MAPRO Geleerden vragen actie geboorteregeling aan VN Meningen van anderen GEDENKSTEEN VOOR OLIVIER VAN INOORT Spreek over pedagogische verwaarlozing niet te vlug Ds. De Ridderi promoveerde cum laude Enkele kanttekeningen Een woord voor vandaag Rheumasa ULTR Prins spreekt over Tolten Jeruzalem: record aantal studenten STAOTERK-POLIS van de „UTRECHT" A GROTE VERANDERINGEN JN ZIJN „Vrijmaking van den Arbeid", in 1903 verschenen, schreef ds. J. C. Sikkel: „Arbeiders", dit is niet meer de erenaam der mensen, een iegelijk in zijn goddelijke roeping, maar de naam der onere, die de grote, de verreweg over* grote legerschare aanwijst dergenen, die geen recht hebben in de arbeids-i gemeenschap, in het bedrijf. Zij zijn slechts gehuurde werkkrachten, gehuurd bij de week, bij het uur, en van welke de arbeidsonderneming zich dan ook bij de week, bij het uur, zij het onder geringe afrekening, ontslaan kan. Zelf standig in een bedrijf optreden kunnen ook de beste werklieden niet meer; en hoe bekwaam ze ook zijn in hun vak, een zedelijk recht in een vak van bedrijven, een zedelijk recht in een bedrijf, waarin ze als vakmannen werken en dat zij door hun werk doen bioeien, wordt voor hen niet erkend. „Een overgrote schare van welbewuste mannen, die het leven der twintigste eeuw, dat om vrijheid en recht en gemeenschap roept, meeleven, staat als uitgestotenen, wat het recht in de arbeidsgemeenschap aangaat, op de markt, voor wie hen wil huren. Zij hebben geen recht en deel in de arbeid, geen recht en deel als vakmannen. Zij zijn geen producenten; geen timmerlieden of smeden of scheepsbouwers of landbouwers meer: zij zijn slechts egaal „arbeiders"; „de arbeiders'die door de arbeid worden gehuurd en ontslagen naar welgevallen, zonder enig eigen recht in de arbeid, waaraan zij zich kun nen vastklemmen, en waarover ze rechtspraak kunnen vragen en vinden". Ds. Sikkel had een eigen stijl, een eigen terminologie. Hij heeft in het begin van deze eeuw denkbeelden verkondigd die op utopieën geleken, maar die allengs, zij het in andere vorm, voor een groot deel zijn verwezenlijkt. Niet altijd konden wij met ziin adviezen instemming betuigen. Maar zijn tekening van de positie der „arbeiders" in het gegeven citaat was stellig in hoofdzaak juist. Hoe anders ziet het heden er uit! Er is door de vakbeweging veel bereikt. En via de wetgeving is er in de positie der loontrekkenden eveneens een grote verandering gekomen. Men denke aan de wet op het arbeidscontract, aao de regeling van het ontslag recht, aan de bedrijfsorganisatie cn de ondernemingsraden, aan de omvang rijke verzekeringswetgeving, aan de versterkte figuur van het collectief con tract, aan de bedrijfspensioenen etc. Wij zijn er nog niet. De onderneming is nog niet ten volle een gemeenschap. Maar de ontwikkeling gaat in de goede richting. De verhouding tussen de organisaties van werkgevers en arbeiders is veel beter geworden dan zij voor de tweede wereldoorlog was. Het levenspeil is gestegen, dank zij niet het minst de technische ontwikke ling. Ook is er betrekkelijk weinig werkloosheid. Naar het schijnt neemt door verschillende factoren het crisisgeva^r af, al kunnen er nog wel korte reces sieperioden komen. Een voorzichtig financieel en economisch beleid verdient daarom aanbeveling. Wie in de maatschappij rondziet, bemerkt overal de gevolgen van de wel vaartsvermeerdering. In de meubilering der woningen, in de toeneming van het bezit van boeken. Vooral is verblijdend, dat ook de kinderen der lager-gesitueerden in toenemende mate na de lagere school voortgezet onder wijs volgen. Ds. Sikkel wees op het feit, dat men niet meer sprak van timmerman of smid. maar slechts egaal van „arbeiders" Ook daarin is verandering gekomen. Men voelt zich weer wever, metselaar, metaalbewerker, enz. Ook de dikwijls zo willekeurige onderscheiding tussen arbeiders en beambten schijnt bestemd voor de verdwijning. De conclusie kan wel zijn, dat wij grote reden tot dankbaarheid hebben. En dat wij thans zeer in het bijzonder de dure plicht hebben om van onze rijk dom wat af te staan voor de mensen in de minder ontwikkelde gebieden. God roept ons daartoe. Zullen wij aan die roep gehoor geven? Christ, buitengeicoon onderivijs De Vereniging voor Christelijk Buitengewoon Onderwijs (organisatie van besturen) en de Unie Christelijk Buitengewoon Onderwijs (organisatie van onderwijzers en artsen, werk zaam bij het C.B.O.) hebben van daag in Utrecht een gecombineer de najaarsvergadering gehouden. Ds. Th. A. Vos, voorzitter van de vereniging C.B.O., zei in zijn ope ningswoord onder meer, dat de in gewikkeldheid van de maatschappij het voor de geremde kinderen steeds moeilijker maakt, zich aan te Passen. Dit stelt, volgens hem, zware eisen aan de opvoeders van deze kinderen. De heer J. W. N. de Lange hield ver volgens een lezing over pedagogische verwaarlozing. Hij meent, dat de term pedagogische verwaarlozing sterk be grensd moet worden, omdat zij te pas en te onpas wordt gebruikt. Wanneer men niet precies weet wat de oorza ken. zijn van een bepaald afwijkend ge drag, zo zei hij, spreekt men maar van pedagogische verwaarlozing. Volgens hem is van pedagogische verwaarlozing alleen dan sprake, wan neer de opvoeders, de opvoeding waar toe zij verplicht en in staat zijn, ver onachtzamen. Oorzaken Voor een maximum opvoedingsresul taat acht de heer De Lange het van groot belang, dat men alle oorzaken van afwijkend gedrag kent. Een verkeerd ge bruik van de term pedagogische ver waarlozing brengt, volgens hem, het §evaar met zich mee, dat het een goe- e diagnose en daardoor ook wijze van hulpverlening i Advertentie - 0««TODl Z4MI GORDIJNSPIRAAL met de originclo onderdelen juiste de weg staat. van afwijkend gedrag een afzonderlij ke benaming willen zien. De term pe dagogische verwaarlozing camoufleert, naar zijn oordeel, in sommige gevallen dat er nog meer factoren zijn die het afwijkend gedrag veroorzaken en werkt daardoor een ongegrond optimisme in de hand. Een opvoedingsinrichting is allerminst de plaats, waar de gevolgen van peda gogische verwaarlozing puur kunnen worden bestuurd, aldus de heer De Lan ge. Hij voegde hieraan toe, dat men de ze gevolgen wel kan vinden in de ge zinnen. waar de welvaart de mens heeft doen vergeten, dat men bij brood en spe len alleen niet kan leven. Deze gezin nen komen, volgens hem, in alle la gen van de bevolking voor. m B eroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Leiden: J. D. M. v. d. Berg te Rotterdam-Vreewijk. NED. PROT. BOND Benoemd tot voorganger van de afde ling Maarssen-Breukelen en Weesp; ds. D. T. Rutgers, emeritus hervormd predikant en leraar o.m. te Leeuwarden, die deze benoeming heeft aangenomen. De Internationale Federatie van Christelijke Fabrieks- en Traqsportar- beidersbonden, die gisteren en van daag in conferentie over Europese pro blemen bijeen is geweest in Amsterdam, heeft een resolutie aangenomen, waarin er bij de regeringen, parlementen, en de organen van de Europese instellin gen op wordt aangedrongen maatrege len te nemen die zullen bevorderen dat de zondagsrust behouden blijft, respec tievelijk hersteld wordt. In de resolutie wordt voorts opgemerkt dat de federatie met grote bezorgdheid kennis neemt van de toenemende uit breiding van zondagsarbeid op grond van technische en economische motie ven. De federatie doet een beroep op de aangesloten vakbonden en alle werknemers om de inhoud van de re solutie over de glijdende werkweek, aangenomen door het I.C.V. op zijn congres van 25 tot 28 juni 1958. in Ve- vey, tot richtsnoer te nemen van el hun handelen. De internationale federa tie zal bevorderen dat door passende plannen en voorstellen in de onder haar werkgebied vallende sectoren aan de verwerkelijking van deze wensen ge werkt zal worden. AUTOWRAKKEN De laatste tyd ia het euvel van He uit Duitsland ingevoerde „autowrakken" in het middelpunt van de belangstelling ge plaatst. In weien is itf een facet van het veelomvattende vraagstuk van de bescher ming van de consument, die koopt, maar dikwijls niet kan weten wat hij koopt, zo betoogt Het Vaderland. Het blad ver volgt: „De reden dat Hese (auto)kwestie meer dan gewone aandacht verdient, is dat het ondeugdelijke produkt op de weg groot gevaar voor de gebruiker en voor anderen oplevert. We zouden erop willen wjjien dat men vooral niet moet denken, dat de beschadigde auto's alleen maar van over de grens komen. Ook op onze wegen worden jaarlijks duizenden auto's zwaar beschadigd en een groot contingent daar- v an wordt weer opgeknapt. Men kan dus feitelijk alleen maar zeggen, dat de im port het probleem vergroot. Wij wijzen hierop, omdat men niet moet toegeven aan dc gedachte, dot het gevaar gekeerd is, wanneer men doeltreffende controle aan de grena zou uitoefenen. De deskundigen die daar worden geplaatst kunnen niet hun aandacht besteden aan de auto's, die bin nen de grenzen zyn beschadigd en weer in roulatie worden gebracht en de vraag, die we in dit verband stellen, luidt: zijn er wel genoeg deskundigen om dit dubbele werk te verrichten? Ten tweede moeten we bedenken, dut controle aan de grenzen op zichzelf geen goede remedie tegen het euvel is. Er is tu*sen het produkt auto en dc meeste andere goederen dit verschil, dat het eerste weer in goede staat gebracht kan worden als het beschadigd is. Ener zijds blijkt hieruit, dut controle aan de grens eigenlijk niet eens al te scherp be hoeft te zijn, ja we willen nog een stap verder gaan door erop te wijzen, dat he werkelijk een teveel aan staatsbemoeiing zou zyn, wanneer de douane aan de grens tot een sterke schifting zou komen en alles wat maar enigszins beschadigd zou zijn, niet zou doorlaten. Het addertje onder het gros is namelijk, dat men onder het mom van de bescherming van de consument en dc verkeersveiligheid de handel in tweede hands auto's min of meer oneerlijke con currentie aandoet door deze handel te hin deren in zijn voorraadvorming Noch in de invoer, noch in de binnen landse handel zit naar ons gevoel het grote euvel. Het draaipunt in deze kwestie ligt in de werkplaatsen, waar beschadigde au to's weer rijvaardig worden gemaakt. We liswaar gaan handel (in- en verkoop) en de merendeels ambachtelijke werkzaam heden goeddeels samen, ze zijn in hetzelf de bedrijf geconcentreerd, maar voor de oplossing san een probleem dient men daarin torh een scherpe scheiding te bren gen. Onze conclusie is dan ook, dat de aandacht geconcentreerd moet worden op de werkplaatsen Het is teveel verlangd dit aan de consument over te laten. De consument beschikt niet over de vereiste sakkennis en de gereedschappen om een doeltreffende controle uit te oefenen. De overheid heeft hierbij een onmisbare taak. ten aanzien van de opleiding van perso neel en bedrijfsleiding, de inrichting van de werkplaatsen en vooral de aflevering van de produkten. Uiteraard bedoelen we hiermee niet, dat iedere garage voorzien moet worden van een of meer ambtenaren die iedere reparatie controleren Het is vooral te doen om doeltreffende voor schriften en om het scheppen van een gunstig klimaat. De praktische uitvoering van de maatregelen dient te berusten bij het bedrijfsleven zelf. met als noodzakelijk complement de verkeersbonden, waarvan verlangd moet worden, dat de behartiging nn het consumentenbelang op de eerste plaats komt." DOCTORANDA IS DOCTORANDUS Prof. dr. Herman Ridderbos heeft in zijn „Gereformeerd Weekblad" aandacht geschonken aan de nieuwe titel „doctoran dus". DIJ DE BEHANDELING in de *-> Tweede Kamer van de wet op het wetenschappelijk onderwijs, is het tot een officiële invoering van een nieuwe wetenschappelijke titel gekomen: die van doctorandus. Tot nu toe was het voeren van deze ti tel een privé-ijdeAieid van mensen die (pas) hun doctoraal-examen hadden afgelegd. Doctorandus is immers helemaal geen serieus woord. Het „woord" doctorandus is niet anders dan een soort van uit was of puist aan het woord doctor. Zoals men ten slotte overal wel -an- dus achter kan plakken. Erger wordt het geval echter, wanneer men zich afvraagt, wat doctoran dus serieus genomen (stel dat dit kont zou moeten betekenen. Men komt dan tot de vertaling: hij die (eigenlijk) doctor zou (of had) moeten worden. Thans is deze „titel" door de vroede vaderen in Den Haag echter geheel uit de scherts-hoek wegge haald en als bloedig-ernstige titel geijkt. Ja, zij is krachtens de wet op het wetenschappelijk onderwijs tot een wetenschappelijke titel ge worden (gelukkig ondanks minister Cals). Voortaan is het dus een we tenschappelijk geijkte zaak zich uit te geven voor iets wat men wel zou willen worden, doch helaas nog niet fantasie eens de vrije loop en u ziet hier ongekende mogelijkheden in het verschiet voor het voeren (of althans voorbereiden» van nieuwe titulatuur. Immers u behoeft a» slechts op te geven, wat u wel zoudt willen worden, doch helaas, om welke reden dan ook, nog niet zijt; b> achter deze door u begeer de kwaliteit slechts de uitgang -an- dus te zetten en klaar bent u. Is u ..gewoon" op de secretarie en koes tert u de wens nog eens minister te worden, wordt u als zodanig nog niet opgemerkt, zet voortaan op uw naamkaartje eenvoudig: minister- andus. Is u drogist, maar verkoopt u toch al heel wat verpakte medi cijnen, dan is apoüiekerandus mis schien iets voor u. Ik moet mij be dwingen verder tc gaan. Slechts dit énewaarom de man die thans nog vóór zijn doctoraal-examen zit en nog kaal-weg kandidaat heet. ook niet reeds in deze andus-achtige ti tulatuur betrokken? Hij streeft er naar doctorandus te worden. Wel nu. dan is hij ook niet slechts als kandidaat, maar toch zeker veel eer als doctorandus aan te spreken en aan te schrijven? OM ALLES nog wat speelser te maken, heeft men bovendien bedacht de naam doctorandus zowel voor vrouwen als voor mannen te gebruiken. Weliswaar zou men. het Latijn aanhoudende, bij vrouwen van doctoranda moeten spreken. Doch, niet waar, wanneer men een dode taal eenmaal tot nieuw leven brengt, moet men dan zijn fanta sie laten breidelen, door die ouder wetse geslachten nog steeds uit elkaar te willen houden? Geknoei met geslachten! hoorde ik daar mijn ouderwetse leraar zeggen? Maar, mijn waarde, wat wilt u, als reeds de hele rechterzijde in de kamer, celibatairen en tegenstan ders van gemengd zwemmen in cluis, hun zegen aah deze voor uw besef nog tegennatuurlijke vermenging hebben gegeven? Maar dan nu ook niet verder geaarzeld! Waarom moet die ouderwetse school-juf eeuwig en altijd „juf" blijven en mag ze van nu aan niet gewoon „meester" heten? Waartoe die onzinnige geslachtelijke dis criminaties. die misschien en nu bevrijd ik mij geheel! op geld deden in de tijd van Jaco bus van Beieren, maar toch niet meer in die van Koningin Julianus en minister Margus Klompé? Waarohi zou onze huisnaaier, die oude vrijer, ook al gebeurde er een wonder, het nooit verder dan tot directrice van een ziekenhuis kunnen brengen en nooit tot direc teur? En dan oma en opa! Beiden slepen sinds eeuwen behalve de last van de ouderdom ook nog die vrese lijke a achter zich aan. alsof 't Pa poea's waren. Zelfs een autobus heet niet autoba! Waarom oma dus niet ferm gebombardeerd tot opa en beiden tot opus (meervoud opi of opera's), ter onderscheiding van de toekomstige grootvaders, waar voor men de titel operandus wel zal moeten reserveren)? NOGMAALS, ik moet mij bedwin gen. Doch, in trouwe, waarom alles zo angstig uit elkaar gehou den. wanneer het, gezien van het standpunt van het „wetenschappe lijk" onderwijs, zo geruisloos ge slachtsloos kan worden in de we reld? Misschien, misschien, dat de vroe ger voor ouderwets doorgaande Eer ste Kamer nog een spaak in het wiel steekt. Doch neen. sinds deze heeft blijk gegeven nog méér voor het rad van avontuur te gevoelen dan de Tweede, is ook van deze zijde geen gevaar te duchten. Vaarwel dus oude Latijnse gram matica! Bergen waren (tijdens de discussies) in barensnood. Er is. neen géén belachelijk klein muisje!, er is een doctorandus geboren! Van het manlijk of vrouwelijk ge slacht? Met zulke beuzelarijen houdt men zich in onze Tweede ikraam->kamer gelukkig niet meer op. Wij hebben thans een overkoe pelend „orgaan". Zou u daar bezwaar tegen willen maken? U zou slechts de indruk kunnen wekken een purist te willen worden, pardon: een purandus te zijn. Een internationale groep ge leerden, schrijvers en politieke lei ders, waaronder 33 Nobelprijswin naars, heeft gisteren aan de V.N. verzocht, de leiding te nemen bij het tot stand brengen van een we reldomvattende politiek van ge boorteregeling. De Britse bioloog en schrijver, sir Julian Huxley en Canfield, voorzitter van de Planned Parent hood Federation of America, heb ben een aan de secretaris-generaal jvan de V.N. Dag Hammarskjoeld, gerichte „verklaring van overtui ging betreffende overbevolking" i overhandigd aan diens assistent, [Andrew W. Cordier. De initiatiefnemers hebben gedeeld, dat de verklaring ook is toe gezonden aan de verkozen maar nog niet in functie getreden nieuwe Amerikaanse president John F. Kennedy en de staats hoofden van alle bij de V.N. aangesloten landen, met inbegrip van president Eisenhower. De ondertekenaars zijn bur gers van 16 landen, allen geleerden, schrijvers, deskundigen op het gebied van de volksgezondheid, onderwijs krachten en politieke leiders. In de verklaring wordt gesteld, dat de wereld, indien geen gunstig evenwicht tussen bevolkingen en hulpbronnen tot stand wordt gebracht, staat voor een „somber tijdvak van menselijke ellende, hongersnood, gebrek aan onderwijs en onrust", dat zou kunnen leiden tot oor logen „om het bezit van de slinkende middelen vooi het levensonderhoud." In de verklaring wordt verder gezegd, dat deskundigen van de V.N. de huidige wereldbevolking schatten op drie mil jard mensen en verwachten, dat zij tegen het einde van deze eeuw zal zijn toe genomen tot meer dan zes miljard. „Wij zijn van mening'', vervolgt de verklaring, „dat doeltreffende en vrij willige toepassing van medische gezonde en individueel aanvaardbare geboorte regeling op ruime schdal een essentiële factor is voor elk plan van de mens om de levensstandaard in de wereld omhoog te brengen en de internationale vrede zowel als de stabiliteit in maatschappij en gezin te verzekeren. De ondertekenaars van de verklaring zijn afkomstig "uit Australië, Engeland, Canada, Denemarken, Finland, Frank rijk, Duitsland, Ghana. IJsland, Indië. Jaoan, Noorwegen, Pakistan, Zweden. Zwitserland er. de V.S. Advertentie De nobelprijswinnaars onder hen zijn onder meer Philips Noel Baker, lord Boyd Orr, Bertrand Russell, Edward C. Kendall uit de V.S., Max Born en Otto Hahn, Duitsland en Per Lagerkwist, Zweden. Onder de overige ondertekenaars be vindt zich behalve de Engelsman sir Ju lian Huxley de Fransman Andres Mau- rois. A duertentte Is Jezus Christus tegen sparen? Deze indruk krijgen wij m«j schien door die zin: „Verzamelt u geen schatten op de aarde in de bergrede. Tegenwoordig zijn er ook wel mensen tegeij sparen. Geld moet rollen, zeggen ze. Maar achter die zin staat, het verlangen om zoveel mogelijk van het leven te genietenj Hoe meer er gekocht wordt, hoe meer er geproduceerd kar. worden; bij hogere produktie worden de prijzen lager en kat| de mens dus meer kopen. Daarom niet sparen, maar het gelè uitgeven. Maar dat is de gedachte van Christus helemaal nietj Maar sparen kun ook genotzucht zijn. Lang geleden werd beroemde massa-evangelist Finney voor zijn bekering gevraagd, wat hij wilde worden: Advocaat. En dan? Ga veel geld verdienen. En dan? Ga ik me terugtrekken en doet waar ik zin ik heb. Finney wilde sparen, maar om dan latei- te kunnen genieten. L De man liet Finney echter niet met rust en vroeg weer: Er, dan? Ga ik dood, was het antwoordEn dan? Die laatste twee' woorden hebben de jonge student nooit meer met rust gelaten] tot hij erkende dat er achter dit leven een ander leven sfaatj Daarom zegt Christus: „Verzamelt u schatten in de Jiemel.j i Hij zegt: Denk aan de toekomst. Wij komen zo vaak niet ver[* der dan de zorg voor de oude dag, Christus echter bedoelt zorg voor de jongste dag. In Schoonhoven Het illuster dispuut DORS van de studentenvereniging SSR uit Utrecht heeft gister het gemeente bestuur van Schoonhoven een ge denksteen aangeboden ter gelegen heid van het zesde lustrum van het dispuut. Het gezelschap werd om zeven uur aan de grens der gemeente opgewacht door een der plaatselijke muziekkorpsen, waar na de senaat plaatsnam in een open chassis van een oude brandweer wagen en de circa dertig studen ten, allen in rok en met baret, zich bij fakkellicht naar het stad huis begaven. In een der bogen van de stenen brug die over de haven ligt was een gedenk steen aangebracht van blauw hardsteen temidden van een bloemversiering en gedekt door een gordijn. De praeses van het instituut, de heer B.E. Rijnsburger sprak een welkom tot de gasten en ver telde dat het dispuut meent dat Olivier van Noort een man van grote allure is geweest omdat hij als eerste Nederlan der de reis om de wereld heeft gemaakt. Omdat de man zo weinig bekend is en Nederland een zeevarend volk is, meende het dispuut hem door een ge denksteen hulde te moeten brengen. Hij modern toiletpapier Het nieuwe geneesmiddel Israëlische hulp aan Duits onderwijs Het Internationale Instituut voor Schoolboeken, dat gevestigd is in het Westdullse Brunswick, heeft Israëlische onderwijsdeskundigen verzocht om mee te werken aan de herziening en de uit breiding var> de leerstof voor de scho lieren van West-Duitsland. De voornaamste taak van het Insti tuut ls het verbeteren van het onder wijs van de Duitse scholen, teneinde de kirderen meer begrip te geven voor democratie cn de fatale werking van het nationaal-socialisme. Prins Bernhard heeft zich bereid ver klaard de actie Toltén die de N.R.U. en de N.T.S. voeren ten bate van de getroffenen in Chili, met een kort woord bij het Nederlandse volk aan te beve len. De uitzending geschiedt over de zenders Hilversum I en II en gelijktij dig in het programma van de Neder landse Televisiestichting zondagavond om 8 uur. Tijdens het bezoek, dat smaldeel V in de afgelopen dagen heeft gebracht aan Valparaiso in Chili, is reeds een bedrag van ruim 4400 overgedragen ter leniging van de nood der slachtof fers in het Chileens dorp Toltén. Dit bedrag was geheel vrijwillig door de opvarenden van het smaldeel en de tanker Mijdrecht bijeen gebracht. Voor het nieuwe studiejaar van de Hebreeuwse universiteit te Jeruzalem heeft een record aantal studenten zich in laten schrijven. In 1951 studeerden er nog maar 2000 aan deze universiteit. Sindsdien is het aantal steeds toegenomen, zodat nu 7200 studenten., waarvan 1600 eerste jaars, dc colleges volgen. Lieve Marja. Dit „lieve" moet eigenlijk rood worden gedrukt, het is echt lief van je wat je z*gt over de winter en het voorjaar en het heeft geholpen, al kan ik vanuit mijn raam geen berken zien, alleen soms grote zwarte vogels. Misschien gaat het wel gauw sneeuwen, het is nog te vroeg, eigenlijk, maar de vogels lijken dan veel zwarter. Dat is ook mijn „tijdperk.'', weet je: de winter, zwarte vogels in kale, besneeuwde borien, Breughel, Vlaanderen in de middel- eeuwen. Want in de midócleenioen zou ik willen leven, iedereen zou ik willen zijn behalve een ridder, die voor mij altijd iets geforceerds heeft, ietr onechts. Dus geen ridder maar iemand die in een kleine stad wcont, een stadje dat betere tijden heeft ge kend en dat r.u langzaam maar zeker steeds armer wordt, trots op de grandeur van lie betere tijden, en dat er eigenlijk niet eens meer op hoopt da* ha weev beter zal gaan. Ik houd veel van Brugge, ik wou dat ik het gekend had eeuwen voordat er toeristen begonnen heen ic gaanvijftiende eeuw, het Zwin verzandt, de grote koopmanshuizen komen leeg te staaneen voor een, gras groeit tussen de straatstenen. In 1960 kun je dit zo simpel zeggen, maar hoe voelde je je in de winter van het jaar 1484? (Je stond can het Minnewater, het sneeuwde, je keek hoe de witte vlokken verdwenen in het donkere water, het sneeuwde en je voelde je opeens zo eenzaam, helemaal alleen in de witte stille sla.i, ei zat een kraai in een kale boom). Me lancholiek, niet omd>it. het Zwin verzandde, natuurlijk niet, maar er moet een heel speci le sfeer geweest zijn in Brugge in de winter van het jaar veertienhonderd vier en tachtig, dat weet ik zeker. Een sfeer van berusting en achteruitgang, het leven begon steeds langzamer te lopen, het stond al bijna stil, het zand in de zandlopers leek kleverig te worden, het was winter en het sneeuwde, de witte vlokken vielen in het zwarte Minne- of zou je het, schuldbewust, toch doen? water en je keek ernaar (begrijp je het ongeveer?). Zie je, dat zou ik willen zijn: een bruggenaar in de winter, in de tweede helft van de vijftiende e*.uw. Romantisch? Ja natuurlijk, nu wel, maar toen was het eenvoudig de werkelijkheid, hard cn alleen maar nuchter, ondanks de sneeuw over het Minnewater. Het is koud vandaag het regent en waait, de kinderen die overal bellen om hun k'nderpostzegels te verkopen maken zo'n zielige indruK dat niemend durft te weigeren. Er rijdt een bijna lege bus voorbij, in de richting van de natte stad. Ik eet een kei hard appeltje terwijl ik naar dit alles kijk. Zouden appels het eigenlijk prettig vinden, geplukt en opgegeten te worden, of willen ze liever in de regen aan de takken blijven hangen? Dat zullen we nooit te weten komen denk ik. Zou jij geen appels meer willen eten als je wist dat ze het zelf niet prettig vonden, In de nieuwste bundel van Gerrit Kouwenaar („De stem op de derde etcge"), d;e iic gisteren gelezen heb, staat ook het volgende: „Maar ik die sneeuw hóór scheppen weet dat zelfs de herfst voor een ge licht niet toereikend is". Waf ik ze<f letterlijk ook zo voelik wil heel sterk dat het winter wordt, winter een eerlijk jaargetijde, eerlijker dan de poëtische herfst met zijn vals licht. Het duurt zo lang, lieve MarjaH Verder was het „motto" in die bundel opvallend, echt existentialistisch-in-cn notedop: ..What are you?" anders asked. ,.I don 't know" the voice admitted. ..I am a person. I am I. I am trapped." „So are we all", anders said. Triest, vind je niet' Vanaf vandaag ben ik aan 't proberen „School idyllen" van iemand ie lenen, om je later te kunnen vertellen hoe ik het vond. Ben nieuwsgierig! Dag, je PETER is in Utrecht geboren en in Schoonhovec overleden. Vandaar de band die dt Utrechtse studenten aan Schoonhovesy bindt. kj De steen is niet in het stadhuis plaatst doch op de brug. als symboo.; dat deze man op de brug van zijn schijL heeft gestaan. Met het Io Vivat betuigp den de studenten hun instemming. F Burgemeester Aten trok het blauwt" gordijn weg, dat de steen bedekte, waarJ na de grootste klok uit het carillon vaödi het stadhuis, die uit een der kanonnen! gegoten is, die Olivier van Noort op zijnju reis had meegevoerd en ook die naanaii draagt, zich deed horen. Het torentj^ dat nu in floodlight staat is momentee! in restauratie, zodat het carillon niei kon worden bespeeld. ff: De burgemeester aanvaardde deze ge^e denksteen gaarne en dankte het dispuui voor dit geschenk. Het voorbeeld vanjfi Olivier van Noort moge voor de student, ten een aansporing zijn om zich door te-, leurstelling niet te laten ontmoedigen^ De steen vermeldt: „in Honori NortiS.. DORS 1960." In de bijeenkomst die hierna volgde werden vele goede woorden gesproken», over de medewerking van het gemeen-f bestuur. Vandaag zouden de studentenL in samenwerking met de SchoonhovenseP winkeliersvereniging 500 kinderen eenj1 Sint .Nicolaasfeest aanbieden. Er ging gisteren een klaterend ap- L plaus op in de statige aula van de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam j toen bekend gemaakt werd dat ds. C. A. de Ridder, hervormde predikant te ji Gennep het predicant cum laude had a verkregen voor de bijzondere weten- I schappelijke proefschrift losser es?" verdiensten van zijn P over „Maria Medever- 11 I Voor de nieuwe doctor, die door zijn j doofheid zeer gehandicapt is en voor <3 zijn vrouw, die herstellende is van een I zeer ernstige ziekte en in een ligstoel 1 de plechtigheid bijwoonde, was dit een jt grote voldoening. Onder de opponenten waren twee I rooms-katholieke hoogleraren waar- van er een, prof. H. Frehen, gewaagde van een serene objectiviteit. Ook de P lutherse hoogleraar, prof. dr. W. Mön- nich en de promotor prof. dr. C. G. van Niftrik schaarden zich onder de oppo- N nenten: de laatste gewaagde van de grote deskundigheid van dr. De Ridder j die zijn cum laude ten volle heeft ver diend. Advertentiën Van uw A.O.W. of A.W.W. alleen kunt u ^^k cr niet komen. Zorg er daarom voor iets extra's achter dc hand te heb- k AKW /&r\ ben cn neem als pood s' Hk zakelijke aanvulling een De noodzakelijke aanvulling op r\ A.O.W. en A.W.W. N WIE HU LEEFT, DIE HU ZORGT 1 Mr POLIS Vraagt inlichtingen: N.V. Levensverzekering Maatschappij „UTRECHT" Leidicnig 2, Uirechi

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2