psisf Cuba een groot wapenarsenaal RDTERDDN Belgisch minister treedt onder politieke druk af ^3!!^ Hoe leren we béter zingen? Ouderdom van boom DE QUAY ANTWOORDT RAHMAN EUROPESE LANDBOUWPLANNEN VAN DER MANDELE ONDERSCHEIDEN WEER BEZOEK UIT THAILAND DE BETALINGSBALANS Controle uitslagen verkiezingen WITTE KRUIS Dienstplicht geheel afgeschaft Coalitie van radicalen en socialisten Puistjes - Pukkels DERMASEPT-ZEEP s Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft gisteravond meegedeeld dat de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, gisteren de brief van de premier van de Maleise federatie, Toenkoe Abdoel Rahman heeft ontvangen, waarin laatstgenoemde verzoekt om „overleg over een aantal punten van gemeenschappelijk belang Het antwoord van de minister-president wordt vandaag nog verzonden, zei de woordvoerder gisteravond. Prof. De Quay stelt in zijn antwoord, dat hij en de minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns de premier van de Maleise federatie gaarne zullen ontvangen. Over de da tum van het overleg, waarover nog overeenstemming moet worden be reikt, werd door de woordvoerder niets meegedeeld. De commissie voor internationale sociaaleconomische aangelegenheden van de S.E.R. heeft de ministers van landbouw en visserij, economische zaken en buitenlandse zaken haar advies uitgebracht over de definitieve landbouwvoorstellen van de Europese commissie der E.E.G. In het alge meen handhaaft de commissie haar bezwaren tegen het algemeen land bouwbeleid voor de E.E.G.-landen, zoals dat is voorgesteld. Zij schaart zich achter een groot aantal punten, onder andere de verruiming van het onderlinge handelsverkeer voor een groot aantal produkten en consta teert tot haar voldoening dat in de definitieve voorstellen ook een plaats is ingeruimd voor de sociale politiek in de landbouw, maar zij maakt bij voorbeeld bezwaar tegen de wijze waarop de richtprijzen worden vastge steld. De ambassadeur van de Bondsrepubliek in Den Haag, dr. J. Löns, heeft gisteren aan een lunch, uit naam van de president van de Bondsrepubliek aan de op 1 november tachtig jaar geworden dr. K. P. van der Mande- le. oud-voorzitter van de Kamer van koophandel en fabrieken voor Rot terdam. de versierselen behorende bij de onderscheiding van grootkruis van verdienste met ster, van de orde van verdienste van de Duitse Bonds republiek uitgereikt. Prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, vice-voorzitter van de Nederlands- Duitse kamer van koophandel, heeft gistermiddag in het Kurhaus te Sche- veningen tijdens een buitengewone algemene vergadering van de leden van deze kamer aan de heer Van der Mandele het erelidmaatschap van de Kamer, met oorkonde, aangeboden. Beide onderscheidingen zijn verleend op grond van de grote verdien sten van dr. Van der Mandele voor het na de Tweede wereldoorlog her stellen en op gang brengen van de goede betrekkingen tussen de Bonds republiek Duitsland en Nederland. De staatssecretaris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft gisteravond in hotel Des Indes in Den Haag autoriteiten en zaken lieden uit Thailand ontvangen. Bij deze ontvangst waren vooraanstaanden uit industriële en handelskringen aanwezig, die de eerste contacten kon den leggen voor besprekingen in de komende dagen over de im- en export met de Thailanders. onó te cfaót FRITS A. MEHRTENS De minister van financiën heeft aan de Staten-Generaal een over zicht gezonden van de voorlopige betalingsbalansgegevens over het der de kwartaal 1960, die door de Nederlandsche Bank zijn opgesteld. Blijkens de desbetreffende gegevens op kasbasis bedroeg het overschot op lo pende rekening over de genoemde periode 313 min. (Vorig jaar 345 min.) In de eerste drie kwartalen van 1960 liep het overschot zodoende op tot 858 min. (Vorig jaar 1.060 min.). Voorzover uit de thans beschikbare gegevens valt af te leiden, week het overschot van de lopende rekening op transactiebasis over de eer ste negen maanden van 1960 weinig .af van het overschot op kasbasis.( In dezelfde periode van 1959 was de transactiebalans ruim 100 min. gunstiger dan de kasbalans. Het particuliere kapitaalverkeer op kasbasis vertoonde in het derde kwartaal 1960 een tekort van 127 min. De verkoop van binnenlandse effecten hield onverminderd aan, waartegenover evenwel de aankoop van buitenlandse effecten, investeringen in en kredietverlening aan het bui tenland stonden. Daardoor resulteerde het particuliere kapitaalverkeer in een kapitaalexportsaldo. Het kapitaalverkeer van de overheid vergde 52 min. Het tekort op de kapitaalrekening als geheel bedroeg 179 miljoen. Het overschot op de totale betalingsbalans bleef beperkt tot 134 min. Dit overschot kwam tot uitdrukking in een vermeerdering van de goud- en deviezenvoorraad van de Nederlandsche Bank ad 378 min. Daarentegen verminderde de deviezenvoorraad bij de deviezenbanken met 168 min. De positie tegenover het internationale monetaire fonds verminderde met 13 min. Voorts werd 89 min. aflossing ontvangen op geconsolideerde vorderingen voortvloeiende uit betalingsakkoorden. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft meege deeld dat Cuba minstens 28.000 ton wapens uit communistische landen heeft ontvangen. De wapens om vatten automatische geweren, ma chinepistolen, veldgeschut, hou witsers en acht jachtvliegtuigen. De communistische landen hebben bij gedragen tot vergroting van de spanning in het Caribische gebied door de Cu baanse economie te belasten met buiten sporige wapenaankopen en door de agressieve politiek van minister-presi dent Castro te steunen. Sedert juli hebben minstens twaalf Russische schepen wapens in Cubaanse havens ontscheept. Het laatste schip loste op 7 november 6.000 ton wapens in de haven van Preston. De Cubaanse strijdkrachten zijn gro ter dan welk leger in de Latijns-Ameri kaanse landen ook en tienmaal zo groot als onder de afgezette president Batis ta. Cuba heeft een militie van ruim 200.000 man en een grote hoeveelheid zwaar materiaal. De aankopen in de communistische landen omvatten onder andere: 45.000 Tsjechoslowaakse automatische geweren, 10.000 machinepistolen. 150 mortieren, veertig tanks, 25 stukken veldgeschut, 55 houwitsers, tachtig luchtdoelkanon nen, tien hefschroefvliegtuigen en vijf tien mobiele radarinstallaties. Enkele strategische plannenmakers van Nixon hebben opdracht gegeven een controle te houden, die zou kunnen lei den tot het herstellen van de stemmen in acht staten en mogelijk een overwin ning zou kunnen opleveren voor de Re publikein Nixon. Er zijn naar schatting 25.000 schrifte lijke en telegrafische klachten ontvan gen, waarin gewezen wordt op onregel matigheden, die bij de verkiezingen zou den hebben plaatsgevonden. Tot nu toe heeft Kennedy nog een voor sprong van slechts 180.000 stemmen. Hij heeft echter nog altijd 31 kiesmannen meer achter zich dan de vereiste meer derheid van 269. In tenminste twee van de aan Kennedy toegedachte staten zou een overwinning voor Nixon uit de bus moeten komen, wil deze nog een kans hebben op het presidentschap. Advertentie JUNKER^ RUH SNELDR0GERS 1 till VEILIG! M,e.- w1 De 85-jarige Winston Churchill, die dinsdag in zijn woning gevallen is en daarbij een beentje in zijn rug brak, heeft ,.eei. nogal onrustige nacht" ge had. Maar de genezing van zijn rug verwonding is bevredigend en baart geen zorg. „Hé, Piet, je hebt me het verkeerde boek gegeven DE echte PIJNSTILLER Inderdaad, verlaat u rustig op Witte Kruis. Zo gemakkelijk in te nemen want verkrijgbaar in drie vormen tabletten, poeders of cachets. Engeland heeft gisteren een einde ge maakt aan de militaire dienstplicht. Se dert 1939 had deze bestaan. John Hare. minister van arbeid en na tionale dienst, heeft dit in het Lagerhuis bekend gemaakt. Eergisteren nog ontvingen 2000 man nen hun oproep om zich te melden voor een diensttijd van twee jaar. Zij zijn de laatsten die opgeroepen werden krachtens het dienstplichtsche ma. aldus Hare. De Britse defensieplannen omvatten nu een beroepsleger van 165.000 man. Het territoriale leger wordt nu terugge bracht van 300 000 man, waaronder de dienstplichtigen die hun diensttijd ver vuld hebben, tot 190.000 man, allen vrij willigers. Tijdens de wereldoorlog had Engeland 5y« miljoen man oder de wapenen. Stil stiet PHARMACEUTISCHE FABRIEK «°TER HILVERSUM „MET EEN ZUIVER GEWETEN" DE BELGISCHE premier, Eyskens, heeft gistermiddag op een persconferentie bekendgemaakt, dat de minister van landbouw baron Albert de Vleeschauwer zijn ontslag heeft ingediend. Eyskens voegde eraan toe, dat men hieruit niet haastig moet concluderen dat De Vleeschauwer inderdaad betrokken is bij de affaire van het frauduleuze bankroet- „Ik vind dat hij er goed aan doet vol ledige vrijheid van handelen te vragen", aldus Eyskens, die formeel verklaarde niets te weten over malversaties waar aan de minister zich volgens het week blad Pourquoi Pas heeft schuldig ge maakt. Het blad had de minister er. zoals ge meld, van beschuldigd betrokken te zijn bij een frauduleus faillissement van een in Kongo werkzame onderneming. Het schreef dat er bij dit faillissement een bedrag van vijf miljoen frank aan de bezittingen van de onderneming was onttrokken. „waarvan baron De Vleeschauwer zijn deel heeft ontvan gen". Baron De Vleeschauwer is de zesde minister die de afgelopen twaalf maan den het Belgische kabinet verlaat. Het begon eind vorig jaar met het aftreden van minister Van Hemelrijck als be windsman op het ministerie van kolo niën, wegens onenigheid over zijn Kon- gobeleid. Anderhalve maand geleden legden vier ministers hun functie neer als onderdeel van een kabinetswijziging. De afgetreden minister, die verklaar de „onder politieke druk" te zijn afge treden, bood zijn ontslag aan in een brief met de volgende inhoud: ..Mijnheer de eerste minister, Zoals u weet had ik op 15 dezer persoonlijk aan de bevoegde instan tie gevraagd om gehoord te worden in het onderzoek over een oud-kolo niale zaak, waarbij men mij zou willen betrekken. Op 16 dezer werd mij medege deeld dat aan mijn verzoek gevolg Viggo Kampmann, de Deense socia listische leider, heeft gisteren een min derheidsregering gevormd, bestaande uit sociaal-democraten en radicalen. Jens Otto Krag behoudt zijn porte feuille van buitenlandse zaken en Kjeld Philip die van financiën. Het kabinet omvat vijf radicale ministers en een tiental sociaal-democraten. In het oude kabinet, een coalitie van drip partijen, hadden de radicalen vier ministers. De derde coalitiepartner, de Georgisten (partij voor belastingher vorming) verloor bij de verkiezingen van dinsdag alle zetels. Kampmann heeft koning Frederik gis teren de samenstelling van zijn rege ring meegedeeld. Voor de eerste maal bevat het Deen se kabinet een minister voor Groenland. Groenland is een Deense provincie en de benoeming van een afzonderlijke mi nister kan worden gezien als een afspie geling van de wens meer aandacht aan dit gebied te besteden. Jjt een dftftfce hy, Het bestuur van de P.v. d.A. heeft gisteren een verklaring uitgegeven over de oorlog In Algerije, „waarin beide partijen zich hebben sehuldig ge maakt aan gruwelijke wreedheden". Het bestuur vindt dat op korte ter mijn een wapenstilstand I een eind moet maken aan de strijd en dat daarom het rechtse verzet tegen de plannen van De Gaulie moet worden gebroken. Bij de tussentijdse ver kiezingen in Engeland, die zoals bekend een succes zijn geworden voor de li beralen. heeft het district Ebby Vale echter eer be wezen aan de man die het vroeger afvaardigde naar het Lager Huis: Aneurin I Bcvan. In Ebby Vale won namelijk de socialistische afgevaardigde Michael Foot. Ilij behoort tot dc vleugel van Labour, die van mening is dat Enge land desnoods eenzijdig een eind moet maken aan de kernbewapening. Volgens het Italiaanse tijdschrift Gente heeft Ma ria Beatrice van Savoyc, de jongste dochter van de Italiaanse ex-koning Um- herto het plan om te trou wen met Giorgio Gugliel- mone, een rijke jongeman, eigenaar van twee banken en een filmmaatschappij. Volgens het blad is haar vader ertegen, maar staat haar broer Vittorio Emanu el aan haar zijde, omdat die zelf wil trouwen met een niet-adelijk meisje. I Vier geleerder hebben in Amerika 360 muizen gedu rende een lange periode (sommige twee jaar de levensduur van een muis) elke dag olootgestcld aan sigarettenrook, maar geen enkele muis heeft longkan ker gekregen. Aldus een mededeling van het tabak instituut. De dagelijkse do sis rook liep uiteen van een halve sigaret tot zes sigaretten. I De Noorse' regering heeft gisteren de aan dc K.L.M. verleende concessie voor vluchten op Noorwe gen voor vijf jaar verlengd en uitgebreid. Behalve op de routes Amsterdam- Krlstiansand-Oslo en Am sterdam - Stavanger - Ber gen, zal de K.L.M. nu ook een dienst mogen onderhou den op de route Amster dam-Kopenhagen-Oslo. Het is niet bekend of de K.L.M. op korte termijn van deze nieuwe route ge bruik gaat maken. Opnieuw zullen volgende week 500 militairen worden ingezet om de boeren op de Zuidhollandse eilanden en in Zeeland te helpen bij het oogsten van dc aard appelen. Het zijn infante risten uit Arnhem en Schalkhaar. Zij lossen een ploeg af, die bestaat uit artilleristen, infanteris ten en cavaleristen. Schiphol beschikt thans over twee enorme hallen, waarin de grootste vlieg- l tuigen kunnen worden op geborgen. Als illustratie moge dienen dat men in hangar 10 „Albert Ples- man" een hele straat met woningen van drie verdie pingen en een zolderetage en met een lengt, van 200 meter zou kunnen plaat sen. Die grootte Is niet overdreven. Een Dc-8 straalvliegtuig is 46 meter lang, de spanwijdte van de vleugels Is ruim 43 meter en de staarthoogtc is niet minder dan bijna dertien meter. Het vracht- en passa- giersverkeer op Schiphol vertoont nog steeds een ge stage groei. In september werd 4065 ton vracht „ver scheept." zestien procent meer dan in september van het vorige jaar en over de eerste negen maan den van dit jaar was een stijging van 21 procent te zien vergeleken bij diezelf de periode in het vorige jaar. Aldus een medede ling van de luchthavendi rectie, die er voorts op wees dat de geruchten over een ovcrvleugcling van Schiphol door het Rot terdamse vliegveld Zes tienhoven elke grond mis sen. I De heer K. Voskuil, po litiek hoofdredacteur van Het Vrije Volk, treedt vol gend jaar wegens het be reiken van de pensioenge rechtigde leeftijd af. Als zijn opvolger zal worden voorgedragen mr. dr. Th. \V. van Veen, die thans ad junct-hoofdredacteur Is van het socialistische partij blad. I Met ingang van 1 decem ber zullen de scholen in Suriname beginnen met een vlaggeparade voor leerlingen en leerkrach ten. Iedere morgen be halve als het regent zul len zij rond de vlaggemast verzamelen. Bij het begin en het einde van de school week zal het Surinaamse volkslied tijdens het hijsen van de vlag worden ge zongen. zou worden gegeven, omdat dit toch de meest aangewezen weg bleek om aan het geheel een normaal verloop te geven en mij de meest elementai re rechten van verdediging te waar borgen. Sedert gisteren hebben de zaken een andere wending genomen. Teneinde te voorkomen dat de re gering en onze instellingen hierdoor verder op kwaadaardige wijze in 't gedrang worden gebracht, heb ik de eer u te verzoeken mijn ontslag als minister van landbouw aan Zijne Majesteit de Koning te willen aan bieden. De zaak in kwestie kan dan ver der regelmatig doorgaan. Voor zoveel dit hier te pas komt, wil ik u nogmaals de stellige verze kering geven, dat ik mij in geweten niets te verwijten heb: nooit heb ik in mijn particuliere en mijn ambte lijk leven een oneerlijke daad ge steld. Ik dank u, mijnheer de eerste mi nister, voor het vertrouwen en de vriendschap die steeds onze samen werking hebben beheerst. Ik zii geen reden waarom dit zou veran deren in onze gewijzigde functionele verhouding." Vrijwel onmiddellijk na het bekend- worden van het ontslag van baron De Vleeschauwer heeft premier Eyskens de portefeuille van landbouw aangeboden aan de Waalse senator Charles Heger. eveneens lid van de Christelijke Volks partij. De 58-jarige uit Namen afkom stige senator heeft het aanbod in beraad gehouden. Hij was reeds minister van landbouw van 1950 tot 1954. Advertentiën WANNEER ik in dit blad een stuk je voor u mag schrijven, zou ik graag eens een bijzonder prakti sche zaak onder uw aandacht wil len brengen. Uit het verloop zal u wel duidelijk worden, dat dit artikel tje eigenlijk óók zou moeten verschij nen in onderwijs- en kerkelijke or ganen: misschien willen de lezers wanneer hun deze zaak ter harte gaat daarbij een handje helpen! In het oktobernummer van „Mens en Melodie", een muziektijdschrift, lees ik deze advertentie: Het Bestuur van de Stichting „Ka tholieke Onderwijscentrale Ensche de" vraagt zo spoedig mogelijk een muzieklcerkracht voor 1. plm. 18 uren aan scholen voor g.l.o. en u.l.o. 2. de functie van organist 3. event, de functie van muziekdo cent aan een M.M.S. elders 4. voorts zijn nog verscheidene an dere reële mogelijkheden aanwe zig. Vereist is het bezit van het Ward- diploma en gewenst het diploma schoolmuziek. Ter verklaring het volgende. Het Ward-diploma is te vergelijken met algemeen vormend muziekonderwijs, waarbij een sterk accent valt op de scholing van de zangstem, een en ander gericht op de r.k. kerkmuzi- kale praktijk. Het diploma school muziek kan ge woonlijk alleen behaald worden na een volbracht eindexamen Con servatorium, orgel bijvoorbeeld. Met andere woorden: de man, die aan deze eisen voldoet, kan wat! Hij is niet alleen opge leid tot paedagoog voor de 6 tot 18- de, er kwam niets bij. je kwam niet verder. Oh, hoor ik sommige lezers antwoorden, maar dat wordt beter, er wordt op de kweekschool tegenwoordig vóél meer aan muziek gedaan! Dat is waar, ik weet het. Maar toch ik twijfel eraan of het veel zal helpen. Ik ken verschillende onderwijzers, die al door die nieuwe eisen zijn heenge gaan. Zij weten er inderdaad meer van. maar dat overbrengen kunnen al leen zij. die het zelf fijn vinden. Daar komt nog iets anders bij, iets wat een beetje op geloof lijkt. Een rekenles kun je nog wel geven met een streng gezicht, een zangles niet. Ik weet zelf wel, dal er onderwij zers zijn, die het prachtig doen, ik ken er vele voorbeelden van. Maar. ten eerste: ze zijn niet allemaal zo, een deel van de kinderen blijft dus van deze opvoeding verstoken. Ten tweede: een onderwijzer heeft vele vakken moeten bestuderen en kim niet dat in zicht hebben, dat de zangmusicus heeft. Op de middelbare scholen treffen we wel een vakman aan voor muziek. Maar hij zit in feite in een impasse, want hij beweegt zich in de top van een pyramide, welke geen basis heeft. Verschillende la gere scholen ko men samen op de middelbare school. Het muzikale ka liber van een eer ste klas is daar door méér dan kaleidoscopisch. Voor alle vakken hebben de kinde ren een ongeveer gelijke ondergrond, behalve voor mu ziek. Het zingen moet eigenlijk nog beginnen on op die leeftijd hebben vooral de jongens daarvoor een géne gekregen. U moest het zingen bij de dagopening op som mige christelijke scholen eens horen! DE SCHRIJVER jarige leeftijd; hij is oók een zelf standig instru mentalist. Hij kent de muziek niet al leen uit een boek je, hij is lichame lijk èn geesteijlk zelf aan de muziek, in haar wezen lijke gestalte, gewaagd. Alles, wat hij de kinderen leert, zal getoetst zijn aan de bredere dimensies die de muziek in haar grotere vormen heeft. Maar. en dat is uitermate gewich tig: een dergelijke muzikale figuur heeft levensvatbaarheid, hij kan be staan! En goed ook! Berekent u voor zichzelf maar eens tot welk salaris deze musicus komt; u kunt dan voor punt 2 waarschijnlijk 1.500 tot 2.500 aanhouden. Dat lijkt u wat veel voor een muzikant? Dat hangt er maar van af waar u kijkt. Informeert u maar eens bij een orkestmusicus, dat is dan iemand die alléén een conservatorium- diploma hoeft te hebben! Het effect van deze aanpak voor de kerkzang is wel te bevroeden. Im mers zondags speelt dezelfde man op het orgel de begeleidingen van de lie deren, die zo'n 500 kinderen in die week van hem hebben leren zingen. Op één ding moeten we nog even de schijnwerper richten. Wanneer we stellen, dat die muziekleerkracht in Enschede eigenlijk een cantor-orga nist is, is uit de advertentie toch wel duidelijk, dat het accent valt op het cantoraat. En dat is ook uitermate evi dent; ten slotte is een gemeente die goed zingt zónder orgel, altijd nog meer dan een prachtig bespeeld orgel waar bij de gemeente zwijgt! Wanneer wij deze vakman uit En schede nu eens projecteren op onze kringen, zien wij duidelijk, dat deze ene vakman uiteen valt in een aantal vakmannetjes, die dan dikwijls dilet tant zijn. Hoe gaat het op de lagere school? Ik weet nog precies hoe 't op de mijne was. Er was één meester, waar we hebben leren zingen. Hij kon de goede toonhoogte houden tegen de hele klas in, maar hij schreeuw de niet en daardoor hoorden wij pas aan het eind, dat wij gezakt waren. Daarom zongen we de volgende keer wat zachter, om hem ook onderwijl te kunnen horen. En wanneer je zo ver bent dat je kinderen kunt leren zingen en luisteren tegelijk, dan ben je een heel eind. maar dan kun je ook wat. U zult wel uit ervaring weten hoe moeilijk het is om in je eentje de goede toon te houden als de omgeving „zakt". (Dit geldt overigens voor meer dingen dan het zingen!) Bij de andere onderwijzers was het niet veel, daar zong je wat je ken- Frits Mehrtens werd in 1922 te Hoorn geboren, studeerde aanvankelijk geneeskunde, dorh ging na het kandidaatsexamen naar het Amsterdams Conserva torium voor het hoofdvak orgel- leraar (bq dr. Anthon van der Horst), naar hij het einddiplo ma C2 behaalde. Kwam door de Lutherse werkgroep voor kerk muziek in aanraking met dc Duitse kerkmuziekbeweging en volgde daarop een aantal koor- en kantoryeursussen, geleid door Wilhelm Ehmann, Siegfried Reda en Helmut Bomefcld. Hu is cantor en organist van de Hervormde Maranathakcrk in Arasterdam-Zuid. Voorts is hij muziekadviseur van het 1KOR en docent voor de opleiding kerkelijk koorleider aan het Muzieklyccum te Amsterdam. 450) Het is veelal moeilijk, de ouderdom van een levende boom te te schatten. Is hfj eenmaal omgehakt, welaan, dan is het een koud kunstje, maar dan is het exemplaar ook met een ter ziele en ia ons de gelegenheid ontnomen om op de hoge ouderdom te pochen. Want wat geweest is, is geweest. Daarom hakt men een boom in de regel niet om wanneer men zijn ouderdom wil weten, doch pro beert men het met schattingen die dat zU er direct aan toegevoegd weieens aanzienlijk willen uiteenlopen. We zouden geneigd zijn de oudste boom van Europa te zoeken, niet in de oude cultuurge bieden waar Im mers sinds eeuwen de bijl zwaait doch in Oost- of Noord-Europa. In derdaad staat in Hennersdorf in Si- lezié een taxus van bijzondere ouder dom. wiens leeftijd op 1400 jaar wordt geschat. Maar de boom in Sudetenland bij Krombach eveneens een taxus wordt voor 600 jaar ouder gehouden. Toch zijn dit nog niet de oudste bomen, want een taxus op het kerkhof In York shire (Engeland) wordt door plaat selijke optimisten een leeftijd ge schonken van 4000 jaar, maar ken ners trekken er nog 1000 jaar af. zodat nog altijd een leeftijd van 3000 Jaar voor redelijk wordt gehouden. Deze oude. sinds mensenheugenis voor heilig gehouden taxusboom Is een tijdgenoot der Egyptische pharao's en heeft, onberoerd door de toneel stukken der mensen, het leven voort gezet. nadat de opperpriesters van Egypte, die zich ..de heersers der wereld voor alle eeuwigheid" noem den, tot stof waren vergaan en geen sterveling hun naam meer kende. Hij was getuige van de bronscultuur der Kelten, van de zegetochten der Ro meinse legioenen, van de gevechten tussen de Angelen en Saksen die el kaar de heerschappij betwistten, de eerste prediking van het Christen dom, de Invallen der wrede Denen, de Invasie der Nor- mandlërs; Ja, zelfs het „Eeuwig Edict" en dergelijke frat sen méér heeft hij onberoerd over leefd. Wat zinloos moeten ons die voort durende menselijke strjjd-vragen en twisten toeschijnen in de schaduw van deze boom, die vele volken en culturen heeft zien gaan en komen! Hoe pijnlijk voor onze persoonlijke onbelangrijkheid! En nu moeten we eens gaan zoe ken naar de verloren gulden. Maar om dit omstandige verhaal uit de doeken te doen zullen we tot de vol gende keer moeten wachten. In de kerk zit 's zondags weer een andere figuur op do orgelbank. Is hij vakman, dan houdt hij zich met meer of minder moeite op de been door het geven van pri- vé-instrumentaa 1 - lessen. Het orgel baantje is wannéér het betaald wordt een welkom bijbaantje of een publi citeitsmogelijkheid om aan leerlingen te komen. Met het zingen van de school kinderen heeft hij praktisch niet van doen. Dat moeten wij de organist overigens niet verwijten, dat is het ge volg van een ontwikkeling. In 1574 zei de Synode: „Aengaende het spelen des Orghelen in de gemeenten, houd men dat het gansch behoort afgheset te wesen, volgens de leere Pauli, 1 Cor. KVI. 19". En vier jaar later: dat de orghelen, ghelijck se voor een tijd ge- dhuldet waren, alsoo met den eersten ende op 't aldergevoegelijckste. moes ten weggenomen worden". De Synode van Middelburg van 1581 herhaalde dit bevel tot afbraak nog eens. In de mees te gevallen kwam het niet tot afbraak, omdat de orgels een stadsbezit waren, echter wel is duidelijk, dat het orgel spel van richting moest veranderen: het raakte los van de liturgie en ver dween door het portaal waar boven staat: ,,1'Art pour l'Art", de kunst om de kunst. En in die situatie zitten wij veelal nóg. De organist bij ons is iemand, die toch eigenlijk aan zijn volledige trekken komt op een orgelconcert, een manifestatie die zich dikwijls niet on derscheidt van een piano- of vioolreci tal. Dat afbraakbevel lag in de lijn van Calvijn. Deze wenste geen orgel in de kerkdienst. Maar hij wenste iets an ders wél: dc kerkmusici die door dc alteratie brodeloos werden, kregen de opdracht de jongens dc psalmen te le ren zingen. En hoe! Daar zijn wij stumperds bij! Op school werden de psalmen vier stemmig gezongen tijdens de gebeds tijden, 's morgens, 's middags en 's avonds, cn daarenboven vóór en na dc maaltijden. Uit de Geneefsc Litur gie van 1543 blijkt, dat Calvijn het koor liet meewerken bij de eredienst in de zin van „voorzangerskoor", dc kinderen moesten het voordoen, de ou deren eerst luisteren en daarna mee zingen. Weet u, die oude voorzanger, die sommigen uwer nog wel kennen, dat was eigenlijk de kerkmuzikale figuur, de cantor. Maar hij had vermenigvul digd moeten worden tot een koor. Maar dan had hij daar de tijd voor moeten hebben, dan had hij vakman moeten zijn. Maar hij was het niet, de organist was het, on die ging een andere kant op. Pianolessen en or gelconcerten op woensdagavond. Gedane zaken nemen dikwijls geen keer. Het is bovendien waarschijnlijk onbillijk om vanuit de twintigste eeuw hard te oordelen. Wanneer men leest welke moeite men bijvoorbeeld had om dominees te vinden, dan blijft er toch een grote bewondering over voor het onvermoeide ploeteren van onze voorouders. Maar Wanneer wij nu dc kans krijgen om deze zaak weer recht te zetten, wanneer nu de stukken gereed liggen om samengevoegd te worden, dan rust ten deze op ons een dure plicht. Het gaat om de cantor, die ook organist is. Het gaat, naast dc or kestmusicus. om de kerkmusicus. Wil die figuur levensvatbaarheid krijgen, dan zal dit centralisatie moeten be tekenen. En dan zien we onze scherven! Zo veel verschillende kerken en zoveel verschillende scholen Allemaal kringen met verschillende straal en verschillend middelpunt. Er is een uit gangspunt om tot één middelpunt te komen: het psalmboek.' Dat hebben Hervormden én Gerefor meerden samen opnieuw willen berij men. En dat doet men alleen, opdat men het samen zingen kan! Op dat psalm boek kunnen wij de Cantor weer fun deren. Dan kunnen veel scholen al weer samendoen en dan zullen de ker ken wel volgen. Immers. God wil tro nen op de Lofzang en waar Hij troont daar is het Eén Kerk. Want nobles se oblige: 150 psalmen berijmen is niet genoeg, men moet ze ook alle 150 kunnen zingen, en goed! Advertentie

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5