SeS3 Halilran HONIG De Indonesiërs mogen ons niet RAHMAN WACHT NU OP DEN HAAG Churchill (85) brak bij val beentje in rug NIEUW! HONIG RIJSTSOEP soepen /ft eest dojiée tij Verdacht van hekserij VERSE BOTER IETS DUURDER DON QUICHOTTE-MR. LUNS BEZOEK UIT BELGIË LOON- EN INKOMSTENBELASTING REGERING STIMULEERT P.B.O. LOF EN CRITIEK VOOR P.B.O.-ORGANEN GESPREK OVER BEZITSVORMING Nieuw-Guinea Gurselmen wilde mij vermoorden GEMEENTEGRENZEN VERZOEKSCHRIFT PROF. MILATZ DR. BERGHUIS FRACTIELEIDER Olieleveranties opgeschort Conservatieven behouden zetel Voorstel samenvoeging gemeenschappen Amerikaanse vliegers vrij ij in Rusland? Kennedy achter in Californië TOCH IS HET Duitsers willen tank terug Geen akkoord over liet atoomleger 5 De verse boter is met ingang van vandaag drie a vier cent per pakje duurder geworden. De prijs van de koelhuisboter bleef onveranderd. Een en ander is het gevolg van het gistermiddag door het bestuur van het Produktschap voor zuivel genomen besluit, de toeslag op verse boter voor het binnenland te verlagen van 64 tot 50 cent per kilogram. Aanleiding daartoe is geweest de spanning die zich. zoals meestal in deze tijd van het jaar. op de botermarkt voordoet. De produktie loopt wat terug, terwijl de vraag ongeveer gelijk blijft. Het produktschapsbestuur acht het onder deze omstandigheden gewenst, de afzet van koelhuisboter wat te stimuleren en hoopt dat door de nu genomen maatregel te bereiken. De Mexicaanse ambassadeur in Nederland, dr. Rafael Fuentes. heeft gis teren tijdens een lunch i zijn ambassade de Nederlandse minister van buitenlandse zaken. mr. J. M. A. H. Luns. het lint eerste klasse van de Nationale orde van de Azteekse adelaar overhandigd. De ambassadeur wees er in een toespraak op dat Nederland in de gehele wereld wordt ge ëerbiedigd, omdat het bekend is dat zijn oogmerken altijd zuiver zijn, dat het altijd streeft naar begrip en een betere verstandhouding tussen de vol ken van de wereld. Nederland heeft, zei hij, zijn beste vertegenwoordiger gevonden in minister Luns. Staat u mij toe. te zeggen uwe excellentie lijkt op een Nederlandse Don Quichotte. gekleed in het harnas van de inte griteit en de goede trouw die altijd door de regering van Hare Majesteit koningin Juliana aan de dag zijn gelegd", aldus de ambassadeur. (Advertentie) Rook die lekkere shag in de handige doos De Belgische minister van defensie, Gilson, is gisteren voor overleg met minister Visser uit Brussel naar Den Haag gereisd. Naar n Brussel werd vernomen zou het gesprek de mogelijkheden van de integratie op het ge bied van de opleidingen en de bevoorrading van de luchtmachten van Ne derland en België tot onderwerp hebben. De Belgische minister werd ver gezeld door de chef-staf van de luchtmacht, generaal-majoor Henry, en en kele officieren van de luchtmachtstaf. Het bestuur van de stichting Federatie organisaties intellectuele beroepen heeft aan de leden van de Tweede Kamer een adres gestuurd. Daarin wordt aangedrongen op herziening van het tarief van de loon- en inkom stenbelasting voor inkomens tussen 6.000 en 33.000. Het bestuur stelt in het adres, dat de loon- en inkomstenbelasting voor deze inkomens te scherp stijgt, waardoor deze groep onevenredig zwaar belast wordt. De beoefena ren van intellectuele beroepen, aldus wordt gezegd, behoren in het alge meen tot de z.g. middengroep van onze samenleving, waarvan het inko men ligt tussen ongeveer 10.000 en 25.000. Deze groep betaalt meer dan een kwart van zijn inkomen aan openbare financiën, waarbij de inkom stenbelasting juist op deze groep het zwaarst drukt. Gezien de bedachtzame aard van ons volk heeft de verwezenlijking van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie tijd nodig schrijft de minister van algemene zaken, prof. De Quay, aan de Tweede Kamer in de memorie van Antwoord over de begroting van algemene zaken. Hoewel de PBO dient te steunen op de vrijwillige maatschappelijke krachten, zal de re gering toch niet nalaten, waar nodig de instelling van nieuwe bedrijfslicha- men met kracht te bevorderen. Zij zal er bijvoorbeeld niet in kunnen berusten, dat een minderheid, hetzij van de ondernemers, hetzij van de werknemers in een bedrijfstak voortdurend de totstandkoming van een be- drijfslichaam zou blokkeren. In zulk een geval zou het wentueel moe ten komen tot de instelling van zulk een produkt- of bedrijfschap, ook al is daaraan geen spontaan advies van de Sociaal Economische Raad voor afgegaan. Is de totstandkoming van nieuwe publiekrechtelijke organen het moei lijke punt, waarover regering en parlement zich zorgen maken, de Sociaal Economische Raad zich momenteel beraadt en de Tweede Kamer in het komende jaar met de verantwoordelijke bewindslieden uitgebreid van ge dachten zal wisselen, over de bestaande organen heerst in het algemeen geen ontevredenheid. De openbaarheid van de beraadslagingen wordt ge waarborgd. Ook het financiële beleid van de publiekrechtelijke bedrijfsor ganen kan de goedkeuring van de regering wegdragen. Wat de personeels' sterkte betreft, bij de 15 produktschappen werken op 1 oktober 1201 perso nen tegen 1299 een jaar daarvoor, bij de 35 bedrijfschappen vonden 598 (579) personen emplooi. De kleine stijging hier is onder meer veroorzaakt door uitbreiding van werkzaamheden in verband met de uitvoering van de vestigingswet bedrijven. Ondanks de tevredenheid hier blijven er wensen De regering ziet gaar ne. iat alle activiteiten ten dienste van een bedrijfstak waarin een pu bliekrechtelijk orgaan bestaat, in nauwe samenwerking met dit orgaan plaats hebben. Gedacht wordt hier bijvoorbeeld aan produktiviteitscentra, propagandabureaus, e.d Ook wordt nog niet altijd gebruik gemaakt van alle aan die bedrijfslichamen toegekende verordenende bevoegdheden. Helemaal uit den boze was de wijze, waarop het produktschap voor pluimvee en eieren de verordening, waardoor het gebruik van hormoonpre paraten werd verboden, heeft ingesteld. Deze verordening kwam tot stand na telefonisch overleg tussen de bestuursleden. De minister heeft dan ook niet nagelaten, het produktschap mee te delen, dat zo'n manier van doen toch niet de bedoeling is. Prof De Quay deelt de Tweede Kamer tenslotte mee, dat nog wordt on derzocht, in hoeverre de overheid de bedrijfslichamen in bepaalde geval len enigermate financieel tegemoet kan komen. Prof. De Quay is gaarne bereid met de Tweede Kamer uitgebreid te debatteren over het regeringsbeleid inzake de bezitsvorming. Dit kan het beste gebeuren bij de behandeling van het wetsontwerp betreffende de pre mie- en winstdelingsspaarregelingen voor werknemers. De minister-presi dent Schrijft dit in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag over de begroting van algemene zaken. Generaal Gursel, de leider van het Turkse comité voor nationale eenheid, heeft gisteren verklaard dat de veer tien ontslagen officieren van het oude comité van plan waren hem te ver moorden en een militaire dictatuur in te stellen. Het lot van de veertien verwijderde of ficieren is nog niet bekend. Het nieuwe comité heeft de pers bevolen de affai re dood te zwijgen. Voorts heeft het comité opdracht gege ven de processen tegen de leden van het regime Menderes te bespoedigen. Vol gens politieke kringen in Turkije zouden de afgezette leden van het oude comité ervoor hebben gevoeld' de processen lang (desnoods jaren) te laten duren. Jonge officieren van lied gelicht Turkse militairen hebben in de vroe ge ochtend 14 extremisitsche officieren die van hun funkties in het revolutio naire bewind waren ontheven, van hun bed gelicht temidden van geruchten dat zij bij Turkse missies in het buitenland geplaatst zullen worden. De autoriteiten weigerden te zeggen waar de 14 officieren die zondag uit de militaire junta van generaal Gemal Gurssel waren ontslagen, heengebracht zijn. Volgens een betrouwbare zegsman zouden zij echter een deel van de och tend besprekingen hebben gevoerd met generaal Gursel en diens medewerkers in de presidentiële ambtswoning in An kara. Volgens een van de familieleden van een ontslagen officier had de aktie tus sen 2 uur cn 2.30 uur vannacht plaats gehad. Neem >clke dag Uw Z Halitran capsules Gemakkelijk/ in te nemen Halitran, het natuur lijke conccatraat uit de levers van heilbot en andere edc#vissen geeft meer weerstand tegen griep, broiichitis en andere ziekten. Voor kleine kinderen ïijn er druppels (3 per dag). Halitran voor de gezondheid van het hele gezin Papoea's op persconferentie: De Maleise premier Toenkoe Abdoel Rahman wacht op ant woord van Den Haag om daar zijn plan voor Nieuw Guinea te gaan bespreken. Dit werd vernomen uit de omgeving van de premier, die gisteren tijdens een lang gesprek met de Britse premier Macmillan de morele steun van Groot-Brit- tannië heeft proberen te krijgen voor zijn plan. Bij het gesprek waren ook de minis- r van buitenlandse zaken Lord Home en de minister voor het gemenebest Duncan Sandys aanwezig. Vernomen wordt dat de Britse staatslieden geen bindende uitspraken over het plan heb ben gedaan. Bij het onderhoud heeft Rahman ook gesproken over een aantal vraagstuk ken in het gemenebest, o.a. de posi- van een republikeins Zuid-Afrika Na hel kleine drama rond het wetsvoorstel dat opheffing van de ge meenten Haarlemmerliede en Spaarnwoude beoogde, staat de Tweede Ka mer sceptisch tegenover andere wetsontwerpen die wijzigingen van gemeen tegrenzen tot doel hebben. Deze houding geldt niet de wijzigingen als zo danig als wel een bepaald artikel dat in elk van die wetsontwerpen voor komt cn dat de regering de bevoegdheid geeft buiten het parlement om bij algemene maatregel van bestuur die stappen te doen, die een goede uitvoering van zo'n wet bevorderen. Men vraagt zich af, of het wel wense lijk is. een dergelijke bevoegdheid aan de regering te geven. Beter is het, hierover eerst eens van gedachten te wisselen. Een aantal leden van de vaste commissie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer dringt hierop bij minister Toxopeus aan en adviseert hem. in afwachting van de resultaten van dit debat, de artikelen in kwestie uit de wetsvoorstellen voor lopig te wijzigen. Dit staat te lezen in het eindverslag over het wetsontwerp tot wijziging van de gemeenten Krabbendijke, Kruiningen en Waarde. Vorig jaar december heeft prof. dr. J. M. W Milatz de Tweede Kamer verzocht te onderzoeken, waarom net bestuur van de stichting Reactor Cen trum Nederland de uitbreidingsplannen, die hij als directeur van het RCN voor de verdere ontwikkeling van dit instituut voor kernonderzoek had opgesteld niet aan het curatorium, het hoogste beleidsorgaan, wilde doen toekomen. De vaste commissie voor de kernenergie uit de Tweede Kamer meent thans, dat de Kamer hiertoe geen bevoegdheid heeft, aangezien het bestuur van het RCN aan de Kamer geen verantwoording schuldig is. De ze onverkwikkelijke aangelegenheid zal echter nog ter sprake komen bij de behandeling van de nota's inzake de kernenergie en het ontwerp kern energiewet in de Tweede Kamer. Dr. W. P. Berghuis, burgemeester van Kampen en voorzitter van het Centraal comité van antirevolutionaire kiesverenigingen, zal voortaan funge ren als leider van de Antirevolutionaire Eerste Kamerfractie. Hij volgt als zodanig prof. mr. A. Anema op. daarin. De premiers van het Britse Ge menebest zullen hier in het voorjaar bijeenkomen. Zij zullen moeten beslis sen of de republiek'Zuid-Afrika lid kan blijven van het Gemenebest. Gisteravond was Rahman de gast van koningin Elizabeth op oen diner dat in Buckingham Palace werd aangeboden en waarvoor de kopstukken van alle grote Britse partijen uitgenodigd wa ren. India heeft de Sowjet-Unie verzocht, haar olieleveranties op te schorten, tot dat de reorganisatie van de versche pingsprogramma's voltooid is. In juli tekende India een overeenkomst om in de komende vier jaar anderhalf miljoen ton Russische olieprodukten te kopen. Bepaalde moeilijkheden maken het no dig. dat de invoer in langzamer tempo geschiedt. Bij de tussentijdse verkiezing voor de lagerhuiszetel van het Britse kiesdis trict Bolton-Oost hebben de conservatie ven de meerderheid behaald. De strijd ging nu tussen vier kandidaten, een conservatief, een labourlid, een liberaal en een kandidaat van een groepering, die zich de „nieuwe conservatieve par tij" noemt. De conservatieve kandidaat kreeg een meerderheid van 641 stem men. Bij de parlementsverkiezingen, die het vorig jaar zijn gehouden, ging de strijd in dit district maar tussen twee kandidaten, een conservatief en een so cialist. De conservatieve kandidaat kreeg toen 2.732 stemmen meer dan zijn rivaal. De politieke commissie van de Euro pese parlementaire assemblee heeft aangedrongen op een samengaan van de drie Europese instellingen (de gemeen schappelijke markt, Euratom en de E.G.K.S.voor het einde van het vol gend jaar. Het bestuur van deze -nieuwe instel ling dient te worden gevormd door een commissie van vijftien leden, die voor een periode van vier jaar worden be noemd. (De bestuurscommissies van de drie afzonderlijke instellingen tellen 23 leden). Deze commissie zou, gelijk een kabi net door het parlement, door de assem blee moeten worden aangesteld en door een motie van wantrouwen ten val moe ten kunnen worden gebracht. Voorstel len betreffende een herziening van de E.E.G.-, Euratom- of E.G.K.S.-verdra gen zou de commissie aan de minister raad moeten voorleggen. Sir Winston Churchill, die 30 november 86 jaar wordt, is gister nacht in zijn woning gevallen en heeft een beentje gebroken in zijn rug. Hij moet het bed houden. Zijn dokter, Lord Moran, heeft echter verklaard, dat de bejaarde staats man geen ernstige verwonding heeft oggelopenj zelfs niet als men rekening houdt met zijn leeftijd. Sir Winston kwam eergisteren laat thuis van een visite en viel plat op zijn rug. Toen hij ook gistermorgen nog over pijn klaagde, wist zijn echtgenote hem te overreden de dokter te raadple gen. Een röntgenfoto wees uit dat hij een beentje in zijn rug had gebroken. Een aanwijzing dat de verwonding niet ernstig is, kan zijn dat sir Win stons enige zoon Randolph niet van de val op de hoogte was gebracht. „Wan neer er iets ernstigs zou zijn gebeurd, was mr. Churchill zeker ingelicht", zei zijn secretaris. De laatste keer dat sir Winston ernstig ziek was, is geweest in maart 1958, toen hij in Zuid-Frankrijk een aanval varj pleuritis en longontsteking kreeg. H'/j heeft nu net een vakantie aan de R.i- vièra achter de rug en was de laatste tijd bijzonder fit. Donderdag versche en hij op ci'e Harrow-reünie. waar hij deel nam aan community singing en voor de vuist weg een toespraakje hield. Gisteren is een ontmoeting ge arrangeerd tussen de acht Papoea- landsdienaren, wier bezoek aan Nederland thans ten einde loopt en vertegenwoordigers v;jn de bui tenlandse pers in Nederland. Op deze bijeenkomst heet1!; de heer M W. Kasiepo, sprekend, als leider van de groep, o.a. gezegd, dat de bevolking van Ned. Nieuw-Guinea geporteerd is voor „f.-en onafhanke lijke Melanesische federatie van Nederlands- en Australisch Nieuw- Guinea en de SoAomon-eilanden" en dat zij elk ander voorstel be treffende haar politieke toekomst van de hand wijst. De heer Kasiepo zeide te kunnen spre ken namens de gehele bevolking van Ned. Nieuw-Gumé a daar hij, als ambte naar van de bei/olkingsvoorlichting in zijn land, geregeld reizen maakt door het gehele gebi'id en. steeds ir contact blijft me' dt bevolking. Op een vraa g over een recent be richt, dat premier Abdul Rachman van Malakka. een geheim plan zou hebben, dat een uiteindelijke overdracht van de soevereiniteit over Ned. Nieuw-Guinea aan Indonesië zou behelzen, zeide heer Kasiep.o, laat hem Maiakka over dragen aan Indonesië, maar hij moet van ons afblijven". SPEELBAL Over een ander bericht volgens het welk rfe soevereiniteitsoverdracht aan Indonesië zou worden voorafgegaan door toezicht van de Verenigde Na ties, zeide hij: „In de V.N. kan geen recht worden verkregen. Zoals de zaken er tbans voor staan, is Nieuw-Guinea een politieke speelbal tussen de commu- nls'rische wereld en het westen en klei ne landen hebben daarbij geen zeggen- scliap". De heer Kasiepo verwierp ook het ge- ojyperde denkbeeld van een internatio- nelisatie van de kwestie Nieuw-Gui- itea, evenals dat om van Nieuw-Guinea een beheerschapsgebied onder de V.N te maken. Het verlenen van zelfbestuur in binnenlandse aangelegenheden, on der handhaving van een band met Ne derland, zoals deze bestaat tussen Ne derland, Suriname en de Ned. Antillen. Is een zaak die volgens de heer Kasie po niet kan worden beslist door Ned. Nieuw-Guinea alleen, doch een, waar bij de gehele Melanesische federatie dient te worden betrokken na haar even tuele totstandkoming. Op een vraag waarom de bevolking Advertentie MET FIJNE GROENTEN De soep die iedereen zo lekker vindt! Groot eri klein, jong en oud, fijnproevers en gewone liefhebbers van soep: allen zijn enthousiast over HONIG Rijstsoep, met fijne groenten Een overvl oed van heerlijke, voedzame rijst in krachtige bouillon, samen met fijne groenten. Een tractatiel Maak snel kennis met deze nieuwe HONIG soep. royale ZES BORDEN UIT ELK PAK èn voordeliger in prijs! Rijstsoep 48 ct. Julicnnesocp 48 ct. Kalfssoep 48 cL Vermiccllisocp 43 ct. De Sowjet-Unie zou twee Amerikaan se vliegers willen vrijlaten, als gebaar van goede wil tegenover de gekozen pre sident van Amerika, John Kennedy. Het zouden twee vliegers betreffen van de RB 47, die in de afgelopen zomer boven de Barendszce werd neergeschoten. Textiel stoffen met het FELISOL-etiket zijn kleurechtl Let U dus voortaan op FELISOL FELISOL écht kleurecht Het ziet er naar uit dat de 32 kies mannen van Californië naar Nixon zul len gaan en niet naar Kennedy. Na de telling van de zogenaamde poststem- men" heeft Nixon 7 815 stemmen meer dan Kennedy. Er zijn nu ruim 170.000 van de ongeveer 200.000 stemmen van kiesgerechtigden, die om de een of an dere reden op de verkiezingsdag niet hebben kunnen stemmen, geteld. Ken nedy zal echter toch president blijven, ook al winnen de republikeinen in Cali fornië Zonder de 32 kiesmannen van Californië behoudt Kennedy de meer derheid ui het kiescollege. Janios Quadrps Vierkant) die in zal worden beëdigd als pre sident van Brazilië, brengt een bezoek aan Londen en heeft, om zijn incognito goed te kunnen bewaren zijn zware snor laten sche ren. Hij is onherkenbaar veranderd en beweegt zich ongestoord als toerist door de Britse hoofdstad. Als Quadros in Rio de Janeiro (of misschien in de nieuwe hoofdstad Bra silia) is teruggekeerd, ligt daar een uitnodiging op hem te wachten van zijn aanstaande collega John Kennedy, die hem voor een ontmoeting in Washing ton heeft geïnviteerd. Qua dros zal nu Kennedy ant woorden dat hij hem uitno digt voor een bezoek aan Brazilië. Voor een bezoek aan Washington voelt hij niet. maar Kennedy heeft op zijn beurt al eens ver klaard niets voor buiten landse reizen op korte ter mijn te voelen, zodat de ontmoeting mogelijk op de lange baan zal worden ge schoven. (Jantje Uit gesprekken van het kinderen en vijf achter- januari Nederland U.S.S.R.-in- achterkleinkinderen. stituut in Moskou met de De communisten zetten Russische Kamer van Koophandel is gebleken dat de Sowjetunie heeft beslo ten weer deel te nemen aan de Utrechtse techni sche voorjaarsbeurs in 1961 met een nationale inzen ding. I President Ben Zwi van Israël heeft gisteren in Tel Aviv het vijftiende interna tionale gemeentecongres ge opend. Óp de eerste bijeen komst sprak onder andere de voorzitter prof. P J Oud, die op dit congres af scheid neemt van de Inter nationale vereniging van ge meenten, waarvan hij ruim tien jaar voorzitter is ge weest. I In Oldeboorn (behorende tot de Friese gemeente Utingeradeel) viert „beppe Doutsje" Huisman vandaag haar 101ste verjaardag. Zij is sinds 1940 weduwe en heeft een zwaar leven in de veenderij achter de I rug. Beppe Doutsje heeft acht kinderen. 43 klein kinderen, 52 achterklein- hun actie om prof. Kiste- maker zwart te maken voort. Thans heeft de com munistische fractie in de Amsterdamse raad een no ta ingediend, waarin wordt gewezen op het gevaar van de experimenten van ge noemde professor, die erin is geslaagd uranium-235 vrij te maken en dus - aldus de communisten, die alle bijkomende kwesties wijselijk verzwijgen in principe dc mogelijkheid heeft geopend om atoom bommen te maken. I Het Noorse parlement is gisteren formeel in kennis gesteld van de verloving van prinses Astrid met de gescheiden zakenman Fer- ner. maar bood niet for meel in een boodschap zijn gelukwensen aan. Dit ge beurde wel bij de verloving van prinses Ranghild met de reder Lorentzen in 1953 I Het Verbond voor veilig verkeer gaat zich ver moedelijk al komend voor jaar in de Hilversumse villa Wildzang vestigen, aangezien het door uitbrei ding van de werkzaamhe den in de laatste jaren uit zijn huidige behuizing in Utrecht is gegroeid. De gro te villa, aan de rand van de stad gelegen, zal met een kantoorvleugel worden uitgebreid. 1 Het radioverkeer op de korte golf wordt al ver scheidene dagen gestoord door een magnetische storm, die tot dc ergste van de afgelopen tien jaar kan worden gerekend. De ze stormen worden veroor zaakt door uitbarstingen aan de oppervlakte van de zon. gewoonlijk zonnevlek-1 ken genoemd. B Prins Philip, de echtge noot van koningin Eliza-1 beth, is van mening dati men zich in Engeland niet1 voldoende bewust is van de> veelbetekenende ontwikke-j ling der Europese gevoe lens op het vaste land in dc afgelopen jaren. Hij zei dit,| in een rede aan het jaar- diner van dc Engel--Duitse vereniging in Londen. 448) Wanneer In vroegere tijden een vrouw van 'hekserij werd ver dacht, legde mr/n haar op de pijn bank. waarna z (J al spoedig bekende met de duivel t e hebben gedanst, hem haar ziel te hebben beloofd, een dronk met he/n te hebben gewisseld en allerlei vi.<olijks méér. Zette men de folteringrjn nog even door, dan kwam men desgewenst wel te weten dat deze vr/ouwen zich met heksen zalf insme erden om daarna naar de duivelse bijeenkomsten te vliegen. Na al de:je bekentenissen waren de slachtoffers volkomen rijp voor de brandst&pel en aldus werd aan het streven tot beteugeling van het kwaad in deze wereld voldaan. Ja, xo ging dat in die tijd, toen bijgeloof en weten schap nop een hech te eenheid vormden. Maar tegenwoordig wil aien graag weten wat nu werkelijk de achtergrond van al die. vreemdsoortig heid is geweest. Hoewel de op de p ïjnbank afgeperste bekentenissen van het gebruik van ecksenzalf grotendeels waardeloos zijn, zo staat toch vast dal in de mid deleeuwen een dergelijke zalf werd vervaardigd. Schindler geeft hiervoor o.a. een recept: koningsvaren, mits op maandag gesneden, bet ijzerhard dat op dinsdag gezocht moet worden, bingelkruid op woensdag geplukt, huislook dat op donderdag gehaald moet worden, venushaar (een varen) als het op vrijdag wordt afgebroken. en ten slotte het bilzenkruid, dat op zondag gezocht moet worden. U ziet, dat het recept volgens astrologische grondslagen werd samengesteld, uit gaande van de opvatting, dat dc dagen van de week invloed uitoefenen op de krachten der planten. Gewapend, met éèn van de vele, recepten, weten we echter nog niet hoe de heksenwaan verklaard moet worden. Het onderzoek van de plan- tengiften geeft hierover enig uitsluit sel. Volgens Buchner verwekt een bepaald planten-alkaloid zinneloos heid, woede cn razernij, maar ook geestdrift en het gevoel of men zwe vende is. Hier ligl het ..vliegen" dus in beginsel reeds opgesloten, zoals we ook uit andere plantaardige vergiften verschijnselen kun nen waarnemen vergroting der pu pillen, krampen in de keel, waanvoor stellingen die het gedrag van hen, die met deze middelen werkten verklaar baar maakt. Wat wU nu met het bovengenoemde recept zouden moeten aanvangen, is mi) niet recht duidelijk. Want moderne vliegtuigen mogen torh aanzienlijk sneller geacht worden dan de vroegere bezems. Tussen twee haakjes, een lezer wil weten, hoe hoog de hoogste boom kan worden en waar we hem kunnen vin den. In leder geval niet In de Ver enigde Staten, zoals velen menen. zo sterk gekant is togen een soevereini teitsoverdracht aan Indonesië, zeide Ka siepo: „De zaak is niet zozeer, dat wij afkerig zijn van de Indonesiërs, maar zij mogen ons niet". Naar zijn zeggen zouden de Indonesiërs er nooit mee heb ben ingestemd, dat in 1949 Nieuw-Gui nea werd uitgesloten van de soevereini teitsoverdracht, als het land voor hen werkelijk zo belangrijk was. Zij hebben ons nooit de moeite waard geacht, aldus de heer Kasiepo, en an dere volken hebben niet het recht, rich te bemoeien met onze toekomst, daar zullen wij zelf over beslissen. De heer Kasiepo verklaarde nog dat het thans nog niet mogelijk is te zeg gen, hoe lang het zal duren voordat de bevolking van Nea. Nieuw-Guinea ge schikt zal zijn voor zelfbestuur. Andere leden van de groep Papoea landsdienaren bevestigden in algemene zin, dat het politieke leven in Ned. Nieuw-Guinea in de kinderschoenen staat en dat daarbij vele persoonlijke factoren een rol spelen. Wcst-Duitsland heeft Engeland ver zocht een van de tanks, die door de Britten in de tweede wereldoorlog rijn veroverd terug te geven. De tank zal dan een plaats vinden in een museum. De Labour-afgevaardigde Tom Driberg heeft de Engelse minister van defensie Profumo gevraagd dit plan nog even uit te stellen, om de parlementsleden in de gelegenheid te stellen er het hunne van tv zeggen. De minister zei dat de inwilliging van het verzoek de betrek kingen tussen de twee bondgenoten ten goede komt. De voorbereidingen voor de over dracht zijn inmiddels begonnen, terwijl de tank zelf een flinke schoonmaak- en verfbeurt krijgt. Men wil de tank niet teruggeven als een stuk oud roest, maar in de oorspronkelijke staat, zon der hakenkruis. De Vereniging der Westduitse ijzer en staalindustrie heeft de Hoge Autori teit opnieuw opmerkzaam gemaakt op de in het belang van het inzicht in de prijzen op de gemeenschappelijke staal- markt noodzakelijke publikatie van de tarieven voor het vervoer van staal per vrachtauto. De Algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft vijf nieuwe rechters voor het Internationale ge rechtshof in Den Haag aangewezen. Het zijn: de Amerikaan Philip Jessup, de Rus Wladimir Korjetski, de Itali aan Gaetano Morelli, de Paraguees Sa- pena Pastor en de Japanner Kotaro Ta- naka. Een commissie uit de Franse Senaat n de Nationale Vergadering heeft gis teren geen overeenstemming kunnen be reiken over een compromis ten aanzien van de atoomstrijdmacht van 1.2 mil jard dollar welke De Gaulle wlL Dit betekent dat de regering het deS"- b('treffende wetsontwerp opnieuw bij de Nationale Vergadering moet indienen en dat premier Michèl Debré waar schijnlijk weer een vertrouwensvotum zal moeten vragen om het wetsontwerp er door te helpen De Senaat heeft het wetsontwerp reeds erworpen en in tweede lezing gaat het nu alleen naar dc Nationale Vergade- ring. Debré heeft gisteren lang geprobeerd de commissie te winnen voor een com promis. waardoor een nieuw debat in de assemblee onnodig geweest zou zijn. De tegenstanders bleven op hun stand punt staan dat het plan te weinig en te laat verdediging biedt voor te veel geld Advertentie Kies voor het zelfde geld Zwaardemaker jam K0E> IWBI Neemt vaker Zwaardemaker

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5