lacht „Carmen" nette in een wat erg opvoering Maandag over een week geen kappersfooi meer BBSS fethergolvenjj Jean Foumet als dirigent Meubelfabriek j gedupeerd Duitse studio voor tweede programma Suikerklontje: niet in de thee werpen België maakt veel werk van koningshuwelijk 60 Schaak-vraag 23 tg» Er zijn van die schakers, van wie 1st, liemand ooit gehoord zou hebben, als e nieten dan volgt een of ander leel geniaal offertje of een ragfijne •ombinatie, waardoor zo'n schaker in- in het middelpunt der belangstel- ing kwam te staan. Het geeft mij al- jjd weer hoop te weten slechts één eer in mijn leven zo'n subtiel grapje hoeven vinden om opgenomen te irorden in de rij der schakers die niet rorden vergeten. Van mijnheer Labone zou ik nooit of t nimmer hebben gehoord, ware hij liet de schepper van de combinatie, raarmee hij zjjn partij tegen ene anonymus" beëindigde. Al is het na- uurlijk best mogelijk dat hij een zeer erdienstelijk schaker is geweest. U ziet het diagram. Eenvoudig, niet- raar? Wit speelt en wint, luidt de pgave. ZATERDAG 19 NOVEMBER 1960 Wit: Kgl, Dh5, Tfl, pi b2, g2, g7 nh3. Zwart: Kg8, Dd7, Ta8, pi a6, b5 en Dam-vraug 23 De stand in het probleem dat wij voorlegden, was: Zwart: 2, 10, 12, 13. 14, 17, 19, 29. Wit: 23, 25, 26, 27, 38, 34, 44. De oplossing is als folgt: 25-20, 29* 19; 20x7, 2x11; 23x5, «9x16; 26-21, 16x 13; 5x28. Bridye In een viertallenvedstrijd krijgt U lis Noord de volgencfe kaarten: >9 7 2, Q H 5, O H B 10 9 3, H 8 4. Zuid is gever, alen kwetsbaar en gt bieden gaat onfer constant pas en der tegenpartij: Zuid 1 Sans-Atrot (13-16 punten, net Sans-Atout vcdeling) Noord 2 laveren (convertie: vraagt naar antal punten en kaartverdeling) Ijid 2 harten (1314 punten, met vier- aart harten en 'ierkaart lage kleur) - Wat moet Nood thans bieden? Jack Diamond. (iteit Kruisuoordpuzzel Horizontaal: 1 kneedbaar mengsel, soort hond 7. bovenste gedeelte oer breukuitlrukking, 9. deel van en tram, 10. volksnaam v. d. kauw, bevreesd, 3. bode aan een univer- :it, 14. iede'. 15. deel van het gelaat, lidwoord Fr.), 17. bekende afkor- ing, 18. ligpaats v. schepen, 19. so- iéteit (afk.) 20. stad aan 't Nauw 'an Calais, 2. bereide dierenhuid, 22. oegwoord, 3. zes blaadjes postpapier, 5. wijze vai doen, 27. hemellichaam, 8. leerrede Verticaal: 1. familielid, 2. kwalijk iekende licht, 3. afstammeling, 4. wemvogel, 5. Europeanen, 6. oude re ening (aflO. 8. gem. in Utrecht, 9. uchtbol. 1) Indogermaanse stam, 11. lvorens, 12. troep, 15. de heilige chrift der moslims, 18. deel van Voor- ndië, 19. oroeikas, 21. als 21 hor., 24, raktische wenk, 25. familielid, 26. ers. voornaamw. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. tobbe, 5. rol, 8. evoë, 9. iade, 10. net, 11. vader, 12. regel, 13. e, 16. om, 18. pekel. 20. nader. 22. een, 1 daar, 25. ergo, 26. eng, 27. keten, im i Vert.: 1. ten, 2. over, 3. boter, 4. Be, rad, 6. Oder, 7. leren, 9. mal, 11. eder, 14. sonde, 15. Weert. 17. maan, 8 per, 19. lege, 21. dag, 23. non, 25. „Het wezen van de vrouw is verandering. In de gelukkigste ogenblikken staat het even dicht bij de liefde als bij de dood." Deze uitspraak dient als motto voor de rtovelle Carmenvan prosper de Merimée. En naar die novelle heeft de Franse componist Georges Bizet zijn gelijknamige opera gemaakt. Het motto is voor dit werk niet zonder zin, want de vrouw Carmen geeft wel heel duidelijk blijk dit volkomen vrouwelijke wezen te bezitten en de opera laat ook liefde en dood zien. De Ned. Opera heeft de „Carmen" nu in een geheel nieuwe aankleding en Het was wel een hele daad toen Bizet in 1872 besloot de novelle van Merimée op het toneel te gaan brengen. Het was een revolutionnaire daad zelfs, zo maar zigeuners, bandieten en anderen die door „de nette lieden" veracht worden, op het toneel te brengen. Op hetzelfde toneel waar edellieden, legendarische goden en Bijbelse figuren de rollen hadden ge speeld. Bizet heeft alle raadgevingen in de wind geslagen en met de tekstschrij vers Meilhac en Halévy de opera klaar gemaakt in de herfst van 1874. In twee maanden een bovenmenselijke inspan ning werd de muziek op 1200 pagina's muziekpapier geïnstrumenteerde Het ver'haal van Merimée is wel enigs zins verzacht. De Carmen van Merimée was een echte furie, een duivelin van wreedheid en haat; een prachtige zigeu nermeid, maar een dier in hartstocht. Bizet heeft dat beeld wat gekuist in zijn opera, wetend dat het anders een ge choqueerd schandaal zou worden. Bij meerdere opvoeringen van de „Carmen" heeft men de zigeunermeid nog wat in het bad gedaan, waardoor Carmen een stuk rustiger wordt, beschaafder ook. De echte Carmen is echter canailleus, briljant, gezond, sterk. Daarom moest het wel even duren voor de opera suc ces had. Meesterwerk De echte kunstenaar ontdekte heel snel het onvoorwaardelijke meesterschap van Bizet. Tschaikowsky schreef aan zijn vriendin Nadasjda von Meck o.m." ik heb Bizet's Carmen van a tot z door gespeeld. Het is een meesterwerk in de beste zin van het woord. Ik ben ervan overtuigd dat over tien jaar Carmen' de populairste opera van de gehele we reld zal zijn". Heel erg mis heeft Tschaikowsky het niet gehad, want in derdaad is „Carmen" een uiterst popu laire opera geworden. Méde dank zij het feit dat Bizet heeft gezien uit een klein boekje met Spaanse wijsjes enkele dezer wijsjes te bewerken, o.a. een Habanera die nu elk beschaafd mens kent. Bizet gaf een volkomen muzikale tekening van Spanje, zonder zelf ooit verder te zijn geweest dan de Pyreneeën. Het is alles zo vol verve, zo vol leven, dat men er nog steeds verbaasd van staat dat juist een man als Bizet dit wist te be reiken en daarmee tevens zijn enige echte grote meesterwerk schreef. Drie maanden na de première van zijn „Car- men" stierf Bizet, nog bezig om recita. tieven bij zijn werk te schrijven, het geen later door Guiraud op de meest stijlvolle wijze is voltooid Nijverdal zal Amerikaanse tussenvoering verkopen De Koninklijke Textielfabrieken Nij- trdal-ten Cate N.V. heeft een overeen- &mst gesloten met de Dubin-Haskell- tcobson Inc. New York, waarbij Nijver »1 met ingang van begin 1961 de alleen, trkoop verwerft van D.H.J. tussenvoe- ing in Nederland, Noorwegen, Finland, enemarken. Oostenrijk en Griekenland. Wilde staking bij Britse Ford te Dagenham Een zich nog uitbreidende wilde sta- ing van 6500 man bij de Britse Ford- 'briek te Dagenham heeft de assembla- tlijnen geheel stilgezet. Eerst legden de •gploegen het werk neer. daarna de •chtploegen. De produktie van tractors bedrijfswagens ia niet gestoord. Mimi Aarden als Carmen en Richard Martell als Don José in Bizefs „Carmen" bij de Ned. Opera. regie op de planken gebracht, giste avond in de Stadsschouwburg te Amster dam. Regie en aankleding waren reeds vorig jaar klaar, maar door het plotse linge vertrek van Peter Maag als diri gent kon het werk niet worden uitge- voerd. D« muzikale leiding was nu toe- j i'te"wensen'o»erUet'Dt Ned! was bijzonder fraai, zowel wat stem als wat spel betreft. De beste was nog Jos Burcksen als de smokkelaar Le Dancaire. Een hoogtepunt was het kwintet in de 2e acte van Mimi Aarden, Lidy van der Veen, Nelly Burbach, Jos Burcksen en Chris Reumer. Toen kwam er even wer kelijk levend spel op het toneel. Heel wat beter dan in het begin met de sol daten en de netjes gedresseerde kinde ren. Jammer dat deze opvoering toch Opera zal toch eindelijk eens de juiste mensen op de juiste plaatsen moeten gaan zetten .Het talrijke publiek heeft de uitvoerenden langdurig toegejuicht CORN. BASOSKL TAe bouw van toonkamers voor een meubelfabriek annex meubel- handel met een vloeroppervlakte van 1550 vierkante meter in Blerick is plotseling onderbroken, doordat het gemeeentebestuur van Venlo een bouwverbod heeft uitgevaardigd. De betonfunderingen zijn gestort en een gedeelte van de wanden is opgetrok ken, maar daarbij is het voorlopig gebleven. De bedoeling van de firma H. Walda was een eigen expositieruimte te bou wen, omdat per 1 december van dit jaar de huur voor een als toonkamer in ge bruik zijnd pand was opgezegd Men kwtam toen met de gemeente overeen dat de firma een tijdelijke expositie ruimte zou bouwen. Na in eerste instantie afwijzend be schikt te hebben, keurden Gedeputeerde Staten van Limburg later deze overeen komst goed. Wegens de tijdelijke aard van de bouw. die zou bestaan uit een houten montagehal, verwachtte men geen moeilijkheden met de verstrekking an de bouwvergunning. De morilijkhed enkwamen later ech ter toen de bouwtekeningen werden In gediend. De firma raamde de bouwsom op 50.000, maar de gemeente Venlo berekende deze op 69.000 en de pro vinciale directie van volkshuisvesting en bouwnijverheid in Maastricht kwam zelfs tot een bedrag van 107.000, waar door de tijdelijke bouw viel onder de projekten waarvoor de toewijzing van bouwvolume en het verlenen van rüks- goedkeurlng noodzakelijk is. Hierover ontstond een zodanige on zekerheid. dat de gemeente gelastte de bouw stop te zetten. De firma raakte in grote moeilijkheden. Men had ge hoopt half november de nieuwe toon kamers in gebruik te kunnen stellen en had 1500 zakenrelaties daarvan in ken nis gesteld. Men moest nu naar opslagruimte voor de meubels uitzien, die men vond in een «overigens te kleine) tuinbouwloods in Maasbree. De firma Walda berekent de directe schade van de impasse op ƒ25.000. Ten einde naad heeft de directie een beroep gedaan op de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid op dat spoedig de bouw van de toonzaal kan worden hervat. Zij is van oordeel dat zy het geprefabriceerde gebouw in een week tijd kan laten voltooien. vertrouwd aan de Franse dirigent Jean Fournet. Eerlijk gezegd hadden we er alle verwachtingen van. In het geheel is het helaas tegengevallen. Allereerst was er Fournet, die een uit stekend dirigent is en het opera-orkest werkelijk tot uitzonderlijke prestaties heeft gebracht. Hij liet als een echte Franse aristocraat spelen, verfijnd, dui delijk, gelijk, muzikaal. Maar het was allemaal zo verschrikkelijk netjes en de tempi lagen steeds zo laag, dat de voor stelling nodeloos gerekt werd. Men mis te de echte Schwung, men miste de vaart. Zeker, deze muziek behoeft echt niet wild gespeeld te worden, niet ordinair. Maar wat meer vaart en wat meer kleur had geen kwaad gekund. Dat was vermoedelijk de reden dat Mimi Aarden zich niet geheel kon ont plooien als Carmen. Ze wist in haar spel natuurlijk nog wel te overtuigen, daar voor is ze een ras-artieste. Maar het miste de allure, de resolute houding, het tem perament van haar vorige Carmen-vertol- kingen. Vocaliter was ze daardoor ook aanmerkelijk zwakker. De regie van Frans Boerlage redde ook niet veel. De regie was te statisch, te netjes ook, te gestyleerd wellicht, net zoals de decors. En net zoals de kleding: Carmen n.b. een mooi cocktailjaponnetje. De Frans-Spaanse geest was er vrijv nimmer. Ook niet in de heel zwakke dans in de kroeg van Lilas Pastia. De beide buitenlandse solisten waren abso luut misgrepen. De Franse Canadees Richard Martell heeft een echte Knödel- tenor, mist elke soepelheid en over tuigde nimmer. En de kleine Amerikaan Jess Walters was als Escamillo werkelijk belachelijk, niet alleen door zijn stem hoging zijn de tarieven per 1 januari i960, maar ook door zijn spel, waarin hij meerTariefsverhogingen welke sindsdien heb- (Van onze sociaal-economische redactie.) AT A AND AG over een week, om J.TA precies te zijn 28 november 1960, zal het met de kappersfooien in Nederland afgelopen zijn. De tarie ven gaan met 10 tot 15 pet omhoog en de bedienden zullen op basis van bun nieuwe c.a.o. een volwaardig loon ontvangen. Een personeelslid, dat dan nog een fooi aanneemt, kan op staande voet ontslagen worden. Zoals wij reeds eerder berichtten heeft de minister van economische zaken al ingestemd met een verhoging van de ta rieven met 15 pet voor het herenvak en 10 pet voor het damesvak, gelijktijdig met het afschaffen van het fooienstelsel. Bovendien zal aan het personeel een toe slag worden uitbetaald op basis van zijn omzet. Uitgangspunt voor de tariefsver- vragen, dat voor de le klas krachten niet meer dan 129 per week mag be dragen. Voor bepaalde kappersbedienden in de grote steden van het westen van het land zal de regeling geen voordeel, maar eer der nadeel brengen, omdat de fooien hier soms aanzienlijk zyn. Het ODtstaan van het kwaad van „zwarte lonen" zal krach tig tegengegaan moeten worden door de organisaties in het kappersbedrijf. Te recht kan de vraag gesteld worden of de datum van invoering wel zo gelukkig is. omdat het publiek tegen de feestdagen juist gewoon is het kapperspersoneel met een extraatje te bedenken. op een cowboy dan op een stierenvech ter leek. Merkwaardig toch dat de Ned. Opera altijd zwakke buitenlandse gasten moet engageren. Een Scipio Colombo is heel wat beter als Escamillo. De Micaela van Jeannette van Dijck ben plaats gehad worden daardoor ge ëlimineerd. De provisieregeling op basis van de omzet is niet verplicht. De bedienden zullen ook bij de vakraad voor het kap persbedrijf een vast loon kunnen aan- T.v. schaadt vogels Er wordt reel geklaagd over de last welke vogels ondervinden wan tele visie. Duivenliefhebbers pelot'en dat hun vogels schichtig worden door an tennes op daken en in kringen van dierenbescherming maakt men zich bezorgd over gekooide vogeltjes. Er zijn al waarschuwingen geuit om deze vogels niet te dicht by een tele visietoestel te zetten omdat z\j hinder zouden ondervinden van de uitstra lingen in hoge frequenties. Zoals het gewoonlijk gaat met nieuwig heden, is men het er niet ot>er eens of vogels nu werkelijk geschaad wor den door televisie-stralen of niet. En dus zyn er allerlei onderzoekingen gaande Britse wetenschapsmannen hebben daar aan ook deelgenomen en z\j zijn tot de conclusie gekomen dat de zorgen niet overdret'en zyn, twant in de vrije natuur verwijderen vogels zich van een zendantenne. Binnen een straal van 5 km rondom de In Eschborn bij Frankfurt heeft de televisiemaatschappij Freiee Fernsehcn, die het tweede Duitse programma gaat exploiteren, een hoeve gekocht met een terrein van 3 ha. In hoog tempo wordt hier door verbouw en nieuwbouw een televisiestudio opgetroggen. Half de cember moet het complex gereed zijn AVRO verhoogt de contributie De AVRO heeft in loon- en (papier-) prijsstijgingen aanleiding gevonden om de contributie (tevens abonnementsgeld voor het programmablad) van 5 op 6 gulden per half jaar te brengen. Voor leden'abonnees die op 31 december a s. zijn ingeschreven gaat de verhoging pas op l juli 1961 in. In de eerste helft van 1961 hoopt men het programmablad volgens be kende plannen in koperdiepdruk en met vierkleurenpagLna's te kunnen la ten verschijnen. Benoemingen bij KRO De perschef van de KRO, de heer G. van Beek, die reeds enkele jaren waar nemend perschef van de NTS was en dus zijn werktijd dagelijks tussen beide organisaties verdeelde, is nu geheel overgegaan naar de NTS. In zijn plaats benoemde de KRO tot perschef de as sistent van de heer van Beek, de heer A. van Tompu'tte. Maar deze krijgt ook weer een as sistent en wel mr. A. Schmitz (die ook perschef van de Floriade was). De heer Schmitz, journalist van professie, zal voorts de programmaleiding van de televisiesectie van de KRO assisteren. Een Amerikaanse fabriek heeft het kleinste radiotoestelletje ter wereld geproduceerd. Formaat: suikerklontje. Het dingetje weegt echter wel wat zwaarder dan een klontje en dat is maar goed ook. dan wordt het zeker niet per ongeluk in de theekop ge deponeerd. De fabriek heeft gebruik gemaakt van germaniumdioden, transistors en miniatuur-onderdelen bij de construc tie, maar een luidsprekertje is er niel bij. Wel een draadje dat verbonden ia met een oorknopje zoals een gehoor, apparaat dat heeft. Hierdoor kan men heel goed luisteren. Het suikerklontjeis bedoeld als en specimen van fabricake-techniek en men zal er heus geen massa-produktie van maken. mast worden vrijwel geen nesten ge bouwd. Het schijnt dus waar te zyrw dat de diertjes de sterke stralingen niet poed verdragen. Daarom voor alle zekerheid maar op gepast met uw kanarie of parkietjes in de huiskamer: zet ze zover moge lijk van het televisietoestel af. Men kan nooit meten. Bij de Belgische omroep heerst grote drukte in verband met de televisie-uit zending van het koningshuwelijk, dat op donderdag 15 december a.s. wordt gesloten. RESA-HILVERSUM Beter Schriftelijk Onderwijs Wiskunde L0. en M.O.A. Handelskennis L0. en M.B.A. Prsktijkez. Boekh. en Hsndeleeerr. GESLAAGD DANK ZIJ... Rese-Hilversure 41 „Ik wel. In Cuba waar een paar opstandelingen van Fidel Castro een Viscount tot landen dwon gen. Ze kozen echter een nog slechtere plaats uit dan hier en als ik me niet vergis, waren er maar een stuk of twee overlevenden. Misschien bracht dit onze vrienden op een denkbeeld het zou me niets verbazen". De stewardess luisterde nauwelijks en scheen afweer aan een ander probleem te denken. „Waar om vermoordden ze kolonel Harrison?" Ik haalde de.schouders op. „Misschien kon hij te goed tegen het slaapmiddel. Misschien zag hij te veel of wist hij te veel. Misschien beide". „Maar nu is het hun bekend dat u te veel zag en te veel weet!" Ik had heel graag gewild dat ze onder het pra ten maar niet steeds naar me keek, want haar ogen zouden zelfs iemand als dominee Smallwood tijdens een van zijn preken week gemaakt heb benEen verontrustende gedachte", gaf ik toe. ,Het laatste half uur werd ik er verscheidene malen door geplaagd. Ongeveer vijfhonderd maal zou ik zelfs durven zeggen". „Praat niet zo! Vermoedelijk voelt u zich nel zo min op uw gemak als ik. dokter Mason". Ze huiverde. „Laten we hier weggaan. Het is hier verschrikkelijk. Watwat was dat?" „Wat was wat?" Ik trachtte zo rustig mogelijk te spreken, maar gluurde toch wat zenuwachtig om mij heen. Misschien had ze gelijk en was ik inderdaad even bang als zij. „Er klonk buiten een geluid". Ze fluisterde en haar vingers grepen zich in het bont van mijn parkaAlsof er iemand op de romp tikte". „Onzin!" Ik zei het wat ruw. maar hield al mijn spieren gespannen. „U begint zo langzamer hand Midden in de zin zweeg ik. Ditmaal zou ik er een eed op gedaan hebben dat ik iets had gehoord en het was duidelijk dat het Margaret Ross ook niet ontgaan moest zijn. Ze keek over haar schou der in de richting van het geluid en wendde haar gezicht dan heel langzaam weer naar mij. Haar ogen waren wijd opengesperd. Ik duwde haar han den weg, pakte mijn revolver en mijn staaflamp. zonder einde dooi ALLISTAIR MACLEAN sprong op en begon te hollen. In de cockpit bleef ik stokstijf staan. Wat was ik een idioot ge weest om de schijnwerper te laten branden. Het felle licht verblindde me en maakte me tot een volmaakt doelwit voor iemand die buiten met een revolver in de hand en in de sneeuw gehurkt op me zat te wachten. Lang aarzelde ik echter niet. Het was nu of nooit, want ik had wel de gehele nacht in die stuurhut opgesloten kunnen blijven zitten in ieder geval tot de batterij van de schijnwerper opgebrand zou zijn. Met mijn hoofd naar voren werkte ik me door de voorruit, kreeg nog net een stijl te pakken en voordat ik het besefte lag ik al. plat op de ijskorst. Vijf seconden bleef ik liggen en luisterde gespannen. Ik hoorde alleen het gekreun van de wind en het gesis van de over de bevroren sneeuw voortgejaagde ijs naalden. Het geluid was nog nooit zo opvallend duidelijk te onderscheiden geweest, maar ik had ook nooit met een onbedekt oor op de ijskap ge legen. Het hart bonsde me pijnlijk tegen de rib ben. Dan krabbelde ik overeind en terwijl het licht van mijn lamp zich in brede baan door het aardedonker boorde, rende ik, in mijn haast uit glijdend en struikelend, om het vliegtuig heen. De tweede maal deed ik het in de omgekeerde richting. Er was niemand. Onder de neus van het vliegtuig bleef ik ten slotte staan en riep zacht de naam van Margaret Ross, die onmiddellijk bij de voorruit verscheen. „Niemand te zien", zei ik. „We schijnen 't ons heiden dus verbeeld te hebben. Klim er maar uit. Ik zal u helpen". Ik ving haar op en liet haar voorzichtig op de grond zakken. „Waarom liet u me hier alleen?" stamelde ze „Het was ontzettend afgrijselijk! Diedie doden.... waarom ging u weg?" „Het spijt me". Het leek me niet het moment om commentaar te leveren op alle vrouwelijke onrechtvaardigheid, onredelijkheid en tegen alle logica indruisende gepraat. De stewardess had al meer dan genoeg moeten meemaken wat verdriet en ruw optreden betrof. „Het spijt me", herhaal de ik. „Ik had het niet moeten doen, maar gunde me niet de tijd om na te denken". Ze beefde zó hevig dat ik mijn arm om haar heensloeg en haar dicht tegen me aanhield tot ze wat gekalmeerd was. Dan nam ik de schijnwerper en de batterij in mijn ene hand, klemde de andere om de ijs koude vingers van Margaret Ross en samen lie pen we terug naar de hut. Toen de stewardess en ik bij de hut kwamen, bleken Jackstraw en de anderen juist klaar te zijn met de montage van de tractorcarrosserie en wa ren een paar van de mannen reeds in de hut ver dwenen. Ik nam niet de moeite het werk te con troleren. want als Jackstraw zich met iets be lastte. was het altijd volmaakt in orde. Ik wist dat hij me dat laatste uur gemist moest hebben, maar ook dat hij er niet de man naar was om me vragen te stellen wanneer de anderen in de buurt waren. Ik wachtte dus tot iedereen de hut had op gezocht, pakte dan de Eskimo bij de arm en trok hem het donker in: ver genoeg om ongestoord te kunnen praten, maar toch ook weer niet zo ver dat we gevaar liepen het gele schijnsel van de koekoeken uit het oog te verliezen om in een nacht tweemaal te verdwalen, was tweemaal te veel. Jackstraw hoorde me zwijgend aan en toen vroeg hij: „Wat doen we nu, dokter Mason?" „Dat hangt er vanaf. Heb je Joss nog gespro ken?" „Een kwartier geleden in de tunnel". „Hoe staat het met de radio?" „Slecht. Joss mist een aantal condensatoren en reservebuizen. Hij heeft er overal naar gezocht en vermoedt dat ze gestolen werden". (Wordt vervolgd) Alle Eurovisie landen hebben al ge contracteerd voor de uitzending, die ook door Nordvisie wordt overgenomen. Dus zal de Belgische omroep zo goed mogelijk voor de dag komen. Natuurlijk heeft men behalve de te- levisiezorgen ook de radioproblemen, want ook alle Westeuropese radio-om roepen zullen reportages geven en zen den daarvoor verslaggevers en technici naar België. Ook vele buitenlandse te levisiecommentators worden verwacht. Om al deze mensen op goede posten onder te brengen en van sprceklijnen le voorzien, komt heel wat kijken. De tijd is vrij kort en daarom is men met vele medewerkers hard in de weer. De Belgische omroep heeft in de te levisie-uitzending van het huwelijk tus sen prins Albert en prinses Paolo een grandioze -generale repetitie" gehad. Men heeft ook toen zijn best gedaan, maar helemaal foutloos bleek de tech nische en artistieke organisatie toen niet te functioneren. Er traden nogal wat leemten op en men is vastbesloten profijt te trekken van het geleerde en nu die leemten netjes weg te werken. Daarom zullen er in totaal 19 came ra's worden gebruikt bij hel in beeld brengen van de huwelijksplechtigheid, dat is zes meer dan bij het huwelijk van prins en prinses. Het gaat er om. dat er tijdens de re portage van de tocht van het koninklijk paleis naar de St. Gudule geen onder brekingen voorkomen en dat ook tij dens de kerkelijke plechtigheid de gang van zaken rustig en nauwkeurig kan worden gevolgd. Tal van repetities aan de hand van een volledig draaiboek worden voorbereid, opdat België een goed figuur zal slaan in het oog van vele miljoenen kijkers. Natuurlijk wordt de uitzending op telerecording vastgelegd en dan ver menigvuldigd. opdat men niet alleen goede archiefstukken behoudt, maar men ook veraf gelegen landen opnamen kan toezenden. Het geheel wordt een co-produktie tussen de Vlaamse en de Waalse tele visie. Voor deze belangrijke gebeurte nis zal men eendrachtig samenwerken, tweetalig uitzenden en de strijdbijl be graven. Zodat onze verwachtingen hoog ge spannen mogen zijn! vanavond De KRO zorgt na het NTS-journaal dat om 8.20 uur is afgelopen, voor het televisieprogramma Dit begint met het magazine „Brandpunt", waar na Teddy en Henk Scbholten weer gasten ontvangen in „Zaterdagavond- akkoonden". Tot slot om 10 uur een Hitchcockfilm: „Panne". vanavond Een ouverture van Rossini, het 2e pianoconcert van Beethoven in Bes en vijf Griekse dansen van Skalkollas staan op het programma. dat het Radio Kamerorkest en de Italiaanse pianist Lodovico Lessona uitvoeren in de rubriek „Populaire klassieken" van de KRO. tussen 8 en 9 uur. Maurits van den Berg dirigeert. Om 9.10 uur begint het programma Tie relantijnen en om 11.05 uur kunt u weer luisteren naar Meesterwerken van de religieuze muziek- Alle bekende medewerkers zijn weer present in het VARA-programma „Week uit week in", dat tussen 8.05 en 915 uur dn de ether is. Om 10 uur wordt het vervolghoorspcl „Scaramouche" uitgezonden, om 10.40 hoort u Ton van Duinhoven weer als Victor Voerman in „Niet storen" en daarna praten Theo Uden Masman en Thom Keiling over nieuwe platen.. Programma voor morgen ZONDAG 20 NOVEMBER 1960 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. NCRV: 8.0o NW« en weeroverz 8.15 Orgelrecital. LKO>R: 3.30 V d Jeugd 9 00 Morgen gebed KRO9.30 Nw.« 9.43 Gram 9.35 Inleiding Hoogmis 10.0o Hoogmis 11.30 Gram 11.40 Kamcrmuz 12.10 Strijkork, vokaal ens cn sol 12.35 Lichie mui 13.00 Nws 13.05 De hand aan de ploeg. lezing 13.10 De Wadders, hoorepel 13.30 Strijk ork 13.45 V d Jeugd 14.15 Concertgo- bouwork 15.00 Gram 15 2o Wat ons be zig houdt, lezing 15.30 Muzikale aspec ten: muzikale lezing 16.00 Sport '«.30 Veepers. CONVENT VAN KERKEN: 17.O0 Geref kerkdienst. 18.15 De Gereformeerde Kerken on de Oecumene, gesprek. NCRV: 18.30 V'erz progr 10.00 NWs uit de kerken 19 05 Sa menzang 19.30 Weg en werk der kerkher vormers: MelanChton, Luthers vriend en medewerker, lezing KRO: 19.45 Nwa 20.00 Licht progr 20.30 Act 20 35 Gevar mui 21.05 Chansons 21.30 Toltèn, klank beeld 21.40 Moen'uus. nrien linde en mien mensch'n. klankbeeld 22.25 Gram 22.30 Nws 22.40 Avondcollege: Radiolesson 23.00 Avondgebed 23.15 Amuf muz 23.40 Gram 23.55—24.00 Nwi Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. VARA 8.0o Nws 8.18 GevaT progr 9.45 Geestelijk leven, toespraak. VPRO: lO.Oo V d Jeugd IKOR: 10.30 Herv kerkdienst 11.30 Vragen, beantw. VPRO: 11.45 Ber uit de kerken AVRO ;2.0o Lichte muz 12.30 SporU«piegel 12.33 .Lichte muz 13.00 Nws 13.07 Do toe stand in de wereld, lezing 13.17 Meded of gram 13.20 V d milit 14.00 Boekbespre king 14.20 Kamerkoor J4.35 Fllmpraatje M.50 Lichte muz 15.15 Actie Toltèn 15.30 Kamerork 16.15 Jazzmuz 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Gesprekken met luisteraars lezing 17.15 Honderd Jaar modernisme, le zing. VARA: 17.3o V d Jeugd 17.50 Nws. sportuitel en sportjourn. 18.3o Lichte muz 18.55 Joumalistenfo- rum 19.30 Cabaretprogr. AVRO 20.00 Nws 20.05 Lichte muz 20 35 De Prediker en zijn prooi, hoorspel (deel 6) 21.15 Promenade, ork en soliste 21.50 Gram 22.3o Nws en meded 22.45 Journ 23.0o Volksliederen 23.15 Sportuitsl 23.2o New York calling 23 25 N-wc Franse gram 23.55—24.00 Nws. TelevislpproRr. NTS: Eurovisie Amster dam: Rep Jachtspringconcours (15.30 17.30 20.00 Actie Toltèn. VPRO: 20.45 Bouwmeesters der cultuur, filmdocumen- taire 20.55 Reisverh 21.15 Fiesta Gitana: Spaanse dan» en muziek. NTS 22.00 22.3o Sport. Programma voor maandag MAANDAG 2j NOVEMBER 1960 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. NCRV: 7.00 Nws en SOS-teer 7.13 Gram 7.30 Een woord voor de dag 7 40 Gewijde muz 8.00 Nws 8.15 Radiokrant 8.35 Gram 9.00 V d zieken 9.35 Waterst 9 4o V d vrouw 10.10 Gram 10.15 Theologische etherleergang 11.0q Gram 11.25 Quiz (herh) 12.00 Lichte muz 12.25 V. boer cn tuinder 12.30 Land en tuinbouwmeded 12.33 Carlllonspel 12.53 Gram of act 1300 Nws 13 16 Metropole- ork 13.45 Gram 14.05 Schoolradio 14.35 Gevar progr (herh) 15.35 Gram 16.00 Bij beloverdenking 16.30 Pianorecital 16.53 Gram 17.00 V d kleuters ]7.15 V d jeugd 17.30 Gram 17.40 Beursbcr 17 46 Regerings- uitz: Ned. Nieuw-Guinca: Oud en Nieuw door F Klrihio en Ed Polansky. 18.00 Orgelspel 18.30 Verz progr 19.00 Nws en weerber 19.10 Op de man af. praatje i9.15 Gram 19.25 Toespraak 19.30 Radiokrant 19.50 Promenade onk en »o! 2035 May-day, hoorspel 31,30 Gram 21.40 Kamerork en soliste 22.00 Volk en Staat: pari cotTwn 22.15 Kamcrmuz 22.30 Nws 22.40 Avondoverdenking 22.55 Boekibespr 23 05 Omr ork 23.55—24 00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. AVRO 7 00 Nws 7 10 Gym 7.20 Gram 8 Oo Nws 8.15 Gram 9.00 Gym v oudere luisteraars 9.10 De groenteman 9 15 Gram 9.40 Mor genwijding lO.Oo Gram 11.00 Idem 11.45 Voordracht 12.00 Lichte muz 12.30 Land en tuirtbouwmedcd 12.33 Voor ons platte land. praatje 12.43 Zang en orgel 13.00 Nws 13.15 Meded en gram 13.25 Lichte muz 13.55 Beursteer 14.00 Fluit en piano 14.30 Gram 14.50 De komende belasting herzieningen. lezing 15.05 Gram 16.30 Mc- tropole-ork cn koor ;7.00 V d padvinders 17.15 Gram 17 50 Milit comm 18.00 Nws 18.15 Pollt lezing 18.25 Lichte muz 18.50 Openbaar kunstbezit, lezing jO.OO Gitaarspel 19.30 Muzik lezing 19 45 V d Jeugd 20.00 Nws 20.05 Gevar progr 22 30 Nws, beurstoer van New York en meded 23.00 Gram 23.55—24.00 Nws. Televlsleprogr. NTS: 20 Q0 Journaal cn weeroverz VARA: 20.20 Actueel program ma 20.3o Filmvenster 20.55 Muzik progr 21.10 Broadway express, filmimpressie 31.30 Cabaretprogr. to, Finale. Allegro leggiero aseat, Lamou- reux Orkest, Parijs nlv. Igor Markevltch. II Georges Bizet Jou* d'Enfant». kleine orkestsuite op. 22. Marrhe (Trompette et Tamtoour). Berceuse (La Poupèe). Im promptu (La Touple), Duo (Petit Marl, Petite Femme), Galop (Le Bal), Lamou- reux Oreest, Parijs olv. Igor Mnrkevitoh. UI. Edouard Lalo: Concert voor cello en orkest In d Icl.t., Prélude Lcnfo Allegro maestoso. Intcremzzo Andantino con mo to. Introduction. Andante Allegro vivace, Caspar Cassado. cello, Pro Muulca Orkest, Wenen olv Rudolf Moralf IV Claude De bussy La Mor, De l'aube ft midi sur la mer. Jeux de vagues. Dialogue du vent et de la mer. Lamoureux Orkest, Parijs olv Igor Markeviteh V Albert Roussel: Baechua et Ariane op 43 (2e suite). La moureux Orkest, Paria olv. Igor Marke viteh.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7