Toestand in Leiden wel zorgelijk, maar van een achterstand in de woningbouw is geen sprake Ook avondzitting over woningbouw Wethouder Drijber verklaarde het nog steeds hoge aantal woningzoekenden Agenda voor Leiden Jongeleen in LEIDSE raad: van de bedrag van 100 miljoen vergen Complete sanering binnenstad zou n Met goedkope woningbouw voorzichtig zijn BUREN Vele factoren in het spel Herv. Molenwijk beroept R.'dams predikant - NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 19 NOVEMBER 1960 Zaterdag I Rijksmuseum van Oudheden, 2.30 uur: O.-excursie naar Panorama der prehistorie. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum iet Daar moet je een vrouw voor zijn, lor Terence Dudley. I' Stadsgehoorzaal, 8 uur; Feestavond De loyalisten met revuegezelschap o.l.v. -ard Walden. Maandag Schouwburg, 8 uur: R.K. Toneelgroep s Gastspelers met Het witte schaap van Ëe familie, door L. du Garde Peach en Ian Hay. Stadhuis, 2 en 8 uur: Begrotingsraad. Aula academisch ziekenhuis, 8 uur: Uitreiking Landsteinerplaquettes en -pen ningen aan donors Rode Kruis door Drof. P. J. Gaillard. i De Burcht, 8 uur: Toneelavond Ons Crunnegerlaand, toneelclub uit Haarlem bet 't Kefeetje aan de grens, door S. van Wattum. I Lakenhal, 8 uur: Vereniging Oud-Lei- nden, Den Haag en zijn oude gebouwen. Oegstgeest. Zaal W. de Zwijger- iperk. Commissie huish. en gezinsvoor- :hting, lezing en dia's Ned. Fabrikaat. Dinsdag I Logegebouw, 8 uur: K. en O.-lezing Het Transe chanson van Béranger tot Bras- door Ben Levi. Filmzaal universiteit, 8 uur: K. en O.- ïstudiekring. De Vlinder, van E. Sam- konov. Academie, 4.15 uur: Ambtsaanvaarding f. Speijer, lector in faculteit der Genees kunde. I Waaggebouw, 5.307.30 uur n.m.: Dégu- tation du Comité National des Vins de rance. [Kleine Stadszaal, 8 uur: NRV. dr. L. D. J'Brongersma over Het witte hart van 'iNieuw-Guinea. Oegstgeest. Het witte Huis, 8 uur: (jaarvergadering Buitenlust. Woensdag Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Thea- er met Het Hemelbed, door Jan de Har- K. en O. Kleine zaal, Hogewoerd 106, 4 uur: Ope ning sociëteit S.S.R. door prof. dr. J. P. A. Mekkes. Rijksmuseum van Volkenkunde. 8 uur: Lezing door Gan Tiang Tek over Nieuwe archeologische vondsten in China. De Harmonie, 8 uur: Expogé, D. W. Ko lenbrander over Hoe leer ik muziek (waarderen? De Turk, 12.30 uur: Ned. Mij. voor Nij- jverheid en Handel, koffiemaaltijd, dr. M. Euwe over Computors. Rijksherbarium, 8 uur: Kon. Ned. Na tuurhistorische Vereniging, praatje over pnossen met microscopische demonstratie Idoor dr. S. J. van Ooststroom. Kerkzaal Acad. ziekenhuis, 12.1512.50 ^ïur: Middagpauze-bijeenkomst. I Zomerzorg, Leidse postzegelverzame laars. Donderdag Café Aniba, 8 uur: Door Eendracht Ver- ^nden. Stadsgehoorzaal, 8 uur: I Musici di Ro- a, voor K. en O. Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Thea- ;r met Het Hemelbed, door Jan de Har- voor K. en O. Receptiekamer academie, 7.15 uur: Re- :eptie bestuur SSR t.g.v. opening sociëteit :n 59ste dies natalis. Gulden Vlies, 2.30 uur n.m.: Ned. Ver. huisvrouwen, mevrouw Wina Bom >ver Wijn in de praktijk. Prytaneumzolder, 12.15 uur: LAK-zol- Idertoneel. Station N.S., 1.50 uur: Aankomst St. Ni- jeolaas. Stadsgehoorzaal. 2.45 uur: Sinterklaas feest van schooljeugd. Vrijdag j Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging van geeuwen. Filmzaal universiteit, 8 uur: Contactcom missie Kinderbescherming Leiden en om streken, zr. Marianne uit Venlo over so- Iciaal-pedagogisch werk onder de jeugd. I De Doelen. 5.30 uur: Rijnlandse club van Verbond Prot. Chr. werkgevers, W. Bak ker uit IJmuiden over Wat hebben wij te maken met de vorming van ons perso- neel? De Turk, 8.15 uur: Jaarvergadering Leidsche IJsclub. De Doelen, 8 uur: Genootschap Neder landEngeland, mr. H. Paget over The arts in the Netherlands and England. Foyer gehoorzaal. 8 uur: Ned. Chr. Reis Vereniging, kleurenfilms Zwitsers Ver keersbureau. Zomerzorg, 8 uur: Kynologenvereniging Rijnland, avond over hondenrassen. Schouwburg, 8 uur: VPRO-bindings- avond. Filmzaal universiteit, 12.30 uur: LAK- jauzefilms. Remonstrantse kerk, 8 uur: Chr. geloof tegenover techniek. Pieterskerk, 7.157.50 uur: Avondgebed. Zaterdag Stadsgehoorzaal. 8 uur: Jubileum-feest avond P. C. en Leembruggen. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Moulin Rouge (18 j.). Lido (2 30, 7 en 9.15 uur); Voetstappen in de nacht (14 j.). Luxor (2.30, 7 en 915 uur): Roman Holi day (a.l.). Rex (2 30, 7.15 en 915 uur): Michigan Kid (14 j.); donderdag: Handelaren in meisjes (18 j en 9.13 uur): Noblesse DIJNA twee-en-een-half uur heeft wethouder Jongeleen (p.v.d.a.) gistermiddag nodig gehad om de woning- problematiek van de Sleutelstad te ontrafelen. Enerzijds trachtte hij in een breed-opgezet betoog de kritiek te ont zenuwen als zou Leiden kansen hebben verspeeld, ander zijds kon hij zijn rede niet anders besluiten dan met de erkenning dat de momentele situatie zowel als het voor uitzicht hem met zorg vervult. Hij zei met stemverheffing dat hij voorgoed wenste af te rekenen met het fabeltje dat in Leiden sprake is van een achterstand in de bouwerij, en drong er bij de leden van de raad met klem op aan, vooral in het openhaar woorden achterwege te laten, die deze indruk zouden kunnen vestigen of versterken. 7 cn 9-15 uur); De Studio (2.; oblige (18 j Trianon (2.30, brug (18 j Tentoonstellingen Lakenhal, grafiek vau Chris en Lau rent van der Windt (tot 6 december). Lakenhal, schilderijen uit inzendingen voor de Wedgwoodprijs i960 (tot 28 no- »eraber). Musea, Instituten, leestalen e.d. Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28. Panorama der prehistorie (tot 15 december) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ruan- da-Urundi, (tot 31 oktober) De Waag 2.3U5.30 uur Pas op onze jleugd <un woensdag It oktober, ma.. !di. en wo ook 7—10 uur n.m.) I Inlichtingen kantoor VVV. Steensti lbelke aag geopend van 9 tot 3 uur, «p terdag tot 1 uur. In het verstrekken van cijfermate riaal deed de heer Jongeleen deze middag niet onder voor webhouder Stolp die donderdag met zijn optel en aftreksommen de raad diepe rim pels op de voorhoofden had bezorgd. Woningbouw is geen confectiezaak De wethouder begon zijn beschouwing van de woningbouw met te stellen, dat woningbouw geen confectiezaak is. „Als er een plan klaar is en het is alle instan ties gepasseerd, dan moet u eens vragen, wanneer het eerste blok is afgebouwd. De aanlooptijd moet u nu eenmaal stel len op acht tot twaalf maanden. Als in 1958 wordt begonnen met de bouw van 331 woningen, dan zijn er in 1959 110 klaar, in 1960 nog eens 169 en naar ver wacht mag worden begin februari de laat ste 52. Er kan maar één blok tegelijk klaar komen". De gedachte dat dit alleen in de sec tor van de woningwetbouw zou zijn kwa lificeerde de wethouder als onjuist Met een plan van 215 premiewoningen is in, 1958 begonnen. In 1959 waren er 147 klaar en in 1960 de laatste 68. Er is altijd een overloop van het ene jaar in het an dere, zo verklaarde de wethouder. Mede in dit verband beschouwde hij de ge dachte aan achterstand als een fabeltje. Verloop van aanbesteding Voor 1959 was het bouwvolume 349 woningwetwoningen. In 1960 komen er 123 gereed en volgend jaar (vermoedelijk in juni) 226. Voor de premiebouw was het bouwvolume 127. waarvan er dit jaar 44 klaar komen en volgend jaar 83. De wethouder gaf een beeld van het verloop van de aanbesteding der 130 in zuid-west te bouwen woningen. Volgens het schema van de hoofdingenieur-di recteur van de volkshuisvesting en bouwnijverheid kon dit plan eerst in juni van dit jaar worden aanbesteed. Een on derhandse aanbesteding met Panagro op 14 juni is mislukt Er volgde op 24 augus tus een openbare aanbesteding. Machti ging van de minister tot gunning werd verkregen op 30 september jl. De eerste paal ging de grond in op 14 november. B. en W. hebben ook gepoogd bij ver schillende plannen extra bouwvolume te krijgen. Zo zijn in Leiden meer dan 700 woningen gebouwd buiten het richtcon- tingent om. Wel systeembouw De vraag is opgeworpen, of Leiden wel wat aan systeembouw heeft gedaan om het tempo van de woningbouw te versnellen. De wethouder nam het de mensen ernstig kwalijk, die de indruk wekken, dat dit niet het geval is. Na 1945 zün er 1088 woningen in verschil lende sj sternen gebouwd. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Archaologisch lnsutuu: Rapenburg 28 elke dag algemene studiezaal en uitleen- bibliotiheek tot 5 uur (behalve raterdag- middag) Academisch-Hiatoriseh museum Rapen- öurg 72. elke dag geopend van half 10 tot naif l, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 3 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Peet hui si a an 7: elke dag geopend van 10—5 u Pilgnmfathers-tauisje, Boisotkade 2. elke dag geopend van half 10 tot 12 en vao 2 tot 4 uur Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag)^ Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 1J 30 en van 2 tot 4 uur Jeugdbiblitheek leeszalen en biblio theek Reuvens Plantage 6: maandag dinsdag en donderdag van 4 tot 5 30 u woensdag en zaterdag van 12 tot 4 30 u er. vrijdag (speciaal voor de groter» ieugd) van 6 30 tot 8.30 uur avonda Geologisch en mmeralogiscto museum Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur Gravensteen. Pieterskerkhof 6. Jundiscb studiecentrum elke dag te beeichttgen •ussen 9 en 1230 en v»n 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties) concierge: ICoU- makersteeg 16a. Rijksmuseum voor Volkenkunde, tot 15 oktober: expositie over Ruanda Urundl. agelijks geopend van 10 tot 5 uur). Bibliotheek universiteit. Rapenburg T4 :lke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling, geopend van half tien tot half op zaterdag tot 4 uur Leeszaal en bibliotheek Reuvens Bres jiraa-i 27 maandag en woensdag van I tot 5 30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en ionderdae van 1 tot 5 30 uur: vrijdag vae 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. Er zijn pogingen gedaan hier nog méér systeemwoningen te krijgen. Er is over leg geweest met de bouwonderneming Dura in Rotterdam, maar minister Witte was niet bereid voor Leiden de- zelfde gunstige voorwaarden te aan vaarden die voor Rotterdam en omlig gende gemeenten golden. Wethouder Jongeleen deelde mee, dat er maandag jl. met de heer Dura op nieuw een bespreking over systeembouw is geweest. Het bescheid was, dat het nog wel twee jaar kan duren voordat Leiden zou worden geholpen, maar de aanbieding is toch aantrekkelijk, hoewel niet zonder bezwaren. Overigens gaf de wethouder als zijn mening, dat bij het aanvaarden van een woningtype wel degelijk op de toekomst waarde van de woning moet worden ge let Er zijn in Leiden na 1945 woningen gebouwd, die er beter niet hadden kunnen zijn, ook gezien de hoge onderhouds kosten. Bij de bouw van de zogenaamde goedkope woningen voor financieel zwak ke gezinnen moet wel worden bedacht dat de bewoners aanvankelijk in een hoera-stemming zullen verkeren maar dat de moeilijkheden later komen. Bij systeembouw krijgt men nog 20 procent méér woningen, bij woningen met een lage huur niet; die gaan dus van het ge wone contingent af. Gemiddelde huurprijzen De sociale structuur van Leiden brengt mee, dat hier voor niet minder dan 70 procent woningen moeten worden bouwd in de lagere huurklassen. Daar naast is er de particuliere bouw, die het college zoveel mogelijk wil stimuleren. De heer Jongeleen meende, dat B. en W. hun taak ten deze niet hebben verzaakt. De bouw van huurwoningen in de A-sec tor wordt en zal worden bevorderd. Maar op dat terrein liggen eveneens moeilijk' heden. Zullen er voldoende beleggers ge vonden kunnen worden? De wethouder las een staatje voor van de gemiddelde huurprijzen van uitslui tend etagewoningen na 1 april 1960, de kale huren (zonder kosten van geiser e.d.) wel te verstaan. Zo moeten de 252 woningen van Zuid-West 4 gemid' deld f 13,30 per week opbrengen, de 243 in Noord 5 f 15,80, de 221 in Noord 6 f 14,50, de 120 in Zuid-West 8b f 13.25, de 218 in Zuid-West 5 f 13,30 en de 158 in Zuid-West 8c f 13,10. De kale huur van de te bouwen A-woningen zal f 75 per maand of f 17.30 per week bedragen. De storting van f 750 per woning door de industrie is reeds in de huur verdiscon' teerd. De woningwetwoningen waarvoor de machtiging tot gunning na 1 april 1960 is gegeven, liggen ongeveer twee gulden per week lager in huur. Er zijn plannen voor de bouw van 228 woningwetwoningen in Zuid-West, nog eens 360 in Zuid-West en 260 in de Meerburgerpolder. In Zuid-West zouden nog ongeveer 100 A-premiewoningen kun nen worden gebouwd na een kleine wij ziging van het uitbreidingsplan. Sanering: vele kanten De sanering is het is genoeg zaam bekend voor Leiden een heet hangijzer. Aan de ene kant wil men woningbouw, aan de andere kant afbraak, liefst op grote schaal. Dat laatste is 'in de geschetste omstan digheden een onmogelijkheid, aldus de webhouder. Telkens worden er toch voorstellen gedaan tot onbe woonbaarverklaring en afbraak, zo bracht hij de raad in herinnering. Als er over sanering wordt gepraat, dan is dat niet alleen een zaak van ontruiming van woningen, maar op z'n minst ook van woningbouw. Bo vendien gaat de sanering niet zozeer over afzonderlijke krotten als wel over stadsdelen, waarin ook nog fa- WETHOUDER JONGELEEN rustig doorgaan brieken en goede woningen zijn te vinden. Als Leiden gaat saneren, betreft dit zes a zevenduizend woningen. Er is een be drag van bijna honderd miljoen gulden mee gemoeid. Zal het college kans zien, dit binnen tien a twintig jaar op tafel te leggen? Als de regering voor plaatsen als Leiden niet volgens de regels varr de voorlopige conclusies van de commissie Bommer tewerk gaat. komt er van de sanering niets terecht. De heer Jongeleen gaf de raad echter de verzekering, dat het college rustig doorgaat met het aankopen en slopen van panden. Hij beaamde, dat er in onze stad erbarmelijke toestanden zijn. Overigens had hij er geen behoefte aan, een opsomming te geven van de po gingen bij de minister en bij Ged. Sta ten om voor Leiden meer woningen in de wacht te slepen. „En als u meent dat er een commissie ad hoe moet komen die het dan wel eens in Den Haag zou gaan proberen, dan vindt u zeker, dat het college het niet goed doet", antwoordde de wethouder de heer Van Dijk, die een suggestie in deze richting had ge daan. Losse antwoorden Over de rest kunnen wij kort zijn. Het college zal zich nog eens beraden over de vraag „reclame op lantaarn palen". Het brengt wel wat op maar is niet altijd fraai. Het is moeilijk, voor de dienst van gemeentewerken voldoende personeel te trekken. Met betrekking tot de verhouding col lege-hofjescommissie zei de wethouder, dat het wegenschema nu eenmaal richt lijn is voor college en raad. Overigens heeft niet het college de hofjescommissie ingesteld maar de sociale raad. B. en W. willen voor de verbetering van de Turfmarktbrug het rapport o de vaarweg door Leiden afwachten Het bestuur van de provincie en de rijks waterstaat heeft belangstelling voor d< wijziging van de vaarroute, zo is geble ken. „Wü zouden geen zakelijke instel ling hebben als wü dan niet wachtten", aldus de heer Jongeleen. In de omgeving van de Korte Vliet (tussen Allemans geest en de Haagweg naar de Vink te Voorschoten) zullen zeker vier beweeg bare bruggen moeten worden gebouwd. Voor Leiden en omgeving en voor de scheepvaart zal deze verandering groot belang zijn. Mede gezien de ervaringen voelde de wethouder niet veel voor de inschakeling van particuliere technische bureaus tot het maken van plannen. Het plan tot demping van de Lange- gracht wordt nu bij Gemeentewerken „flink aangepakt", zo deelde de heer Jon geleen mee Er is overleg geweest met de nieuwe ingenieur. „Maar er zijn op dit ogenblik zo veel problemen bij deze dienst aan de orde", verzuchtte hij. hoop, dat er volgend jaar geen vragen over behoeven te worden gesteld". Voor het open terrein aan de Ir. Dries- senstraal hoopt het college een oplossing te vinden. Grote bouwactiviteit De bouwactiviteit is groot. Alleen al in maart en februari van dit jaar zijn 58 aanvragen bij de gemeente ingediend. Ze bllopen een bedrag van meer dan zeven miljoen gulden. De vraag is gewettigd of dit allemaal wel zo hard nodig is. Wat de universiteit aangaat meende de heer Jongeleen, dat het er niet om gaat deze steeds maar groter te maken, maar: de studententoevloed moet wötden opge vangen en de universiteit moet de weten schappelijke ontwikkeling kunnen bijhou den. Dat geeft heel wat moeilijkheden. Er moet dan ook worden getracht, bij de hogere instanties daarvoor een zekere vergoeding te krygen. Voor een passage door het Stadhuis de plaats van het voetgangerspad langs het stadhuis) voelt hij niets. Het onteigeningsplan voor de noord zuid-verbinding komt spoedig in de com missie openbare werken. Er liggen hier niet-geringe moeilijkheden. De uitmon ding van deze verbinding bij de Mare- singel moet opnieuw worden bekeken. De directeur van de S.L.F. bijv. zou er bezwaar tegen hebben als een stuk van zijn terrein daarvoor werd gebruikt (om maar één moeilijk punt te noemen). Men vlakke ook het trekken van de nieuwe rooilijn niet uit; die loopt door verschei dene panden. Van het terrein Qortestraat-Haverstraat „moet dart maar" ce'n parkeerplaats worden gemaakt, al is de wethouder er niet verrukt over. liet Bouwcentrum en de Vrouwen adviescommissie houden zich op het ogenblik bezig met het probleem van de geluidshinder in de flatwoningen. Ge- luidsisolerende maatregelen zouden de bouwkosten kunnen verhogen. En de hu ren moeten zo laag mogelijk worden ge houden. Zo meende de wethouder van openbare werken. DE BERAADSLAGINGEN over de woningbouw cn alles wat daar mee annex is werden gisteravond voort gezet nadat de wethouders Jongeleen ii Dryber het hunne over dit uiterst etule onderwerp hadden gezegd. In dit -t-rslag beperken \vy ons tot de naar ons gevoelen belangrijkste opmerkingen. De heer Harm sen (prot.-christelijk) zei, dat hij onder sanering verstaat: wat ziek is weer gezond proberen te maken Als er zoveel woningen moeten worden opgeruimd, zal er toch naar wegen moe ten worden gezocht om met een plan matige uitvoering een begin te maken Hij vroeg het college, alle mogelijke aandacht te geven aan de bouw in de A-sector, Als beleggers wel geld voor deze woningen beschikbaar willen stel len maar geen verantwoordelijkheid wensen te aanvaarden voor de romp slomp die de bouw met zich brengt, is het dan niet mogelijk, dat de woning bouwverenigingen in plaats van de ge meente als opdrachtgevers optreden'' De heer Harmsen sprak nadrukkelijk zijn waardering uit voor wat het col lege heeft gedaan en doet om de bouw m Leiden zo hoog mogelijk op te voe ren. Het kan in .geen geval de bedoe ling zijn, de kritiek die er is uitsluitend op de heer Jongeleen af te wentelen. Het contingent van 250 woningwet woningen bleef de heer Piena (p.v.d.a.) belachelijk vinden. Hij wilde weten, hoe veel aanvragen zijn ingediend voor wo ningen in de A-sector. De heer Van Iterson (prot.-chris telijk) toonde zich verheugd over het feit, dat Leiden wat de bouw betreft nu bij is. Het c.p.n.-raadslid Van Weizen waarschuwde voor „moderne krotten bouw" (z.g. goedkope woningen). Mr. Woudstra (prot.-christelijk) kwam nog eens terug op de geluidshin der in etagewoningen Rust in een wo- n.ng is een levensvoorwaarde. De heer Van Dijk tk.v.p.) verklaar de, met een commissie ad hoe slechts dit te hebben bedoeld, dat men me', elkaar moet proberen uit de hevige nood te komen. Hij meende, dat de sanering met langer kan wachten. De heer S o m m e 1 i n g (p.v.d.a.) deel de namens zyn fractie mee, geen behoef te te hebben aan zo'n commissie ad hoe Het college doet en zal doen wat het kan. Leiden: uitzondering Toen kwam wethouder Jongeleen (p.v.d.a.) ten tweeden male aan het woord. Hij verklaarde, niet afwijzend te staan tegenover het denkbeeld van de heer Woudstra om de Van Disselbrug geschikt te maken voor beperkt ver keer van motorrijtuigen (deze brug is d" verbinding tussen Kraaierstraat en Zacterwoudse Singel red. N.L.C.) De zaak komt in het college De woningbouw in de A-sector heeft de aandacht van B en W Er zijn nu 240 in zicht aan 48 is men bezig, voor 64 wordt aan de fundering gewerkt en voor 128 is een plaats aangewezen. De woningbouwverenigingen hebben hun standpunt nog niet bepaald. De geluidshinder kan inderdaad on-, dragelijk zyn in flatwoningen. De zaak is in studie. In het algemeen zei de heer Jonge leen, dat als voor Lelden in Den Haag geen uitzondering wordt gemaakt, het olgend jaar helemaal troosteloos uit ziet. Het heeft nü geen zin naar Den Haag le gaan; het provinciale contingent is nog niet verdeeld. Wellicht Is er aan leiding over de Leidse situatie op korte ermyn een rapport samen te stellen oor Ged. Staten. De wethouder bleek verder van me ning te zijn. dat het ernstige overwe ging verdient, na het opbreken van de rails een gesloten wegdek, dus geen klinkerbestrating, te maken. De aanleg is wel duurder, maar het onderhoud voordeliger. De derde dag van het begrotings debat werd gesloten om over half 12. Maandagmiddag om 2 uur gaat de raad verder. Maandagavond wordt ook vergaderd. Het laat zich aan zien. dat men maandag niet klaar komt. Dan komt men dinsdagavond weer bijeen. GRAND PRIX 1 Sinds 1842 Origineel Zwitsers fabrieksmerk TTOE KOMT HET, dat het aantal AA woongelegenheid-behoevenden in Leiden nu al jaren niet noemens waardig is gedaald en dat er zelfs van een stijging moet worden ge sproken, zoals in 1960 van 4000 tot 4239, waarvan 2639 urgente ge vallen, terwijl er toch vele wo ningen zijn gebouwd Deze vraag hoort men telkens weer in ge sprekken over de Leidse woning nood. Het is goed, dat wethouder D r ij b e r (V.V.D.) gisteren, op de derde dag van het zeker vijf dagen durende begrotingsdebat, uitvoerig op deze bij zeer velen levende vraag is ingegaan. Hij bediende zich daar bij van talrijke exacte cijfers. Reeks van factoren Tussen 1947 en 1959 zijn in Leiden 5437 woningen gebouwd De woning voorraad is echter toegenomen met 4815 woningen. Er werden namelijk in die periode 445 krotten en daarmee gelijk te srtellen woningen ontruimd, terwijl ongeveer 200 huizen aan de voorraad werden onttrokken voor bedrijfsdoelein den. De onttrekking van woningen aan het totale woningenbezit is dus de eer ste verklaring van het bovengenoemd verschijnsel. Een tweede verklaring is de vermin derde bezetting van de woningen. Be droeg de gerrudelde woningbezetting in Leiden op 31 mei 1947 4.56, op 1 januar' van dit jaar was dat 3,95 Bij handha ving van de bezetting van 1947 zouden ongeveer 14000 mensen méér zyn ge holpen. Hogere maatschappelijke normen spe len tegenwoordig een niet-onbeduidende rol. Wat vroeger niet onaanvaardbaar werd geoordeeld, aanvaarden wij nu niet meer, bijv. een éénkamerwoning met boven een slaapzolder voor het hele ge zin. Leiden telt naar verhouding veel slechte woningen. Andere factoren zijn: jong trouwen, de grotere gezinnen, de stijging van de leeftijd, wat onder meer betekent, dat nogal veel oudere echtparen na het uit vliegen van de kinderen nog vele ja ren een volgens de meetlat van het bu reau Huisvesting te groot huis bewonen (begrijpelijk overigens), het achterblij ven van de huren der oude woningen, wat het economische gebruik van de woonruimte bepaald niet heeft bevor derd. de ontwikkeling van de universi teit, het onderwijs in het algemeen en de industrie. De gemeente moet ook aan zichzelf denken; dit jaar bijv. moesten 13 polibie-ambtenaren en 13 ambtenaren van Gemeentewerken aan een woning worden geholpen Achtergebleven gezinnen Onlangs Is een vergadering ge houden van de huisvestingscommis sie, het huisvestingsbureau en de besturen der wonlngbouwverenlgln- WETHOUDER DRIJBER Exacte cijfers gen om te spreken over de by het vcrkrUgcn van een woning achter gebleven gezinnen. De wethouder deelde mee. dat dit aantal bij het uitgeven van de begroting was ge daald van 477 tot 387 cn dat er in middels nog 54 gezinnen zün gehol pen. Een brief van de voorzitter van de Federatie van Woningbouw verenigingen bevestigt, dat -1e ver enigingen van goede wil blyven. Vooral de verenigingen die een nieuw plan krijgen toegewezen kun nen een betekenende bijdrage leve ren. Er zal volgend jaar aandacht worden geschonken aan gedeeltelijke sanering, namelijk in stadsdelen die slecht zijn en die ook ruimte moeten gaan bieden voor het verkeer. Het mes snijdt zo aan twee kanten. De heer Drijber noemde ten eerste de St. Jorissteeg en Krauwelsteeg en ter tweede de sector Raamsteeg-Garen- markt-Korevaarstraat. In dit stadskwar tier betreft het 40 woningen, 12 winkel huizen en 13 bedrijfspanden. Van de 40 woningen zijn er 12 onbewoonbaar ver klaard; 5 zijn er al ontruimd. Daarnaast zijn er nog 9 andere huizen ontruimd. In 1960 zijn tot nu toe in Leiden ont ruimd: 52 onbewoonbaar verklaarde of i:.armee gelijk te stellen woningen. Wie eigenlijk niet in een woningwetwoning hoort De heer Woudstra had gevraagd, hoe veel gezinnen in een woningwetwoning leven die een hogere huur zouden kun nen betalen. De gemeente heeft een steekproef genomen over 500 in 1959 en 1960 klaargekomen woningwetwoningen in Noord en Zuid-West Bij een wei standsgrens van ƒ8000 bleek het percen tage van deze gezinnen 15% te zyn jfwel ongeveer 70 woningen. Als A-woningen in Zuid-West op grote schaal kunnen worden ge bouwd zal deze categorie daarvoor zekere belangstelling hebben. De wethouder hoopt in dat geval na tuurlijk op opschuivingen, maar hij denkt vooral aan de mogelijkheid gezinnen met een hoger inkomen dan 8000 geen woningwetwoningen meer toe te wijzen. Dat gebeurt nu nog wel, omdat het gat tussen ƒ70 (nieuwe woningwetwoning) en ƒ125 (nieuwe middenstandswoning) te groot is. In de Leidse Hervormde Gemeente is foor de wfjkgemeente Molenwijk In de vacature van wülen ds. J. van der Wiel een beroep uitgebracht op ds. J. M. D. van den Berg te RotterdamVreewUk. Ds. Van den Berg is 33 jaar oud. Hij was kandidaat in Noordbrabant (1950), hulp prediker te Kerkdriel in datzelfde jaar cn werd op 21 oktober 1951 te Giessen.Rijs- wijk (classis Heusden en ring Woudrl- chcm) tot predikant bevestigd. Op 22 juli 1956 werd hij verbonden aan de Hervorm de Gemeente te Rotterdam. Textielpraatje voor Christenvrouwen in Leiden-zuidwest De heer J. C. Bouwmeester uit Tilburg heeft gisteravond over textiel gesproken voor de Nederlandse Christen-vrouwen bond, afdeling Leiden „Zuid-West", die bijeen was onder leiding van mevrouw G. A. J. van Daatselaar-Somsen. Vlot en onderhoudend vertelde de heer Bouwmeester over de herkenning en de behandeling van goede katoensoorten. Vele huisvrouwen denken als ze een stijf en stevig laken hebben gekocht, een reuze koopje te hebben gehaald, maar meestal houden ze na een paar maal wassen al leen „de zak" over, waarin bij de koop „de kat" nog zat. Bij dit soort lakens is „de kat" een aardappelmeelpapjc, waarin een grof geweven laken is gedoopt om de gaatjes te vullen en de slechte kwaliteit te verdoezelen. Een grof geweven laken heeft per vier kante centimeter veel minder lengte en breedte draden dan een fijn geweven stof. Op de garantielabcl van goede produktcn staat het aantal draden per vierkante cen timeter aangegeven. Bij een dicht weefsel bedraagt dit 58. Vervolgens lichtte de heer Bouwmees ter de behandeling van katoen en kunst stoffen toe. Elk weefsel heeft een hart grondige hekel aan langdurig koken en bleekwatcr. Nadat de dames verscheidene stoffen hadden bekeken, zag men na de pauze door dia's het produktieproces van katoen tot laken. bij <le Meer verlichting Lammebrug? Woensdagavond om kwart voor acht vergadert de gemeenteraad. De agenda vermeldt onder meer de volgende pun ten wijziging besluit inzake vcretrek- king van geldlening aan de R.K. wo ningbouwvereniging aankoop personen auto; benoeming twee ambtenaren van de burgerlijke stand; voorlopig plan tot onteigening van enige percelen wei land in uitbreidingsplan ..Recreatieplan Nieuweweg"; vaststelling uitbreidings plan Weipoort; idem van het plan in hoofdzaak; wijziging plan dorp, onder deel Korte Miening; nieuwe verorde ning op keuringsdienst van slachtdie ren en vlees; krediet voor straatver lichting op gemeentelijke toegangswe gen naar Lammebrug Kaas- en wijn fijn proevers naar Leiden Dinsdagavond half zes begint in de Leidse Waag een bijeenkomst van kaas- en wynkenners. Dit evenement is ge organiseerd doo. het Nationale Comité voor de Franse wijnen, in samenwer king met de Confrérie Nationale Brü- lant Savanne du Taste-Fromagc. Het erelidmaatschap zal worden aan geboden aan baron E. de Beauverger, Frans ambassadeur in ons land, J. Lo- rand, adviseur van de ambassade, R. Alaterre, consul-generaal. A Tordoir, ere-voorzitter van het Nederlands Co mité voor Wijnpropaganda. L. G. Lab- bez, zaakgelastigde bij de Franse am bassade, R Dugoujard, idem, jhr. mr. F. H van Kinschot, burgemeester van Leiden, prof. mr. J V Rijpperda Wierds- ma, rector magnificus van dc Leidse universiteit, en mr. W Hugenholtz, advocaat in Leiden. Tevens zal een aantal gewone leden worden geïnstalleerd. De heer A. Hos- man uit Lelden, commandeur van de Broederschap, heeft deze besloten bij eenkomst georganiseerd. Zie voor oladonifiiws ook pagina 4 en 13

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3