Jlieume geihsctfeIfioumnt KASAVOEBOE Commentaar krijgt zetel voor Kongo In „metaal" geen loonsverhoging NIEUWS in één oogopslag- BON Gesprek in Bonn levert weinig concreets op Tamboerijn- konijn Moskou blijft bij zijn vreedzame coëxistentie F imctionarissen van Ver. Mi ties gearresteerd Zware straf voor contacten met het Westen X x Treinverkeer bij Woerden normaal Bruidsjapon van Fabiola: als van een heiligenbeeldje w £- fl ft WOENSDAG 23 NOVEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,96 per maand; ƒ0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Eenenveertigste jaargang no. 12030 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „$tant»asticl| is ghrblrven myn bert in legbenspatr Eichmann: „Ik ben een gevoelig man..." Zie pagina 5 De zetel van Kongo in de Algemene Vergadering der Ver. Naties is toegewezen aan president Kasavoeboe, hetgeen een overwinning betekent voor de westelijke mogendheden. De stemming kwam na een debat, dat, met tussenpozen, twee weken heeft geduurd. In de metaalsector gaat het naar een oldmax: in de vak ra ad metaal is men zeer ontstemd over de „omzwaai" van het Centraal sociaal werkgeversverbond, dat nu tegen de tussen tijdse openbreking van de cao's is. Het ziet ernaar uit, dat voorlopig alleen de extra winstuitkering zal worden toege wezen. Het politiepersoneel, de kleuterleidsters en het verplegend personeel zullen een salarisverbetering krijgen. Dat is het re sultaat van een dag onderhandelen tussen minister Toxopeus en het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. Staatssecretaris Stubenrouch heeft in de Tweede Kamer mede gedeeld, dat subsidie zal worden gegeven voor een drietal nieuwe HTS'en in het westen van ons land. Een protestants- christelijke HTS zal in Rotterdam worden gesticht, een rooms- katholieke wellicht in Rijswijk. Een parkeergarage, waar alles automatisch loopt, kan de op lossing betekenen voor het steeds groter wordende parkeer- vraagstuk. Ér is maar weinig ruimte voor nodig. Rond de garage kunnen bedrijfspanden e.d. worden gebouwd. Een Duits journalist heeft een vraaggesprek gehad met de Jodenmoordenaar Adolf Eichmann. Deze erkende zijn aandeel in de massamoord, maar voegde eraan toe, dat hij in dè grond een zeer gevoelig mens is.... Een motie van wantrouwen in het kabinet-Debré is verworpen President De Gaulle kan uu metterdaad zijn plan voor de Franse atoomstrijdmacht gaan uitvoeren. TEAN DUBAYLE, een restauranthouder uit het Franse Limoges, is zo trots als een pauw en iedereen, die het maar horen wil, mag luisteren naar het „wonderfconijn", dat een bijzondere at tractie van zijn zaak is geworden. Want het dier is niet alleen verzot op raddomuziek, maar houdt ervan om, vooral als het strak ritmische klan ken betreft de raddo- orkesten persoonlijk te begeleiden. Monsieur Jean houdt hem dan een tamboerijn voor en „Broer Konijn" tikt met de voorpootjes ritmisch op het vlies. Mensen, die het zelf géhoord hebben, beweren, dat het dier zelfs het moei lijke ritme van een moderne cha-cha-cha feilloos weet te volgen. Wij hebben niet voor u kunnen controleren of dat allemaal wel waar is, want een reis naar Limoges om dat persoonlijk uit te zoe ken, werd natuurlijk te kost baar. We moesten dus af gaan op de feiten, die de fotograaf vermeldde. Het voorgaande dient dus onder zeer groot voorbehoud te worden gelezen, maar dat voorbehoud laten we weer graag varen als het om het volgende gaat: zes dagen van de week proberen wij u een dagblad te bieden, waaruit een toon klinkt, die, naar wij aannemen, in harmonie is met het Chris telijke principe, dat ook u huldigt. Dat vertellen we graag, zoals Jean Dubayle, aan ieder, dié het maar wil horen. En wij steliLen er prijs op, dat zovele van onze lezers datzelfde doen, want in hun eigen kring maken ze goe de propaganda voor dut dag blad. Mogen we u een per- ïoonlijke vraag stellen? Ja? Hebt u dat ook al gedaan? O kunt noteren als nieuwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewfjs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang tk graag het boek „flp-Parade' op onderstaand adres: (straat) (woonplaats) De Sowjetunie heeft haar critici in het communistische kamp vandaag getrotseerd met de verklaring, dat de beginselen van de vreedzame coëxis tentie en het verbod van kernwapens, zoals in 1957 op een conferentie van communistenleiders vastgesteld, nog steeds van kracht zijn. De verkjafing kwam voor in een hoofdartikel in de Prawda over de communistische topconferentie te Mos kou. Als steeds wordt in dit artikel niet gesproken over het feit, dat er in de Russische hoofdstad een dergelijke con ferentie aan de gang is. Twee dagen geleden heeft het Volks dagblad te Peking in een hoofdartikel verklaard, dat het een illusie is om te geloven, dat de communistische landen met de imperialisten zouden kunnen op schieten. Naar de sterrenwachit te Utrecht me dedeelt, zal de Amerikaanse ballonsatel- liét de komende dagen in ons land weer zilchtlbaar zijn. De sterrenwacht verstrekt de volgende tijdstippen: 23/11 te 19.30. 24/11 te 19.00, 25/11 te 18.18 en te 20.30. 26/11 te 20.02, 27/1,1 te 19.30, 28/11 te 18-59 en 29/11 te 1828 en te 20.31. De satelliet gaat vrij hoog in het zuiden van west naar oost. De mogelijkheid bestaat, dat zij vijf tot tien minuten voor heit ge noemde tij'dstip zichtbaar zal zijn. DE VERENIGDE STATEN en hun westers!* bondgenoten hebben van ochtend vroeg een grote overwinning behaald toen de Algemene Vergadering met een aanzieplqk stemmenverschil besloot de zetel van Kongo in de Verenigde Niraes aan president Kasavoeboe te geven. De stemmenverhouding 53 tegen 24 bij 19 onthoudingen jrormde een bittere nederlaag voor het Sowjet-blok en de vele Afro-Aziatische landen, die zich tot het uiterste verzet hebben tegen de toewijzing van de zetel aan Kasavoeboe. Tegenstanders van de Kongolese president hebben met verzoeken tot verdaging van het debat en tot uit stel van de stemming herhaaldelijk geprobeerd een besluit over de aan beveling van de geloofsbrievencom missie om de zetel aan Kasavoeboe te geven op de lange baan te schui ven. Alle pogingen mislukten. De stemming vormde een hoogtepunt van twee we ken van debatten, die zich kenmerkten door felle woordenwisselingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjetunie. De beide mogendheden beschuldigden el kaar van pogingen om de koude oorlog naar Kongo over te brengen en om de Afrikaanse natie voor hun eigen belan gen uit te buiten. Kasavoeboe heeft een communiqué uitgegeven, waarin hij uiting geeft aan zijn voldoening over het feit, dat de zetel aan hem toegewezen is. Hij zei te hopen, dait zijn delegatie spoedig een onderhoud zou kunnen hebben met Hammarskjöld en de V.N.-verzoenings commissie voor Kcmgo. die wil trachten de verschillende partijen in het conflict tot elkaar te brengen. Door de stemming trad de verdeeld heid In het Afrikaanse blok over de explosieve toestand In Kongo duidelijk aan de dag. Negen Afrikaanse landen wilden de zetel aan Kasavoeboe geven Kameroen, Tsjaad, Kongo (Brazza- WEST-DUITSLAND-AMERIKA: (Van onze correspondent.) Bonn, woensdagmorgen. TVE Duits-Amerikaanse financiële T' onderhandelingen zijn gister avond afgebroken zonder dat er bij zonder veel concrete resultaten zijn geboekt. De Westduitsers hebben zich bereid verklaard een bijdrage te leveren in de Amerikaanse defensie- lasten. Het bedrag daarvan zal ech ter nog nader worden vastgesteld. Men hoort een bedrag van 800 mil joen mark per jaar noemen. Het Westduitse aandeel in de ontwikke lingshulp blijft een punt van verdere discussie met de Amerikanen, dtie waarschijnlijk op de NAVO-confe- rentie in december in Parijs zal wor den voortgezet. Het bleek In Bonn al heel snel, dat het te veel gevraagd was om over de miljarden die daarmee gemoeid zijn in twee dagen overeenstemming te berei ken. De Amerikaanse ministens Anderson en Dillon reisden vandaag naar Parijs. Zij brachten eerst nog een bezoek aan bondspresident Lübke. Kanselier Aden auer heeft gisteravond in de laatste fase zelf aan de onderhandelingen deelgeno men. Nog nooit in haar twaalfjarig bestaan heeft de bondsrepubliek over zulke enor me bedragen onderhandeld. Hel was wel te voorzien dat de besprekingen niet van een leien dakje zouden gaan en dat de Amerikaanse onderhandelaars maai niet direct naar huis zouden kunnen gaan met de zes miljard mark die zü van Bonn kwamen eisen. Zij hebben deze eisen in zeer politieke bewoordingen gekleed en er o m. op ge wezen dat, na de hulp die Amerika aan West-Dui-teland heeft verleend, het nu van de bondsrepubliek reciprociteit ver wacht De Westduitsers hebben de Ame rikanen er hunnerzijds op gewezen dat zij bij lange na niet zo rijk zijn als in de wereld wel eens wordt voorgesteld en dat zij met hun nog steeds voortdu rende wederopbouw, de enorme reparatie lasten en de verzorging van rond elf miljoen vluchtelingen zo hun eigen zor gen hebben. Bovendien, dat de huidige regering met wie de Amerikanen ten slotte te maken hebben het volgend jaar voor een verkiezing staat en het zich niet kan permitteren om de belas tingen te verhogen alleen om aan de Amerikaanse vorderingen tegemoet te komen. Reeds lSgt de Westduitse begroting voor 1961 rond de 50 miljard mark. Aan eigen defensieuitgaven heeft de bondsre publiek daarin 11 mljard mark opgeno men. Daarin bevinden zich reeds 1500 miljoen van de defensielasten der bond genoten. Desondanks is West-Duitsland binnen redelijke grenzen bereid de Ame rikanen snel en onmiddellijk te helpen met een bedrag Ineens, alsook de over neming van 200 miljoen per jaar in de kosten van de „infra-structuur" der NAVO (de bouw van militaire installa- laties). In totaal zou dit dan een extra belasting van een miljard betekenen. Met de ontwikkelingshulp is men niet veel verder gekomen. De Amerikanen eisten een jaarlijkse bijdrage van twee miiljard mark. De bondsregering kon zich daarop niet vastleggen. Er zal nog ver.^ der over worden ondehandeld. De Ame' rikanen dringen aan op ontwikkelings hulp uit budgettaire middelen. Zij vin den bijv. de industrielening van ander half miljard mark, die de bondsregering in 1961 ter beschikking wnl stellen geen ontwikkelingshulp ln werkelijke zin. Evenmin als de bijdrage van 500 min., die de deelstaten willen leveren of de 500 ml. uit de opbrengst van de privatisering van de Volkswagenfabriek. Dit gat van 2% miljard mark gaapt tussen de Amerikaan se verlangens en het Westduitse aanbod. Rijnleger De Britse regering heeft inmiddels be sloten de- bondsrepubliek te verzoeken een groter gedeelte van de kosten van het Britse Ri.jnleger voor haar rekening te nemen, wanneer over vier maanden de huidige Anglo-Duitse financiële over eenkomst ten einde loopt. ville), Dahomey, Gabon, Ivoorkust, Ma dagascar, Niger en Senegal, zes Afri kaanse staten waren echter tegen de Verenigde Arabische Republiek, Gha na, Guinea, Mali, Marokko en Togo. Zeven andere onthielden zich van de stemming de Centraalafrikaanse Re publiek, Somalia, Soedan, Tunesië, Ethio pië, Liberië en Libië. Nigerlë en Boven- Volta stemden niet. Het Kongolese leger heeft gisteren tientallen functionarissen van de Ver enigde Naties in Leopoldstad gearres teerd verschillenden werden eerst af geranseld en ondergebracht ln een kamp buiten de stad. De militairen maak ten de gehele dag de stad onveilig, nadat bekend was geworden dat de inheemse kolonel Kokole was omgekomen bij de gevechten ln de buurt van de Ghanese ambassade. Moboetoe, de opperbevelhebber van het Kongolese leger, schijnt geen toe stemming te hebben gegeven tot dit op treden en alles wyst erop dat de situatie hem uit de hand is gelopen. En van de z(jde der Verenigde Naties wordt de vraag gesteld, of men erin zal slagen de slag, die de volkenorganisatie door deze arrestaties is toegebracht, ongedaan te maken. Besprekingen over het vrijlaten van twaalf functionarissen, die vanoch tend nog werden vastgehouden, liepen op niets uit. Een particulier Westberiijms inlichtin genbureau heeft meegedeeld, dat Oost- duitse rechtbanken vijf personen gevan genisstraf hebben opgelegd wegens con tact met het westen. De zwaarste 12 jaar kreeg een 59-jarige aannemer, Hebbent Eichler uit Dresden, wegens „tegen de staat ge richte activiteit". Zijn vrouw Charlotte kreeg vder jaar. Eichler werd eerder veroordeeld door de Sowjets en bracht zes jaar door in een arbeidskamp te Vorkoeta. In Oost-Berlijn kregen dr. Günter Ewert en zijn vtouw resp. vier en drie jaar wegens spionage. Ewert is longspecialiBt in de voorstad Buch. Uit Ober-W eissbach wordit meege deeld, dat de directeur van een fabriek voor gloeilampen 14 maanden kreeg om dat hij de familie van een van zijn per soneelleden geholpen had naar West- Duitsiand te vluchten. i J Dit bleef er over van het boerderijtje van Tsjerk Postma Lutjelollum, nadat een straaljager maandagavond brandend op het huis was gevallen. Op de voorgrond het kadaver van een koe in de krater, die het vliegtuig maakte. Gisteren is ook het laatste van de zeven slachtoffers van deze ramp geborgen. Vrijdag zal in de Hervormde kerk te Welsrijp een rouw dienst worden gehouden, waarna de stoffelijke resten van het gezin Postma ter aarde zullen worden besteld. (Van onze sociaal-economische redactie) J~^E VAKRAAD voor de metaalindustrie acht geen redenen aanwezig om zijn voorstellen tot tussentijdse loonsverhoging en winstuitkeringen en moet thans reeds worden verricht in te wijzigen. Men ziet hier het nut niet van in, omdat de standpunten^ het bestuur van de Stichting van de Arbeid volkomen vast liggen. jr-g yOOR drie groepen van loontrek- kenden is er goed nieuws. Voor het politiepersoneel, voor de kleuterleidsters en voor het verplegend personeel. De sa lariëring van deze groepen zal worden verbeterd. Dat wij hier met „achterblijvers" van doen hebben, mag bekend heten. Voor wat betreft de politie, zij heeft nog onlangs protest aangetekend tegen de achterstand, die scheen te worden be stendigd. Maar de achterstand is er even zeer voor die beide andere groepen die niettemin in onze menselijke samenle ving zulk een nuttige en noodzakelijke arbeid verrichten. De politie heeft geen moeite gehad om tot ver buiten haar eigen kring steun en instemming te vinden voor haar wensen. Haar dagelijks werk is moeilijk en zwaar Verandering in de voorstellen zou de houding van de groeperingen in het stichtingsbestuur niet wijzigen en daar mee de kans op een gunstig advies aan het College van rijksbemiddelaars niet vergroten. Bijzonder groot was gisteren de ont stemming in de vakraad over de hou ding van het liberale werkgeversverbond C.S.W.V. dat steeds de mogelijkheid tot openbreken heeft verdedigd, maar nu eigenlijk naar de tegenstanders is overgegaan. Omdat gebleken is dat aan het C.S.W.V. standpunt niet te tornen valt (het dage lijks bestur van dit werkgeversverbond heeft er zich ook achter gesteld) achtte de ivakraad elke andere formulering van de voorstellen vergeefse moeite. In het gezelschap dat de loonvoorstellen van de vakraad steunt, bevinden zich op het ogenblik dus nog alleen het C.N.V. het N.V.V. De groepering in de stichting, welke tegen het openbreken van de c.a.o. is (overige werkgevers, middenstand, land bouw en K.A.B.) blijft ook op haar standpunt staan en wijst zelfs de com promismogelijkheid van een vervroeging van de expiratie-datum der metaal-c.a.o. wat betreft de lonen af. Vanmorgen was dan ook de verwach ting in de kring van het georganiseerde bedrijfsleven dat het bestuur van de Stichting van de arbeid vandaag het College van rijksbemiddelaar: adviseren in overeenstemming verdeelde advies van de looncomxnj en dat de loonvoorstellen in overeen stemming met het meerderheidsstand punt in het advies zullen worden af gewezen. Alleen de extra winstuitkering van 1% procent over dit en het volgend jaar zou dan nog goedgekeurd kunnen wor den. Ongetwijfeld kan gesteld worden dat hiermee de nieuwe loonrichtlijn van de regering tot niet openbreken van looncontracten haar eerste vuurproef zal krijgen. Vanochtend om acht uur was het spoorwegverkeer bij Woerden weer nor maal, beide sporen konden weer wor den bereden. De ploegen van de Neder landse Spoorwegen hebben dus ander halve dag nódig gehad om de ravage op te ruimen en de schade te herstellen, die ontstaan was door de ontsporing van de Britse militaire trein. te duidelijke onderbezetting. Haar protest tegen deze situatie is door de publiciteit overgenomen. Dat aan de salariëring van het politie personeel iets gedaan ging worden, lag dan ook in de lijn der verwachtingen. Wij voor ons hadden gaarne gezien, dat daar bij van de zijde der overheid wat groter spontaneïteit ware betracht. En dan de kleuterleidsters wie zou haar geen goed hart willen toedragen? Het leven van de mens van vandaag is vol en druk geworden, daarvan mag het kind niet het slachtoffer worden, al lerminst in de jaren die voor de ontwik keling van het kind van bijzondere be tekenis geacht worden. Het is van waarde, wanneer de ouders dan in hun roeping jegens de kinderen verstandige en toegewijde bijstand on dervinden. Het verheugt ons, dat het in zicht doorbreekt, dat de kleuterleidstei in de beloning een betere bejegening toe komt. Het zal de aantrekkelijkheid van dit beroep verhogen. Ten slotte het laatst, maar daarom niet het minst het verplegend perso neel. Elk woord van waardering moet hier overbodig heten, al behoeft het daar om niet achterwege te blijven. En ook hier. zoals bekend, ernstige tekorten. We zouden willen vragen: indien onder de huidige welvaart achterstand in be loning niet zou kunnen worden ingehaald, wanneer dan wel? Men heeft het in Den Haag begrepen. Overvallen in W.-Java Bij drie afzonderlijke overvallen op dorpen in West-Java zijn tien mensen om het leven gekomen en verecheidenen gewond. Vele huiizen werden verwoest. L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst: Vloot van 20 sleepboten heeft in 31 aug. geëindigde boekjaar m. slepen 456 626 zeemijlen afgelegd, een record en 70.000 mijlen meer dan in vorig boekjaar; de Rode Zee verwierf met 35.780 mijlen de wit-blauwe wimpel en verbeterde het oude record met 5334. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Vanavond en vannacht tijdelijk regen, morgen overdag plaatselijk opklaringen en hier en daar enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Zacht weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag, zon op 8.15, onder 16-38 u., maan op 1256, onder 2259 uur. 26 november eerste kwartier. JJONA FABIOLA zal op 15 december, als zij in het huwelijk treedt met koning Boudewijn, een wit zijden gewaad dragen dat door Balenciaga is ontworpen, aldus een Amerikaanse modevalkblad. In een bericht uit Madrid meldt het modeblad dat de gegevens over het bruidskleed van dona Fabiola verstrekt werden door personen die nauw con tact met haar onderhouden. „In silhouet doet de bruidsjapon den ken aan die kleine beeldjes die men in Spaanse kerken aantreft, maar in afwij king van de godsdienstige beeldjes waar op het gewaad geïnspireerd zou zijn, zal de creatie van Balenciaga niet door bor duurwerk of juwelen worden gesierd. De stof waaruit de japon wordt ver vaardigd is zo dicht geweven dat Balen ciaga, zelf Spanjaard van geboorte zich heeft afgevraagd hoe de Spanjaarden het konden weven en hijzelf bestempelt de stof als „tapijtdik", aldus het blad. „De boothals", zo schrijft het blad, „staat iets naar voren uit als gevolg van de zwaarte van de stof die gevouwen is en niet glad geperst. De rok welft lich telijk over de heupen, de taille zit iets lager dan de natuurlijke lijn aangeeft. Van de heupen af gaat de rok vrijwel recht omlaag tot aan de zoom. Kleine, niet geperste plissé bevindt zich aan de zijkant boven de heup. De schouderlijn is iets breder gemaakt maar de schou ders zijn niet opgevuld, en de mouw heeft het kimonomodel. De elleboog vfordt er juist door bedekt. Bij het ge waad behoren lange handschoenen. Wel licht wordt het toilet gecompleteerd met een cape van dezelfde satijnzijde". „Women's Wear" schrijft verder Ba lenciaga in Parijs te hebben opgebeld ter bevestiging van het exclusieve be richt, maar zijn ontwerpers hadden nog geen blik op het toilet kunnen werpen, zo werd geantwoord. Ook de beide schet sen zijn afkomstig van het Amerikaanse blad. (Copgright 1960 Fairchild publica tions). Langzaam stijgen Barometerstand gisteren 752 mm HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Temper. Station W eere gestel dh wind- rtcht. |i ii B X S au £3 D Helder gh. bew. rrw 6 10 9 0 Ypeirburg mist rrw 4 18 7 0.1 VU ss. mist Zfflw T tl 7 0.1 Eelde gh. bew. zrw e Hl 9 0.1 De tJilt gh. bew 4 11 7 0 Twemtie gh. bew. 4 Hl 9 0 Elndh. onbew. 2 12 7 0 Zd.-L.imb zw. bew. 4 13 6 0 Helsinki sneeuw o 4 -5 1 Stockh. regen ro 6 .1 -1 0.4 Oslo sneeuw windstil -0 -1 8 Koperfh. regen ro 10 6 9 2 Aberdeen gh. bew. windstil 9 4 1 Londen gh. bew. r 4 U 7 1 Adam mist rrw 11 8 0.1 Brussel l. bew. z 2 18 8 0 Luxemb mist zw 2 9 6 1 PartJa mist W27U 1 11 6 0 Bordeaux regen z 5 13 9 7 Grenoble gh. bew. windstil 14 6 13 Nice h. bew. 4 15 9 35 BeriiJn rw. bew. ozo 3 5 1 0 Frankfort gh. bew. zzw 3 11 9 0 MUnchen zw. bew. w 2 8 8 0 ZUrieh regen 1 9 9 0 3 Genève regen windstil 11 2.1 Locarno regen o 3 6 8 47 Wenen gti. bew. zo 2 10 4 0 Innatorucfc rw. bew. w 1 14 4 0 Belgrado h. bew. ozo 7 14 9 0 Athene rw. bew. o I 13 0 Rome regen windstil 19 10 30.1 Ajarcio weerl. 3 19 8 8 Madrid h. bew. T 16 9 0 Mailorca 1. bew. 3 18 10 0 Lissabon m. regen w 8 18 18 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1