Ilictuoe £rilt$dje (ümirant JAPANSE VOLK Commentaar stemt vóór verdrag met VS Ghanees laat zich niet verjagen Zuidslavische „koning" bleek oplichter NIEUWS in één oogopslag- Sterke stroom oorzaak van ongeluk met zuiger I Sprekende handen BON Begin 1961 een mens in de ruimte Drie Amerikanen mishandeld in Kongo Infiltratie in Nieuw-Guinea „Onderwijzer' had zelfs geen ulo-diploma... jood will MAANDAG 21 NOVEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; ƒ0,59 per week ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58938. Eenenveertigste janrgnng no. 12028 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD w$tant»asUcf) f< ghfbleoen mgo bert ia iegljenspotT Wie helpt Europa aan een vlag? Zie pagina 5 De Ghanese zaakgelastigde in Leopoldstad is niet van plan te vertrekken. Hij moet eerst opdracht daartoe van zijn eigen regering hebben. In Katanga zijn extra contingenten V.N.-mili tairen ingezet om de stad Luena te heroveren op opstandige Baloeba's. Japan kiest de weg van het westen. De liberaal-democratische partij heeft bij de parlementsverkiezingen de volstrekte meer derheid behouden. Er mag gesproken worden van een over winning voor de vrije wereld. Onder bijzonder grote belangstelling is dit weekeinde het derde lustrum van Kerk en Wereld herdacht. Koningin Juliana was zaterdag onder de feestgenoten. Het Europese parlement heeft in een resolutie de ministerraden en de executieven van EEG, Euratom en EGKS aanbevolen een prijsvraag uit te schrijven voor het ontwerpen van een Europese vlag. Verder werd uitgesproken dat de drie organen gemeen schappelijke diplomatieke vertegenwoordigingen moeten heb ben in z.g. derde landen. De affaire in Goes, waar drie wethouders zijn afgetreden in verband met bestuurlijke moeilijkheden, dreigt een nieuwe ontwikkeling te nemen: er is n.l. van bepaalde zijden scherpe kritiek geleverd op de handelwijze van het provinciaal be stuur in deze zaak. Een Rotterdamse visclub, twaalf man sterk, heeft in de nacht van zaterdag op zondag een ware veldslag geleverd met een familie in de Van Osstraat in Den Haag. De politie moest er met vuurwapens een eind aan maken. A ntihony Gray, één van Engelands belang rijkste beeldhouwers, veegde nog wat denk beeldig stof van de kin van de bronzen beeltenis van de befaamde concert pianist Benno Moisei- witsch, voordat dit beeld een plaats zou krijgen op de achtste jaarlijkse ten toonstelling van de Bond van Portretbeeldhouwers te Londen. Gray's schep ping van de pianist, die de handen spreidt om de eerste tonen aan zijn in strument te ontlokken, behoorde tot het 't meest in het oog springende werk van genoemde ten toonstelling. Als wij dit beeld een naam zouden mogen geven, dan zou het „Sprekende Han den" moeten heten, want die maakten op ons bij het bekijken van deze foto de grootste en diepste indruk. Mr. Anthony Gray heeft ons evenwel niet gevraagd zijn beeld van een naam te voorzien. Wel zouden wij u een aantal „sprekende cij fers" kunnen verstrekken over het succes, dat onze abonné-werf-actie, dank zij uw prachtige medewerking heeft. Elke dag moeten tien tallen „Tip-Parade"-boeken (in dankbaarheid) naar evenzovele abonné's worden verzonden, omdat zij ons via de bon, of op andere wijze, hebben geholpen aan een nieuwe lezer, die wij nu op dit tijdstip allen hartelijk welkom heten. Is het te vroeg om juist deze nieuwelingen er aan het begin van een nieuwe week op te wijzen, dat ook zij kunnen deelnemen aan onze actie en dat ook zij dan ons boek „Tip-Parade" toegezonden krijgen? Neen, immers? Spreekt u eens met een ander over onze krant, opdat onze sprekende cijfers nog sprekender worden? kont noteren als nlenwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds ontvang Ik graag bel boek „Tip Parade" op onderstaand adres: r,.« (straat) De eerste Amerikaanse poging om een mens de ruimte in te schieten zal „zeer kort na de eerste van het jaar geschie den" Dit heeft de directeur van het na tionale bureau voor aeronautica en ruim tevaart. Kei/üh Gierman, gisteren ver klaard. Met een Redstoneprojectdel zal een mens een tocht maken, die hem 200 kilometer hoog brengrt en 320 kilometer horizontaail. De hele tocht zal dertien tot zestien minuten duren. Glennan wilde niet zeggen of de Verenigde Staten op dit gebied een voorsprong op de Sowjetunie hebben. Vanochtend waren honderd van 467 zetels nog niet verdeeld. De liberaal-democraten hadden toen 264 zetels, sooialisten 129, democra- tisch-sooialisten acht, communisten een. Er zijn 39.951.119 stemgerechtig de Japanners. Voor de meerderheid hebben de li beraal-democraten 234 zetels nodig. Voor het indienen van grondwetswij zigingen: 312. Een kandidaat, een voormalig liberaal en ex-democra tische afgevaardigde is, evenals vier van zijn aanhangers, door de politie Is een goede toekomst u één avond luisteren waard T (zie advertentie elders in dit klad) TV'ATHANIEL WELBECK, zaakge- lastigde van Ghana in Kongo, negeert het uitwijzingsbevel van ko lonel Moboetoe. Hij verklaarde: „Ik ben niet van plan uit Kongo te ver trekken, tenzij mijn regering mij te rugroept". Welbeck, die de verte genwoordiging van Ghana waar neemt nadat de Ghanese ambassa deur A. Y. K. Dj in met twee andere diplomaten door president Kasavoe- boe tot persona non grata was ver klaard en begin oktober het land had verlaten, zei, dat zijn regering nog altijd diplomatieke betrekkin gen met Loemoemba onderhoudt, dat hij kan rekenen op de bescher ming van de V.N. en dat hij in zijn gebarricadeerde woning de uitvoe ring van Moboetoe's uitwijzingsbe vel zou afwachten. De Indiase generaal Indarjit Rikhye, plaatsvervangend hoofd, van de V.N.- operaties in Kongo, verklaarde dat Welbeck het land. wat hem betreft, niet behoeft te verlaten. Tegelijkertijd verzekerde Rikhyye echter dat de V.N. niet voornemens zijn, zich te mengen in de betrekkingen tussen regering en diplomaten. Het is overigens nog niet zeker, dat de regering-Ileo het volkomen eens is met het verbreken van de betrekkingen met Ghana. Namens het ministerie van bin nenlandse zaken werd volstaan met de mededeling dat drie diplomaten, onder wie Welbeck, worden uitgewezen. Wel beck heeft echter het zekere voor het onzekere genomen en een uitvoerige be spreking gehad op de ambassade van de Verenigde Arabische Republiek in Leo poldstad. Later op de dag vertrok een auto vol koffers naar de Arabische am- In Katanga, waar opstandige Baloeba's bij een belegering van de stad Luena zo hardnekkig stand hielden, dat extra con tingenten V.N.-militairen moesten wor den aangevoerd, heeft premier Tsjombe gezegd, dat de rust in zijn gebied snel kan worden hersteld „als bepaalde V.N.- troepen hun plicht toen". Hij doelde kennelijk op de Ethiopische troepen, die „niets uitvoeren en zich verbroederen met de opstandelingen". advertentie op pagina TAe liberaal-democratische partij van minister-president Hayato Ikeda A-' heeft gisteren bij de verkiezingen in Japan de absolute meerderheid in het parlement behouden. Dat betekent dus, dat de meerderheid van het Japanse volk het bondgenootschap met de Verenigde Staten wenst te hand haven. De socialistische oppositie heeft dit jaar voortdurend acties geleid tégen het verdrag met de V.S. Deze acties hebben veel onrust in Japan ge bracht en president Eisenhower genoodzaakt, zijn bezoek aan het land van de rijzende zon niet te laten doorgaan. gearresteerd. Zij werden beschuldigd van „schending van de kieswet". De arrestanten zouden zich aan omko perij hebben schuldig gemaakt. Op Akao Bin, de voorzitter van de uiterst-rechtse partij voor een Groot- Japan, waarvan ook Jamagoetsji, de moordenaar van de Japanse socialis tische leider Asanoema, deel heeft uit gemaakt, zijn in het kiesdistrict Tokio slechts 150 stemmen uitge bracht. Akao Bin was, in verband met het onderzoek naar deze moord, ge arresteerd. Hij was legen borgtocht op vrije voeten gesteld, om aan de verkiezingen deel te nemen. T7EN WOORDVOERDER van het ministerie van binnenlandse za ken in Den Haag heeft zondag in ant woord op vragen medegedeeld, dat „er ongeveer vijf dagen geleden aan de zuidwestkust van Nederlands Nw.- Guinea een infiltratiepoging sehijnt te zijn geweest." Hij kon geen inlich tingen verstrekken over de bron van herkomst, of over het aantal van de infiltranten. Het ministerie had enkele aanwij zingen van een dergelijk voorval ontvangen maar deze waren zo vaag dat de woordvoerder naar hij zei er op dit ogenblik werkelijk geen verstandig woord over kon zeggen. Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van buitenlandse za ken heeft heden te Djakarta verklaard niets te weten van een infiltratiepoging in Nederlands Nieuw-Guinea. In Leopoldstad werden drie leden van de Amerikaanse diplomatieke missie en de vrouw van een hunner door Kongo lezen aangevallen, nadat de auto waar mee zij op weg waren naar het vlieg veld, een Kongolese fietser had aange reden. De bestuurder van de wagen kreeg ettelijke messteken ln de borst, de mi litaire attaché en zijn vrouw werden geslagen. De attaché, kolonel Danne- miller wist zijn vrouw ln een passeren de autobus ln veiligheid te brengen. De Kongolese fletser overleed aan de ver wondingen. Vandaag zette de Algemene Ver gadering van de V.N. het debat over de toelating van Kasavoeboe's dele gatie tot de vergadering voort Zater dag kwamen de opposanten van het communistische blok aan het woord. Voor en na de ramp bij Calcutta, waar twaalf Nederlanders en zes anderen verdronken toen de molenbak Lake Fithian kapseisde. Boven: de drijvende fabriek in bedrijf op de rivier de Hooghly. Onder: het kleine deel dat van het wrak nu neg boven water steekt (ANP-Telefoto) j" JET KAPSEIZEN van de zuiger In New York stortte 'n vijf-etage flatgebouw in, zeven van de slechts negen bewoners in de dood mee sleurend Een hondje op de boven ste verdieping overleefde de ramp doch kwam tussen de brokstukken klem te zitten. Een brandweerman verricht halsbrekende toeren om het diertje te bevrijden, wat kort nadat deze foto genomen was, gelukte. Lake Fithian in de Indiase ri vier de Hooghly, waarbij twaalf Ne derlanders, vijf Indiërs en een Ceylo- nees zijn omgekomen, is te wijten aan het breken van een kabel door de sterke stroom. Men heeft nog niet alle lijken kunnen bergen. Vandaag gaan duikers daarmee voort. De personalia van de verdronken Ne derlanders zijn: A. van der Mey, Bever wijk, 36 jaar. elektricien, gehuwd: C. M. Harteman, Tiel, 49 jaar, stortbaas, gehuwd; J. Rozenbrand, Haarlem, 39 jaar, stortbaas, gehuwd; M. G. N. Pronk, Warmenhuizen, 25 jaar, draglinedrijver, ongehuwd; M. G, van Vliet, Sliedrecht, 46 jaar. chef cutterbaas, gehuwd; A. M. van der Starre, Kampen, 29 jaar, cutter- baas, gehuwd; G. Holleman, Haarlem, 33 jaar, onderhoudsmonteur, onge huwd; G. P. Schelvis, Wijk aan Zee, 50 jaar, bediening drijvende leiding, on- De 21-jarige v. d. B .uit Rotterdam is, nadat hij veertien dagen les had gegeven aan de christelijke school te Ederveen bij Lunteren), ontmaskerd als een pseudo-onderwijzer. Aan het licht kwam, dat hij geen enkele be voegdheid bezat en zelfs niet in het bezit was van een ulo-diploma Het was begonnen toen v.d. B. uit dienst kwam. Hij wilde onderwijzer worden hoewel hij niet bevoegd was. Hij solliciteerde links en rechts en met succes: de christelijke school in Ederveen kon wel een tijdelijke leer kracht gebruiken. Een paar dagen later stond hij voor de klas. Het schoolbestuur had alles piekfijn voor hem geregeld, het had voor een kost huis gezorgd en v.d. B. had een voor schot op zijn salaris gekregen. De nieuwe onderwijzer sprong even wel zo vreemd met de schooljeugd om, dat het schoolhoofd na enige tijd be gon te twijfelen aan de juistheid van de benoeming. Toch zou de Rotter damse jongeman vermoedelijk nog geruime tijd voor de klas hebben ge staan, als na veertien dagen niet een deputatie van het schoolbestuur van Oldenbroek naar Ederveen was ge komen om de jonge onderwijzer, die ook daar had gesolliciteerd, te horen. Toen kwam v.d. B. zo in het nauw, dat hij zijn sollicitatie introk en ver klaarde geen dag langer in Ederveen te blijven. gehuwd; G. van Werd, Sliedrecht, 22 jaar, bediening drijvende leiding, onge huwd: J. G. Hummen, Bussum, 38 jaar, wachtmachinist. gehuwd; W. Bos, Bre da, 37 jaar, derde machinist, gehuwd; J. M. L. Witsenburg, Amsterdam, 38 jaar, lasser, gehuwd. Toen het ongeluk gebeurde bevonden zich negenenveertig man aan boord. De zuiger, die eigendom is van de Amsterdamse ballastmaatschappij en een Franse maatschappij, was bezig met het wijzigen van de bedding van de rivier, opdat de stroming (soms dertien kilometer per uur) minder sterk zal worden. Kapitein P. J. M. Mulder verklaarde na het ongeluk, dat hem uiteraard zeer bad aangegrepen, het ergst gedrukt te zijn door het fait, dat hij niets voor de opgesloten bemanningsleden had kun nen doen. „De ramp gebeurde razend snel", zo zei hij nog. „Voor men zich kon realiseren wat er gaande was, was alles al gebeurd. Het had niet langer dan twee minuten geduurd. Inmiddels z(jn in dezelfde rivier acht personen (onder wie zes kinderen) ver dronken toen een rivierboot tegen een afgedankte steiger terecht kwam en omsloeg. Dit gebeurde vijfentwintig ki lometer van de plaats van het andere ongeluk. BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBEO QNZE GEVOELENS VAN DEERNIS gaan uit naar de nabestaanden en andere verwanten der mannen, Indiërs zowel als Nederlanders, die bij de ramp met de gekapseisde zuiger zijn omgeko men. Onze landgenoten zijn in een vreemd land en ver van huis door de dood ge troffen. Nog altijd zwerven Nederlanders over heel de wereld en zwermen zij uit over heel de aarde. Men vindt hen op alle zeeën cn rivieren. Waar iets te bergen valt, waar ander werk op of in het water te verrichten valt zij zijn er. Wekenlang, maandenlang, soms langer nog, blijven zij weg. Wat correspondentie houdt de band aan. Eens echter komen zij terug, vertellen zij van wat zij hebben gezien en meege maakt. Maar spoedig weer voelen zij zich getrokken naar nieuwe verten en naar nieuwe horizonten. En altijd is er voor een watervolk als het onze wei iets te bergen, iets anders op of in het water te doen. Overal weten dc regeringen on andere betrokkenen: daarvoor moeten wc de Nederlanders hebben. Deze mannen, die op die weerbarstige rivier in het verre land van India zijn veróngelukt, komen niet meer terug. Op hen wordt vergeefs gewacht. Het verre land houdt hen vast. De rivier, die zij doende waren te bedwingen, heeft hen verraderlijk verzwolgen. Anders de over winnaars. hebben zij nu verloren. Ons die thuis zijn past de deernis. Ook is er de opnieuw ingescherpte wetenschap, dat de dood ons op het onverwachtst kan oproepen, of wij nu zijn in het verre India of in het eigen vaderland. De dood is overal. Gelukkig dat wij weten mogen, dat overal ook is de overwinning op de dood. Deze mannen zijn midden in hun ar beid door de dood overvallen. Eerbiedig gaan onze gedachten naar hen. En zou den we niet goed doen eens meer te den ken aan al diegenen die werken in de verten, werken op verre zeeën en onbe teugelde rivieren? Waarom toch dit eerst te doen nadat het ergste is gebeurd? Gedurende het weekeinde trok een in betekenis toenemende rug van hoge lucht druk over west.Europa naar het oosten. Vanmorgen strekte een langgerekt hoge- drukgebied zich uit van noord-Scandina. vië over Duitsland naar Italië en de Balkan. Tegelijkertijd breidde een depres. siegebied op de oceaan zich over de golf van Biscaye naar Frankrijk en de Britse eilanden uit. Een front hiervan bracht gisteren in ons land op de meeste plaat sen regen. Een volgend front zal zich de komende 24 uur over ons land naar het noordoosten verplaatsen vergezeld van wat regen, maar gevolgd door opklarin gen. De aanvoer van zachte lucht bij winden uit zuidelijke richting blijft voortduren. Tendens stationair. E_.omotcrstand zaterdag 756 mm De Bilt verwacht tot dinsdagavond: nie verandering ln temperatuur. Veranderlijke bewolking met af en gemaakt om 11.15 uur), toe enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuidoost cn zuidwest. Wei- ZON EN MAAN Dinsdag zon op 8.11, onder 16.40 uur; maan op 11.30, onder 20.33 uur. Eerste kwartier 25 november. TAE 25-JARIGE Zikiea Jo- vanovic is tot VA jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij de boeren heeft bedrogen door zich uit te ge ven voor de verbannen ko ning Peter van Zuid-SIavië. Het weekblad „Globus" dat in Zagreb verschijnt, vertelt het volgende: In de lente van dit jaar ging Jovanovic 's avonds een huis binnen in het dorp Ga- kovo. Hij trad zeer autori tair op cn verklaarde de boe ren: „Ik ben de koning van Zuid-SIavië en de goede God zelf heeft mij gezonden om het Servische volk te red den." Hij vervolgde: „In de bos sen staat een groot leger op mij te wachten. Wij zijn ge komen om de communisten te verjagen. Alleen die mij wil len helpen zullen royaal be loond worden, er staan ver scheidene ministersposten open." De „koning" beloofde die nacht van alles en nog wat. Hij vertelde, dat er een grote hoeveelheid goud er gens verborgen lag en dat hij geen geld nodig had, „maar het is belangrijk dat jullie klaar staan om alles bij te dragen wat van jullie wordt verlangd. Het zal jullie later honderdvoudig worden te ruggegeven." Hij waarschuwde zijn aan komst geheim te houden, „als het beslissende uur komt. zullen jullie je aansluiten, in tussen mag niemand weten, waar mijn trouwe divisies staan. Daarna vertrok de „ko ning". na zich de hand te hebben laten kussen. Enige dagen later kwam Jovanovic 'sochtenrs terug. Er waren toen zes boeren en Jovanovic 's ochtends terug, hij binnen kwam, knielden zij, maar hij zei: „Staat op. jullie kunt niet de hele nacht knielen." Hij had dit keer een oude vrouw bij zich, die hij voor stelde als Vila Raijojla een figuur uit Servische volks verhalen. Hij verklaarde dat zij kwam om op de bevrijding en redding van het Servi sche volk toezicht te houden. Die nacht koos de „ko ning" drie boeren uit als mi nisters in zijn toekomstige regering, maar tegelijk be gon hij „giften" voor de be vrijders in te zamelen. Zeven maanden lang be zocht de „koning" met zijn „ministers" vervolgens ver schillende dorpen om er gif ten in te zamelen. Hoeveel hij in totaal binnenkreeg is niet bekend geworden. Te gen het einde van 1959 ver dwenen de koning en de »ude vrouw, tot zij gearres teerd (en berecht) werden. Volgens het persbureau Pia hebben in ok tober de Indonesische regeringstroepen op Sumatra 92 rebellen gedood en 29 gevan gen genomen. Er zouden cr zich 98 vrij willig hebben overgegeven. In Rochester (Minnesota, VB.) zijn een predikant en zijn zes kinderen om het leven gekomen toen zijn auto tegen een brugleuning reed. Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft het Federaal bureau van onderzoek (F.B.I.) opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar een aantal klachten over bedrog bij de presidentsverkiezingen. Het aantal slachtoffers van de lawine op de berg Fuji in Japan is inmiddels tot ne gen gestegen, onder wie twee meisjes. Er wordt nog een student vermist

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1