3." Verhoging straatbelasting en reinigingsrechten nodig Gemeentebegrotingen van Warmond Berge Ziekenhuisbrand *en op Zoom - grote schade Socialistische winst op Schouwen Obligatielening Zuid-Holland Gemeenteraad van Noordwijk had korte vergadering Keuring bij „De Natuurvriend" Stichting Pro Cwitate en Ver. Wetenschappelijke Staf Neurenbergavond Valkenburg vol goede herinneringen Bollenvak heeft andere visie op markt van morgen nodig nieuwe leidsche courant VRIJDAG 18 NOVEMBER 1960 Burgemeester en wethouder» van Warmond hebben aan de raad ter vaststelling aangeboden de ontwerpen van de gemeentebegroting en de begroting van het gemeentelijk waterleidingbedrijf voor het dienstjaar 1961. Deze begrotingen waren vergezeld van een uitvoerig schrijven, waarin B. en W. o.m. het volgende mede delen: Evenals in voorafgaande jaren is het niet mogelijk gebleken een sluitende begroting ter vaststelling aan te bieden. De geraamde uitgaven overtreffen de geraamde inkomsten met f 35.713.87. Ten opzichte van de primitieve begroting 1960 is het geraamde tekort gedaald. Door een verhoging van de algemene gelijkheid gelaten dan voor dit doel te middelen met ca. f 36000 zou aan de pe riode van telkenjare terugkerende te korten een einde kunnen worden ge maakt Aan de minister van binnen landse zaken werd verzocht de alge mene uitkering met ingang van 1959 zo danig te verhogen, dat daardoor in de redelijke behoeften van de gemeente aan dekkingsmiddelen kan worden voorzien. De op grond van de richtlijnen voor 1959 toe te kennen verhoging kan ge steld worden op ca. f 15.000. Er van uit gaande, dat het werkelijke tekort van de rekening 1959 f 31357 zal bedragen, van welk bedrag ca. f 15.000 zal worden gedekt uit de opbrengst van de verhoog de uitkering, dienen voor het dan nog resterende nadelig saldo andere dek kingsmiddelen te worden aangewezen. Er wordt de gemeente geen andere mo- In de afgelopen nacht heeft een hevige brand de aula en het Marla- paviljoen van het Algemeen burger- gasthuis in Bergen op Zoom (twee houten gebouwen aan de achterzijde van dit ziekenhuis) totaal in de as gelegd. Kort nadat om ongeveer half twee de brand werd ontdekt, brandden beide panden als een fakkel en hoewel de brandweer met nevelspuit en lagedruk- autospuit spoedig ter plaatse was en de nodige waterstralen op het vuur zette viel er niets meer te redden. Zieken, die ziah ln het nabijgelegen Sint Jozefpaviljoen bevonden, werden uit voorzorg elders ondergebracht. Het Mariapaviljoen deed al geruime tijd geen dienst meer voor de zieken, maar was ingericht als recreatieruimte voor de zusters. Over de oorzaak van de brand is offi cieel nog niets bekend, maar het ver moeden bestaat dat deze is ontstaan door een fout in de gasverwarming van de aula. Vooral het uitbranden van de fraaie aula waarin ook een leslokaal met kost baar instrumentarium was onderge bracht, moet als een groot verlies wor den beschouwd. De Partij van de Arbeid heeft giste, ren bij de raadsverkiezingen voor de vier gemeenten op Schouwen en Duive- land 2641 van de 7707 stemmen gekregen. Dit is 34.27 procent en vier procent meer dan de verkiezingen in 1958. De Par-tij van de Arbeid haalde daarmee 14 van de 40 te verdelen zetels. De Prot. Christelijke partijen behaal den in totaal 3376 stemmen (43,8 pro cent) de WD 1690 stemmen (21,9 pro cent). Zeventien zetels gingen naar de Prot Christelijke partijen, die in enkele plaatsen gezamenlijke lijsten hadden in gediend. De liberalen zullen negen ze tels bezetten. De Rotterdamsche Bank en Amster- damsche Bank openen 24 november de inschrijving op f 10 miljoen 4% 40- jarige obligaties-1961 van 11000 provincie Zuid-Holland 99%, storting 2 januari, met jaarcoupon op 1 januari. De aflossing geschiedt in 40-jarige gelijke termijnen, het eerst 1 januari 1962. Vervroegde af lossing is niet mogelijk voor 1 januari 1971, daama tot en met 1 januari 101% en vervolgens 101%. De op brengst dient inzonderheid voor het we genplan en het nieuwe provinciehuis. De vaste leningschuld was op 1 novem ber f 115.7 min., waar tegenover f28 6 min. vorderingen stonden, de vlottende NOORDWIJK Ervaringen van predikantsvrouw De afdeling Noordwijk aan Zee van de Christen-Vrouwenbond vergaderde gis teravond in de zaal van het Rode Kruis, onder leiding van mevrouw K. Duindam- de Groot Mevrouw A. M. Smits-van der Harst uit Noordwijkerhout, sprak over de ervaringen van een predikantsvrouw in ManokwarL Aan de hand van fraaie dia's vertelde mevrouw Smits van haar belevenissen op Nieuw-Guinea. Het zendingswerk aldaar is een eeuw geleden begonnen door een tweetal Duitse missionarissen en langs de kust droeg dit werk door de tijd vrucht. De binnenlanden zijn echter veelal nog onbekend land, zodat er nog een groot terrein braak ligt. De velden zijn wit om te oogsten, maar helaas de arbeiders nog (te) weinig. Er was nog enige bespreking en mee gedeeld werd, dat op 22 december de jaarlijkse kerstwijding wordt ghouden. Spreekuur schoolarts De schoolarts houdt zitting woensdag 23 november aanstaande, van 2 tot 3 uur in de openbare lagere school. Van Pan- huysstraat Begrotingen B. en W. delen mede, dat de begrotin gen voor 1961 van heden af op de secre tarie voor een ieder ter lezing zijn neer gelegd en verkrijgbaar zijn tegen beta ling der kosten. Religieus cabaret Volgende week zaterdagavond acht uur wordt in het gereformeerd jeugdgebouw aan de Hoofdstraat opgevoerd het expe rimentele religieus cabaret De SpiegeL De toegang is gratis. De bijeenkomst staat onder auspiciën van Jeugd en Evangelie. beschikken over het restant van de al gemene reserve. Na de voor het sluitend maken van het dienstjaar 1959 gedane beschikking ad f 14.704, zal deze reserve bij het sluiten van genoemd dienstjaar ca. f 5331 groot zijn. Het in de primitieve begroting 1960 geraamde tekort bedraagt f 35.914. Als dekkingsmiddelen voor dit tekort kun nen dienen de met ingang van 1959 toe te kennen subjectieve verhoging en het restant van de saldireserve. Als dek kingsmiddel voor 1960 is aldus een be drag groot f 20.331 beschikbaar zodat nog f 15.583 ongedekt blijft. Evenwicht Omdat deze gemeente de eigen in komstenheffingen Lc. de straatbelasting en het reinigingsrecht niet tot het ver eiste peil heeft opgevoerd, kan zij voor wat betreft 1960 niet voor de in het vooruitzicht gestelde saneringsbijdrage (die voor deze gemeente op f 7500 zou kunnen worden berekend) in aanmer king komen. Wanneer aan het verlangen van de minister wordt voldaan, heeft dit voor deze gemeente tot gevolg, dat het tarief van de straatbelasting met 2% en 1% van de belastbare opbrengst der bouwde, respectievelijk ongebouwde eigendommen moet worden verhoogd en het tarief van het reinigingsrecht zoda nig wordt opgevoerd, dat een opbrengst van f 2 per Inwoner, die van de dienst gebruik maakt (met inbegrip van opbrengst van vergoeding voor het ge bruik van de vuilnisemmers) wordt ver kregen. De grotere opbrengst, die hier door wordt verkregen, bedraagt respec tievelijk f 41t)0 en f 3600. Deze toeneming van eigen inkomsten alsmede de te verwachten hogere uit keringen zullen de gemeentelijke mid delen met f 34.700 doen stijgen. Dit be drag zal op f 1000 na voldoende zijn om het zo noodzakelijk evenwicht tussen inkomsten en uitgaven voor het jaar 1961 te herstellen. Aan de genbemde ta riefsverhoging aal niet kunnen worden ontkomen. Vijftien woningen? De gewone uitgaven zijn geraamd op f 771.057 en de gewone inkomsten op f 736.243. De kapitaalslasten zijn ten op zichte van 1960 met f 19744 gestegen. Een belangrijk gedeelte van deze stij ging (f 13874) betreft de rente en af schrijving van de bezittingen Huijs te Warmondt. We kosten van het onder wijs zijn met f 7261 toegenomen. We gens kosten voor maatschappelijke steun en voorzorg zal per saldo f 4682 meer moeten worden uitgegeven. Voor 1961 zijn geen nieuwe kapitaalsuitgaven ge raamd doch een afzonderlijk investe ringsprogramma zal worden overlegd. De bouw van woningwetwoningen zal zoveel mogelijk worden bevorderd. Om dat het uitbreidingsplan „Oost" geen gronden meer voor woningwetbouw be schikbaar zijn, wordt momenteel de i gelijkheid onderzocht in hoeverre de in het uitbreidingsplan „Meerrust" gepro jecteerde 15 etagewoningen als woning wetbouw realiseerbaar zijn. Daarvoor zal het echter nodig zijn, dat aan deze ge meente voor 1961 een contingent van 15 woningwetwoningen beschikbaar wordt gesteld. NOORDWIJK Bescherming tegen atoom In het kantoor van oud-notaris Punt vergaderde de Federatie voor vrouwe lijke vrijwillige hulpverlening, samen gesteld uit vertegenwoordigsters van alle Noordwijkse vrouwenverenigingen, om te luisteren naar mevrouw Smits-Wit vliet uit Oegstgeest, die sprak over In dividuele zelfbescherming. Zelfs in een atoomoorlog, zo zei mevrouw Smits, kunnen veel mensenlevens en goederen gespaard blijven als men zich vertrouwd heeft gemaakt met en geoefend is in zelfbescherming. Er zijn slechts twee atoombommen no dig om de randstad Holland weg te va gen. Onze natuurlijke neiging tot zelf behoud floet ons vrezen, dat juist ons het ergste zal overkomen. Wie zegt ech ter dat een atoombom juist het eerst op de randstad zal vallen? Ook al komt er een internationale regeling, die het ge bruik van atoomwapens verbiedt, dan blijven nog de conventionele wapens waartegen wij ons dienen te beschermen. Mevrouw Smits besprak allerlei maat regelen die met het oog op de brandbe strijding kunnen worden genomen. Oefe ning in verpleging en eerste hulp is noodzakelijk om patieënten die vanwege de oorlogsomstandigheden niet in een ziekenhuis kunnen worden opgenomen, te verzorgen. Maar ook in deze tijd met talrijke verkeersongelukken kan de op gedane kennis van veel nut zijp. Uitvoerig werd voorts gesproken over het voorkomen van besmetting door radio-activiteit Foto-amateurs verdiepen zich in abstracte kunst Voorzitter J. K. de Vries van de Noordwijkse Amateurfotografenvereni- ging opende het uitgebreide programma van gisteravond met een bespreking van een fraaie collectie „bondsfoto's". Hierna vond de keuring plaats van het verplichte en vrije onderwerp, totaal 22 foto's. „Teennagers" was de opgave voor deze avond en het bleek een uitzonderlijk moeilijk onderwerp te zijn geweest Vrij wel nieman d was erin geslaagd de sfeer, waarin onze teenagers leven, op indrin gende en ongedwongen wijze weer te geven. Er was te veel geposeerd „maak werk" bij, hetgeen bewijst dat fotogra feren een moeilijk vak is. Het volgende onderwerp (architectuur) bood meer mo gelijkheden voor onze amateurfotografen. De uitslag is: Verplicht onderwerp: 1. A. de Vries; C. Jagtenberg; 3. M. Zuiderduin; mevr. Heemskerk; 5. K. Kok; 6. R. Theu- nissen; 7. E. Aartsen; 8. P. Slingerland; 9. J. K. de Vries; 10. M. Kok. Vrij onderwerp: 1. A. G. van Asten;' 2. A. de Vries; 3. J. K. de Vries; 4. E. Vink; 5. R. Theunissen; 6. C. Jagtenberg; 7. M. Zuiderduin; 8. E. Aartsen; 9. K. Kok; 10. P. Slingerland; 11. mevr. Heemskerk; 12. P. Romijn. Het volgende programmapunt werd ge vormd door een boeiende serie kleuren dia's over Griekenland met geluidsband, verzorgd door de firma Gevaert Deze firma heeft de afgelopen zomer foto amateurs naar verschillgende windstre ken laten reizen en de oogst aan kleuren foto's reist op het ogenblik langs de Ne derlandse fotoclubs. De Griekse kleuren dia's waren niet allemaal echte mooie foto's, maar zij gaven het karakter Athene met zijn kleurige straatleven en prachtige tempelruïne| bijzonder goed weer. Restte ten slotte de rondvraag, waarbij het punt „bespreken van foto s" uitvoerig aan de orde kwam. Ten slotte kwam men overeen een spreker uit te nodigen, die de beoordeling van abstract werk zal be handelen. Tuinbouw en Plantkunde De afdeling Leiden e.o. van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde hield in café-restaurant „In den Vergulden Turk" haar maandelijkse ledenvergade ring, die zich ook nu in een grote be langstelling mocht verheugen. De afde lingsvoorzitter. de heer J. H. Smit open de de vergadering met een hartelijk woord van welkom in het bijzonder tot een aantal nieuwe leden. Vooral de toetreding van jeugdleden stemde hem tot vreugde. Uit de ingekomen stukken bleek o.m„ dat het hoofdbestuur zich had gewend tot de directeur van het Landbouwonderwijs teneinde met kracht protesteren tegen de voorgenomen wijzigingen in de toelatingsleeftijd voor de tuinbouwcursussen (van 15 op 17 jaar) en het voornemen om het avondonder wijs om te zetten in dagonderwijs. Tijdens de hierna volgende gedachten- wisseling over het nieuwe afdalings maandblad, bleken de leden zeer enthou siast te zijn over deze vernieuwde uit gave en deden velen de toezegging van tijd tot tijd voor kopij te zullen zorg dragen. De heer Veendorp bracht verslag uit van de jaarlijkse Alg. Vergadering. Ook deze avond had een aantal leden eigen materiaal ter beoordeling ingezon den. De Jury, bestaande uit de heren Van Egmond, De Jager en Veendorp, kende de hoogste lof toe aan de heren J. C. van Egmond Jz. (Clerodendrom-inzen- ding), J. Kriest (Chrysanten-assortiment) en A. Hofman (div. fruit). Na de pauze hield de heer W. R. Ouds hoorn een lezing over „Bloemencentrum ^alsmeer, een dorp van glas", een en ander toegelicht met kleurendia's Voor Uw zoon of dochtertje deze week al» echte Coster-stunt die heerlijk warme melton-pantalons, waarin ze zo echt parmantig kunnen rondstappen. Pantalons die tegen een stootje kunnen, want ze zijn met nylon versterkt. Als weergaloze sensatie betoalt U voor deze Melton Pantalons voor jongens en meisjes 1-5 jaar «90 alle maten 6-8 jaar, oliematen, 4.90 LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 o Meent KENNELIJK als compensatie voor de vrü tamme en saaie agenda van de ge meenteraad. was by het punt mededelingen een (late) reportage Ingelast van het afscheid van de blauwe tram, compleet met interviews met reizigers, wagenvoerders en condnotenrs, alles opgenomen op de band. Er was voorts een adres van „Noordwyk Actief" ter tafel Inzake de sluitingsuren van hotels en café's, wat ln handen gesteld werd van B. en W. voor advies. Namens de raad betuigde de burge meester zijn medeleven aan het adres van de corpschef van politie, die door een ernstige ziekte is getroffen. Voorts werd medegedeeld, dat de tiende wijziging van het uitbreidingsplan (het zogenaamde plan Beeklaan-Heren weg) door Gedeputeerde Staten niet is goedgekeurd. Het college had echter goede hoop, dat, na aangebrachte wijzi gingen, dit plan alsnog de vereiste goed keuring zal ontvangen. Ter gelegenheid van het 12%-jarig ambtsjubileum van de burgemeester is door de burgerij een bank aangeboden. Voor het resterende bedrag dat is inge zameld bleek een fraai gouden collier te zijn aangekocht voor mevrouw Van Berckel. Het sieraad werd gisteravond bezichtigd. De agendapunten, zoals die deze week in ons blad werden gepubliceerd, werden allen aangenomen, de meeste zonder commentaar. Draaiende molen? Betreffende de instandhouding van de molen in de Hogewegpolder, in formeerde de heer Vogelaar naar de mogelijkheid deze, als toeristische at tractie in de bollentijd te laten draaien. De burgemeester vond dit een goed idee en zegde toe terzake overleg te zullen plegen. Ook werden de begrotingen voor 1961 aangeboden. Op voorstel van het college werd de raad voor onderzoek hiervan, in twee afdelingen verdeeld. In de eerste afdeling hebben zitting de heren P. den Otter, W. H. de Haas, A. A. Mesker, E. L. de Witt. C. G. J. Alkemade, J. de Ruiter. H. J. Schmohl en J. P. Passchier. In de tweede: K. Passchier, P. Ph. Schenke- veld, M. C. J. Sedelaar, C. Benschop, G. Vogelaar, Jhr. A. W. G. van Riemsdijk en G. J. Faase. Zelfs de rondvraag was deze keer zeer summier. De heer Sedelaar vroeg onthef fing van de winkelsluitingswet voor de periode 28 november—3 december, wat werd toegestaan. De heer Benschop voelde weinig voor initiatieven terzake uit de raad. Hij zou liever zien, dat de Grote schoonmaak Volgende week staat Lekten een bij zondere primeur te wachten op het ge bied van de schoonmaak. Het schoon maakbedrijf Cemato begint dinsdagoch tend om half negen namelijk met de op bouw van een torenuniit voor de gevel van de Lichtfabrieken om schoonmakers in de gelegenheid te stellen de gehele ge vel van ongerechtigheden te ontdoen. De volgende dag om 11 uur ln de ochtend wordt dezelfde rol steiger opgebouwd voor de gevel van het Stadhuis aan de Breestraat, die ook aan een schoonmaak beurt toe is. Het Is de eerste maal dat de Cemsto in de openlucht objecten van dit kaliber onderhanden neemt. Geslaagd Bij de donderdag in het Diaconessen- huis te Leiden gehouden examens, slaag den voor het diploma ziekenverpleging A. de volgende zusters: W. Bakker, J. v. d. Berg, M. J. C. Blind, (met lof). J. Blom, G. J. Maat, H. H. v. Reenen (met lof), H. v. 't Riet, H. J. Wassink. A. Zui- dema en Broeder J. Bakker. belanghebbenden dit zelf zouden vragen. De heer Den Otter informeerde naar de plaats van het woonwagenkamp. Dit is nog steeds „in de Klei", maar tijdelijk staan er enkele aan het Westeinde wegens reparatie. Wethouder Van Leeuwen deelde mede. dat het de bedoeling is jaarlijks het ge- meentepersoneel door te lichten op tb.c. Hierna volgde sluiting, waarbij als bij zonderheid vermeld dient dat geen be sloten zitting volgde. Verbouwing voormalig weeshuis De rijksgebouwendienst te 's-Graven- hage heeft een onderhandse aanbesteding gehouden voor het verbouwen en her- inrichten van het voormalig weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht tot Mu seum voor Geologie en Mineralogie. De inschrijvingen waren achtereenvolgens van NV J v Blijswijk, 's-Gravenhage, f 588.300; Gebr Geerdink, 's-Gravenhage, f 579.000; NV vh fa Bik en Breedeveld, Leiden, f559.500; K Burgy, Oegstgeest, f 558 000 en Aannemersbedrijf voorheen firma Leo Zitman, P M du Prie, Leiden, f 550.933. Dc raming werd niet bekend gemaakt De gunning is nog aangehou den. Dat de Leidse Aquarlumhoudersver enlging „De Natuurvriend" een waardige representante Is van de topklasse ln de Nederlandse aquarlstiek Is voor vele le den overduidelijk geworden by de be kendmaking van de uitslag van de huis keuring van aquaria. Door afwezigheid van de voorzitter heette de heer J. Arnoldus de vele aan wezigen hartelijk welkom, in het bijzon der de heren J. v. Raam en J. Hoogen- doorn, beiden keurmeester van de Ned. Bond „Aqua-Terra", die deze avond aan de hand van kleurendia's een uiteenzet ting zouden geven over de gekeurde aquaria. Alvorens de leiding in handen van deze heren te leggen, werd bij monde van de heer J. Arnoldus een be langrijk punt van de agenda aan de orde gesteld, nl. goedkeuring van de nieuwe statuten, dit in verband met een Kon. goedkeuring. Na een kirte discussie, waarbij enkele aanwijzingen en aanvul lingen nader werden bekeken verklaar de de vergadering zich akkoord. Nadat in een vacature in de kascontrolecom missie was voorzien, gaven de heren v. Raam en Hoogendoorn er een beeld van hoe de afgelopen huiskeuring is tot stand gékomen. Aan de hand van een schema hebben 30 aquaria, verdeeld in 2 groepen, naar gelang van de grootte der aquaria, een nauwkeurig onderzoek ondergaan. Het geprojecteerde gaf de aanwezigen een duidelijk beeld van de eisen waaraan een top-aquarium moet voldoen. De uitslag van de keuring: Groep A: J. Visser (kleurschakeringen, groepering) buiten mededinging, hoogste aantal punten; 1. Warmerhoven, wissel- bek^; 2. v. Weesel, plaquette; 3. W ZwaTt. plaquette. Groep B; J. Schippers, buiten mede dinging, J. Arnoldus, idem, beide hoogste aantal punten; 1. Eriks, wisselbeker; 2. De Groot, plaquette; 3. Piket, plaquette. Vijf deelnemers ontvingen tevens het bondsdiploma. ACADEMISCHE EXAMENS LEPDEN, 17 november, Rojksuolvereiteit. Geslaagd voor het doet ex Ned recht: de beren R O Fock te Rotterdam en C Ben schop te De Bilt en mev Beets te Leiden. Lustra aan universiteit ,De verhoudingen tussen de studenten zyn onbevredigend, de relatie van de studenten tot de universiteit verontrus tend", zo merkte gistermiddag prof. J. F. Glastra van Loon op tydens dc herden king van het derde lustrum van de stich ting Pro Civitate Academica. Het was een dubbele herdenking, want vUftlen jaar geleden werd ook de Vereniging voor Leden van de Wetenschappeiyke staf op gericht, waarvan de voorzitter, dr. T. J. IJzerman tevens het woord voerde. De voorzitter van de stichting Pro Civitate, prof. Glastra van Loon, zei dat de functie van de universiteit in de maat schappij radicaal is veranderd: de maat schappij wacht niet meer af wat dc uni versiteiten haar te bieden hebben, maar vordert een snel tempo van wetenschaps- ontwikkcling en een voortdurende stroom van universitair geschoolde krachten. Minder dan ooit kan men zich de toestand veroorloven waarbij docenten en studen ten naast elkaar voortleven; gebrek aan belangstelling voor elkaar is niet alleen een persoonlijk maar ook een maat schappelijk tekort Sprekend over de afzijdigheid van de studenten, onderscheidde hij de student die opgaat in het verenigingsleven en daar tussendoor zich voorbereidt op de examens, en degeen, die zich slechts In laat met de als vakopleiding beschouwde studie. Bij geen van beide typen zijn studie en de rest van het leven tot een eenheid geworden. Naast de persoonlijke overwegingen, die de student naar de afzijdigheid drU- ven zijn er vooral maatschappelijke fac toren, met name het milieu van herkomst, die het gczelligheidsleven in de studen tenwereld verdeeld houden. Het eerst geschetste type is wellicht de ergste kwaal waaraan de universiteiten lijden. Communicatie Het probleem van de ongeïnteresseerd heid en de zich vergrotende breuk in het verkeer tussen docent en student zag prof. P KonlngBveld- Glastra van Loon als een typisch com- I municatieprobleem, kenmerkend voor Velen waren gisteren naar de her- 1 vormde kerk gegaan om daar de „Neu renbergavond" mee te maken. Ds. D- Lekkerkerker tel ln zijn openingswoord, dat een groep van dertig personen ln de afgelopen zomer iets bijzonders heeft meegemaakt en dat men daarvan wat wilde laten horen en zien. In de eerste plaats lag het byzondere hierin, dat men samen een buitenlandse reis maakte. Dat was op zichzelf voor velen al een hele sensatie. In de tweede plaats had men mogen genieten van veel natuurschoon en I11 de derde plaats had men met dankbaarheid geconstateerd, dat er ook ln Neurenberg een Gemeente is, die Jezus Christus erkent als Hoofd en Heer. De mensen bij wie de Valkenburgers logeerden, waren spoedig geen vreem den meer, want men ondervond daar zo veel hartelijkheid en vriendelijkheid, dat zelfs het verschil in taal geen moeilijk heid meer bleek te zijn. Meer dan honderd dia's werden ver toond en telkens werd de muziek op dc achtergrond even onderbroken voor verklarende opmerkingen. Wat hebben de samenstellers van deze geluidsband met grote fijnzinnigheid de muzikale omlijs ting verzorgd. We hoorden een gedeelte van de preek, die door ds. Lekkerkerker in een der Neurenberger kerken gehou den is, en een deel van de afscheids avond. Het vervult de Valkenburgse harten met trots te weten, dat het wa pen van hun dorp een plaats heeft ge vonden in een zaal te Neurenberg te- Kerkdienst Marekerk In de kerkbode van de Hervormde Gemeente van Leiden staat vermeld dat zondagavond in de dienst van de Mare kerk naast dr. P. L. Schoonheim ook dr. Westerink zou spreken. Deze dienst is echter uitgesteld. In de dienst van zon dagavond spreekt naast dr. Schoonheim ook mej. HL E. Daamen, schoolarts te Leiden. Mr. Neder veen voor R.l.V.B. De EEG-opbouw is in volle gang. Ook voor de sierteelt. Deze maand zijn de besprekingen in Brussel begonnen en daar zijn de nota's van de ver schillende groeperingen doorgesproken en gebundeld tot één. Deze nota is aangeboden aan dr. Mansholt, die de grote man in EEG-landbouwzaken is. Met deze nota, een charter als het ware, heeft het bedrijfsleven van de zes partners zich gepresenteerd. We zijn volledig erkend ook voor de toekomst. Deze eerste contactbespreking is zeer belangrijk voor de Neder landse sierteelt. Er zijn ook werkgroepen in het leven geroepen; een voor bomen, een voor planten, een voor bloemen en een voor bollen. Deze groe pen gaan de nog resterende problemen bestuderen en zo mogelijk aan een oplossing werken. Over een half jaar of daaromtrent hoopt men de zaak rond te hebben en dan komen de definitieve voorstellen van het bedrijfs leven bij de Raad van Ministers der EEG. midden van de wapens van grote beroem de Duitste steden. Nog vaak zullen de belevenissen van de afgelopen zomer het onderwerp van gesprek zijn. Jongeren van Valkenburg hebben nieuwe wegen gezocht voor het leggen van internationale contacten en we vra gen ons af, of hier wellicht een middel is om de jeugd in deze snel voorgaande tijd op te vangen. Onderhoudswerken vliegveld Het bureau van de eerstaanwezend in genieur van het arrondissement-West van het B.A.B.O.V. van de dienst der Genie te Leiden heeft enige aanbestedingen ge houden voor het onderhoud van vlieg velden. Het onderhoud van de start- cn rijbanen van het vliegveld Valkenburg gedurende één jaar had 17 Inschrijvers. De laagste waren: CV Proper, Oegst geest, f50.160; K van Barneveld. Huis ter Heide, f49.900; J A Heydra Zn, NV, 's-Gravenhage, f49.600; fa Gebr J B en B P Schelvis, Heemstede, f 49.400 en J M Samson, Oegstgeest. f49.300. Het onderhoud van militaire gebouwen en werken in de nabijheid van het vlieg veld kreeg 15 inschrijvingen. Hiervan wa ren de laagste: NV Hoeben, Naardcn, f 120.500; A de Ouden, Gouda, f 120.500; CA Langeveld, Alphen aan den Rijn, f119.500; Fa. H. van Driel, Koudekerk aan den Rijn. f 118.910 en L. v. d. Pol. Ha- gestein, f118.500. De werken zijn nog niet opgedragen. Schaaknieuws De voorzitter van de schaakvereniging De Toren, de heer M. van der Meij, ging er op de laatste schaakavond echt voor zitten om de titelhouder, de heer Herm Russchenberg, zijn eerste nederlaag in dit seizoen toe te brengen. Met wit spe lend bracht hij met enkele krachtzetten zijn tegenstander van het goede pad af en haalde werkelijk de volle buit binnen. W. Russchenberg verloor van Th. v. d. Vijver. De partij tussen H Ouwersloot en J. van der Meij werd af gebroken in gewonnen stand voor eerst genoemde, terwijl D. Tijsterman cn Noort broederlijk het puntje deelden na een strijd met wisselende kansen. De leiding in het klassement hebben het ogenblik Herm. Russenberg, Th. d. Vijver en H. Ouwersloot Burgert yke stand GEBOREN: Cornells, zn van C. de Winter en M. Visscher; Patricia D. C.. dr van L. J. A. van Zon en A. G. J. Duimen. Wanneer de overgangsfase voor de sier teeltsector achter de rug is, valt niet met zekerheid te voorspellen. Voor vele artikelen is deze periode die aanvankelijk was vastgesteld op 12 tot 15 jaar, terug gebracht naar zes jaar. Als uiterste da tum voor die produkten is genoemd 30 juni 1967. Het zou niet vreemd zijn als ook voor onze bollenmensen de over gangsfase in 1967 al voorbij is. In ieder geval kan voor 1970 alles zijn beslag krij gen. Het bollenvak zal er rekening mee moeten houden, dat er vele veranderin gen plaats vinden. Het zal een andere visie moeten krijgen op de markt van morgen in de EEG. Het is de vraag of we wel op dezelfde wijze als vandaag deze markt kunnen blijven bedienen. Zou het niet de kant op moeten van samen werking? Het Alderson-rapport, dat is uitgebracht over de mogelijkheden op de Amerikaanse markt liet er geen twijfe' over bestaan: er moeten nieuwe wegen worden ingeslagen en men zal meer moeten samenwerken Wat voor de Amc rikaansc markt geldt, geldt zeker voor Je Euromarkt. As we onze positie in de internationale bollenteelt en -handel wil len behouden en verbeteren zullen we moeten komen tot het vormen van be- langengemeenschappen Dat werkt kos tenverlagend en omzetverhogend. Niet alleen de landen moeten integreren, maar ook de bollenbedrijven. Dat zei mr. F. Nederveen donderdag middag op de vergadering van de RIVIB (Reizigers, in- en verkopers in bollen vak) die in De Nachtegaal te Lisse werd gehouden. De bijeenkomst werd geopend door dra. J. van Nieuwkoop, die o.m wees op de belangrijke besprekingen, die de afee. lopen weken in Brussel zijn gevoerd Hij deelde o.m. mede. dat de dertiende de cember het Bedrijfspensioensfonds voor het bollenvak bijeenkomt. Een directeur van Amstleven zal dan spreken over „Sociale verzekeringen van de wieg tot het graf'. De 15de december zal drs Keijzer van het Economisch Technolo gisch Instituut te Rotterdam, die ook be trokken was bij *t project werkmethode, verbetering bloembollenbedrijven, ko men spreken over ..Administratie e commercieel beleid in het bollenvak". onze samenleving, die door rationalisatie en specialisering wordt beheerst. De communicatieproblemen aan de univer siteit, naar hun aard emotioneel geladen, dienen tijdig cn wetenschappelijk onder zocht te worden, voordat de ontwikke ling het contact nog verder compliceert. Bovendien heeft de maatschappij vooral jonge mensen nodig, met zekere vakken nis en academische vorming, die echter niet alleen hun eigen, maar ook iets van eikaars taal dienen te begrijpen. Er is geen bedrijf ter wereld, aldus prof. Glastra van Loon, dat het tempo der ontwikkeling bijhoudt, dat niet op een of andere manier de resultaten van een onderzoek naar dit soort moeilijkhe den in zijn organisatie heeft verwerkt Is het dan niet dringend gewenst, vroeg hij zich af. dat nu ook de universiteit in het door haarzelf verwekte rationalisatie proces zichzelf eens gaat onderzoeken? Beleidskwesties Sprekend over de studiebegeleiding, bijv. in dc vorm van verplichte bezoeken aan een tutor voor het bespreken van het verloop van de studie, meende prof. Glastra van Loon. dat deze instelling van zeer groot nut kan zijn in het eerste studiejaar, daar dat dlkwyis van grote invloed is op het verloop van de vol gende. In deze beleidskwesties pleitte hij al terminst voor medezeggenschap van stu denten. wel zou onderling overleg en uitleg kunnen bijdragen tot bevordering van het studierendement. Evenals bijv. in het bedrijfsleven zullen verbetering van de communicatie, de versterking van de motivering bij het werk en sociale voorzieningen produktiviteit verhogende factoren z(jn. Een student zal beter wer ken aldus spreker, wanneer hij zich ver bonden voelt met de instelling waaraan hij werkt. Als men let op de maatschappelijke functie van de universiteit en op de fac tor studierendement, dan zal men het werk van ..Pro Civitate Academica", zo sterk verband houdende met de sociale voorzieningen, zien als een integrerend bestanddeel van de taak van de univer siteit Functie en positie Vervolgens sprak dr. T. J. IJzerman, voorzitter van de Vereniging van Leden van de Wetenschappelijke staf aan de Rijksuniversiteit te Leiden, over de func tie en positie van de wetenschappelijke "taf aan de universiteit. De wetenschap- oclijke staf treedt als groep naar buiten toe bescheiden op. Zij neemt dan ook een moeilijke tussenpositie in tussen hoog leraren en studenten. Dc vereniging stelt zich ten doel de behartiging van de geestelijke en mate riële belangen van haar leden, van de belangen van de universiteit en de be vordering van de wetenschapsbeoefening. Bovendien stimuleert zij onderling con tact tussen haar leden, hoewel dit bij een aantal van 100 leden moeilijkheden met zich meebrengt. Contacten worden gelegd op de stafsociëteit (in het Boerhaave- kwartier) en in de 6tafdisputen. Om vak- eentrisme tegen te gaan organiseert de vereniging een Studium Generale voor stafleden. Dr. IJzerman besloot met een uiteen zetting van de positie van de leden van de wetenschappelijke staf, zoals deze is neergelegd in de nieuwe H.O.-wet Het lustreronde bestuur nam geluk wensen in ontvangst op een receptie na sfloop. Gevonden voorwerpen In oktober zyn als gevonden aange geven Handtasje; handschoenen; sleu tels; kinderschoentjes; armband; sjaal; aktetas; portemonnaie; kindeTvest; kin- derbril; kindertruitje; deken; televisie- antenne; schroevendraaier®; broche; muntbiljetten; kinderlaarzen; halsket tinkje; geldsbedrag; speelgoedbeertje doos inh. blikken doperwten; sierduif; bankbiljet; speld; onderkleding; dames- beursje; waardebon; portefeuille; heren polshorloge; autobumper; autostep; para plu; schoolétui; ring; overall; vulpen; hamer; damespolshorloge; zeilboot; rij wielpompje; regenjas; vlag; kinderjop- per; colbertjasje; boeken; medaillon; voetpomp. sportklcding; rolschaatsen dictaatcahier; weekendtas; regenbroek; balletschoenen; damesschoenen; rijwiel tas; passerdoos-, vulpotlood; handdoek; zwembroekje; duikbril; zeilkano; zak agenda; herenparaplu; damestruitje; kinderhand-tasje; schoudertas. Inlichtingen aan het bureau van ge vonden voorwerpen. Nieuwsteeg 8 te Leiden, ingang poort, op woensdag- en zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur. De intocht van de Sint Zoals wij gisteren reeds meldden de intocht van St. Nicolaas vastgesteld op donderdag 24 november. St. Nicolaas komt in Leiden met de trein van tien minuten voor twee en gaat dan via Sta tionsweg. Steenstraat. Kort Rapenburg. Breestraat. Burchtatecg naar het stad huis. waar hij door het college van bur gemeester wethouders wordt ontvan gen en waar hij de schoolkinderen van de eerste klassen zal begroeten op het stadhuisplein. We stoet wordt vanaf het station voorafgegaan door .Jong K G" Na de ontvangst op het stadhuis gaan de kinderen naar de stadsgehoorzaal waar St Nicolaas ze later een traktatie zal geven. Dierenbescherming Leiden In hel Gulden Vlies is een vergadering gehouden van de afdeling Leiden en om streken van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren. Mevrouw L Mak-Van Bever Donker trad af als voor zitster en werd opgevolgd door de heer A. N. Zekveld. Nieuwe bestuursleden zijn voorts de heer J v*an den Berg en de dames B. van Praag-Van Kleef, H. Swanenburg-De Heiden en E. J. Lange- zaal-Van Dijk. Secretaresse blijft voor lopig mevrouw E. 't Hart-Blok. De voorzitster deelde mee, dat op korte te-mijn een oplossing zal moeten worden gevonden voor de verwarming van het asiel. De stichting heeft ruim f 2-500 aan activa, deelde administrateur Van Leeuwen mee. Geslaagd Voor het examen wiskunde M O. (A) slaagden de Leidcnaars J. Schalks cn W. T. W. Vis. Advertentie) LEIDEN Breestraat l& T W IJ K Voorstraat Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Frans, z v J Harte- velt en A G Rombout; Catharina Paulina, d v C M Langerak en S van der Waals; Hendrikus Leo- nardus, z v H Dijkema en M Heres;; Nicolaas Johannes, z v W van Oos ten en A G Nieuwcnhuis. Adriana Apolonia, d v G P Bakker en A H Koppens; Licsbeth, d v G M Fisser cn, A de Wolf; Willem, z v H P van der Luit cn T Comelisse; Irmlngard Helena Maria, d v E J van Vclzen en H T P Brand; Saskla Inge, d v J Benus en G Dieters; Petrus Hu- bertus, z v H M van der Zande en MAM Ottc; Deborah Maria, d v A J v d Peet en F M A Kapitein; Gerda Vera d v A S Jager en M A Nauta; Herbert z v H J W Engels en M M Mcltzer Ello Franco, z v B Fois cn J P van Kampen. GEHUWD: J Eikerbout en A H Enscling; J J RIJsbergen en J F M van Oort; J Burgmcijer cn J van Veen; C Grasman en J A van dor Meer; C Guldemond en G J Lagen dijk; A Brouwer en E Honsbeek; W A Wallaart cn G J M van Po- lanen; W F Daudt en G C Petit; A Kuiper en M van Haarlem; M de Boer en M SJardiJn; C J Verbrug- gen cn M E Roman;; A Boczaard en M A van der Velden; E Wasse naar en L Sonnega. OVERLEDEN: C W van Oije, 51 J, man; A Kooijman, 98 J, wed van J M den Held; K van Egmond, 78 J, man.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9