Jlicuiuo £riltsri)é (üxmrant TWEE RAMPEN IN 20 MINUTEN Commentaar Woerden: vreselijke ravage bij treinramp VN en Kongo vechten om Glianese ambassade KOORTSACHTIG BERAAD LOONVOORSTEL .METAAL' NIEUWS in één oogopslag (straaljager op boerderij: 7 doden. trein van dijk: 2 doden) Castro door Moskou tot kalmte gemaand? Macmillan zoekt steun voor een topconferentie Vleug van voorjaar Autoriteiten van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken hebben grote belangstelling voor de berichten uit Havanna volgens welke Sowjet-pre- mier Chroesjtsjef advies zou hebben ge geven aan premier Fidel Castro van Cu ba om het wat kalmer aan te doen ir zijn conflict met de Ver. Staten. (Van onze speciale verslaggever) TWEE DODEN, acht zwaar- en vijftig lichtgewonden is de droeve tol van het spoorwegongeluk, dat gisteravond om tien o-ver acht bij Woerden plaats vond. De Engelse verloftrein. die dagelijks van Hannover naar Hoek van Holland rijdt, liep door nog onopgehelderde oorzaak bij de seinpost „Cattenbroek" uit de rails, op de plaats, waar juist de avond tevoren een nieuwe wissel was gelegd. De twaalf wagons, waarin zich honderdzesendertig Britse militairen bevonden, zomede tien vrouwen, vijf kinderen en enig Nederlands en Duits spoorwegpersoneel de diesel locomotief werd door een Nederlandse ploeg bestuurd werden kris-kras over het baanvak geslingerd. Sommige kantelden, andere kwamen zelfs naast of over de langs de dijk liggende sloot terecht. (Van een onzer verslaggevers) EEN AFSCHUWELIJK drama heeft zich gisteravond om tien minuten voor acht te Lutjelollum tussen Franeker en Welsrijp voltrokken. Zeven mensenlevens werden in een enkel ogenblik afgesneden. Het gezin Postma (vader, moeder en vier kinderen) werd plotseling op gewelddadige wijze gedood toen een straaljager als een brandende fakkel op het boer derijtje stortte, waarin de familie woonde. Ook de bestuurder van het toe stel kwam om het leven. Met een enorme klap boorde het vliegtuig zich in de grond. Het verdween geheel in de aarde. Gelijktijdig werd het boer derijtje van de heer Postma, met daarin een zestiental koeien en kalveren, van de aardbodem weggevaagd. Slechts een grote krater, gevuld met water en kerozine, en een fel brandende puinhoop markeerde de plaats waar kort tevoren een woning stond, waarin een jong gezin uit rustte van de dagelijkse beslomme ringen. Direct nadat zij de doffe klap hadden gehoord, renden omwonenden naar bui ten. Verbijsterd zagen zij dat de boerde rij van de familie Postma grotendeels was verdwenen. Mevrouw Lyklama A. Nijholt, die in de boerderij op enkele tientallen meters van de onheilsplaats woont, was op het ogenblik van de ramp alleen thuis met haar ruim 90-jaar oude vader, haar echtgenoot woonde een feest avond van de C.B.T.B. in Franeker bij. Ook het echtpaar Postma zou deze De twee mannen, die de dood von den. zijn de 31-jarige Britse matroos E. H. Miller uit Dunham en de 62- jarige Duitse restauratiewagenbe diende Heinz Schmodta. Hun zwaar verminkte lichamen werden naar het nabijliggende ziekenhuis ..Ope Dei" overgebracht. De meeste gewonden werden eveneens in dit hospitaal op genomen. De licht geblesseerden kon den. na verbonden te zijn, naar het station van Gouda worden vervoerd. Bussen brachten de Britten vervol gens naar Gouda, waar ze een extra trein naar Hoek van Holland namen, die om kwart voor één vannacht ar riveerde. In de trein ontstond geen paniek, hoe wel sommige inzittenden eruit werden geslagen, en anderen met geweld tegen elkaar aan werden gesmeten. In ver schillende wagons waren de lampen ge lukkig blijven branden, zodat het red dingswerk onmiddellijk ter hand kon worden genomen. Dit werd in zijn eerste fase van de trein uit georganiseerd door de Ierse majoor-arts O'Dwyer. Na zich overtuigd te hebben, dat de neergestor te draden van de bovenleiding stroom loos waren, verzamelde hij al het in de wagons aanwezige verplegend perso neel en begon, voor de voet opwerkend, met verbinden. Seinwachter P. Roering, die voor de passerende trein de bomen had geslo ten. had inmiddels al groot alarm naar Woerden doorgegeven. Het voltallige po- litie-korps was binnen enkele minuten paraat, terwijl artsen en ambulances werden opgeroepen. De ziekenauto's welke spoedig daarop arriveerden, kwa men niet alleen uit Woerden, maar ook uit Bodegraven, Zwammerdam en Utrecht. Ongevallenploegen van de Nederland-1 se Spoorwegen werden eveneens naar de plaats van de ramp gedirigeerd. Uit Utrecht, Amersfoort en Rotterdam stormden de snelle wagens over de weg en waren binnen drie kwartier ter plaatse. Het reddingswerk werd ten zeerste bemoeilijkt door het feit, dat de spoor dijk slechts via twee, zo goed als onbe rijdbare landweggetjes te bereiken was. De gewonden moesten dan ook op bran cards enkele honderden meters worden vervoerd, waarbij vooral de nonnen van „Ope Dei" uitblonken. De ravage was groter dan bij enig ander Nederlands spoorwegongeval na de oorlog. Vier zgn. portalen en een seinbrug waren als lucifershout jes afgeknapt hele stukken rails wa ren meters ver verplaatst, en tien tallen bielzen lagen versplinterd in het rond. Uit de richting Utrecht kwam spoedig een kraanwagen aan. en vannacht arriveerde er ook nog één uit de richting Gouda. Doordat het spoorwegverkeer aan beide kanten onmogelijk geworden was, werden duizenden treinreizigers gedu peerd. Tussen Woerden en Utrecht v.v. moest een pendeldienst met bussen wor den ingezet om reizigers naar het westen of naar het noorden, oosten of zuiden voorlopig verder tc helpen. ds zeven uur vanochtend wordt weer Ver-deling van Tuinbouwprodukten, dr. over cén spoor gereden. Reizigers van en naar Den Haag moesten in Gouda overstappen in verband met he trfjden over verkeerd spoor. KONGOLESE militairen hebben gistermiddag en gisteravond de uitda ging van de Ghanese zaakgelastigde Welbeck (die weigerde Moboe- toe's uit'wijzingsbevel op te volgen) beantwoord met een intensief geweer voor. Ongeveer 300 Kongolezen, gesteund door pantserwagens, vormden een cordon rondom het ambassadegebouw, dat door Turkse en Ghanese militairen werd verdedigd. Kort nadat de Kongolese commissaris-generaal voor binnenlandse zaken, Nussbaumer, de bevelhebben van de V.N.-strijd- kr ach ten had laten weten „dat het Kongolese geduld is uitgeput en dat men niet langer als een kind behandeld wenst te worden, weerklonk het eerste geweervuur. Drie journalisten, dae zich op de hoogte trachtten te stellen, werden prompt als spionnen gearresteerd. Hoewel aangenomen moet worden, dat 5 geweer- en mitraillcurlopcn tijdens het „vuurgevecht" omhoog werden ge richt cn dus meer om intimidatiepogin gen ging, werden van belde kanten do den cn gewonden gemeld. Men schat dat ongeveer tien mensen om het leven kwa men. Dc Tunesische militairen, die zich op avond meemaken. In de namiddag was het ambassadeterrein hadden ingegraven, echter besloten toch maar thuis te blij ven. Na het vernemen van de ramp werd de feestavond afgelast. Andere buren za gen het vliegtuig als een brandende toren uit de lucht vallen en hoorden meteen daarop een doffe klap. Even viel het elektrisch licht uit, spoedig daarna gloei de het langzaam weer aan. Ijlings spoed- (Zie vervolg op pag. 9) vroegen door middel van rode vuurpij len versterkingen. Na het afschieten van de vuurpijlen brak een buitengewoon hevig geweervuur uit Mensen die van uit de omtrek het ambassadegebouw trachtten te naderen, werden met mitrail leurs op de vlucht gejaagd. Hetvuurgevecht viel samen met het vertrek van generaal Alexander, chef staf van het Ghanese leger, die in Leo- poldstad de toestand met de zaakgelas tigde Welbeck zal bespreken. Uit dc Ghanese ambassade werd gemeld, dat zeven soldaten zijn gedood en zeven ge wond. Kolonel Kololo, plaatsvervanger van Moboetoe, zou bij het treffen zijn gedood. Volgens de vertegenwoordiger van V.N. in Kongo, generaal Rikhye, werd een wapenstilstand geslot cnln afwachting van de bemiddelingpoging van generaal Alexander, die Welbeck tot andere ge dachten zou proberen te brengen. In New York, waar de Algemene Ver gadering opnieuw sprak over de toe lating van Kasavoeboe's delegatie, zei Kasavoeboe, dat de schietpartij in Leo- poldstad „niet betekent dat wij de V.N.- troepen willen bestrijden en dat er oor log zou bestaan tussen ons en de V.N." „Wij hebben slechts een geschil met Ghana". Kasavoeboe zei dit, nadat hij een telexgesprek had gevoerd met kolonel Moboetoe. Het vuurgevecht was koren op de Rus sische molen. Prompt vroeg de Rus sische V.N.-afgevaardigde Zorin, volle dige inlichtingen over de huidige toe stand in het licht van de aanvallen „uit gevoerd door een bende van Moboetoe". (Van onze soc.-economische redactie) HEDENMIDDAG komt de vak- raad voor de metaalindustrie in Den Haag in vergadering bijeen om opnieuw de moeilijkheden rondom de ingediende loonvoorstellen voor de metaalindustrie tc bezien. Aan leiding tot deze vergadering is de uitslag van het beraad, dat vorige week in dc looncommissie in de Stichting van dc Arbeid over de voorstellen heeft plaatsgehad. Dc meerderheid van de commissie heeft zich toen op het standpunt ge steld: geen openbreking van de C.A.O voor de expiratie-datum van 1 juli van het volgend jaar. (Het C.S.W.V. wil nog wel per 1 april en 1 oktober 3 procent loonsverhoging aanvaarden, en het C.N.V. en het N.V.V. gaan ak koord met 3 procent per 1 januari en 5 procent per 1 juli 1961). Zou dit sterk verdeelde advies van de looncommissie zo door het bestuur van de stichting van dc arbeid worden overgenomen en worden ingediend bij het college van rijksbemiddelaars, dan is een afwijzing van de voorstellen tot loonsverhoging vrijwel zeker. Alleen de extra winstuitkeringen van 1 Vi procent over 1960 cn 1961 zouden dan een kans maken. Kennelijk wil de vakraad voor metaalindustrie nog een poging wagen een compromis te vinden, waarmee zo mogelijk alle organisaties vertegenwoor digd in de stichting van de arbeid, ak koord kunnen gaan. Als zulk een com promis zou gezien kunnen worden: een vervroeging van de expirabie-datum van de C.A.O. wat betreft de lonen van 1 juli naar bijvoorbeeld 1 maart of 1 april 1961, gepaard gaande met een loonsverhoging op deze datum van bij voorbeeld 5 procent. Gisteravond hebben ook de besturen van het C.N.V. en het N.V.V., de beide vakcentrales welke de verstgaande loon eisen steunen, met elkaar overleg ge-1 Ontzettend was de ravage, na dat een Britse militaire trein gisteravond bij het station van Woerden ontspoord was. pleegd. Het bestuur van het N.V.V. be sprak gistermiddag reeds de situatie me: de leiding van de algemene Nederlandse metaal bedrijfsbond. Morgenmiddag komt de bondsraad van de A.N.M.B.'in buitengewone vergadering bijeen. De voornaamste verontrusting in de kring van de metaalbondcn ligt nu niet meer bij de houding van de regering tegenover de loonvoorstellen, maar bij het standpunt in de stichting van de arbeid. Indien er zelfs geen behoorlijke meerderheid van het bedrijfsleven be reid gevonden wordt de voorstellen te steunen, dan kan er immers op geen enkele manier verwacht worden dat het eolege van rijksbemiddelaars, en dus de regering, nog een weg zal zoeken cm dc loonvoorstellen enigermate te honoreren. Het plan was dat het bestuur van de stichting van de arbeid morgenmiddag definitief z(jn advies aan het college zou opstellen. Mocht dc vakraad voor dc metaalindustrie vandaag nog met een gewijzigd compromis-voorstel komen, dan is dc kans groot dat dc stichting morgen niet meer gereed komt met haar advies. Dc Britse premier Harold Macmillan heeft getracht Italiaanse steun tc ver- werven voor een nieuwe topconferentie tussen oost en west nadat president Ken nedy eenmaal zjjn ambt heeft aan aard. Enerzijds uiting gevend aan zijn ver langen om een nieuwe topconferentie met premier Chroesjtsjef zou Macmil lan anderzijds hebben verklaard dat zulks slechts kon geschieden als dc ver zekering bestaat dat tastbaar werk ver richt zal worden. Macmillan cn zijn minister van bui tenlandse zaken, lord Home, brengen op het ogenblik een driedaags officieel bezoek aan Rome. Zij zijn onmiddellijk besprekingen begonnen met hun ambt- I genoten Fafani en Segni. ATÏDDEN IN HET LEVEN, zijn we In de dood. Wie zou zich dit niet scherp bewust worden, nu hij of zij in de krant van vandaag lezen moet van nieuwe rampen? Moderne vervoermiddelen, werktuigen van hoog opgevoerd menselijk kunnen, zijn voertuigen gebleken van dood en verderf. Een vliegtuig stort in het wijde land op een eenzame boerderij, en een gezin, vreedzaam bijeen, wordt op het onver- hoedst weggerukt. Soldaten zijn op weg naar huis. Ilun trein spoedt zich over dc rails. Ook nu loopt het op het onverhoedst uit op een onstcllende ravage. Ook hier zijn doden en bovendien vele gewonden. Midden in het leven, zijn we in de dood. De moderne techniek kan het niet voor komen. De macht van dc mens tot be heersen is groot geworden, maar zelf is hij mens gebleven, sterk in zijn vermo gen. tegelijk betrekkelijk in zijn kunnen. En wederom past ons deernis met wie wij ook nu slachtoffers moeten noemen. Slachtoffers van de menselijke betrek kelijkheid. Nog eens denken wij aan dat gezin in het Fxiese land, in de huiskamer bijeen. Kan men zich vrediger tafreel denken? Kan men zich een wreder verstoren den ken? Met deernis ook denken wij aan de piloot en zijn verwanten. En dan dc trein met verlofgangers. Zij waren op weg naar huls. Hun dienst in het vreemde land „zat er weer op", tij delijk of zelfs voor goed. Aan de over zijde van de zee waren er, die op hen wachtten en naar hen uitkeken. Het is een vergeefs wachten geworden. Er was een ander lot voorbestemd. Van beide rampen brengt de krant van vandaag het aangrijpend en bewogen re laas. Zij vertelt dagelijks van leven cn van dood. vandaag overheerst de dood. In de onverheidsheid van dc dood ech ter ligt de waarschuwing zich geborgen 1c weten zolang het leven nog geschon ken is. Een is er. Die ons mensen uit de be trekkelijkheid van dit leven kan uitlich ten cn Die ook aan de onverhoedse dood zijn verschrikking ontnemen kan. Wie zo leeft, weet zich zelfs op reis als in een vreedzaam woonvertrek. Wie zo leeft, weet zich ook in een vreedzaam woonvertrek op reis. De Engelse regering heeft de aankoop van de gewone aandelen van de Britse Ford fabrieken door de Amerikaanse fabrieken goedgekeurd. Hierdoor verwerft Engeland ruim 360 miljoen dollar. Een woordvoerder van Adenauer heeft be kend gemaakt, dat de Amerikaans-West- duitsc finanoiële besprekingen vriend schappelijk en openhartig zijn verlopen. Woensdag worden de bijzonderheden be kend gemaakt. President Kekkonen van Fdnland is ln Moskou aangekomen, naar men aanneemt voor het afsluiten van een Russisch-Fins economisch akkoord. Het gerucht dat er een aanslag op het keizerlijk gezin van Pcrzië zou zijn ge pleegd, is met klem tegengesproken. De geruchten hebben in Perzië grote verba zing verwekt. In een kolenmijn in Turon «Spanje) zijn door een grondverschuiving vier mijnwer kers omgekomen. In Turkije zijn 244 personen, die sinds 27 mei (de datum van de revolutie) ge vangen zaten, vrijgelaten. Het betreft hier feodale landheren en godsdienstleraren". Het weer in West-Europa blijft onder inuioed van depressies. Weliswaar vult het lagedrukgebied boven de Britse eilanden nu op, maar een volgende oceaandepressie breidt zich snel in oos telijke richting uit cn waarschijnlijk zal een frontensysteem dat zich dinsdag morgen om 7 uur nog op ongeveer 700 kilometers ten zuidwesten van Ierland bevond, morgen alweer regen en toe nemende wind in ons land brengen. Komende nacht zullen tijdelijke opkla ringen voorkomen cn zal het wat minder zacht zijn. De nieuwe oceaandepressie voert weer zachtere lucht naar West- Europa. Regen cn wind. Barometerstand gisteren 758 mm D, Bill vermakt lot wo-n,iU,.voi,d: k™cl«l«e tol- dcliike wind. Aanvankelük op de meeste plaatsen (Opgemaakt om 1M5 uur), droog, enkele opklaringen maar In de nacht en ochtend ook hier cn daar mist. Morgen weer zwaar bewolkt met later van het zuidoosten uit regen. Dezelfde temperaturen als vandaag of (ets lagere. Aanvankelijk zwakke wind tussen zuid maan op 12.17. onder 21.45 uur. Eerste kwartier op 25 november. ZON EN MAAN Woensdag, zon op 8.13, onder 16.30 uur; DINSDAG 22 NOVEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN ƒ7.60 per kwartaal; 2.55 per maand; 0,59 per week ADV' ENTIES: ƒ0,20 per millimeter, amilieberichten 0,18 per millimeter <BH contract belangrijke korting) P rekening 58936. Directie: F. DiEMER CHRISTELIJKEAT ION AAL DAGBLAD "tngn bert in tcghcnspotT Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Midden in het leven zijn wij door de dood omvangen: in een oogwenk is gisteravond bij Franeker een jong gezin in een boerderij door de dood weggerukt, toen een brandende straal jager neerstortte. Ook de piloot is om het leven gekomen. Zeven mensenlevens werden op het alleronverwachts afge sneden. Vlak bij Woerden, waar, als elke dag, gisteravond een trein met Engelse verlofgangers passeerde naar Hoek van Holland, zijn twee personen omgekomen, toen de trein door nog onop gehelderde oorzaak uit de rails liep. Tientallen passagiers werden gewond. De chaos was volledig. Over de wijze, waarop in de Indiase rivier de Hooghly de cut terzuiger van de Amsterdamse Ballast Mij. is gezonken, waarbij achttien mensen het leven verloren, zijn thans meer bijzonder heden bekend geworden. Een commissie van onderzoek ver trekt vanavond naar Fulta Point. Doden en gewonden zijn gevallen in Leopoldstad, waar het gisteren tot een vuurgevecht kwam tussen Kongolese troepen (die de Ghanese ambassade omsingelden) en V.N.-militairen, die het gebouw verdedigden. Voor de conferentie van NAVO-parlementariërs in Parijs heeft generaal Norstad een pleidooi gevoerd tot het geven van meer zeggenschap aan de NAVO over het gebruik van atoomwapens. EenenveertiyBte jaargang no. 12029 Ontslag nemen niet zó gemakkelijk Zie pagina 11 DOOR dit plaatje ho pen we vooral de dames uit onze lezers kring uit haar ten/ten te lokken, al weten we zeker, dat de heren toch ook wel heel even een oogje aan de foto zullen wagen. Het gaat hier echter in de eerste plaats om de bijzonder smaak volle japon, die de (ove rigens zeer charmante) mannequin in opdracht van medeontwerper St. Joseph te Parijs tijdens een show droeg. St. Joseph toornde hier reeds zijn modellen voor het komende voorjaar cn het was een verademing, dat hij zijn creaties stuk voor stuk „draagbaar" voor aile dames had gemaakt. Hier waren geen bizarre modellen, die toch nooit tot de modemagazijnen zuMen doordringen, maar deze „vleugjes van het voorjaar" yleken niettemin chic en van een grote distinctie te djn. Voor dc dames nog dit: als stof koos St. Joseph jersey met kleine caramel- kleurige en witte ruitjes. En omdat wij ons veelal met dit kolommetje tot de heren hebben gericht (of in leder geval tot onze gehele lezerskring) willen we daar van voor vandaag eens af wijken, want juist de dames kunnen zoveel voor onze krant doen. Op hun vrou wenvereniging, bij andere clubs, op visite, we zouden kunnen doorgaan, behoeven ze slechts over onze krant te praten en een aanbeve ling te doen en het zal, dunkt ons niet moeilijk zijn daaruit enkele nieuwe abon nees te voorschijn te bren gen. Het prachtige boek, „Tip-Parade" zal ongetwij feld een gewaardeerde be loning blijken te zijn. U kunt noteren als nlenwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bew(js van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „llp-Parade' op onderstaand adres: (naam) (straat) (woonplaats) Man, vrouw en vier kinderen, en ook een straaljagerpiloot vonden een snelle dood toen een Thunderstreak gisteravond bij Franeker op een boerderij stortte. Urenlang zocht een reddingsploeg naar slachtoffers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1