coopvaert kunnen niet uitblijven mmrnmm Maatregelen voor Breestraat Euwe over liet nut van computers J)r. Geniet van Uw pijp met Volgend jaar wordt gebouw Roodenburgerstraat voor de G.G. en G.D. ontruimd DOUWE EGBERTS De Vlindermerkwaardig Russisch produkt VA Interessante tentoonstelling met demonstraties Heden en verleden van hel chanson GEMEENTE LEIDEN Leidse raad zette een punt NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 23 NOVEMBER I960 OM HALF TWAALF gisteravond nam de Leidse gemeenteraad de begroting 1961 aan. De laatste ver gadering begon met de beantwoor ding door het college van B. en W. van de vragen en opmerkingen over de politie en het verkeer. De voorzitter noemde het peaoo- rveelstekort bij de politie een precaire kwestie. Ook naar zijn mening is de sa lariëring onvoldoende, vooral gezien de incoavenaënten van de politiedienst (nachtdiensten en zondagtsartbeidbijv.). Blijft het tekort, dan zal het materieel moeten worden uitgebreid. In vijff maanden van dit jaar werden rond 1380 bekeuringen wegens verkeers overtredingen gemaakt, waarbij ter plaatse de financiële vereffening ge schiedde Dat beliep een bedrag van 7512. Er werden 1094 processenverbaal Burg. VAN KINSCHOT Vrije Br eestraat met oproeping opgemaakt en 2057 ronder oproeping. De burgemeester vond het: verontrustende cijfers. „Ik wist niet, dat de verkeersregels hier zo frequent wor den overtreden." Naar vrije Breestraat Voor de Breestraal moeten maa't- ln 1950 gebeurden in Leiden 2342 aan- regelen worden getroffen omdat het nu eenmaal niet anders kan. Het is nog de vraag welke. Bij de bestu dering zal zeker ook de markt wor den betrokken. Het college heeft de Langebrug ais parallelweg laten val len. De burgemeester voorspelde, dat de raad straks voor een moei lijke beslissing zal komen te staan. Er zal een uitvoerig rapport worden uitgebracht. „Ik zie op den duur een vrije Breestraat", zei hij (zonder par keergelegenheid dus red. N.L.C.). rij dingen, waarvan 140 op de Breestraat. Dit jaar zijn daar al 119 aanrijdingen ge weest. De heer Van Kinschot meende, dat de opinie van de bewoners van de Breestraat zelf ten aanzien van een to taal parkeerverbod ook niet één en de zelfde is. Hij waarschuwde voor een teveel aan voorrangSkruisinigen. Nagegaan zal wor den waar deze maatregel zonder bezwaar kan: worden toegepast. Op bromfietsers wordt zoveel mogelijk gelet. Parkeergelegenheid Wethouder D r ij b e r (v.v.d.) deelde mee, dat op de Breestraat nog 33 auto's kunnen parkeren. Er is een plan in studie om het profiel van de marktstraten (Boommarkt tot Botermarkt) te herzien, waarbij ook aan de parkeergelegenheid wordt gedacht Daar zou dan plaats ko men voor ongeveer 125 auto's. Na de re- cbnstructie ter plaatse zal de Garen- markt naar schatting 70 auto's kunnen bergen. Voorlopig zullen wij de Bree straat niet kunnen missen, zo meende de wethouder Voor een parallelweg ziet hij de marktstraten als de enige mogelijk heid Als de rails weg zijn zal het voor de fietsers op de Breestraat veel minder gevaarlijk worden, zo verwacht hij. Voor een parallelweg via de Morsstraat kan het college nog niet warm lopen, evenmin voor een route ter ontlasting ••an de Steenstraat via Turfmarkt Nieuwe Beestenmarkt (dit laatste met hi t oog op de veemarkt). Uitzuiging van hef zware verkeer uit de stad is niet ii lijk. De heer Drijber dacht, dat de In januari 1961 «al bouwvolume worden gegeven voor de kleuterschool, die nu nog enkele lokaliteiten van het vroegere weeshuis aan de Roodenburgerstraat be zet houdt. Dan zal onmiddellijk de aan besteding plaats hebben. Voor de bonw van de school staat een half jaar. Is de kleuterschool verhuisd, dan kan het ge bouw worden klaargemaakt voor de ge neeskundige dienst. Vuil in Maresingel Wethouder Drijber (v.v.d.) gaf toe, dat de laatste weken het vuil bij de dam in de Maresingel ter hoogte van de SLF sterk is toegenomen; dat loopt in de tien tallen kubieke meters. Het zal met de directie van de SLF en de reinigings dienst zeer serieus worden bekeken. In het algemeen ligt er in de grachten veel vuil; elke dag haalt de visvlet 20 4 30 m3 op. Uitbreiding van het materiaal van de reinigingsdienst wordt overwogen. Breestraal zich wel leent voor een proef mei pankeersahijven. Op de wenselijk heid van parkeergarages zal heit college zich nog eens oriënteren Getracht zal worden het Pieterskerkhof als parkeer gelegenheid meer in de aandacht te brengen. Naast het gebouw van de Kamer van Koophandel aan de Stationsweg komt een nood-parkeerterrein Samenwerking J.°°^I Dewethoude-r verwacht, dat omstreeks ,ro"»r. 1 de jaarwisseling de offertes voor de vuil verbrandingsinstallaties binnen zijn. De suggestie van de heer Lambermont inzake gedeeltelijke verplaatsing van de warenmarkt (als dat niet anders kan) zal worden bekeken. De heer Drijber heeft de indruk, dat de uitgaven van het slachthuis moeilijk kunnen worden be perkt. Er is daar al een efficiëncy-onder- zoek geweest. Het college doet al het mogelijke om aan het meerjarenplan vooi- Endegeest vast te houden. Met betrekking tot de vrije zaterdag voor het gemeentepersoneel raadde de heer Woudstra (prot-chr.) het college nog aan zich te riohten naar de Leidse ontwikkeling straten wil het college niet beginnen. Daar is immers geen doorgaand verkeer In eerste instantie meende de heer Drij ber, dat een parkeerverbod voor de Burg. steeg weinig zin zal hebben. Het is mo gelijk, dat vervanging van de tram Leiden-Den Haag dooi de bus verplaat sing van enkele bushalteplaatsen nood zakelijk maakt. De oversteekplaats bij het academisch ziekenhuis vindt ook het ooilege onhoudbaar. De commissaris politie is gevraagd te adviseren. Voet gangerslichten bij de De Gijselaarsbank zijn niet nodig. Het kruispunt Heren straat-Leliestraat is in onderzoek Ten aanzien van de overstapjes van NZH op Eltax bljjven B. en W. diligent. Onder handelingen over één vervoermaatschap pij zijn mislukt, maar het college zal trachten een harmonische samenwerking tot stand ie brengen. Tola te opheffing van de tramdienst is niet tegen te houden. De gedachte van een snelbus naar Den Haag over rijks weg 4a (bij Lei derdorp) vond de wethou der interessant. Wethouder J o n ge 1 e e n (p.v.d.a.) deelde mee. dat het teahnasch mogelijk is de Wilbelminaibrug op de bestaande fun dering op de vereiste breedte te brengen. Binnenkort zal met Ged. Staten nog een gesprek hierover plaats hebben. Nieuwe marktplaats Als een parkeerverbod voor de Bree straat wordt ingevoerd, zal toch voor ver vangende park-eer ruimte moeten zijn ge- zorgd, zo merkte de heer Roord-a (p.v.d.a) op. De heer f ortheine (v.v.d.) hield het college de wenselijkheid voor om bij de besprekingen over mankt en Bree straat niet alleen de hoofden van dienst maai- ook de belanghebbenden to be trekken. De heer Lambermont (k.vjp.) bleef van mening, dat de overgebleven par keergelegenheid op de Breestraat niet kan worden gemist De markt op de tegenwoordige plaats is een levensbelang. Moet In verband met een parallelweg toch tot verplaatsing worden overgegaan, laat het dan een gedeeltelijke zijn: Hoog straat. de twee gedeelten van de Nieuwe Rijn en hei plein bij de Hooglandse kerk. De heer Questroo (prot.-chr.) vroeg een wachtvenbod voor de Burgsteeg, geen stopverbod. Wethouder Drijber bleek be reid; dit nog eens te onderzoeken Over de Breestraat zei hij nog eens, dat deze haar aantrekkelijkheid voor een deel verliest als er alleen auto's mogen rijden. Sociale zaken en bedrijven Wethouder M e n k era (k.v.-p.) kwam toen aan het woord voor de afdeling sociale zaken; Hij deelde mee, dat d« werkolassifioatie bij de dienst van ge meentewerken klaar is. „Het is een om zichtig werk, dat veel taot vereist." De vrije zaterdag bij de gemeente Is door B en W niet met een hamerslag afgedaan. Het publiek heeft overigens wachtposten in het stadhuis kunnen aan treffen op die dagen Verscheidene meenten en zelfs provinciale griffies wa- voorgegaan. Van een arbeidstijdver korting was geen sprake, we] van een verschuiving „Deze ontwikkeling komt over ons heen. en wij kunnen ons er niet aan onttrekken. Wij kunnen ook niet wachten tot het hele bedrijfsleven het heeft gedaan. Het plaatselijke bedrijfs leven houdt zich er ook al mee bezig." Aldius de wethouder, dde de raad ver zekerde, dat 'het college de ontwikkeling goed in het oog zal houden. Of dit tot arbeidsvertoorting zal leiden, moet wor den afgewacht. De heer Menken verwacht, dat het punt „verzorgend kosthuis voor nazorg- leerlingen van het b.l.o." in 1961 wel aan de orde zal komen met de drie nazorg- nstellingen. Ira TuinstadWijk zal zo spoe dig mogelijk een badhuis verrijzen. Voor het badhuis in de Van. der Werfstraat zal een vrij groot bedrag nodig zijn. In Noord -komt een kruisgebouw, in Zuid- West eveneens, ongeveer gelijk aan dat van Noord. Assurantiekantoor Noomen jubileert Donderdag 1 december zal hel 25 jaar zijn geleden, dat het assurantiekantoor lm. Noomen te Leiden werd opgericht. Die middag zal tor gelegenheid van het zilveren jubileum van 3-5 uur in het Gulden Vlies receptie worden gehouden. tabakszak handige blast ^gHNO Benoeming rector Rembr a n d t-Ly ceu m Voor de pea- 1 januari 1961 vacant ko mende betrekking van rector van het Rembranclt-lyceum, hebben B. en W. van Ledden bij meerderheid van stommen de volgende aanbevelingslijst van benoem baren vastgesteld: Dr. J. W. Blom, directeur van de Rijks hogere burgerschool en Middelbare school voor meisjes te Den Helder; Drs. J. M". van Stralen, leraar aan het CoonrahenUyceum to Haarlem; Drs. A. J. Jansen, rector van heft Peibrus Honddus-lyceum te Temeuzen. Ki'hnstudiekring K. en O. Mer Russische films wordt het Nederlandse publiek bepaald niet ver leend. Daarom is het moeilijk een oordeel te vellen over het peil van de Russische filmindustrienu wij niet anders ontmoeten dan een handvol films, die wel boven het normale niveau zullen staan. De reeds jaren oude kleurenfilm De Vlindergemaakt onder regie van E. Samsonov naar een verhaal van A. P. Tsjechow, draaide gisteravond in de filmzaal van de universiteit voor de K. en O.-filmstudiekring. Nijverheid en Handel ie Leiden ANMIDDAG heefl de bekende schaker dr. M. Euwe uil Amsterdam voor het departement Leiden van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel gesproken over computers en het nut, dat computers voor onze samenleving kunnen hebben. Onder computer, zo zei de heer Euwe, wordt letterlijk verstaan een machine, die rekent, wiskundige vraagstukken op lost. We zullen dit begrip wat. uitgebreider gebruiken en er ook onder verstaan de elektronische machine, die zich bezighoudt met administra tieve problemen. Beide typen zijn samen te vatten onder de naam „infor matie-verwerkende machine", waarbij dus in het midden wordt gelaten of de te verwerken informatie de gegevens vormen van een wiskundig, een administratief of weer een geheel ander probleem. Hel verh-aal van Tsjechrav zonder meer navertellen zou de kunstenaar onrecht aandoen. De sfeer nn zijn verhalen is immers veel belangrijker dan het ver haal zelf. hoe knap ook opgebouwd. Tn De Vli-nider vertelt bij de geschiedenis van een knappe vrouw, gehuwd met een even plichtsgetrouw als edel arts. Om de verveling te verdrijven verzamelt zij om zich heen een gezelschap klaplopers, als kunstenaars vermomd, in wier kring zij zich thuis voelt. Het komt zelfs tot een avontuur met een schilder, maar de huiselijke haard blijkt het toch weer even te winnen. Wat zij in haar man verliest beseft de ontrouwe echtgenote pas, wanneer hij ziteh opoffert en aan difterie sterft. Wat de sfeer betreft schiet Samsonov wel in de roos, maar ook hij is niet aan de nadelen van de literaire afkomst van het verhaal ontkomen. Het is een uiterst statische verfilming geworden, met over heersend bruine kleuren in het typische Russische kleurertprocédéEen verras sende kennismaking is het dus niet ge worden, wel een zeer merkwaardige. Ook dit laatste facet verwaarloost de K. en O.-filmstudiekring dus niet. Gé lukkig maar. O. T. De heer J. Chaudron, Ooster straat 41, Leiden, diepte nog dit plaatje op uit de oude doos: de vroegere Havenbrug gezien van de Kalvermarkt af. (Op zaterdag 17 dec. bedui ten wij onze oud-Ledkien- rubriek; tot die dag nog publiceren wij elke dag een foto. Wij verzoeken de lezers wel dringend, ons geen materiaal meer boe -te zenden redactie N.L.C.). De geschiedenis van de computer is pas ruim 15 jaar oud. die van de elek tronische admini strati emachine nauwe lijks 10 jaar. Het gebruik van de elek triciteit als drager van informatie maakt het mogelijk met fantastische snelheden te werken i tienduizenden optellingen per sec.» en dit is dan ook een van de argumenten ben gunste van de elektro nische verwelking. Daarnaast geldt eveneens als belangrijk, dat de compu ter in vergelijking met conventionele hulpmiddelen- le veel meer resultaten produceert en in staat is deze te selec teren; 2e. minder fouten maakt, de ge maakte fouten zelf signaleert; 3e. nauw keuriger werkt; 4e flexibel is; 5e. ver- SINDS 1868 ..EWKN-5TE1N. MAAKSMANbl EEG 8. LEIDEN, Tfcu ZUbBS Leidse Commissie Huishoudelijke Voorlichting jubileert gelegenheid van het 25-jariig bestaan houdt de stichting „Commissie voor huishoudelijke- en gezinsvoorlichting" te Leiden aanstaande vrij dag en zaterdag een tentoonstelling met demonstraties in het vijf jaar ge leden in gebruik genomen gebouw „De hoeksteen". Levendaal 1, hoek Garenmarkt. Alle Leidse vrouwen (en mannen), die hiervoor interesse hébben, kunnen dan gratis kennismaken met het werk van de genoemde commissie, dat, eenvoudig begonnen, thans zijn weerslag vindt in niet minder dan 17 cursussen, van eenvoudige kooklessen tot onderricht in leerbewerkin-g, beensnijden en woninginrichting. De elektronische machine heeft 5 or ganen. Het invoerorgaan brengt de informatie, die bijvoorbeeld is vastge legd in de vorm van ponsgaatjes, naar het centrale gedeelte van de machine, het geheugenorgaan. Voorts onder gaat de informatie in bet re ken or gaan de vereiste bewerkingen die te zamen het programma vormen. Dit pro gramma is tevoren met andere gegevens het geheugen opgeslagen. Door mdd- van het besturingsorgaan kan de operateur in het proces ingrij pen, terwijl dit orgaan ook bij de start en op bijzondere ogenblikken eeri rol vervult. 'Het uitvoerorgaan ten slotte verzorgt de vastlegging van de resultaten in gedrukte of geponste of in andere vorm. Het klaarmaken van de Informa tie in voor de machine leesbare vorm (de voorfase) is soms van grote betekenis en kan het knelpunt voor de elektronische verwerking van bepaalde vraagstukken beteke- De tentoonstelling is vrijdagavond ge opend van 7 tot 10 uur. Om 8 uur be gint een speciaal programma onder het motto „Kinderen thnis veilig" en om 9 unr worden dia's op het gebied van woninginrichting vertoond. Zaterdag kan men er van 's morgens 10 tot 's mid dags 5 uur terecht. Om half II wordt een kookdemonstratie gegeven, waar- a s aan een wedstrijd is verbonden. Het middagprogramma is ais volgt: 2 u., „Koop ik met overleg?"; 3 u. filmvoor stelling; 4 u. „Handige mensen vóór". De „Commissie voor buishoudelijke- en gezinsvoorlichting", waarvan wet houder S. Menken voorzitter is. is ge groeid uit de in 1935 ingestelde „Com missie inzake huishoudelijke voorlich ting en gezinsleidingdie in feite haar ontstaan te danken had aan de toen malige crisistijd. Het doel werd om schreven als „het helpen van de huis vrouwen in de crisisjaren met een zeer gering huishoudgeld rond te komen", het middel was: „het geven van kook- en naailessen «cursusgeld 2 et)". Er werden ook wel lappen stof beschik baar gesteld teneinde de deelnemende vrouwen ook eens wal nieuws te laten maken. Ook tijdens de oorlogsjaren was de commissie actief. Doelmatig gebouw Daarna kostle het enige moeite het werk weer goed op gang te brengen; in 1947 werd de naam van de commissie gewijzigd en in de loop der jaren wer den de activiteiten steeds talrijker, me de door de ijver van de landelijke di rectrice. O p 30 november werd het zeer doelmatige gebouw De Hoeksteen in ge bruik genomen het werd toen door zijn inrichting tot een landelijk voor beeld gesteld en nog steeds komen vele buitenlandse bezoekers en bezoeksters het bezichtigen. De commissie is ook een steeds breder terrein gaan bestrijken. Zo hebben zelfs verscheidene alleen wonende studenten aangesloten bij het L.S.C., de kooklessen gevolgd. Met de V.V.S.L. zijn onderha/ndelin- gen gaande en doordat alle Leidse vrouwenverenigingen in de commis sie zijn vertegenwoordigd, wordt ook van die zijde belangstelling aan de dag gelegd voor het veelzijdige werk van de commissie. Aan de tentoonstelling gaat vrijdag middag om kwart voor drie een feeste lijke bijeenkomst vooraf, die wordt ge houden in de meisjes-h b.sGaren- markt la. schillende processen tot één verenigt (integratie), 6e. in verhouding tol de geleverde prestatie bovendien goedko- Organen nen. Vandaar de grote Inspanning ma chines to ontwikkelen, die gedrukt of getypt schrift kunnen lezen. Het programmeren dwingt tot bezin ning vooraf en bot het formuleren van instructies, die slechts voor één uitleg vatbaar zijn. Zowel het een als het an der stelt problemen, wier oplossing ons denken en onze wijze van uitdrukking in logische banen leidt. De automatische programmering is een poging het om vangrijke wérk der programmering te bekorten door bepaalde, vaak voorko mende gedeelten «routines' van hei programma door de machine zelf le laten samenstellen Dit is een voorbeeld van een door de computer te verrichten karwei, dat valt buiten het kader van het gewone reken- of administratiewerk De computer kan alle werk uitvoeren dat volgens vaste regels gaat Daaron der valt ook het nemen van formele be slissingen. het opbergen en terugzoeken van gegevens uit de literatuur infor mation retrieval en tot op zekere hoogte ook het vertalen leidse afdeling bond van bejaarden groeit De afdeling Leiden van d»> algemene bond van ouden van dagen heeft in de kleine zaal van de stadsgehoorzaal een drukbezochte ledenvergadering gehou den, onder leiding van voorzitter J. G van der Zeeuw Het aantal leden van de afdeling is in het derde kwartaal van het jaar gestegen van 643 tot ruim 700. Met de afdeling leiden van de rooms-katholieke bond van bejaarden en gepensioneerden is samenwerking ver kregen. Mededeling werd gedaan van de hulp die de leden ontvangen bij de op lossing van allerlei problemen en van de ontspanningsactiviteiten. Het soosge- bouw aan de Pieterskerkgracht wordt1 vier dagen per week druk bezocht. Verscheidene leden zegden toe op pro- pagandahuisbezoek te zullen gaan. Men hoopt tot een ledental van 1000 te komen. Op 30 november zal een ontspannings- I avond worden gehouden in de Burcht. „Van Béranger tot Brassens Een weidse titel, die meer beloofl dan kan worden nagekomen, omdat ik meen, dat er geen schijn vam kans is, dat een compleet chanson-over zicht 18601960, inclusief met „alst- wblieft-ve el-plat en-draaien", in één avondcauserie kan worden samen geperst." Dit zijn de woorden van Ben Levi, die gisteravond in het Logegebouw voor leden van Kunst en Ontspanning een lezing hield met muzikale omlijsting, leder van de aanwezigen weet op welk een boeiende wijze de heer Levi er toch in is geslaagd zijn auditorium een indruk te geven van het heden en verleden van hei chanson. Bovendien droeg de avond een bijzonder onge dwongen karakter. hi min of meer chronologische volg orde werden de hoogtepunten ui-t de dhanson-ihósborie beluisterd, waarbij spr aardige anekdotes vertelde en de ka rakters van grote chansonniers en oh-an son-ndères schetste. Ook zijn grote voo- liefde voor Parijs srta-k hij niet oinder stoelen of banken, Hoewel in de middeleeuwen reeds een monmi'k zich bezig heeft gehouden met wat men chansons zou kunnen noemen, laat men de chanson-geschiedenis alge meen bij Béranger beginnen. Van de/.e merkwaandilge figuur, die een groot deel van zijn lieven (liedjes makend) in de gevangenis hee£t doorgebracht, omdat hij zich tegen het regime van Lode wijk XVIII keerde, hoorden we „Ma grand-mère". Na hem komt een periode, waaruit we weinig opnamen kennen Deze krijgen we pas weer uit de tijd kort voor 1000. We zien dan het feno meen Bruamit aan het firmament verschij nen, evenals Georges Brassens iemand met een sterke minachting voor zijn publiek. Daarna krijgen wie Xannof (eigen lijk Fourneeu geheten), van wie men „Fiacre" te horen kreeg, en wel van twee opnamen, een oude. gezongen door Yvette Gualbert, en een nieuwe van Jacqueline Francois. Na dit chanson hoorde men van Yvette Guilbert „Madame Arthur", gezon gen door de veelomstreden Juliette Greeo. Vaa Boris Vian <„Le Deser teur". gezongen door Mouloudji) be landde men bij Yves Montamd („Le chan-t des Partisans", waarvan de tekst van Albert Camus is) en Bour ville Voyage des Nous", waarbij de uitstekende begeüeidnng was van Phifl'ippe Gerand). Een veelomstreden figuur is Aznavoui Zijn rtem is wiet mooi, zoals men kon horen, maar in zijn voordracht is ihij zeer boeiend. Door de beperkte tijd kan ook aan andere giroten uit deze tijd niet veel aandacht wordien besteed (Guy Bearl, RiVet-Barrier, Golmamn, Gaiwbourg). Wc! werd wat \Wtvoeriger besproken de be kende chansonnier Georges Brassens, een verachter en bespotter der mensen, even wefl op zeer geestige wijze spottend, zo als bleek uit zijn chansons. De doorgaans wat sombere teksten van de chansons vermochten niet de stem mimg te drukken van deze zeer geslaag de avond. OtticlM* publicatie* STREMMING SCHEEPVAART VERKEER Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat het Steenschuur. voor zover gelegen tus sen de Nieuwsteegbrug en de Hoge- woerd^jrug, alsmede de Zoeterwoudse- Singel. voor zover gelegen tussen de Utrechtsebrug en de Jan van Hout- brug, van 25 november tot en met 7 de cember 1960 zullen zijn afgesloten voor alle scheepvaartverkeer. Damkampioenschap Leiden Donderdag zal in hotel Bellevue de prijsuitreiking van het damkampioen schap van Leiden plaats hebben. Tevens zal dan een oude traditie worden her steld, namelijk dat de kampioen W Heemskerk, een simultaanseance geeft, waaraan elke belangstellende mag deel nemen. Bovendien wordt een gongwed strijd gehouden. De wedstrijden zullen om 8 uur beginnen. ACADEMISCHE EXAMENS 1-EIDEN, november -- Rijksuniversiteit Geslaagd voor het doet ex. Ned. recht- de heren J W Wurfbain to Wamenaar en J M Sepera t« Rotterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3