Parkeergarage waar alles op rolletjes gaat Bredero s Bouwbedrijf lanceert: Belangrijke besparing aan grondoppervlakte Tapijtenhandelaar trapte eigenaar uit taxi Eis van vijf jaar gevan genisstraf „Anarchistische toestand" bij de Franse radio Geding over fout in een advertentiecampagne Ambonezen willen in woonoord blijven >0 7 WOENSDAG 23 NOVEMBER I960 Zwart: 11, 13, 14, 19, 20, 21. 22, 23, 24, 28. Wit: 25, 32. 33, 34. 36, 37. 39, 41, 43. Opgave: wit speelt en wint. Schaak-vraag 24 In de tweeaet van A. Ellerman wai de stand: Wit: Kc7, De2, Ta5 en Td8, Ld4 en 'Lh7, Pb7 en Pf7, pi e3. Zwart: Kd5, Dh4, Tal en Tel, La4 en Lh2, Pb2, pi c5, d6, e6, g4, g5, h3, h6. De enige goede sleutelzet is f. Pf7x l(d6. Verleidingen zijn bij voorbeeld Pc5.\ Pbd6:, Pd3 en Lc5:. Op geraffi neerde wijze wordt Pbd6: gepareerd Idoor e5 en Lc5: door Tc4. Bridge i Alvorens de oplossing te geven van 'het 5 ruitenspel, geef ik U eerst ter j oriëntatie de kaartverdeling na de 2e islag: 10 7 3 O H 5 O B 8 6 A A V 9 5 4 2 f 9 62 O f H32 H B 6 <9 A V 10 9 4 O •f» 10 6 5 Het spel is slechts te winnen, indien Noord geen enkele slag in klaveren i verliest én op de laatste klaveren een harten kan worden afgegooid. In slag 3 werd nu vanuit de dummy klaverenvrouw gespeeld. West speelde argeloos de heer honneur op hon- neur! en Noord won met het aas. Het spelen van klaverenheer door West jis natuurlijk in deze situatie foutief, maar wanneer U denkt dat Noord er nu was, heeft U het mis. Immers, wan neer Noord hierna vervolgt met klave- I'ren 9, zal Oost naar het voorbeeld van West, maar nu is het goed de 10 zetten. In Zuid kan genomen wor den met de boer, maar het spel is dan niet meer te maken, omdat de klave ren geblokkeerd zijn. Noord voorzag dit alles en speelde heel listig klaveren 8. Oost liep in de val en dook, Zuid eveneens. Nu volgde klaveren 9, Oost de 10, Zuid de boer. Op klaveren 7 ging toen een harten weg, waama het spel gewonnen was. Na een slag in harten en schoppen te Ihebben afgegeven, maakte Noord via een cross-ruff de rest! Jack Diamond Kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1. gem. in Noord-Hol land, 5. gelijk, 9. gem. in Noord-Hol land, 11. in het jaar van Christus (afk. 'Lat.), 13. breinaald, 14. en personne j(afk.), 15. zwemvogel, 17. autoped, 19. (meisjesnaam, 20. bastaarduitgang, 22. (vlaktemaat, 23. water in Noord-Hol land, 24. zijtak Donau, 25. danspartij, 26. graafwerktuig, 28. latwerk, 30. ein de, 32. bij elkaar behorende voorwer ken. 33. na dato (afk.). 34. Europea nen, 37. dam langs een water, 38. staal, (40. rangtelwoord, 41. greppel. Verticaal: 1. Germaanse god van de dichtkunst, 2. voegwoord, 3. tapvor- [mig, 4. iemand die treitert, 5. gem. jn Gelderland, 6. berggeit, 7. meisjes naam, 8. rivier in Duitsland, zijtak ptijn, 10. stad in Letland, 12. gem. in 'Zeeland, 14. dorp in Gelderland onder prummen, 16. wijzer van een kompas, ;18, gebak, 20. meisjesnaam, 21. baan voor balspel, 25. troep, 27. soort tapijt, [29. vaste koper in een winkel, 31. zoon ;van Seth, 32. vlug, 35. voorvoegsel, 36. (gravure, 38. academische titel (afk.), '39radio omroep (afk.). OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. kat, 5. pek, 8. gena dig, 10. aver, 12. Lena, 14 ten, 15. pos, 17. log. 18. koker, 20. staal, 21. dinar, 22. Medan, 24. nep. 26. non, 27. Lea, 29. eren, 31. bank, 32. Remagen, 33. lus, [34. ode. Verticaal: 2. Agen. 3. ter, 4. barok, 5. pil. 6. egel, 7. nat. 9. dag, 11. ver tier, 13. nomaden, 15. Polen, 16. Se dan, 18. kam, 19. rin, 23. donar, 24. (nek, 25. Peru, 27. land, 28. aks, 30. nes, Hi, beo. Plan voor pijpleiding V enetië-München De president van Tide Water Oil, .T. Paul Getty, voert onderhandelin gen met de president-commissaris van Farbwerke Höchtst, prof. Friedrich Jahne, over de aanleg van een 540 km lange pijpleiding tussen Venetië en München. Hij zou de Beierse rege- garantie hebben gevraagd voor i" geveer ragen. ng gai de nelft der bouwkosten, die onge1 200 miljoen gulden zullen bedra (Van een onzer verslaggevers) PLANOLOGEN, verkeersexperts, stedebouwkundigen en de man in de straat filosoferen over het parkeervraagstuk, dat over vfjf nog twee keer zo groot zal zijn geworden, omdat het wagenpark in ons land dan zal zijn verdubbeld. Ondertussen gebeurt er vrijwel niets en wordt de parkeerchaos in Nederland met name in de grote steden met de dag erger. Het zijn weer de mannen van de praktijk die zich op dit probleem hebben geworpen en particulieren (za kenmensen), maar ook de stedelijke overheden een oplossing aan de hand doen. De ALGA N.V. (een dochteron derneming van het Haagse aanne mingsbedrijf Boele en van Eesteren) ontwierp een parkeergarage, die om- bouwd kan worden met winkels, kan toren, flats, restaurant en vergader zalen. Binnen dit complex is dus de parkeergarage, waarvan de parkeer- vloeren dioht bij elkaar liggen en voor de automobilisten bereikbaar zijn via een dubbele kurketrekker (voor op- en afrit). Thans lanceert ook Bredero's Bouw bedrijf te Utrecht een parkeergarage, waarbij de „clou" zit in het volauto matische parkeersysteem „Zidpark". Het systeem Is uitgedacht door de Zwitser André Thaon, de wereldlicentie houder is de Zwitserse firma Matissa en Bredero's Bouwbedrijf heeft voor Ne derland het monopolie verworven. Kort geleden is in Londen de eerste parkeer garage van dit type tot stand gekomen. Werking Het parkeren en weghalen der auto's gaat geheel automatisch. Op iedere par- keervloer zijn aan weerszijden van een liftschacht plaatsen voor twee auto's die dwarsrichting worden verrold door twee rollenbanen. De rollen van de'par- keervloer worden aangedreven door een automatische aansluiting op de rollen banen van dc liftvlocr, op het moment dat deze op de juiste hoogte is aange komen. De gehele operatie wordt bediend via een centraal schakelbord op de begane grond. De inrichting van het schakelbord correspondeert met de parkeerplaatsen, door middel van een sleutel voor iedere afzonderlijke parkeerplaats. De auto wordt door de bestuurder op de entree-rollenbaan naast de lift gereden. Hij zet de motor af, trekt de handrem aan en sluit de wagen af. De bediende of bestuurder steekt de bij het af te geven ontvangstbewijs behorende sleutel in het juiste sleu telgat en hierdoor wordt de elektri sche apparatuur in werking gesteld. Het stijgen, verrollen en dalen ge schiedt zonder dat er een mens naar omkijkt. Is een auto door een andere geblokkeerd, dan wordt deze „blok kade-wagen" eerst automatisch naar een plaats gebracht, die steeds open De meest ongunstige operatie duurt niet langer dan 45 secon den. Een parkeergarage wordt opgebouwd uit één of meer eenheden (lift met links en rechts op iedere parkeervloer ruim- voor 2x2 auto's. Het grondvlak van een eenheid is 64 vierkante meter. Per auto is 2,5 tot 3 vierkante meter ruimte nodig bij een garage met 4 of 5 vloeren. Op een normaal parkeerterrein is 20 vierkante meter per auto nodig. Ten op zichte van een normaal parkeerterrein geeft het Zidpark-sy^teem een besparing van 85 procent aan grondoppervlakte. Ook de bouw is eenvoudiger dan bij een gewone garage: geen ramen maar open wanden, verdiepingshoogte 2 meter. Een Zidpark-garage kan op kleine stukken grond en in verloren hoekjes of op binnenterreintjes worden gebouwd. Het ligt er natuurlijk hélemaal aan, hoe duur de grond is, waarop de ga rage wordt gebouwd. Toch is Brede ro's Bouwbedrijf ervan overtuigd, dat de garages zijn te exploiteren met een parkeerprijs van f 0,50 per uur, waarbij rekening moet worden ge houden met het minimum aan perso neel, dat nodig zal zijn om deze vol automatische garage „draaiende" te houden. OFFICIER van justitie bij de Arnhemse rechtbank heeft vijf jaar gevangenisstraf, en terbeschik kingstelling van de regering geëist tegen de 43-jarige tapijtenkoopman uit Arnhem, H. K.. met aftrek van voorarrest K. was diefstal van een auto ten laste gelegd, alsmede ge weldpleging. Zijn gezellin, de 30- jarige L. K. uit Dordrecht moeder van vijf kinderen, die hem zou heb ben bijgestaan bij het plegen van het misdrijf, hoorde zes maanden tegen zich eisen, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. K. had in april van dit jaar met de vrouw kennis gemaakt, toen hij langs de huizen met tapijten ventte. De vrouw raakte onder de invloed van de koop man en trok met hem mee. Ze zwier ven samen het land door en kwamen in Venlo terecht. Daar huurde K. een taxi. De eigenaar stuurde zelf. Kris-kras reden ze door Brabant en Gelderland en kwa men ten slotte terecht in Wolfheze. Daar begon de eigenaar van de auto lont te ruiken en vroeg hij te mogen afrekenen. Onmiddellijk viel K. de chauffeur aan en trapte hem letterlijk uit de auto. De vrouw hielp de koopman door de chauffeur met een stok op het hoofd te slaan. De chauffeur gaf de strijd om zijn bezit nog niet op en sprong op de motor kap. Door snel weg te rijden en plotse ling te remmen wist K. de man, die al deerlijk was toegetakeld, van de auto te laten vallen. In Alkmaar verkocht hij de auto aan een woonwagenbewoner voor 2000 en kocht hij een kleinere personenauto. Met dit vervoermiddel reed het tweetal Duitsland in. In Ham burg konden zij dank zij Interpol wor- den gepakt. Het was de dertigste keer dat K. te recht stond. De vrouw was nog nimmer veroordeeld. De raadsman, mr. J. V. Nolet, vroeg of het wel juist was zowel gevangenis straf als terbeschikkingstelling te eisen tegen de rancuneuze K. Het zal zijn wrok tegen de maatschappij slechts vergroten. Pleiter had geen bezwaar tegen de eis tegen de vrouw, aangezien de geëiste onvoorwaardelijke straf overeenkomt komt met het voorarrest. Kleine verbruiker zal niet meer betalen voor C.V.-olie De prijsverandering bij de levering van olie voor centrale verwarming, die wij zaterdag meldden, geldt slechts voor de grote hoeveelheden van deze olie die op contractuele basis worden afgenomen. De prijs van stookolie dié aan kleinere kopers wordt geleverd, wordt door de verandering niet beïnvloed. Het ministerie van economische zaken heeft desgevraagd meegedeeld dat de basisprijs van 12,25 per 100 liter niet veranderd is. De gewone particuliere consument ondervindt dus geen nadeel van het vervallen der kortingen, die de oliemaatschappijen verleenden bij de aankoop van grote hoeveelheden op basis van een overeenkomst. Doodstraf De labourfractie in het Engelse Lagerhuis heeft een motie van wantrouwen ingediend tegen de minis ter van binnenlandse zaken Butler, om dat hij de Koningin niet heeft aanbevo len twee jongelui die ter dood waren veroordeeld gratie te verlenen. Op groenstrook langs de weg parkeren De Hoge Raad heeft bepaald dat auto mobilisten hun wagen mogen parkeren op de groenstrook aan de rechterzijde van de weg wanneer deze deel uitmaakt van die weg. Een inwoner van Ooststel lingwerf had een cassatieberoep aanhan gig gemaakt nadat de kantonrechter hem had vrijgesproken en de rechtbank hem had veroordeeld. De rechtbank overwoog dat de automobilist op die weg niet mocht parkeren dus ook niet op de groenstrook, die deel uitmaakt van die weg, maar in speciale parkeerhavens, die in de weg waren aangebracht. Het vonnis luidde een gulden boete. De Hoge Raad ontsloeg de automobilist van alle rechtsvervolging. In Oost-Friesland zal de Duitse mijn- maatschappij Brigitte zeer spoedig een onderzoek instellen naar gas en boorto rens bouwen in Groot-Kusen, de kust strook langs de Eems en zelfs in de stad Emden en de Wadden. Tot nog toe had men vergeefs geboord tot 800 meter, maar na de successen in Groningen wil men tot 4000 meter diepte gaan in de hoop ook een gasbel te vinden. Het feit dat een overheidscom missie bij controle van de finan ciën van de Franse omroep (RTF) heeft ontdekt dat ruim 200 journa listen maandelijks een salaris op- het parlement en in een eerste pu- blikatie noemt deze commissie de toestanden bij de RTF „anarchis tisch". Om uw geheugen op te frissen diene strijken w.nrvoor lij geen .rbeW 5" ontdekking vsn de onverdien- de salarissen enkele weken geleden werd gedaan. Het betrof hier een groot aantal journalisten, die jaren geleden door de radio- en televisienieuwsdienst in vaste dienst zijn aangesteld om zo nodig reportages te geven van gebeur tenissen in hun woonplaats of de di recte omgeving daarvan. In de prak tijk is hiervan echter niets terecht ge komen: is er nieuws, dan gaat er een complete „eigen" groep verslaggevers en technici op af. De ruim 200 journalisten toucheer den op deze manier jarenlang salaris in afwaditing van mogelijke arbeid. Zij zijn nu onmiddellijk ontslagen. Natuurlijk zijn over deze kwestie di rect vragen gesteld in het parlement verrichten, heeft veel stof doen op waaien. Er is nu een commissie van on derzoek gevormd door 57 loden van MAHLERS DERDE STEREOFONISCH De tweede belangrijke stereo fo nische muziekuitzending wordt zondagmiddag a.s. (om 2 uur) ver zorgd door AVRO en KRO. Over beide zenders gaat dan Mahlers en die^ hebben tot^gevolg gehad dat de derde symfonie in d. U zult zich herinneren dat de eerste uitzending in de toen aange kondigde reeks de Mattiheus Pas sion, uitgevoerd in Naarden, betrof. Het laboratorium van de Ned. Radio Unie, waarin men van de studie van parlementaire commissie van maar liefst 57 leden is ingesteld. Deze commissie heeft voorgesteld de eis tot het betalen van kijkgeld voor 1961 ln te trekken, wanneer de RTF vóór het einde van dit Jaar geen orde op zaken heeft gesteld. Dat komt er dus op neer, dat een be- langrijke groep kamerleden de kijkera xtereofonie ra ern«t,je «ak maakt, „gg^n kUkgeid te betalen honwnn vnnp Hir snort inty^nii inffAri fpn bouwde voor dit soort uitzendingen een draagbare controle-,.kamer", waardoor onder de huidige omstandigheden en dat is velen zeer welkom. Intussen alle mogelijke stereofonische expert- m„kl deze ultop„,k de verwarring montpn Ininntan u/mvipn itiTffnttrtArH menten kunnen worden uitgevoerd. De uitzending van zondagmiddag wordt daags tevoren opgenomen in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap- voor de omroep nog groter. De financiële commissie is op het ogenblik doende de salarislijsten nog nauwkeuriger te controleren, omdat pen in Den Haag. Het wordt een uit- VTOJt „k ta uk. voering, te geven door het Residentie orkest, de alt Aafje Heynis, het Vrou wenkoor van de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst (Den Haag) en het Haags Matrozenkoor. Willem van Otterloo dirigeert. U weet toch, dat U een stereofoni sche uitzending met twee toestellen of één toestel plus een aansluiting op de draadomroep, moet opvangenT 99- ken van dienst nog „parasieten" zullen worden gevonden. „Indien de RTF niet zuiniger met de kijkgelden kan omspringen, dienen deze gelden haar voorlopig niet te worden uitbetaald", is de mening van de parlementsleden. De Franse televisie heeft juist meer zendtijd gekregen. Sinds half oktober wordt er per week gedurende 46 uren uitgezonden. Elke zondag is er van 's morgens 10 tot 's avonds 11 uur on- in vrouwenpmgrammi „O^r 1.30 en van 6.30—11 uur in de lucht. Met december thuis" Ons" van de KRO, op dinsdagochtend 29 november a.s. kunt u luisteren naar wat geëmigreerde Nederlanders, die de decembermaand in hun vader land komen doorbrengen, te vertellen hebben. Mia Smelt reist het ss .Rijndam" dat de geëmigreerden aan boord heeft, tot Southampton tegemoet en zal tijdens het laatste stukje van de reis, die in schiedt, wordt door Zweden in Euro- Rotterdam eindigt, vraaggesprekken voeren met de passagiers. DE PRESIDENT van de Haarlemse rechtbank zal volgende week dinsdagmiddag uitspraak doen in een kort geding over de vraag, of de directie van de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" in Haarlem er al of niet toe zal moeten overgaan een rectificatie in een aantal Neder landse dagbladen te doen opnemen, inhoudende dat de 'filmster-zangeres Judy Gariand de volgende maand niet voor de televisie zal optreden. /W „Okay", teemde Zagero lijzig, hoewel hij toch zijn handen maar stevig boven zijn hoofd in el kaar geklemd hield, „we zijn er nu van over tuigd dat u zaken op het oog heeft, dokter, maar ook dat u dit niet voor niets doet. Wat is er pre cies aan de hand?" „Het volgende," zei ik grimmig. „Twee van u zijn moordenaars of een moordenaar en een moordnares. Beiden hebben revolvers en ik wil die revolvers vindern." „Kort en bondig gezegd, lieve jongen,zei Ma rie LeGarde langzaam. „Zeer beknopt geformu leerd. Ben je soms gek geworden?" „Laat uw handen maar zakken, juffrouw Le Garde, want u bent niet bij dit gezelschap inbe grepen. Nee, ik ben niet gek. Ik ben net zo goed bij mijn verstand als u en het bewijs kunt u vinden in het vliegtuig of begraven op de ijs kap: de gezagvoerder met een kogel door de rug. de passagier op de achterste stoel met een kogel door het hart en de derde piloot gesmoord. Ja wel, gesmoord en geen hersenbloeding, zoals ik u vertelde. Hij werd in zijn slaap vermoord. Kunt u me geloven, juffrouw LeGarde of zal ik u mee naar het vliegtuig nemen?" Ze zweeg. Niemand sprak trouwens. Iedereen was te verbijsterd, probeerde zioh de feiten te realiseren en voor zichzelf uit te maken wat de werkelijke betekenis van dit schokkende nieuws kon zijn iedereen, behalve twee! Ofschoon ik echter acht gezichten bestudeerde zoals ik nog nooit een gezicht bestudeerd had, nam ik geen enkele reactie waar die op ook maar de geringste schuld of verslagenheid kon duiden. Ik had eigen lijk heimelijk op een of andere blik van verstand houding gehoopt, maar het was een belachelijke veronderstelling geweest. Wie de moordenaars ook mochten zijn. ze wisten zich volmaakt te beheersen en ergens kreeg ik het wanhopige ge voel dat ik op alle fronten verloren had. „Ik moet je wel geloven." Marie LeGarde sprak nog steeds even langzaam, maar haar stem klonk onvast en al het bloed was uit haar gezicht geweken. „Wist je dit. kind?" wendde ze zich tot Margaret Ross. „Een half uur geleden, juffrouw LeGarde. Dok ter Mason dacht dat ik het gedaan had." zonder einde door ALLISTAIR MACLEAN „Maar, dait is afschuwelijk, beestachtig! Stel je voor: twee moordenaars in dit gezelschap!" Van af haar plaatsje bij de kachel liet Marie Le Garde onwillekeurig haar blikken even over de anderen dwalen, maar dan keek ze weer vlug voor zich uit: „Kuntkunt u ons niet nader in lichten, dokter Mason?" Ik vertelde hun alles. Op de tocht van het vliegtuig naar de hut had ik het probleem aan alle kanten bekeken moest ik het geheim houden of niet? Ik besloot tot het laatste, want met ge heimhouding had ik de moordenaars toch niet om de tuin kunnen leiden. Ze wisten immers da' ik volkomen op de hoogte was? Wanneer ik daarentegen open kaart speelde, zouden de pas sagiers elkaar geen seconde meer uit het oog ver liezen, wat mijn taak verlichtte en het voor cU moordenaars veel moeilijker maakte nog iets te ondernemen en verder onheil te stichten. „Een voor een staat u op," beval ik, nadat ik uitgesproken was, „en dan zal de heer Londen u op vuurwapens fouilleren. Vergeet niet dat ik me wanhopige lieden te doen heb en dus, wanneer het nodig is, niet zal aarzelen dien overeenkomstige maatregelen te nemen. Als u aan de beurt bent, blijft u doodstil staan en maakt u geen enkele ver dachte beweging. Persoonlijk ben ik geen al te goed schutter en daarom zal ik op het midden van uw lichaam moeten mikken om zeker van mijn schot te zijn." „Ik twijfel er geen moment aan," zei Corazzini nadenkend. „Dat laat me koud," snauwde ik. „Probeer lie ver niet de proef op de som te nemen!" Joss begon met Zagero. Hij fouilleerde de bok ser grondig. Ik zag de woedende uitdrukking op het gezicht van de jongeman, maar zijn ogen we ken geen moment van mijn revolver af. Joss vond niets en begaf rich meteen naar Solly Levin. „Waarom word ik niet gefouilleerd?" vroeg Marie LeGarde plotseling. „U?" zei ik kortaf, terwijl ik mijn ogen niet van Solly afhield. „Marie LeGarde? Doe niet zo gek!" „De keuze van de woorden en de toon laten heel wat te wensen over!" Haar stem klonk zacht en warm, maar beefde Licht. „Maar ik heb nooit een groter compliment gehad. Afgezien daarvan eohter zou ik toch heel graag ook gefouilleerd worden, want als de revolvers niet te voorschijn komen, wil ik niet de vrouw zijn die uit de gratie is. De revolvers kwamen niet te voorschijn! Joss fouilleerde alle mannen en MaTgaret Ross de vrouwen mevrouw Dansby-Gregg onder ijzig protest maar succes had het niet. Joss keek me onbewogen aan, „De bagage!" zei ik scherp. „De kleine koffer tjes en de tassen!" „U verknoeit uw tijd, dokter Mason," zei Nick Corazzini rustig. „Als uw moordenaars werkelijk zo uitgekookt zijn, zullen ze op het fouilleren en een controle van de bagage gerekend hebben. Een kind had het kunnen voorzien. Misschien vindt u die revolvers op de tractor of op de slee >f een paar centimeter onder de losse sneeuw be- ;raven, zodat ze bij de hand zijn als het nodig is, naar zeker niet in de bagage. Daar wil ik meteen luizend dollar om verwedden". „Misschien hebt u gelijk," gaf ik langzaam toe, .anderzijds.... als ik een van de moordenaars vas en ik had een revolver in mijn koffer.... wel, dan zou ik net zo gesproken hebben als u." „Zoals u tegen Miss LeGarde zei: doe niet zo gek!" Hij sprong op, liep onder het wakend oog van Jackstraw en mij naar een hoek van de hut. nam wat tassen en koffertjes onder de arm en wierp ze vlak voor mijn voeten zij eigen kof fertje dicht bij de punt van mijn schoen. „Waar wilt u mee beginnen? Hier, dit is mijn koffer, die daar is van de dominee en dit...." Hij nam een van de aktetassen op en keek naar de initia len. Deze tas is van senator Brewster. Van wie dit koffertje is, weet ik niet." „Van mij," zei mevrouw Dansby-Gregg koud Corazzini grinnikte. (Wordt vervolgd) Op zaterdag 5 november had de N.V. een reclamecampagne op touw gezet over het toekomstig optreden van Judy Gar land en over het verschijnen van een aantal artikelen in een damesweekblad „Libelle" over deze zangeres. Een mede deling, volgens welke zij voor de televisie zou optreden, was onjuist. De impres- sario, de heer Lou van Rees, méént, dat de belangstelling voor de concerten tot nu toe geringer is dan verwacht werd, omdat het publiek in de veronderstelling zou verkeren Judy Garland op het t.v.- sdherm te zullen zien. De heer Van Rees, die de verzoeken voor een televisie-uit zending had afgewezen, had zich tot dc directie van „De Spaarnestad" gewend met het verzoek een rectificatie op te nemen op dezelfde wijze als in de aan kondiging in de bladen van 5 november was geschied. De directie weigerde dit en daarom had de heer Van Rees „De Spaarnestad" gedaagd in een kort geding. Mr. D. van der Kuil uit Den Haag lichtte de eis toe. Hij zeide de houding van „De Spaarnestad" laakbaar te achten. Er was niet gevraagd om reclame te ma ken, maar als het geschiedt, dan dient men het publiek op de juiste wijze voor te lichten, aldus de verdediger. De zange res vraagt 20 000 voor twee nachtvoor- stellingen en alleen als de zalen uitver kocht zijn, is er winst. Namens de directie van „De Spaarne stad" bestreed mr. H. J. F. M. Hüffer uit Amsterdam de gedachte van de Impres- sario dat de mededeling gevolgen zou hebben. Ruim een maand voor de tele visie-uitzending ls de publikatie geschied en het publiek Is het al lang vergeten, zo zei hij. Een rectificatie zou voor „De Spaarnestad" een schade van 6000 be tekenen. Mr. Hüffer verzocht de presi dent de eis niet ontvankelijk te verklaren. In het Ambonezenwoonoord „De witte paal" te Rotsterhaude ln Friesland, heerst op het ogenblik ontevredenheid. Dit la het gevolg van een besluit tot opheffing van het kamp en overplaatsing van de 65 inwoners naar het woonoord „Yben- hear" te Fochteloo. Veertig inwoners van het kamp hebben te kennen gegeven het kamp niet te zullen verlaten, als vandaag de verhuiswagens zouden voor rijden. Zij doen dit uit protest tegen het feit, dat zij slechts twee dagen tevoren in kennis zouden zijn gesteld van hun verhuizing en zij door de verplaatsing naar Fochteloo te ver van hun werk gevers in Heerenveen en Joure komen te wonen- Deze protesterende groep Ambonezen staat onder leiding van de kampoudste, de oud-militair J. Likumahua, die 35 Jaar als K.N.I.L.-militair heeft gediend. ,.Wl) zullen weigeren om onze spullen in te pakken", aldus de kampoudste, die van oordeel is, dat de bewoners van het kamp slecht behandeld zijn door het com missariaat voor Ambonezenzorg. Het woonoord „De witte paal" zal worden afgebroken Het deed tijdens de bezet ting dienst als kamp voor Joden. De Ambonezen hebben er tien Jaar ge woond. UITREIKING VAN NOBELPRIJZEN De uitreiking van de Nobelprijzen die op 10 december in Stockholm ge- visie gebracht. Ongetwijfeld zullen wij er ook beelden van zien, evenals dat verleden jaar het geval was. De plechtigheid zal 's middags om half vier worden gehouden. vanavond 9 Zoals we u al aankondigden be steedt de NCRV vanavond een deel van het televisieprogramma aan een bezoek aan het Toneelmuseum in Amsterdam. Dat gebeurt tussen 8.50 en 9.30 uur, waarna de rubriek At tentie volgt Vooraf om 8 uur NTS- journaal en om 8.20 uur Pi Schef- fer met „Pas geperst". Ds. J. Lang straat spreekt in de dagsluiting. vanavond Tussen kwart over 8 en kwart over 10 zendt de NCRV opnamen uit van het concert dat het Noordhollands Filharmonisch orkest op 20 septem ber ji. gaf in het Concertgebouw te Haarlem, ter gelegenheid van het gouden jubileum van het Genoot schap van Ned. Componisten. Solis ten zijn de tenor Lode Devos en de pianist George van Renesse. Henrl Arends dirigeert de eerste uitvoe ring van in opdracht van het orkest geschreven werken van Ketting, Van Delden en Landré. Een geheel ander programma biedt de VARA over Hilversum II. Eerst om 8.05 uur vervolg van het dwaze verhaal „De wilde vaart" met liedjes en muziek, waarna om 9.35 uur aan dacht wordt gewijd aan de actie- Toltèn. Om 9 uur begint het hoor spel „De naakte feiten" van Herbert Tjadens en om 9.55 uur speelt Ame- deo Baldovino de 4e suite voor vio loncel van Bach. Programma voor morgen DONDERDAG 24 NOVEMBER I960 Hilversum I, 402 m. 744 kc/s. KRO: 7.03 Nws 7.15 Gram 7.30 V d Jeugd 7.40 Gram 7.45 Morgengebed en overweging 8.00 Nws 8.18 Gram 8.50 V d vrouw 9.35 Wa- teret 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram 10.15 Morgendlxal 10.4S Gram. KRO: 11.00 V d zieken 11.45 Gewijde muz 12,00 Middagklok-noodklok 12.03 Ldohte muz 12.25 Wij van het land 12.35 Land- en tu 1 nbouwmeded 12.08 Gram 12.50 Act 13.00 Nwa 13.15 Zonnewijzer 13.20 Llöbte muz 13.40 Lichte muz. NCMV: 14.0o Laatste nacht, hoorspel 14.46 Kamerork 15.20 Gram 16.00 Verkenningen ln de Bijbel 16.20 Japanse kamermuz 1Ö.50 Gram 17.00 V d Jeugd 17.30 Gram 17.40 BeurSber 17.46 Lichte muz. 16.15 Sportrubrlek 16.30 Volksliederen 18.5o Sociaal perspectief 19.00 Nws en weerber 19.10 Óp de man af. praatje 19.18 Gram 19-30 Radiokrant 10.50 Polit lezing 20.00 Gevar progr 21.30 Orgel recital 22 .00 Periodieken parade 22.10 Op de OOR-rel be-KEE-ken, klankbeeld 22.30 Nws 22.40 AvondoverdenVdng 22.56 Boekbespr 23.00 Gram 23.30 Elektronische muz ln Ame rika, muz lezing 33.55—21.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. AVRO: 7.0o Nws 7.10 Gym 7.2o Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 De groen teman 9.15 Gram 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram 10.50 V d kleuter# 11.00 KookpraatJe 11.15 Gram 12.00 Lichte muz 12.30 Land en tuinbouwmeded 1233 Lichte muz 12.50 Uit het bedrijfsleven lezing 13.00 Nws 13.13 Medcd of gram 13.20 Lichte muz 13.55 Beursber 14.00 Cello en piano 14.30 V d vrouw 15.05 Promenade ork 15.30 Gram 16.00 Gevar progr 17.00 V d Jeugd 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nws 18.15 Voordracht 1830 Dans- muz 18.43 Sportpraatje 18.56 Gesproken brief 19.00 V d kleuters 19.05 Gevar progr 20.00 Nws 20.05 Omr ork en aollst 21.10 De ballade van Tim de foreHenviaser, hoorspel 22.30 Nws en meded 22.43 Journ 23.00 Sportnet 23.10 Nieuwe gram 23.55 24.00 Nw». Televlsleprogr. NTS: 20 00 Journ. VARA 20.20 Actueel progr 20.30 De dans door dc eeuwen heen, licht progr 20.53 Als mtjn vrouw dat wist *>eelfil<a.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7