Atoomoorlog ontwricht de verdediging niet HET EI IN ONZE TAAL heerlijk en zó handig GOEDE ONTVANGST VAN HET NORSTAD-PLAN Bonkaartenactie bakkers bracht twee ton op Opnieuw vragen over de Baliemvallei Eet, drink en slaap eens buitenshuis Prof. De Quay in Kamer HEIN2* ■N' Laaggelegen cleel van Fréjus weer onder water Vijftien miljard rode hulp Groothandelsprijzen Bedrijfschap Horeca wil: Engelenhaar? Zat Cuba achter de opstand in Guatemala Geen inmenging in Nieuw-Guinea KT,! £JLa,rrpp' "°bbe" Frans manifest 121 krijgt steun uit de Ver. Staten 9 WOENSDAG 23 NOVEMBER I960 (Van onze parlementsredactie) N DE bestaande opzet van de civiele verdedigingsvoorbereiding is reke ning gehouden met het gebruik van atoomwapens. Bij oefeningen is ebleken, dat de gevolgen van een atoomoorlog weliswaar hoogst ernstig ijn, maar niet zo destructief, dat een georganiseerde verdediging er door ou worden ontwricht. Dit verklaarde minister-president prof. dr. J. E. )e Quay gisteravond in de Tweede Kamer bij de behandeling van de be- roting van algemene zaken. de conceptie beantwoordend, wees prof. De Quay erop, dat de civiele-verdedi gingsplannen vastzitten aan wat in NAVO-verband als uitgangspunt voor de militaire verdediging is gekozen. Dit geldt ook voor de eerste fase van de oorlogsvoering. De financiële mogelijk heden en beperkingen spelen hierbij een rol. De minister-president voelde weinig voor een aparte nota over de civiele verdedigingsvoorbereiding, zoals die door de heren Moorman en Beerman was gevraagd. Lieven» volgde hij de suggestie van de oud-staatssecretaris van oorlog mr. Kranenburg (soc.) om het regerings standpunt in de toelichting op de begro ting van algemene zaken voor 1962 uit een te zetten. Afwijzend stond prof. De Quay ook tegenover het verzoek van mr. Beerninik (c.h.) om in de Staf voor de Civiele Verdediging een waterstaatdes- kundige op te nemen. Deze staf zal geen specialisten-college mogen worden. Als men er een deskundige-op-een-bepaaLd- gebied in opneemt, dan dreigt het gevaar, dat ook andere sectoren door specialisten vertegenwoordigd willen worden. De mi nister-president gaf de socialist Kranen burg toe. dat een goede voorlichting over de civiele verdedigingsvoorbereiding van enorm belang is. Deze zaak kan immers alleen werken, wanneer ze gedragen wordt door het moreel van de bevol king. Monument De heer Beernink (c.h.) sprak bij deze begrotingsbehandeling de hoop uit, dat spoedig mogelijk een einde zal worden gemaakt aan het misbruiken van het Nationaal Monument op de Dam te Am sterdam. In het voorlopig verslag van de Kamer was er al over, geklaagd, dat het hoofdstedelijk publiek hel monument ge bruikt om er op te zingen, boterhammen te eten, toilet te maken enz. Prof. De Quay deelde «nee, dat burgemeester Van Hall zich inspant om een oplossing voor dit probleem te vinden. Ter geruststel ling van de pacifist Van der Veen voeg de de minisber-president eraan toe, dat het zeker niet de bedoeling is een hek* om het monument te zetten. De problemen van de civiele verdedt- ingsvoorbereiding kwamen bij deze be- potingsbehandehng ter sprake naar aan- éding van het regeringsbesluit een Staf oor de Civiele Verdediging in het leven roepen. Deze zal de minister-presi- ent moeten adviseren bij de uitoefening an diens coördinerende taak op het ge- -ied v n de civiele verdedigingsvoorbe- iing. De K.V.P.-er vice-admiraal H. C. W. horman, oud-staatssecretaris van ma- achtte de instelling van de staf leer dan noodzakelijk. Dit college van rategische plannnmakers zal een con- moeten uitdenken, want daaraan uitbreek i het de regering nog. Zo'n onceplie is vooral nodig wanneer men ch gaat bezinnen op de taak van de rviele verdediging gedurende de eerste i<« van de oorlog. In dit opzicht is og alles schimmig. Gaat, zo vroeg de (er Moorman zich af, de regering voor rat betreft de eerste fase uit van een or log met zware strategische kernwa- ens of van een aanval met tactische, cbtere atoomwapens? Of denkt ze mis- ctaien aan een oorlog met „alleen maar" Miventionele middelen? In geval van een aanval met strate- Isctae kernwapens kan er volgens dt Moorman geen sprake zijn van een plossing van het probleem der civiele erdediging Men moet wel bedenken, •t tien middelzware kernwapens Ne erland afdoende kunnen vernietigen, levendien zijn de militaire deskundigen et er over eens, dat het gebruik van "fketische atoomwapens onafwendbaar zal ilden tot een oorlog met strategische ernwapena, dus tot de volkomen ver delging. Over deze vraagstukken en hun conse- ueoties voor de civiele verdediging eeti de regering blijkens de sbukken raar gedachten nog onvoldoende laten aan. Wanneer in samenwerkindg met de ngestelde staf een standpunt is be- d, zal de regering dit in een nota weten uiteenzetten zodat de Kamer er iver kan discussiëren, zo vond de heer doorman. De heer Beernink (ch) sloot ich hierbij aan. De heer Ritmeester (lib.) prak de hoop uit, dat de regering het esehokte vertrouwen in de civiele ver- edigingsvoorbereiding spoedig aal her- lellen. De heren Bakker (comm.) en Van der Veen (pac. soc voelden niets ■■voor de civiele verdediging. Meerjaren plan Het ligt in de bedoeling te komen tot in meerjarenplan voor de civiele ver- ledigingsvoorbereiding, zo zette de mi- lister-president uiteen. Dit plan is nog liet tot in a tie bijzonderheden uitge werkt. De behartiging van de verschil- ende taken zal in handen blijven van le afzonderlijke departementen. De co ördinatie (niet alleen tussen de ministe ries, maar ook de militaire instanties en net de NAVO-autoriteiten) berust bij de minister-president. De vraag van de heer Moorman over ft* SMULMENU HEINZ Smukmnu't zijn Snalmsnu's: VTITTE BONEN in venukkelilke TOMATENSAUS 0.79 MACARONI Sn KAA8SAUS 0.89 MACARONI met ham in KAASSAUS 1.10 SPAGHETTI In kruidige TOMATENSAUS 0.79 HORS D'OEUVRE SLA m MAYONAISE 1.15 en 0.89 -. Vele suggesties op het blik De oommunist Bakker bracht nog de toekenning van het Grootkruis Onanje- Nassau aan de Westduitse minister van defensie Strauss ter sprake. Hij wees erop, dat de heer Strauss behalve lid van de Wehrmacht ook nog rationa l- sozialistische Sohulungsoffizier voor de opleiding vanS.S.-ers is geweest. De mi nister-president maakte hem duidelijk, dat Strauss op grond van zijn bijdrage aan de Westerse defensie en de coördi natie van de Westeree strijdmacht is onderscheiden. De krachtsinspanning van de Bondsrepubliek, waarmee ons land op velerlei wijze i9 verenigd, is voor het Westen onontbeerlijk. Intussen is wel zoals gebruikelijk naar Strauss' persoonlijke antecedenten geïnformeerd. Over de viering van de vijfde mei - anders een geliefkoosd onderwerp bij de begroting van algemene zaken werd ditmaal vrijwel niets gezegd. Terecht zei de heer Beernink (c.h.), dat deze zaak zo langzamerhand doodgepraat is. Prof. De Quay herhaalde nog eens het standpunt van regering, ondernemers enz. dat de vijfde mei om de vijf jaar groots en in de daartussen liggende ja ren beperkt en matig moet worden ge vierd. P.b.o. De begroting van algemene zaken werd ten slotbe z.lh.s. aanvaard. De communist Bakker stemde tegen de hele begroting en de pacifist Van der Veen alleen tegen het artikel voor de civiele verdedigings voorbereiding Over de afdeling Bezits vorming en P.B.O. werd ditmaal niet gesproken. De voorzitter van de begro tingscommissie, de heer Kikkert (c.h deelde mee, dat de fracties van K.V.P., V.V.D., A R. en C.HU. het niet oppor tuun achten op dat moment met de re gering over de p.b.o. van gedachten te wisselen, nu nog niet kan worden be schikt over het S.E.R.-rapport betref fende de trage voortgang van de p.b.o. Wel verlangen genoemde fracties van de regering de toezegging, dat vóór het eind van het parlementaire zittingsjaar een groot Kamerdebat over de p.b.o. worden gehouden. Staatssecretaris Schmelzer deed deze toezegging daarna legde ook de socialist Den Uyl die het, niet eens was met het standpunt van de vier fracties zich bij het be sluit van de Kamermeerderheid neer. Tevoren was in de begrotingscommissie al beslist, dat het debat over de bezits vorming beter kan worden gehouden bij de behandeling van het wetsontwerp in zake fiscale vrijstelling van werkgevers bijdragen in spaarfondsen van werkne mers. De pern npreekt rant „EEN VERRASSING IN DE MARC ARINEWERELD* en zelfs ran een „WERELDPRIMEUR" Door een vinding in onze fabriek zijn wy er in geslaagd, een duurzame margarine te fabriceren, zonder daarbij gebruik te maken van een chemisch bereide cmulgator (kunstmatig anti-spatmiddel) Margarine met het Leeuwenzegel of met het Garantiezegel wordt zonder toevoeging van een kunstmatig anti-spatmiddel bereid. Als u marga rine koopt, let dan terdege op het LEEUWEN ZEGEL of het GARANTIEZEGEL op de sluiting der pakjes. Brinkcrs' Margarinefabrieken Zoetermeer Deze zegels zijn uw waarborg Ons succes werd bereikt in samenwerking met het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek (TNO) VOOR ANTI-HONGER ACTIE (Van een onzer verslaggevers) EDERLAND heeft er bljjk van gegeven over gremen been te kunnen k^ken en bereid te rijn medemensen in nood te belpen". Dit zei gistermiddag prof. dr. E. de Vries, voorzitter van het bestuur vam de stichting Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand (NOVIB) op een bijeenkomst in het voormalig paleis aan he«t Noordeinde in Den Haag. Op deze bijeenkomst werd het resultaat van de in mei van dit jaar door de bakkers gevoerde bonk aarten actie „Brood in de Wereld** 188.043,07) overgedragen aan het Novi'b-bestuur. De opbrengst, die In de vorm van een cheque door de beer J. B. Hurkmans (voorzitter van het comité Brood in de Wereld) aan prof. De Vries werd over handigd, is bestemd voor de uitvoering van een graanverbeteringsproject van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties in het Midden-Oosten over de gehele wereld aan plantenver edeling doet, met een bedrag zal helpen. De FAO schat, dat als drie miljoen gulden aan hulp wordt verkregen, na vijf tol acht jaar de opbrengst van de graanoogst jaarlijks met 800000 ton kan worden verhoogd. Op langere termijn zal dit zelfs nog meer kunnen worden. Dit ln het kader van de antl-honger-actle.^ betekent dat per vier gulden ongeveer een ton graan meer kan worden ver bouwd. Van dde ton kunnen ongeveer vier mensen een jaar lang worden ge- (Van onze parlementsredactie) Als dit zo is, impliceert dit dan niet, Opnieuw zijn door een Tweede Kamer- vervolgt de heer Weiter, dat de procu- Ud vragen gesteld naar aanleiding van reur-generaal zich omtrent de gewenst- het optreden van de bestuursambtenaar Iheid van een strafvervolging heeft VOLGENS KRINGEN van de poli tieke commissie der NAVO-con ferentie in Parijs, is het plan van generaal Norstad tot instelling van een atoom-pool van de NAVO door de conferentie goed ontvangen. Van daag is het plan-Norstad door de militaire commissie van de NAVO besproken. Radio Moskou heeft gisteravond ver klaard, dat de voorstellen om de NAVO tot een vierde atoommacht te maken een nieuwe gevaarlijke bedreiging voor de vrede betekenen. Het beruchte Eisen- hower-Norstadplan, aldus radio Moskou, heeft ten doel de NAVO-mogendheden nog hechter achiter de Amerikaanse oor logswagen te koppelen. Het Engelse ligerale blad Guardian schreef, dat de beschikking van de NAVO over een „kemzwaard" een goed idee is, doch het is een bezwaar, aldus het blad, dat de NAVO te zeer afhankelijk blijft van deze wapens. De Londense Times meende, dat het gevaar bestaat, dat de NAVO-opperbevelhebber, generaal Nor- Mr. R. A. Gonsalves in de Baliemvallei op Nederlands-Nieuw-Guinea. Ditmaal zijn de vragen afkomstig van de heer Welter (kath. v.). Zij hebben vooral be trekking op het conflict, dat tussen de gouverneur van Nieuw-Guinea, dr. P. J. Platteel en de procureur-generaal mr. W. G. von Meijenfeldt zou zijn gerezen. De heer Weiter vraagt, of in Nieuw- Guinea evenals in het voormalig Neder- lands-Indië de procureur-generaal, als hoofd van het openbaar ministerie, niet ondergeschikt is aan de regering, in dit geval dus de gouverneur, die hem kan gelasten, vervolgingen in te stellen of na te laten om binnen- of buitenlandse po litieke redenen, zoals in het voormalig Nederlands-Indië herhaaldelijk gebeur de. Ir. Halm directeur bij rijksgebouwendienst Tot directeur van het adviescentrum ven de rijksgebouwendienst, tevens plaats vervangend directeur-generaal van deze dienst, is benoemd ir. J. Halm. De heer Halm is thans hoofd van de afdeling bouwnijverheid van de centrale directie van de volkshuisvesting en de bouwnij verheid. Als zodanig zal de heer Halm worden opgevolgd door ir. J. F. Cusell, thans hoofdingenieur-directeur van de volks huisvesting en de bouwnijverheid in de Provincie OverijseeL De opvolger van de heer Cusell zal worden geregeld door verplaatsing van ir. D. S. Visser, thans hoofdingenieur-directeur m Friesland. In de daardoor ontstane vacature dient nog Ie worden voorzien. Ruim een jaar na de rampzalige dam breuk in Fréjus is het stadje opnieuw door watersnood geteisterd. De rivier de Reyran die na 25 uur onophoudelijke regen aanzienlijk is ge stegen, heeft een dijk doorbroken waar bij het water in het lagere stadgedeelte naar binnen stroomde. Op 2 dec. 1959 is de dam Palpasset doorgebroken, wat aan meer dan 400 personen het leven kostte. Bij de jongste dijkbreuk zijn geen be richten over doden of gewonden bin nengekomen al heeft het water in som mige stadswijken een hoogte bereikt van bijna vier meter. Ongeveer 500 redders hebben gehol pen bij de evacuatie van gezinnen uit de laaggelegen stadsgedeelten, in het duister werden mensen van de tweede etage van hun woning verlost en met roeiboten langs de eens zo drukke Ave nue de Verdun naaf veiliger plaats ge bracht. onderwerpen aan het oordeel van de gouverneur? Heeft de procureur-generaal dat in dit geval gedaan en, zo neen, is hij dan hierover terechtgewezen? De comsnundstdsche economische hulp aan minder ontwikkelde landen heeft de laatste tien jaren ruim 15 miljard gul den bedragen, waarvan de Sowjetunie drie kwart voor zijn rekening nam. In het jaar dait in juni eindigde, was er een stijging van 82 procent tolt f 5430 miljoen. De militaire uitgaven daalden tot 20 pet. van het totaal, maar de hulp voor be vloering steeg. De Verenigde Arabische republiek, India en Indonesië krijgen pot van de hulp. De communistische landen hebben 6 technici beschikbaar voor hun hulp, waarvan een groot deel werkt aan de Assaeatidam. De meeste landen zijn blijk baar nog steeds tevreden over deze tech nici en er zijn nog weinig aanwijzingen dat zij gebruikt worden voor propagan da, aldus een rapport dart afkomstig is van de Amerikaanse geheime dienst. Fanfani en Macmillan werden liet eens Aan het einde van de besprekingen dia de Britse premier Macmillam mert zijn Italiaanse ambtgenoot Fanfand heeft ge voerd, is gisteravond in Rome een com muniqué uitgegeven waarin wordt ge zegd dat beide landen vastbesloten zijn een oplossing te vinden voor de proble men die hert gevolg zijn van het naast elkaar bestaan van de vrijhandelszone en de E.E.G. Hervaitting van de besprekingen tus sen Oost en West en gecontroleerde ont wapening zijn van essentieel belang voor hert versterken van vrede en veilig heid, zo wordt voorts in het communi qué gezegd. Hert algemeen indexcijfer voor de groot handelsprijzen. opgemaakt door het Cen traal Bureau voor de Statistiek is in augustus onveranderd gebleven op 137. Ook de indices van voedingsmiddelen, grond- en hulpstoffen wijzigden zich niet. Het indexcijfer voor plantaardige voe dingsmiddelen daalde drie punten voor namelijk door prijsdalingen van haver, aardappelen en copra, terwijl dat van dierlijke voedingsmiddelen twee punten steeg door hogere prijzen van kaas, melk, varkens en eieren. De heer J. B. Hurkmans, voor zitter van het comité Brood in de Wereld overhandigt NOVIB- voorzitter prof. dr. E. de Vries de cheque van bijna twee ton. stad, door zijn streven om een NAVO- kernzwaard in hert leven te roepen er niet in zal slagen zijn andere, veel be langrijker doel te verwezenlijken, name lijk het scheppen van een snel ver plaatsbaar, goed uitgerust NAVO-leger, dat opereert met de gebruikelijke wa pens. De bedoeling is door het verstrekken van nieuw verbeterd zaaizaad, het uit voeren van laboratoriumonderzoek en het ter beschikking stellen vam experts en machines in veertien landen in het Mid den-Oosten van Libye tot Afghanistan de oogstopbrengst te verhogen en hier door een einde te maken aan de grote graantekorten waarmee deze landen heb ben te kampen als gevolg van gebrek aan kennis en techniek, erosie van de grond en de bevolkingstoename. Het FAO-project opent nu de mogelijk heid om binnen een periode van vijf tien jaar in de betrokken gebieden de produktie per hectare met 20 pet te ver hogen. In tien jaar zal ook de bevolking en dus de behoefte aan brood met 20 pet stijgen, 2odat snel en efficiënt moet wor den gehandeld om op zijn minst de be volkingsstijging bij te houden en gras land vrij te maken voor vee- en zuivel- produktie. NODIGf3.000.000 Voor de uitvoering van dit project ls tenminste drie miljoen gulden nodig over een periode van vyf jaar. Op het ogen blik ia daarvan al anderhalf miljoen binnen (waarbij vier ton van Nederland: bijna twee ton door de bakkersactie en rnim twee ton door de onlangs door de NOVIB gehouden actlè). Verwacht wordt dat ook de Rockefeller Foundation, die TJET BEDRIJFSCHAP Horeca is ongerust. Uit een opinieonderzoek, dat •tT hef heeft laten instellen, is het schaip gebleken dat 64 procent van de Nederlandse bevolking nog nooit in een hotel heeft gelogeerd, dat 48 pro cent nog nooit een maaltijd in een restaurant heeft gebruikt en dat 16 pro cent nog nooit iets heeft gedronken in een café, zelfs geen koffie. voed zodat voor iedere gulden, die Ne derland in dit project bijdraagt, het hoofd voedsel voor één mens gedurende één jaar verkregen kan worden Het bedrijfschap wil hier verandering in brengen. Dit temeer, nu blijkt dat de particuliere bestedingen in de horeca- ONZE TAAL is rijk aam vergelij kingen. Dit hebben de Neder landse taalkundigen al vroeg opge merkt, vandaar dat er eeuwen ge leden schrijvers zijn geweest die ver zamelingen van spreekwoorden, spreekwijzen en gezegden uit de moedertaal samenstelden. Geen won der dat juist de dingen, die bij aller lei gelegenheden voorkwamen, aan leiding tot veel van deze spreek woorden enz. hebben gegeven. Eén daarvan is het ei. Sommige uitdrukkingen, waarin dit woord voorkomt, zijn wat verouderd, an dere zijn nog even gebruikelijk als in de tijd toen ze ontstonden. Een van de minder bekende is: „Een ongelegd el Is een onzeker ei", waarmee men te kennen gaf dat bouwen op de toekomst steeds risico meebrengt. Ook: „kwaad el Is kwaad kuiken" gebruikt men thans niet vaak meer. Wij zouden er missohieen voor zeggen: „Slechte oor zaken hebben slechte gevolgen". In de tijd toen de ouders nog wat meer over de kinderen te zeggen hadden dan thans meestal het geval is. bestond het rijmpje: Zou het ei beter weten dan het hoen? Dat zou dt drommel doen. Busken Huet gebruikte nog: „Men moet geen struif om een el bederven", waarmee hij wilde zeggen: men mag een grote zaak niet om een kleinere beder ven. In de achttiende eeuw was gebruike lijk: „Sla eiers in de pan, dan komen er geen kwae kuikens van". Daarvoor zeg gen wij: Men moet het kwaad in de kiem doden (smoren). „Zo vol als een el" zeggen we ook thans nog. Minder bekend zal zijn: „Hij is zo vol ondeugd als een ei vol zuivel". Men dient hierbij te weten dat de oor spronkelijke betekenis van zuivel was: slurpsel of drank. V«a iemand dit vriendelijk is met minder goede bedoelingen zegt men: „Hij geeft een el om een kuiken terug te krij gen". Tegenwoordig is deze gedachten meer in de vissen we re ld terecht geko men en zegt men: „Een spiering uit gooien om een kabeljauw te vangen". Ook is weinig gebruikelijk meer: „Hij zal met een windei betalen" (d.w.z. hele maal niet betalen). Een uitdrukking, die men ook nog in het Frans heeft om een gierig mens aan te duiden is: „HU zou wel een el willen scheren". Wij zeggen tegenwoordig: Hij blijft op 'n cent dood of wat ouderwetser: Hij is pas zestien. Van deze laatste uit drukking geeft dr. Stoett de volgende verklaring, overgenomen uit Harrebomée: „hij is schraapzuchtig, genomen naar de handeling van de woekeraar, die hoge winst neemt. Door penning verstaat men het getal, dat aanduidt, hoeveel maal het percent in de 100 zelf begrepen is: de penning 16 is dus 614 percent, een Door dr. F. C. Dominicus interest, die tot de hoogste behoort." Men vergelijke hiermee uit onze Vaderland se Geschiedenis de tiende penning (tien percent). Merkwaardig is dat in de 18de eeuw de uitdrukking een ei scheren ook werd opgevat als: zoeken waar niets te vin den is en dus nutteloos werk verrichten. Opzettelijk laat ik de bespreking van de allerbekendste zegswijzen ter zijde. Daartoe behoort echter niei „HU kent geen schoner el dan wat hU zelf legt." De bedoeling is duidelijk: „Hij is erg met ziohzelf in zijn schik". „Iets voor een appel en een el verko pen" is zeer bekend. Ik zou deze uit drukking dan ook niet noemen, als het niet was om even de aandacht te ves tigen op wat vroeger in de ruilhandel gold, volgens een 18de eeuwer althans. Een vette os kostte 100 Tien schapen 10 Tien ganzen 1 Tien duiven 0.10 Tien eieren 0.01 Tien appelen voor één ei. Als dit inderdaad zo was, dan is hier mede het spreekwoord wel duidelijk ge worden. Weet u wat Kampersteur is? U denkt natuurlijk aan een visgerecht. Maar dat is het niet Het zijn hand gekookte eie ren met mosterdsaus. „HU maakt het van eieren" betekent: hij gedraagt zich zeer onbehoorlijk; te genwoordig heet dat populair: hij bakt het bruin. Volgens een verklaring zou deze spreekwijze vroeger geweest zijn: HU maakt het van eieren die uitlopen, waardoor de betekenis wel iets duide lijker wordt. „Het gaat als eieren uit de mand" zegt men als iets glad en vaardig gaat Men denke hierbij aan het snel tellen door de verkoper. Van iemand die veel geld heeft, maar er ook royaal mee omspringt, zegt men wet: „Heeft hU veel eieren, hU maakt ook veel doppen". „Ik heb een appeltje met je te schil len", drukte men vroeger ook zo uit: „Ik heb een eitje met Je te pellen". (De gedachte dat dan te voorschijn komt, wat eerst niet bekend waa, Ligt hier duidelijk in). Een spreekwUse. waarvan de oor sprong me niet duidelUk is, luidt alt volgt: „Met list brengt men eet el ln een hopzak". Men bedoelt er mee dat Iemand niets wezenlijk* uit voert en zich toch zeer slim waant. Een hopzak Is een zak, waarin men hop be waart, maar wat er nu voor grote kunst aan In, daar een ei In te doen, Is mij niet duidelUk- Misacblen weet een van mijn lezers die met de hopteelt bekend Is, me een oplossing te geven. Hoe leerlingen zich soms vergissen in de betekenis van een uitdrukking bleek me toen een jongen schreef: „Daar legt hij geen windeleren bU". Blijkbaar dacht hij aan de uitdrukking Daar spint hij zijde hij. sector aan het afnemen zijn omdat men liever zijn geld aan een televisie-appa raat besteedt en voor die televisie thuisblüft. Binnenkort begint het schap een grote voorlichtingscampagne om aan Ie tonen van welk belang het is voor het gezinsleven om ook eens bui tenshuis te gaan eten, drinken of sla pen De campagne zal opgebouwd worden rond een soort familie Doorsnee. De schrijfster Annie M. G. Schmidt zal de belevenissen van een Hollands gezin uitwerken in een strip voor radio- Luxemburg. De ervaringen van de fa milie met het Horecabedrijf in al zijn facetten zal daarnaast uit de doeken worden gedaan in de gebruikelijke re. clamemedia als film, dagbladpers, fol der en affiche. Het gezin is niet zomaar gekozen als middelpunt in de voorlichting. Het be- drijfschap heeft namelijk ontdekt dat de gemiddelde Nederlander nog altijd door en door huiselijk is en sterk ge bonden aan zijn gezin. In Nederland gaat men riet zomaar, zoals in landen als Frankrijk en Italië, op eigen houtje in de stad eten of drinken, terwijl het gezin thuis ls. De campagne heeft daarom niet de op zet om die huiselijkheid aan te tasten, maar juist om de aanvullende taak van het hotel-, restaurant, en cafébe drijf ten opzichte van het gezinsleven Hoe gekker hoe mooier, dacht de Londense kapper Terry, en hij creëerde een speciaal kapsel voor de kerstdagen. In de bonte „kersC'-versiering ontbreken zelfs de elektrische kaarsjes niet. Ergens zit een batterijtje ver borgen, Het haar is géén enge lenhaar. Geheimzinnige vliegtuigen vol man schappen van de Cubaanse militie zou den eind oktober uit Havanna zijn ver trokken. Verondersteld wordt, dat Gua temala het doel van hun reis is geweest. Diplomatieke zegslieden in Havanna raamden, dat de vliegtuigen 150 tot 200 Cubanen naar de Middenameri kaant* staat (die twee weken later door een opstand getroffen werd) hebben kunnen overbrengen. President Ydigoras van Guatemala zegit, dat Cuba achter deze op stand heeft gezeten; hij heeft voor deze bewering echter geen bewijzen. Het nationale Cubaanse medische col lege heeft gisteren 49 chirurgen als ver raders gebrandmerkt, omdat z(j het land hebben verlaten. Tot dusver zUn 259 me dici uitgeweken. Beroepsverenigingen, die hierover ernstig bezorgd zijn, hebben onlangs een bijeenkomst gehouden, waar- In zij steun betuigden aan het bewind van Fidel Castro. De besturen van dne politieke par tijen te Manokwari in Nederlands Nieuw-Guinea. de Epang, de P.O.N.G. motto: eet, drink of slaap eens buitens, huis, tuil men er op wijzen hoe goed het kan zijn als de huisvrouw eens een keertje niet behoeft te koken en af te wassen en hoe nuttig het voor de man zowel als de vrouw is als zij eens onder de mensen komen, eens ontsnappen aan de dagelijkse sleur en de voortdurende kleine zorgen verge ten. Om het Horecabezoek voor een bredere kring mogelijk en aantrekkelijk te ma. ken, zal het bedrijfschap de Horeca ondernemers aanraden zich meer op eenvoudiger en voordeliger menu's toe te leggen, zich meer op beoaalde ge rechten te specialiseren en de taak als gastheer beter te onderkennen. Uit. het opinieonderzoek is namelijk ge bleken dat er bij velen de behoefte bestaat om eens wat vaker een restau rant of een café te bezoeken. Met name onder de huisvrouwen is er een op vallend percentage, dat graag mee uit eten zouden worden genomen ter onderbreking van de dagelijkse sleur, namelijk 62 procent van de 1600 ondervraagden. Doch 76 procent van de ondervraagden vindt het eten in een restaurant te duur, 11 procent voelt zich niet op zijn gemak in een eetge- tegenheid en 6 procent acht het uit eten gaan boven zijn stand. Drempelvrees komt ook voor bij het hotelbezoek. Uit de enquête is komen vast te staan dat de angst voor het vreemde en het onbekende van het hotel de voornaamste wrerstand is te gen het gaan logeren buitenshuis. Ver. blijft men in Nederland in een hotel dan is dat zuiver en alleen uit zake lijke doeleinden of tijdens de vakantie Het zomaar eens een weekendje ergens gaan logeren, komt maar sporadisch voor en hier wil het bedrijfschap door middel van de campagne iets aan gaan doen. Het opinieonderzoek heeft voorts nog de wetenschap opgeleverd dat het bezoe ken van een café of een restaurant in het westen des lands percentueel meer voorkomt dan in het noorden en oos ten. Volgens 21 procent van de onder vraagden kan de bediening nog wel vlotter, 36 procent wil het bedienings- geld afschaffen en 51 procent geeft niets extra's boven de normale 15 procent aan Het bedrijfschap heeft besloten voorlopig voor een periode van drie jaar een be drag van 500.000 per ja ar uit te trek ken ter financiering van de campagne Het geld moet er komen door middel «m «as hestemmingahaj/iisp. aangenomen. De eerste houdt een afwijzing ln van het verzoek der Partei Nasional (de Pama van de heer Wéjoi) om een driehoeksconferentie tussen Nederland, Indonesië en Nederlands Nieuw-Guinea De resolutie spreekt ten volle vertrou wen uit in het beleid van de Neder landse regering en verklaart dat het lot van Nederlands Nieuw-Guinea een zaak is tussen het Nederlandse gouver nement en de Nieuwguinese bevoLking. Anderen hebben niet het recht ach daarin te mengen. De tweede resolutie vertelaard dat de partijen niet instmmen met het ver trek van Nederlanders en anderen. Zij verzoeken personen van alle landaarden in Nieuw-Guinea te blijven ten behoeve van de economische en politieke opbouw van het land. Zij verwerpen de gedach te van verdringen van anderen door Nieuwguineërs omdat zij dit niet recht vaardig achten. Voorts vragen zij het gouvehnement een waarborg, ook voor particulieren en Nederlandse onderda nen, in de geast van de door de dege- ring aan ambtenaren verleende geran- tie in de vorm van een bljstandcorp#. Het geruchtmakende manifest van de 121, waarin een groep vooraanstaande Franse intellectuelen het recht van dienstplichtigen om dienst in Algerije te weigeren propageert, heeft steun ge kregen uit Amerika. Tweeëndertig Amerikaanse intellec tuelen hebben een brief ondertekend waarin volmondige steun aan het Fran se manifest gegeven wordt. De brief is verzonden naar een aantal Franse en Engelse bladen. Behalve van deze brief heeft het Franse manifest steun gekre gen van ruim vijftig hoogleraren aan de universiteiten van Boston, Harvard en Brandeis. In de brief wordt onder meer gezegd, dat er omstandigheden zijn. waarin ver zet tegen de openbare macht meer dan achtenswaardig is. Verder gelooft n)on dat een strijd om het behoud van de democratische beginselen een dringende noodzaak is. voor ieder dia waarde hecht aan dc democrat!»

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9