cm. „UW PROBLEEM IE HET ONZE" evrouw oeó TIP-PARADE deed op Nieuw Guinea wat haar hand vond om te doen J* Ck* Een warme pyama en andere brieven WEDSTRIJD OP „BLAD-ZIJ" ZONDAG: ZATERDAG 19 NOVEMBER 1960 ZO'N DOMME MOEDER ZO'N DOMME VROUW QP een dag kwam de heer Moes thuis met een enorme bos bloemen. Geen gewone huis-tuin-en-keukenbloe- men, nee 't was een joyeus boeket. „Wat zou daar achter zitten....", vroeg mevrouw Moes zich af. maar ze zei (na tuurlijk): „wat een schattige bloemen, dank je wel". ,,'k Zal het maar vertel len". kwam de goede gever al gauw over de brug toen zijn fleurig geschenk in een vaas werd geschikt. „We gaan naar Nieuw-Guinea. tenminste, als jij zin hebt" en gespannen keek hij zijn vrouw aan. Nu, al weer ruim vijf jaar later, weet mevrouw Moes nog. dat ze toen ineens zo'n naar ge voel in de buurt van haar maagstreek kreeg en dat ze eerst even moest zuch ten, eer ze eruit kon bren gen: „Naar Nieuw-Guinea zeg je toch?". Het trok haar eerlijk gezegd hele maal niet aan. ze zou veel liever maar gewoon huisvrouw in Utrecht blijven. Ze is echter huis vrouw in Nieuw-Guinea gewor den. want, hoe gaat dat, niet waar Direkt moet daar worden bij verteld, dat zij gedurende de maanden van voorbereiding op de reis in het zendingscentrum te Oegstgeest wel grondig van ge dachten is veranderd. Maar wat wij vandaag echter zo prettig vinden om te zeggen, is dat deze vrouw van een C.N.V.-man daar in dat verre stukje Nederland veel meer heeft gedaan én kun nen doen, dan zij zich ooit vroe ger heeft voorgesteld, 't Klinkt zo simpel als zij op dit moment met verlof in Holland zegt: ,,'k heb er een paar vrouwen clubs", doch daar blijkt meer achter te zitten, dan wij ons hier wel kunnen voorstellen. Die vrou- Een klein, donker Papoes kind je werd naar haar genoemd Twee beelden ran een Papoea gezin.Zo kun men ze op A' ieuw-Guinea nog aantreffen, ook dit is een Papoes gezin, dat er keurig uitziet en een goed lopende tvinkel heeft r ,hf !tJ* )f2 d2 Een heerlijk warme pyama is in dit kille jaargetijde altijd wel een welkome aanvulling van de meisjesgarderobe. Voor ons patroon lieten we daarom dit maal de keus vallen op zo'n nuttig kle dingstuk en wel speciaal voor de leef tijden 9, 11 en 13 jaar. Het jasje is heel eenvoudig en heeft een kraag, die open en dicht gedrayen kan worden. Een schuin opgezet borstzakje en een ge strikte ceintuur geven het vlotte cachet aan dit modelletje. En vervaardigen zal ongeveer vier meter stof van 80 cm breedte vergen. Onder vermelding van nummer 328 is dit patroon aan onze bureaus ver krijgbaar tegen betaling van 0.50 per èn stuk. De patronen kunnen ook per post ;6t worden toegezonden. De prijs wordt int dan 0.60. Dit bedrag gelieve u in post- zegels te plakken op de adreszijde van 5. de briefkaart, waarop u uw bestelling g doet. Plak deze zegel s.v.p naast het aj gewone frankeerzegel. Bestellingen kun- h8 nen tot en met 26 november worden ingezonden. Na die da- turn kunnen wij geen opdrachten meer aanvaarden. Mevrouw Moes met verlof in Holland wenclubs zijn namelijlc niet zo maar onderonsjes 'al is het er best gezellig)ze betekenen vaak zo ontzettend veel in het leven van menige Papoese vrouw. Zij immers behoorde tot voor kort eigenlijk nog tot de vergeten groepen? „Die domme moeder mijn domme vrouw char mant klinkt het niet, maar in me nig donker Papoes huisje raakte die vrouw steeds meer en meer op de achtergrond. De kinderen gaan naar school, man en vader heeft een of andere werkkring, waarin hij vooruit kan komen, maar moeder blijft thuis én ze blijft dom, zo vinden dan man en kroost en ze bekijken haar met meewarige blikken. Wij hoe ven niet eens zoveel fantasie te hebben om, te begrijpen, dat die vrouw en moeder zich steeds on gelukkiger ging voelen, een ge voel, dat vaak door de superieu re houding van man en kinderen nog extra accent krijgt. Kijk, en dat is nu vooral de reden, waar om mevrouw G. Moes-Jonk vele uren van de dag niet thuis is. Dat zij'de deur van haar woning in Hollandia zo vaak achter zich dichttrekt om „haar" vrouwen iets te gaan leren. Geen ingewik kelde zaken, wél broodnodige din gen. Voorbeelden Om maar eens een paar voor beelden te noemen: als de baby op komst is wordt er nu een aar dig uitzetje voor het kleintje ge maakt. Vroeger, toen de clubs er nog niet waren, wist men in de verste verte niet wat een baby- uitzetje was. Een vaak oude sa rong werd en wordt nog wel ge bruikt om de baby „aan te kle den", maar daar de nachten op Nieuw-Guinea behoorlijk koud kunnen zijn, kwam sterfte onder pas geboren kinderen maar al te vaak voor, gewoon wegens ge brek aan de nodige warmte. Of: neem dat ogenschijnlijk aardige lapje stof. waarvan een jurkje werd gemaakt. Na één keer was sen was er van dat jurkje prak tisch niets meer over en zat het andere wasgoed onder de vlekken en kringen, omdat dat nieuwe jurkje zo afgaf Mevrouw Moes heeft intussen met behulp van dia's een strip samenge steld. die de Papoese vrouwen iets over wasbehandeling vertelt. Denk daarnaast eens aan naaien, koken, kleine kinderen verzorgen, hygiëne, een beetje warenken nis ach, er is zoveel, dat de aandacht verdient. Wat voor ons de meest gewone dingen van de wereld zijn, behoort daar in Hol landia voor menige Papoese vrouw tot „het nieuwste van het allernieuwste". De vrouwenclubs nu zijn er om haar de helpende hand te bieden. En nodig is dat in de huiselijke wedloop naar ont wikkeling. Niet langer hoeven ze „die domme moeder, die dom me vrouw van me" te zijn en dat alleen al is mevrouw Moes héél veel waard. Ze startte met dit werk. toen ie met een (klein) mondje Maleis een blauwe maandag in Hollandia was. Er bestond toen één vrouwenclub. De echtgenote van een zendeling, mevrouw Kamma, vroeg mevrouw Moes of zij niet wilde helpen en het duurde niet lang of de ene club na de andere kon worden opge richt. Nu zijn het er intussen ze ventien geworden en velen weten wat „Kaum Ibu" betekent Op het ogenblik behoort mevrouw Moes. die vele initiatieven op dit gebied heeft genomen, tot de groep van zo'n twintig Europese vrouwen, die zich ondanks hoge temperaturen en met bijzonder weinig financiële middelen inzet om de Papoese vrouw iets te le ren. Reacties Hoe die Papoese vrouwen hier op reageren? We willen het met één gevalletje demonstreren. In een van de Papoese huizen kruipt, zo moet u weten, een kleine hummel over de vloer, die is genoemd naar me vrouw Grietje Moes-Jonk. Griet je: een echt Groningse naam en daarom heeft de „petemoe" maar voorgesteld het kleintje Margriet te noemen Margriet Zeer binnenkort hopen wij een hele pagina in onze krant te wijden aan belangrijke fa cetten rond Nieuw-Guinea. Op sociaal-maatschappelijk en po litiek gebied komt u dan heel wat wetenswaardigs tegen. Wij willen vandaag dan ook niet vooruit lopen op wat er alle. maal over Nieuw Guinea zal verschijnen. Wél willen wij u graag kennis laten maken met een Nederlandse vrouw, die in het leven van vele Papoese vrouwen heel wat betekent, 'n Maatschappelijk werkster of verpleegster, die daar in dat verre stukje Nederland een wat men noemt „bezoldig de baan" heeft, is zij geens zins. Zij Is „gewoon maar een huisvrouw", die met haar man meeging toen deze als advi seur van het Chr. Werknemers Verbond werd uitgezonden. is een geliefde bezigheid tijdens de wekelijkse bijeenkomsten t nodig biedt mevrouw Moes de helpende hand. i de vrouwenclubs. Zo Even inhaken op Maria, zo heet thans dat kleine donkere kindje, dat is gedoopt in een mooie doopjurk van haar. die wel een beetje trots was op dit gebaar. Dat er daarnaast ook wel onbe grip heerst onder die verschillen de vrouwen, wordt logisch als men weet. dat dit Europese team te maken krijgt met eeuwenoude gebruiken en tradities. Daar is de angst om een tweeling te krijgen bijvoorbeeld. Een van die twee kinderen moet dan zonder twijfel van een boze geest zijn bezeten zo wordt voor vast aangenomen. Hoe moeilijk kan het zijn dit „recht te praten". Bijna ontroe rend wordt het dan als je hoort, dat tijdens een in het kader van een gezinsweek georganiseerde wedstrijd een vader een eerste prijs wilde halen met een glazen bedje. Tijdens die wed strijd ging het er onder meer om een goed, muskietenvrij bedje aan „de jury" te kunnen laten zien. De tweeling, die een tijdje in de couveuse had gelegen, werd toen aangetroffen in een bedje met glazen wanden. „Want dat was toch wel het je van het" vond de jonge vader. Een prijs heeft hij gekregen al was het alleen maar omdat beide kindertjes nog leefden en er niet eentje „plotse ling gestorven" was. (Lees: dood gemaakt vanwege de boze geest). Problemen Zo wordt men er met allerlei zaken geconfronteerd. Ook met „moderne problemen", zoals het opvangen van Papoese meisjes in een stad als Hollandia. Mevrouw Moes is dan ook bijzonder geluk kig met het clubhuis voor meis jes in de Europese woonwijk, waar de opgroeiende, vrouwelijke jeugd wordt bezig gehouden En dat is toch altijd beter dan het slenteren over straat met alle ge volgen van dien. Over een paar maanden gaat dit Nederlandse echtpaar weer terug naar een land. dat hen lief is geworden. De heer Moes zal er weer druk bezig zijn met zijn taak: het vakbeweging-minded maken van werknemers. Me. vrouw Moes zal weer de „gewo ne huisvrouw" zijn, maar een huisvrouw, voor wie je respect kan hebben. „Ik heb er een paar TWEE brieven, beiden van ge- J huwde werkende vrouwen, werden me deze week bezorgd, en zij alleen al laten zien dat wij, door over de gehuwde werkende vrouw te schrijven, nog niet een honderdste deel van dit „pro bleem" overzien. De bezigheden verschillen telkens, de zorgen zijn andere, en geen vrouw is gelijk aan haar werkende mede-zuster. Maar laat ik eerst de brieven hier mogen aanhalen. Mevr. J.-D. schrijft: „Al enige tijd heb ik ge dacht dat dc vraag omtrent de gehuwde werkende vrouw om de hoek van de Open Brief zou ko men. En ik nam me voor daar van dan ook het mijne te zeggen. Het kan velen helpen als zij we ten hoe niet alle moeilijkheden van de baan zijn als men gaat werken buitenshuis, en hoe die tóch in onderlinge saamhorig heid weer tot een oplossing kun nen komen. HET was met ons, mijn man en mij, zó: voor mijn huwelijk werkte lk twee jaar op een kan toor waar ik mijn man leerde kernen. Wij huwden en ik bleef voorlopig voor halve dagen totdat, naar ik hoopte, er een baby zou komen. Ik vond het wel fijn 's morgens samen naar ons werk te fietsen bijna drie kwartier, want we wonen in een buitenwijk je was er lekker vroeg bij en voelde je fris, en kwam ik dan om ongeveer 1 uur thuis, dan was er nog een zee van tijd om alles voor de avond klaar te maken. Toen werd er iemand ziek op kan toor en vroeg men mij ook 's mid dags te komen. Het was juist in een tijd dat ik mij afvroeg waar om ik geen baby kreeg. Het lokte me wel aan wat langer te blijven. pjET GEBRUIKELIJKE BABBELTJE aan het begin van onze tip-rubriek is vandaag bij uitzondering vervallen, omdat er té veel brieven waren, die om een reactie vroegen. Vandaar dus even dit berichtje. IN DE EERSTE PLAATS wil ik u vragen in het vervolg geen tips meer te sturen naar aanleiding van vragen, die zijn be handeld in onze dagelijkse rubriek „Uw probleem is het onze". Ook deze week kwamen er weer behoorlijk ivat brieven binnen, die nader op een of ander punt uit de rubriek in gingen. Al deze post heb ik doorgestuurd naar hen, die deze vraag-en-antwoord hoek samenstellen, zodat u te zijner tijd uw brief wel behandeld zult zien. Als ik steeds op al die vragen zou moeten ingaan in de vorm van ontvangen tips. zouden de an dere „tip-brieven" nog langer blijven liggen en dat is toch voor niemand prettig. Dus als u iets op het hart heeft in verband met de „Problemen-rubriek", dan graag links boven op uw enveloppe „Uw probleem "enz. Uitzondering Eén uitzondering wil ik nog maken voor de vraag over de be slagen ruiten, omdat we daar vo rige week in het zondagsblad iets over gezegd hebben. Twee idee tjes kwamen er namelijk binnen, die we dan als sluitstuk maar zul len noemen. Een lezeres adviseert s avonds de gordijnen voor het slapen gaan open te trekken, wat het beslaan wel eens wil voorko men. Een andere lezeres zegt: „Zorg voor goede ventilatie, dan heeft u er ook geen last meer van". Zij doet 's nachts dc ka mer-gang-deur open en zet altijd een lucifersdoosje in tussen de klep van de brievenbus, zodat de ze openstaat. Door de „trek" blij ven de kamers fris en beslaan de ruiten niet. Wie 's nachts een rek met luiers in de kamer te drogen hangt, kan deze methode ook toe passen. daar de lucht anders veel te vochtig wordt. Al die nattig heid kan nu via de brievenbus ontsnappen. Hakken En hierbij wil ik het maar la ten wat dit punt betreft. Wel kunt u natuurlijk altijd blijven inhaken op reeds geplaatste tips, ofschoon die verbeterde of „er op lijkende" nieuwtjes niet worden geho noreerd met ons boek „Tip-Pa- radeMaar, dat wist u waar schijnlijk al Dan nog even een paar andere brieven. Na het naaldhakken nieuws, onlangs in onze tip-strip verschenen, kwamen er nog ver schillende andere hakken-idee- ijes binnen. Eén ervan gaat 'dus niet-gehonoreerd) mee; de andere vond ik nogal bekend. Suède vrouwenclubs" zegt zc zo langs haar neus weg. 't Is echter werk. dat haar dagen bezet houdt cn soms ook dc avonden nog vol maakt. Maar: Is het allemaal niet meer dan de moeite waard, zo vindt zc zelf? En daar kunnen wij én die vele Papoese vrouwen alleen maar „Ja" op zeggen. Deze ene tip nu heeft betrekking op licht beige suède schoenen. Ka le plekken op de hakken van dit suède worden onzichtbaar door een nogal tijdrovende methode, die een paar goede schoenen niettemin wel waard is. In een koekepannetje wordt wat talkpoe der licht bruin gebakken in dezelf de tint als de schoenen. De hak ken maakt men nat en met een zeefje strooit men dan het poeder over de hakken heen. De hakken laten drogen en intussen de rest van de poeder mengen met krijt «half om half) en dat weer even bruin laten worden. Met wat wa ter van d't mengseltje een papje inaken en hiermee de schoenen en hakken inwrijven. Weer laten dro gen en u heeft weer een paar keu rige schoenen. Een Rotterdamse briefschrijf ster wil ik vervolgens even ver tellen, dat plak-plastic al een paar jaar te koop is in grote warenhui zen en tal van andere zaken, waarna ik dit stukje wil beslui ten met het geven van een „hint" aan mevrouw Preynen (heb ik uw handtekening goed ontcij ferd?) uit Rotterdam. Ik mag aannemen, dat u er intussen in geslaagd bent uw zoontje te „be vrijden", al of niet met aceton. Zadelpijn krijgt men, althans dat dacht ik, als men zélf fietst, maar zo uw zoontje er, al achterop zit tend, óók last van heeft: wat denkt u van een lekker kussentje in het zitje? Overigens, als u eens een aardige tip weet, dan krijgt u zoals bekend het boek „Tip-Parade" toegestuurd. Daar staat o.m. een uitgebreide vlek- ken-tabel in. Lijkt me voor uw probleem een begerenswaardig be zit. Ben benieuwd naar liw tip... Voor een pittige soep Gebruik ook eens „daon salam" In bijna iedere keukenkast is «el een busje of zakje met ge woon laurierblad te vinden, maar het Javaanse laurierblad, dat dc welluidende naam „daon salam" draagt, kennen niet zoveel huis vrouwen En toch zou het best een belangrijk plaatsje in iedere keuken kunnen innemen. Het geeft namelijk niet alleen rijstta fel-bijgerechten zo'n karakteristie ke smaak, dit salam-blad doet het ook uitstekend in soepen en bouil lons, waarin het meegetrokken kan worden. Het maakt de soep weer eens anders dan anders, al leen gebruik „daon salam" met mate. anders wordt de soep gauw al te pittig. Een heel klein •tukje is meestal al voldoende. bijna drie duizend brieven ALS U HEBT MEEGEDAAN aan onze wedstrüd in drie etappes op „Blad-Zü" suit u misschien wel willen weten hoe het er op 't ogenblik mee staat. Goed, om niet te zeggen: uitstekend! Het aantal inzendingen Is boven verwachting, want ofschoon de opgaven soms geenszins gemakkelijk waren en het hier een wedstrijd betrof, die menigmaal behoorlijk wat inspanning cn moeite vergde, hebben hon derden en nog eens honderden lezeressen pen en papier gepakt om hun antwoorden op te schrijven. Het aantal brieven bedraagt op een haartje na drie duizend, een resultaat, waarop we echt wel een beetje trots zijn De jury heeft intussen het grootste werk achter do rug, zij Is zogezegd bezig met de laatste loodjes. Zoals beloofd komt u vóór vijf december op onze vrouwenpagina de uitslag tegen, dus is het zaak de eerstvolgende zaterdagen „Blad-Zij" niet over te slaan. Natuurlijk moesten toen de bood schapper, in een draf gehaald, het strijkwerk 's avonds gedaan worden, de huishouding 's mor gens vóór het weggaan op orde zijn met allerlei briefjes in mand jes voor melkboer en bakker, maar het ging. Achteraf weet ik dat ik wegliep voor mezelf, wég voor gepieker, onzekerheid. Maar aan iets had ik zo gauw niet gedacht: dat ik niet meer al leen besliste en al leen piekerde. Ik had een man aan mijn zijde. En hij zei op een keer: „Wat doe Jt nu eigenlijk. Als lk ln het begin thuiskwam vond ik een blijde uitgeruste vrouw, we hadden heerlijke avonden. Nu ren en draaf je in en uit, vliegt om vijf uur van kantoor naar winkel en wat hebben we ervoor?" TVTATUURLIJK moest ik hem gc- 1 lijk geven Al het werk dat ik nu verrichtte, werd me te zwaar, ook dat van de morgenuren. Wat ben ik blij dat ik hem heb. We doen het nu weer kalmer aan. En genieten van onze avonden. Als de middag me te lang valt, nodig ik eens een buurvrouw op een kopje thee. of ga op ziekenbezoek, schrijf brieven, enzovoort. En dol graag zal ik, als ik een baby heb. de dag „zoek" brengen met al die kleine, huiselijke dingen die me vroeger zo van minder belang schenen. Maar zolang dat niet zo is. ben ik blij met mijn werk, blij met mijn, leven zoals het nu is." ZOVER onze eerste briefschrijf ster. Nu de tweede. „Ik was zevenendertig jaar toen mijn man door een ongeval zodanig werd verminkt dat hij voorgoed invalide bleef. De oud ste van onze vier jongens was dertien jaar. de jongste zeven. Het leven begón pas. Ik zal u niet beschrijven hoe we de slag opvin gen: pijn en tranen, wrok, ja- loers-zijn op anderen, soms vrede, soms verzet, hoop en wanhoop. Na niet al te lange tijd drong het tot ma door dat men iets van my verwachtte: mijn man liet eens een woordje vallen, familieleden begonnen langs hun neus eens over kansen op werk te praten en ik realiseerde me dat zij mij bedoelden. Ik? Ik had gedacht dat in dc komende jaren slechts de vier muren van mijn huis mijn werk zouden begrenzen. Met een klein pensioen en nog iets extra zou ik moeten zien rond te komen, zou ik mijn man verple gen, en naaien en werken voor de jon gens. Maar ik had biologie gestudeerd voor mijn huwelijk, was wel niet geheel klaargekomen, eer der getrouwd dan mijn studie af was. maar tóch was het iets waard in deze tijd. Ik moet u zeggen Christine, dat ik er totaal geen moed voor. had. Ook dat nog! Nóg een taak erbij. Wie weet honderd kinderen extra, misschien reizen, een vak bijhouden, mis schien' nog studeren ook! Ik kon het met ik vertikte het. Maar het moést, dat zag ik al gauw, wilden wij de jongens dezelfde mogelijk heden geven die wij zelf hadden gehad. Och. en op een goede dag begon je dan maar. O, helemaal niet bruisend van levenslust. Als ik lachte voor de klas, huilde ik van binnen. En ik heb wel eens alles lopen vervloeken toon ik naar de trein liep en thuis mijn kleine jongen ziek lag. Wè! hadden wij hulp maar dat is nog niet hetzelf de als een moeder! En wonderlijk, toen kwam er van alle kanton ze gen. Mijn man allereerst kwam geestelijk tot een blijde overgave, en is de zon in huis, overhoort de jongens, knutselt, wijst ze on mooie dingen als ze hem rondrijjei zit in een wagentje), kijkt alitijd vrolijk als ik thuiskom. ]~)E jongens maken het best en ik ben van de school gaan houden. Het werk, dat me tot een last was, is me een troost geworden, het weerhoudt me van gepieker, en adj ik thuiskom, heb ik i (hij altyd wat te vertellen, net als mijn man vroeger. Laatst zei mijn man, en daarmee wil ik eindigen: „Ik geloof dat ik je zo liever neb dan toen je vijfentwintig was; toen was je lief en mooi en ik was dol op jc: nu ben je méér: al ga je uit huis, al werk je als een man, je bent duizendmaal meer vróuw." En dat laatste woord zei hij met een streep eronder!" Ja. lezeressen, die streep kan ik hier niet trekken. Maar u ziet hem allemaal. En ik denk niet dat er iemand is die dit niet be grijpen kan. Eén ding valt me op: deze beide briefschrijfsters hadden iets geleerd vóór hun hu welijk dat hun later niet alleen van pas kwam, maar bovendien vreugde gaf. Het versterkt me in de mening dat we onze dochters zoveel mogelijk moeten laten le ren. Niet altijd in de zin van: kennis vergaren. Maar leren haar mogelijkheden te zien en te ont wikkelen. Dat levert altijd winst op. Naar buiten en naar binnen. En dan een tweede ding dat me opvalt: mevrouw J. zegt van dat 's morgens naar je werk gaan: je was er lekker vroeg bij. Maar zo is niet iedereen, en met ieder een hoeft te denken dat dat nu het ware is. Ik ken inderdaad vrouwen, en u ook denk ik, die om negen uur 's ochtends al een stuk werk verzet hebben, en daar van genieten, en ik zou zeggen: als zij daaraan niet verslaafd zijn, is het goed. Maar ik ken ook wel iemand die om tien uur 's mor gens nog vrolijk in pyama en house-coat rondzwabbert, zich uit gebreid netjes maakt, daarna een feestje maakt van een kopje kof fie en dan aan het werk gaat tot drie uur. vier uur 's middags in een tempo, en zóveel verricht, dat al die „ijverigen" van 's mor gens vroeg op apegapen zouden hggen. Het is maar hoe je bent. Kijk u niet blind op die flinke die en die, op haar die u voorbij- race't. op haar die nu al de was ophangt, op haar die nu al gaat winkelen ze doen het niet bé ter, ze doen het alleen anders. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIH£ I van u envóór u I 3 Zoals u elders op deze pa- glna kunt lezen, waren er de- |j it week zoveel „inhaak-brie- ven" bij de tlp-post. dat ik er 3 maar een apart stukje van |j heb gemaakt. Anders zou de 3 1 helft van de ruimte al „op" E zijn eer we met de eigenlijke tips konden beginnen. En ik heb al soveel „ongeduldige" briefkaarten binnen gekregen j§ met „Heeft n m'n tip soms E 3 niet ontvangen. Ik ben 'm ten- minste nog niet tegengeko- men!er op, dat ik er dat E E niet op durfde wagen E Het eerste advies van deze E E week gaat oven 4.HI.I* f.EKItl LD BONT Voor het geval u in het 1 bezit bent van een kraag van grijs gekruld bont (Indisch lam), welke als garnering 3 dient, dan bent u misschien geïnteresseerd in de tip van E mevrouw P. Moerman-Pols- E graaf uit Capelle aan de IJs- 3 sel. Zij had ook zo'n kraag, 3 die erg geel was geworden cn er niet acceptabel meer uit- zag. Er bleek ogenschijnlijk weinig aan te doen te zijn, tot ze op het idee kwam de kraag er af te tornen en te wassen 3 in een lauw, bijna koud sopje 3 van shampoo blondine. Na goed uitspoelen, op juiste vorm rekken en tussen twee handdoeken rollen, legde deze E mevrouw de kraag te drogen op een handdoek. Toen al het 3 vocht er uit verdwenen was, bleek de kraag er weer keurig uit te zien. Wat voor blond E haar dus goed bleek te zijn, 3 was in dit geval ook prima 3 voor geprepareerd dierenh-iar. NOG IETS OVEH SHAMPOO O Nu we het toch over sham- poo hebben, mejuffrouw Th. van Nes uit Rijsoord waste haar met bont gevoerde, var- E kensleren handschoenen in ei- S shampoo, eveneens met uitste- E kend resultaat. Wassen op de 3 voorgeschreven wijze en dan uit de zon en in de wind te drogen hangen. Eerst het leer E laten drogen, daarna de hand- E schoenen omkeren om het bont E weer droog te krijgen. Een andere handschoenen- tip komt van mevrouw G. Ge- buys-Bruggenwirth uit Den Bommel. Bij het spoelen van E leren of zeemleren handschno- E nen doet zij altijd een paar 3 druppels glycerine in het spoel- water zodat de handschoenen niet hard kunnen worden. E (■iiA\tii:\.hnn\(, Als u een granaten-ketting S heeft, die dof is geworden, ml 3 haar dan eens door droge pc- 3 per en de kralen krijgen weer een mooie glans, zo wil me- vrouw de weduwe Kromhout E uit Rijnsburg graag doorgc- ven. ALS *T «.LM» IK Nu de eerste graden on- i der nul er al weer op zitten 3 ook even een tip van twee ic- zeressen en wel mevrouw M. E Eclkcma-Haaksma uit Den e Haag en mevrouw C. Heykoop uit Rotterdam- Voor het ge- val het zou gaan vriezen en de straten glad worden vindt u het vast prettig tc weten. dat u met zult uitglijden als u onder uw schoenen een stuk- E je leukoplast plakt. VIEltKAATE HALS Wie een japon met een I vierkante hals draagt hoeft er evenals mevrouw J. J. Kloet- Rotte uit Renesse misschien b,t IV}' iV1Lvan- dat de stof i dij het bukken een „tuut" e Krijgt. Naai in zo'n geval ure- hi®.8 »!aFgs de halsllJn tussen het beleg een smal baleintje en dit euvel is verholpen. E SOEPEL L> W It I.I I- HOL K.l E E Ais met een doekje de meubels of wat dan ook mei was zijn ingewreven, wordt na geürum dit doekje meestal 3 nogal hard. zodat net, zo u nei weer zou gebruiken, wel eens krassen kan geven. Stopt u na E georuik het ïnwrijfdoeKje och- in,ae,en. oud polJe met 3 scnroefdeksel, dan bnjit het soepel en vettig, wat voor al- E lerlei karweitjes handig en voordelig kan zijn, aiaus n.e- E vrouw si. c. van der Sluys- van der Dussen uit Drimnie- f MET WAT IIOI Ell Wilt u uw lak- en verf-1 werk mooi houden? Haal dan vlekken, zwarte strepen ibv rubber zolen of hakken) e.d. van het houtwerk af met een zacht lapje, waarop u wat E margarine hebt gcuaan De vlek vliegt er af en uw verf blijft glanzend, aldus me- vrouw A. Bot-Maaricveld, die op deze manier zelfs teervlek- ken verwijderde, welke bij het leggen van balatum op gc- verfd houtwerk waren gexo- men. TEGEA' MKA.MILI I1T Aanbranden van eten kan I een heel nare lucht veroorza- ken. die uren in het huis biijlt hangen. Zet u echter, evenals mevrouw Polappel-Klippcl uit Den Haag, hier cn daar wat schoteltjes met spiritus neer, dan verdwijnt de lucht heel gauw. L ZULT HET WEL WETE.V, MAAK Koekjes houden zich uit- stekend in een wcck-flcs 'waarin ze nog langer vers blijven, dan in een trommel tje) en zware meubelen kunt u veel gemakkelijker versjou wen als u onder de poten een stukje stof of oud zeil doet. U kunt ze dan laten glijden. En met deze twee m i. bekende tips sluiten we voor vandaag ons hoekje weer af.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 19