STEUNI hel PRINSES BEATRIX-POLIOFONDS Prof. Samkalden aanvaardde zijn ambt in Leiden Maureen Forrester en Felix de Nobel gaven liederenavond in Leiden Leidse Christenvrouwen (Centrum) bijeen Burgemeester ere-lid Kamer van Koophandel Artesia Rust bij de fontein in het Plantsoen (1900) Overzicht veiling Flora 13 ZATERDAG 19 NOVEMBER 1960 „Structuur en bestuurskracht van internationale organisaties iet onderwerp, dat prof. dr. I. Samkalden gisteren behandelde ter ge- egenheid van zijn ambtsaanvaarding als hoogleraar in het recht der nternationale organisaties aan de rijksuniversiteit te Leiden, mag wel lijzonder actueel genoemd worden. Het luidde namelijk: „Structuur en lestuurskracht van internationale organisaties", en de visie van deze ;eleerde ten aanzien van dit onderwerp in een tijd, waarin internationale rganisaties van velerlei aard en vorm als paddestoelen uit de grond chieten, is van bijzondere importantie.. Voor deze plechtigheid, die in iet groot-auditorium der universiteit werd gehouden, was grote belang- telling, niet alleen van de zijde der universiteit en uit de wereld der echtsgeleerdheid, doch tevens uit het milieu van gemeentelijke-, pro- rinciale- en rijksbestuursorganen, onder wie oud-ministers en leden van le Tweede Kamer. de vraag doen rijzen wat nu precies de .,Het is een alom erkend en herhaalde- jic besproken verschijnsel," aldus ving rot. Samkalden zijn oratie aan, „dat in nze samenleving de betekenis van de ge- rganiseerde groep met reuzenschreden is pegenomen". Hij schetste allerlei ver- :hijnselen in ons rechtsleven, in het pri- aatrecht evengoed als in het publiek- echt. die de waarheid van deze stelling aderstrepen: collectieve contracten, on- ememersovereenkomsten en het rechts- ersonenrecht enerzijds, en aan de andere ant nieuwe territoriale en functionele penbare lichamen. Deze algemene ver- chynselen houden niet bij de landsgren- en op, doch overschrijden deze in twee pzichten. In de eerst plaats komen ze ook in het ichtsbestel van andere landen voor en wingen ons daardoor tot een veel inten- ever beoefenen van de rechtsvergelij- ing. Voorts doen zich deze verschijnselen ok voor in de internationale staten-orde. i aar hebben ze geleid tot een groot aan- Bl, onderling in structuur, taak en om- lang sterk uiteenlopende, internationale rganisaties. Dat proces is van jonge da- um: het begon in wezen pas bij de op- ichting van de Volkenbond en het kwam erst na de Tweede Wereldoorlog tot rui- ie ontplooiing. Sindsdien heeft het de e-Jard van de internationale betrekkingen ooral beïnvloed, omdat de organisaties tc r een min of meer zelfstandige plaats p- ijn gaan innemen. Die zelfstandigheid is ifhankelijk van de mate, waarin de struc- van die organisaties hen in staat stelt e spanning te weerstaan tussen de be- angen van de collectiviteit en de belan- en van de Staten-leden. Welke organisa- irische factoren zijn nu in dit verband tan betekenis? Tot de beantwoording van n eze vraag behandelde spreker een drietal °"tructurele kenmerken van hedendaagse itemationale organisaties. aard is van dat interne recht der gemeen schappen; of het zijn wortels meer vindt in het constitutioneel recht der staten, dat de structuur der organisaties inspi reert of in het volkenrecht, waaruit de organisaties zelf voortkomen. De rechts ontwikkeling van de laatste drie jaar heeft voor het bestuderen van deze vraag Oud-minister-president dr. W. Drees feliciteert de oud-minister van justitie dr. I. Samkalden op de receptie na de inauguratie van laatstgenoemde als hoog leraar in het recht van interna tionale organisaties aan de Leidse universiteit. Foto N. van der Horst reeds veel materiaal geleverd, maar dat heeft nog niet tot een onomwonden ant woord geleid. De structuur der verdragen laat vele mogelijkheden open. Tussen 1950 en 1960 is het volkenrecht met nieuwe, eigengeaarde Europese organisaties ver rijkt. Zij betekenen een sprong naar hech ter geordende gemeenschappen tussen staten. De jurist constateert de grondsla gen voor een Europese rechtsorde. D« vraag of op die grondslagen het gebouw zal verrijzen, moet hier open blijven. Het antwoord hangt meer af van de mensen dan van de verdragen. Prof. Samkalden richtte zich, na het be ëindigen van zijn rede, volgens traditie tot curatoren, leden van de senaat en de faculteit'der rechtsgeleerdheid (in het bij zonder tot de hoogleraren Cleveringa, Van Asbeck, Polak en Van Panhuys), en vervolgens tot de aanwezige Kamerleden en vertegenwoordigers van de Landbouw hogeschool te Wageningen, waaraan hij van 1952 tot '56 rechts- en staatsweten schappen doceerde. Een druk bezochte receptie in de ont vangzaal van de academie besloot de mid- V oorbeelden Het secretariaat, de „eigen" administra- e, is het eerste kenmerk. Deze neemt in (e etekenis toe naarmate de organisatie Beer bestuurskracht ontwikkelt, maar evordert ook zelf door haar bestaan en aar werk de toeneming van die bestuurs macht. Zowel in de geschiedenis van de N. als in die van andere, regionale or- inisaties zijn daarvan voorbeelden aan te ijzen. Het tweede kenmerk is de taak, die de irganisatie heeft te vervullen. Naarmate iiCe statutaire taak concreter en omlijnder m i draagt ze meer bij tot het versterken an de zelfstandige bestuurskracht, die et internationale lichaam ontwikkelen fln. Dit criterium valt geenszins samen c.n iet het onderscheid tussen wereldomvat- clj inde en regionale organisaties: er zijn u* erscheidene voorbeelden te geven van g rganisaties die een grotere kring van i» inden omvatten en nochtans meer be- w iuurskracht opbrengen dan andere orga- isaties met een beperkter kring van le en. De wisselwerking tussen de twee tot usver besproken kenmerken, het secre- iriaat en de doelstelling, is eveneens van elang. Ieder actief secretariaat, dat een üncrete en duidelijk aangewezen taak oor „zijn" organisatie te vervullen ziet, al daartoe het uiterste uit de statutaire logelijkheden willen halen. Stroomversnelling Als derde kenmerk noemde prof. Sam- alden het personengebied van de organi- itie. d.w.z. de knng %'an degenen, aan iie de organisatie rechtstreeks rechten an toekennen en verplichtingen kan op- iggen. Er is in het internationale recht al eruime tijd een streven deze kring niet .11 eperkt te houden tot staten, maar ook A it te strekken tot anderen, natuurlijke en ichtspersonen. Het is vooral op dit punt. at recente Europese verdragen zoals de luropese Conventie voor de Mensenrech- en de drie Europese Gemeenschappen ware stroomversnelling hebben ge- icht. Die gemeenschappen zijn mede daar- ir het beeld gaan vertonen van rechts- neenschappen met een eigen bestuur, met eigen wetgeving en rechtspraak, ontwikkeling heeft al herhaaldelijk Leidsche schaakbond In de derde klasse C van de L.S.B. is t uitslag Sassenheim I—Zwarte Pion II Lisse) 8%1V4 niet bepaald ver- issend. Wel curieus is de uitslag aan het irste bord: SassenheimIZwarte Pion 3jl: C v d LipF. Ort (res) 01, J J den lak—G Scholtes 1—0, B van Meygaar- :U lenC Hoogeboom 1—0, H Keune—L ïoedemans M, C KramerE Elfrink —0, J BoogerdC van Ruiten 10. 'an Dijk—J Geerlin- 1—0, E van der Mag (res.)-S van Ruiten 1—0, C 7<j Yieuwkoop-L Turk 1—0, G Marinus- C van Dijk 1—0, Totaal; 8^4—1%. TAe Maatschappij voor Toonkunst streeft er steeds naar haar drie jaar- lijkse concerten een bijzonder karakter te geven door oorspronke lijkheid van programma's en een gelukkige keuze van solisten en ensebles. De Engelse altzangeres Maureen Forrester, die zich reeds een uitstekende naam heeft verworven, trad gisteravond met de pianist Felix de Nobel op met een alleszins belangwekkend programma. Bijna alle liederen van dit recital behoren tot dat deel van het rijke liederen-repertoire, dat men bijna nooit hoort. De zangeres had het zich daarmee niet gemakkelijk gemaakt en we waren dus zeer nieuwsgierig naar haar vokale en expressieve moge lijkheden. Hoewel we in het eerste gedeelte, ge heel aan Duitse liedkunst gewijd van Em. Bach tot Mahler, zeker konden vast stellen met een zangeres van formaat te doen te hebben, kostte het ons todh enige moeite onder de indruk te geraken. Maureen Forrester had kennelijk moeite zichzelf van begrijpelijke terughoudend heid vrij te maken. De zeer mooie lie deren van Em. Bach, en die van J. W Franck, ln een wat zware bewerking van Dorumsgaard, kwamen nauwelijks tot leven, de zangeres droeg ze voor alsof het aria's udt Höndel-oratoria wa ren, daarbij haar timbre in het gelijk matige forte sterk kunstmatig bijkleu rende. Nu is haar timbre bij vol vo lume. (en haar volume is indrukwek kend genoeg), wat aan de scherpe kant. Ook de op zichzelf bijzonder boeien de liederen van C. Loewe, onder meer „Die Lotosblume" en „Meine Ruh' 1st hin", teksten die we resp. in de be werking van Schumann en Schubert kennen, bleven te onbewogen. Juist de wat verflenste Loewe-muziek heeft een geladen voordracht zeer van node. In drie bekende Rückert-liederen van Mahler bewoog Maureen Forrester zich reeds wat vrijer, al bleef een en ander watt raag. Wel werd duidelijk dat zij over een zeer bijzonier mooi mezza- voce beschikt, dat menigmaal aan dat van Kathleen Ferrier doet denken. Trou wens haar gehele instelling op vocaal gebied doet aan dezelfde Engelse voca. lietenschool denken als die waaruit de ze grote alt voortkwam. Verrassing Een verrassing vormde het tweede deel van de avond, waarin eindelijk alle re serve was opgegeven en zowel de zange res als de begeleider volkomen zichzelf waren geworden. Head tevoren reeds de fraaie Duitse uitspraak van deze Engelse ons getrof fen, in de liederen „La fraicheur et le feu" van Poulenc bleek haar Frans eveneens uitstekend te zijn. Zij wist aan deze melodieuze stukken een boeiende allure te geven. Dat Brittens „A Charm of Lullabies" haar goed zou liggen, kon men voorzien. Nu zij geen oratorium stijl meer te hulp riep en haar volume wat inperkte, bleek eerst goed hoe goed deze stem in menig opzicht geplaatst is, welk een fraaie resonantie beschikbaar is en hoe intelligent de vertolking steeds is. Thanksgivng Day in Leiden Donderdag 24 november zal in de Pie* terskerk een kerkdienst gehouden wor den ter gelegenheid van thanksgiving day. De ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland, de heer Philip Young, zal een rede uitspreken en een proclamatie van president Eisenhower voorlezen. De dienst zal worden geleid door Do nald Henry Postema. die in het kader van het Fulbright-uitwisselingsprogramma in Nederland studeert. Een grote ernst van tekstopvatting week soms zelfs voor een vleug gezonde humor zoals in Britten, en vooral in de „Zigeu- nermelodien" van Brahms. Hierin be. reikte ze stellig een hoog peil, het ijs was volledig gesmolten- De zeer geestdriftige bijval der toehoorders bewoog haar tot het ge ven van twee toegiften, Schumanns Mondnachten Schuberts Musen sohn", beide werkelijk schitterend gezongen, hier werd eerst het hoogte punt van de avond bereikt. Jammer dat Schubert niet eerder op het pro gramma was verschenen. Dr. J, van der Veen Gezag en vrijheid van kinderen HPe oordelen naar de sfeer, die gisteravond in één der zalen van het Ge- reformeerde Jeugdhuis te Leiden heerste, voelden de leden van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond, afdeling Leiden Centrum, zich opperbest thuis. Een groot aantal dames was aanwezig en volgde met be langstelling de onderdelen van het programma, dat door de presidente, mevrouw A. A. v. d Kwaak-v. d. Berg, door een korte Bijbellezing en me ditatie werd ingeleid. De heer R. Kramer sprak over het onderwerp: „Ge zag en vrijheid van onze kinderen". Gezag en vrijheid zijn in de opvoe ding twee elementen, die met overleg liefde gèhanteerd moeben worden, aldus de heer Kramer. Want wat bete kent eigenlijk „opvoeden"? Het is de weg, waarlangs het kind door de op voeder geleid moet worden van zijn uitgangspunt naar het doel. Dit uit gangspunt moet worden verstaan als zynde het begin van „een mens, ge schapen naar Gods beeld en naar Zijn gelijkenis", zoals de Bijbel ons leert. Doel van de opvoeding kan gevarieerd zijn. De bepaling van wat het doel moet zijn, hangt namelijk enerzijds ten nauw ste samen met onze levensovertuiging, en anderzijds is het doel (evenals het uitgangspunt) eens en voor altijd door God vastgesteld. De weg tot het doel nu, de opvoeding dus, heeft God ons tot taak gesteld. Die opdracht legt na tuurlijk de ouders en opvoeders een verantwoordelijkheid op de schouders. Een verantwoordelijkheid, die op hun beurt ook de kinderen op zich zullen moeten nemen. Leiding geven aan de ontwikkeling tot zelfstandige verantwoordelijkheid is moeilijk, maar daarom heeft God ook het gezag te zeggen hebben) inge steld. Wat er dan te zeggen is, hangt samen met levensovertuiging. En met liefde, want gezag zonder liefde ont aardt in dictatuur. Vis en ivaler „Vrij zijn wil zeggen: los zijn van banden, die vreemd zijn aan het we zen." Met dit citaat uit een werk van prof. dr. J. Waterink ondersteunde spre ker zijn opmerking, dat vrijheid géén losbandigheid betekent. Integendeel, slechts die mens is waarlijk vrij, die aich gebonden weet in Christus, Zoals men een vis niet werkelijk vrijheid geeft door hem uit de gebondenheid met het water in de beslotenheid van zijn aqua rium te halen en in de kamer te leggen, zo geeft men ook een kind niet de vrij heid door hem alles toe te staan wat hij wenst. Men moet een kind leiden tot zelfstandigheid, zodat het in vrijheid door gebondenheid later zijn eigen leven zal kunnen inrichten. De groei tot zelfstandigheid gaat trapsgewijs. Heeft het kind eenmaal een volgende trede van die zelfstandigheid bereikt (het zelf kunnen aankleden, eten, naar school gaan), dan moet men het in die capaciteit laten en niet door gaan met voeren en naar school bren gen. Dan zou men namelijk gaan ver wennen, wat lijkt voort te komen uit liefde, maar in feite een liefde zon der gezag. En dat is geen goede liefde. Zo zijn gezag, vrijheid en opvoeding zeer op elkaar betrokken en wanneer men in één van deze elementen fouten maakt, kan men een vergrote projectie ervan in een volgende levensperiode van het kind (kleuter, knaap, puber, vol wassene) terugvinden. Na de pauze werd van de gelegenheid (Advertentie) SINT WEET Z'N WEETJE HIJ GEEFT EEK O VULPENHOUDER MET BIJPASSEND VULPOTLOOD wolfslag B REE STRAAT MS TEL. 23211 tot het stellen van vragen ruimschoots gebruik gemaakt en in de pauze kon men zich opgeven voor het zangkoortje, waarvoor de presidente naar aanleiding van het as. 40-jarige jubileum in fe bruari belangstelling vroeg, evenals voor een gezamenlijke excursie naar de acti viteiten. die de Stichting Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlich ting Leiden bij monde van mejuffrouw H. H. C. Verduyn, penmngmeesteresse der Stichting, voor 25 en 26 november in het vooruitzicht stelde. Collecte voor nazorg t.b.c-patienten Zaterdag 26 november houdt de Ver- eniging tot behartiging der belangen van t.b.c.-patiënten haar jaarlijkse nazorg collecte ten bate van patiënten, die na hun hersel niet meer in hun oude vak mogen terugkeren. Een algehele omscho. ling is dan vaok de enige manier om te voorkomen, dat deze ex-patiënten lang zaam maa zeker afzakken tot een sta dium van moedeloosheid en opnieuw pa tiënt worden. De nazorg-organisatie be reikt met deze omscholing prachtige re sultaten en tal van oud-paiënten zijn daardoor weer in staat voor zichzelf of hun gezin te zorgen. Daar in het afgelopen jaarwederom ruim 7300 gevallen van t.b.c. werden ont dekt, behoeft het geen betoog, dat de nazorg-organisatie actief moet blijven en dus veel geld nodig heeft. Daarom doet bovenvermelde vereniging een dringend beroep op alle inwoners van Leiden de collecte zaterdag a.s. royaal te gedenken. Collectanten(trices) kunnen zich opge ven bij de heer J. Ober, Druivenstraat 42, ook telefonisch (no. 26394), of zater dagmorgen van 8.30 uur af in De kleine Burcht aan de Nieuwe Rijn. A. Zwart in het zilver Het sanitair- en loodgietersbedrijf van de heer A. Zwart aan de Hooi gracht 18 te Leiden bestaat deze maand 25 jaar. Ter gelegenheid daarvan reci pieerde de heer Zwart gistermiddag i zijn met bloemen overladen woning. Vele collega's, vrienden en bekenden kwamen hun gelukwensen aanbieden, cerwijl zij dit veelal vergezeld lieten gaan van een keur van geschenken. Academische examens LEIDEN, 16 november Rijksuniversi teit: Geslaagd voor het kind, ex Ned. taal- en letterkunde: de heer H J J Piket te Oudenbosch: voor het doet. ex. klassieke taal- en letterkunde: de heer J H H Jansen te Poortugaal; voor het kand. ex. Duitse taal. en letterkunde: mevr. A G Holtaapf- fel-Schweizer te Den Haag en de heer W P Kruyewijk te Den Haag; voor het doet ex. Franse taal- en letterkunde: mevr. K G Nagel-de Groot te Oegstgeest; voor het prop. ex. godgeleerdheid: mej. J F Steunebrink te Den Haag; voor het doet. ex. gen. II: de heren B F v d Bosch te Wassenaar, W Dekker te Leiden en C J de Groot te Aerdenhout: voor het artsex.: mevr C A Hartgrink-GroeneveW te Leiden. Advertentie Collecte Alphen aan den Rijn van 21 t/m 26 november Koudekerk kreeg twee brieven Heden ontving burgemeester Wave- I aan den Rijn in a program of Sister - rijn een brief van de Kamer van Koop- I City - relationship, fostering goodwill handel van Artesla en Dairy Valley, In Californië, waarin hem werd medege deeld, dat hU ls benoemd tot ere-lid van deze Kamer. Dit ere-lidmaalschap Is hem geschonken doordat de gemeente Koudekerk aan den RUn ls opgenomen In het Slater-Clty-Program. Uit de brief, die wU bier laten volgen blijkt dat bur gemeester Waverijn het eerste ere-lid ls bulten Artesla. Greetings, Whereas, the City Council of Artesia 3-d the Mayor, the Honor able W. E. Padelford, lias by proclama tion joined with the City of Koudekerk City of Artesia. A proclamation of the City Artesia designating the City of Koudekerk aan den Rijn as the Sister-City of the City of Artesia pursuant to the ,.People-to- People" program om the President of the United States. Whereas, President Dwight D. Eisen hower in 1956 inaugurated the „People- to- People" program to establish greater understanding between the people of the United States and other nations through the medium of direct personal contact, and Whereas, to implement this program the cities of the United States were requested by the American Municipal Association to affiliate with a foreign city of similar characteristics and mutual interests, and Whereas, the city of Koudekerk aan den Rijn troug# its Burgemeester, mr. Quinten Waverijn, has indicated its desire to affiliate with the City of Ar tesia in such a program, and Whereas, the City Council of the City of Artesia did on the 3rd day of October 1960, approve the selection of the City of Koudekerk aan den Rijn as Artesia's sister-city for participation in said program. Now, therefore, I. W. Eugene Padelford, as Mayor of the City of Artesia, do he reby proclaim the Netherlands city of Koudekerk aan den Rijn as the sister- ciity of the City of Artesia pursuant to said ,,People-to-People" program for the purpose of creating goodwill and understanding between the people of our two great nations and for the fur ther purpose of affiliating together to combat the expansion of international communism and to further the brother hood of man among free peoples every where. Approved and Executed this United Nations Day, the 24th day of October 1960. W. E. PADELFORD, Mayor of the City of Artesia. Alphen aan den Rijn Demp de vijvers! Bewoners van J. P. Cocnlaan en Zout manstraat en omgeving hebben een adres aan de gemeenteraad gestuurd, waarin wordt verzocht zo gauw mogelijk de vjj- vers te dempen of doeltreffende afraste ringen aan te brengen. Zij voeren aan, dat op 25 augustus j.l. het kind van de familie Dissel In de vijver aan de J. P. Cocnlaan is verdronken en tal van an dere kinderen in de loop der jaren nog maar op het nippertje konden worden gered. De vijvers leveren een permanent ge vaar op voor de spelende jeugd en de moeders die hun huishoudelijke plichten hebben, kunnen een kind van een jaar of twee niet elke seconde van de dag in het oog houden. Van het aanbrengen van afrasteringen heeft men zich afgemaakt door te zeg gen, dat het stadsschoon daaronder zou lijden. De adressanten menen, dat dit ar gument moeilijk is vol te houden, omdat Zoals wij hebben gemeld, zullen wij onze rubriek Oud-Lelden op zaterdag 17 december besluiten. Uit het over gebleven materiaal konden wü nog een zodanige selectie maken, dat w|j zullen proberen tot 17 december elke dag een oud-Leiden-plaatje te publi ceren. Het is mogelijk, dat een enkele keer wordt overgeslagen. Vandaag de fontein In 't Plantsoen. Na de slechting van de wallen ble ven aan alle kanten van de stad stro ken grond liggen zonder bestemming. Aan de zuidzijde werden stukken vestwal benut voor de sterrewacht en huizen aan de Boisotkade, maar ten oosten van de molen ..Oranjeboom" aan de ZUdgracht (Korevaarstraat) moest een strook bouw rüp worden ge maakt De grond van het tegenwoor dige Plantsoen was ln 1880 nog niet geëgaliseerd. Dat werd anders toen de Vierde Binnenvestgracht na de verlenging van het Levendaal was ge dempt en deze noordelijke strook voor woningbouw kon worden uitgegeven, gemiddeld drie gulden per vlerkante meter. Een heuvel die juist op het breedste gedeelte van de strook langs de singel, tussen Kraalerstraat cn Rijnstraat, was overgebleven. Het na de afgra ving een kaal plateau over. Men meende, dat een monumentale fontein daar goed op z'n plaats was. Er kwam er een zoal6 op deze foto, Ingezonden door de heer W. Nleuwenhuijs, Nleuwsteeg 23, Lelden. Als we nu het Plantsoen doorwandelen, zien we nog wel de goudvlssenvijver, maar de fon tein niet meer; die M al jaren geleden verdwenen. Het springen op zondag middag en een paar middagen ln de week was ln onze parkloze stad (ln die tijd was dat zo) een publiek eve nement. men reeds een (zeer lelijke) afrastering heeft aangebracht om sommige aanplan tingen tegen vernielzucht van de jeugd te beschermen. Dit is noodzakelijk omdat die planten zo duur zijn, zo zou van de zijde van de plantsoenendienst zijn mee gedeeld. Hieruit hebben de buurtbewo ners de indruk gekregen, dat het lot der planten sommige gemeentelijke autoritei ten meer ter harte gaat dan dat van de kinderen. Drukke maandagavond Er is maandagavond wel het een en ander te doen in onze gemeente. In hotel Centraal wordt om 8 uur een filmavond met een aantrekkelijk programma gege- >n door de Ned. Chr. Reisvereniging. De leden van de Historische Vereniging voor Alphen en omstreken komen bijeen in het historisch museum aan de Rijn kade. Aanvang half 8. Na de bezichtiging gaat men naar het raadhuis voor film vertoning. Belangstellenden zijn welkom! De Chr. Besturenbond vergadert in Concordia, waar de heer Jaarsma zijn causerie over „Bezitsvorming" zal voort zetten. De leden van de Christen-vrouwen bond gaan bestuursleden kiezen voor hun gesplitste afdelingen. In het Nutsgebouw wordt een toneel avond gegeven. Litteris Sacrum uit Lei den speelt het blijspel „Daar moet je een vrouw voor zijn". OVERLEDEN; Comelis Petrus van Leijden, 37 j, Jan Zonneveld, 76 j, Wig- gert Krap, 84 j, Frans Marinus Dom burg, 59 j. R1JJVSATERWOUDE R.T.C.-nieuws De afgelopen week was wel succesvol voor R.T.C. Alle teams behaalden de vol le winst. Het eerste herenteam behaalde in Leiden tegen DOCOS 4 een 7—3 over. winning. Het tweede herenteam kwam wijk tegen P.V.C.L. uit. De einl werd 7—2. Alleen C van de Meer ongeslagen. Het derde herenteam speelde met een invaller, namelijk de heer J. Visser, te gen D.D.C. te Den Haag. Het werd 73 voor R.T.C. daar Visser en Van Dorp de volle winst behaalden Het vierde herenteam speelde thuis te gen T.C.S. uit Sassenheim. Hier was de uitslag 7—3 voor R.T.C. Het eerste dameseam tenslotte kwam uit in Den Haag tegen C.T.H. en won met 8—2. Mej. Van Dorp en mej. Kinkel wonnen al hun partijen. WOVRRVCGE Weekagenda Maandag 21 november: 7 30 uur, Wijk- gebouw; Ledeenvergadcring Groene Kruis. Dinsdag 22 november; 7.30 uur, Oude Raedthuys: Jaarfeest gezamenlijke chris telijke bonden. Optreden toneelclub Semper Avanti. Woensdag 23 november; 5 uur, Oude Raedthuys: Feestelijke herdenking vijf jarig bestaan Sociëteit voor bejaarden. Donderdag 24 november; 8 uur, Oude Raedthuys; Personeelsavond werf De Dageraad. Vrijdag 25 november: 8 uur. Oude Raedthuys. Cefafilmvoorstellirvg; Ge luidsbarrière. Zaterdag 26 november: 3 uur, Fees- belijke intocht St. Nicolaas per boot bU de provinciale brug. and cultural exchanges between the two cities and Whereas, the Board of Directors of the Artesia Chamber of Commerce concur in this proclamation and Commend the City Council and the Mayer for this wise and desirable relationship; there fore, be it Resblved. that the Board of Directors duly assembled, unanimously confer and Honorary Memberchip in the Artesia Chambzer of Commerce to mr. Quinten Waverijn, the burgemeester of Koude kerk aan den Rijn. Be it further noted that the burge meester be informed that he is the first person to hold an Honorary Membership who does not reside in the City of Ar tesia, and be it further. Resolved, that the Board of Directors extend to all the citizen of Koudekerk aan den Rijn, and officials of the City their best wishes for a long and fruitful friendship, and the Board does hereby pledge its support to the Sister- Cities of Artesia and Koudekerk. Adopted this 26th day of October 1960. Respectfully presented by Russell B. Clark. President Artesia Chamber of Commerce. Proclamatie Dezer dagen ontving burgemeester Waverijn, voorts door bemiddeling van de Nederlandse Consul-Generaal te Los- Angeles, de officiële proclamatie van de burgemeester van Artesia in Californië, waarin de gemeente Koudekerk aan den Rijn als eerste gemeente in ons land wordt opgenomen in het Sister-City- Program. De tekst van het keurig uitgevoerde document laten wij hier volgen: Verpleging kinderen die zwak van geest zijn De afdeling Koudekerk aan den Rijn- Hazerswoude (Kijndijki van de Chrlsten- vrouwenbond hield onder leiding van de presidente, mevrouw Van Vllet-Sonne- veld, een ledenvergadering ln het Vereni gingsgebouw. De presidente hield een korte meditatie over het onderwerp: MUn genade ls u genoeg. Hierna gaf zU het woord aan de heer De Jong van de vereniging tot verpleging en opvoeding van geesteszieken 's Heeren Loo, die sprak over het onderwerp: Het geestes zwakke kind. Hij zei, dat er een groot verschil bestaat tussen geesteszieke en geesteszwakke mensen. De vereniging tot opvoeding van geesteszwakke kinderen heeft momenteel 3700 kinderen tc verzorgen, die zijn on dergebracht in vijf tehuizen, waaronder de Van den Berghstlchtlng te Noordwijk. Voorheen werden deze kinderen thuis verpleegd, waarbU, ondanks de goede bedoelingen, toch de verzorging soms te wensen overliet. Daar deze kinderen „n het gezin vaak een grote plaats innemen, geeft dit moeilijkheden met de andere kinderen. In de tehuizen worden zi.i op uiteenlopende manieren beziggehouden. De resultaten zijn goed. Ook wordt ge tracht het kind te onderwijzen in het ge loof. (lat Jezus Christus ook voor hem in de wereld is gekomen. Na de pauze vertoonde de heer De Jong de film: Je gaat van ze houden. In deze film wordt een duidelijk beeld gegeven van het leven en werken in de tehuizen. Hierna sprak de heer De Vogel e?n kort woord, waarin hij d, dames opwekte dele te nemen aan de op 8 en 15 december door Floralia te houden bloemschikcur sus. Aan het eind van de avond dankte de president de penningmeesteresse me- vour Groen, die wegens vertrek uit de gemeente de afdeling gaat verlaten, voor het vele werk dat zij voor de afdeling heeft gedaan. LEIMLIDEH Auto's botsten Gistermorgen had op de provinciale weg tussen Leimuidgi en Oude Wete ring ter hoogte van boerderij Immink een schade-botsing plaats waarbij twee trailers en een personenauto waren be trokken. Sint Nicolaas Dinsdag begint de Sint Nicolaas-actie van de Leimuidense winkeliersvereni ging. De zesentwintigste doet de Sint zijn intocht in het dorp. R1JNSRVRC Hoewel de bloemen echt nog niet „te geef" zUn. Is het wel merkbaar dat het Slnterklaaafeest begint te naderen. Het geld wordt dan meer gereserveerd voor andere geschenken dan bloemen en zo kon het gebeuren dat. ondanks een vrij sterk verminderde aanvoer, de prijzen wat daalden. Toch zijn de opbrengsten nog zeer goed lonend: trosehrysanten brachten rond de gulden per bos op met enkele uitschie ters in de latere soorten, die het tot 1,50 per bos brachten. Opvallend is het grote prijsverschil tussen de verschillende soor ten pluischrysanten. Van de anjers bleven ook deze week de witte soorten goedkoper dan de rode. De eerste oogst van het broeiseizoen werd aangevoerd maar het was nog mondjesmaat. De prijzen voor de tulpen en narcissen liggen op een redelijk ni veau. De tulpen werden op de bol aan gevoerd. Ook de eerste Blauwe Druifjes verschenen voor de veilingklok. Eerste hyacinten Vanmorgen zijn in Rijnsburg de eerste hyacinten aangevoerd. Het betrof een partij van zeventig jtuks, die voor 35 ct per stuk van de hand ging. Aanvoerder was de heer Th. Ravcnsbergen te Voor- sohoten, koper de firma H. de Bes te Rijnsburg. De hyacinten waren van de soort Amie-Marie. Sfeer ln 'I gezin De „iSieutce Leidscheer in l

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 13