4r Asaf gaf goede uitvoering van oratorium Paulus AUTOGESCHENKEN VOOR AUTOMOBILISTEN Middenstand Lisse moet op zijn tellen passen Agenda voor Leiden *8# t i Kaas- en wijnfeest in Leiden Oratie dr. Fehr over Franse symbolisten en de muziek In Treslong te HILLEGOM n.v.HET MOTORHUIS Woningnood nog heel groot Fontein vernield Woningnood blijft knellend probleem NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 23 NOVEMBER 1! Woensdag Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Thea ter met Het Hemelbed, door Jan de Har- tog, voor K. en O. Rijksmuseum van Volkenkunde, 8 uur: Lezing door Gan Tiang Tek over Nieuwe archeologische vondsten in China. De Harmonie, 8 uur: Expogé, D. W. Ko lenbrander over Hoe leer ik muziek waarderen? Rijksherbarium, 8 uur: Kon. Ned. Na tuurhistorische Vereniging, praatje over mossen met microscopische demonstratie door dr. S. J. van Ooststroom. Zomerzorg, 8 uur: Leidse postzegel verzamelaars. Oegitgeest, Witte Huis, 8 uur: CH- kieevereniging, D. v. d. Kwaak over Randstad en Delta. Donderdag Café Aniba, 8 uur: Door Eendracht Ver bonden. Stadsgehoorzaal. 8 uur: I Musici di Ro ma, voor K. en O. Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Thea ter met Het Hemelbed, door Jan de Har- tog, voor K. en O. Receptiekamer academie, 7.15 uur: Re ceptie bestuur SSR tg.v. opening sociëteit en 59ste dies natalis. Gulden Vlies, 2.30 uur n.m.: Ned. Ver. v. huisvrouwen, mevrouw Wina Born over Wijn in de praktijk. Prytaneumzolder, 12.15 uur: LAK-zol- dertoneel. Station N.S., 1.50 uur: Aankomst St Ni- colaas. Stadsgehoorzaal, 2.45 uur: Sinterklaas feest van schooljeugd. Gulden Vlies, 8 uur: Leidse Assuran tie Club, H. Th. Boersma over: Mijn er varingen als scheepsarts. Pieterskerk, 10.30 uur v.m.: Thanks giving Day. Pieterskerk, 4 uur: Herdenking 26 no vember 1940; mr. G. E. Langemeyer over Kunnen wij nu gerust lijn? Vrijdag Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging van Zeeuwen. Filmzaal universiteit, 8 uur: Contactcom missie Kinderbescherming Leiden en om streken, zr. Marianne uit Venlo over so ciaal-pedagogisch werk onder de jeugd. De Doelen, 5.30 uur: Rijnlandse club van Verbond Prot. Chr. werkgevers, W. Bak ker uit IJmuiden over Wat hebben wij te maken met de vorming van ons perso neel? De Turk. 8.15 üur: Jaarvergadering Leidsche IJsclub. De Doelen, 8 uur: Genootschap Neder land—Engeland, mr. H. Paget over The arts in the Netherlands and England. Foyer gehoorzaal, 8 uur: Ned. Chr. Reis Vereniging, kleurenfilms Zwitsers Ver keersbureau. Zomerzorg, 8 uur: Kynologenvereniging Rijnland, avond over hondenrassen. Schouwburg, 8 uur: VPRO-bindings- avond. Filmzaal universiteit. 12.30 uur: LAK- pauzefilms. Remonstrantse kerk. 8 uur: Chr. geloof tegenover techniek. Pieterskerk. 7.15—7.50 uur: Avondgebed. De Hoeksteen, Levendpal 1, 710 uur n.m.: Jubileumtentoonstelling huishou delijke- en gezinsvoorlichting. Kamer van Koophandel. 3 uur Leden vergadering. Zaterdag Doelenkazerne, 2.45 uur: St. Nicolaas- viering Bond Ned. Mil. Oorlogsslacht offers Zuid-Holland-Noord. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Jubileum-feest avond P. C. en Leembruggen. De Hoeksteen, Levendaal 1. 105 uur: Jubileumtentoonstelling huishoudelij ke en gezinsvoorlichting. Boshuis, 8 uur: Herdenking 30-jarig be staan CJV Jong Leiden. Oegstgeest, Witte Huis, 3 u.: Ont vangst St. Nicolaas. Films Casino (2.30, 7 en 915 uur): Moulin Rouge (18 j.). Lido (2.30, 7 en 9-15 uur): Voetstappen in de nacht (14 J.). Luxor (2-30, 7 en 9-13 uur): Roman Holi day (al). Rex (2.30, 7.15 en 9.16 uur): Michigan Kid (14 j.); donderdag: Handelaren in meisjes (18 j.). Studio (230, 7 en 9.15 uur): Noblesse oblige (18 J). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De brug (18 J.). Apotheken Geopend Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406 Tentoonstellingen Lakenhal, grafiek van Cttri* en Lau rent van der Windt (tot december) Lakenhal, schilderijen uit Inzendingen voor de Wedgwoodprljs 1960 (tot 28 no vember). Benoemingen aan Leidse universiteit Bij beschikking van de minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd aan de rijksuniversiteit te Leiden: Voor 1960 tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar bij de faculteit der genees kunde H. J. Stolk. dierenarts, thans we tenschappelijk ambtenaar eerste klasse; voor het tijdvak van 1 juli 1960 tot en met 30 juni 1961 tot wetenschappe lijk hoofdambtenaar voor de inwendige geneeskunde dr. L. Th. F. L. Stubbe thans hoofdassistent; gerekend van 1 oktober 1960 tot we tenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst voor de medische scheikunde dr. G. J. M. Hooghwinkel, thans wetenschap pelijk ambtenaar eerste klasse in tijde lijke dienst; voor 1961 tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar voor de medische scheikunde ir. J C. Riemersma, thans wetenschap pelijk ambtenaar eerste klasse. Wielrijders botsten Gistermiddag omstreeks 5 uur kwamen op de kruising Trompstraat en Munnlken- straat de 66-)»rig* wielrijder I. den Daas en de 19-jarige kantoorbediende P. J. J Taffijn met elkaar in botsing. De heer Den Daas kreeg een wond boven het rechteroog en de heer Taffljn een her •ervschuddlng en ook een wond boven het rechteroog. Belden werden mei de E-H J) near hei A.Z. m De rector magnificus van de Leidse universiteit, prof. mr. Y. V. Rijpperda Wierdsma, is gis teren opgenomen in de organi satie van wijnfijnproevers. Een lid van het Franse genootschap hangt hem het ereteken ofn de hals. Oj) de achtergrond burge meester Van Kinschot. Foto N. van der Horst De geuren van tientallen soorten Fran se kaas vermengden zich gisteravond on der het geroezemoes van enige honder den genodigden met de zoete en rinzipe geuren t>an Franse wijnen in de aloude Waag, waar een feest werd gegeven voor fijnproevers van kaas en wijn. Het Na tionale Comité voor de Franse wijnen en de Confrérie Nationale Brillat Savanne du Taste Fromage werkten eendrachtig samen om dit festijn tot een waardige gebeurtenis te maken. Drie mannelijke en een vrouwelijk lid van deze organisaties, gehuld in cere monieel kostuum, begroetten om half zes de gasten bij de ingang van de Waag. J. Richard, grand-chansellier van de kaasfijnproevers, richtte zich in een bloemrijke toespraak tot de vele gasten. Hij bracht de burgemeester van Leiden dank voor de ontvangst in zijn prachtige stad- „De Waag heeft ons verrast", zei hij, „vooral ook omdat het een hal is ge wijd aan de kaas. De zin van onze te genwoordigheid is onze grote achting en vriendschap voor de Nederlanders, die wij overal ter wereld, evenals hun pro- drukten trouwens, tegenkomen. De faam van de Nederlandse kaas is vooral na de oorlog in Frankrijk verbreid", aldus de heer Richard. „Dat eten een noodzaak Is behoeft geenszins uit te sluiten dat men er ook plezier in kan scheppen", zo ver volgde hij, „de Grote Bouwmeester heeft Frankrijk begiftigd met vele heuvels, da len en grondsoorten. VandaaT de drie honderd soorten kaas, die er vandaan komen. De erevoorzitter van het Nederlands comité voor wijn propaganda, de heer R. Tordoie, zong een loflied op de Franse wijnen, waarbij hij in het bijzonder de herkomst en de kwaliteiten opsomde van de wijnen die op een fraai uitgevoerd drukwerk stonden aangegeven. De ambassadeur van Frankrijk, baron E. de Beauverger, de burgemeester van Lelden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de rector magnificus van de Leidse univer- sitedt, prof. mr. J. V. RijppeTda Wierdsma en mr. W. Hugenholtz wc-rden met het omhangen van een ereteken opgenomen in de broederschap vam kaasfijnproevers. Bovendien werden nog diverse perso nen uit het gehele land gewoon lid van de organisatie van wijnfijnproevers. Ten slotte kon ieder de keel smeren met uitgelezen wijnen uit goede jaren, en zich tegoed doen aan stokbrood, sma kelijk gemaakt met Franse kaassoorten. Tot tegen achten is men in de Waag bij een geweest om zich de gaven der na tuur goed te doen smaken. Nieuw-Guinea-avond voor afdeling Leiden N.R.V. In de kleine zaal van de gehoorzaal ïeeft dr. L. D. Brongersma gisteravond voor de afdeling Leiden van de Ned Reis-Vereniging een voordracht gehou den over „Het witte hart van Nieuw- Guinea" In 1959 trok een Nederlandse expeditie naar het centrale bergland van Nleuw- Guineo om in en bij het Sterrengebergte wetenschappelijk onderzoek te verrich ten. De taak van de expeditie was veelom vattend: acht verschillende wetenschap pen waren vertgenwoordigd. Een fysisch antropoloog onderzocht de bevolking op haar lichaamsbouw en uiterlijke rasken merken; daarnaast verrichtte een spe cialist een onderzoek naar de bloedgroe pen. De etnoloog onderwierp de zeden en gewoonten van de bevolking aan een onderzoek, terwijl een linguist de taal bestudeerde. Een geoloog en twee erts deskundigen onderzochten de structuur van het gebergte, terwijl een geomorfo- loog de invloed van vroegere verglets- Jering op de vorm van bergen en dalen naging. De agrogeoloog bestudeerde de verwe rings bod cm en verzamelde gege vens over de tuinbouw van de bevolking Twee botanici verzamelden gegevens over de flora, een zoöloog met twee as sistenten deden hetzelfde voor de dieren wereld Van de belevenissen van deze expedi tie. van de moeilijkheden die een derge- Hke grote onderneming nu eenmaal al- tlld ondervindt, maar ook van de suc cesvolle tochten (beklimming van het Ant«r«-»»herete en Julianatop «m van woj-Mocht naar de Noordkust» ■•o--Mr k inleM-r 'n zijn vooriw»'' 4 »o4,o.ig '■••Md* hij vooral aandacht aan de dleren«'»reM en daarbü werden enkele door de exoedvtle verzamelde obiec4en gedemonstreerd. Sprrekheurlen Vrijdag half 8 hoopt ds. H. Lig ten berg te Rotterdam voor te gaan voor de Geref Gemeente in Nederland In het gebouw Hoge Rijndijk 24. Morgenavond half 8 spreekt ds- G. Ta verne in het gebouw Prediker, Janvoe- HMIT. "T\E FRANSE symbolisten en de muziek", was het onderwerp van de openbare les, waarmee gistermiddag dr. A. J. A. Fehr het ambt aanvaardde van lector in de geschiedenis der moderne Franse letter kunde aan de rijksuniversiteit te Leiden. Met deze rede bepaalde hij zijn gehoor bij de betekenis van het begrip „muziek" in de gedachtenwereld van de Franse symbolisten van omstreeks 1885. Het symbolisme was de gedachte dat elk woord associaties oproept en beelden schept buiten het verband van de letterlijke betekenis. Men kan dat tot uiting brengen in een bepaald stijlprocédé en zijn kunst zo nauw mogelijk doen aansluiten op het onderbewuste. Het streven naar de ongeziene dingen is dan de voornaamste functie van de poëzie, waarbij de woordmuziek, de zintuige- lijke gevoeligheid, de verbeeldingskracht en de religieuze intuïtie dienen tot het ene einddoel: het vers. Dr. Fehr wees zijn gehoor erop, dat de algemeen bekende betrekkingen tus sen de Franse symbolisten en de mu ziek bij nauwkeurige bestudering een ingewikkeld vraagstuk blijken te zijn. Er doen zich daarbij allerlei problemen voor. zoals de vraag wat de aard is van deze betrekkingen tussen muzikale ele menten en betekenis, tussen klank- en gedachtestructuur. Worden denk- en govoelsinhouden onmiddellijk door de klank opgeroepen, of heeft dit plaats door middel van gedachteassociaties, dus door tussenkomst van het verstand? En anderzijds, waarin bestaat het we zenlijke van het gedicht: in het muzi kale, in het verstandelijke, of in het emotionele? Men herkent hier het eeuwige probleem van de relatie tussen vorm en inhoud, een probleem dat zich voor de symbolistische dichtkunst zeer verscherpt voordoet. Hier heeft name lijk de vorm een meer complex karak ter dan in andere typen van poëzie of in proza, omdat volgens de esthetica van deze dichters de woorden waaruit het gedicht bestaat niet alleen min of meer adequate uftdmkking zijn van een bepaald idee, maar ook een woord muziek vormen, die enerzijds in zekere zin onafhankelijk is van deze idee. doch anderzijds er nauw mee is verbonden. DE CHRISTELIJKE oratoriumvereniging Asaf te Hillegom gaf gister avond in Treslong een uitvoering van Mendelssohns oratorium Paulus. Men kon zich verheugen over de volle zaal, terwijl toch dit oratorium be paald niet tot de zeer bekende repertoire-stukken behoort. Het werk is in de loop der jaren steeds meer uit de circulatie geraakt, aangenomen dan, dan het er ooit werkelijk in is geweest. Een geduchte concurrent was steeds Mendelssohns tien jaar later (1846) ontstane Elias, dat ongetwijfeld sterker tot de verbeelding spreekt. Ook nu weer viel ons de vaak on werkelijke sfeer op. Het is alsof de componist rondom de brokstukken uit het leven van de grote heiden-apostel een glanzende klankwereld met een eigen leven heeft opgetrokken. Het harde, verbetene, heroïeke in Paulus treft nauwelijks. Een zekere berekende gevoeligheid, een nogal bleek idealisme overwegen. Mendelssohn kende het componeervak als weinigen in de muziekgeschiedenis. Nu en dan wordt men even getroffen door een geniale passage. En de volks koren zijn fel in hun muzikale uitdruk king. Maar ze zijn nergens beangstigend, laat staan overtuigend. Een voorname muziek bevat deze partituur. De door Bachs Passionen ge grepen Mendelssohn is er duidelijk uit te kennen. Maar de teergevoelige roman-, ticus, dé grand seigneur en het geluk kige zondagskind met zijn gladde Duits- evangelische vroomheid niet minder. Asaf heeft de moeilijkheden, die het werk in niet geringe mate biedt, ten naasten bij alle overwonnen. In som mige koren, zoals het monumentale slot van het eerste deel zag het er even hachelijk uit, maar steeds toch werd het onderlinge verband weer gelukkig hersteld. De dirigent Cor Kool, die klaarblijkelijk deze uitvoering zeer de gelijk had voorbereid, slaagde er ln, zijn mensen aan zich gebonden te houden. Men kreeg de indruk, dat allen zich met vertrouwen en geestdrift aan zijn zon der enige twijfel bekwame, muzikale leiding overgaven. Dat enthousiasme was bij de he ren duidelijker merkbaar dan bij de dames. Over de kwaliteit van hun stemmen, hun bewegelijkheid ln de voordracht kunnen we ons alleen maar in prijzende zin uitlaten. Maar tegenover de vaste helderheid van I de damesklank, deed die van de mannen, vooral van de tenoren, toch niet zelden wat onrustig aan. En die hoge toppen van dè melodie lijnen klonken nogal eens rauw of zelfs even onzuiver. Zo werd de klank-homogeniteit niet doorlopend bereikt. We willen echter met de verraderlijke akoestiek van de zaal gaarne rekening houden. Het kon wel eens zijn, dat juist de herenstem- men daarvan de dupe werden Dit oratorium mist een sterke een heid; het is verbrokkeld in vele, dikwijls op zichzelf fraai verzorgde details. Dat de dirigent tussen twee opeenvolgende delen vaak juist iets te lang pauzeerde, leek ons daarom niet geheel juist. Zo werd de handeling opgehouden en toch al niet sterke expressiekracht, nog meer verzwak! Het West-Nederlands Symphonie-Or- kest heeft, zonder ophef, betrouwbaar en klankrijk begeleid. Sommige soli als van de cello vielen door mooie toonvorming op. Lize Schoo zong met krachtige dik wijls bewogen stem, haar aria's, waar onder de beroemde Jerusalem-aria spe ciaal moet worden genoemd. Gods stem wordt in dit oratorium door vrouwen vertolkt. Behalve de sopraan, deden dit op voortreffelijke wijze de koordames in de scène op weg naar Damascus. De alt Nina Wind zong eveneens over tuigd, maar de mooie omvangrijke stem vibreerde voor deze muziek teveel. Wim Belangrijk Een belangrijk moment in de geschie denis van het Franse symbolisme is het bestaan van de Revue Wagnérienne (18851887), een tijdschrift dat gesticht werd door Edouard Dujardin en waarin nven artikelen vindt over de kunst van Wagner, feitelijke gegevens over op voeringen van zijn werken in Frankrijk en in andere landen, en een aantal ver talingen van Wagners teksten. Aan de hand van uitlatingen van bij deze pu- blikatöes betrokken schrijvers, waarbij vooral Mallarmé, Théodor de Wyzéwa en Edouard Dujardin dienen te worden genoemd, trachtte dr. Fehr de beteke nis van het begrip „muziek" bij deze schrijvers vast te stellen. ...Men kan zich erover verbazen", aldus spreker, „dat dichters ter ver wezenlijking van datgene wat zij tot stand wilden brengen, zich richt ten tot een andere dan hun eigen kunst of. ln leder geval, een beroep deden op procédé's, eigen aan een andere kunstvorm. Enerzijds wilden zij zich niet beperken tot het tot uitdrukking brengen van gewaar wordingen, gevoelens en gedachten en streefden zij naar iets dat los stond van de onmiddellijke werke lijkheid. anderzijds vonden zü hier voor niet de mogelijkheid in de taal die, ln hun ogen. door het gebruik dat ervan gemaakt wordt in het dagelijkse leven, baar wezen had verloren en niet meer in staat leek iets anders te scheppen dan wat tot het dagelijkse leven behoort. De taal van de muziek bood hun meer mo gelijkheden. omdat deze niet door dagelijks gebruik haar mogelijkhe den kan verliezen." Het blijkt dat de symbolisten in de meeste gevallen onder muziek iets an ders verstaan dat de gangbare beteke nis. Zij associëren muziek met een vaag idealisme, in verband met ideeën over Hegel, Fichte en Schopenhauer. met muziekdrama's en de filosofische ge schriften van Wagner. De betrekkingen tussen poëzie en muziek blijken meer te liggen op het vlak van esthetische, filosofische, mystieke en religieuze ten denties dan op dat van een directe be ïnvloeding van de woordkunst door mu ziek. Dr. Fehr stond hierna uitvoerig stil bU de cultus der symbolisten voor Wag ner. en herinnerde hierbij aan de affi niteit tussen de symbolistische poëzie en de muziek van Claude Debussy. „De belangrijkheid van het probleem dat ons heeft beziggehouden", aldus be sloot de nieuwe lector zjjn rede, „ligt niet zozeer op het terrein van de in de dichtkunst bereikte resultaten in ver band met de verschillende theorieën. Wat de geschriften over poëzie en mu ziek interessant maakt, is het feit. dat men ziet hoezeer de dichters van om streeks 1885 zijn geconfronteerd met de problemen van de dichtkunst, de esthe tica met een aantal vraagstukken van algemeen filosofische aard en hoe zij coherente oplossingen hebben getracht te vinden voor de problemen: zijn en met-zijn. het woord, verband tussen klank en zin. de aard van de scheppen de werkzaamheid van de dichter, het vermogen een eigen wereld te scheppen door middel van klankstructuren, ont leend aan de omgangstaal, en de moge lijkheid deze wereld aan anderen mede te delen." Een drukbezochte receptie besloot de plechtigheid. vindt U in de ruimste sortering bij Het Motorhuis. Geef hem of haar zo'n nuttig en tevens smaakvol accessoir. De ontvanger heeft daar jarenlang plezier van en... zo'n geschenk houdt even lang de attentie van de schenker in blijde herinnering. Maar dan wel iets goeds! BEZOEKT ONZE SPECIAAL INGERICHTE ACCESSOIRES-WINKEL STATIONSWEG I HOEK RlJNSBURCERSINGEL Geopend vanaf 23 november, ook 's avonds tijdens de lichtweek. Speciaal voor de feestdagen: ONDERHOUDSPAKKETTEN reeds vanaf f 6.25 TELEFOON 24741 (4 lijnen) LEIDEN Gistermiddag en -avond heeft de raad van Lisse de begroting 1961 be handeld en goedgekeurd. Voorzitter was burgemeester mr. Th. de Graaf. De heer G. van der Berg was verhinderd. Bij de algemene beschouwingen zei de heer J. P. de Koning, als voorzitter van de KVP-fractie, dat het jammer is, dat de nieuwe financiële regeling tussen rijk en gemeenten nog niet officieel is vastgesteld. Het is voor B. en W. op deze wijze een varen in de mist. Het woningtekort zat spreker hoog. Een toewijzing van 25 woningen per jaar in de woningwetsector is veel te laag. Er moeten meer mogelijkheden zijn in de bouw van premiewoningen volgens de A- regeling. Ook nu weer was de heer Montagne (A.R.) woordvoerder van de prot.-chr. fracties. Hij stelde vragen over het plan doorbraak-Vierkant en eventuele andere doorbraakplannen. Hij vroeg, of men een vastomlijnd plan heeft inzake doorbraak-Vierkant. Hoe staat het met de voorberei dende werkzaamheden inzake een zwembad? En met de rioolzuiverings installatie? Is op dit punt intergemeentelijke samenwerking mogelijk? Hoe staat het met de recreatie Langeveïderelag? Er verschijnen weil pers berichten, doch ik wil graag door B. en W. goed ingelicht worden. Een sluitende begroting 1961 noemde hij een bewijs van goed financieel beheer. Gaarne willen de prot. fracties worden ingelicht over de werkclassificatie met merit-rating. Betreffende de woningbouw mag B. en W. geen verwijt van laksheid wor den gemaakt. Wat het verkeer betreft, pleitte de heer Montagne voor assisten ten bij oversteekplaatsen (verkeersbri- gadiertjes). Hij vroeg naar heit resultaat van het verlate sluitingsuur voor cafés. Kent heft ooilege van B. en W. de ge luiden van een miniatuur-T.T.-race op bromfietsen te middernacht door be paalde straten van Lisse? Hij vroeg regelend op te treden en streng toe te zien, dat de openbare rust met wordt verstoord. Rustig De heer P. van Leeuwen (PvdA) was ditmaal rustig. Hij wees op de nood zakelijkheid van opening van de Poel- polder ai-s woongebied Is de bezetting van de rijkspolitie voldoende? Tot grote verbazing, zelfs van de burgemeester zelf. merkte hij op, dat j-iist vandaag tien jaar geleden de burgemeester werd geïnstalleerd. Het is hard werken ge weest in deze tien jaar. Mevr. Van den Meerendonk voerde nog namens de KVP speciaal het woord over de vrijetijdsbesteding van de jeugd. Zij vroeg speelruimten vooral bij de hoogbouwprojecten en banken voor do ouden van dagen in Meer en Duin. Burgemeester De Graaf antwoordde naméns B. en W. Hij dankte voor de waardering voor het werk van het col lege en de ambtenaren. Het investeringsprogramma 1961 geeft financieel geen moeilijkheden. Zwembad en demping haven zullen geen bijzon der zware lasten geven. Betreffende het zwembad merkte hij op, dat het niet in de bedoeling ligt de gedachte aan een overdekt zwembad prijs te geven. Wel vond de burgemeester het Jammer, dat van particuliere zijde weinig medewer king wordt ondervonden. Hij heeft tal van pogingen gedaan, doch is er nog niet in geslaagd een voorzitter voor de zwem bad-actie te vinden. "De heer Montagne werd geant woord, dat de werkclassifica' goed heeft gefunctioneerd. Er kwamen 18 personen in een hogere groep, 10 bleven gelijk, terwijl 6 iets lager kwamen te staan, doch dezen zullen financieel geen nadeel daarvan on dervinden. De woningnood blijft groot: crepeergevallen: ongehuwd 30 (vorig jaar 16), gehuwd 18 (14), iets minder urgent: ongehuwd 30 (22). gehuwd 16 (14) nog iets minder drin gend: 36 ongehuwd (44), gehuwd 16 (16), nog niet aan bod komenden: 260 (278) en 98 (111), terwijl er oog van Gervens tenorstem klonk beschaai en sympathiek-gevoelig. Het geluid echter niet geheel vrij en in het ho| tonengebied waren veel aanzetten om ker. Een beheerst ademgebruik alle krampachtigheid verhelpen. Jan Hulsbosch ten slotte vertolk de Paulus-partij qua stem en dracht heel goed. Hij slaagde er vaak in de hoofdfiguur boven vej wachting krachtig te doen leven. DJ in tegenstelling met Stefanus die <j tenor als veel te slap voorsteldj Mendelssohns muziek geeft daj trouwens wel aanleiding toe. Vermelden we nog, dat Richard Hei dema als bespeler van het elektron iso orgel alleszins voldeed en dat het orktj het voorspel op het koraal Wachet ao gebaseerd, op bevredigende wijze spea de. Joh. van WolfswinkJ Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Hendrikus Antonius zn v B A Tolboom en M Vrijbloed; Jean- nine Petronella dr v H Beltman en M J Groene veld; Paulus Pieter Mari- nus zn P M Sassen en M C Bos; Marian dr v S v Heijningen en N K Ouwerkerk; Robbie zn v W v d Klaauw en J C Kriek; Carla dr v C K Haasnoot en A Meijvogel; Karin dr v C K Haasnoot en A Meijvogel; Hilligje Adriana dr v P A Wijnhout en M C van Eijk Overleden: H M van der Reijden, 1 jr. dr; C de Munnik. 86 jr, man. Hedennacht is de fontein die i.vjn. 6 Lichtweek ln aanbouw Is in de Zoete» woud se Singel ter hoogte van het S Lidutnehuis, vermoedelijk door aanve ring vernield. De fontein, die op eej paal wordlt gebouwd, bevindt zich 1 meter uit de kant en is 's nachts duidelifl door enkele rode lampen gemarkeerd. D schade wordt geschat tussen de f 150 e f 250. 95 woningzoekenden zijn die itn Lisse werken maar elders wonen. Totaal 599 woningzoekenden. Er zijn gereedgekomen 68 woningen, in aan- b<---.\v momenteel 161 woningen, niet meegeteld het b:jaardencentrum. De burgemeester gaf ondernemers en instellingen (bijv. onderwijs) de ern stige raad zelf woningen- te bouwen voor hom mensen. Wat de recreatie Langevelderslag be treft, men heeft ingezien, dat een bij drage van de gemeenten Hiüegom en Lisse elk f 65.000.— niét te verdediigen is. Er zijin vorderingen. In 1961 hoopt men klaar te komen. De burgemeester was teleurgesteld, dr' er totaal geen be lang-telling ln de gemeente Lisse is de reddimigbri'gade te helpen versterken. Voorts zei hij bang te zijn dat Lisse, met name de middenstand,- zlj-n centrale plaats verliest, wanneer men althais niet harder aanpakt met nieuwbouw -f verbouwing. Hij noemde als voorbeeld de bioscoopzaal van Lisse, die nog niet eens voldoet aam de normen voor een bioscoop ln de kleinste dorpen. 9s Avonds *s Avonds ging de begroting sociale zaken onder de hamer door, evenals de begroting Stichting sportpark. Daarna was openbare werken aan de beurt. De heer Scholt (ARP) vroeg, waarom de verlichting van de raadzaal niet wordt verbeterd, waarvoor indertijd ruim f 1.000 is uitgetrokken. Wethouder Mes man zei, dat men nog geen oplossing heeft kunnen vinden. Men wil de be staande kroon graag handhaven, maar deze geeft niet voldoende licht. De heer Montagne vond dat met het onderhoud van de plantsoenen erg veel geld is gemoeid. Bij de behandeling van de .grote" begroting bepleitte de heer Den Hollan der (CHU) verhoging van de wethou ders wedden. In Hillegom verdient een wethouder f 600 meer. De burgemeester zei, dat men zal zien wat eraan is te doen. By de vaststelling van de Kampeer- verordening merkte de heer Van Leeu wen op, dat reeds in 1948 een dergelijke verordendmg is vastgesteld. De zaak zal wonden onderzocht. IJsclub Lisserbroek laat schapen grazen Gisteravond hield de ijsclub Lisser broek en omstreken in gebouw Contact aan de Lisserdijk haar jaarvergadering Er was zoveel belangstelling, dat er stoe len moesten worden bijgeschoven. Door de twee ijsloze winters is het ledental iets teruggelopen. In verband met de aanleg van een nieuwe lichtin stallatie, het vernieuwen er verleggen van het buizensysteem en nog enkele OEGSTGEEST I® Het Witte Huis werd gisteravoid de jaarvergadering gehouden van de w ning bouwvereniging Buatenlust, ond» leiding van voorzitter E. J, MassinJ Van de 600 leden waren er 4o ter verg» dering aanwezig. De voorzitter was w» de woningbouw betreft niet optimistiso gestemd. Wanneer het blijft gaan zoai nu, duurt het wellicht nog wel tien jat voordat de woningnood zal zijn opg heven. Alleen ln onze vereniging zijn t al 223 mensen, die een woning wills hebben. Voor dat men gaat bouwej komt er heel wat kijken. Er zijn dit Jaar aan onze gemeente 1 woningwetwoningen toegewezen, maa wat de financiering betreft is nog steej geen overeenstemming bereikt. Er is a een plan woningen in de A-sector l bouwen (huurprijs f 75 per maand). Verslag werd uitgebracht door 4 tweede-secretaris, de heer G. G. Koppel en de penningmeester H. Korenhof. D aftredende bestuursleden, de heren E. Massink, G. G. Koppers en H. Korenhd werden bij acclamatie herkozen. In 4 vacature J. Binsbergen koos men de hei Haasnoot. De heer Binsbergen, die i Jaar bestuurslid is geweest, heeft om g» zondiheidsredenen bedankt. De heer l Hollander werd in de raad van commit sarissen herkozen. De vergadering verleende het bestui machtiging tot het aangaan van een geil lening, het kopen van grond, het va» stellen van een bouwplan en tot bet» ling van de daaruit voortvloeiende ko ten. andere dringend noodzakelijke vooi ningen was een nadelig saldo ontsti van 597,76. Alleen de lichtinstallatie heeft 1000 gekost. Op de boerenlei bank heeft men echter nog een appeltj voor de dorst. Het laten grazen van schapen op baan heeft goed voldaan. Zij hou< het gras kort. waardoor er beter komt. Bij de bestuursverkiezing werden kozen de heren Chr. van der Klaauf J. Mens, J. Visser en A. Wijnhout. Ti slotte draaide men films over elfstede tochten. De verloting bracht ƒ449 op. Vrouw aangereden Op weg naar de kerk is gisteren ei 71-jarige vrouw uit De Engel bij de Bed brug door een bromfietser uit Voorhof aangereden. Met een gebroken rechW onderbeen moest zij naar het academisl ziekenhuis te Leiden worden gebracB VW-kantoor blijft op het Vierkant Het voornemen van het bestuur van V.V.V.-Lisse om zijn inlichtingenkantoi van het Vierkant naar een ruimer pai de Kanaalstraat over te brengen, on moette op de algemene ledenvergaderii die op 16 november jl. plaats had nog wat bezwaren. Bij de besprekingen kwam men tot conclusie dat een eigen V.V.V.-kanto de voorkeur verdient boven de ondei brenging in de een of andere middel standszaak. Het is gebleken dat het oi derbrengen in een of andere midda standszaak bepaalde sentimenten oproe bij het al of niet vermeende bevoordel van leden kamer-verhuurders. Versch lende klachten hierover bereikten bestuur. Het blijft van mening dat inlichtingenkantoor op het Vierkant handhaafd dient te blijven. Het wil et ter nadrukkelijk vaststellen dat het kantoor in zijn huidige vestiging onv< doende acht. Voor het nieuwe seizoen kan V.VA' Lisse ondergebracht worden in het pai Vierkant 229, dat onlangs door reisbure Beuk is aangekocht. Dit reisbureau i Noordwijk heeft het bestuur voorgestï de informatiedienst van de V.V.V.-Lis te combineren met zijn reisbureau, dergelijke combinatie vindt men in kleine plaatsen. Dit aanbod biedt veel aantrekkelij voor de V.V.V.-Lisse zodat men he« gemeend dit aanbod te moeten accepter» De opening van een filiaal van Beuk de heropening van de V.V.V.-Lisse in gemoderniseerde zaak kan men dus bi nenkort tegemoet zien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4