en men dacht aan strengere discipline en moeilijkheden bij het overleg. Het bleek een ij dele vrejs. De heer Jurrissen heeft zijn taak op voorbeeldige manier vervuld. Nadat hij in 1948 directeur was geworden, hadden vooral de sociale verbeteringen zijn aandacht. Grote dank is het personeel ook ver- sohuldigd aan mevrouw Jurrissen, die altijd veel belangstelling toonde. Nadat de scheidende directeur zijn auto had gekregen en mevrouw een ruiker bloe men, werden de gisteren door ons ge noemde tekeningen overhandigd. Dank De heer Jurrissen zei in zijn dank woord, dat de rit naar het bedryf hem deze morgen zeer zwaar was gevallen. Dat hy na de oorlog veel meer had kun nen doen dan een van zijn voorgangers was, zo meende hij, voornamelijk te danken aan de tijdsomstandigheden. Bo vendien kon hij steunen op bekwame en toegewijde medewerkers. Hij toonde zich erg blij met de auto, die een bewijs van vriendschap is met allen die bij de NZHVM met hem hebben samenge werkt. Vervolgens kreeg een ieder de gele genheid de heer en mevrouw Jurrissen persoonlijk te groeten. 's Avonds kwamen nogmaals on geveer achthonderd personen In de garage bijeen. De toespraken werden toen herhaald. Er waren ook nieuwe sprekers, die een stroom van ge schenken aanvoerden. Voornamciyk werden cadeau's aangeboden die verband hielden met de auto. zoals bermlampen, radio, een jaar vrU van wegenbelasting, een sleepkabel, een zijspiegel, een verzekering, een abon nement op de Kampioen, enz. enz. Voor mevrouw Jurrissen waren er tal van bloemstukken De harmonie speelde Abide with me. Ook deze aohthonderd gasten kregen de gelegenheid persoonlijk afscheid te nemen van de directeur en zyn vrouw. De namen van de sprekers van gister avond: de heren M. Kapteyn, onder directeur, J. Bos, Van Dinteren, W. Strik en F. Swager namens de v.v. Tram vogels en NZHTB Leiden. L. J. Gou- driaan namens de schaakclub, J. F. Kruup namens Vermeerder Uw Kennis. A van Kouteren namens Kindervreugd afd. Haarlem. B. L. Melis, Coop, vereni ging Ons Belang. A. Galjaard, Th. Weijers, reisvereniging, Jac. Beekman namens de ontspanningsvereniging Het personeel en de gepensioneer den van de NZHVM hebben de schei dende directeur J. J. Jurrissen een auto aangeboden. Geheel links de voorzitter van het huldigingscomité, de heer A. Hollinga, geheel rechts diens dochter, die bloemen aanbood. Behalve het echtpaar Jurrissen staat nog op de foto een zoontje van een NZH-monteur, dat het contictsleu- teltje mocht overhandigen. Leiden, D. van Wieringen, reisvereniging te Haarlem, W. J. Weijers namens Het Stuurwiel, M. Ockeloen, Van Teulingen, Lunenburg. Bos, de journalisten Bart- man en Hendriks, Postlbuma namens 'el harmonie en tamboers. den. aldus prof. Rypperda Wierdsma. Is de herdenking van 26 november dus bestemd om af te sterVen tot een dorre plechtigheid, niet afgeschaft .alleen om dat men dat nog niet durft, omdat men zich daarvoor toch geneert? Tot het vol- th9uden van deze herdenking zullen wy Jn de toekomst alleep 'in stiat zijn, als wij de overtuiging kunnen bèhoucfcn, dat het goede zin heeft elk jaar opnieuw ons allen, nieuwelingen en ouderen, er van te laten doordringen, waarom hét toen is gegaan en altijd weer kan gaan: op te komen voor recht en waarheid te gen discriminatie en mensontering, aldus de rector-magnificus. Aangezien prof. Holmer. die aanvan kelijk een herdenkingsrede zou uitspre ken, door ziekte was verhinderd, werd deze taak nu vervuld door mr. (J E Langemeyer. die zijn rede had getiteld „Kunnen wij mi gerust zijn"" Hoe staat het met onze innerlijke gesteldheid?, vroeg mr. Langemeyer zich in het begin van zijn rede af. Geven de gebeurtenis sen van 1940 en 1942 een waarborg, dat zij die op 't beslissende ogenblik de Leidse universiteit zullen vormen, tegen iedere bedreiging of verzoeking bestand zullen zijn? Nader ging spr. in op de aard van het protest en het verzet in het al gemeen en ib 1940 en 1942 in het bij zonder. Een rede op deze dag ter herdenking van de 26ste november 1940 kan niet zijn een ons beroemen op daden, die nog slechts die van weinigen onzer zijn. zo concludeerde mr. Langemeyer. Het mag zijn, maar kan niet uitsluitend zijn een herhaal de hulde aan hen. die deze daden de hunne mogen noemén. Heeft een herdenking als deze dan geen enkele waarde? Mr Langemeyer beantwoordde deze vraag door te zeg gen: „Die waarde is. dat zij ons eraan her innert, wat nog in onze eigen tijd Ne derlanders hebben gedurfd Noch het feit, dat een nog erger bezetting denk baar is. noch de omstandigheid, dat de grote meerderheid van hen, die aan de actie van de hoogleraren hebben deel genomen, er het leven heeft afgebracht wij allen herdenken hier de uitzon deringen: Telders en Flu nemen weg. dat hun handelwijze de uiting was grote moed en van grote kracht van overtuiging. Er is misschien geen verschijnsel van onze tijd, dat meer aanleiding geeft tot verwondering en ook tot vertrouwen in de toekomst van de mensheid, dan dit, dat leden van volkeren, wier cultuur, economische omstandigheden en maat schappelijke organisalie in zo ongekende mate gericht zijn op het voorkomen en wegnemen van alle vormen van zorg lijden, blijk geven in het uiterste geval niets te hebben verloren van het Yprmo• gen om voor wat hun heilig is, zelfs de zwaarste en uiterste offers te brengen. Daaraan herinnerd te zijn, is geloof ik het enige positieve, wat herdenking van deze dag ons kan geven". Cocos biedt volop keuze in moderne tinten en aparte dessins. Past in elk interieur. Is sterk en beslist niet duur! Aan deze onderscheiding herkent u de goede cocosi Ster-cocos is het collectieve merk van de leden van de Nederlandse Cocoscoiwentie. een aanvaardbare film zouden kunnen opleveren, maar Young heeft het goed gedacht daaraan nog een ander ingre diënt toe te voegen, namelyk wat in de film zo breffend wordt omschreven als „de vleesmarkt, woarby de wolven in de zaal huilen om te worden gevoederd". 0 vleesmarkt is de onverhulde om- chrUving van heit toneel, waar meisies die beter moesten weten zich in allerlei bochten wringen om uit hun gehalte een broodwinning te persen, en de wolven zijn vette zakenlieden, die naar deze aan bieding komen kijken. Voeg daarbij nog een dame als Javne Ma-nsfdeld, wier opzienbarende gestalte vele meters celluloid vult- en wij zijn waar wij nieit wezen willen, namelijk in een milieu dat bepaald geen goede kan ten heeft. Al met al een film. gemaakt om mensen met eenzelfde geestelyke inhoud als d» lieden in de nachtclubzaal te voederen. In decent is hiervoor een fraai euphemisme. (Met meisje» vangt men mannen). Makkers staakt uw wild fier aas CASINO. De eersteling van Fom Rademakers. Dorp aan de rivier, is zon der veel opzien te baren over het vader land®? filmdoek gegleden. Dat kwam hoofdzakelyk door de fragmentarische opzet van deze rolprent, die elgenlUk niets anders was don een aan'al zeer goed verfilmde hoofdmonumenten uit de geiyknamige roman van Antoon Cooien. Deed deze eersteling dus meer ver wachten. de nieuwe film Makkers staakt uw wild geraas (In Lelden vlugger terug gekeerd dan men kon verwachten) Is, hoewel bijwijlen verrassend van uitwer king en vaak bijzonder mooi wat de cameravoering betreft, toch ook niet ont komen aan een zekere voorliefde voor het detail, waardoor de hoofdlijn ons tel kens dreigt te ontglippen. Het Is voorwaar geen sinecure drie gezinnen waarin de moeilijkheden tussen man. vrouw en kinderen waarlijk niet gering zijn, zo te tekenen dat zy inder daad voor de toeschouwers gaan leven. Wij moeten bewondering hebben voor de intelligente wijze- waarop deze film is gemonteerd, maar aan de andere kant de ogen ook niet sluiten voor een zeker negativisme. waardoor een doem van „het zal toch niet lukken" over deze levens blijft hangen. Niettemin: dat er nu eens geen nie mendalletje in ons land is geproduceerd rrraar dat er serieus werk is geleverd stemt tot verheugen. De Nederlandse Filmproduktie Maatschappij hoopt regel matig nieuwe films uit te brengen- d» periode van Bleke Bot en De Jantjes sohymt definitief achter de rug te zijn (Serieuze Nederlandse film van zeer behoorlijk gehalte). Kind hearts and coronets STUDIO. De verfilming van de no velle van Roy Korniman, Kind hearts and coronets, in Nederland uitgebracht onder de titel Noblesse Oblige, is gepro longeerd. Het gaat hier om de zoon van een adellijke dame, die geen recht op een titel kan laten gelden omdat deze moeder haar hart heeft geschonken aan een Italiaanse operazanger. De moeder, reeds vroeg weduwe geworden, slaagit er niet in haar zoon toegang te verschaffen tot de hogere kringen De zoon besluit nu kwaadschiks de top te "bereiken en bedenkt even listige als afkeurenswaardige evenementen om zUn concurrenten voor de titel uit de weg te ruimen. Regisseur Robert Hamer heeft een sprankelende comedie gemaakt van deze in feu te verre van vrolijke gebeur tenissen. Deze speelsheid met zaken van leven en dood heeft niet de opzet iemand te kwetsen in zijn diepste overtuiging. Slechts wie typisch Britse humor kan waarderen zal veel genoegen beleven aan deze film. Speelse thriller). Die Briicke TRIANON. De ontroerende oorlogs film Die Brücke- van de Zwitserse regis seur Bemhard Wdcki, is geprolongeerd De echtheid van het authentieke verhaal van Manfred Gregor, de enig overgeble vene van zeven jongens die op 27 april 1945 een brug moesten verdedigen tegen oprukkende Amerikaanse tanks- spreekt onmiddellijk aan. De film streeft nergens gezwollenheid na en stelt de oorlog niet voor als een afwisselend avontuur. Wicki getuigt in zijn werk juist tegen de verschrikkingen van de oorlog en heeft in alle eenvoud een indrukwekkend filmwerk voltooid. (Ouertuipend door echtheid). Strijders der duisternis REX. Blijkbaar geïnspireerd door het Duitse oorlogsgeweld besluiten eni ge fanatieke Ieren in 1940 hun oude vry- heidsstrljd weer op te vatten. Opgeleid door Duitsers, organiseren ze sabotage groepen en de opperleLding van al het gedoe komt natuurlijk in handen van een bijzonder felle Ier, die voor niets terugdeinst. Eén bepaalde man kan hij bijzonder goed gebruiken voor zijn werk; deze man weigert aanvankelijk mee te werken maar wordt ten slotte overge haald om mee te doen. Nadat een gewonde vriend van hem door de onafhankelijke Ieren in de steek wordt gelaten trekt hij zich terug maar er wordt hem duidelijk gemaakt, dat dit niet meer mogelijk is Er gebeuren mede daardoor verschillende dingen. die de filmmakers ruimschoots gelegenheid heb ben gegeven de geweren te laten knallen mot op de achtergrond een ontluikende liefde. (Geromantiseerd stukje Ierse vrijheids strijd). Cantatedienst Kemonstr. Gemeente Leiden Tn He Remonstrantse kerk te Leiden zal zondag 27 november, in de dienst een cantate van Joh. Seb. Bach worden uitgevoerd De cantate, „zu Gottes Ehren" gecomponeerd. is geschreven voor de eredienst: daar heeft zij dus haar eigenlijke plaats en functie. De cantate no 39. „Brich den Hungrl- r.i-n dein Brot", naar de tekst een predi king van daadwerkelijke naastenliefde, is van indrukwekkende muzikale schoon heid Een drievoudig koor, een recitatief en een aria vormen het eerste deel; het tweede omvat een arioso, een aria. een recitatief en een slotkoraal. De uitvoering geschiedt door het Leids Studenten-Zangkoor en kamerorkest Collegium Musicum"; de dirigent ls Huub Buurman. De dienst begint om half elf tHoog- landse Kcrkgracht 34). Zie voor stadsnieuws ook pagina 9 en 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3