Hij greep de hamer en zei: Flora gaat niet verloren gebied Overduin raad ter sprake Afronding komt in Ondanks ongunstig weer aardige vangsten slagersleerling of halfwas Sursum CorcJa Rijnsburg kan worden gelukgewenst Woningbouw voor ingezetenen stuit op moeilijkheden H AN AU HOOGTEZON Straatnamen t Sandt Katwijk Katwijk aan den Rijn PUZZELTOCHT Uw adres voor stoffen J. VAN RHIJN 10% KORTING NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 WOENSDAG 23 NOVEMBER 1960 Kralt redde veiling RIJNSBURG DE LEGENDE dat de heer T. Kralt te Rijnsburg geboren is in een bol- bloemenkistje is, we hebben het uit zeer betrouwbare bron verno men, beslist onwaar. Wat wel waar is is dat de heer Kralt het grootste deel van zijn leven gewijd heeft aan de bevordering van de teelt en dis tributie van de bolbloemen. In de ruimste zin des woords. Er zullen, zo dachten we, in de afgelopen 40 jaren slechts weinig echt belangrijke zaken betreffende de bolbloemen besproken zijn, waarover de heer Kralt zijn licht niet heeft laten schijnen. Deze nog steeds vitale 72-jarige zal donder dag 15 december a.s. een receptie worden aangeboden, omdat hij dan 40 jaar voorzitter is van de bloemenveiling Flora. Het is tevens een afscheidsreceptie, want de heer Kralt legt na de jaarver gadering van de veiling, die op dinsdag 13 december wondt gehouden, zijn func tie als voorzitter neer. Dit betekent ech ter nog niet de verbreking van de laat ste band met Flora: de scheidende voor zitter blijft directeur en uiteraard ook principaal. Schade Dat principaal-zijn is een hoofdstuk apart. Ruim eenenvijftig jaar geleden begon de heer Kralt als derde kweker in Rijnaburg met de broei van bolbloe- n. Aangezien de twee andere kwe kers de kassen hermetisch gesloten hiel den, was het wijsworden im die materie een kwestie van schande, maar vooral sohade. In die beginperiode zijn ver scheidene kassen met tulpen ontruimd vóór er één tulp in bloei stond. En wijs- worden deed de heer Kralt in zijn vak en hij liet iedereen meeprofiteren van de door hem opgedane ervaring. In 1920 werd de heer Kralt voor zitter van de toen reeds 7 jaar be staande veiling Flora. Dat ging nog al eigenaardig in zijn werk. Er wa ren in de op 17 december 1920 ge houden ledenvergadering bepaalde moeilijkheden gerezen die zo hoog opliepen, dat de toenmalige voor zitter het bijltje erbij neerlegde. De voorzittershamer ging van Hand tot hand onder de bestuursledenpas seerde ook de heer Kralt, maar nie- man nam de hamer op. Het voort bestaan Van Flora was op dat mo ment in ernstig gevaar. Toen de vergadering dreigde te verlopen, greep de heer Krallt de 'ha mer met de woorden „En Flora zal niet verloren gaan". En hij roffelde om orde. De orde kwam en de hamer bleef in de haniden van de heer Kralt tot nu toe In 1914 had Flora een omzet van f25.000,—, in 1920 ruim f310.000,— en in 1925/26 werd voor de eerste maal de miljoen gulden overschreden. Na 1928/29 met een omzet van f 1.681.494,86 kwam de kentering die in 1934/35 haar dieptepunt bereikte met een omzet van f 827.610,79. In 1952/53 ging er alweer voor iVz mil joen onder de klok door en dat bedrag is sindsdien jaarlijks met rond 1 miljoen gulden verhoogd, zodat men in het sei zoen 1959/60 een omzet van twaalf vier tiende miljoen bereikte. Begi 171 Er werd begonnen in een Mein vei- limigzaaltje, dat nog steeds deel uitmaakt van het veilingcomplex en nu de oude zaal wordt genoemd. Intussen is het oomplex uitgebreid tot 10.000 m2 veiling- hallen en 1800 m2 koelhuis. Een geliefd verhaal van de heer KraM is, dat hij zwaar heeft moeten vechten voor de eerste grote uitbreiding, die rond f 100.000,— kostte, terwijl nu in de ver gaderingen van de veiling dergelijke bedragen en niet vaak zonder een en kele opmerking worden goedgekeurd Natuurlijk heeft ook het leven van de heer Kralt zijn hoogtepunten en diepte punten gekend. We willen er niet bij stilstaan, want belangrijker was toch het dagelijkse werk, de gang van alle dag naar de veiling. Het leiden van zo'n duizend bestuursvergaderingen, het ont werpen van nieuwe plannen, het regu leren en organiseren van het bedrijf dat Flora heet, en wat zoal nog meer komt kijken als je voorzitter bent van een dynamische vereniging. Vele functies Naast het voorzitterschap van Flora, deels logisch daaruit voortvloeiend, ver vult de heer Kralt nog vele functies: lid van het produktschap voor sierteelt gewassen, lid van het landbouwschap, voorzitter van de Kring van Veilingen, tweede voorzitter van de Vereniging van de Nederlandse Bloemisterij, voor zitter van de Chr. Tuinbouwschool Rijns burg en omstreken, bestuurslid van de CBTB Rijnsburg, voorzitter van de Gevraagd Er valt veel te leren. Zaterdagmiddag vrij! Modelslagerij H. DE MOOY en ZN. Vliet Z.Z. 3. Telefoon 2527 Rynsburg Rectificatie In het verslag van gisteren over de receptie van de muziekvereniging Wil- helmina zijn enkele storende fouten ge slopen. De heer P. Ravensbergen bood geen orgel, doch een bugel aan en de opbrengst van de inzamelingsactie on der de burgerij bracht geen 20.000. doch ƒ2000 op. Het damescomité heeft niet 800 exclusief, doch inclusief de nikkelen standaards bijeengebracht. Spreekbeurt Vrijdagavond 8 uur spreekt in de zaal achter de Chr. Geref. Kerk voor afdeling van de Geref. Bond ds. F. Mon ster uit Gouda. proeftuin Rijnsburg, oprichter en oud- voorzitter van de Boerenleenbank Rijns burg, en daarnaast ook nog wethouder van de gemeente Rijnsburg en zoals we in het begin reeds mededeelden eige naar van een bloeiend bloementeeltbe- drijf met voornamelijk glascultures Daarnaast vervulde de heer Kralt uiter aard vele „incidentele" functies, waar van wij slechts noemen het lidmaat schap van het ere-comité van de Flo- riade. Op 26-jarige leeftijd, op 29 april 1914. trouwde de heer Kralt met de toen 22- jarige Elisabet Star. Als de heer Kralt al de ambassadeur der bolbloemen wordt genoemd is de titel ambassadrice voor mervouw Kralt zeker niet misplaatst. Er werden uit het huwelijk tien kinderen geboren van wie er negen getrouwd zijn. Er zijn precies veertig kleinkin deren. Economisch belang De heer Kralt timmert aan de weg en ontmoette in zijn leven veel kritiek. Daarnaast was er ook waardering. De voorzitter is ridder in de orde van Oranje-Nassau, ridder in de orde van het Huis van Oranje en ridder in de Kroonorde van België. En om een toch belangrijk aspect van het werk van de heer Kralt niet geheel ongenoemd te laten: de toekenning van de laatste orde wijst er op dat bij de onderhandelingen met betrekking tot de export van bolbloemen teen economisch levensbelang voor Rijnsburg) altijd de juiste toon werd getroffen. SASSENHEIM Speeltuinvereniging koos definitief bestuur* De speeltuinvereniging „Bijdorp" ver gaderde gisteravond in „De oude Post" teneinde een definitief bestuur te kie zen. De voorzitter van het voorlopig be stuur, de heer Dofferhoff, wees in zijn openingswoord op het nut van een speeltuin. De kinderen hebben geen speelruimte en op straat is het te vaarlijk in verband met het verkeer. De ledenwerfactie is geslaagd: op 20 vember werden 208 leden en donateurs geteld en onder hen zijn reeds 331 kin deren. Nog steeds komen de aanmeldin gen binnen. Met deze stand zou de ver eniging reeds jaarlijks f 1866,90 aan con tributie innen. Het batig saldo is thans 16,45. e St. Nicolaas-viering wordt het startschot voor de vereniging. Op 30 no vember om 2 uur zullen de kinderen het feest vieren in de zaal van „Het bruine paard". De heer Dofferhoff werd gekozen tot voorzitter. Hierna werd een bestuur ge kozen van zes leden. Na een herstem ming kwam men tot de volgende uit slag: de heren Th. van Vliet, J. Goed- bloed. H. Broer, J. Zwet, K. Eikelen boom en Van der Merwe. De laatste, die niet aanwezig was op de vergade ring, zal bij het niet aanvaarden wor den vervangen door de heer J. Post. DE GEREFORMEERDE zangvereniging Sursum Corda te Rijnsburg gaf gisteren onder leiding van haar dirigent Jan Baas een uitvoering van Handels oratorium Saul. Dit was een moedige, zo niet vermetele daad na een werkperiode van slechts drie jaar. Met uitzondering van de tenor Dick de Jong waren de dramatische rollen toebedeeld aan amateurs, ter wijl de begeleiding werd toevertrouwd aan de pianiste Wil Bos. Nu kan men zich afvragen, of het tegenover de componist verantwoord is, de begeleiding, die deze voor het orkest heeft gecomponeerd, te vervangen door een accompagnement op een instrument, dat in Handels tijd zelfs onbekend was. De gehoorde resultaten spraken echter voor zichzelf: Sursum Corda en haar dirigent hebben kennelijk een hoge opvatting om trent hun roeping zich te verdiepen in de koorliteratuur. Wellicht komt men een volgende gelegenheid tot een uitvoering, die qua reproduktie- stijl minder aanvechtbaar is. NOORDWIJ K Notariswoning Namens notaris J. W. de Haan heeft het architectenbureau Rixen uit Delft het bouwen van een notariswoning aan de Van de Mortelstraat opgedragen aan de firma C. G. J. Alkemade Zn. te Noordwijk. Cabaret Zaterdagavond wordt in het Vereni gingsgebouw het religieuze cabaret „De Spiegel" opgevoerd. Aanvang 8 uur. Collecte Deze week wordt er gecollecteerd vooi het Beatrix-poliofonds. ZOETERWOVDE Woningbouw Onder architectuur van de heer G Scheepstra te Leiderdorp zal het bouw bedrijf N.V. Grootstad uit Nootdorp voor eigen rekening 43 woningen aan de Hoge Rijndijk gaan bouwen. Na Handels falen als succesvol opera componist, (hij kon blijkbaar niet tegen de concurpentie op) werd hij omstreeks zijn vijftigste jaar een vruchtbaar toon dichter van het oratorium. Zijn Saul heeft hem echter wel moeite gekost. De tekstdichter Hamilton, die hem hierbij terzijde stond, heeft het ons bekende verhaal uit de Joodse geschiedenis wel enigszins opgesmukt, door David als een kind voor te stellen, terwijl dezelfde ge schiedenis ons verhaalt van een echtelijk voornemen met Sauls dochter. Zie de aria van Michal: Ein Kind ^tand auf. Zo zijn er wel meer episoden voor mo derne kritiek vatbaar. Het werk, in de bewerking van Chrysander, vormt echter een bondig geheel, dat men een gewijde opera zou kunnen noemen. Van de koorprestaties is veel goeds te zeggen. De vocale ornamentiek (Italiaanse barok) kwam na een wat stroef begin steeds meer tot leven. De vrouwenstem men hadden zelfs bijzondere kwaliteiten voor het oratorium. Ook de mannenzang was slagvaardig, ofschoon in de forti een enkele maal wat ruw. De zuiverheid kwam stellig nergens in het gedrang. De expressie echter werd moeizaam vero verd, m.a.w. zij kwam er wél op de duur. Hoewel ik persoonlijk vind, dat men wat hoog heeft gegrepen, meen ik toch, dat het gerechtvaardigd is het koor aan te raden op deze ingeslagen weg voort te gaan, zij het met een wat min. der gecompliceerde partituur. De toe wijding van Sursum Corda is nu reeds bekroond met aannemelijke vocale resul taten. Van dé amateursolisten kan ik het vol gende zeggen. De sopraan Matty Bakker toonde begrip voor haar rol van Michal, de stem is vrij goed geplaatst in het middenregister, doch in de hoogte te ijl. De alt Janny Kramer vertolkte de rol van David. Haar manier van zingen doet echter voor een alt Yreemd aan- 1° de laagte mist de stem draagkracht en in de hoogte dramatische uitdrukking. De stem staat nog aan het begin van scholing; voorzover deze reeds heeft plaats gehad, is die echter beslist onjuist. Aan tekst uitbeelding kwam zij niet toe. Ditzelfde moet ik zeggen van de overi gens welluidende bas Roel Bolland. De stem klonk sympathiek, maar gaf nooit de illusie, dat er een vertoornde en ja- Hagenaar gewond bij Sasscnhcim Vanochtend omstreeks kwart over ze ven had bij Sassenheim op de afrit naar Haarlem van de rijksweg 4 een ketting- Dotsing plaats waarbij vier auto's waren betrokken. Drie hiervan werden totaal vernield. De bestuurder van de derde auto, de 30- jarige heer O. uit Den Haag, werd ern stig gewond en moest naar het Acade misch ziekenhuis te Leiden worden ge bracht VALKENBURG Spreekbeurt Morgenavond acht uur hoopt de heer Van Woerden uit Stolwijk in zaal De Vries te spreken voor de hervormde evangelisatie. De Surinaamse jaarbeurs te Paramari bo is een groot sucocs geworden. Er waren 27.000 bezoekers of een vijfde der stadsbevolking. De zakenlieden zijn te vreden over de -geboekte orders. De vol gende beurs wordt gehouden van 25 oktober tot 6 november 1961. Het Surinaamse ochtendblad De Nieu- we Tijd is overgenomen door de stich ting Volksopbouw. Directeur is de heer E. Held, hoofdredacteur de heer A. L. Holland. loerse koning Saul mee uitgebeeld werd, De bas Gert Langerer had slechts een kleine partij. Ook een stem met moge lijkheden, doch qua voordracht te stroef. De enige beroepssolist, Dick de Jong, deed zich in dit ensemble ook als zo danig kennen. Zijn stem heeft warmte in het middenregister, doch de hoogte is onvrij. Zijn interpretatie van de aandoen, lijke rol van Jonathan was hier en daar ontroerend en openbaarde veel begrip voor de tekst, die hij zong. Ik hoop, dat hij zijn moeite met de hoogte spoedig mag overwinnen. Hij is, behalve deze beperking, een waardevol oratoriumzan ger. De accompagnementen in het klavier uittreksel zijn uiteraard pianistisch niet steeds dankbaar. Toch wist Wil Bos hier veel van te maken; zij was een hechte steun voor koor en solisten. Dirigent Jan Baas leidde het geheel met vaste hand. Hierdoor was de koor- polyfonie steeds duidelijk te onderken nen. Ook slaagde hij erin zijn opvatting van dit gewijde drama met zijn koor tot uiting te laten komen. Dit toch is het doel van elke muzikale gebeurtenis. Dat het reeds voor een goed deel bereikt is, vormt een groot compliment voor een driejarige zangvereniging. Henri Welbooren VOORSCHOTEN Grondverkoop I Bouwbureau Brandwijk N.V. heeft perceel bouwgrond te koop gevraagd ge legen aan het Gounodplantsoen ln Ade geest voor de bouw van twee bungalows. Verder vraagt de heer W. Nievedt te Rotterdam eveneens een perceel bouw grond in koop voor de bouw van een bun galow aan hetzelfde plantsoen. De grond prijs bedraagt f 24,50 per m2. Grondverkoop II Voor bouwgronden aan de Palestrina- laan. eveneens in Adegeest, hebben zich een aantal gegadigden gemeld, met name de heer A. Kooy alhier, voor de bouw van een woning met garage; de firma Gebr. P. J. en J. Stikvoort alhier voor de bouw van 6 woningen en 6 garages; de heer W. Jansen alhier, voor de bouw van 2 woningen en 2 garages; de heren M. Hopman te Den Haag en H. Veen te Leidschendam, voor de bouw van 2 wo ningen en 2 garages en ten slotte de heer A. Kokshoorn alhier, voor de bouw van 2 woningen en 2 garages. De grondprijs bedraagit f 31.50 per m2. Verplaatsing volkstuinen Het huidige volkstuinencomplex, gele gen nabij de Sophiakade, dient te worden verplaatst, omdat dile grond een andere bestemming heeft gekregen. B. en W. zijn van plan een nieuw complex volks tuinen aan te leggen tussen de N.W.- grens van Adegeest en de geprojecteerde Rijksweg 4 B. Voorlopig zullen daar 102 volkstuinen komen, elk 225 m2 groot. De kosten van het gereedmaken bedragen f 19.700. Geldlening voor chr. kleuterschool De gemeente heeft een aanbieding ont vangen voor een geldlening van f 336.500 die aanvankelijk bestemd zou zijn voor het leggen van dienstgeleidangen. Aange zien de uitvoering van deze werkzaam heden het aangaan van deze lening nog ndet noodzakelijk maakt, stellen B. en W. een gedeelte van deze lening tot een be drag van f 200.000 te accepteren voor de financiering van de bouw van een chr. kleuterschool achter de Ds. Fortgens- school. Het is namelijk niet uitgesloten dat nog dit jaar de nodige goedkeurin gen daarvoor zullen afkomen. Grondwerk De dienst van openbare werken heeft namens B. en W. het verrichten van grond-, riolerings- en bestratingswerken en het aanleggen van twee bruggen opge dragen aan de laagste inschrijver van de voor dit werk gehouden aanbesteding, KATWIJK krijgt een hinde cadeau BIJ DE Ingekomen stukken, die morgen avond ln de raad zullen worden besproken, zijn twee brieven, waarin dc gemeente Katwyk schenkingen worden aangeboden. Allereerst een van de direc teur van openbare werken, waaruit biykt, dat de geneesheer-directeur van de Dr. mr. W. van den Berghstlchtlng te Noord- wyk de gemeente een hinde ten ge schenke aanbiedt, ter plaatsing In het hertenkamp van het recreatiegebied De Pan van Persijn. Voorts biedt dc N.Z.H. het brugwachtershuisje, dat op de Sandt- laan staat, aan. B. en W. vragen de raad zich in prin cipe uit to spreken over het voor het gebied Overduin-Zuid in schetsvorm ont worpen uitbreidingsplan. Het betreft het gebied tussen de Nachtegaallaan en het verlengde van de Laan van Nieuw Zuid. Deze strook is voorlopig van bebouwing vrijgehouden. De tijd is nu aangebroken om ter afronding van het gehele gebied Overduin de bebouwing van het bedoelde stuk aan te vatten. Het ontwerp voorziet in de bouw van een woongebouw in vier woonlagen onmiddellijk ten westen van de in zuidelijke richting te verlengen Koningin Julianalaan. Verder in weste lijke richting gaande is een 22-tal bun- gelows gedacht, terwijl een afsluiting wordt gevonden ten oosten van de ver lengde Meeuwenlaan. alwaar drie blok-, ken eengezinswoningen en een gebouw voor bijzondere doeleinden (kerkelijk centrum) zijn geprojecteerd. Bejaardencentrum Ten westen van de verlengde Meeu wenlaan verrijst de bebouwing voor re kening van de Ned. Herv. Stichting voor Zenuw- en Geesteszieken, welke bebou wing nog meer in westelijke richting wordt opgevolgd door het te stichten be jaardencentrum. Een groot gedeelte van het bedoelde gebied is duinterrein en het is niet de bedoeling het te laten afzanden. Het be jaardencentrum zal in de buurt van het duinpark komen, dit in tegenstelling met de oorspronkelijke opzet. Het gevolg van Voorstellen aan Warmonds raad Dinsdag 29 november komt de raad van Warmond ln openbare vergadering bij een, in welke vergadering de begroting voor het dienstjaar 1961 zal worden be handeld. Behalve de gemeentebegroting zullen nog verschillende andere zaken ter beoordeling aan de raad worden voor gelegd. Zo zal worden verzocht medewerking te verlenen aan de plaatsing van een overdekte rijwielstalling t.b.v. de meis jesschool „St. Ursula", waarvan de kosten worden geraamd op f 3000. Er komt een voorstel ter tafel om. het jeugdsubsidie met betrekking tot de in deze gemeente gevestigde verenigingen, welke tot doel hebben de geestelijke en morele vorming van de jeugd, te verhogen van f 2,50 tot f 3 per lid. Verder een voorstel om aan de heren H. Dekker en C. J. L. Papot perceel bouwterrein te verkopen gelegen in het uitbreidingsplan „Oost" aan de Beatrixlaan. De prijs is bepaald op f 25 per m2, te verhogen met een op slag van f 1,50 per m2 ten behoeve van het fonds dorpsuitbreiding. Van de firma M. C. Kool c.v. is indertijd een verzoek binnengekomen om te mo gen aankopen een tweetal percelen bouw terrein gelegen aan de Beatrixlaan ter grootte van resp. 608 en 1056 m2. Op deze percelen is de bouw van zes eengezins woningen in drie blokken mogelijk. Er werd besloten niet tot verkoop van de desbetreffende percelen over te gaan, indien niet te voren vast stond dat op deze percelen te bouwen woningen be trokken zouden worden door ingezetenen van Warmond. Genoemde aannemer heeft in de loop van het dit jaar vele pogingen ondernomen om ingezetenen voor de bouw van een eigen woning te interesse ren. Deze pogingen zijn, mede in verband met het feit dat de stichtingskostengrens van de woningen te hoog ligt, om op grond van de premie- en bijdragebeschik- king woningbouw 1960 voor rijkspremie en toeslag in aanmerking te komen, zon der resultaat gebleven. Nog drie maanden De stichtingskostengrens voor deze ge meente bedraagt f 24000 per woning. Nu het bouwrijp maken van het terrein is voltooid en de kosten daarvan geen grond opleveren om tot herziening c.q. verlaging van de gecalculeerde kostprijs over te gaan, is. mede ter voorkoming van op deze gronden te lijden renteverlies, de tijd aangebroken in deze aangelegen heid opnieuw een beslissing te nemen. Voorgesteld wordt om als laatste poging de ingezetenen nogmaals drie maanden de tijd te geven deze grond voor de bouw van een eigen woning aan te kopen. Na afloop van deze termijn moeten dan ook niet-Warmonders in de gelegenheid wor den gesteld deze bouwgrond, voor zover dan nog beschikbaar aan te kopen. Voorgesteld wordt de verordening op de heffing en invordering van keurlonen in overeenstemming te brengen met het i Leiden geldende peil. Ter tafel zal worden gebracht een voor stel om het subsidie in de kosten van restauratie van de molen in de Broek en Simontjespolder vast te stellen op f2310.19. In een gedocumenteerd pre advies stellen B. en W. voor een krediet beschikbaar te stellen van f 24000 voor het schoonmaken der riolen, het opzoe ken en direct toegankelijk maken van ca. 35 ondergrondse controleputten en bijko mende werken. B. en W. hopen dat hier mede het rioleringsvraagstuk, dat de laatste tijd voor vele bewoners zoveel last en hinder veroorzaakt, op afdoende wijze zal worden opgelost. Met betrek king tot de huur van de gemeentelijke eendenkooi stellen B en W voor deze voor de jaren 19611963 te bepalen op 1320.- per jaar. Voorgesteld wordt ten behoeve van een jeugdconcert te geven door het West Nederlands Symphonie orkest een garantie-subsidie te verlenen van 300.- UITSLAG ENQUETE De in deze gemeente gehouden en quête onder de Warmondse bevolking inzake de gewenste data der jaarlijks te houden kinder- en volksfeesten en de kermis had het volgende resultaat. Kinderfeesten: 30 april 33 pet. Kaag- week 28 pet., september 39 pet; Volks feesten: 30 april 14 pet., Kaagweek 36 pet., september 49 pet.; Kermis: 30 april 7 pet., Kaagweek 36 pet., september 56 pet. Gezien deze uitslag kunnen B. en W. geen vrijheid vinden om voorstellen tot wijziging van de huidige situatie doen. de firma T. P. de Geus te Leidschendam voor f 373.700, waarbij de zandaanvoer per schip zal geschieden. Burgerlijke stand Geboren: Jacob A z v A G Sterk en J A Gulden; Willemijntje J d v J Faber en W A van Bekkum; Ronald A A z v A de Visser en J P Ouwersloot; Catha- rina H M d v H M G Hagens en C A Mollers; Edwin Ch. z v Th Brussee en G M H van den Berg; Robert z v D Ver boom en H W Alers; Metje C d v B Mer- bis en M Koenen; Eric H z v H Reurekas en J M Stuit; Deborah M d v A J van der Peet en Fr M A Kapitein. Ondertrouwd: J W Stuart, 21 j, Den Haag en J M Beerman, 20 j; J de Groot, 30 j. Leiden en J H Meijer, 26 j; J Th Vieveen, 29 j, Leidschendam, en W M Zonneveld. 26 j. Gehuwd: A Verhoog, 27 j en J H Boek hout, 22 j; J Fr Smeets, 23 j en Tr van Egmond. Overleden: B Smit, 52 j, echtgen v J C van der Krogt. deze andere opzet is. dat er 20 huizen meer zullen komen. Met de firma G. de Best J.Azn en Zn. is in principe overeenstemming bereikt, inzake de verwerving door de gemeente van een deel van haar eigendommen, ge legen in de omgeving van de Duinstraat Bedoelde gronden liggen in sanerings- gebied, en beslaan 2770 m2, waarop een complex bedrijfsgebouwen en enkele woningen staan. De genoemde firma krijgt daarvoor in ruil een perceel bouw grond, gelegen aan de te verlengen Meeuwenlaan in Overduin. Dit gebied is 7930 m2 groot. De firma De Best zal op deze grondruiling aan de gemeente een toegift betalen van f 43710. Op de grond aan de Meeuwenlaan zullen een aantal eengezinswoningen worden gebouwd. Het maximumkrediet in rekening-cou rant met N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten voor 1961 willen B. en W. op f900.000 stellen. Voorts stellen B. en W. voor voor 1961 het college machtiging te verlenen kas geldleningen aan te gaan tot een maxi mumbedrag van f 1.600.000. Gevraagd wordt een krediet van f3000,tot het doen vervaardigen van een portret van koningin Ju liana. Het zal een representatief schilderij worden, waarop de Ko ningin staande wordt afgebeeld. B. en W. denken het door de kunst schilder Wibbo Hartman te s-Gra- venhage te laten maken. Het schil derstuk zal in de raadszaal worden geplaatst. Voorts komt ter tafel een wijziging „Bezoldigingsbesluit gemeentepersoneel 1959" en „Kindertoelageverordening". Ter verbetering van de openbare kleu terschool in de Rijnstraat in Katwijk aan den Rijn wordt een krediet van f 19950 gevraagd. Het oude politiebureautje zal gedeeltelijk by de school worden getrok ken, een betere verlichting moet worden aangebracht, de vloer van een lokaal wordt vernieuwd, nieuwe stoeltjes wor den aangeschaft en nieuwe gordijnen. Voor de Dr. J. Th. de Visserschool wordt medewerking op grond van artikel 72 van de Lo.-wet gevraagd voor de aan schaffing van nieuwe leesboeken en voor de aanschaffing van twee zig-zag-naai- machines, terwijl voor de zes hervormde gewone lagere scholen medewerking tot aanschaffing van zes handnaaimachines wordt gevraagd. Naar aanleiding van een door de heer J. J. Timmermans gestelde vraag, delen B. en W. mee, dat indien de kolkenzui- ger voor dienstverlening aan derden wordt beschikbaar gesteld, dit tegen een tarief van f 18 per uur mogelijk is. Zaterdag bij Flora Skelterkampioenschap- pen 1960 Nadat op 31 augustus jl. de oprichting van „Skelterclub-West" een feit was ge worden, heeft het bestuur onder voor zitterschap van de heer P. Brandt van meet af aan een zeer grote activiteit ont plooid. Het mag dan ook wel zeer bijzon der worden genoemd, dat onder auspiciën van deze jongste skelterclub met mede werking van de Oranjevereniging Oegst- geest zaterdag 26 november de skelter- kampioenschappen 1960 zullen worden verreden op het Flora-circuit van de Rijnsburgse bloemenveiling Flora aan de Rijnsburgerweg te Oegstgeest, en wel als sluitstuk van het skelterseizoen 1960. De speciaal daarvoor door de S.C. „West" aangelegde baan zal een lengte van ruim 300 cn een breedte van 6 meter hebben, terwijl drie van de zes bochten van internationale allure zullen zijn. Er zal volgens de K.N.A.C.-voorschriften worden gereden in vijf klassen, t.w.: klasse A, cilinderinhoud 50 cc (deelne mers van 14 t.m. 17 jaar), klasse B, cilin derinhoud t.m. 100 cc; klasse C, cilinder inhoud van 101 t.m. 200 cc; klasse D cilin derinhoud 50 t.m. 125 cc met versnelling; klasse E, cilinderinhoud 126 t.m. 200 cc met versnelling. Klassen B t.m. E alleen voor deelnemers boven de 17 jaar. Naast de officiële kampioenstitel wordt per klasse nog een viertal prijzen be schikbaar gesteld. Het aantal inschrijvers is reeds bijzonder groot en naast de snel ste rijders van Nederland waaronder de gebroeders Deken, de skelterpioniers in ons land zal tevens worden deelge nomen door een sterk Amerikaans team, dat aan deze wedstrijden een internatio naal tintje zal geven. De algehele organisatie is in handen van de heren P. Brandt en W. N. Steur, terwijl de heer G. S. Baljet als wedstrijd leider zal fungeren. KATWIJK EN OMSTREKEN De volledige serie bijDROGISTERIJ KRUYT BADSTRAAT 16 KATWIJK AAN ZEE TELEFOON 4480 Indien U ons belt, komen wij de „zonnetjes'' thuis demonstreren. In de raadsvergadering van morgen avond komt een voorstel ter tafel ln het uitbreidingsplan 't Sandt enkele straten namen te geven, die verband houden met de historie van dat gebied. Zo zal er een Burggravenlaan komen. Deze laan wordt genoemd naar de burggraaf van Leiden, tot wiens bezitting eertijds 't Sandt be hoorde. De grond, eens een opwas uit de Rijn, kwam in 1253 aan Dirk van Kulk, burgemeester van Lelden, ln 1339 aan diens neef. Philips van Wassenaer. De bezitting bleef aan de Wassenaers tot 1544, toen Maria van Wassenaer overleed. Via de geslachten De Ligne en Van Liere kwam 't Sandt in 1736 aan de echtgenote van Frederik Hendrik van Wassenaer. Sedertdien zijn de Wasse naers Heer (of Vrouw) van Katwijk. Voorts komt er de Bijdorpstraat, ge noemd naar het huis Bijdorp, de afge broken woning aan de Overrijn, waar eens burgemeester Salomon Huygens woonde. Deze woning maakte deel uit van een vroegere buitenplaats, in de 18de eeuw. door een gravure bekend als de lustplaats van Van der Kaa. Ook zal er een Zeewoldtstraat komen, genoemd naar dr. Marinus Zeewoldt (17701849), geneesheer te Leiden Katwijk aan den Ryn, eigenaar en be woner van de buitenplaats Bijdorp, die hij verkocht aan de vader van burge meester Salomon Huygens, dr. Gottlieb Salomon, arts te Leiden. Dr. Zeewoldt huwde in 1806 met Catharina Johanna Visserijgolfjes Hoewel het weer niet best was, wer den gisteren ln het Engelse Kanaal toch enige goede haringvangsten ge meld. De dagvangsten van de trawlers liepen uiteen van 150 tot 300 manden haring. De Katw(jkse trawler KW 153 Franclena meldde daar bijvoorbeeld een dagvangst van 250 manden verse haring. In de noordelijke Noordzee was het slecht weer met windkracht 7 tot 9. Er werd weinig gevist en de meeste schepen lagen dan ook met de kop op zee te steken. Dichter op de kust werd wel gevist. By de P-reute, boei 4, bestonden de etmaalvangsten uit 200 tot 300 kg. tong en 10 tot 15 manden schoL Van de visgronden waren gisteren vele schepen thuisstomende voor de woensdagmarkt. De trawler IJM. 20 Jo hannes Polderman kwam er aan met 750 kisten vis, waarby 200 haring, 125 wijting, 125 koovis, 150 stuks stijve ka beljauwen en 90 kleine kisten haring; de IJM. 57 Medan met 600 kisten vis. waar bij 500 schelvis, meest radio; de SCH 171 Corn. Vrolijk Fzn. met 650 kisten vis. waarbij 400 verse haring en de HD. 79 Drie Gebroeders met 450 kisten. Met onbekende vangsten kwamen op IJmui- den aan de IJM. 35 Postboy en de IJM. 28 Amsterdam. Voor de maidentrip maakte de nieu we trawler 's-Gravenhage maandag meteen een mooie besomming; f 25.800. Aan de dlnsdagmarkt Te IJmuiden verschenen voor de dlns dagmarkt 10 schepen, waarby 6 traw lers, met in totaal 4000 kisten vis, waar by 200 tong. 100 schol, 500 schelvis. 500 wijting. 175 kabeljauw en gul, 500 kool- vis, 500 makreel en 1200 verse haring. Voor de verse haring werd f 22 tot i 18 per kist betaald, terwijl de makreel van f 35 tot f 20 voor de grote en middel soort en f 14 tot f 12 voor de kleine soort noteerde. Wijting ging van de hand voor f 28 tot f 16 per kist en de schel vis was weer duur met pryzen tussen f 72 en f 70 voor de grove soort (ex port) en f 74 tot f 24 naar soort en kwa liteit voor de middel en kleine soort (binnenland). Van de trawlervloot loste de KW. 101 Nestor van een op 3 november begon nen reis 425 kisten vis, waarby 125 wij ting, 200 schelvis, 25 koolvis. 65 haring, 15 makreel, 30 stuks styve kabeljauwen. Hiervoor werd f 10.400 besomd Van de VroHjk-vloot was de SCH 153 Onderneming IV (van 5 november» present met 300 kisten vis en de SCH 135 (van 11 november) met 750 kisten vis, meest haring. Verder was van de Scheveningse vloot binnen in IJmuiden de SCH 210 met 1000 kisten vis, meest haring en makreel en schelvis. Van de Vlaardingse vloot liepen twee schepen te IJmuiden binnen: de VL 16 met 400 kisten vis en de VL 110 met 500 kisten VIR Duitse vloot Per 1 oktober jl. bestond de Westduitse trawlervloot uit 196 schepen met een bruto-tonnage van 113.000. Eind vorig jaar was de vloot 204 schepen met 114.400 bruto ton groot. In deze periode zijn 14 schepen afgevoerd en werden zes nieuwe schepen in dienst gesteld, waarbij drie met verwerkings- en koel installaties. Voor eind 1960 zouden nog 8 nieuwe eenheden met 8000 bruto ton in dienst worden gesteld. De Duitse vloot zal dan weer uit 204 schepen be staan. waarbij 17 schepen met verwer kings. en koelinstallaties. In 1961 zullen nog 18 trawlers met deze installaties in dienst komen. Westerbaan (Katwyk aan den Ryn 1774- 1839). Hun dochter Maria Margaretha (18151880) trouwde met de arts dr. H. Polijn Buchner (1814—1887), lid van de Katwykse gemeenteraad en stichter van het Badhuis in 1845. Rhijnlust Er wordt ook gedacht aan een Rhyn- luststraat, genoemd naar de buitenplaats Zand- en Rhynlust, grenzende aan Bij dorp, waar onder andere Willem Bil- derdyk korte tyd woonde. Dan komt er de Spijkerstraat, ge noemd naar het aan de zyde van het Uitwateringskanaal gelegen teelland De Spijker, welke benaming reeds in de 14de eeuw voorkomt Ook de naam Spijker- sloot is bekend. Deze sloot loopt ten noorden van de Sandtlaan, evenwydig aan het Additionele kanaaL Ten slotte zal er een Tolhuisstraat ko men, genoemd naar het thans nog be staande voormalige tolhuis aan het Zand- hek (bewoond door de familie van den Vyver). Dit huis is in 1830 gebouwd op de fundering van een ouder hui», dat heeft behoord tot de ridderhofstede Het Sandt KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Donderdag 24 november: hoog water 6.52 en 19.16 uur, 14.59 uur. laag water 2.32 en KATWIJK AAN DEN RIJN Puzzelrlt Zaterdagmiddag wordt door de Oran jevereniging een puzzeltocht met auto's, motoren en scooters gehouden. Om half drie start men van hotel De Roskam. Botsing Gisteravond omstreeks half zes reed op ongeveer 150 meter ten noorden van de brug over het Uitwateringskanaal een onderwijzeres, wonende aan de Commandeurslaan, met haar scooter te gen een langs de weg geparkeerde aan hangwagen. Zij liep een fractuur aan een der onderarmen op en enige schaaf wonden. Per ambulanceauto werd zU naar een ziekenhuis te Leiden gebracht. (Advertentie) Doe mee aan de VOOR AUTO S, MOTOREN EN SCOOTERS op zaterdag 28 november, te organiseren door de Oranjevereniging. Start; om 2.30 uur by hotel „De Roskam" (Advertentie) ZEER VOORDELIG BEDRUKTE ZUIVERE ZIJDE 90 cm breed 9,75 per mtr Alleen by Badstraat 6 - Katwijk aan Zee en by uw Sint Nicolaas inkopen

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11