Uw probleem is het onze KRONIEK Ds. De Boer van Wolvega over liet kerkverband Hervormd predikant op r.k.-kansel Voorzitterswisseling bij Hervormde diakonieën Almelose raad verwerpt plannen christ. school ÈEQOGO Enkele kanttekeningen Oud-Katholieke kerk in synode bijeen Belg lichtte predikanten op Een woord voor vandaag Mr. V an Rhijn over diakonaat en planning Onderwijsconferentie te Hollandia 2 HOE HET STAAT MET DE P.B.O. DE PUBLIEKRECHTELIJKE bedrijfsorganisatie heeft het op het ogenblik in Nederland nog niet verder gebracht dan ongeveer vijftig bedrijfsli- chamen, welke dan nog bijna uitsluitend voorkomen in de sector van het agra risch bedrijf en de middenstand. Reeds geruime tijd is er vrijwel geen verdere ontwikkeling te bespeuren. Voor de regering is dit dan ook enige tijd geleden aanleiding geweest, de S.E.R. om advies te vragen over de oorzaken van deze verslapping in de ontwik keling naar een publiekrechtelijke organisatie van het bedrijfsleven. Ver wacht mag worden, dat dit zogenaamde stagnatie-rapport van de Sociaal- Economische Raad thans niet meer zo lang op zich zal laten wachten. Tevens zal dan deze kwestie in onze Tweede Kamer aan de orde worden gesteld. Naar van de zijde van de regering is meegedeeld, zal dit waarschijn lijk kunnen gebeuren in juni van het volgend jaar. Valt er dus weinig voortgang te bespeuren in de verwerkelijking van de p.b.o., anderzijds is het toch een goed teken, dat hierover verontrusting bestaat en dat er reeds ernstige stappen ondernomen zijn om zo mogelijk de stagnering tegen te gaan en eventueel op te heffen. Ongetwijfeld zullen het rapport van de SJEJL en het komende debat in de volksvertegenwoordiging de p.b.o. weer in het middelpunt van de belangstel ling brengen en zal er terecht ernst met deze zaak gemaakt worden. Wellicht dat bestudering van de oorzaken, welke geleid hebben tot de verslapte acti viteit van de afgelopen jaren, de weg zal wijzen naar een betere aanpak en een juistere visie bij velen op het grote belang van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Het gaat om het vormen van gemeenschappen in bedrijf en bedrijfstak, om het verbreden van de sociale verantwoordelijkheden als tegenwicht tegen de politieke, economische en technische machtsconcentratie van onze moderne tijd. Tijdens de studieconferentie, welke het C.N.V. deze week heeft gewijd aan het vraagstuk van de p.b.o„ heeft de voorzitter, de heer C. J. van Mastrigt, ge steld dat de p.b.o. mede gezien moet worden als een steun aan de onderne mingsgewijze produktle. Het is inderdaad juist, dat bij de steeds voortschrijdende concentratie van het bedrijfsleven steeds weer adequate sociale organisatievormen gezocht en verwerkelijkt moeten worden, welke de ondernemingsgewijze produktievorm nieuw leven inblazen en blijven bezielen. MOGELIJKHEDEN IN ZIJN REFERAAT op de studieconferentie van het C.N.V. heeft de staats secretaris van algemene zaken, drs. W. K. N. Schmelzer, voortreffelijke dingen gezegd over de p.b.o. Behalve dat hij dit op de hem eigen, zeer charmante en dikwijls geestige wijze deed, maakte hij bovendien een aantal zeer behartigenswaardige opmer kingen. Zich speciaal tot de kring richtend, waarvoor hij sprak, heeft hij ge vraagd om een groter enthousiasme bij de werknemersvakbeweging voor de propagering van de gedachte van de p.b.o. We geloven dat de staatssecretaris hier terecht nog een goede mogelijkheid heeft aangewezen om de publiekrechtelijke organisatie weer enkele stappen verder te brengen. Ook al zou men van werkgeverszijde weinig enthousiame aan de dag leggen en al zou men zelfs vele bezwaren hebben, dan is het op het ogenblik toch zo, dat men terwille van een dringende wens der vakbeweging, toch tot veel bereid zal blijken. Over het algemeen leeft in werkgeverskring echter niet de gedachte, dat de vakbeweging de verwerkelijking van de p.b.o. bovenaan op haar prioriteiten lijstje heeft staan. Indien de vakbeweging bereid zou zijn te strijden voor het goed van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, evenals zij dit in het verleden voor tal van andere inmiddels verworven sociale goederen heeft gedaan, dan zou het er in Nederland op het ogenblik ongetwijfeld beter voor staan met de p.b.o. De staatssecretaris is er ook voorstander van, dat men vah werknemerszijde meer sociale zaken in de publiekrechtelijke organen zal brengen, van werk geverszijde kan dan ook gemakkelijker de inbreng van verschillende econo mische aangelegenheden worden gevraagd. Zo sou de vakbeweging een proef kunnen nemen met het laten vaststellen van de secundaire arbeidsvoorwaarden in de schappen. Overigens vragen wij ons af, of ook hier wel stringent een grens getrokken moet worden tussen de primaire (lonen) en secundaire (vakantie, pensioen ent.) arbeidsvoorwaarden. Hier zou echter per bedrijfstak de situatie onder ogen gezien kunnen worden. Dergelijke initiatieven zouden ongetwijfeld nieuwe stimulansen kunnen zijn ter verlevendiging van de p.b.o.-gedachte. De les van het referaat van dc staatssecretaris zou aldus kunnen worden sa mengevat, dat de vakbeweging in deze ontwikkeling een verantwoordelijker rol speelt dan velen waarschijnlijk tot nu toe hebben gedacht, ook In de kring van de vakbeweging. Men zal ervoor moeten waken niet werkeloos aan de kant te blijven staan, bij deze structurele hervorming van onze maatschappij. Er wordt nog wel eens opgemerkt, dat de architectonische kritiek, welke Kuyper ln 1891 op de maatschappij van zijn dagen durfde leveren, te vroeg Is geleverd en aan velen Is voorbij gegaan. Thans zouden we in een zelfde fout kunnen vervallen. (Van een onzer verslaggeefsters) Voor de Rijswijkse afdeling van de Vereniging tot Herstel van de Kerkelijke Eenheid der Gerefor meerde Belijders heeft ds. D. de Boer, predikant van de Vrije Ge reformeerde Kerk van Wolvega in Friesland (de kerk, die zich vorig jaar losmaakte van het verband der Gereformeerde Kerken, doch zich niet bij een ander kerkver band aansloot), gisteravond ge sproken over „De betekenis van het kerkverband. Hij was van oordeel, dat de plaatse lijke kerk primair dient te zijn in het geheel der kerkregering en dat het ac cent gelegd moet worden op het leken- ambt in de kerk. Ook betoogde hij, dat het nodig is terug te keren tot een eenvoudige kerkorde, die uit het Nieuwe Testament zelf wordt opgebouwd. In het zijns inziens veel te centralistische gere formeerde kerkverband voorzag hij het grote gevaar, dat de gelovigen op non- actief worden gesteld. De klacht over geestelijke verschraling noemde hij er een eerste teken van. Ds. De Boer vroeg zich in dit verband ook af of men zich er in gereformeerde kring niet aan bezondigt de belijdenis en de kerkorde te verheffen tot zelfstandige grootheden. Christus is koning en het gezag in de kerk en Hij regeert Zijn gemeente rechtstreeks door Zijn Woord en Geest. De plaatselijke kerk, zo be toogde hij steeds weer. is primair en het ambt der gelovigen is een blijvende zaak. Natuurlijk moeten er ambtsdragers zijn. aldus de predikant, de gelovigen wijzen hen aan. maar God stelt hen aan. Classis en synode achtte hij wel be langrijk, maar hij zou ze willen binden aan de plaatselijke kerk, want de belij denis en de liturgie e.d. zijn ook een zaak van de plaatselijke kerk, evenals zelfs het examineren van een predikant. Van de belijdenis zei hij, dat deze nooit de consciëntie bindt, omdat alleen het Woord dit doet. De belijdenis kan daar door nooit losgemaakt worden van de Schrift. De Boer onderschreef wel het belang van een kerkverband, maar dit moet niet leiden tot automatisme. Dan ontstaat een onzuivere kericregering; het belijden gaat uit de belijdenis weg en een skelet blijft over met het gevolg, dat de gelovigen hiervan de dupe worden, zoals, volgens hem, in Wolvega is beurd. De verdeeldheid onder de belijders van de gereformeerde leer kenschetste hij als een „noodtoestand", waarin een reveil uitkomst kan geven. De bekering van kerken en gemeenten is daartoe nodig. Slechts door te bidden om de Heilige Geest zullen wij hierin medewerking kunnen geven, aidus ds. De .Boer. Er zal een einde moeten komen aan de valse lijdelijkheid. Over zijn eigen afgescheiden gemeente, die 500 zielen telt, verklaarde hij, dat door de onzuivere kerkregering partij werd gekozen tegen het volk van God en de gelovigen werden „doodgedrukt". De gemeente roept in smart ook over onze eigen zonde, tot God om meer eenheid onder de gereformeerde belijders. Voor mij staat evenwel vast. dat het gerefor meerde kerkverband niet Juist is en dat er grote fouten aan kleven. Er is onbe hagen in ruime kring over de verdeeld heid en ook het feit, dat de vervangings formule door de Geref. Kerken is terug genomen, vormt een aanwijzing, dat God ons ook door de lotgevallen van de kerken leert, dat er iets niet in orde is. De gemeente in Wolvega, nog aanleu nend tegen de Geref. Kerken, blijft even ter zijde staan van alle kerkverbanden en werkt en bidt voor meer eenheid onder de gereformeerden. Vertrekkende leden krijgen het advies zich aan te sluiten bij de vrijgemaakte gereformeerde kerk of de chr. geref. kerk, doch dit is verder een geheel persoonlijke beslissing. Wij hebben de gemeente willen redden van een verkeerd kerkelijk systeem, maar willen geen nieuwe kerk stichten, zo zei hij. Na de pauze beantwoordde een forum nog vragen. De eindconclusie was, dat men het gesprek tussen vertegenwoordi gers van de verschillende gereformeerde groeperingen krachtig moet stimuleren om tot groter eenheid in de kerk te geraken. In de afgelopen week is in Utrecht de 24ste synode van de Oud-Katho lieke kerk gehouden. Voorzitter was kanunnik H. D. Rayraaekers uit Rot terdam. De aartsbisschop van Utrecht, rrigr dr. A. Rinkel, gaf namens net episco paat een uitgebreid overzicht van het kerkelijk leven in het afgelopen jaar. Hij kondigde aan dat er een bouwfonds BUITENLANDERS „We kunnen al ciao roepen tegen de Ita lianen ia om land, straks krijgen we ook nog de gelegenheid om met een vurig olé de Spaanse arbeidskrachten tc verwelko men. Dat danken we allemaal aan de uit bundige conjunctuur, die bet bedrijfsleven hongerig doet uitzien naar ateeda meer ar beidikrarhten. Maar op hetzelfde ogenblik, dat we met moeite en pijn proberen de per- soneeiskrapte te overbruggen met hulp uit gebieden, die tot nu toe als onbeperkte re serves van arbeid»kracbten golden, aijn er zeker vijfduizend Nederlander», vooral in de grensstreek, die in Duitsland gaan wer ken, aidu» schrijft De Volkskrant „Begrijpen we de officiële cijfera goed, dan heeft het bedrijfsleven uiteindelijk maar vierduizend vreemde arbeidskrachten nodig. Met onae eigen vijfduizend man zouden we dus al aardig geholpen aijn. Een leek in de economie vraagt zich dan ook af, of we het geld, dat we aan de dure „invoer" van vreemde arbeidskrachten besteden, niet be ter kunnen aanwenden om onze eigen men sen die, aangelokt door hoge lonen elders, over de grens gaan werken, wat meer tc betalen en ze zo hier te bonden. Zo gemak kelijk is het natuurlijk ook weer niet. Maar die leek heeft toch wel gelijk, als hij de vraag stelt, of een meer op elkaar afstem men van dr lonen in Europa de zuigkracht van het buitenland oo onze arbeidskrach ten niet sou verminderen. Maar doe je dat tc. abrupt, zo zal de econoom van professie opmerken, dan ia er alle kans, dat onze produkteti duurder worden, onze uitvoer daalt en we werklozen krijgen in plaats van personeelstekorten. Daarom toch voorlopig maar opgeruimd ciao en olé geroepen?" Dit i* uit het Algemeen Han delsblad „Het nationaal monument op de Dam is het symbool van onze vrij heid. Tegelijkertijd het merkteken van va derlandse saamhorigheid. Dit monument nu is in de Tweede Kamer t»r sprake geko men. Met name de C-H. mr. Beernink meen de, dat er van het monument misbruik wordt gemaakt. In do schriftelijke voorbe reiding van bet debat werd de klacht ge uit, dat het voetstuk „geregeld door aller lei jongelui wordt gebruikt om erop te zit ten zingen, kaarten, hun boterhanrmen op te eten, hun toilet te maken enz." De re gering kon daarop, eveneens schriftelijk, antwoorden, dat het optreden van het pa- bliek niet altijd getuigde van voldoende piëteit Dit alles moge zo zijn. Toch rou- Jen wij het spijtig hebben gevonden, in dien men het nationaal monument met ri- De hervormde predikant in de binnenstad van Amsterdam, ds. W. A. Smith, heeft uit de rooms ka tholieke St. Nicolaaskerk de op brengst van een collecte, die tij dens de missieweek is gehouden, ten geschenke gekregen. Tevens ontving hij een uitnodiging om op 18 december in de St. Nicolaas kerk te komen preken. De hervormde Oude Kerk. van waar uit ds. Smith werkt, staat midden in de walletjesbuurten. Op dit terrein bedrijft hij. zoals hij het zelf zegt, zijn ..mid dernacht zending". De grote moeilijkhe den waarmee de evangelisatie in deze wijk te kampen heeft, zijn er de oor zaak van. dat de werkers van verschil lende kerkelijke richtingen dichter bij Advertentie Modsrn toaatont Van licht- tot donkerbruin. VI* thermostaat regelbaar. 2 aneden t*g*!i|k. Wippen eruit als ze bruin zijn. Verbranden nooitI Rowenta-perfecfie I goureuze poliliemaatregeleu zou hebben „beveiligd". Het monument is gewijd aan de doden uit de Tweede Wereldoorlog. In dr vier jaar sinds de onthulling is het in derdaad geworden tot een reeds historische plek in hel hart van Nederland. Maar joist, omdat het zich te midden van bet bruisen de moderne leven bevindt, zou het onjuist zijn bet te omringen met omheiningen. Wan neer de jeugd, die bier op zonnige dagen een toevlucht vindt, het al te bont maakt, is het stellig mogelijk daartegen met tact en doeltreffendheid op te treden. Ditmaal aijn wij het eens met de P.S.P.-afgevaardig- de d*. Van der Veen. Het is goed, dat een band tussen het volk en het monument ontsUat. Ook minister-president prof. De Quay heeft onze instemming toen hij ver klaarde, dat er geen hek om het monu ment zal worden geplaatst. Wij zien hier waarlijk geen, zoal* dat heet, exces sen van een losgeslagen jeugd. Geen hek van en op de Dam." elkaar gekomen zijn. Zo ontstond er een hechte vriendschap tussen ds. Smith en de pastoor van de roomskatholieke pa rochie in de binnenstad, Solleveld. Ook met het Leger des Heils ontstonden vriendschapsbanden. Dit persoonlijk contact is niet zonder f:evolgen gebleven. Toen er verleden aar op kerstavond een dienst werd ge houden in de Oude Kerk, heeft de pas toor er gepreekt, na ingeleid te zijn door dominee Smith. Prompt reageerde de kerkelijke pers. Dit is maar eenrichtingsverkeer, zo werd er gezegd, andersom, is het be slist niet mogelijk. Maar „het wonder heeft zich voltrokken", zo zei de Am sterdamse predikant. De r.k. kerk heeft zich zeer zeker niet onbetuigd gelaten, in tegendeel. In de missieweek is er een collecte gehouden voor dit bijzondere evangeli satiewerk, in de Sint Nicolaas kerk. De opbrengst van vijftig gulden, werd ge geven aan ds. Smith, als blijk van waarderin-g voor het werk dat hij ver richt in donker Amsterdam. Tevens werd hij uitgenodigd voor een bijzondere dienst, die 18 december in deze kerk gehouden zal worden. Dan zal dominee Smith er de kansel bestijgen om er een preek te houden. De pastoor zal hem inleiden. In dezelfde dienst zal het koor van het Leger des Heils zin gen. Voor de rechtbank te Groningen heeft gisteren de 39-jarige J. J. P. uit Luik (België) terechtgestaan we gens oplichting, gepleegd ten nadele van dc kerkelijk hoogleraar in Gro ningen, prof. dr. P. J. Roscam Ab- bing en de directeur van het Boeken centrum in Den Haag. Op 23 december van het vorige jaar was verdachte bij de kerkelijk hoogle raar gekomen met de bewering dat hij zich wilde laten inschrijven voor de theologische studie. Toen hij echter het f;ebruikelijke inschrijfgeld moest beta- en, kwam hij met het verhaal, dat hij een bedrag van 100 en zijn retour- kaartje naar Brussel Juist had verloren. De hoogleraar leende verdachte het be drag. afgaande op de „referenties", P. had opgegeven. Bij navraag kwam aan het licht, dat P. smoesjes had verzonnen. Op 29 de cember wist hij met soortgelijke verha len de directeur van het Lekcncentrum ln Den Haag voor 150 op te lichten. Be halve deze daden ziln verdachte nog an dere oplichtingen, ten nadele van ver scheidene predikanten gepleegd, ten las te gelegd. ingesteld zal worden, waaruit in de toekomst kerkbouw en belangrijke res tauraties gefinancierd zullen worden. Omtrent het missiewerk werd ge zegd, dat de kerk een aandeel heeft in het zendingswerk van de Anglikaan- se kerk, in het Afrikaanse bisdom Kaf- fraria. De bisschop van Deventer, mgr P. J. Jans, hield een uiteenzetting over ,.de kerkmeester in de tegenwoordige tijd". Prof. dr. P. J. Maan sprak over het internationale congres van oud-katho lieken. dat in 1961 in Haarlem gehou den zal worden en dat een ontmoe tingspunt zal zijn van de Anglikaanse en Orthodoxe Kerken. Een belangrijk onderwerp agenda waren voorts de kerkelijke fi nanciën, waarover de thesaurier-gene raal. de heer D. de Rooy, diverse me dedelingen deed. Tot leden van de sy nodale raad werden gekozen de heer R. J. Colombijn te Heemstede en T. H. M. Hovius te Maarssen (herbenoe ming). West-Duitsland krijgt vier universiteiten Er zullen vier nieuwe universiteiten gebouwd worden in West-Duitsland om de grote toename van het aantal studen ten te compenseren. Op het ogenblik studeren er ongeveer 200.000 jongelui, onder wie 20.000 buiten landers. In 1970 zullen er waarschijnlijk 240.000 studenten zijn, aan wie dan 3300 hoogleraren colleges zullen geven. Deze uitbreiding van het universitair onder wijs zal bijna twee en een half miljard kosten. Het is niet alleen de bedoeling het aantal universiteiten tot dertig tc verhogen, maar ook om het gehele uni versitaire onderwijs aanzienlijk te ver beteren. nü weer zo lekker als kip..! AKKERTJES flitsen uw klachten weg In Breda vonden de kerken elkaar voor adventsviering Enige jaren geleden ontstond bij en kele rooms-katholieken en protestanten te Breda de behoefte het begin van het kerkelijk jaar in een gezamenlijke bij eenkomst te vieren. Dat deze gedachte instemming vond bleek uit de grote opkomst waarmee de protestantse en rooms-katholieke gelo vigen de oproep van de toen gevormde Advents-commissie'beantwoorden. Ook dit jaar is besloten tot een ge zamenlijke manifestatie. Deze interkerkelijke samenkomst a.s. zondagmiddag wordt vijf uur op de Grote Markt te Breda gehouden. Bij slechte weersomstandigheden worden de aanwezigen in de Grote Kerk van de Hervormde Gemeente verwacht. Tegen de buitenmuur van de Grote Kerk zal opnieuw een toepasselijke tekst worden aangebracht, terwijl vier grote kaarsen de bevolking in de Adventstijd zullen bepalen bij het komende Kerst feest. Aanstaande zondag wordt de eerste kaars ontstoken. De andere drie succes sievelijk op de daaropvolgende advents zondagen. De geestelijke N. Nooren, secretaris van de bisschop van Breda, tevens rec tor van het Pastoraal Centrum en Ds. H. Johannes, evang. luth. predikant te Breda zullen over de betekenis van de advent, als voorbereiding op het kerst feest en het komen Gods, in dit plech tige samenzijn spreken. De bijeenkomst zal ongeveer een half uur duren. Advertentie en pijn weg- wrijven met DAMPO Let op de leliën van het veld, zei Christus. God is die te bloem, die zichzelf niet kan helpen, niet vergeten. Zal G< dan de mens vergeten? Neen, die vraag staat er eigenlijk niet in de bijbel: Er staa Zal Hij u niet veel meer kleden, kleingelovigen?" Christ spreekt niet tot de mens in het algemeen. Er zijn duizend mensen die God vergeten hebben en zij kunnen geen enk recht op Gods zegeningen doen gelden. Waar zij gezegei worden, ontvangen ze die zegen alleen, omdat God met i mens toch nog door Christus bemoeienis wil hebben. Maar de gelovigen hebben recht op Gods zegen. Zij mogi naar God toegaan en Hem herinneren aan Zijn eigen woorde „Ik zal u niet begeven noch verlaten!" Wij hebben er gei recht op omdat wij mens zijn, noch omdat wij God zoeke maar omdat Christus ons met God verzoend heeft, omdat I het in Zijn Woord beloofd heeft. (Van een onzer verslaggevers) De taak van de diakonie is niet een dienstbetoon in een aantal gul dens, een taak dus die ophoudt als de nood voorbij is. De diakonie heeft niet allereerst een stoffelijke maar een geestelijke betekenis. Zij behoort bij de evangelieverkondiging voorop te gaan. Naar een woord van prof. Hoekendijk is deze dienst aan men sen geen voorbereiding tot de verkon diging. Zij is zélf de verklaring van de bijbelse boodschap in daden. Dat zei mr. dr. A. A. van Rhijn, voorzitter van de Raad voor de zaken van kerk en samenleving in de Ned. Herv. Kerk, in zijn referaat over „Dia konaat en planning", gehouden op de jaarvergadering van de Federatie van Diakonieën te Utrecht. De heer Van Rhijn, die door de gene rale synode aangewezen is als gecom mitteerde voor de kerkelijke planning, wees er op dat men planning niet moet vereenzelvigen met overheidsdwang, zo als wel gebeurt. Planning is een natuurlijke, ook een bijbelse zaak. Men zou het beleid van Jozef ln Egypte het grootste voorbeeld Met kleinst mogelijke meerderheid Na een fel, emotioneel debat, dat ruim twee uur heeft geduurd, heeft de gemeenteraad van Almelo gisteravond met veertien tegen dertien stemmen geweigerd te verklaren, dat de stichting van een christelijke technische school in Almelo nodig is. De fracties van de P.v.d.A., V.V.D. en C.P.N. stemden en bloc tegen het voorstel van B. en W. om de verklaring, die nodig is voor de oprichting te geven. Daarentegen waren de fracties van de K.V.P. en van de protestants christelij- ken eenstemmig in hun oordeel, dat de protestants christelijke groepering in Al melo op principiële gronden het recht heeft een eigen christelijke technische school op te richten, ook al zou dat ten koste gaan van de tot dusver enige, al gemene technische school in de stad. De door de zes hervormde predikan ten van Almelo afgelegde verklaring, dat zij geen geestelijke noodzaak zien voor stichting van een christelijke tech nische school naast de neutrale school, bleek op de partijen een verschillende uitwerking te hebben gehad. Dc tegenstanders van het voorstel van en W. zagen hierin een aanwijzing, dat niet de gehele protestants christe lijke bevolkingsgroep van Almelo achter dc voorgenomen stichting van een chris telijke technische school staat. Dc voor standers daarentegen en met name de K.V.P.-ers noemden dc onverwach te stap van de hervormde predikanten letterlijk „onzalig". Het meest belang rijk Is. welk onderwijs de ouders voor hun kinderen wensen, zeiden deze voor standers. In beroep? Wethouder M. H. Scholten (lid van de P.v.d.A.) verdedigde het voorstel van en W. zo goed mogelijk, maar hij kon de tegenstanders niet overtuigen. Deze bleven bij hun mening, dat stich ting van een christelijke technische school niet in het belang van het onder wijs is, omdat er door splitsing tenslotte slechts kleinere „dorpsscholen" met zeer beperkte opleidingsmogelijkheden in Almelo zouden overblijven. Mr. A. Molenaar, raadslid van de V.V.D. en voorzitter van de Almelose fabrikantenkring, zeide dat de Almelose industrie met een dergelijke splitsing beslist niet akkoord kan gaan. Van protestants christelijke zijde liet men doorschemeren, dat degenen, die de christelijke technische school willen stichten, zich niet bij het be sluit van de gemeenteraad zullen neerleggen, maar in beroep zullen gaan bij de kroon. In de afgelopen week is te Hollan dia de door de regering in uitzicht gestelde onderwijsconferentie gehou den tussen vertegenwoordigers van goevernement, zending en missie. Dit is geschied, omdat de onderwijssitu atie in Nieuw-Guinea nadere bezin ning vereist in verband met de vraagstukken, die zich voordoen bij de versnelde ontwikkeling. Een belangrijk punt.bij het overleg was de vraag of de grondslagen van het huidige onderwijsstelsel nog passen in de hedendaagse situatie. Veel aandacht werd besteed aan de mogelijkheid tot een verbetering in de voorziening van het algemeen lager onderwijs. Andere vraagstukken ter bespreking waren o m. de behoefte aan verschillen de instellingen van onderwijs, de oplei ding van leerkrachten, de opleiding van specialisten buiten Nieuw-Guinea, de duur van de opleidingen en de normen voor het subsidiebeleid. Met betrekking tot de onderwijstaal werd uitgegaan van het regeringsstand punt, dat het Nederlands de onderwijs taal moet zijn en dat het onderwijs in de Engelse taal intensiever moet wor den. De resultaten van de besprekingen werden vastgelegd in een aantal aan bevelingen, welke de overheid zullen worden aangeboden. ran planning in het oude testament ki non noemen. En keurt Jezus zelf planning niet goed wanneer Hij er a herinnert dat ieder die een toren ga bouwen éérst de kosten berekent? Wat huisvrouwen doen met haar ov< leg inzake de besteding van het budj is niet anders dan planning. De fout juist dat er te weinig aan planni wordt ged'aan vooral in de kerk. Nieuwe take Mr. Van Rhijn meende dat het d konaat, wil het werkelijk aan zijn ta beantwoorden, zich rekenschap moet ven van de maatschappij van nu van de maatschappij die ons te wa< ten staat. Daarom vestigde hij de aa dacht op enkele aspecten van het maL schappelijk leven waarmee het dial naat veel te maken heeft: met de t< nemende industrialisatie, met de toei mende welvaart en met de toename v geestelijke moeilijkheden. Duidelijk deed de heer Vav Rhijn ui komen dat het diakonaat in de nieu*~ industriegebieden, waar een deel va de vroegere plattelandsbevolking zk vestigt, alles moet doen om de g meenschapszln te versterken, want m teriële hulp zal hier als regel niet re eist zijn. Tot de diakonale taken kan het ff" horen om mee te werken aan de ve tiging van recreatieoorden, voor de m gelijkheid der ontplooiing van ziel I lichaam. Tot het goed leren zien vf~ de zegen van de welvaart maar ov van de demon, die achter de welvaa staat. Een voorname taak ligt ook in h) helpen opheffen van de eenzaamhei! waarin de oudere mens dreigt te ve vallen. In 1849 was 4,3 pet van onze bevd king ouder dan 65 jaar. In 1960 is h] 8,4 pet, in 1980 zal het vermoedelij 1Q.4 pet zijn. Wanneer dan anderha mliljoen Nederlanders tot de bejaard! behoren zal het er de kerk en het du konaat er om te doen moeten zijn „nit dat er jaren toegevoegd worden a* het leven, maar dat er leven toegevoej wordt aan de jaren." In het algemet moet het diakonaat alles doen om c~ bedreiging van de menselijkheid vi haar kracht te beroven. Twee ereledèi. De voorzitter van de federatie, ln heer J. Nijenhuis te Amsterdam. hfc0 bij het begin van de vergadering g sproken over de verhouding van de f1 deratie tot de algemene diakonale raai i De heer Nijenhuis trad af als voa zitter, evenals de penningmeester, T' heer J. W. van Geelen. ZU werden ijs noemd tot ereleden van de federatie, i Nieuwe voorzitter is burgemeester r Rijnders van Nieuwer-Am stel. Ander- nieuwe bestuursleden in deze vergac ring gekozen: mevr. H. Reitsma-Nau te Diepenveen, mej. dr. J.C. Schrödl te Amsterdam, jhr. P. Six te 's Gravel- hage en de heer C. Veenis te Eindb ven. .j De vergadering die enige ogenbll ken stilte ln acht nam ter herdenkii van de onlangs plotseling ontslapen K. O. Finkensieper, president-diri teur van de Heldring-stichtingen, ei bekende figuur in de diakonale secti luisterde tot slot naar een „diakene preek" van ds. M. Groenenberg Utrecht. Beroepineswerk NED. HERV. KERK Aangenomen beroep van gen. syno als pred. voor buitengewone werkzaai heden (legerpredikant): J. H. van De Wesjerhof te Suameer. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen als zendingspred'. voor werk onder de Javanen in Suriname: H. M. Reinders te Hijken, die dit roep ook aannam. Aangenomen naar Hfjken: P. M. M< les te Maarssen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen: te Zwijndrecht-Gro< Lindt: C. J. Douma te Souburg-Vlissi gen. Bedankt voor Rijnsburg: R. Timm< man te Hijkon. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Dordrecht: W. C. Lama te Grand Rapids (V.S.) en A. Vergi te Roterdam-C. faui Advertentie Vraag: Is er ook een tijd van het jaar. waarin molm actief is? Hoe komt het dat men nooit een dier ziet? Antwoord: De in ons land het meest voorkomende molm (houtworm) is de uit Zuid-Amerika ingevoerde lyctus. proberen of de tas tegen behandeling met eiwit kan. In dat geval boekt u ook enig resultaat, evenals met behan deling met een mengsel van 30 drup pels terpentijn op een half glas melk. In alle gevallen moet u eerst zorg dra in feite is het een larve, die later uit gen. dat de tas stofvrij ls. groeit tot een bruin zwart kevertje van Iri cm lengte. Dit legt zeer kleine ei tjes in poriën, scheuren enz. Na een paar weken komen daaruit zeer klei ne larven, die zich onmiddellijk in het hout boren, zodat men ze nooit ziet. Eerst vreten zij zich evenwijdig aan de vezel in. later in alle richtingen tot diep in het hout. Al vretende groeien ze tot ze volwassen en ongeveer 5 mm Vraag: Ik ben in bezit van een Bel la Verona-stekje, dat zich aardig ont wikkelt. Hoe moet ik tiet verder behan delen? Antwoord: Waarschijnlijk is dit een Beloperone guttata, ook wel hopplant genoemd. Het is een gemakkelijk te kweken plant. Heeft weinig warmte nodig maar veel zon daar de ze. bloe men (eigenlijk zijn het schutbladen) lang zijn. In het begin zijn ze witach- veel donkerder van kleur woraen. tig, later lijken ze meer op een worm pje. De buitenlaag van het hout blijft doorgaans onaangetast. Na een jaar verpoppen de larven zich dicht onder het oppervlak Het daaruit voortkomen de kevertje boort zich onmiddellijk naar buiten om te paren. Hierdoor door te krijgen. Dus niet te dicht bij Wordt de plant te warm opgekweekt, dan wordt de plant slap en de zg. bloe men worden flets. Het stekken gebeurt in het voorjaar, maar nu u een gewortelde stek heeft, moet u trachten deze goed de winter ontstaan de gaatjes. Meestal geschiedt dit in de lente. De dieren blijven dus het gehele jaar actief. Vraag: Mijn Marokkaanse schouder tas is vuil geworden tengevolge van het vasthouden. Hoe kan ik deze het beste reinigen? Antwoord: Wij raden u aan de tas te behandelen met vloeibare crcme. U kunt ook eerst eens heel voorzichtig haard of kachel plaatsen, in het volle licht en niet te veel gieten. In het voorjaar zet u de plant in een grotere Eot (12 cm) en niet te zware grond, .v. 2 delen bladgrond, 1 deel verteer de mest en wat scherp zand. Tevens nüpt u dan de plant wat in, zodat cr een mooi vertakte plant ontstaat en doet dit nog een keer. Als het nodig mocht blijken, moet u later dc plant nog een keer verpotten. Is de plant aan de groei, dan moet u geregeld gie ten en om de 8 of 14 dagen wat bloei- mest (kamermest) toevoegen. Met in gang van augustus kan u al bloei ver wachten. Vraag: Op welke tijden en op wel ke golflengte zendt het hospitaal-kerk schip De Hoop uit? Antwoord: De eerste uitzending om vat de z.g. „service", die een particu lier karakter draagt en niet voor open baarmaking bestemd is. De tweede aitzending is die van kerkdiensten, waarnaar iedereen kan luisteren. Dc kerkdiensten worden uitgezonden op 2316 kilocycles per seconde op: woens dag van 19.30 uur—20 uur; zondag van 10.30 uur—11.30 uur en van 18.45 uur —19.30 uur. Als u moeite heeft met de kilocycles per seconde, kunt u de golflengte in meters vinden door 300.000 te delen door het aantal kilo cycles, dus ongeveer 129V4. Vraag: Wij hebben een prachtige bladbegonia en ez zitten veel bloemen aan, maar deze komen niet tot volle ontplooiing, daar zij afvallen voordat zij zich geopend hebben. Wat is de oor zaak cn hoe moet ik handelen. Antwoord: De naam begonia doet on willekeurig denken aan een weelde van rode of rose bloemtrossen, maar bij ccn bladbegonia zijn de bladeren hoofdzaak, terwijl de bloempjes in v houding onaanzienlijk zijn. Dwii de plant dus niet bloemen te vorme daar u haar anders te veel uitput. Vraag: De laatste lijd leest men v« advertenties over vermageringsmidd len, vaak met de garantie: „No cu no pay" (als het niet baat, behoeft niets te betalen). Zijn deze middel* niet schadelijk? Waarom worden niet door artsen voorgeschreven? Antwoord: Doe nooit een vermaf ringskuur zonder advies van een art Daarna kunt u overleg plegen met ei diëtiste, die volkomen ln staat is e« smakelijk menu voor u uit te denke Vraag: Wie zijn de leden van Raad van State? Antwoord: Zoals u weet, is H.M. Koningin voorzitster. Vlce-voorzitter prof. dr. L. J. M. Beel. Leden zijl H.K.H- Prinses Beatrix; Z.K.H. Prii Bernhard; J. Th. Furstner, sinds 194 H. F. M. baron van Voorst tot Voor! 1949; mr. P. W. J. H. Cort v. d. den. 1951; M. A. Reinalda. 1955; m A. L. de Block, 1957; prof. mr. R. C. Cleveringa, 1958; mevr. M. R. E. Ribbius Peletier. 1958. Mr. J. I gera. 1958; mr. J. M. Kan, 1959; n G. Ph. Helders. 1959: M. Ruppe 1959; mr A. A. M. Struycken, 195 mr. dr. A. A. van Rhijn. Buitengewoon lid is mr. N. Debro

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2