Meningen van anderen Rechtzinnig christendom en vrijzinnig onverzoe alijk Nadruk bij eenheid plaatselijke kerk op Het beeld in de kerk als lofoffer aan God OSRAM Enkele kanttekeningen Kamper studenten lid Oecumenische Jeugdraad Eervol ontslag voor ds. W. J. Gunning Een woord voor vandaag* Gebrandschilderd p raam voor Delfts Oude Kerk 2 ni REACTIE OP EEN ADVIES ^IETTEGEN8TAANDE de vroegtijdige maatregelen van de bonafide vak organisaties om met het oog op de uitblijvende gunstige beslissing op de loonvoorstellen voor de metaalindustrie de rust in de bedrijven te bewaren, blijkt het gelukt te zijn. hier en daar onrust teweeg te brengen. Er zijn namelijk bedrijven in het gebied van Amsterdam en Rotterdam, waar werknemers hebben gemeend het werk uit protest tegen de trage en mis prijzende behandeling van de voorstellen tot tussentijdse loonsverhoging in de metaalindustrie te moeten neerleggen. Het dagblad Het Parool bracht hierover berichten onder de kop: Niet tegen de directie, tegen de regering. Ons lijkt echter, dat hiermee de zaken niet zuiver gesteld zijn, afgezien nog van het feit, dat het een ongeoorloofde zaak is, tegen maatregelen van de regering te staken. De thans voorkomende stakingen zijn Immers een duidelijke reactie op het minder gunstige advies dat het bestuur van de Stichting van de Arbeid (de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties) over de loonvoorstellen van de metaalindustrie deze week aan het College van Rijksbemiddelaars heeft uitgebracht. Hier is in geding de wijze, waarop dit centrale orgaan van het georganiseerde bedrijfsleven zijn verantwoordelijkheid heeft gemeend te moeten zien. Bij ons bestaat de Indruk, dat bij een deel van het stichtingsbestuur te weinig de wil heeft voorgezeten om, gegeven de huidige situatie en het standpunt van de regering, een zo constructief mogelijk advies uit te brengen. Met uitzondering van de vertegenwoordigers van het C.N.V. het N.V.V. en het C.S.W.V. heeft men zich toch eigenlijk op het laconieke standpunt gesteld: de regering acht het in principe ongewenst, dat in Nederland in een bedrijfs tak lonen worden verhoogd nog vóórdat de expiratiedatum is bereikt; nu, bij de „metaal" is deze expiratiedatum nog niet bereikt, dus wij zeggen „nee". Ongeacht de consekwentles. niet lettend op eventuele ernstige maatschappe lijke gevolgen en vrijwel voorbijgaand aan de vraag, of aan deze bedrijfstak hiermee recht wordt gedaan. Dit is misschien scherper gesteld dan wij het bedoelen, maar de bedoeling is duidelijk. Hebben alle groeperingen binnen het stichtingsbestuur ernstig aan dacht besteed aan eventuele bijzondere omstandigheden, welke voor de metaalindustrie zouden kunnen gelden? Heeft men zich afgevraagd, of, gelet op de omstandigheden, wellicht een compromis-oplossing te vinden zou zijn? Is men bereid geweest de regering een oplossing te suggereren, welke voor de metaalindustrie uitkomst had kunnen brengen en welke voor de regering aanvaardbaar geweest zou zijn? Was de gedachte, welke toch wel bij een enkele groepering in het stichtings bestuur leefde, zo vreemd, dat het stichtingsbestuur in zijn advies aan het College aandacht had gevraagd voor een vervroeging van de expiratiedatum voor de lonen in de metaal-ca.o. van 1 juli tot bijv. 1 april? De datum van 1 Juli zou dan zijn komen te vervallen. Althans formeel zou er dan geen sprake zijn geweest van openbreken van de c.a.o. Wij veroordelen de stakingsacties, welke thans In de bedrijven gevoerd worden. Men bereikt hiermee immers niets, en bovendien heeft het College van Rijksbemiddelaars nog geen beslissing genomen. Maar als we moeten vaststellen, tegen wie deze acties zich keren, dan stellen wij, dat het hier gaat om de houding van het bestuur van het privaatrechtelijk toporgaan van het Nederlandse bedrijfsleven. Prof. Smits tot Protestantenbond De bekende Leidse hoogleraar prof. dr. P. Smits heeft gisteren op de jaarlijkse vergadering van de Nederlandse Protestantenbond ver klaard dat het rechtzinnig en vrij zinnig type van het christendom geen twee verschillende godsdien stige mentaliteiten zijn, maar twee pricipiëel onverzoenlijke waar heidssystemen, waarbij geestelijke waarheid staat tegenover feitelijke waarheid. De hoogleraar die in de Hervormde Kerk en daarbuiten reeds enkele malen van zich heeft doen spreken door de afwijzing van bepaalde grondwaarheden Advertentie DE GAULLE In Hel Parool heeft dr. M. van BlankenMrin een beschouwing gegeven over de ontwikkrlingen in de Algerijnse kwestie. Hij ichrijft o m „Het referendum dat De Gaulle de mogelijkheid moet en waarschijn lijk ook zal verschaffen om tich op de wil van het Franse volk te beroepen, zal nu kort na nieuwjaar worden gehouden. Ook dit vooruitzicht zal weer grote beroering in Algerije veroorzaken. De Mohammedanen, ook al zijn zij Frans gezind, gaan er sleed» meer hun eigen wil tonen. Niet over al in het land beheersen, zoals in Algiers, de fanatieke anti-gaullistische Franse natio nalisten onbestreden de straat. Dit alles zijn dan de eerste stappen naar de maat regelen die Algerije zijn zelfstandigheid in welke vorm dan ook moeten geven. Hel land krijgt een andere indeling der dis tricten. Moet deze dienen ter voorbereiding van een groepering die Franse en Moham medaanse belangen meer uit elkaar houdt? De raden in de nieuwe districten zullen po litieke reglementen moeten opstellen, maar dit is ook weer middel en niet het doel dat De Gaulle bereiken wil. Daarheen moeien andere wegen leiden en die wegen zullen zwaar geaccidenteerd zijn. Hoeveel gemak kelijker zou De Gaulle het kunnen hebben met de Mohammedanen als dit alles niet door de hun en vooral de rebellen zo ont moedigende besprekingen van Melun was voorafgegaan. V aar dèn misschien hoop zou hebben geleefd heerst nu wantrouwen of be zorgdheid. Maar hoe het zij, tegenstand van de Fransen in Algerije heeft De Gaulle tot nog toe telkens weer slechts tijdelijk tot stil stand kunnen brengen. De president is nu juist zeventig geworden. Hij kan sterking vinden door naar zijn vriend Adenauer te kijken, die op deze leeftijd zijn werk voor Duilsland nog beginnen moest en het tot op dit ogenblik heeft kunnen voortsetten". In ren commentaar op de mogelijkheden in Kongo schrijft Trouw o.m.: „De grote fout van de V.N.-lroepenleiding is geweest zich te bemoeien met dingen waar zij niets ■nee te maken heeft, n.l. de uitwijzing van de Ghanese zaakgelastigde Weibeek en zijn personeel op grond van voortdurende in menging ter begunstiging van Loemoemba. Dm dergelijke redenesi waren reeds eerder de ambassadeurs van de Sowjelunie en Tsjechoslowakije uitgewezen: toen waren er geen V.N.-troepen in de huurt en de maatregel kon zonder incidenten ten uitvoer worden gelegd. Nu traden de V.N.-troepen op ter bescherming van de villa, waarin de Ghanezesi, die weigerden het land op bevel te verlaten, verblijf h'elden. toen It.-kolo- nel Kokoio aan het hoofd van zijn mannen voor het ten uitvoer van het regeringsbevel de Ghanese ambassade betrad, opende de Ghanese politie, deel van de V-N.-atrijd- macht, het \uur, met het bekende gevolg. De Kongolese regering beschuldigt het V.N. •commando ook van oogluikende begunsti ging van de heer Weiberk. Dit is tevens de eerste keer geweest, dat Kongolese autori teiten de V.N. openlijk dwarsboomden en zo zelfverzekerd optraden. De V.N.-verte- genwoordigers moesten dan ook zwichten. Hei gaat rr niet gemakkelijker op worden in Kongo, l iteraard hebben de Kongolese militairen, overigens ook in een verbitterde stemming, een gevaarlijke prestigewinst be reikt of zij deze weelde zullen kunnen verdragen?" Advertentie BENOEMING Over de benoeming van de ge reformeerde bonder, dr. A. A. Koolhaas, tot conrector aan het Theologisch Seminarium te Drie bergen. schreef dr. G. Ph. Scheers nog het volgende: EN TOCH cn toch er dringt zich ook bij deze benoemingen een vervelend vraagje op, n.l. dit: zou dr. Koolhaas ook benoemd ziin. indien hij piet dezelfde was die hij nu is. maar bijv. door het opgeven van gezangen beslist met de Gere formeerde Bondsrichting gebroken had; zou dr. De Jong ook benoemd zijn. indien hij niet ook „altijd nog" en heel bewust rechts-vrijzfn- nig was" Men klaagt, dat de middengroep bij de leiding van de kerk steeds domineert. De laatste jaren is er echter reden zich af te vragen of men niet terwille van de linker en (vooral) rechtervleugel telkens bij benoemingen geschikte figuren uit de middengroep passeert om het evenwicht op een hoogst eigenaardige manier te bewaren. n.l. zo dat die middengroep zich voelt als iemand die midden op de wip zit, terwijl de bewegende per sonen aan de uiteinden hebben plaatsgenomen en de wip beurte lings naar de ere en naar de an dere karit doen doorslaan, maar zo dat voorzichtigheidshalve „rechts" iets vaker „voet aan de grond" krijgt dan „links". Terwijl er dan ook nog een stel ontevreden jon gens aan beide kanten staat te mopperen dat zij nroit op de wip worden toegelaten, omdat men vreest, dat zij helemaal aan de uit einden zullen plaats nemen en de beweging dan al te gevaarlijk wordt. 't Is een weinig sacraal beeld en men neme het vooral niet te ern stig; toch dringt 't zich de laatste tijd telkens aan me op. Ook toen ik las, dat aan het instituut „Kerk en Wereld" met het oog op de wika- opleiding twee nieuwe docenten in de dogmatiek zijn benoemd en dat dat zijn prof. dr. H. Jonker te Utrecht en dr. K. Strijd te 's-Her- togenbosch! TERUG NAAR ECHTE BIDDAG Naar aanleiding van de Thanks givings Day, de dankdag van de Amerikanen, schreef prof.mr. W. F. de Gaay Fortman een artikel over onze Nederlandsbiddag en dankdag. Hij schrijft onder meer in het Centraal Weekblad: Wij zijn het rechte gezicht op de dankdag kwijt geraakt en daarom weten wij met die dag als dag van de kerk niet goed raad. We hebben een tik meegekregen van het door de techniek bedorven levensgevoel, dat volgens 't verhaal 'n boer ln de Haarlemmermeer deed zeggen: nu de kunstmest er is. kunnen we de dankdag en de biddag gemakkelijk afschaffen. We zien niet meer de blijvende, overheersende betekenis van het voedsel voor ons bestaan. Daarom werd het hier een dankdag voor gewas en arbeid, elders een dankdag voor maatschappelijke ze geningen. Daarbij zagen we dan nog over het hoofd ik denk niet in de laatste plaats aan de afschu welijke werkloosheid in de crisisja ren, dat voor heel wat kerkle den smeekgebed èn dankgebed voor het dagelijks brood volstrekt geen vreemde aangelegenheid geworden was. TV/IJ IJveren terecht voor een kerk W die midden ln het moderne le ven staat, die een taal spreekt, die de moderne mens verstaat, die Gods grote daden zo vertolkt, dat die mens er stil van wordt. Sommi gen onzer konden daarvoor zelfs nog heel wat meer IJveren. Maar ik las enige tijd geleden, ik meen, dat het in het Luthers Weekblad was. dat de kerk ook moet oppassen in haar aanpassing aan de moderne tijd te gemakkelijk te zijn. Dat werd ge zegd in verband met het feit. dat de industrie bij de bepaling van ploegenarbeid en zondagsarbeid zich nooit de vraag stelt, of het ter wille van de kerk misschien ook een beetje of een heleboel anders zou kunnen. Men gaat er van uit, dat de kerk zich wel zal aanpassen of. als dat niet gaat. de zaak zal ac cepteren. Ik meen. dat in deze opmerking een goed stuk waarheid steekt, en ik zou hetzelfde willen zeggen over de biddag en de dankdag, wanneer de kerk deze abrupt of tersluiks loslaat, laat zij iets van het ware kerkzijn los. Want vooral in onze tijd is het dringend nodig, dat de kerk ons van de landbouwweten schap terugbrengt tot de eenvoudi ge wetenschap, dat de basis van ons bestaan het voedsel is. dat God de Heer van de oogst blijft, dat tot het wezenlijke van het christelijk leven behoort het gebed om het da gelijks brood en de lofverheffing om net ontvangen brood. IN DE zitting van de Economische cn Sociale Raad van de Ver enigde Naties deze zomer zei een sovjetrussische afgevaardigde, dat de oogst het enige onderdeel van het economisch leven was, dat men in de Sovjetunie niet beheerste en ook niet kon beheersen. Hij voegde er aan toe: dat betekent, dat we een van de meest gewichtige secto ren van het economische leven, zo niet de gewichtigste, niet beheersen. En wanneer iemand denkt, dat het in ons land toch altijd nog wel meevalt met dat dagelijks brood, laat hij dan denken aan die hon derden miljoenen in de wereld, voor wie de uitkomst van de oogst van hun eigen bedrijfje ieder jaar weer een spannende zaak is. om dat hun bestaan en dat van hun ge zin letterlijk daarvan afhangt, wij bidden waarachtig toch niet alleen voor ons zelf. Als er een ogenblik is, waarop de mens solidair is met de nood van de wereld, dan is het. wanneer hij bidt voor de oogst. nadrukkelijke biddag en dank dag. Wij hebben het nodig in ieder geval twee keer per jaar 's avonds, midden in de week. als we een vermoeiende dag van werken ach ter de rug hebben, als we vol zijn van al die dingen, die wij belang rijk vinden, stil te zijn voor God. te horen, dat niet wij deze wereld verzorgen, maar Hij. Hij alleen. „Wat betekent de bede: geef ons heden ons dagelijks brood?", vraagt Luther in zijn Kleine Cate chismus. Hij antwoordt: „God Seeft het dagelijks brood, ook zon- er dat wij er om bidden, aan al le slechte mensen. Maar wij bidden in deze bede, dat Hij ons onder dankzegging zal doen inzien, dat het van Hem komt." van de belijdenis van de kerk sprak over de grondslagen van het vrijzinnig christendom in de tijd. Onder meer zei hij, dat op het ogenblik het vrijzinnig christendom zich in een ernstige grond slagencrisis bevindt en innerlijk te gronde dreigt te gaan aan beginselloos heid en beginselzwakte. Dat is de reden dat het uiterst zwak staat in het gesprek zowel met het rechtzinnig christendom als met het buitenkerkelijk humanisme. Hij vond het verlammend dat er ook in eigen kringen gesproken wordt over een recht se en een linkse vrijzinnige groepering. Hij achtte het daarom van het grootste belang dat de beide groepen theologisch geneutraliseerd worden. Principiële keus Prof. Smits meende dat dc beide groepen samen een principiële keus moeten doen in alle ondubbelzinnigheid tussen dc twee genoemde principieel onverzoenlijke godsdienstige waarheids- opvattingen. Deze zin geeft de indruk als zou hij hebben aangedrongen op een volkomen scheiding of breuk tussen rechtzinnlgen en vrijzinnigen. Dit is kennelijk niet zo. want deze hoogleraar schreef in het blad „In de Waagschaal" van deze week nog dat hij wat betreft de Hervormde Kerk nog altijd verwachtingen heeft en dat hij ook wel toekomstperspectieven ziet. In dat blad sprak hij echter ook als zijn mening uit dat er in de kerk span ningen moeten blijven tussen een ty- piscti rechtzinnige benaderingswijze en een typisch vrijzinnige benaderingswij ze en theologische verwerking van de bijbelse geloofswereld. In Arnhem sprak hij in dezelfde geest en legde daarbij nog vooral na druk op 'iet feit dat het vrijzinnig chris tendom hoewel het door de eeuwen heen zichzelf gelijk blijft, toch in elke tijd zijn grondslagen opnieuw moet for muleren. Het studentencorps Fidcs Quaerit In- tellectum, van de Theologische Hoge school te Kampen iOudestraat), heeft na rijp beraad besloten om officieel toe te treden tot de Oecumenische Jeugd raad, om daarmede sympathie te betui gen met de Wereldraad van Kerken. De synode van de Gereformeerde Ker ken. die via haar zendingsdeputaten wel lid is van de Internationale Zendings raad die binnenkort met de Wereldraad wordt geintegreerd en die officieel deel neemt via het werk van het Algemeen „Interkerkelijke hulpverlening"van de Wereldraad, heeft zich steeds van de Wereldraad zelf afzijdig gehouden. De studenten zijn van mening dat de bin ding die zij via de Theologische Hoge school met de Gereformeerde Kerken hebben, niet impliceert dat zij ook in dit opzicht in het voetspoor van de oude ren behoeven te lopen. Nieuwe voorzitter Prof. Smits, die vroeger voorganger is geweest van de Vereniging van Vrij zinnige Hervormden in 's Gravenhage sprak in de 91ste algemene vergade ring van de Nederlandse Protestanten bond. die gisteren onder vo rzitterschap van dr. C. van der Berg uit Voorburg werd gehouden. In deze bijeenkomst kwam ook onder meer het voorstel ter sprake om in verband met het 90-jarige bestaan van de bond het bondshuis „Venwoude" in Lage Vuursche uit te breiden. Bouw en inrichtingskosten zullen ongeveer 70.000 vergen. Onder de leden zal een actie gevoerd worden om dit bedrag bij een te brengen. In het hoofdbestuur koos de vergade ring de heren A. A. Hoytink uit De Bilt en ds. J. H. Marwitz uit Bussum. Dr. Van der Berg legde om gezond heidsredenen zijn voorzitterschap neer. De heer Hoytink zal hem in die functie opvolgen. Conferentie C.S.B. en C.S.F.R. (Van een onzer medewerkers) Gisteren en vandaag hebben de Calvinistische Studenten Beweging (C.S.B.) en Civitas Studiosorum in Fundamento Jleformatorum (C.S.F.R.) een gemeenschappelijke najaarsconferentie gehouden te Utrecht. Deze beide organisaties omvatten student enuit de gehele gereformeerde gezindte. Het thema was „Verbond en kerkelijke een heid." In zijn openingswoord sprak de voor zitter. dr. A. Troost zijn blijdschap uit over het feit dat men in studentenkrin gen aan de vragen der kerkelijke eenheid niet voorbijgaat. Ds. D. K. Wielenga. vrijgemaakt ge reformeerd predikant te Rotterdam leid de het onderwerp „Kerkelijke eenheid als vrucht van verbondsgehoorzaamheid" in. Als grondslag der eenheid noemde hij de Waarheid. In Johannes 17 bidt Je zus om de eenheid der gelovigen zoals de Vader en de Zoon één zijn. Wij moeten in Christus blijven; dat betekent Hem liefhebben en Zijn Woord bewaren. En Zfin geest is ons daarbij de gids tot de volle Waarheid. De bewaring van het Woord en de belijdenis gaan voorop: daaruit volgt de eenheid. Het is dus een eenheid in de waarheid en niet ten koste van de Waarheid. Gehoorzaamheid Ds. Wielenga achtte alleen gehoor zaamheid de weg tot de eenheid. Chris tus is het Die Zijn kerk vergadert. Hij is GASFORNUIZEN resd» *inif -^11 1 284.- 1 tin piekfijn* L k«uk*n mti 'n JUNKER RUH De hervormde predikant voor buiten- Ïewone werkzaamheden in Barneveld. i. W. J. Gunning, die verbonden is aan de provinciale kerkvergadering ln Gelderland, zal na de kerkdienst van zondag 31 december zijn arbeid ln Bar neveld beëindigen en zijn ambt als pre dikant neerleggen. Hiermee komt hij tegemoet aan be- faaide verlangens van een deel van de mmanuel-kring.die hij heeft gediend. Op zijn verzoek heeft de synode hem eervol ontslag verleend met de bevoegd heid van een emeritus. R.k. enquete over grootte scholen hij v.h.m.o. Het r..k. Centraal Bureau voor Onder wijs en opvoeding en de Bond van Be sturen der r.k. scholen voor v.h.m.o. hebben in enkele landen van West-Europa een onderzoek laten instellen naar de schoolgrootte bij het middelbaar onder wijs. Het rapport van een gezamelijko commissie komt tot de conclusie cfat in geen van de bezochte landen (deze zijn: Frankrijk, Engeland. Duitsland en België) het beleid van de overheid gericht is op het bevorderen van grote scholen. In Engeland en Duitsland spreekt men zich uit voor scholen met 500 800 leer lingen. In Frankrijk noemt men scholen met 500 tot 800 leerlingen het gunstigst. Ook in België is men geen voorstander van grote scholen, aldus het rapport van de commissie die in deze vier landen de ministeries van onderwijs en in totaal 40 scholen bezocht Als nadelen van de grote school (meer dan 1000 leerlingen) wordfen genoemd: Een te gering persoonlijk contact tussen leraar en leerling, het ontbreken van een juiste sfeer voor de opvoeding, de noodzaak van een te strenge discipline en moeilijkheden bij de hulsvesting. Het rapport wil een bijdrage zijn tot de discussie over de planning van scho lenbouw. at organisatie van de school leiding en de aanpak van de schoolop- voeding in ons land. haar herder, haar enige bisschop. En wij moeten gehoorzaam zijn aan Zijn heer schappij. Slechts wanneer wij trouw blij ven aan het Verbond, zullen wij als een gemeente bij elkaar blijven. Ten slotte besprak h(j het verlangen naar de eenheid en wel ln de toekomst. De ene grote wereldkerk zal in deze zondige wereld niet gerealiseerd kunnen worden. Pas op de Jongste dag zal deze gemeente volle werweHjKheid worden: één kudde en een herder. Bil het huidige eenheldsstreven zal de nadruk moeten liggen op de plaatselijke kerk.- Vanmorgen hield prof. dr. H. Jonker een boeiend referaat over „Verbond en Kerk, waarin hij de dogmatische grond lijnen ten aanzien van deze problemen Wat is het gemakkelijk om kritiek te hebben op mensen en\ï op situaties en wat is het moeilijk om het beter te doen. Dat zou ik nooit doen, zeggen we vaak zelfverzekerd. Misschien is dat waar, maar er zijn tientallen andere dingen, die w\j wel doen. Oordeelt niet, zegt Christus, opdat gij niet geoordeeld wordtj\ Want met het oordeel waarmee gij oordeelt, zult gij geoor-^j deeld worden. Christus spreekt hier niet over het laatste oor-»1 deel, maar over onze dagelijkse kritiek op mensen rondom ons.~_i Met deze woorden bedoelt Christus niet te zeggen, dat wij alles maar moeten goedkeuren. Zonde blijft zonde. Gezien in Gods heilig licht zijn wij even zondig als die ander. Christus wildat wij de mensen rondom ons niet beoordelen - naar een ideaal, maar dat wij hun daden plaatsen naast onzet, eigen daden. Dan oordelen we heel wat barmhartiger. Christus1*1 wil dat wij beseffen, dat het gaat om mensen die falen kun- nen, die, evenals wijzelf, geneigd zijn tot alle kwaad, tot alle luiheid, tot alle onvoorzichtigheid. Pas dan kunnen wij de mensen helpen, want dan stellen wij ons niet boven hen, maar a naast hen en daar wil de Heiland ons hebben. n Studiedag Prof. van der Leeuwstichting J (Van een onzer verslaggevers) T~)E vraag of er in protestantse ker- ken voor het beeld plaats is, houdt de laatste jaren de gedachten wel bezig. Zij kwam ter sprake toen de kerkbouwtentoonstelling „Ark" gehouden werd. In 1955 hield de stu diekring kerkbouw en eredienst van de Prof. dr. G. van der Leeuw stichting er een conferentie over. Dit jaar hebben verschillende theo logische periodieken er aandacht aan gewijd. En vrijdag heeft de zojuist genoemde studiekring er opnieuw over gesproken. Dit gebeurde op een studiedag in de nieuwe Pauiuskerk te Rotterdam. Prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink zette in 1955 uiteen dat de schrik voor de voortbrengselen der beeldende kunsten in de christelijke kerk berust op het tweede gebod en incidentele his torische omstandigheden. Het tweede gebod spreekt echter over beelden die gemaakt worden om ze te veréren. Daartoe mogen ze niet dienen. Wanneer dit wèl gebeurde, wek te het reacties op; zie zondag 35 van de Heidelbergse catechismus. Dit is dan een der incidentele historische omstan digheden die aanleiding hebben gege ven het beeld uit de kerk te weren. Op de laatste studiedag te Rotterdam was het ds. H. R. Blankensteyn te Hil versum. die over „het beeld in de kerk" sprak. De moderne mens maakt beelden om Graf van Johannes gevonden Een Duitse expeditie meent ln Turkije het graf van de apostel Johannes te hebben ontdekt. Het graf werd ontdekt in d'e buurt van de Turkse stad Izmir. De Belgische vertegenwoordiger in de beheerschapsraad der V.N. heeft de volkerenorganisatie uitgenodigd waar nemers te zenden naar de verkiezingen in Januari a.s. in Roeanda-Oeroendi. het door België beheerde voormalige Duitse gebied. niet alleen te staan in de wereld. Inf" een beeld heb je de werkelijkheid, een' beeld geeft zekerheid. fv' In de kerk kan dat bezwaren ople-, 1 veren. Een beeld is statisch, niet pas-Ju send in de dynamiek van de tijd tus-en sen pinksteren en de wederkomst. Van I der Leeuw karakteriseerde het beeldita wel als „een gestremde beweging". De kerk moet haar vrijheid om beel-vai den te maken niet zoeken in de mens wording van Christus. Dan wordt het inderdaad iets statisch, iets zekers. Maar de verkondiging roept ons juistXve uit onze zekerheden weg. Het gaatLn bij het beeld in de kerk niet om af-Dn geronde en klare vormen. In de tijdp toen men daarnaar streefde (b.v. Thor- waldsen m^t zijn bekende beeld vanj Christus) was de kunst ver verwijderdBV, van de cultus. „Voor God gemaakt"1] Ds. Blankenstcijn wilde het beeld gt. In de protestantse kerk zien als een lof-ha offer voor God. „Wc laten aan God zien hoe we het evangelie begrepen j hebben. Zo hebben ook de middeleeu-; wers het gezien, die in hun kathedralen if1 zelfs beelden plaatsten waar geen mens ze kon zien: ze waren voor God ge- 1 maakt." foi Offers, aan God toegewijd, hebben de 1 eigenschap, dat ze altijd aan ons wor-tei den teruggegeven Zo staan de „voornv God gemaakte" beelden om ons heen. om ons te vormen. Beelden in de kerk roepen de zicht- baarheid op van de manier waarop Godj^ tegen -deze wereld aankijkt en waarop w., Christus er in heeft gestaan. Christus bracht niet de hemel op aar- de. maar Hij aanvaardde op heilrijke,'0" manier het leven op aarde. Daarom is;£e. Hij werkelijk het beeld Gods. Wat we in de kerk nodig hebbein zijnflir beelden, die de zichtbare werkelijkheid bevelen zich te voegen naar de ma-|H. nier waarop Christus de werkelijkheid Di aanvaard heeft. Zij wekken er toe op om het leven en het lichaam werkelijkLc te aanvaarden. Want lichaam, stof en' zichtbaarheid mogen meedoen aan de lof|m van Golgotha en pasen. ov Daarom ls het volgens ds. Blanken steyn geen vraag meer of men ln de kerk waar reeds van zoveel kunst gebruik wordt gemaakt ook de beeld- ki houwkunst mag toelaten. K Advertentie RESA-HILVERSUM Batar SchrIJtalIJk Ondsrwljs Wiskunde L0. «n M.O.A. Handelskennis L.0. en M.B.A. Praktijkei. Boekh. en Handelscorr. QESLAA60 DANK ZIJ... Resa-Hllversum ipr pi Lieve Peter, Het is goed dat je veel aan me denkt, ik voel me zo bedroefd en weemoedig, ik heb veel te lang in de stad geloper. van middag. Zouden er poppen bestaan die huilen, denk je? Ik zou heel graag zo'n pop willen hebben, ik 'eb donkey al met z'n gezicht naar de muur gezet, 't is af en toe of hij me uit lacht, zoals nu, nu ik melancholiek ben om alles wat ik gezien heb, een baby met hele grote blauwe ogen, meeuwen als pa piersnippers boven een diepzwarte gracht, een vrouw die huil de boven een stukje papier (je mag ook niet naar binnen kijken, zoiets „doet men niet"); ergens legde een man in een verschoten overal een boot aan onder een zilveren boom. De vuile bruine boot, het zwarte water met de gele blaadjes, die langzaam wegdreven (waarheen?). Het had iets dreigends, iets sombers, zoals de geur van 't bos nu, die je heel voorzichtig moet inademen met je mond half open, ,'e proeft het bederf op je tong. Naar een vriendinnetje geweest om wat in te halen van wat ze allemaal gedaan hebben toen ik ziek was, ook lopend, mijn fiets is kapot. Ik ben beter, maar het is helemaal niet prettig, op school kan ik me niet bewegen, zonder dat ik zijn ogen voel. de insinuaties van vriendinnetjes. En er gebeurt niets. Het blijft bij blikken van zijn kant. Gelukkig krijgen we heel gauw een klasse-avond, misschien brengt dit uitkomst. Ik had me dit heel anders voorgesteld, als iets van de zomer, van d lente misschien, 't zou heel vanzelfsprekend gaan, een hand in hand lopen zonder veel te zeggen. Mijn vriendinnetjes hebben op dit gebied veel grotere ervaring dan ik, die zien het ook vaak als iels waaruit je halen moet wat er uit te halen valt. Ik weet niet waarom ik je dit schrijf, alles ziet er zo moeilijk uit, morgenochtend weer hetzelfde, maar jij begrijpt dit verwarde geschrijf toch wel, hè? In een antiekwinkeltje zag ik oude kettingen hangen, ik zou er wel een* eentje om willen hebben om te voelen of ze nok oud zouden zijn om mijn hals en om verhaaltjes te verzinnen over al die vrouwen die dezelfde kralen gedragen hebben. Ik schrijf je dit bij 't licht van de schemerlcmp, dat is ver keerd, ik zou de grote lamp aan moeten steken en niet toe geven aan deze stemming. Gisteravond heb ik gekeken naar het versleten gordijn en niet gedacht aan de ogen van verre onheilspellende dieren, er zitten heel veel gaatjes in de hemel, gelukkig had de wind er wat wolken overheen gelegd. Ik ben blij, dat ik dat verhaaltje weet, want ze ziin heel mooi. de sterren. Gisteren (gisteren gebeurt er altijd meer dan vandaag) zag ik een dood konijntje. Ik ben vlug doorgelopen, laf, het was helemaal opengereten, heel bloederig en vreemd, geen vroliik konijntje meer maar een stil ding, dat me misselijk maakte, zo wreed en zielig dood. Twee regels van Pierre Kemp Komen me telkens weer in m'n gedachten: ,Jk heb niets gevraagd, gezwegen, niemand iets ontnomen. Het naamloze achter de Dood is nu al over mij gekomen. En dronken ben ik zonder drank om wat ik niet heb gedaan. Er valt nog een blad tussen mij en de maan." Hij noemt het gedicht, waarin deze twee regels staan „blade- renreuk", maar het zou ook herfst kunnen heten. Alles is ge zegd. het regent vaak, laat het nu maar winter worden. Lieve Peter, laat je door deze brief niet deprimeren, het is maar een trieste bui van me (de leeftijd zeggen de peda gogen). Ik heb de portable radio op m'n kamer, zachte orgelmuziek, preluderend over iets als een sneeuwvlok, de blauwe ogen van dat kindje. Dag Peter, het is half tien. ik zal zo wel naar bed gaan, anders heb ik morgen weer heel gauw hoofdpijn op school. Misschien is morgen de lucht wel blauw. Dag, je MARJA. R: (Van een onzer verslaggevers) In een steenkoude Oude Kerk te Delft had gistermiddag in aanwezig heid van koningin Juliana de over- Ul dracht plaats van het door de Lim- sc burgse glazenier Joep Nicholas, ge- brandschilderde Willem de Zwijger- [a raam aan de kerkvoogdij van de her-' vormde gemeente. Het grote en zeer fraaie raam vormt een prachtige af sluiting op de noordzijbeuk en is goed q zichtbaar van de plaats waar Willem w van Oranje in het Prinsenhof zijn werkkamer had. Het raam is een ge schenk van mevrouw A. H. E. M. Philips-de Jongh. ge Nadat koningin Juliana van de 17-ja- rige dochter van de president-kerkvoogd de traditionele bloemen in ontvangst had genomen, vertelde mevrouw Philips si hoe zij er toe gekomen was het raam te schenken. h- Op een goede dag had de glazenier Joep Nicholas haar geschreven dat m de kerkvoogdij het plan had opgevat om het grote raam aan de kant van het Prinsenhof ter herinnering aan Willem;?, van Oranje te doen brandschilderen. Hij had reeds een twaalftal kleine ramen ontworpen en suggereerde nu mevrouw |h( Philips om het raam ter nagedachtenis aan haar man te schenken. „Zonder eni- B: ge aarzeling ging ik met zijn voorstel akkoord", zei zij, waarna ze nog de wens uitsprak dat het raam nog lange tijd het godshuis in tijden van vrede en re dankbaarheid zou mogen sieren. De bijeenkomst werd besloten, nadat V( nog de glazenier een verklaring van het V( raam had gegeven en de dichter A. Ro land Holst een gedicht voor had gedra gen In ziin slotwoord bracht de presi-j dent-kerkvoogd. dr. ir Dingemans, me vrouw Philips de dankbaarheid van de 01 hervormde gemeente over. 15 Advertentie d< Bcroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Nunspeet (vac. N. Kleer- 1 maker): J. van de Velden te Dordrecht; 1 te Wezep: L. Trouwborst te 's Gravelduin- 1 Capelle; te Hilversum (vac. A. Klein Kranenburg): toez. J. v. Rootselaar te l Delft Aangenomen naar Genemuiden: G. v. Estrik te Nieuwland, die bedankte voor Schoonhoven. Bedankt voor Rhoon: Ph. F Faber te Hoensbroek-Nuth CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Zaamslag: C. Smits t# lied reent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2