béste gelderse Mfloclc Sceptische houding t.o.v. plannen van De Gaulle t6.9° 1 KASAVOEBOE ONTVANGT V.N.-COMMISSIE PeekiCloppenburg Jn &onta Kij Remmende werking water mmmm SMAAK VAN DE MELK MEER POOTVISSEN VISSERIJ-ONDERZOEK OP BRES VOOR LANDSCHAP IEDEREEN EEN KOELKAST? ONCEVALSUITKERINGEN NADRUK OP BEDRIJFSLEVEN VEEL ZIEKE PLANTEN Gevonden documenten: 1000 doodvonnissen TUINBOUW IN RANDSTAD MINDER LANDBOUWSCHOLEN Bonn wil de Arabische landen niet prikkelen Breng hem op goede voet met Geruisloze „aflossing van de wacht" Hand schoenen i4„9° j Fundamentele rechten worden gemist TOCH IS IIET ZO! Russen met elkaar in tegenspraak over kernwapencontrole rhSrftreMgl-Si^at^oi :rt|»OEDERS;;ui^ 96 5 Te spoedig, meent minister Marijnen, wordt een minder aangename smaak van de melk geweten aai; de melkpoeder, die erin verwerkt zou zijn. Ten onrechte echter, want de melkpoeder beïnvloedt de smaak slechts weinig. De meeste invloed ;comt van het voedsel, dat de koeien eten, de bewaring van de molk bij te hoge temperaturen en de invloed van het zonlicht, als de mei!: tonminste in de zon staat. Overigens is het gebruik van melkpoeder voor consumptiemelk de laatste jaren sterk afgenomen en de minister streeft ernaar, de verwerking ervan nog meer te beperken. Het is de bedoeling, de hoeveelheden pootkarpers en pootsnoek in onze binnenwateren de komende jaren belangrijk op te voeren. Met de produktie van pootsneekbaars werd dit jaar al een begin gemaakt. Dit schrijft de minister van landbouw en visserij aan de Tweede Kamer. Ook voor niet georganiseerde sportvissers bestaat de mogelijkheid om de beschikking over viswater te verkrijgen. Voorwaarde is natuurlijk, dat deze viswateren niet ondoelmatig woiden bevist. Drastische bestrijding van de waterverontreiniging acht de minister noodzakelijk, mede uit het oogpunt van de belangen van de vrjjetijds- visserij. Een wet op de waterverontreiniging is in voorbereiding. Het voornemen bestaat na te gaan op welke wijze het technisch onderzoek ten behoeve van de zeevisserij kan worden uitgebreid. Minister Marijnen wil hiervoor reeds in bedrijf zijnde nieuwe vissersschepen gebruiken. Aan de hand van de resultaten van dit onderzoek kan dan worden nagegaan, in hoeverre de bouw van een speciaal onderzoekvaar- tuig nodig is. Op de schepen, die zullen v/orden ingeschakeld bij het onderzoek, wil minister Marijnen apparatuur onstellen voor het beproeven van het vistuig, de indeling en afwerking "van het visruim, de opstelling en indeling van laboratoriumruimten e.d. Contact hierover zal worden op genomen met de T.N.O.-organen en het Produktiviteitscentrum. De Contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming, het samenbundelend orgaan van de verenigingen, die op dit gebied werk zaam zijn, hoort niet thuis in de Centrale cultuurtechnische commissie, en wel omdat deze commissie een overheidsorgaan is en op grond van wettelijke bepalingen is samengesteld Minister Marijnen acht voldoende garanties aanwezig, dat de stem van de natuurvrienden doorklinkt in deze commissie, die vooral op het gebied van de ruilverkaveling en ontginning een taak beeft. Aan twee andere wensen van de contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming wordt al volc-aan, meent de minister. De uit gaven voor de landschapsve'fraaiing werden reeds verhoogd en de ontginning van woeste gronden word* eveneens tot het uiterste beperkt. Minister Marijnen kan zich indenken, dat het bezit van een koelkast een gunstige invloed heeft op het gebruik en ook op een economischer inkoop door de huisvrouw van consumptiemelk en andere bederfelijke voedingsmiddelen. Hij is gaarne bereid, te bevorderen, dat op korte termijn de wenselijkheden en mogelijkheden van een ontwikkeling in deze richting worden onderzocht. Steeds legt minister Marijnen er de nadruk op, dat allen, die in de landbouw een taak hebben, van boer tot handelaar, zoveel mogelijk zelf initiatieven moeten ontwikkelen. Twee voorbeelden kunnen in dit verband worden aangehaald! Allereerst ligt er een taak bij het streven naar verbetering van de afzetmogelijkheden voor de landbouwprodukten. Een tweede punt is de landbouwvoorlichting. Ook hier is het, na'alles wat de overheid heeft gedaan, juist, dat het bedrijfsleven zelf voor verdere uitbouw zorg draagt Dit alles staat evenals alle andere land- bouwberichten in deze rubriek, uitgebreid te lezen in de 56 bladzijden tellende memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de landbouwbegroting voor 1961. Staatssecretaris Roolvink en minister Zijlstra hebben bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat tot doel heeft, de ongevals- ia uitkeringen tijdelijk verder te verhogen. Een verhoging met zes procent a; had reeds plaats in het afgelopen voorjaar. Thans komt er nog eens vier procent bij. De gestegen welvarrt maakt deze verhoging mogelijk cn wenselyk. Westberlijnse autoriteiten hebben ver klaard dat het bundeltje nazi-documen ten dat door een arbeider in een oude brandkast werd gevonden, ongeveer 1.000 doodvonnissen bevat. De documentenvondst werd op 15 no vember bekend gemaakt; de oude brandkast had toebehoord aan het be ruchte Volksgerechtshof in Berlijn. Een eerste onderzoek van de docu menten heeft uitgemaakt dat deze de veroordelingen bevatten van ongeveer 2.000 personen die tussen 1940 en 1944 voor het hof waren verschenen; een lijst van de betrokken rechters en an dere funktionarissen wordt thans ge reedgemaakt. Tot dusver is men nog geen naam te gengekomen van iemand die nog werk zaam is in het Berlijnse rechtswezen. Sommige vonnissen hebben betrekking op Fransen die vermoedelijk tijdens de oorlog voor slavenarbeid naar Duits land zijn vervoerd. Fotomateriaal uit de documenten wordt thans aan de Fran se autoriteiten overgedragen. Slechts de helft van de gevonden do cumenten is tot nu toe bestudeerd. Ruimtevaartprogramma om vier raketten per jaar te lanceren Noorwegen moet zo spoedig mogelijk een nationaal ruimtevaartprogramma opzetten en vier kleine raketten per jaar lanceren uit Noord-Noorwegen dat ongetwijfeld het best geschikte gebied in Europa is voor dergelijke lancerin gen. alduS heeft de Noorse technisch- wetenschappelijke raad in een rapport verklaard. Het rapport werd voorgelegd aan de jaarvergadering van de raad in aanwe zigheid van koning Olav van Noorwe gen. In het rapport wordt een jaarlijkse uitgave aanbevolen van tenminste 500.000 Kronen voor ruimteonderzoek en meegedeeld dat plannen voor samen werking met Amerika, Zweden en an- dere Europese landen reeds in de maak zijn. Ondanks alle bestrijding nemen enkele plantenziekten in het bijzonder aaltjes- en virusziekten in ernst toe. Bovendien bestaat het gevaar, dat nieuwe insectenplagen tot ons land doordringen. Oorzaken zijn: de grotere gevoeligheid van vele gewassen ten ge volge van zware bemesting, de mechanisatie, waardoor beschadigingen aan de planten ontslaan en tenslotte het feit, dat de gangbare bestrij dingsmiddelen op verschillende soorten hun uitwerking hebben ver loren. De verspreiding van de ziekten over grote oppervlakten kan worden geweten aan het gebrek aan arbeidskrachten. Het moderne verkeer en, wat de insectenplagen betreft, kleine veranderingen in het klimaat Minister Marijnen wil er niet zonder meer toe overgaan, de tuinbouw uit de Randstad-Holland te weren. Dit gebied heeft immers bewezen uitermate gunstig te zijn voor de vestiging van tuinbouw. Op slechts tien procent van de in de Raod*tai aanwezige cultuurgrond wordt niet minder dan twee derden van de totale produktiewaarde van onze Ne derlandse tuinbouw voortgebracht. Bovendien liggen de grote steden met hun goede afzetmogelijkheden dichtbij. Alleen wanneer de produktie- cn afzetverhoudingen op de lange duur in gebieden buiten de Randstad gunstig schijnen, bestaat er geen bezwaar, voort te gaan met het verleren van faciliteiten aan de vestiging van de tuinbouw buiten de Randstadgebieden, en wel vooral in het kader van ruilverkavelingen. In de laatste drie jaar is het aantal lagere land- en tuinbouw scholen gedaald van 301 tot 291. Hierbij zat de bedoeling voor, minder rendabele scholen op te heffen en grotere scholen met betere voorzie ningen (alleen rendabel bij een groot leerlingental) te stichten. De con centratie van het landbouwonderwijs brengt voor de leerlingen geen bijzonder grote last mee, aangezien de verbindingen ten plattelande steeds zijn verbeterd. Zwakke scholen blijven wel bestaan, indien door opheffing ervan een bepaald volksdeel van de mogelijkheid om land bouwonderwijs te volgen, beroofd zou worden. Ter voorbereiding van een wetteijke regeling van het leerlingen stelsel in de landbouw wil minister Marijnen ook het komende jaar proeven nemen op dit gebied. West-Duitsland is niet van plan diplo matieke betrekkingen met Israël aan to knopen, zo heeft een woordvoerder van het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken meegedeeld. Hij nam hiermee stelling tegen de verklaring, r Advertentie) rookworst échte UEESWARENFABRIEK J. MEESTER N-V. WIJHE die burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn in Israël heeft afgelegd. Brandt zei in Israël voorstander te zijn van diplomatieke betrekkingen tus sen Bonn en Tel Aviv, die volgens hem zo spoedig mogelijk aangeknoopt dien den te worden. Deze verklaring heeft heftige reacties uitgelokt van de Ara bische landen. Israël heeft in Bonn slechts een han delsmissie. Bonn wil niet meer dan dit om de Arabische landen, die geen di plomatieke betrekkingen met Oost- Duitsland onderhouden, niet onnodig te prikkelen. Advertentiën De nieuwe algemene gedelegeerde van Frankrijk, Jean Morin, is gisteren in Algerije aangekomen. Hij heeft een krans gelegd bij het oorlogsgedenkte ken. Er waren uitgebreide beveiligings maatregelen genomen. Na zijn officiële installatie verklaarde Morin, dat hij naar Algerije is gekomen om te verenigen en niet om te verde len, om gerust te stellen en niet om on rust te wekken. ,,Ik ben gekomen voor de overwinning van een nieuw Algerije, dat in vereniging met Frankrijk zeker van zijn toekomst is". Morins voorganger, Paul Delouvrier. s gistermorgen, een kwartier voor de Aankomst van MoriA, ongemerkt per vliegtuig uit Algiers vertrokken. Er is geen afscheidsplechtigheid gehouden, zo als gebruikelijk wanneer hoge ambtena ren vertrekken. Mensen die hem»vlak voor zijn vertrek gesproken hebben, vin den hem „gedesillusioneerd en vrij bit ter". Op basis van de uitslagen van 164.946 van de 166.064 kiesdistricten heeft de republikein Nixon thans 33.766.524 en de democraat Kennedy 33.960.660 stem men. Nixon beschikt nog steeds over 223 kiesmansstemmen tegen Kennedy over 300. Premier Debré van Frankrijk en de Franse minister van bui tenlandse zaken, Couve de Mur- ville, die vrijdag naar Rome gaan, zuilen bij de Italianen steun trachten te krijgen voor De Gaulle's plannen voor nauwe re politieke samenwerking in Europa. Op 4 september hebben de Italiaanse premier Fanfani en de Italiaanse minis ter van buitenlandse zaken, Segni, een bezoek aan Frankrijk gebracht. Zij sche nen toen niet afwijzend te staan tegen over de plannen van De Gaulle. Later zouden de Italianen echter gereserveer der zijn geworden. In het bijzonder zou den zij bedenkingen koesteren tegen de vestiging van een permanent secreta riaat voor kwesties van Europese poli tiek te Parijs. Ook in de opvattingen van de West duitse regering over De Gaulles Europe se plannen zou een kentering zijn geko men. Zoals bekend, waren De Gaulle en Adenauer, na het onderhoud dat zij in juli in Rambouillet hebben gehad, het voor een groot deel eens over de plan nen voor een nauwere samenwerking op het gebied van de Europese politiek en De Gaulles opvattingen over een her vorming van de N.A.V.O. en, wat dit laatste betreft, dan in de eerste plaats over de noodzaak, dat Europa het recht krijgt om met de V.S. besluiten te ne men over het gebruik van kernwapens. Andere mening Na Rambouillet zijn de Duitsers ech ter andcr3 gaan denken over De Gaul les plannen. Bonn is er nu bang voor. dat een politiek secretariaat in Parijs de betekenis van de supranationale in stellingen van de E.E.G. in Brussel zal aantasten. Ook vreest Bonn, dat de creatie van dit nieuwe politiek lichaam door de Britten opgevat zal worden als een poging om Engeland uit te sluiten van nauwere samenwerking met het vasteland van Europa. Bonn wil de Britten niet nog kopschuwer ma ken, vooral omdat het tekenen ziet, die -tip uitsluitend met zuiver nollen tricotvoering. gladde nappa 9.95 pebble-grain nappa de luxe met tricot strips er eens kijken bij duiden op een langzame toenadering van hun kant. In officiële kringen in Bonn helt men tot de mening over, dat De Gaulle op het ogenblik niets wil weten van Brit se deelneming aan het politieke over leg tussen de zes landen van de E.E.G. De Gaulle heeft zich hierover echter nooit uitgelaten. Aan de orde Op 5 december zal De Gaulle's plan voor Europese samenwerking aan de orde gesteld worden op de conferentie van de regeringsleiders van de zes te Parijs, waarop de kwestie van de sa menwerking op politiek gebied bespro ken zal worden. Op 4 december zullen De Gaulle en Adenauer een onderhoud hebben. Zij willen dan alle meningsver schillen. die tussen Frankrijk en de an dere leden van de E.E.G. zijn gerezen over de kwestie van de politieke sa menwerking en de hervorming van de N.A.V.O. uit de weg ruimen. In officiële kringen gelooft men voorts niet dat West- Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg dezelfde kritiek hebben op De Gaulle's plannen. Zoals bekend heeft premier Wign> van België, na een onderhoud met De Gaulle, in septem ber verklaard, dat hij gunstig staat te genover de plannen voor een nauwer politiek oveneg op Europees niveau. Gesprek Hammarskjöld met oud-voorzitters over reorganisatie De secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjöld. heeft vandaag met drie gewezen voorzitters van de Algemene vergadering gesproken over een moge lijke reorganisatie van het secretariaat. Het overleg zal drie dagen duren. De oud-voorzitters zijn prins Wan van Thai land. Lester Pearson van Canada en Victor Belaundc van Peru. Zoals bekend, heeft .Chrocsjtsjef voor gesteld de secretaris-generaal te ver vangen dbor een driemanschap. Presi dent Nkroemah van Ghana stelde de benoeming van drie ondersecretarissen voor. Zeelieden verlieten Nederlandse schepen Het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekendgemaakt, dat veertig Indonesische zeelieden de Ne derlandse schepen Mataram, Rondo. Ta- bian, Nedereems en Lengkuas hebben verlaten. Zij gingen in Singapore van boord en zijn op weg naar Indonesië. De zeelieden verbeten de schepen „uit sympathie voor de Indonesische aan spraak op westelijk Nieuw-Guinea". Terwijl het in Leopoldstad nog steeds onzeker is of kolonel Moboetoe het leger in de hand kan houden, nu hij de steun van kolo nel Kololo moet missen, staakte president Kasavoeboe in New York zijn verzet tegen de V.N.- verzoeningscommissie, die in Kon go gaat proberen de politici nader tot elkaar te brengen. Na een onderhoud met V.N.-secretaris generaal Hammarskjoeld gaf Kasavoe boe toestemming voor het vertrek van de commissie. Hij zei, zelf naar Leopoldstad terug te keren om voorbereidingen te treffen. De commissie telde aanvankelijk vijftien leden. Vertegenwoordigers van twee landen hebben zich terug getrokken, nadat de Kongolese zetel in de V.N. werd toegewezen aan de delegatie van Kasa voeboe. De terugkeer van Kasavoeboe in Kon go wordt beschouwd als een mogelijk uitgangspunt voor een nieuwe crisis. Kasavoeboe, die in New York met veel belovende waardigheid cn hardnekkig heid zijn rechten verdedigde, staat nu voor de zware taak. een regering te vor men met daadwerkelijke regeerkracht. Het klimaat schijnt op het ogenblik allerminst gunstig voor een dergelijke regering. Kolonel Moboetoe heeft de grootste moeite om het garnizoen van Leopoldstad in toom te houden. De golf van geweldplegingen tegen functionaris sen van de V.N. heeft niet alleen een licht ontvlambare toestand In Leopold stad gebracht, piaar heeft tevens dui delijk gemaakt, dat niet kolonel Mo boetoe maar de garnizoenscommandant van Leopoldstad, kolonel Kololo, het leger in de hand hield. Zoals bekend sneuvelde Kololo bij de gevechten rondom de Gha- ;se ambassade. Volgens een soldaat, die ook bij de gevechten van maandag werd gewond, werd Kololo neergeschoten bij een laatste oging. de ambassade binnen te komen. )e soldaat. Andre Lantrola, vertelde: „Toen wij bij de deur kwamen, kwam een Tunesisch luitenant ons tegemoet. Hij zei. dat de kolonel ongewapend bin nen kon komen. De kolonel stond er op Een internationale commissie van ju risten heeft een onderzoek ingesteld naar de wetgeving in Spanje en is tot de con clusie gekomen dat deze wetgeving ,,de uitoefening van fundamentele rechten als hot recht van vergadering en vereniging, de persvrijheid, het stakingsrecht het recht van petitie etc. verhindert" In de meeste Spaanse gevangenissen zitten nog talrijke politieke gevangenen, van wie velen zijn veroordeeld op be schuldigingen die nog uit de tijd van de burgeroorlog dateren. „Over het algemeen worden de po litieke gevangenen slecht behandeld en gemarteld door speciale politie-eenhe- den" In Spanje staan bijzonder zware straf fen, zelfs de doodstraf, op activiteiten die in alle democratische landen als nor maal worden beschouwd. zijn escorte mee te nemen. Er ontstond een woordenwisseling. Plotseling hoorde ik de Tunesische luitenant drie bevelen schreeuwen. Een salvo kogels uit een machinegeweer trof de kolonel in de borst. Ook op ons werd gevuurd. Ik werd vier maal in de benen getroffen. Wij hielden ons een nacht schuil in ccn soort kelder José Nussbaumer, „hoge commissaris voor Kongolese binnenlandse aangelegen, heden, heeft verklaard, dat bepaalde buitenlandse diplomaten, die zich ge mengd hebben in de binnenlandse aan gelegenheden van Kongo „binnen de komende paar dagen" uit Kongo gewezen zullen worden De vorige week heeft Nussbaumer al hierop gezinspeeld, toen hij het had over de „inmening" van Guinea en de V.A R. Zoals bekend is de zaakgelastigde van Ghana. Nathaniel Wclbeck. als uit Kon go vertrokken nadat men hem bevolen had het land te verlaten. Advertentie In Zweden en West- ging van de jodcnvervolger daan aan Indonesiërs die digc 510 pond. Duitsland zijn valse biljet- zal moeten dragen, daar „grote diensten voor het be- In Wiesbaden is de arres ten van vijf en van twintig het hier een in het buiten- houd van de wereldvrede tatie bekend gemaakt van dollar in omloop gebracht, land terecht staand Duits hebben verleend". drie politic-officieren, die in die in de laatste jaren van onderdaan betreft. Drie Amerikaanse scr- concentratiekampen buiten de oorlog in opdracht van Dona Fabiola, de bruid ecants in San Antonio Duitsland aan massa-execu- Ilitler zijn vervaardigd. Er van koning Boudewijn. (Texas) hebben huidstro- ties zouden hebben dcclgc- zijn enkele mannen gear- heeft gisteren met generaal ken afgestaan voor een vier- nomen. resteerd. en mevrouw Franco ge- jarig meisje, dat ernstige De grootste algemene „Churchill maakt het luncht. Zij kreeg het groot- brandwonden had opgelo- verkiezingen ter wereld wor- uitstekend", zei de scheeps- kruis in de Orde van Isa- pen. Legerartsen verricht- den in maart 1962 in India magnaat Onassis, die giste- bella la catolica. Op 30 no- ten de huidtransplantatie. gehouden. Men zal dan de ren bij hem op bezoek is vember zal Madrid haar uit- Een Engelse regerings- stemmen moeten tellen van geweest. „We hebben sa- roepen tot „lievelingsdoch- commissie heeft aanzienlij- 210 miljoen stemgerechtig- men een fles whiskey ge- ter" van de stad. ke verhoging van de politie- den, wat meer is dan het dronken cn sigaren ge- President Soekarna zal de salarissen voorgesteld. Zij bevolkingstotaal van de rookt vertelde hij nog. Leninprijs van bijna noemt 1000 pond 10.000) V.S. of de Sowjetunle. In de Dc raadsman van Eich- f 100.000 aan de Indonesi- voor politiemannen die grootste staat (rood-China) maim, dr. Servatius, meent sche stichting voor de vrede thans 695 pond verdienen worden geen verkiezingen dat de Westduitse regering schenken. Jaarlijks zullen en een beginsalaris van 600 gehouden, zodat India on- de kosten van de verdedi- er uitkeringen worden ge- pond in plaats van de hui- betwist aan de kop gaat. 455. Waarschijnlijk zijn sommige lezers zich wel eens tc bulten ge gaan aan smakelijke zeemansverha len, of avontuurlijke ontdekkings reizen ter zee, waarin verteld wordt, hoe het schip van de beid in som mige wateren als door een trage massa werd geremd, hoe het plot seling vaart verminderde, niet meer naar het roer wilde luisteren en hui- toont, doet zich veelveeldig voor o.a. langs de Skandlnavlsche en Sibe rische kusten, waar grote rivieren in zee uitmonden, zodat zich op het zeewater een laag van zoetwater be vindt. In de grenslaag van dit lich tere cn zwaardere water worden door een vaartuig z.g.n. inwendige golven opgewekt, waarboven blij kens onderzoekingen van de Noor pcloos op dc golven dobberde. Door Ekman altijd een tegenstroming geen enkele bekende oorzaak kon dit geheimzinnige gedrag worden ver klaard; geen zeewier had zich in grote massa's aan de klei geklit, geen plot seling opgestoken tegenwind hield het schip tegen, geen zeeslang was tn de verre omtrek te bekennen, kortom, hier ontbraken alle gebruikelijke In grediënten waarmee een zeemans verhaal gepeperd kan worden opge- dist. Het was rond weg spookachtig. Nu laten de mees te landrotten zich ook niet voor één gat vangen. Uit gaande van het er varingsfeit dat nog nooit één zeeman een storend gebrek heeft getoond, werd het verhaal van het bewegenloos geworden schip ge meenlijk geschreven op de lange lijst van zeemansfantastcrljrn, waar op ook de zeeslang cn konsorten sinds lang stonden geboekt. Deze fantasie ontstaat. Als nu de diepgang van het schip ongeveer gelijk is aan de dikte van de zoetwaterlaag cn de vaart van het schip is niet groot genoeg om de remmende werking van de inwendige golven tc over winnen, dan blijven dergelijke gol ven als het ware „kleven" aan het schip, dat dan voortdurend onder invloed blijft van de zoeven genoem de tegenstroming. Met geheimzinnige spookachtigheid gelijk men ons vroe ger wilde doen ge loven beeft dood water dan ook niets uit te staan, hetgeen iedere zeeman uit onze tijd ook wel weet, want zijn kennis van dergelijke processen is waarlijk niet gering. Voor de afwisseling moeten we het nu eens hebben over de uitvinding van de boekdrukkunst, die in onze achterdocht ging echter wat te ver, gewesten nog steeds door Koster en want het schijnbaar onverklaarbare Is daarom nog niet onbestaanbaar. Het verschijnsel dat een schip In dood water belandt en dan de bo ven omschreven gedragingen ver- Gutenberg betwist wordt. Terwijl er toch nog heel andere gegadigden zijn, over wie we nooit of te nimmer Iels horen. Daarover een volgende keer. ten prachtige reebok sprong in het bezinkingsbassin van een krachtcentrale bij de Amerikaan se stad St. Louis. In allerijl maak te hei. personeel een „broek" om Ce drenkeling met een kraan uit het water te halen cn over de om heining te tillen. Het laatste wat men van het dier zag, was dat hij op topsnelheid de bossen in rende. Op de conferentie over het staken van proeven met kernwapens heeft de Britse afgevaardigde sir Michael Wright de opmerking van de Sowjet-ge- delegeerde Tsarapkin dat effectieve internationale controle op de naleving van het besluit kernwapenproeven te staken voor ten minste vier jaar na ratificatie van het verdrag niet moge lijk is, onverenigbaar met Chroesjtsjef's ontwapeningsvoorstellen genoemd. Het westen heeft ingestemd met een Sowjetvoorstel om gedurende de eer ste fase van vier jaar controleposten op het grondgebied van de grote mo gendheden in te richten. In de eerste twee jaar dienen volgens de westelijke mogendheden 46 controleposten te wor den gevestigd, wier rapporten de basis zouden moeten vormen voor onderzoe kingen ter plaatse naar niet geïdenti ficeerde seismische gebeurtenissen. Tsarapkin verklaarde dat de techni sche gegevens van de controleposten geen rechtvaardiging vormen voor in specties ter plaatse voor het einde van dc periode van vier jaar cn dat, zolang alle controleposten die volgens plan in de eerste fase moeten worden gebouwd nog niet functioneren, in het geheel jeen inspecties ter plaatse kunnen wor- ien gedaan. Advertentie ccn hjgdige j>ljstac IIWI^iPOTHEEK MEENK S POEDERS helpenI Er zijn Mccnk's Poedi hoofdpijn, kiev pijn. hoest, gri^p. ^arrhec, influenza, rhcumatick, koortsjpcid bij gevatte kou, periodieke pijnen ut. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 jweders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis A 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist Nog geen beslissing De geallieerde regeringen hebben nog geen beslissing genomen over dc ver plichting voor Krupp zijn kolen- en staal bedrijven te verkopen. Dit heeft het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt naar aanleiding van vragen over berichten over een ver der uitstel van de beslissing. De termijn, binnen welke de verkoop tot stand moet zijn gekomen, loopt eind Januari a.s. af. Dc betrokken regeringen houden zich nog bezig met het rapport van de com missie van zeven, waarin deskundigen uit de V S., West-Duitsland. Engeland cn Frankrijk en een Zwitserse bankier zit ting hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5