COMMUNISTEN DOODDEN DE STAF wil subsidie geven aan ZENDINGEN GEESTELIJK LEVEN. ^P&rua.cinó mc del dorp voor steun aan onderontwikkelde gebieden Christelijk stamhoofd in Zuid-Vietnam Het oordeel Gesloten kloosters en volle kerken in Rusland ZONDAGSBLAD ZATERDAG 19 NOVEMBER 19f-0 Begrafenissen en God Mensen die hun leven lang niet in een kerk lijn ge weest. laten zich toch kerkelijk begraven. Dat weet iedere dominee. Maar deze stelling werd in de af gelopen dagen opnieuw onderstreept door een statis tiek die werd gepubliceerd door de Evangelische Kerk van Wurttemberg. Van al de mensen die in naam nog evangelisch zijn liet meer dan 95 procent zich kerkelijk begraven. Daarentegen werd 80 procent van de kinderen uit een huwelijk dat kerkelijk gesloten was gedoopt. Zes tig procent van de leden lieten hun huwelijk in de kerk bevestigen. Het feit dat bijna 5 procent van de mensen die op de een of andere manier contact hadden met de kerk, niet kerkelijk werd begraven wil niet zeggen dat er geen geestelijk woord werd gesproken aan het graf. Velen van hen waren door hun huwelijk eigenlijk overgegaan naar een andere kerk zonder zich officieel over te laten schrijven. Slechts 1,5 procent wenste geen dominee tijdens de begrafenis. Er zit een geweldige tragiek in deze cijfers. Honder den die in hun leven God niet nodig hebben, be seffen ineens dat zij de dood niet alleen durven te omarmen. Zij leefden alsof er geen andere wereld is, maar begraven worden zonder geestelijk woord is kaal. Begrafenis en dominee Predikanten hebben het vaak moeilijk met dergelijke gevallen. Er zijn er maar weinigen die dan durven zeggen: ,,U had mij in het leven niet nodig, nu kom ik niet. want ik ben toch te laat." Hij beseft dat iedere dode overlevenden heeft en voor hen is het nog niet te laat. Maar als tijdens zijn troostend woord de ogen weg glijden van die aanwezigen, naar de plaats waar het lichaam ligt van de enige die er niet meer is, dan snijdt het als het goed is door zijn ziel. Voor de man of vrouw die zijn woord het hardst nodig heeft is het wel te laat. De laatste bood schap die hij deze dode moet brengen, is zo vaak de eerste en doden hebben geen oren. Dan geldt weer dat beroemde Franse ,,in memoriam" van Musset: ,,Zij is gestorven en heeft niet geleefd. Zij deed maar alsof zij leefde. Uit haar handen is het boek gevallen, waarin zij niets gelezen heeft." Een begrafenis zonder dominee is kaal, maar met een dominee is die begrafenis nog even kaal. want hij ls niet in staat om die grote lege vlek binnen de lijst van dat leven te vervullen. Wie God in zijn leven vergeet is als een schilder die zijn verf ver geet. Dan wordt de dominee geroepen om de lijst te vullen, de kleuren aan te brengen, maar het schilderij is al uit zijn lijst genomen en weggezonden. WEST DUITSLAND Begrafenis en hoop We proberen de schrik van de dood uit ons leven weg te bannen. Dat deed de oude Epicurus ai, die schreef ,,De dood gaat ons niet aan. Zolang wij er zijn is de dood er niet en wanner de dood er is zijn wij er niet." Maar zoiets kan alleen een levende zeggen, die ver van de dood staat en nog geen blik heeft geworpen achter de duistere poort. De dood is niet met een grap weg te redeneren, die kan alleen door het Leven worden verjaagd. Want waar leven is, is hoop, zelfs op de rand van een graf tijdens het bewijzen van de laatste eer. Dan kan klinken: „Dood waar is uw schrik gebleven." en „De dood is verzwolgen in de overwinning." Maar diè overwinning kan niet meer bevochten worden op het kerkhof of in de rouwkamer. Het is trouwens niet onze overwinning, maar de over winning van Christus Maar die overwinning kan voor ons alleen werkelijkheid worden tijdens ons le ven. Slechts wie in Christus is deelt met deze over winning. TN WESTDUITSE zendingskringen vraagt men zich af wat men aan moet met een voorstel van bondskanselier Adenauer, om zendingen, die werken in onderontwikkelde gebieden, een staatssubsidie te geven. De rooms-katholieken hebben minder moeite met dit voorstel en hebben het reeds geaccepteerd. De discussie in protestantse kringen is echter nog maar pas op gang gekomen. Aan de ene kant voelt men wel voor deze hulp, maar aan de andere kant vraagt men zich af, hoe de jonge kerken in deze onderontwikkelde gebieden er over zullen denken. GERSTENMAIERAlleen specialisten voor de zending. Adenauer is tot dit voorstel ge komen, omdat hij en velen met hem van mening is dat de hulp aan de jonge staten in Azië en Afrika niet alleen mag bestaan uit industriële investerin gen en de financiering van open bare werken. Belangrijker mis schien nog dan deze hulp is de steun, die het westen kan verle nen bij de uitbouw van het on derwijs en de vorming in het al gemeen van de bevolking. Het zijn juist de zendingen die op onderwijs en sociaal gebied de jonge volkeren het meeste hebben geholpen, door scholen en zelfs universiteiten te stichten en te onderhouden. De Duitse eerste minister wil nu deze activiteiten betrekken in het nationale pro gramma voor hulpverlening- Hij is er van overtuigd, dat buiten de kring van de ge- lovigen in Duitsland vrij wel geen mensen te vinden zijn die zich persoon lijke opofferingen willen getroosten voor de so ciale en culturele ont wikkeling van Azië en Afrika. De zendingen echter leiden mensen op, iUv»» die voortgestuwd door een innerlijke drang zich in deze gebieden vestigen om hun „christelyk-humane" denken uit te dragen. Vanuit deze inzichten is de bondskanselier tot de overtuiging gekomen, dat de scholen en insti tuten die door deze zendingen worden gesticht ook het recht moeten hebben van de middelen van de staat te profiteren, opdat deze culturele en maatschappelij ke arbeid nog verder kan worden uitgebreid. In opdracht van Adenauer heeft dan ook de minister van finan ciën, Wilhelmi, contact opgeno men met de verschillende orga nisaties. Hij heeft hen de plan nen van Adenauer voorgelegd en vond bij de rooms-kalholieken on middellijk een zeer gewillig oor. Zij hadden niets op het plan te gen. De protestanten kwamen echter al spoedig met een groot aantal- vraagtekens. Zij waaideerden het idee, maar wisten niet en we ten dat nu ook nog niet of het wel een wijs idee is. Gezien var- uit het gezichtspunt van de pen ningmeester van de verschillen de organisaties is er weinig te gen in te brengen, maar gezien vanuit het gezichtspunt van de jonge kerken in de onderontwik kelde gebieden zoveel te meer. te vestigen dat de kerk de poli tiek van Adenauer, die sterk an ti-communistisch is, steunt. Dat zou namelijk weer niet begrepen worden door de gelovigen achter het Ijzeren gordijn, die de Aden auer politiek als een groot gevaar voor de vrede zien. Als derde probleem wordt naar voren gebracht dat het aanvaar den van staatssubsidie tot gevolg kan hebben dat de christelijk? bevolking van een bepaald gebied voorgetrokken wordt boven de niet-christenen en betere kansen op ontwikkeling zal krijgen. Dit behoeft niet zo te zijn, maar dan wordt toch reeds deze indruk gewekt- Om dat te voorkomen hebben de verschillende zendin gen zich in de meeste gebieden Rooms-kalholieken zeggen Graag! Protestanten zeggen: Neen, ja, neen reeds meer en meer teruggetrok ken. om het werk te laten doen door de plaatselijke en nationa le kerken. De zendelingen heb ben slechts een dienende en hel pende taak. Gerstenmaier tegen De protestantse voorzitter van de Duitse Bondsdag, dr. Eugen Gerstenmaier, die verschillende reizen door Afrika heeft gemaakt ter oriëntatie, heeft zic-h dan ook geen voorstander betoond van het voorstel van de rooms-katholiek Adenauer Hij is de overtuiging toegedaan dat de hulp, die West- Duitsland geeft aan de ze gebieden, geen confessioneel karakter mag krijgen, terwijl bo vendien de indruk vermeden moet worden dat de Europeanen be paalde wensdromen trachten te verwezenlijken. Gerstenmaier is er trouwens helemaal geen voorstander van om westerse mensen naar de on derontwikkelde gebieden te „ex porteren", zoals hij het uitdrukt, om daar de nationale bevolking te gaan opvoeden. Hij is er zelfs geen voorstander van om zende lingen uit te sturen, tenzij het om vakmensen gaat die op uitdruk kelijk verzoek van de landen als specialisten gaan. Hij maakt echter een uitzondering. namelijk voor nijverheidsscholen, die een directe vakoplei ding bieden. Waar derge lijke scholen door de zen ding of op andere wijze worden gesticht in lan den die er om vragen moeten de stichters bij de staat kunnen aankloppen om sub sidie. Er is dan geen enkele reden om zendingen te weigeren gelden toe te kennen uit het fonds voor de hulp aan onderontwikkelde ge bieden. Deze discussie duurt nog voort. Het laatste woord is nog lang niet gesproken en het zal dan nog wel even duren voor dit plan van Adenauer als wetsontwerp bij de Duitse bondsdag zal worden In gediend. Vragen De recente opstand in Zuid- Vietnam heeft ten volle de aan dacht van de wereldpers ge had. Op de achtergrond bleef echter het kleine bericht dat communistische soldaten van uit Noord-Vietnam de grens overstaken, een christen-stam hoofd vermoordden en zijn kleindochter en de Vietnamese predikant van de kleine ge meenschap ontvoerden. Van hen is sindsdien niets meer ver nomen. Het is zeer waarschijn lijk dat zij ook om het leven zijn gekomen. In de voornacht enkele weken geleden bonsden communistische guerrilla's op de voordeur van het „Jeugd en Evangelie," het blad van de gelijknamige jeugdevangeiisatiebeweging publiceerde in het laatste nummer een stuk van A. Verdoon onder de titel n zware jon- zei de zaal gen wacht 'n schoftzei de brigadier 'n psychopaat zei de student toereke- zei de psychi- ningsvatbaar ater omstandig heden zei de advocaat milieu zei de maat schappelijke werkster op heterdaad doodstraf schuldig gratie GRATIE onpedago gisch vreemde vrij spraak goeie genade grote goed heid allemachtig vriendjes politiek. wetsver krachting onverdiend opnieuw le ven verdomme GENADE AMEN zei de getuige zei de officier zei de jury zei de be klaagde zei de HEER zei de officier zei de rechter zei de vader zei de moeder zei de broer zei de pers zei de officier zei iedereen zei de beklaagde zei de satan zei de HEER zei de engel Predikant werd ontvoerd huis van de Vietnamese predi kant. De groep bestond uit twaalf man die onder dekking van de duisternis de grens overgestoken waren. Toen ds. Hiep buiten kwam ontdekte hij dat zij al de banden van de fietsen hadden doorgesne den, opdat niemand hulp zou kun nen halen. Zij kwamen niet bin nen en lieten mevrouw Hiep en haar kinderen met rust. De mannen schenen het speci aal gemunt te hebben op het klei ne huis naast de predikantswo ning, waar voorbijtrekkende stamleden van deze Pako-stam en de blanke zendelingen een onder komen hadden. Er was op dat moment niemand aanwezig. Ken nelijk hadden de guerrilla's ver wacht daar een zendeling of be paalde reiziger aan te treffen op wie zij het gemunt hadden. ging hij onmiddellijk op zoek naar de vrouw. Hij vond haar te midden van een aantal christen vrienden, die beloofd hadden haar met alles te helpen. Het eerste wat mevrouw Hiep hem vroeg was: „Hoe lang duurt het voor u een plaatsvervanger voor mijn man hebt gevonden?" Zij beloofde dat als er iemand kwam. zij ieder weekend met hem mee zou trekken naar het kleine dorp waar de mensen uit de jungle bijeenkwamen voor de godsdienstoefeningen, om hem de weg te wijzen en hem te hel pen bij de zorg voor de kleine ge meente. Deze gelovigen vormen nog een heel jonge gemeente. Als eerste kwam het vermoorde stamhoofd Vien Toe twee jaar geleden tot bekering. Hij was aangesteld als vertegenwoordiger van de cen trale regering voor de stam. Dat is waarschijnlijk de reden waar om de guerrilla's hem hebben vermoord. In de ogen van de Afrikanen en Aziaten is er altijd een nauwe band geweest tussen het westers kolonialisme en de zendingsijver van de blanken. Pas in de jong ste tijd heeft de zending ten vol le ingezien dat deze indruk moet worden weggenomen. De zende lingen hebben hun best gedaan om te bewijzen dat ze niets met het imperialisme te maken wil len hebben. Zij zijn dan ook vaak de felste voorstanders van onaf hankelijkheid en zelfstandigheid van jonge staten. Het gevolg is dat hun houding vaak in eigen land niet wordt begrepen. Het is echter de vraag of zij de jonge volkeren al geheel en al van hun goede wil hebben overtuigd. Als nu de verschillende Europe se zendingen staatssubsidie gaan ontvangen, zullen de Aziaten en Afrikanen dan niet weer opnieuw de indruk krijgen, dat er toch wel veel van waar is dat er een ver binding is tussen het westers machtsverlangen en het westers geloof? Het zal ongetwijfeld voed sel geven aan de nog altijd be staande argwaan. In Duitse kringen Is men boven dien erg benauwd om de indruk zendt zendelingen uit Tournavlsta, het Peruaanse mo deldorp, gesticht door de Ameri kaanse multimiljonair R. G. Le- Tourneau om de Indianen te leren hun land beter te bebouwen en hen tijdens het werk in aanraking te brengen met het evangelie van Jezus Christus, heeft zijn eerste eigen zendelingen uitgezonden. De gemengd Amerikaans-Indiaan se Evangelische Gemeente van Tournavlsta heeft twee jonge Pe- Moord Ondertussen waren vier andere guerrilla's naar het kleine dorp Kee Tran van vijf huizen getrok ken, dat ongeveer twee, honderd meter van de weg af in het dichte bos ligt. Zij drongen het huis bin nen van het christelijke stam hoofd Vien Toe en zeiden dat hij zich als hun gevangene moest beschouwen. Hij weigerde echter hen te volgen. Zij wilden hem toen doodschieten, maar het pis tool ging niet af. De man, die nauwelijks de kans kreeg om zich te verweren, werd toen doodge slagen. De kleindochter van de man, die voor hem zorgde werd van bed gesleurd en gebonden Sa men met de predikant zijn de guerrilla's toen weer over de grens naar Noord-Vietnam ver dwenen. Ds. Hiep had juist twee dagen voor de overval zijn twee oudste dochters naar de nabijge legen grotere plaats gezonden om voedsel te kopen, anders waren zij ongetwijfeld ook meegenomen Opvolger Pa» twee dagen later werd het nieuws bekend in de plaats Bang Lang waar de Zuidvietnamese re gering een vertegenwoordiger heeft. Deze Het onmiddellijk de predikantsvrouw en haar kinde ren ophalen en verleende hen on derdak. Toen de Engelse zendeling van de World Evangelisation Crusade ds. Gordon Smith, die deze zen- dingspost enkele jaren geleden had gesticht, het nieuws hoorde. OORLOG MOGELIJK De „Oud Katholiek" schrijft in een artikel over de toekomst des Heren over de pogingen in de wereld om tot vrede te komen: Het is alsof een onzichtbare Hand de volken als tchoven heeft gebundeld, de naties als garven heeft vergaard en opgetast, om er op zekere dag de lont in te steken. „Want mijn vonnis is, volken te vergaderen, koninkrijken te verzamelen, over hen mijn gramschap uit te gieten, heel mijn brandende toorn; want door het vuur van mijn naijver zal de ganse aarde verteerd worden," (Zefanja 3 8). Zelfs al zou niemand de oorlog willen, wat wel aan te nemen valt, dan nog zou hij komen, de mensheid wordt er in gelokt. SOCIALISME David L. Edwards in de Engelse „Chureh Ti mes", over de spanningen in de Engelse arbeids party: Het heeft geen tin om te klagen Er zijn heel wat tekenen die er op wyzen dat het Britse socialis me een wedergeboorte doormaakt. Alleen wordt het nu als een siamese tweeling geboren. Een van de tweeling is diep in zijn hart liberaal, de ander is marxistisch. TOLERANTIE Prof. dr. F. H. H. Henry in „Christianity To day": We worden van alle kanten opgeroepen tot tole rantie. Waarom tolerantie? Het menselijk lichaam dat infecties tolereert gaat ten onder. Het organisme dat infecties weerstaat leeft. Onze Heer was uiter mate tolerant. Hjj zei dat Hij de weg, de waarheid en het leven was. Hij noemde zichzelf de deur, de enige toegang tot het eeuwige leven. Nimmer heeft hy ook maar de gedachte getolereerd dat er op een andere wijze verlossing mogelijk is. De eerste ge meente geloofde en preekte deze waarheid Toen later in de geschiedenis de infectie van de ketterij werd getolereerd, zonk de westerse wereld weg in de duisternis van de middeleeuwen, niet omdat het evangelie faalde, maar omdat het licht niet kon uit stralen. SERVICE AAN SLAPERS Ds. D. J. Couvé in de „Zeeuwse Kerkbode": Met domme ergernis vragen sommige toeristen zich af, waarom zelfs moderne (spoor)wagons bij het remmen je zo gemeen door elkaar kunnen schudden. Louter service aan slapers. Vriendendienst van de machinist. Hoe dankbaar herinner ik mij dat plot seling harde gebonk op het volgende station Eens klaps schrok ik wakker: dit is Gent niet! Meteen was ik de trein uit en in de daar tegenover juist op vertrek staande trein retour Gent. Wat een geluk, dat ik niet in Ostende terecht was gekomen. Op alle mogelijke manieren wordt hulp verleend aan de onder- ontuikkelde gebieden. In het kader van de Wereldraad zijn jonge mensen er op uit getrokken om de bevolking dr meest eenvoudige zaken als naaien te leren. De i raag in Duitsland is nu of de zending voor haar vormingswerk subsidie moet ont vangen of niet. In een uitzending heeft radio Moskou dezer dagen verklaard dat in de afgelopen tien Jaar tn de Oekraïne tien kloosters zijn ge sloten. In diezelfde tijdsperiode hebben ongeveer 800 monniken en nonnen hun kloosters verlaten en zijn in het gewone leven terugge keerd. Volgens radio Moskou zou den in de nog bestaande kloosters alleen maar een aantal oude men sen zijn overgebleven. Toch kon zelfs deze spreker niet het. feit ontkennen dat de Russi sche kerken volle diensten heb- ben. De radioverslaggever ver klaarde dit wat laatdunkend door er op te wijzen dat de kerkgan gers zich aangetrokken voelden door de kleurrijke ceremoniën Hij drong er daarom op aan dat de staat de kerkelijke hoogtepun ten van een leven zoals huwelijk, doop en begrafenis zou vervangen door kleurrijke feesten. Hij wees in het bijzonder op de voorjaars-, winter- en soortgelijke feesten die in Litauen zijn ingesteld om pasen en het kerstfeest te vervangen. De spreker beschuldigde de Rus- sisch-orthodox priesters er van dat zij de communistische opbouw verstoren, door de werkelijke op voeding van de jeugd te verhinde ren. Onlangs vroegen we de Russisch- orthodoxe bisschop Johannes Wendland naar zijn reactie op der gelijke aanvallen. Met een f'jn lachje zei hij: „Veertig jaar gele den hebben de communisten ge probeerd om de jeugd van de kerk weg te trekken. Toen zeiden ze reeds dat het geloof alleen maar goed voor oude mensen was De kerk is nu even groot als toen. zo niet groter. Waar komen de hui dige leden dan vandaan?" Geestelijke behoeften Een van onze lezers vertelt ons. dat hij een vergadering bijwoon de waarin verschillende antwoor den werden besproken in verband met het toelatingsexamen voor middelbare scholen. Op een vraag, die luidde: „Wat zijn heidenen?" was als antwoord binnengekomen: „Mensen, die hun geestelijke be hoeften in het bo6 doen". Koffie in buk ruaanse indianen uitgezonden naar een nabijwonende stam, die nog niet met het evangelie in aanraking is geweest. LeTourneau klom op van dorps smid tot eigenaar van een van 's werelds grootste fabrieken voor weg- en werkenmateriaal. Reeds voor de oorlog besloot hij negen tig procent van zijn persoonlijk bezit in een fonds tc storten om evangelisatie- en zendingswerk te steunen. Ook van zijn jaarlijks in komen houdt hij maar tien pro cent voor zichzelf. Na de laatste wereldoorlog be sloot hij een poging te onderne men om in achtergebleven gebie den en junglestreken grote terrei nen te ontginnen om de daar wo nende stammen een nieuwe le vensmogelijkheid te bieden. Hij zond eigen technici, die allen christenen waren, en graag hun technische kennis wilden combi neren met evangelisatie, en zen dingswerk. erheen om de bevol king te leren met de zware ma chines om te gaan. Van de Peruaanse regering kreeg hij een geweldig stuk Jungle voor zijn eerste actie. Als tegen prestatie legde hij een autoweg aan dwars door het land Zijn tec'inici slaagden er in de bevol king -oor het ontginningsplan te winnen en velen van hen zijn in de afgelopen twaalf jaar tot ge loof gekomen. Het dorp. dat ge bouwd werd, kreeg de naam Tournavista. Via een soortgelijk Eroject stichtte hij in de Afn- aanse staat Liberia de stad Tournatown. De Amerikaanse technici en de jongbekeerde Indianen vormden al spoedig in Tournavista een ge loofsgemeenschap. Er werd een Amerikaans-Indiaanse gemeente gevormd die al spoedig beschikte over een zelfgebouwde houten kerk. Na tien jaar ls deze gemeen schap nu zo ver dat reeds de eerste twee Peruaanse zendelin- 5en naar andere stammen kon en worden uitgezonden en het plan bestaat om zeer binnenkort een Peruaanse predikant naar de bergstreek te zenden waar nog al tijd stammen wonen die nog nim mer van Christus hebben genoord TJET zijn overigens niet alleen de problcmatici. die net zolang praten tot ze er levensmoe bij neervallen. Laat me zeggen dat ik juist deze problematici eigenlijk graag mag. Ik weet wel dat er bijna geen werk uil hun handen komt en ook wel dat het schaakspel des levens hun best overwogen zetten dan toch nog op 't laatste nippertje doet uitlopen op een koninginne-offer, maar hun hoofdarbeid is tenminste arbeid en hun praten, praten, praten over voor en tegen, over pro en contra, over methode zus en methode zo, het is en blijft zinnig praten, ook al doet het me soms even speels denken aan dat voorbeeld dat mijn vader ervan placht te geven: het voorbeeld van de problematische onderwijzer, die niet zwemmen kon en in het water viel en die verdronk omdat hij niet zeker was of hij in zo'n geval „Hellep!" of „Hullep! diende te roepen. ■jl/TAAR waar geen arbeid ■i'A wordt verricht en waar het praten slechts praten zonder zin is. dat gebeurt bij de mannelijke kletsmajoors en de vrouwelijke koffieteuten Wee hen! Om te beginnen staan ze zeer laat op: dat kan niet anders, want ze hebben door de koffiestromen. door de steeds vuriger debatten en de daarop gemiste tegenstanders-vernietigende antwoorden, en door een algemeen, maar helaas slechts vaag, gevoel van zelf verwijt slecht geslapen. Zo stappen ze te weinig uitgerust en tegenstribbelend de vale dag in op een uur dat zelfs de winter dag al op leeftijd gekomen is. Ze voelen zich narrig en on bekwaam en dus ontbijten ze niet. Dat is 'n dubbel verkeerd begin van de dag en het schijnt op de duur 'n broedstoof voor maagkwalen en andere afwijkingen te zijn Maar ze hebben geen trek cn ik moet toegeven: ik heb óók geen trek wanneer een kerkelijke vergadering zich heeft uitgestrekt tot in de na bijheid van het middernachtelijk uur Je ronkt teveel, je zit in teveel rook. je gedachten komen niet tot rust. Ik geloof soms dat een hedendaagse Paulus zou schrijven: „Voorts broeders, neem mij ten voorbeeld: één keer heb ik zolang gesproken dat een iongen uit het raam viel en dood werd op genomen Door 's Heren goedheid mocht ik hem opwekken, maar ik heb me er voor gewacht ooit weer zó lang door te spreken En ik zie een even moderne Jakobus goedkeurend knikken en hoor hem eraan toevoegen: „Wecst daders des Woords en houdt uw tongen nog meer dan ooit in toom. want met onderling praten wordt het evangelie niet verkondigd!" rPERUG tot de kletsmajoor en de koffieleut. Daar komen ze 1 dan zeg tegen 'n uur of elf naar het clubhuis. „O mensen, wat ben ik melig!" zucht de oudste „Is er ook koffie?" En dan wordt er gauw een pannetje op het vuur gezet en even later zit men behagelijk van z'n eerste bakje te genieten. En dan zegt die oudste of het kan ook de jongste zijn „Ik heb vannacht nog eens nagedacht over wat Jan gisteravond zei van die noodzaak om eens 'n apart weekend te beleggen om de dingen door te praten. En ik vind er 'n hele boel voor te zeggen. Als we dat nou eens gingen doen!" „Ja. maar ho eens!" zegt dan de tweede „Wat doen we dan met de zaterdagavondgroepen of met de zondagsschool klassen?" „Nee. laten we nu bij de zaak blijven!" vindt de derde. „Dat doorpraten is belangrijker dan wat ook!" „Maar Je zult zien dat het bestuur er niets voor voelt!" suggereert de vierde. „Die mensen begrijpen dat doodeenvou dig niet. Die willen altijd maar werk zien Daar zou eigenlijk eens een hartig woordje over moeten gezegd worden!" 7°, en nu zijn ze dan waar ze wezen willen Nu hebben ze een gemeenschappelijke zondebok gevonden, en nu kunnen ze van wal steken. En dat doen ze ook. Net zolang tot het koffietijd voor de boterham is. en dan weer net zo lang totdat i het theetijd is voordat de clubs beginnen. En dan ineens i denken ze aan de clubs, en ze voelen dat ze helemaal niet voorbereid zijn om wat ook met de kinderen uit te voeren, en dan belanden ze weer op hun eerste chapiter, dat ze nodig eens een weekend eruit moeten om alles goed door te praten, maar voor vandaag zullen ze maar weer doen wat ze kunnen. Misschien zeggen ze wel: .Je krligt zo al pratend toch een helderder blik op 't werk!" Geloof hen niet Ze hebben hele- i maal geen blik. behalve n blik koffie in poedervorm. Ja, ja samen praten is bijzonder gevaarlijk! WIJKPREDIKANT. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 21