Een koning keert terug in Griekenland DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD DE WERELD 25 JAAR GELEDEN ZATERDAG 26 NOVEMBER 1960 door G. PUCHINGER i.W« Gods hulp, en door de wil van het volk teruggeroeften op de Troon, keer ik zonder wrok over het verleden naar Griekenland terug. Ik ben vast besloten trouw en 'ovaal te gijn aan het constitutionele regime en heb tot devies gekozen: „Mijn kracht is de liefde \an mijn volk." Ik vraag medewerking van allen, ten einde de welvaart en liet geluk van het vaderland te verzekeren." Proclamatie GEORGE 11 VAN GRIEKENLAND, \anuit Londen, begin no\emher IMS. „Hoe de Koning de politieke situatie regelen zal, kunnen wij niet vooruit neten IT 'ij kunnen echter de Grieken verzekeren, van de kapitalist tot de arbeider toe, dat George II komt als koning van alle Hellenen. Hij kent geen partijen, heejt geen vooroordelen. Hij kent slechts Griekse burgers. Bovendien bestaan er vanaf heden geen politieke partijen meer, alles is eendracht, alles is harmonie.'* Interview REGENT K0NDYL1S. \anuit Athene, begin november 193.>. REEDS hot op TO oktober 1935 opgetreden kabinet-Kondylis proclameerde in Griekenland het Koninkrijk, maar de te Londen in ballingschap levende koning George II zweeg, en met reden. Eerst op zondag 3 november zou het referendum over het koningschap plaats vinden, en het was duidelijk dat met de kabinetswisseling op 10 oktober slechts sprake was van een staats greep, uitgaande van militaire kringen. Wie daaraan nog twijfelde, behoefde slechts kennis te nemen van een redo die generaal Kondylis direct na zijn optreden als minister-president tot het leger hield, waerin hij onder meer spraki „Het initiatief voor de tegenwoordige gebeurtenissen is uitgegaan van het leger. Het leger, en vooral de officieren, zullen hier de glorie van gevoelen. Uw houding wordt tot in alle uithoeken van Griekenland goedgekeurd". De positie van generaal Kondy- B Us was officieel die van regent en minister-president, maar in fei te beschouwde hij zich als dicta tor en vice-koning zonder koning, en hij gebruikte de weken dat hij zonder koning regeerde, om zijn macht voor de toekomst als een waar Balkan-vorst zoveel moge lijk te consolideren. De bladen publiceerden een ver klaring van Kondylis. luidende ..Wij achtten het nodig de staat radicaal te reorganiseren op basis van dc restauratie van het ko ningschap. tot bevestiging van de Koning op de troon als hoogste scheidsrechter ln politieke kwes ties". Duidelijk was echter dat Kon dylis trachtte, door middel van de weergekeerde koning ïélf Grieks dictator te blijven! Het héétte dat op 26 oktober 1935 de staat van beleg zou wor den opgeheven, «n meerdere vrij heid van drukpers zou worden toegestaan, maar ln werkelijkheid werd de UltwIJsingswet in werking gesteld, die een Teder bedreigde die zou handelen tégen ..de vei ligheid en de orde van de staat". De wet was gericht tegen com munistische agitatie, maar men vreesde, en niet zonder grond, dat deze in werkelijkheid zou worden toegepast tegen een ieder die zich keerde tegen Kondylis en zijn plannen voor de toekomst. Terwijl tot voor kort nog geen afbeeldingen van de Griekse ko ning mochten worden tentoongc. ateld, waren thans plots alle uitin gen tégen de Griekse monarchie ten strengst everboden. De beide Griekse leiders der Republikeinen Papanastasloe en Papandreoe, die opriepen tol verzet tegen de tussenregenng van Kondylis, werden ln hun ho tel gevangen genomen, en naar het eiland Mlkonos verbannen Het commentaar van Kondylis op deze verbanningsmaatregel luid de ..Zij zelden de monarchie nimmer te zullen erkennen, ook nl was de meerderheid vóór; zij werkten samen met de commu nisten." Het was duidelijk dat. met de koning nog In ballingschap, nog vóór het Griekse volk ilch had uitgesproken vóór of tegen het herstel der Griekse monarchie, al le stellingen reeds betrokken wer den. ter voorbereiding van de gro te strijd: wié minister-president aou worden wanneer de koning eenmaal zou sljn weergekeerd! Het referendum Op zondag 3 november 1935 vond in volmaakte rust en orde In Griekenland het Balkan-referen dum plaats over het herstel der monarchie. Het was een waar Balkan-referendum: de republi keinse leiders waren verbannen naar elders, gevangen genomen, of stonden onder politietoezicht; uitingen tegen de monarchie wa- ren ten strengste verboden Dat er nog een referendum werd ge houden. waa op speciale eis des konings. De meerderheid voor de ver bannen koning was overweldi gend: 98 pet. (1.491.992 stemmen) spraken zich uit vóór de monar- ehie; alechts 32 454 kiezers wens ten de republiek te behouden! De Griekse arbeiderspartij had in een manifest aangespoord, vóór de koning te stemmen. Kon dylis kon over de ..wettiging" van sijn staatsgreep tevreden zijn! De republikeinen haalden hun schouders op over het resul taat van het referendum. Zelfs de royalisten waren verbaasd over •en zó grote ..overwinning." In de straten van Griekenland golfde het enthousiasme hoog op: men zong er aanhoudend de oude koningshymne; allen bereidden zich voor op Je spoedige terug keer des konings. In een proclamatie wendde slch Kondylis tot het Griekse volk ..De monarchie is voor het land noodsakelljk. Zij werd door onze onvergetelijke voorouders niet tonder doel cn lichtvaardig inge steld. Ziet. alle Balkanstaten heb ben een monarchie als basis voor het regime. Verbreekt de banden met dc onvruchtbare partijen, op dat wij het land weder groot ma. ken. en het kracht geven om te le ven an grote werken tot atand te brengen. Dc volgende dag legden de Griekse ministers de eed op dr koninf af in handen van de re- Sent Kondylis; Tsaldaris wenste e koning telegrafisch geluk en een hoge delegatie vertrok direct naar Londen, om de koning te verzoeken zo spoedig mogelijk naar Griekenland terug te keren De uitslag van het referendum had van te voren vastgestaan, en as sterk geflatteerd, maar vast stond toch wel dat een concrete meerderheid zich uitgesproken bad voor de terugkeer des ko nings. De oude president Zaïmis wil de thans een nationaal kabinet vormen, waarin ook de republi keinse leiders zitting hadden, maar Kondylis weigerde perti nent ..Het gehele Griekse volk heeft de terugkeer van de koning gewenst, en het zou onzinnig zijn dat de koning telkens toestem ming zou moeten vragen aan de z.g. partijleiders, die slechts zich <elf vertegenwoordigen." Kondylis dreigde zelfs de over gebleven republikeinse leiders te arresteren, indien zij zich opnieuw tot het volk zouden wenden. Kon dylis hield zich aan zijn verkla ring van vóór het referendum, op 1 november 1935 afgelegd: „Het 'ou van gebrek aan eerbied voor de koning getuigen, indien men /óór zijn terugkeer enigerlei be slissing zou nemen. De koning al leen zal besluiten nemen, en de binnenlandse politieke toestand ip grond van het hem bij de grondwet verleende recht rege len." Duidelijk was echter dat gene raal Kondylis. zich verschuilende achter de macht der monarchie, na de terugkeer des konings. al- 'e macht in Griekenland voor zich zelf opeiste, en deze macht met niemand wenste te delen. Op weg naar Griekenland Te Londen vernam de koning In ballingschap van de uitslag van het Griekse referendum. Zijn omgeving was opgetogen; zelf •littc de koning zich in serene rust. hem altijd eigen, met de woorden „Ik ben verheugd, dat -nijn volk wenst dat Ik terug keer. Direct richtte zich de koning met een proclamatie tot het Griekse volk. waarin hij de woor den van zijn overgrootvader ko- nng Ferdinand VII van Dene marken <de vader van George I van Griekenland' citeerde: „Mijn kracht la de liefde van mijn volk". In gezelschap van zijn broer, iroonpnns Paul <de tegenwoordi- ge Griekse koning) en sljn beide zusters, ontving de herstelde mo narch te Londen de Griekse dele gatie. en antwoordde op haar ver zoek om spoedige terugkeer met de nuchtere woorden „Ik sal het terleden vergeten; Ik keer vrij wel terstond terug naar mijn ge leld volk". In dc Griekse delegatie te Lon den hield George II een receptie: crvolgens woonde hij een dank dienst bij in dc Griekse kerk te Koning lieorge ff rnn Orlekenlnnd Londen; daarna zat hij aan aan een noenmaal in het Buckingham- Palace. om afscheid te nemen van zijrt vrienden en familieleden, koning George V en koningin Ma ry van Engeland. Spoedig daarop vertrok de ex- „roi en exil", de achterkleinzoon van koningin Victoria, uit Lon den, uitgeleide gedaan door ande re achterkleinkinderen van konin gin Victoria de prins van Wales 'de latere Edward VII). de her tog en hertogin van York ide ouders van de tegenwoordige ko ningin van Engeland) en de her tog en hertogin van Kent. Bij zijn afscheid uit Engeland verklaarde de Griekse koning: „Ik neem deze gelegenheid te baat om het Britse volk te dan- xen voor zijn gastvrijheid tijdens mijn ballingschap. Ik zal steeds de aangenaamste herinnering aan Engeland bewaren, en aan de goedheid en hoffelijkheid, welke ik heb ondervonden. De banden, welke Engeland en Griekenland verbinden zijn historisch, en ik ■ïoop, dat deze in de toekomst even sterk zullen zijn als in het verleden". De koning reisde over Parijs. Florence en Rome terug naar Griekenland. Te Parijs ontmoette hij presi dent Lebrun en premier Laval. Bij sijn aankomst sprak hij: „De Frans-Griekse vriendschap blijft voortbestaan." Te Florence logeerde dc koning bij familieleden, en bracht een bezoek aan de graven van ko ning Constantijn, en de koningin- oen Sophie en Olga van Grie kenland. Te Rome bezocht hij het Pan theon, en lei een krans op de ïta- .iaanse koningsgraven. Hij ont moette koning Victor Emanuel. Kroonprins Umber to en Mussolini Kroonprins Umberto deed de Griekse monarch uitgeleide ie Brlndisi. waar George II aan boord ging van de „Helli". die nem naar Athene zou bréngen. Het vertrek moest wegens zware -.torm worden uitgesteld. Op het moment dat dc koning •Ic kruiser betrad, trad Kondylis formeel als regent af. en was het volle koningschap van koning George II na elf Jaren weer aan gevangen. legenheid 75 pet. reductie gege ven. Bij de awnkomst waren alle mi nisters aanwezig. Diep ontroerd stapte de koning aan wal. werd verwelkomd door Kondylis, en toe gesproken door de Atheense bur gemeester. De koning sprak na de begroeting: „Ik ben gelukkig ln mijn dierbaar land te sljn te ruggekeerd, en mij wederom te midden van mijn geliefd volk te bevinden." Nadat een kapel het Griekse volkslied had doen horen, steeg de koning met zijn broer Paul. de kroonprins, in een gereedstaande auto. en reed de stad Athene bin nen. welks wegen bedekt waren met rode tapijten. Allereerst begaf hij zich naar de kathedraal van Athene, waar onder leiding van de primaat- aartsbisschop mgr. Chrysosto- mos een Te Deum werd gezon gen. om God te danken voor de terugkeer van de koning. Daarna lei de koning een krans aan het graf van de Griekse Onbekende Soldaat. Er was geen einde aan het gejubel der mensen, toen de toning op het paleiabalcon ver scheen. Diezelfde dag richtte de koning een proclamatie tot het Griekse volk: „Ik had groot heimwee naar mijn land; al mijn krach ten en al mijn ervaring zal ik aanwenden tot heil van mijn volk. Voor mij bestaat het verleden niet. Ik zal ook een eerlijke sa menwerking trachten tot stand te brengen tussen alle Grieken, on der leiding van mijn regering, en ik geloof, dat Griekenland, zoals tijdens de regering van mijn roemrijke vader en grootvader, vrede en voorspoed zal beleven. Lang leve Griekenland." Heel Athene was die avond ver licht Algehele amnestie Maar met de eer van het ko ningschap, drukte thans ook de zorq daarvan op de schouders van koning George II. Geen rust. geen vrede, maar bittere strijd werd zijn deel. van af het eerste moment dat hij voet .an Griekse wal had gezet! Generaal Kondylis had hem welkom geheten, en hem zijn ont slag aangeboden. Tot ontsteltenis van Kondylis aanvaardde de ko ning dit ontslag, en verzocht Kondylis slechts de lopende za ken af te doen. De koning ver leende hem naar Engelse trant net grootkruis, om aan te geven dat zijn taak volbracht was. Thans moest de koning leiduig geven aap de kabinetsformatie! Allereerst had de vorst te kie zen tussen de richting van Tsalda ris, die een gekroonde democra tie wenste naar Engelse trant, en Kondylla, die een gekroonde dic tatuur wenste, naar toenmaals Italiaanse trant. Over drie moeilijke vragen had de koning strikt persoonlijk te be slissen: 1) dc eventuele ontbin ding van het parlement; 2> het uitschrijven van nieuwe verkie zingen; 3) het vraagstuk der am nestie. Kondylis verzette zich ln zijn adviezen scherp tegen deze drie maatregelen. Hij wenste alléén de macht, en achtte verkiezingen en amnestie daarom een groot gevaar. Maar de gematigde hoogleraar Dcmertzis werd als kabinetsfor mateur aangewezen, en daarmee werd de macht van Kondylis uit geschakeld. Zelfs de republikeinse leiders Sofoelis en Kafandaris werden ten paleize genodigd, maar zij weigerden te verschijnen, zolang geen algehele amnestie werd af gekondigd De koning wenste de algehele amnestie te verlenen, maar velen eisten dat althans Venizelos en Plastiras. de organisators van de laatste Maart-revolutie, zouden worden uitgezonderd! Maar de koning zette door! Aan alle 750 veroordeelden, van wie 200 in het buitenland vertoef den. werd bij het optreden van het kabinet-Demertzis amnestie ver leend. Oók aan Veniselos en Pias- tiras.! Het nieuwe kabinet trad op met als voornaamste programmapun ten: 1) Algehele amnestie; 2i Vrije verkiezingen: 3) Bezuinigingen: 4) Versterking der defensie; 5) Vreedzame Balkanpolitick. Thans scheen een verzoening mogelijk; de republikeinse leider Sofoelis vroeg audiëntie aan. om im- epu- blikelnse tegenstander van net roeg de koning te danken voor zijn am- nestlebeslult. Ook de oude repu- Tpruo in Athene toonde zijn dankbaarheid. erug in Mrnene Er scheen vred<1 m De dood als verlosser De politiek wordt deels beïn vloed door factoren die men kan berekenen en voorzien, deels door factoren die men niét kan voorzien. Belde soorten factoren kunnen ten goede cn ten kwade werken! De gekwelde koning werd ♦hans geholpen door een factor die hij niet had kunnen voorzien: het was de dood die tussen bei de kwam! Wie de dodenlijst overziet van vooraanstaande Griekse staatslie den die elkaar vijfentwintig jaar geleden bestreden, moet erken nen dat hier sprake is van een unicum in de geschiedenis. Op 23 augustus 1935 was admi raal Kondoerlotes overleden. Op 31 januari 1036 stierf gene raal Kondylis. Op 18 maart 1936 stierf Veni zelos. Op 17 mei 1936 stierf Tsaldaris. Op 16 september 1936 stierf Zaï mis. Op 17 november 1936 stierf Papanastasioc. Kort na zijn ambtsaanvaar ding stierf eveneens Dcmertzis! De koning bekleedde daarna Metaxas met het ambt van mi nister-president. Griekenland bleef een heksen ketel. maar door deze sterfgeval len was het de koning althans mogelijk geworden Griekenland te regeren, zonder dagelijks over vallen te worden door de Intriges van oude staatslieden die zich nimmer met elkaar wensten te verzoenen! Eerst nadat door dc dood di verse politici waren weggevallen was de koning wérkelijk als ko ning weer zetelend in zijn Griekse paleizen! De vlam van Hercules De Vlam van Hercules, door Richard Llewellyn. Uitgave De Boekerij te Baarn. Neder landse vertaling dra. M. G. Schenk en J. B. Th. Spaan. Met bijzonder veel genoegen hebben we deze nieuwe, histori sche roman van Llewellyn gele zen. Het verhaal speelt in het nu verwoeste Herculaneum bij Rome en beeldt de strijd tussen christe nen en aanbidders van Diana op rake wijze uit. Hoofdpersoon in dit boek is Prins Garvan van Gal- lië. die als slaafroeier weet te ontsnappen Na allerlei verwik kelingen komt hij in contact met Genessa. dochter van een zeer rijk man. die ln zijn leven een belangrijke rol zal vervullen. Tij dens een duel in een arena wordt de prins ernstig gewond. Lydla, het hoofd van een zeer omvang rijke christengemeente, trekt zien het lot van de gewonde aan en verpleegt hem vol zorg. Het leven van deze christengemeente. die ook ln de hogere kringen heel veel aanhangers telt. wordt uitne mend beschreven, alsmede de vervolgingen, die zij hebben moe ten meemaken en waarbij velen het leven lieten. In die bange tijd wordt het gebed van Lyaia verhoord, want doordat de lava van de Vesuvius de stad verwoest, konden er toch nog enige chris tenen ontkomen. Tot hen behoor den ook Garvan en Genessa. Het is een prettig geschreven boek. dat vlot leest en dat de gebeurte nissen. die van Juni tot augustus A D. 79 ln en rond de stad Her culaneum speelden opnieuw doet herleven. Proza Een dag verlaat, door de zwa re storm, naderde George II. op de Helli" op maandag 25 no vember 193) de Griekse kust. Overal had men vreugdevuren ontstoken. Naar schatting waren 200.000 mensen uit de provincies ,:ekomen. om de aankomst van George II mee te maken De spoorwegen hadden voor deze gc- Er scheen vrede mogelijk te zijn; maar thans ontbrandde dc partijstrijd achter de schermen met allen die géén vrede wilden, cn die slechts de koning hadden teruggeroepen om eigen machts- oositie te versterken, en nu diep teleurgesteld waren. De oude lei ders maakten zich thans op. met de koning In het land. om elkaar ten dode te besUydeal Prosa. door Leo Vroman, Uitgave N.V. tm. Qucrldo. Amsterdam. Deze (188 pagina's tellende) bundel van de schrijver en dich ter Leo Vroman. die in de Vere nigde Staten het beroep van bio loog uitoefent, bevat de reeds eer der gepubliceerde prozastukken „Tineke", „De Adem van Mars" en „Snippers van Leo Vroman" Men kan dit werk het best kwa lificeren als lectuur vóór litterai re fijnproevers. Een schrijver voor het grote lezerspubliek is Vrn- man zeer beslist niet. Wie uitslui tend prijs stelt op een vlot ver haal er. een boeiende intrigue, kan zich beter niet aa;i deze bun del wagen. Wie er daarentegen getuige van wil zijn, hoe een in telligent man met een diep-in- dringend waarnemingsvermogen en een poëtische intuïtie de din gen om nem heen bekijkt, zal aan dit subtiele proza een uitzonder lijk genoegen beleven. Opvallend is de welhaast volmaakte beheer sing van de Engelse taal. waar van de auteur in enkele stukken blijk geeft. Moeilijk gesprek in Bonn - kernwapenpool van NAVO - Russen de sterkste in Moskou? - Kongo wacht Kasavoeboe - Japan nam verdrag op de koop toe VELFS met vrienden praat men niet altijd even gemakkelijk over geld. Dat hebben de „col lectanten" Robert B. Anderson en Douglas Dillon, naar West- Europa gezonden voor een in zameling ten bate van de Ame rikaanse betalingsbalans, van de week in Bonn ondervonden. Er was een busje voor de hulp aan achtergebleven gebieden, een voor een bijdrage aan de stationeringskosten van Ameri kaanse militairen in Duitsland en een. waarvan de Inhoud ten goede zou komen van het N.A.V.O.-fonds voor de infra structuur (waaronder men het geheel van vliegvelden, pijplei dingen, gebouwen etc. verstaat, dat in tijd van oorlog voor de N.A.V.O. van belang kan zijn). De beide Amerikanen, respec tievelijk minister van financiën en onderminister van buitenland se zaken, hadden de Duitse bij dragen al vastgesteld: 600 mil joen dollar voor onmiddellijke vermindering van de druk op de dollar en de goudreserves der Verenigde Staten. Men is daar in Bonn van ge schrokken. Want de bondsrepu bliek mag dan als zeer welva rend bekendstaan, zij heeft ook haar problemen met de elf mil joen vluchtelingen, de wederop bouw en de niet sluitende begro ting voor het volgende jaar, die tegen de vijftig miljard Mark loopt. En aan belastingverho ging kan de regering-Adenauer vpor de N.A.V.O., waarin alle betrokken landen gelijke rech ten zouden kunnen laten gel. den. Norstads doel is duidelijk: hij wenst een zo veel mogelijk geïntegreerde. modern uitge ruste strijdmacht. En bij de eventuele verwezenlijking van die plannen zal hij dus botsen op generaal De Gaulle. Deze is voor een modernisering van de verdragsorganisatie, doch per se tegen een ver doorgevoerde integratie. Hij heeft zo zijn eigen ideeën over kernbewape ning en is al een eind op weg het parlement te dwingen die ideeën tc accepteren. Een twee- de motie van afkeuring tegen zijn plannen werd dinsdag in de Nationale Vergadering verwor pen. hetgeen inhield dat het wetsontwerp waarin de vorming van een Franse kernstrijdmacht wordt geregeld automatisch werd aanvaard. Dit gebeurde in vveede lezing, nadat de Senaat iet de eerste keer had verwor pen. Het ontwerp is nu weer laar de Senaat en wanneer de jehandeling daar gelijk is aan die van de vorige keer, gaat het /oor de laatste keer naar de Nationale Vergadering. Bij aam- leming in derde lezing door de issemblee behoeft een wetsont werp niet meer door de Senaat .e worden bekrachtigd. Coëxistentie laten vertroebelen: hij wenst een topconferentie met Kenne dy in het komende voorjaar. Het is vorige weck heel dui delijk gebleken, hoe serieus de Amerikanen thans de rode drei ging in de Latijnsamcrikaansc landen nemen. Een Amerikaan se vloot werd ingezet om te voorkomen dat Cubaanse dus communistische wapens cn infiltranten zich voegen bij groepen opstandelingen in La- tijnsamerlkaanse staten, die zich door Castro bedreigd voelen. De beslissing van de V.S. heeft Fidel Castro aan het schrijven ge bracht. Hij heeft de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties ervan op de hoogte ge steld dat Amerika fungeert als Internationale gendarme van de Latijnsamerikaanse dictaturen en de Caraïbische wateren tot ♦»en privé-meer wil maken. Ove rigens heeft het inschakelen van een machtige Amerikaanse vloot voor een dreigende opstand in Guatemala en Nicaragua duide lijk gemaakt dat de tijd van de scherts-revoluties ook daar voorbij is. Kasavoeboe wint Van Amerika naar Afrika, waar ondanks een vuurgevecht cn de arrestatie van V.N.-func- tionarissen door inheemse mili tairen toch misschien enige dui delijkheid komt in de Kongolese crisis. De volkerenorganisatie heeft namelijk lange tijd met het probleem gezeten met wel ke van de drie „regeringen" zij zaken diende te doen voor zo de Algemene Vergadering van de V.N. de delegatie van Kasa voeboe geaccepteerd als afge vaardigde van de republiek Kon go en met Kasavoeboe's rege ring (onder leiding van lleo) zou de volkerenorganisatie dus misschien in zee kunnen gaan. Wij schrijven echter twee maal „misschien", omdat Ka savoeboe in wezen de president is naast een regering onder Loe- moemba. Is er dus in New York enige tekening in de zaak geko men. het is de vraag of die zich ook in Leopoldstad zal uiten. Wel heeft men van de week weer de indruk kunnen krijgen dat kolonel Moboetoe toch be slist niet de sterke man is, waarvoor hij zich uitgeeft. Men is ervan overtuigd dat de schiet- niet denken met de verkiezin gen voor de deur. Toch, al ziet men West-Duitsland voor een grotere rijkaard aan dan het in werkelijkheid is, is Bonn bereid de Amerikanen (wier betalings balans een tekort van zo'n vier miljard dollar vertoont) op kor te termijn bij te springen. Ech ter beslist niet door de statione ringskosten van de Amerikanen grotendeels over te nemen, zo heeft minister Erhard duidelijk laten weten. Aan de andere bus jes kan worden geofferd, mis schien kunnen er handelsbeper kingen tussen beide landen wor den weggenomen en misschien kan meer militaire uitrusting uit Amerika worden betrokken. De besprekingen daarover wa ren echter geheim en nu wij dit schrijven is er over deze kwes tie nog bijzonder weinig uitge lekt. Kernwapenpool Eén ding is duidelijk: Ander son en Dillon zijn doorgereisd naar Parijs, zonder resultaten van betekenis te hebben ge boekt. Op ambassade-niveau zul len de besprekingen worden voortgezet. Een dag na de ze ventigste verjaardag van gene raal De Gaulle hebben de beide Amerikaanse ministers hun op wachting gemaakt in de Franse hoofdstad, waar de westelijke samenwerking op een andere wijze aan de orde was. Op het ogenblik wordt daar namelijk de conferentie van N.A.V.O.-parle- mentariërs gehouden, die welis waar geen enkele bevoegdheid heeft, maar toch als zeer be langrijk wordt beschouwd, on der andere omdat de toekomsti ge vice-president van de V.S.. Lyndon B. Johnson, zijn offi cieus debuut maakt. Johnson heeft in een redevoering na drukkelijk verklaard dat de Ame rikaanse houding ten opzicht' van de N.A.V.O. geen enkek verandering zal ondergaan on der de regerlng-Kennedy. Dat de N.A.V.O. zelf ln di naaste toekomst enige verande ring zal ondergaan, is overigens op deze conferentie weer iets waarschijnlijker geworden, toen een tweede Amerikaanse politi cus. generaal Norstad (wiens functie men in vredestijd als een grotendeels politieke kan be schouwen). de oprichting voor stelde van een ..kernwapenpool" Toen de N.A.V.O.-conferentie n Parijs een aanvang nam, :indigde in Moskou een topcon- erentie van communistische :taatsleiders en voor zover »ekend was hier het ideologi sche meningsverschil tussen Rusland en Rood-China het voor naamste onderwerp van ge sprek. Hoe de besprekingen zijn verlopen, zou men misschien kunnen opmaken uit de persbe richten in de twee voornaamste landen. De pers in Peking heeft zich in gematigde termen uitge laten over Chroesjtsjefs vreed- zaam naast elkaar bestaan van volken, terwijl de Russische met name de Prawda met een verklaring kwam dat de be ginselen voor vreedzame coëxis tentie en het verbod van kern wapens. zoals in 1957 vastgesteld, nog steeds van kracht zijn. De Prawda haalde een ver klaring van Chroesjtsjef aan en dat men van de Russische woor den vooral geen hoge dunk mag hebben of er zich door in slaap mag laten wiegen, blijkt wel als de Sowjet-premier in diezelf de verklaring zegt: dit be ginsel verwerpt "de klassenstrijd niet en betekent geen verzoe ning tussen socialisme, en kapi talisme Ook Chroesjtsjef is tn hart en nieren een onverzoen- 'ijk Leninist, wiens vreedzaam naast elkaar bestaan toch altijd te verenigen zal moeten zijn met de permanente revolutie. Er zijn voor een communist duizend-en-een wegen om het doel te bereiken, maar dat doel is steeds gelijk: de communis tische wereld. En het is voor Chroesjtsjef niet moeilijk twee wegen tegelijk te bewandelen. Men verbaast er zich niet over, wanneer berichten over com munistische wapenleveranties aan Fidel Castro van Cuba sa menvallen met berichten over een vermaan van de Sowjet- premier aan de Cubaanse lei der, wat rustiger aan te doen in zijn optreden tegen de Ver enigde Staten. Chroesjtsjef heeft reden om de verhouding tot Amerika niet al te zeer tc partij i)an het Kongolese leger en de arrestatie van V.N.-func tionarissen door Moboetoe niet konden worden verhinderd en dat hij in geen van beide inci denten de hand had. Kasavoe- heeft al enige tijd geleden in boe heeft al enige tijd geleden in de V.N. verklaard dat hij bij zijn terugkomst in Leopoldstad een conferentie zal beleggen van de voornaamste inheemse lei ders. Die conferentie zou „mis schien", nu de positie van de president iets steviger is gewor den, tot een verbetering van de toestand kunnen leiden. De stemming over de toela ting van Kasavoeboe's delegatie heeft een wonderlijke verdeeld heid onder de Afrikaanse leden van de V.N. te zien gegeven: negen voor, zes tegen, zeven onthoudingen. Een bewijs hoe weinig sprake is van een Afri kaans „blok", wanneer het gaat om een kwestie waarbij het ge hele werelddeel direct is be trokken. Ikeda wint KASAVOEBOE Ten slotte een ook enigszins wonderlijke ontwikkeling in Ja pan, waar de liberaal-democra tische regering-Kisji vorig jaar het bezoek van Eisenhower moest laten vervallen wegens de felle oppositie, maar waar nu Kisji's (eveneens liberaal-demo cratische) opvolger Ikeda bij de verkiezingen een klinkende over winning behaalde op de socialis tische oppositie. Dit betekent dat de Japanners zich hebben uitge sproken vóór het omstreden ver drag met de Verenigde Staten, dat toch niet de sympathie van de grote meerderheid heeft. De twestie is echter, dat men bij leze stemming moet bedenken Jat Ikeda's economische hervor mingsplannen. die zich nu al Joen gevoelen. Indruk hebben gemaakt op de Japanners. Ike da's krachtige optreden heeft snel Indruk gemaakt, maar het olijft toch opmerkelijk dat de socialisten met hun felle cam pagne. vooral tegen het ver drag met de V.S. cn gebruik ma kend van de moord op hun lei der Asanoema, niet verder kwa men dan 145 zetels in het par lement. tegen de lib.-democra ten 296

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 20