31ba Klokkemaker van ALPH Jmm Werken volgens de „vogel-techniek" ZONDAGSBLAD PUZZEL VAN DE WEEK i Ai werkt al jaren aan uitvinding Mechanische schoolmeester Alle aandacht voor onze vrije tijd KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. geraamte. 6. verlegen. 8. hetzelfde. 13. muziek stuk. 14. water in N.H., 15. lengtemaat (afk.), 17. zeepwater. 18. gevuld. 20. hoofddeksel. 21. motorschip (afk.), 22. bakje. 24. deel- teken op een klinker. 26. zangstem, 27. godin van de tweedracht, 28. ondergeschikte, 30. republiek in Z. Amerika. 31. tussenzetsel. 32. korte kous, 33. roodachtig, 35. snoer van een hengel, 36. de dondergod bij de Germanen. 38. nobele, 40 vaartuig, 42. omme gang. 44. breedvoerig, 47. zichtbare ader van een blad. 48. geslo ten. 49. vriendin (Fr 50. groot aantal. 52. zijtak Seine. 54. rang telwoord, 56. stok bij 't kaartspel, 58. deel van een fiets, 60. bier soort, 62. bijwoord. 64. schijn, voorkomen, 65. nachtgewaad. 67. bijb. figuur. 68. kwelling. 71. meisjesnaam. 72. latwerk, 74. een weinig loom. 76 jong schaap, 77. van het teken af te herhalen (afk. in de muziek), 78. gem. in N. Brab., 80. tam, 81. vogel, 83. scheikundig element (afk 84. wijnsoort. 85. op een andere plaats, 87. gem. in Limb., 88. gevangenis, 89. stad in Frankrijk. Verticaal: 1. zuilvoet, 2. boom. 3. niet vast, 4. zoon van Seth, 5. houten, doorboorde kraan, 6. zijrivier v. d. Loire, 7. hoofdstad der Balearen op Majorca, 8. boom. 9. voedsel, 10. keurig, 11. in houdsmaat (afk.), 12. gem. in Gelderl., 16. zedenleer. 19. dorp in Gelderl., 21. zeemacht, 23. verkeerd, 24.-slaapmatje (Mal.). 25. de begane grond, 26. vruchtje, 28. rivier in Rusland. 29. stok, 32. zangstem, 34. beslommering (Z.N.), 36. dorp in Gelderl., 37. palm- riet (Mal.), 38. dorp in Friesland. 39. Arabisch bevelhebber. 40. optelling. 41. gewicht, 43. als 88 hor.. 45. voorzetsel, 46. Europeaan, 51. vruchtje. 52. in Europa gebruikelijke benaming der Mongoolse vorsten in Hindostan, 53. strandmeer (Fr.), 55. sloot of greppel v. d. sawa (Ind.), 57. boomscheut. 59. bijwoord, 60. lief, 61. eiken schors. 63. meisjesnaam, 65. dikke boterham. 66. uit naam van, 69 verdicht verhaal in proza. 70. vrachtschip, 73. ongaarne, 75. dwergvalk, 78. zijtak Weichsel. 79. bedrog (bargoens), 81. meisjes naam. 82. jongensnaam, 84. scheikundig element (afk.), 86. schei kundig element (afk.). maan. 7. nader, 8. Oka. 9. Velp, 10. Arles, 11. Lisse, 15. lento, 17. Lassa, 18. Niers, 20. enter, 22. uil. 23. mis, 26. Loes, 28. slak, 30. stekker. 32. Armenië, 34. alastor, 35. beker, 36. Elias, 37. Beers, 38. Edens, 40. droom, 41. aster, 43. sté, 45. Ane, 50. keer. 52. tree, 54. ineen, 56. trant. 57. Nisan, 59. Elden, 61. kas, 63. pel, 64. braam, 65. le ger. 67. massa. 69. nagel. 70. Eerde, 71. Essen, 73. Peri, 75. deze, 76. pint, 78. les. 80. tas. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Garbo. 5. Al- men, 8. ovaal, 12. ieder, 13. anker. 14. klare. 16. eland, 19. alles, 21. Kent, 22. unaniem. 24. pens. 25. ont, 26. lias. 27. Eris, 29. sté. 30. sol. 31. sar. 33. sla. 35. boete. 37. barse, 39. aldra. 42. Lesse, 44. Dakar. 46. knik, 47. Tegelen. 48. Sont. 49 akker. 51. netto. 53 risee, 55. stins, 58. romer, 60. rek, 62. rei. 63. per. 64 bel. 66. Rama. 68. snee. 70. Ede, 72. reep. 74 sandaal. 76. pees. 77. angel. 79. steng. 80. Tirns. 81. ereis. 82. eland. 83. Maris. 84. abeel, 85. Steen. Verticaal: 1 gekko, 2. riant, 8. Bert, 4. ode, 6. arena, 6. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a s. op ons bureau ver wacht Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden„Puzzel oplossing" Er zijn drie prijzen een van 5.en twee van 2.50. TVTATTHEUS VAN ALPIIEN cnerilarhs rezirht. Hit WOO (50) is een fors Brabander met een goedlachs gezicht. Hij woont in een krotje langs de dijk tussen Waspik en Capelle. „Teeuw" is horlogemaker. Een goede, zeggen de mensen in de streek. Daarom vertrouwen zij hem met een gerust hart een horlogiek karweitje toe. Aan de voorgevel van zijn huisje hangt een glazen kastje met een pendule en wat wekkertjes. Geen tweede klokkemaker in Nederland etaleert zo zijn waar. Teeuw moet echter van de nood een deugd ma ken. Zijn paradijsje zit volgepropt met uurwerken. Alles staat, hangt of ligt in de huiskamer. Om de haverklap vallen er bronzen en zil veren slagen en het getiktak is er niet van de lucht. Teeuw buigt zich over de werkbank. Hij tuurt in het raderwerk van een horloge. ..Ga zitten." De klokkemaker legt zijn loep neer en steekt een sigaret op. Even, als alle klokken tegelijk slaan, is het een heme van jewelste in het kamertje. Een stel Japanse spanieltjes glipt naar binnen en besnuffelt nieuwsgierig mijn broekspijpen. Teeuw trekt een grimas en doet een flinke haal aan z'n sigaret. Op de fles ,.Ja, ik was de oudste uit een gezin van zes kinderen. Mijn vader Piet een handige jon gen, net als ik is negentien jaar kapitein geweest op een sohip. Een broer van vader had een kruidenierszaak. Dè zaak van Capelle. Toen broer over leed moest vader vaarwel te gen zijn schip zeggen en naar huis komen om de handel in grutjeswaren voort te zetten, maar de zaak ging op de fles. Door de concurrentie. Nu was vader, zoals ik al zei, heel han dig. Hij prutste aan piano's en uurwerken en op een goede dag flikte hij 't hem zelfs uit vier Tirolerharmonica's een orgel te bouwen. Zijn knutselarij was voor mij als een boeiende film." De klokkemaker staat abrupt op en begint te graaien in een stapeltje paperassen in een hoek je van de kamer. Hij komt met een map papieren voor de dag, gaat weer zitten en legt ze op zijn knieën. Zijn half opgerook te sigaret laat hij even rusten in het gleufje van de asbak. ,.Ik ben bezig een apparaat uit te vinden waarmee nee, laat ik eerst even verder ver tellen." Hy smijt de map op de werkbank en neemt z'n sigaret weer op. Knokken ..Op school was ik geen uit blinker. Van rekenen maakte ik niets, maar tekenen kon ik als Picasso. Ik zat naast Toon van „Dit kastje" (de etalage van het dijkhuiskan ik onder stroom zet tenverklaart Van Alphen, „en eventuele dieven zullen het u-el uit hun hoofd laten om mijn tvekker tjes en pjendules te stelen Vuuren. Toon kreeg van mij al tijd een eerste klas tekening: hij zorgde er dan voor dat ik een tien had voor m'n sommen. Ging de „transactie" niet door, dan was het na schooltijd knok ken. Toen het met ons kruideniers- bedrijf gedaan was, ging ik een paar maanden naar Waalwijk om het schoenmakersvak te Ie- ren. maar dat was niks voor mij. Ik trok vader eens aan z'n vestje en zei: Laat me wat an ders gaan doen. Hij vond het best. Evert de Tol had een dure klapcamera, een ding zó. HU verdiende er als fotograaf z'n kostje mee. Ik bewoog vader er toe het apparaat te kopen. Va der deed het. Van dat ogenblik af was lk fotograaf; lk schoot er op los, reisde stad en land af en beleefde de gekste avon turen." Een plons ,,0p een goede dag kwam me neer De Wit naar mij toe. De man had in Capelle een flinke tuinderij. „Zou je niet een foto kunnen maken van m'n bedrijf?" vroeg hij. Ik zei: „Dat kan." Ik er dus met m'n apparaat op uit. Ik wilde een overzichtsopname maken en daarom kwam ik op het idee in de watermolen te klauteren. In een minimum van tijd zat ik boven. Meneer de Wit en z'n manschappen hadden lol toen ze me daar breeduit in die wiekemolen zagen zitten. En spoedig zouden ze (ook mijn ou de schoolmakker Toon van Vuu ren was er bij) nog meer lol hebben, want juist toen ik klaar was en een eindje naar beneden wilde om m'n toestel los te schroeven, deed ik een misstap. Ik maakte een salto en klets te ruggelings met een plons, die ze een half uur verder nog ge hoord moeten hebben, de sloot in. Toen ik na een paar minuten weer boven kwam, stond meneer De Wit hijgend aan de sloot kant. „Ik ben blij dat je er weer bent", zei hij met een ar geloos gezicht, „Dat zal wel", zei ik. „Nou Teeuw", vervolgde meneer De Wit, „ik dacht dat je daar beneden ook nog wat te kieken had Toen lk proestend en blazend het eendekroos van m'n gezicht had gewist en het waagde naar de tuinders te kijken, zag ik zes paar ruggen. Allen hadden zich omgedraaid; ze sloegen bijna dubbel van het lachen. Ma»r de foto was prima. Ik heb 'm nog; hier, bekUk hem maar." Naar de wip „Hoe het met mijn fotografen- carrière verder is gegaan? Het ging linea recta de put in. M'n klanten gingen naar de wip en ik kon met liet spul geen brood meer verdienen. Toen heb ik tegen m'n klaptoestel gezegd „bonjour ouwe kieker" en hem met een nijdige zwaai het raam uit gesmeten De horlogerie boeide me. Bij de oude Leen van Dongen in ons dorp leerde ik de grondbeginse len van de klokkemakerij. Zo'n dertig jaar zit ik nu al in het vak; het is m'n hobby." Vol trots toont klokkenmakè Van Alphen zijn originele Fr ieli stoeltjesklok, die hij bij een boedtl verkoop voor een appel en een i op de kop tikte. ,(Ze hebben me r al 650 gulden voor geboden, mac hij gaat niet weg zegt hij., aardig wat to piekeren en ui te knobbelen voordat Ik kat zeggen: Dat is-le Teeuw! Wee je waar en wanneer ik he idee kreeg voor m'n uitvinding In het concentratiekamp Vughl daar hadden de moffen me ii '42 Ingestopt omdat ik zo vrien delljk was geweest een paar Jo den uit de penarie te helpet Ik had daar lekker de tijd on wat uit te broeden en dat ws< dit. Maar nou zeg ik niks meer.' Geen steek Van Alphen heeft het druk Hij repareert horloges, orgel' en torenuurwerken. „Nog nie zo lang geleden heb ik de elee trische torenklok van de her vormde kerk in Capelle onder handen gehad", zegt hij. „Her ding deed het al maandenla: niet meer. Experts sloegen a; het dokteren; het haalde gei Moppen steek uit. Toen vroegen stanties mij of ik het fabriek] op toeren wilde helpen. Ik ao cepteerde, onder voorwaarde dn niet iedereen zoals tot nog tot de toren zou ingaan om makertje te spelen. En sa „Wat ik aan 't uitvinden ben? Een dingetje waarmee de piano- of orgelstemmer straks direct haarfijn de intervallen van hal- ve tonen kan bepalen. Ik zeg een dingetje, maar het wordt wel een ding, een apparaat dat moppen kost." Teeuw toont me lijsten met lange berekeningen en schema's. „Kijk, het stem men gebeurt nu nog op het ge hoor. de intervallen worden bij benadering vastgesteld. Hele maal zuivef is dat dus nooit. Het apparaat dat ik nu aan het uitdenken ben, zal de tonen vol komen zuiver moeten aangeven op een schaalverdeling. Zeg maar dat het een testapparaat met een raderconstructie wordt, waarmee de hele chromatiek zuiver te bepalen is. Zo'n preci- sieding gaat me enkele duizen den guldens "kosten en die schudt een arme klokkemaker niet zo maar uit z'n mouw Of Ik er al lang mee bezig ben? O ja, al heel lang. De laat ste twee Jaar heel serieus. Uren, dagen heb ik over zo'n toestel gepiekerd en heus er valt nog eens kijken, een uurwerkje zó. De deur rammelt. Er komei j een paar klanten binnen. Ze kij ken geïnteresseerd naar de tien tallen pendules, wekkers, koek koek- en electrische klokken, dii netjes op plankjes staan of aai de wanden van het kamertjt hangen. Aan het zoldertje eei model van een klok uit 1320 „Een zeldzaam ding", verdui delijkt Teeuw, die weer drul aan het repareren is. „Het loop; op een koord en het is radicaal van hout. Duizend pop, dan kua nen ze 't klokje van me krij gen." Teeuw laat de horloges de hori loges en vertelt met een gri mas op z'n brede gezicht he zoveelste verhaal. Waar of on waaf? Zijn vrouw lacht. ,,Voa> de helft gelogen", zegt hij la coniek, „want de hele waarhek zou te erg zijnHa, ha ha... Op hetzelfde ogenblil vallen in het knusse kamertji de slagen van een ouderwetse i met vergulde beestjes en tiere j lantijntjes getooide Friese klok. g ARIE VAN PA' i Olympiade-schaak De Schaak-Olympiade te Leipzig heeft met haar 40 deelnemende landen weer een record-aantal partijen van verschillend kali ber opgeleverd, zoals Schaak-Olympiaden dat meestal doen. Ditmaal werden er niet minder dan 1600 partijen geproduceerd, alle vastgelegd in het partijenbulletin, dat dag in dag uit met de regelmaat van de klok verscheen. Het is onmogeiyk een dergelijk kwantum partijen tijdens het toernooi bij te houden, of zelfs in betrekkelijk korte tijd oppervlak kig na te spelen. Er zal dus stellig nog de nodige tijd overheen gaan alvorens het be langrijkste van dit materiaal in een ge schikte vorm gepresenteerd kan worden. Niettemin bieden wij u thans reeds twee partijstellingen uit de Schaak-Olympiade 1960. waaraan wij twee stellingen toevoegen uit de Schaak-Olympiade 1930 die te Ham burg werd gespeeld. 1. Uit de partij Neikirch—Matanovic (Leipzig 1960). abcdefgh Zwart speelde 1. Pc6? en wit antwoordde? 2. Uit de partij OliveiraVillanueva (Leipzig 1960). 8 7 6 6 4 Zwart speelde 1Tf8? Wat ant woordde wit? 3. Uit de partij MüllerTartakower (Hamburg 1930). abcdefgh Wit speelde hier 1. Lc4? en verloor. Hoe? 4. Uit de party MarshallTreybal (Hamburg 1930). 8 7 6 6 A 2 1 Hf abcdefgh In plaats van 1Dxf3' speelde zwart 1Le4?? en verloor toen nog. Hoe? Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen en op gaven, gepubliceerd in onze schaakrubriek van 5 november jl. 1. AljechlnN.N. (simultaan): 1. Pg6t Kh7 2. Pe5t Kh8 3. Pf7t Kg8 4. Pxh6tt Kh« 5. Dg8t Pxg8 (Of Txg8) 6. PCl mat 2. OvendenDownham: 1Dxh2t!' J 2. Txh2 Pxf2 mat. 3. N.N.—Kostic: 1Pe4! (dreigt Df2 mat en Pxd2 mat) 2. Lel Df2tü 3. Lxf2 Pd? mat 4. Pe5t vernietigend te zyn, maar juist dén moeilijker: 1. Pg6t fxg6 2. Ph4! Dd6 3. Pg6t Kh7 4. dxeöü (Op het eerste gezicht schijnt 4. Pe5t vernietigd te zyn, maar juist dèn Dc7 (Nu zou zwart met 4Pxe5 5. zou zwart met 4Pe4! 5. Dxe4t g6 nog het ergste kunnen voorkomen) 4j Pxe5t Pe4 het mat kunnen voorkomen, maai het zou hem een stuk kosten) 5. Pf8tt Kh8 6. Dh7tü Pxh7 7. Pg6 mat 1 Oplossingen en correspondentie aan de heer H- J. J. Slavekoorde, Goud- reinetetraat 125, Den Haag. ZATERDAG 19 NOVEMBER I960 Een andere sport, die ook meer en meer populariteit geniet, het waterskiën, kreeg op de ParU*e tentoonstelling natuurlUk ook grote aandacht. Vele fabrikanten toonden waterski's in tien tallen uitvoeringen en prUsklaasen. als het ware passend gemaakt voor elke voet En daarvan getuigt dan de andere foto. Zitten op hoogspanningsdra den was tot dusver een lief hebberij, die alleen de vogels maar aonder gevaar konden uitoefenen. De electrische stroom doet onze gevederde vrienden geen kwsad wsnt als sIJ Intussen de stroomstoten van vaak duizenden Volta on gestoord hun weg, zonder dat de vogels de schok van hun le ven krijgen. Dat komt, zoals u weet, omdat zij niet „geaard" zijn. De mannen, die door hun da gelijkse arbeid met deze ge vaarlijke hoogspanningskabels moesten werken, liepen steeds de grootste risico's en waren genoodzaakt met de grootste omzichtigheid te werk te gaan. Zij moesten met instrumenten werken, die voldoende veilig heid boden, dus uitstekend ge- isoleerd waren. Altijd bleef er dan de dreiging van dat ene ogenblikje van onachtzaam heid. Nu kan dit allemaal anders worden, want Philip Sporn. di recteur van de American Elec tric Power Company, heeft vo rige weck meegedeeld, dat zijn maatschappij voortaan bij het werken aan hoogspanningska bels gebruik zal gaan maken van de „Vogeltjes-techniek". Van plastic-gemaakte „werk- rtoclen" hangen aan de kabels cn op een speciale manier wordt de stroom afgevoerd naar de metalen rand van het apparaat. De schok blijft dus volkomen uit, omdat het „ge aard-zijn" ontbreekt De wer kers kunnen hun arbeid ge woon met blote handen en niet- geisoleerde instrumenten doen. Alleen moeten zy zorgen niet met de gr ind in aanraking te komen of met het metaal van een toren. Want dat kan toch weer fataal zijn. ■£en paradijsje ooi uurwerken De Industrie Is de tijd altijd ver u__ vooruit. De choco- HET LEVEN ladefabrieken draaien in de zo mer op volle toeren om de cho coladeletters voor Sinterklaas tijdig gereed te krijgen, de speel goedmakers werken gehaast in augustus nog wat laatste orders voor hetzelfde familiefeest af en in de modewe reld is het eigenlijk precies eender. Want ook daar worden de modellen voor een bepaald sei zoen al lang van te voren geïntroduceerd. In een betrekkelijk nieuwe, in deze periode van wel vaart, met grote sprongen naar voren dringende IB- bondig industrie, is het al niet anders. Dat is de sector van de nijverheid, die zich speciaal bezig houdt met het bieden van mogelijkheden voor een aan gename vrije-tijds-besteding. In een advertentie hebben we wel eens gelezen over „ons tweede leven" en daarmee werd bedoeld: de tijd, die wij doorbrengen buiten onze werkkring. In de Amerikaanse stad Ro anoke (Virginia) broeit een re volutie op onderwijsgebied, die zich wellicht over de gehele Verenigde Staten zal uitbreiden Er wordt daar namelijk geëx perimenteerd met een „mecha nische schoolmeester" en vol gens de berichten leren 1000 leerlingen van middelbare scho len sneller en gemakkelijker dan van een echte leraar wis kunde. Ze krijgen geen huiswerk op, maken lesuren van 55 minuten en verwerken in één jaar de stof, die zij anders in twee jaar zouden moeten doen. ,,De „mechanische schoolmees ter" zal geen gemakkelijk genees middel zijn voor het lerarentekort, want dit hulpmiddel zal nooit de leraar kunnen vervangen, want al leen een goede Gevende) leraar zal deze kunstgreep kunnen doen slagen. In Roanoke gaat men als volgt te werk. Iedere leerling krijgt een losbladig, boek met honderden bladzijden lesmateriaaL Dit ls „het programma". Terwijl hij de vraagstukken van boven naar be neden op iedere bladzij maakt, verschuift hij een reep plastic, die het juiste antwoord van het vraagstuk zichtbaar maakt. Hij kan direct zijn eigen antwoord controleren. Het ligt voor de hand om te denken, dat dit bedrog in de hand werkt. Maar van tijd tot tijd houdt de levende leraar repetities zonder hulpmiddel. En aan de hand daarvan worden de vorde ringen gecontroleerd. En daarmee schijnt het dus heel goed te gaan, want de leerstof wordt in söeller tempo verwerkt en de „oefenjeugd" van Roanoke blijkt deze visuele, individuele manier van lesgeven sneller door te hebben dan het klassikale on derwijs van de leraar wiskunde. Tomalenplute machine In Californië is onlangs de eer ste tomatenplukmachine gede monstreerd in tomaten die in de volle grond geteeld worden. De machine trekt de planten uit de grond en plukt de vruchten er af. Hij kan per dag meer dan 100 ton tomaten plukken met een ploeg van 14 arbeiders. De machine is ontworpen door landbouwkundige ingenieurs van de Universiteit van Californië en gemaakt door de Blackfelder Ma- nufacturing Company. Als we de grote warenhuizen op dit ogenblik door lopen, dan ontdekken we steeds meer nieuwe dingen (of oudere die geper fectioneerd z\jnj die zich speciaal richten op onze vrije uren. Tn Parijs begon deze week een ten toonstelling, waar via 277 stands aan de duizenden be zoekers werd ge toond, hoe zy in de zomer van 1961 by leven en wel- zyn hun vrije tyd in de open lucht het prettigst kunnen doorbrengen. Daar van publiceren wy by dit verhaaltje twee foto's. De ene (de bovenste) geeft een beeld van een charmante jonge dame In een soort pieremagoggeltje. Zy dry ft lachend rond in een op blaasbaar bad, ped delend in een eveneens opblaas baar roei- annex zeilbootje, dat de naam „Piraat" heeft gekregen. Twee personen kunnen cr een plaats in vinden, het neemt weinig plaats in (ongevuld dan) en weegt slechts 13 kilo. maar is niettemin in staat een gewicht van 200 kilo dryvende te houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 18