Beknot Wat doét Leiden eraan om uit de impasse van de te geraken? woningnood Spaans gemengd koor in De Lakenhal zong Timdelerclub boeide met vlot toneelspel Debat van unanieme bewogenheid Bouw van A-huurwoningen noodzaketijk met oog op doorstroming Rode Kruis zaterdag op de markt ROOK EN GENIET GEMEENTE LEIDEN Herenpullovers 19.s var» kempen breestraat Leids Academisch Kunstcentrum mm De Sleutel voor Gezelligheid Wijnhandel {fgster MEI WE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 17 NOVEMBER 1960 "P\E AVONDZITTING van de Leidse raad was geheel gewijd aan de woningbouw en de huisvesting, een materie waarover men in Leiden door de nog steeds talrijke vooralsnog onoplosbare moeilijkheden niet uitgesproken komt. Opvallend was de indringendheid van de lang- ourige discussie. De heer Ten Broek, fractievoorzitter van de k.v.p., veTtolkte ongetwijfeld een in de burgerij levende gedachte, toen hij een óntwoord trachtte te vinden op de vraag hoe het toch komt, dat Leiden de achterstand op het stuk van de woningbouw maar niet inloopt, terwijl ei toch „zoveel" wordt gebouwd. Daar zijn eerst de krepeergevallen. Wo ningen die jarenlang als nog „behoorlijk" werden beschouwd, worden nu als krotten aangemerkt. En een koe moet men geen paard noemen: een krot is nu eenmaal een krot. Verder is het zo dat kinderen die kort vóór de oorlog nog baby waren, nu de huwbare leeftijd hebben bereikt, terwijl ook de bevolkingsaanwas een woordje meespreekt; de in die jaren uitgebreide gezinnen vragen om meer ruimte. De so ciale verbeteringen dragen ertoe bij dat meer woonruimte wordt geëist, ook door de in financieel opzicht minst draag- krachtigen. Verhoging van de woonzede wordt premair met meer gezien al* een uiting van welstand, maar als een sociale behoefte. In verband met de krotwoningen vroeg de heer Ten Broek terloops of het niet beter is, in een straat waar verscheidene woningen naast elkaar onbewoonbaar zijn verklaard en niet meer bewoond worden, direct tot sloping over te gaan inplaats van deze dicht te spijkeren. De grond zou dan nog als speelveld of par keerplaats kunnen worden gebruikt. In het vervolg van zijn betoog wees de heer Ten Broek op de noodzakelijkheid van huisvesting voor professoren, studen ten. leraren en onderwijzers, personeel van de gemeente en van industrieën en de gerepatrieerden. Hij vroeg zich ten slotte af. hoe het kan dat bijvoorbeeld in Rotterdam en Amsterdam naar verhou ding zoveel méér wordt ondernomen. De heer Van Weizen (c.p.n.) ver telde geen nieuws toen hij vaststelde, dat het aantal toegewezen woningwetwonin gen veel te laag is. Als er maar 250*wo ningwetwoningen mogen worden ge bouwd, betekent dat ook dat de door stroming van goedkopere woningen naar duurdere ernstig wordt afgeremd. Hij riep op tot voortdurende strijd tegen de huidige woningpolitiek. Nü is het tijd om aan de bel te trekken Het prot.-christelijke raadslid Van Iters on hamerde op het chapiter van de planmatigheid ten aanzien van de sa nering. Er moet een dóél voor ogen zijn. Niet al dat kruimelwerk. Zo dient de noord-zuid-verbinding meer intensief te worden aangepakt. Nodig vond hU onder meer het ontwerpen en toepassen van een ontelgeningsplan voor de sector Garen- marktRaamsteeg. Demping van de Oranjegracht en de Waardgracht is van secundair belang. Over de uitbreiding van de universiteit verheugt ook de prot.-chrislelijke fractie zich, maar vele bedrijven wachten op een rijksgoedkeuring en de gemeente wacht al niet minder. Neem het noodgebouw voor de dienst van gemeentewerken. Ged. Staten hebben er hun goedkeuring aan gegeven, maar de rijksgoedkeuring blijft in verband met de overspannen ar beidsmarkt uit. De uitbreiding van de universiteit kan toch moeilijk als een specifiek Leidse aangelegenheid worden beschouwd. Zij is zo niet van nationaal dan zeker van regionaal belang. Voor verbetering en splitsing van woonruimte bestaat een premieregeling. De heer Van Iterson twijfelde eraan, of alle eigenaren dat wel weten. Is de uit gifte van een folder niet gewenst? Hij verheugde zich erover, dat Leiden de achterstand in de woningbouw nu aan het inlopen is. Met cijfers is aan te to nen. dat er van achterstand sprake was. Is het dan zo vreemd, dat in zulk een situatie Leiden een groter volume wordt onthouden? Nü is echter de tijd gekomen om bij Ged. Staten aan de bel te trekken, zo meende de heer Van Iterson. In Am sterdam en Arnhem bijvoorbeeld bouwt men talrijke woningen, waarvoor een la ge huurprijs is bepaald. „Ik vind het maar erg. dat Leiden zo iets nooit te beurt valt". Erkentelijk was het prot-christe lijke raadslid voor de belangstelling van het college voor de A-huurwoningen. Lei den heeft nodig: arbeiderswoningen, mid denstandswoningen en woningen voor de beter-gesitueerden. „U moet het Meester maar eens vragen" Hij vroeg het college ook (met het oog op de werkzaamheden na het verwijde ren van de tramrails aandacht te geven aan een voldoende breedte van de trot toirs. Het hek bij het Rijnlandshuis (te genover de Gehoorzaal) vindt hij voor de voetgangers maar hinderlijk. De passage voor voetgangers bij en aan de kant van het stadhuis is niet zonder gevaar. De heer Van Iterson lanceerde het revolu tionaire idee om aan de voorkant i n het stadhuis zelf een zogenaamde corridor te maken (er zijn daar enkele deuren), die de voetgangers bovendien gelegenheid zou bieden een blik te slaan op gemeen telijke plannen. Hij sprak zich uit voor een gesloten wegdek na het opbreken van de rails. Ten slotte antiwoorrie de heer Van Iterson zijn collega-raadslid Piena (p.v. da.) naar aanleiding van diens opmer kingen over de C.H.U.-ledenvergadering, waarin is gezegd dat Leiden woningen heeft verspeeld. Hij herinnerde de frac tievoorzitter van de p.v.d.a. slechts aan het rapport van de „commissie ad hoe" enige jaren geleden, dat door alle fractievoorzitters van toen is getekend. hebben B. en W. gedaan na de ontvangst van het negatieve antwoord van minis ter en Ged. Staten? Hebben zij de hoge autoriteiten wel eens geïnviteerd om de situatie ter plaatse in ogenschouw te nemen? Kan er niet een oommissie ad hoe worden gevormd om opnieuw het gesprek met de minister en Ged. Staten te openen? Als het ergens geldt, dan wel hier: „Het roer moét om!" Overigens betreurde de heer Van Dijk het, dat het saneringsplan Haverstraat- Gortestraat nog zo lang zal moeten wach ten. Dokter Kortman (k.v.p.) vroeg of het geen aanbeveling verdient particu liere bureaus in te schakelen voor het tijdig klaar krijgen van urgente plannen. Hij noemde onder meer de demping van de Langegracht en de vernieuwing van de Turfmarktbrug. Woudstra: hinder Voor het stimuleren van de bouw van A-woningen zal het niet ondienstig zijn, te weten hoe groot de behoefte daaraan is, zo meende mr. Woudstra (prot.- christelijk). Daarom: hoeveel woningwet woningen worden nu bewoond door ge zinnen die tot de middengroepen moeten worden gerekend? Landelijk schijnt dat percentage 15 tot 20 te zijn; kan dat ook in Leiden niet globaal worden berekend? De heer Woudstra vroeg ook aan dacht voor de klachten over geluids hinder in de woningen. De isolerende Men schrijft ons: Het Nederlandse Rode Kruis staat jaarlijks één dag op de Leidse markt en dat gebeurt ook dit jaar. Zaterdag a s. namelijk zal mevrouw G. C. Lem-Gunning, die belast is met de afdeling sociale zorg in het Leidse Rode- Kruiswerk, haar stand weer innemen om de aandacht van de Leidse bevolking te vragen voor het Welfarewerk voor de ehronisch-zieken. die thuis verzorgd worden. Het Welfarewerk van het Rode Kruis is u toch wel bekend? Jaarlijks wordt meer dan f 200 000 besteed aan dit zich steeds uitbreidende werk in hospitalen, ziekenhuizen en sanatoria. Een leger van Welfare-werksters is het hele jaar in touw om deze bijzondere taak van het Rode Kruis te doen slagen en de afde ling Leiden blijft hierbij geenszins ach ter. Onder leiding van mevr. Lem heb ben de Welfarewerksters van Leiden weer heel wat artikelen bij elkaar ge bracht door naaien, borduren, breien, vlechten enz. Zaterdag zal men de resultaten daar van kunnen zien op de Leidse markt en men kan er alles kopen; sjaals, baby- goed. geborduurde ontbijtservetten, al lerlei pitr'etwerk, zoals presenteerbla den en mandje*. Met het oog op St. Nicolaas zullen ongetwijfeld velen hier allerlei artike len kunnen kopen waarvan de baten ten goede komen aan de chronische zieken, die thuis worden verpleegd en die zo veel moeten missen, wat een gezond mens maar voor het grijpen heeft. We hopen één ding: dat het opoffe rende werk van het leger Welfare- werksters beloond mag worden door een totaal uitverkochte kraam. Dan zullen vele thuisliggenden hiervan profijt heb ben. de woning is toch evi- niet zonder belang, dit rapport nog eens dent, het is niet prettig, ongewild te worden betrokken bij het leven van een ander. Zullen voorzieningen hier tegen de huurprijs werkelijk zo doen stijgen? Mocht dat zo zijn, moet de garantie van rust hier dan toch niet prevaleren? De Van Disselbrug zou de heer Woud stra graag geschikt zien gemaakt voor beperkt verkeer van motorrijtuigen. Hij zag niet in, dat een dergelijke voorzie ning moet waohten op het wegenschema. De rijksbijdrage van ƒ2.— per week voor woningen voor financieel zwakke gezinnen had de sympathie van de heer Lamers (prot.-christelijk). Leiden zal zeker behoren tot de gemeenten die voor deze bijdrage jn aanmerking komen, zo meende hjj. De mogelijkheid dient ten volle te worden benut Meer eengezmshuizen De heer Zitman (v.v.d.) vroeg het college, of een bouwvergunning met rijkspremie niet wat eerder kan worden verstrekt Hij vond het jammer, dat per soneelstekort de gemeentelijke bemoeie nis met aanvragen ook vertraagt. Het komt voor dat een voor afkeuring in aanmerking komende woning nog wordt verbouwd, vaak met hoge kosten, terwijl het huis dan tóch niet aan de voorschriften voldoet Jonge echtparen geraken hierdoor, naar het oordeel van de heer Zitman, in hoge, onjuist bestede kosten en bovendien kosten deze panden bij onbewoonbaarverklaring de gemeen te veel meer. Dr. Wimemlui van de PvdA stelde nog eens, dat het woningtekort ln Leiden vooral de financieel mlnder-draagkrach- tigen treft. Er zijn in Lelden omstreeks 3000 slechte woningen op een totale voor raad van ruim 24.000. dat is 12la procent (Zuid-Holland 5 procent). Van deze regering is naar de mening van de heer Winsemius geen speciale fi nanciële steun te verwachten voor stads- sanering. De enige aantrekkelijkheid voor Leiden als middelgrote stad is: meer eengezinshuizen. Dat komt overeen met de wensen, de levensstijl en de behoeften der arbeidersbevolking. Een verlaging 3 het algemene woningpeil is niet ver antwoord. Men bouwt ook voor de vol gende generaties, die wellicht een nog hoger welvaartspeil zullen bereiken. De heer Winsemius meende, dat Leiden voor i960, gezien het aantal krotten, 95 woningen te weinig heeft gekregen. Het hadden er ongeveer 350 moeten zijn. Van Dijk: „Vreselijk" Het prot.-chrlstelijke raadslid De Kier onderschreef, dat het tekort zich het meest in de sector van de mlnst-draag- krachtlgen doet voelen. Woningbouw in de A-sector bevordert echter de door stroming; er wonen nog heel wat mensen in een woningwetwoning die daar, ge zien het inkomen, niet horen. Teleurgesteld was de heer De Kier door het vage antwoord van B. en W op een vraag over demping van de Lange gracht. Dat antwoord is in feite gelijk aan dat van enkele jaren geleden Het woningtekort noemde de heer Van D ij k (k.v.p.) in één woord „vreselijk". De universiteit en de industrie moeten bouwen, maar op deze wijze komen wij ln een reeks van jaren niet uit de misère. Wat doen wij eraan om uit die impasse te geraken? Zo vroeg hij met hoorbare bewogenheid. College en raad zullen met méér effectief moeten gaan werken. Wat (Advertentie* 50 MELIOR grote handwerk Senoritas li- Werkelijk een openbaring. sigarenhandel C. WALENKAMP Prlncessekade I Tel. 21126 PROMOTIE TE LEIDEN Op woensdag 16 november is bevorderd tot doctor ln de wis- en natuurkunde de heer S E Hoekstra, geboren te Deventer in -,93' en wonende te Leiden, op een proef schrift, getiteld „De eigenschappen van eni ge geaikyleerde benzoohinonoximen". Pro motor was prof. dr. E Havinga. In de dis sertatie wordt de ligging van het tautomere evenwicht nitroeophenoi-benzochlnonoxlmen voor diverse geaikyleerde p-ben*ochinono- ximen in vaste toestand en in oplossing na gegaan aan de hand van de dipoolmomerv- ten en de absorptieapectra in het zichtbare, ultraviolette en infrarode deel van ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. '.6 november. Rijkaumversitei Onmachtig tegenover ramp Mr. Portheine (v.v.d.) wenste een uitspraak van het college over de con crete betekenis van de hofjescommissie. Mej. Van Ni en es (p.v.d.a.) volgde hem daarin. Zij was ontstemd over de houding van het college jegens deze com missie. die er bepaald geen behoefte aan heeft zich als kleine kinderen te laten behandelen. Ze vroeg het college waakzaamheid tegen ontsierende schuttingen na afbraak van panden. Over de woningnood sprak zij als over een ramp. waartegenover wij nog steeds onmachtig blijken te zijn. Een mogelijkheid tot verlichting zag zij in de opschuiving van het kleiner wordende gezin naar een kleinere woning. De heren Questroo en Somme- 1 i n g (resp. prot.-christelijk en p.v.d-a.) sloten de lange rij. De eerste kritiseerde het ontsierende aanzien van de open ruimte aan de Ir. Driessenstraat (tegen over LDM-gebouw aan Hooigracht) en de laatste waarschuwde ernstig voor kwaliteitsvermindering in de woning bouw die de bouw met rijksbijdrage var goedkope woningen voor financieel zwakke gezinnen wel eens met zich zou kunnen brengen. Vanmiddag om 2 uur zou wethouder Stolp aan het woord komen voor zijn rede over Leidens financiële perspectief j OMcHU pnblicaHm gemeentelijke badinrichting In verband met de uitvoering van her stelwerkzaamheden zal de Gemeentelijke Badinrichting v. d. Werfstraat 39 voorlo pig tot nadere aankondiging des zater dags na 11.00 uur voor dames gesloten zijn. Leiden. 17 november 1960. De Directeur van de G.G. G.D., j. G. BAZUIN. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Aart Adrianus Jan zn van A. A. J. Timmers en G. A. Bavelaar; Maria dr van J. G. van der Meer en A. van der Linden; Ro bertas Marinus Hendrikus zn van M. H. Visser en J. M. van Zon; Sylvia Maria dr van C. van Leliveld en E. Kleijn; Jolanda Maria Petronella dr van M. van Beck en A. A. M. v. Lieshout; Yvonne dr van P. Nieu- wenhuijsen en M. C. Lages; Maria Hendrika Margarteha dr van W. P. Beijk en M. M. v. d. Voort; Andreas Josef Emmanuel zn van L. G. A. M. van Delft en E. M. Ruljgrok. OVERLEDEN: W. Wagemans. 79 jr. man; J. Marijt. 76 jr, man. Gemakkelijk, sportief. Groot assortiment in uni en multicolours, V- of O-hals, vele modellen waaronder italiaanse import. haarlemmerstraat 143 leiden VOOR EEN goedbezette zaal van het Antoniusclubhuis heeft de christelijke toneelgroep Timdelerclub gisteravond een opvallend vlotte en goede vertolking gegeven van het aardige door Ben Bierman geschre ven stuk Maggy van de ouwe doe. Het noorden van Australië is zo dun bevolkt, dat een arts daar bij het be zoeken van zijn patiënten geweldige afstanden moet overbruggen. Vroe ger ging dat te paard, later met de auto, tegenwoordig zelfs per vlieg tuig, waarbij bovendien via een zend en ontvanginstallatie de patiënten aanwijzingen kunnen worden gege ven, zoals bij ons het hospitaal-kerk schip De Hoop dat wel doet. Het toneelspel geeft een beeld van dat boeiende bedrijf met als romantische toegift ontluikende liefde. De dochter van de vroegere dokter-te-paard komt op bezoek bij de dokter-per-vliegtuig, die nog een oude studievriend blijkt te zijn. Een moeilijke nachtvlucht op weg naar een ernstig gewonde eindigt met een ongelukkige landing, waarbij de jonge dokter een been breekt en brand wonden oploopt. De dochter van de ouwe doc, Maggy, die zelf ook arts is. neemt de praktijk waar. Zij komt voor moeilijke beslissingen te staan, maar slaat zich er goed doorheen. Het Mil- lowgat-ball aan het eind opent weidse perspectieven Wij hebben de Timdelerclub al meer zien optreden. Telkens verrast zij met fris en levendig spel, dat op een voor amateurs bepaald hoog niveau staat. Ook nu weer was het gebodene beslist de moeite waard. Op een enkel regie- foütje na klopte het allemaal heel be hoorlijk. Het werken met de technische installatie ging gaandeweg beter, al ver gat men weieens, dat zo'n apparaat geen gewone telefoon is. Er moet worden overgeschakeld. Maar goed, de toeschou- Loop vrij binnen... koopcentrum voor om ideeën op te doen LEIDEN serviesgoed en glaswerk EENENTWINTIG senoritas en achttien hombres vormen tezamen het Coral San Tomas Aquinas uit Madrid, dat gisteren concerteerde in De Lakenhal voor het Leids Academisch Kunstcentrum. Het auditorium bestond uit een honderdtal studenten en een hoogleraar, terwijl de Spaanse ambassadeur door zijn aanwezigheid cachet aan deze avond gaf. Cnder leiding van maestro Rafael Guardiola Martin brachten de Madri- lenen ons in kennis met een specifiek Spaanse vertolking van de 16e eeuw- se madrigaalkunst, benevens volksliederen van eigen bodem, blijkbaar een vruchtbare bodem. Wanneer we uitgaan van het ver broederingselement, dat aan zulke uit wisselingen ten grondslag ligt, lijkt het mij gerechtvaardigd bij de beoordeling niet een maatstaf aan te leggen, als zou dit koor zioh op een concertreis bevin den. Daar zou het zeker niet aan toe zijn. Het koor. waarvan de senoritas waren getooid met een paarse sjerp, maakte een correcte indruk. Het zingen daaren tegen stond niet op het technische peil, dat we hier globaal gewend zijn. De stemplaatsing.de intonatie en onderlinge zuiverheid, benevens de articulatie waren voor veel verbetering vatbaar. Dit laat ste euvel deed zich te sterker gelden door het gemis aan tekstboekjes. De manier, waarop de dirigent de zang leidde, was mij eveneens vreemd. Zijn gesticulaties zouden in onze ogen meer uitwerking hebben op een instru mentaal ensemble. Toch werd met 01 gave gezongen, al heersen in de noorde lijke landen totaal andere opvattingen over de de uitvoeringsstijl van de 16e ceuwse koormuziek Van de Spaanse componist T. L. Vic toria, die tot de Romeinse school gere kend dient te worden, hoorde ik madri galen, waarvan de titels onverstaanbaar door een koorlid werden aangekondigd. Het eerste nummer Exultate verzamelde in zich al de boven opgesomde gebreken, evenals het daarop volgende Popule meus. Orlando di Lasso, was vertegen- kunst. Orlando di Lasso, was vertegen woordigd. Wij, Noordnederlanders bena deren het Magnum opus musicum van de Henegouwse componist stellig geheel anders, hoewel zijn werken meer inter nationaal georienteerd zijn dan die van andere componisten uit die tijd. Opperbeste stemming Het meest voldeden kennelijk de Spaanse volksliederen, zo nu en dan met soli (ook echte volkszang), begeleid door bromstemmen en zelfs met castagnetten Toch had ik mij de volksliedkunst, door deze Spanjaarden ten gehore gebracht, veel rapper van dictie gedacht. Edelge- wassen van Spaanse bodem heb ik even min kunnen bespeuren. Het gehoor was echter enthousiast en de stemming in de zaal opperbest. Het koor dankte hiervoor met toe giften. waaronder een herhaling van het volkslied, waarin men ree's ken nis had gemaakt met het juiste ge bruik van de castagnetten, en een gebruikelijk studentenlied (Gaudea- mus igitur), dat staande werd aan gehoord. Toespraken na afloop door voorzitters, vormen in de studentenwereld» meestal een komische noot. In dit geval gewaagde de praeses van het L.A.K. van zijn grote waardering voor het gebodene. hoewel hem zelf sinds zijn kinderjaren om be grijpelijke redenen het recht werd ont zegd zijn stem te laten horen, waar het koorzang betrof. Hij dankte de Spaanse ambassadeur voor diens belangstelling en beval de koorleden in de goede zor gen van hun gastheren en gastvrouwen aan. Daar het koor de volgende ochtend reeds weer moest afreizen, verzocht hij hun er zorg voor te willen dragen, dat men de gasten om half negen verzamelde op de Beestenmarkt Er waren bloemen voor de dirigent: Chrysanten in de Spaanse kleuren. Op zijn beurt werd de spreker getooid met een sjerp van één der koorleden, wat hem zichtbaar ontroerde. Henri Welbooren wer kreeg een indruk, hoe deze medi sche hulpverlening in haar werk gaat. Wanneer er namen moeten worden genoemd, dan die van Herman Kres als de karakteristieke pionier Waiver Jack, Bep de Vries, die een kittig verpleegstertje was, Greet je van der Vegte, het wat schuchtere omroep- stertje, Riet Krispijn-de Wolf als Maggy en Kees Schutte als ver liefde piloot. Wim Ouwerkerk voer de de regie. Alb. v. d. Lezing in Oudheden Antiek Dougga als provinciestadje De heer Claude Polnssot, die opgra vingen in Tunis heeft geleid, sprak hier over dinsdagavond in het Rijksmuseum van Oudheden onder de titel; De ruïnes van Dougga. Deze lezing werd gehouden hi samenwerking met het Vooraziatisch- Egyptischc Genootschap Ex Oriente Lux en de Vereniging voor antieke Bescha ving. Het antieke Dougga, dat heden ten dage één der best geconserveerde Ro meinse steden in Tunesië is. kan, zonder bepaald door haar historie vermaard te zijn, wel als het beste en meest volle dige voorbeeld vah een oude provincie stad gelden, gereconstrueerd uit haar monumenten en inscripties. Voorafgaande aan de tijd van de Ro meinse bezetting, was er de primitieve stad met haar ommuring en haar mega- lhhische graven en vooral het grote mausoleum van Atban, dat beroemd is door een in twee talen gestelde inscrip tie, die in het Brits Museum wordt be waard. Vervolgens vertelde hij over de afbraak van de monumenten in de 19e eeuw en van de restauratie in de laatste 50 jaren. Hij behandelde de stijl van deze monumenten en vergeleek deze met ana loge monumenten in het Middellandse- zeegebied. Vervolgens sprak hij over de Romeinse stad. en in het bijzonder over de tempels, gewijd aan diverse goden; voorts het kapitool en andere gebouwen, waaronder het forum en het theater. Speciaal vestigde hij de aandacht op twee van de mooiste huizen van de stad, waarin fraaie mozaïeken zijn bewaard. In verband met een mozaïek, waarop de jaargetijden zijn afgebeeld, ging hij in op enkele aspecten van de landbouw. Ten slotte behandelde hij de periode van het verval van de stad. Een en ander werd toegelicht door buitengewoon mooie kleurendia's, ver vaardigd naar eigen opnamen van de spreker. De heer Poinssot werd ingeleid door dr. J. W. Salomonson. prof. dr. H. G. Beyen sprak een woord van dank. In Marekerk Zondag Open Deur-Dienst Tijdens de wintermaanden worden de Open-Deur-diensten van de Hervormde Gemeente in de Marekerk gehouden. Aanstaande zondagavond 7 uur zullen mej. H. E. Daamen, schoolarts te Leiden, en de predikant voor Bijzonder Kerke- werk dr. P. L. Schoonheim samenwer ken in een dienst, die door het onder werp en door Je vorm afwijkt van de gewone kerkdiensten. Over het algemeen vormen kerktaal, ook Bijbeltaal, liederen en gebeden een belemmering voor velen om zich in een dienst thuis te gevoelen. In de Open-Deur-Dienst van zondag avond worden de Bijbelgedeelten en de liederen telkens toegelicht, zodat de grote lijn van de dienst duidelijk blijft. Spreekster is mej. H. E. Daamen, schoolarts te Leiden. Zij heeft geen me disch of opvoedkundig onderwerp geko zen. Uitgangspunt voor haar toespraak is het Bijbelwoord: „Niemand haat zijn eigen lichaam" Mej. H. E. Daamen stelt hierbij echter de vraag: „Is dat zo?". Het is haar bedoeling onze houding tegenover ons lichaam en ook de verre gaande technische beheersing van de stof in het algemeen, vanuit het Evangelie te belichten. Dit levert enkele verrassende gezichts punten. De Commissie voor Bijzonder Kerke- werk acht het een grcot voordeel dat juist een nie*-*heoloog deze gedachten naar voren brengt. Aan de bezoekers wordt bij het binnen komen een blad uitgereikt met liederen voor de samenzang. De plaatsen in de kerk zijn vrij. Des gewenst helpen medewerk(st)ers van het Open-Deur-Werk de bezoekers bij het zoeken van een plaats. De dienst begint om zeven uur, Mare kerk, Mare 48. De gemeenteraad van Amsterdam heeft ir. J. J. Terwen. wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de Leidse universi teit, benoemd tot lector in de geschie denis van de architectuur aan de ge meentelijke universiteit van Amsterdam. De Leidse raad kreeg gistermidd^ een incident te verwerken. Plots ontnam voorzitter Van Ki» schot de heer Piena het woord. Dl was op het ogenblik dat deze in zij rede ter opening van het begroting, debat oversprong van het onderweg financiën op de woningbouw. „Ho, ho", reageerde de voorzitti die net een pijp zat te stoppen, fl send, „niet daarover. En als u v doorgaan, mij best, maar u krijj geen antwoord." Even weifelde Piena, eerst beti terd, vervolgens verbaasd kijkej van college naar raad en van ra naar college. Maar aangezien aan orde niet wordt getornd en het v< niemand aanlokkelijk is iets te z< gen zonder dat het weerklank vii bij hen tot wie het gezegd woi zat er voor de heer Piena niets ders op dan resoluut z'n papieren pakken en z'n zetel weer in te r men. Hij deed dat dan ook, ond«i drukt maar hoorbaar protesterenc' De tweede spreker, de prot.-chr} telijke heer Harmsen, kon er dal zij de harde les van zijn voorgang) weliswaar voor zorgen, niet halve! wege te" worden onderbroken weggestuurd, maar hij moest di toch zélf ergens in zijn betoog ei stopplaats aangeven, in de hoop d maar dat de voorzitter het licht ni een aantal seconden eerder op ro» zou gooien. Dat alles bleek de consequentie i zijn van de „afspraak" dat de fractil voorzitters geen algemene beschot wing meer zouden houden en zi| bij de onderscheidene groepen waai in de begroting pleegt uiteen te vj len, zouden beperken tot opmerkil gen over de aan de orde zijn! groep. Het is wel duidelijk, dat dit ni voor één uitleg vatbare afspraak I geweest. Alleen de heren Hagens Ten Broek bleken de consequent te hebben begrepen en ook getrol ken; de heren Piena, Harmsen i Van Weizen waren onaangena» verrast. De orde zal het incident vj nodig hebben gemaakt we tivj felen er werkelijk niet aan mal dat neemt niet weg dat het een oi aangename indruk achterliet. Piena, Harmsen en Van Welz» hebben uitgesproken, dat de fractil voorzitters eenmaal per jaar de gi tegenheid moeten hebben de gehé situatie en het gehele beleid aan el beschouwing te onderwerpen. Dl kan volstrekt geen afdaling tot details worden, maar wel zullen vogelvlucht die aspecten van h gemeentelijk leven moeten word! belicht die, naar verwacht wordt, b begrotingsdebat zullen beheersen. E zou de woningbouw daartoe niet gl rekend moeten worden? Wij zijn het daarmee eens. voorzitters zouden wij de fakkeldfl gers van deze vier- of vijfdaagse nu rathon willen noemen. Zij openen het debat met een iri bijzondere zorg samengestelde rel en geven het daarmee allure. Ze zi op dat moment de dragers en verld kers van de mening der fracties de hoofdpunten van het beleid. E' in groepen versnipperd betoog ml zijn effect. Het is wel te verwachten, dat I gewraakte „afspraak" een kortstoi dig bestaan zal hebben. De voorzl ters voelen er niets voor, op do wijze in hun werkzaamheden te wd den beknot. Wij zouden er ook vol passen! SASSEmiEIM Aanrijding Bij de oprit naar rijksweg 4 nabij Klinkerberg had weer een aanrijd plaats. Een personenauto, bestuurd d< H. S. uit Leiden, wilde de rijksweg rijden, maar verleende daarbij geen vo rang aan een auto, bestuurd door J. L uit Rotterdam. Bij de botsing wen beide auto's zwaar beschadigd. De stuurster van laatsgenoemde auto i het academisch ziekenhuis te Leiden genomen. Advert ei 1:

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4