Confessionele vereniging heeft dure roeping Miloclc Meningen van anderen Gereformeerde kerken op weg naar 800.000 leden ÖNTMöTO^llEF WOLKJES AAN HELDERE HEMEL ^Erfgoed bewaren van Reformatie Grote kans op overleg van Tito met R.KKerk TIEN PROCENT VOOR DE KERK Een woord voor vandaag PMS Nieuwe afdeling van Bartimeus Uniecollecte Tegen modernisering cateehismus bezwaar AOSRAM X JN bet najaar plegen actieve ondernemingen een tussentijdse mededeling te doen over de gang van zaken. Dit heeft het grote voordeel dat de pers, de beleggingsadviseurs, de beurs en uiteraard de aandeelhouders een indruk krijgen, boe het gaat in vennootschapsland. Steeds meer ondernemingen, waarvan de aandelen aan de beurs noteren, alen de noodzaak van so'n infor matie in. Over het algemeen ademen deae mededelingen thans een optimistische geest. De omzetten zijn in de verstreken maanden van dit jaar opgelopen, de order portefeuille is goed gevuld, de winstverwachtingen zijn beter dan vorig jaar, en vaak laat men dan nog doorschemeren, dat het dividend op zijn minst gelijk zal zijn aan dat over 1959. Deze gunstige tendens is eigenlijk ook wel te verwachten. Onze produktie blijft zich op een hoog niveau bewegen, de werkgelegenheid is bijzonder goed, onze export kan zich uitstekend handhaven, de consumptie is de laatste maan den In stijgende lijn, en desondanks is er een tendens van toenemende be sparingen. Kortom, wij zitten volop in de hausse en het bedrijfsleven plukt hiervan alle voordelen, waardoor het weer mogelijk was, In het najaar van 1959 en in het voorjaar van 1960 loonsverhogingen te geven. De beurs heeft deze goede gang van zaken bij het bedrijfsleven gehonoreerd met voortdurend oplopende koersen. Weliswaar kreeg de Amsterdamse beurs in september een behoorlijke terugslag te verwerken, doch de hierdoor ont stane schade is weer goeddeels ongedaan gemaakt. De jaarverslagen, de daarna gehouden jaarvergaderingen en de nu volgende tussentijdse mededelingen hadden bij velen de mening doen post vatten, dat wU in het tijdperk van de blijvende voorspoed terecht waren gekomen, dat de welvaartbomen blijven groeien. Deze illusie heeft voor wie de tussentijdse mededelingen en de koersontwik keling op de beurs plegen te volgen een gevoelige knak gekregen. Temid den van vele optimistische geluiden ontdekten wij heel anders getinte ge luiden van bedrijven, wie het dit jaar niet zó voor de wind is gegaan als vorig jaar. Er zijn in deze gevallen bijkomstige factoren, die een druk op de resultaten hebben uitgeoefend. Maar daarnaast heeft de kostenverhoging een grote, om niet te zeggen zeer grote, rol gespeeld. Wij hebben sedert augustus van het vorige jaar een loonsverhoging gehad, die globaal op circa 11% gesteld kan worden. Over het algemeen heeft het be drijfsleven die kostenverzwaring behoorlijk kunnen verwerken, al komt ook bij de bedrijven wie het goed gaat, wel tot uiting, dat zij worstelen met het probleem om voldoende vakbekwaam personeel aan te trekken, hetgeen an dermaal (naast de gestegen loonkosten) kostenverhogend werkt en een ratio nele produktie remt. De meeste bedrijven gaat het nog goed althans de bedrijven waarvan de aandelen op de beurs noteren; van de besloten naamloze vennootschappen dringt weinig of niets tot de buitenwereld door. Maar dit mag ons niet de ogen doen sluiten voor de uitsonderingen, uitzonderingen die volgend jaar misschien regel worden. Kostenverhogingen moeten ergens uit bestreden kunnen worden. Normaal is daarom, dat een bedrijf ze tracht op te vangen door de omzet op te voeren. Bij een stijgende koopkracht zitten hier inderdaad voor de consumptiemid delen fabricerende bedrijven goede mogelijkheden in, maar de scherpe con currentie haalt veel room van de melk. Is er niet veel kans op een omzetvergroting, dan zal het bedrijf het in kosten besparende middelen moeten zoeken. Voor zover hierbij machines aange schaft moeten worden, komen wij op het terrein van de investeringen. Wie mocht denken, dat de regering dit zeker in de hand zal werken, komt be drogen uit: uit angst voor te boog oplopende bestedingen heeft de overheid besloten de faciliteiten voor de investeringsaftrek en de vervroegde afschrij ving te beperken. Het is niet zó onbegrijpelijk, dat het bedrijfsleven deze in greep onlogisch vindt. Het is zeer wel mogelijk, dat wij het volgende jaar een nieuwe loonsverhoging krijgen. Menig bedrijf zal ook die lastenverzwaring best kunnen opvangen. Maar even zeker is, dat een groeiend aantal bedrijven hiermee grote last zal hebben en dat het aantal bedrijven met dalende winsten zal toenemen. De teleurstellende tussentijdse mededelingen van enkele bedrijven van de laatste tijd waren in dit opzicht een teken aan de wand. Prof. Haitjema: Voor de Gelders-Overijsselse deling der Confessionele Vereni ging die woensdag te Apeldoorn vergaderde, heeft prof. dr. Th. L. Haitjema, oud-hoogleraar te Gro ningen gesproken over „het erf goed der reformatie en wij, in onze tijd". Prof. Haitjema zag dit erf goed allereerst in de belijdenis der reformatie; de rechtvaardige zal leven door het geloof alléén. Indertijd schreef de onlangs tot de r.k. kerk toegetreden dr. H. van der Linde in zijn dissertatie, dat er in de reformatie onherroepelijke beslissingen zijn gevallen, d.w.z. beslissingen die onmiskenbaar juist zijn en waaraan niet meer te tornen valt. Op grond daarvan heeft men het recht en de plicht om als mensen van de 20e eeuw trouw te blijven aan de hervormers van de 16e eeuw. Het voort durende „alléén" van Luther redt pok de mens van deze tijd uit zijn angst en zielenood. Daarom wil de Confessionele Vereni ging er bij de kerk op aandringen dat erfgoed der reformatie te bewaren. Confessioneel wordt in het duits ver taald met ..bekenntnistreu". Trouw blijven aan de belijdenis der reforma torische vaderen is een levenseis voor de hervormde kerk. Dit betekent niet aldus prof. Hait jema dat wij het veelbesproken ar tikel 10 van de kerkorde (het artikel over het belijden der kerk) willen ver scherpen in die zin, dat men inpaats van „in gemeenschap met de belijde nis der vaderen" leest: „in overeen stemming met de belijdenis der vade ren". Advertentie) modern toiletpapier (Van een onzer verslaggevers) Echte confessionelen voelen zich maar weinig homogeen met kerkorde- verbeteraars. Zij willen ook niet weten van een belijdeniskerk (welke samen gesteld wordt door personen die allen persoonlijk de belijdenis onderschrij. ven). Zij wensen een belijdende kerk. dat is een kerk. die als kerk des Woords, als moeder der gelovigen be lijdt. Het gaat hier dus om het belij den dat van de kerk als geheel uitgaat, hoezeer bij sommige leden nog afwij kingen van de belijdenis worden aange troffen. HOEDEMAKER De eerste voorzitter der Confessionele Vereniging gesticht in 1864 heeft zijn stempel niet kunnen zetten op het confessioneel geloofsleven. Het was Groen van Prinstercr. Degene die dit wel deed, was dr. Ph. Hoedemaker. Hoedemaker dacht in een andere richting dan Groen en Kuyper. Hij kon zich niet verenigen met het kerkbegrip van Groen en dienst overspanning van de tegenstelling tussen kerk en regle menten. Maar veel meer was Hoedemaker het oneens met Kuyper. Kuyper wilde het kerkherstel beginnen met reformatie. Hoedemaker zette de reorganisatie voorop. De confessionele Vereniging is steeds in het spoor van Hoedemaker gebleven. In het spoor van Hoedemaker gaan betekent niet een paar „leuzen" van deze diepe denker hanteren. Dit ge beurt maar al te vaak. ook door hen die Hoedemaker verder niet kennen. Beroemd is de „slagzin" van Hoede maker: „Heel de kerk en heel het volk". Hoe vaak wordt dit woord ech ter misverstaan. Hoedemaker heeft bij „heel het volk" niet gedaqht aan het'gaan. totaal der nederlandse staatsburgers, maar aan het volk dat aan het doop vont heeft gestaan en waarop de Heer beslag legde. Bij „heel de kerk" dacht Hoedemaker aan de herleefde kerk met heel haar belijden. Hoedemaker zag de volkskerk als Christusbelijdende geloofsgemeen schap. Niet dus de kerk van „elck wat wils" maar de kerk van het doopver- bond. Confessioneel wil zeggen vasthou den aan dit belijden der reformatie en tegelijkertijd ruim en beslist zijn; ver vuld van het heimwee naar de oecume nische gemeenschap der gelovigen, waar verstaan word* wat de hoogte en diepte van het evangelie der vrije ge nade is. WAT NODIG IS In Hoedemakers geest handelend achtte prof. Haitjema voor de Confes sionele Vereniging drie dingen nodig: 1) dankbaarheid voor de winstpunten in de hervormde kerk, die er sinds 1951 (aanvaarding nieuwe kerkorde) zijn; 2) ootmoedig geduld, nu de conflict situaties er nog steeds zijn. („Wij wors telen nog altijd met een figuur als prof. Smits. Hij hoeft niet meer buiten de ruimte der kerk worden gezet, want hij heeft zichzelf daar al buiten geplaatst door de wijze waarop hij over Jezus Christus spreekt") Geduld is nodig omdat de ziekte van de hervormde kerk een chronische ziekte is, die immers langzaam geneest; 3) een vast geloof in de bijbelse waarheid, dat God zal voleinden wat zijn hand begon. De confessionele Vereniging heeft ook nut en dure roeping. Zij zal het werk van de synode kritisch moeten bege leiden. Er is reden om waakzaam te blijven, dat de hoedemakeriaanse visie in de nieuwe kerkorde niet onder de tafel wordt geschoven. Die visie is: eerst reorganisatie en dan pas reforma tie. Dankbaar voor wat als een wonder Gods door de nieuwe kerkorde aan re organisatie werd verkregen, dient nu de moeizame weg verder te worden ge- CHRISTELIJK De onderttaande citaten uit twee dag bladen sijn afkomatig uit beschouwingen, die naar aanleiding van twee redevoerin gen over geheel verschillende onderwerpen sijn geschreven. In het ene geval was een rede van dr. R. C. Kwant bij de viering van het derde lustrum van het r.k. Centrum voor Staatkundige Vorming het uitgangs- paot. in het tweede geval werd wat die per ingegaan op de rede van mr. B. W. Biesheuvel voor het Convent van de Anti- Revolutionaire Partij. „Ergens", om dit modewoord te gebruiken, raken die rede voeringen elkaar, hetgeen uit de citaten moge blijken. Het eerste is afkomstig uit De TijdDe Maasbode, die als volgt schrijft: „Een christelijk denkend mens hoort sich ook in het economisch leven door de grondwet van de liefde te laten leiden. Tot die weinig onthutsende waarheid kwam dr. Kwant in «ijn betoog. Een wijziging van de econo mische structuur, ren andere aanpak, had hij niet op het oog. Toch hield dr. Kwant rich wel met kwantitatieve zaken bezig. Hij wekte althans suggesties. Wat de op richter van een onderneming toekomt en wat de gemeenschap loekomt kan men, zo zei hij, eenvoudig niet scheiden, maar morst men een verhouding opstellen, de weegschaal zou ver doorslaan naar de kant van de gemeenschap. Als dergelijke dingen gezegd worden spitst iedereen de oren. De economie is zo concreet als een baksteen. Hoever moet die weegschaal doorslaan? Lost men een probleem op, wanneer men de gedachte wekt het winst motief eeti uiting van degeneratie te vin den. terwijl het anderzijds toch iedereen duidelijk is, dat de tot nu bereikte wel vaart op die degeneratie van ecuwen ia ge baseerd? Waar preciea houdt de ondernemer op een christelijk ondernemer te «ijn? Het gaat om de juiste geesteshouding, zal men ""ggen, niet om grmillimeter. Zo is het ook. Maar in het economische vertaalt de geesteshouding zich nu eenmaal in millime ter* en die millimeter* vindt men later in geldbedragen terug op de winst- en ver liesrekening. Leidt die geesteshouding tol rode cijfer», dan is men ren potentiële prijaopdrijver, een veroorzaker van werk loosheid, een mislukte ondernemer, kortom crsi slijtplek in het patroon van sociale verworvenheden. Naar aanleiding van de rede van de heer Biesheuvel schreef Trouw o m.: „Het is de taak van de christen-politicus en van de christelijke politieke partij om het rijke man—arme Lazarus-probleem aan de deur van het christelijk geweten te leggevi. Als wij het klaar willen krijgen, dat ar vele miljoenen van onze belastinggelden af- strometi naar de arme volken, om daar goed besteed te worden, dan moet er tot Ie harten van onze westerse mensen, wasr het eelt van de welvaart omheen zit, door gebroken worden. Dat is een echt chris telijke zaak. Het it de bekering in de le- venapraktijk. Dan is de spanning weer in de politirk. Dan is er weer plezier in de politiek. Mr. Biesheuvel heeft gijn boeien de voordracht een appèl genoemd. Dal was het ook. Het was een overtuigend christe lijk hrroep op de harten van «ijn hoor ders. In de anti-revolutionaire partij is in de laatste jaren de overtuiging die op dit partijeonvent werd uitgedragen in toene mende niate groeiende. Op vergaderingen van kiesverenigingen vinden deae gedach- In een uan de laatste nummers van het blad .Jiervormd Neder land" heeft ds. A. de Haan, de secretaris van het jeugdwerk van de Hervormde Zendingsraad, aandacht geschonken aan wat wij geven voor kerkelijk werk. In zijn artikel horen we een pleidooi dat de laatste jaren eigenlijk niet meer aan de orde geweest is in de Nederlandse kerkelijke pers. namelijk een pleidooi voor het geven van tienden: het eerste deel van week- of maandsalaris voor de huiseigenaar reserveren. God is onze Eigenaar. Waarom zouden we dat ook in ons gezin niet concreet tonen? Het eerste deel van het salaris reserveren we voor de Heer. Denk aan het eerstelingenof fer. Natuurlijk, alles hoort aan God. Maar wij mogen leven. De eerste- lingengave heiligt het geheel Het is overbekend dat het O.T. van tien procent spreekt. Velen zijn met dit getal gauw klaar en zeggen: Doen. De Heer vraagt het. Anderen zijn er ook gauw mee klaar en zeggen: Niet doen. Het is wettisch. Of. we leven in een andere situa tie We betalen al zo veel belasting enz. Onmogelijk? Velen die het doen zeggen: Het kan! Hebben we doorslaggevende ar gumenten om het Oude Testament in dit opzicht niet au sérieux te nemen'' Laat er geen misverstand zijn. door het geven van 10 pet. is de verhouding met God niet auto matisch in orde. Ook dient de 10 pet. niet om te denken: Hè. hè, nu is de rest lekker voor mezelf. Neen. Die 10 pet. is een richtlijn, een be gin. het offeren komt daarna. Het is een symbool van onze gezind heid. IN enkele woorden. Het kerke- I werk schreeuwt om geld. Bij de 160 kerken horen ook nieuwe predi kantsplaatsen. Hoe weinig gemeen ten beschikken over een werkelijk goede outillage. Voor de opleiding van haar dienaren zal de hervorm de kerk veel meer geld moeten uit trekken. En dan zijn er de kleine gemeenten, de universiteitscentra, het pionierswerk. En dan denken we alleen nog dichtbij huis. De najaarszendingsweek staat voor de deur. Wat een mogelijkhe den zijn ons nog gegeven Wat een arbeid, wat een energie, hoeveel mankracht vraagt niet het bijeen brengen van vaak matige sommen. Wat een gezeur, is er een ander woord denkbaar, komt er aan te pas om van jaar tot jaar het voort bestaan van het secretariaat van de Oecumenische Jeugdraad te ver zekeren En dan nog de wereld, wat -en nood ondanks alle acties. Zeker, in vele gemeenten zijn de bijdragen de laatste tien Jaren met sprongen naar boven gegaan. Maar naar verhouding meer dan de lonen gestegen zijn? Kunt u zich indenken wat het zou betekenen wanneer het tot een mas saal tien procent geven kwam? Wat zal er een stroom van blijd- ener gie vrij komen wanneer de norma le uitgaven zonder enige moeite kunnen worden gedekt en er voor nieuw werk, voor de zending veel overblijft. En dat kan als weweten dat God eigenaar is. wanneer we leven uit dankbaarheid om Zijn verlos sing. TIET lijkt me billijk van het net- to inkomen uit te gaan. Op de eerste dag van de week of de maand wordt een tiende opzij ge legd. In een apart envelopje, even tueel op een speciaal spaarbank boekje. Uit dit ..potje" worden de kerkelijke en charitatieve bijdragen voor de week of maand betaald. De rest wordt bewaard om eens iets extra's te doen. Dat kan voor de slachtoffers van een aardbeving zijn. maar ook voor een buurvrouw in nood. Of eens een royale gift voor de zending. In alle bescheidenheid suggereer ik de volgende verdeling. 2 pet. zen ding. 1 pet. synodale arbeid, 2 pet vrijwillige bijdrage of hoofdelijke omslag, 1 pet. „onderontwikkelde gebieden". 4 pet collecten, specia le kerkelijke en charitatieve doel einden. TS het te dwaas in navolging van vele Amerikaanse kerken een soort tien-procent-actie op touw te zetten? Kunnen niet alle gemeen ten degenen die zich door het bo venstaande weten aangesproken sa menkomen in een „met vreugde ge ven" kring? 10 pet kan daarbij een richtlijn zijn maar het is be grijpelijk wanneer sommigen lager willen beginnen. Een dergelijke groep zal bovenal een gebedsgemeenschap moeten zijn. Het is niet eenvoudig zelf een beetje los van het geld te zijn. en evenmin is het gemakkelijk ande ren hierover aan te spreken. Men zal de „geldcel" mensen misschien aanzien voor degenen die het ge makkelijk kunnen doen. Zo'n ge bedsgemeenschap loopt gevaar voor Farizeërs te worden gehou den. Ik meen. dat we terwille van de zaak waar het om gaat dit risi co moeten nemen. Voor hoogmoed is geen plaats. Wie verstaat wat God voor ons gedaan heeft. zal nooit het gevoel hebben iets bijzon ders te doen Overigens behoeven het geen aDarte kringen te zijn. Maar alle bijbel-, zendings- en gesprekkrin- gen zouden ook hiervoor een ge meenschap kunnen vormen of al thans beginnen er eens een avond over te soreken. Een half procent of tien procent. Wanneer wij God willen dienen heeft dit ook financiële gevolgen. Er bestaat een goede kans, dat de Rooms Katholieke Kerk en de communistische regering van Zuid-Slavië binnenkort Hun ge schillen zullen bijleggen. Van of ficiële zijde in Belgrado is woens dagavond meegedeeld, dat de re- gering een positief antwoord heeft gegeven op de brief, die 24 r.k. bisschoppen van Zuid-Slavië de vorige maand aan Tito en de zijnen hebben geschreven. In r.k. kringen hoopt men dat deze brief kan dienen als een basis voor een regeling. De Zuidslavische regering zou welwil lend gereageerd hebben op dit initiatief van het Zuidslavische episcopaat en er mee ingenomen zijn dat de R.K. Kerk nu voor de eerste keer in een publiek document stilzwijgend de Zuidslavische grondwet en de wetten over religieuze instellingen heeft erkend. De aartsbisschop van Belgrado. Oejcic. en de aartsbisschop van Zagreb, dr. Franjo Seper en nog drie Zuidsla vische bisschoppen zijn op het ogenblik in Rome. Oejcic heeft het antwoord van de regering bij zich. Zij zullen een on derhoud met paus Johannes hebben voor dat zij naar hun land terugkeren. Van doorgaans betrouwbare zijde in Belgrado is meegedeeld, dat er mis schien een conferentie in Belgrado ge houden zal worden tussen kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders en vertegen woordigers van de Zuidslavische rege ring na de terugkeer van de bisschop pen. Hoewel het antwoord van de regering niet gepubliceerd is. zei men in Belgra do dat erin erkend wordt, dat de paus het geestelijke hoofd van de R.K. Kerk is en dat de bisschoppen van Zuid-Sla vië het recht hebben overleg met de paus te plegen over kerkelijke aangele genheden. De Zuidslavische regering zou in de eerste plaats willen bereiken dat zij meer steun krijgt van de rooms-katho- lieke bevolking van Zuid-Slavië. die zes miljoen zielen bedraagt. De R.K. Kerk zou van haar kant menen dat een re geling van het geschil haar arbeidster rein aanzienlijk zou vergroten. Er zijn van die ogenblikken in het leven tcaarop het lijkt alsof alles mis gaat. We doen ons best en toch schijnt maar niets te willen lukken. De kinderen zijn vervelend en sarren elkaar voortdurend. Een collega op het werk loopt de kantjes er af en bezorgt ons dubbel werk. Langzamerhand komen we in de stemming van: Wat kan het mij ook allemaal schelen.... We zijn geneigd de boel erbij neer te gooien en naar huis te gaan. Maar dat kan misschien een Maria Callas presteren, uiteindelijk durven tve toch niet zo drastisch te sijn. Meestal ligt de kern van het probleem bij ons zelf. We hebben het gevoel dat men \>ns niet voldoende waardeert. De kinderen luisteren niet naar ons. Onze oudertrots raakt gekrenkt. Op het werk is er niemand die in de gaten heeft dat we meer doen dan we verplicht zijn. En dat steekt ook. Maar waarvoor iverken wij eigenlijk? Om schouderklopjes te incasseren of om werkelijk ons aandeel te leveren in het produkt dat moet worden gemaakt of verhandeld? De moeilijkheid is dat we zelf zozeer het middelpunt willen zijn dat we ons in onze eer voelen aangetast en we planten die sfeer van kritiek over op anderen in plaats van dat we een bron van opgetvektheid zijn, waarin de lamlendige geest van sommigen in onze omgeving verdrinkt. (Van onze kerkredacteur) De Gereformeerde Kerken zijn sterker gegroeid dan het bevol kingscijfer van Nederland, er voor het eerst in jaren is er dus weer sprake van een werkelijke groei van deze kerken. Het aan tal leden nam in 1959 met 9.747 toe, dat is een groei van 1,35 pro cent, tegen een bevolkingsgroei van 1,23 procent. Opmerkelijk was dat 22 kerken, ondanks de activiteiten van het Algemeen Kerkelijk Bureau in Utrecht geen cijfers hebben ingezonden, zodat voor deze kerken een correctie in de totaal cijfers moest worden aangebracht. De Gereformeerde Kerken hadden begin van dit jaar meer dan 770.000 leden. Het dus zeker niet onmogelijk dat ein de van dit jaar de 780.000 zal wor den overschreden. Gebleken is dat het aantal overgan gen van andere kerken naar de Gere formeerde Kerken nog steeds stijgt. Er komen nog altijd veel meer belijdende leden van andere kerken over dan er vertrekken en het aantal doopleden dat de kerk verlaat daalt nog steeds. In totaal werd uit vertrek en overkomst een winst geboekt van 649 leden. De grootste winst werd geboekt op de Hervormde Kerk. In totaal kwamen van deze kerk 1698 belijdende en doop leden over, terwijl er 1449 heen vertrok ken. Op de vrijgemaakte Gereformeer de Kerken werd een winst geboekt van 173 leden, op de Christelijke Gerefo- meerde Kerken van 103 leden. Daarna worden de getallen veel kleiner. Op de Rooms Katholieke Kerk was nog een winst van 48. op de Lutherse Kerk van 19. Zeer gunstig zijn ook de cijfers van hen die tot geen enkele kerk behoor- socks of standing Taxtloltobrlekan fmlla lackalzar N.V. - Hulst (Z) Advertentie tm weerklank. Het iwaartepunt in de po litiek heeft zich verplaatst. Wij denken dal mr. Biesheuvel bij gelegenheid nog wel eens een wsrm pleidooi voor een behoor lijke melkprijs zal houden. Maar hij ral voor de melkprijs nooil een „appèl" lol on* olk rirhien. Dat doel h'i niet voor de boeren, omdal hij dat nikt hoeft le doen. Hu doet het wel voor de arme Lazarus." Universitaire benoeming De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot gewoon hoogleraar in de experimentele en technische natuur kunde aan de gemeente-universiteit prof dr. N. J Trappeniers. sedert 1954 ge woon hoogleraar in de fysische schei kunde aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen. GULDENS VOORDELIGER) ZEIST. Met ingang van het nieuwe jaar (1961) zal het bestuur van het christelijk instituut voor blinden en slechtzienden „Bartimeus" een nieuwe afdeling openen voor blinde en meer voudig gestoorde kinderen. Deze afde ling zal worden ondergebracht op het landgoed „De Ehze" in Almen (gem Gorssel). Dit landgoed is het eigendom van mevrouw T. T. van Wijck van de Bilt-Vellinga en mevrouw J. Vellinga- van der Woud*. LIEVE PETER Wat schrijf je somber, zul je niet vergeten dat de hele lange winter er juist is om de lente? Hoe zou je blij kunnen zijn om de eerste narcissen als er 't hele jaar narcissen waren? De jaargetijden zijn net sprookjesfiguren, de herfst is assepoester, ze is mooier dan haar twee zusters, maar die verdringen haar daarom, gelukkig dat ze trouwt met de prins, later. Zie je, ik zoek naar woorden om je een beetje te troosten, ikzelf heb elke morgen en middag twee berkjes, prinsenkinderen die ieder najaar samen oud worden en iedere lente Samen ont waken. Ik houd erg veel van berken, jij? Soms vraag ik me af of ik er nog in zou kunnen klimmen, zouden de takken me nog dragen, maar het is wel een beetje gek om 't zomaar eens te doen en ik ben er ook wel te oud voor. Je moet, als je iets zieligs wilt lezen „Schoolidyllen" te pak ken zien te krijgen. Het is een hele lijd geleden dat ik iets van Top Naeff gelezen heb. 'k Herinner ine ook nog ,,'t Veulen" en „De tweelingen" maar die zijn niet zo tragisch als School idyllen schrijf je hoe je 't vond?). Ik heb een heerlijk roman tisch Duits boekje ir. gothische letters, ik lees het 's avonds bij de schemerlamp; 't ruikt oud en 't ligt prettig in mijn han den, goud op snee. De heldin is knap, er wordt veel handgekust en geduelleerd. Godfried Bomans zegt ergens dat ieder mens zijn eigen tijdperk heeft (zeg ik 't duidelijk genoeg, ik heb een beetje hoofdpijn, daardoor kan ik niet zo goed denken); ik ge loof, dat dit mijn tijdperk is: lange rokken, bals, romantische ontmoetingen, briefjes in boeketten.... in welke tijd zou jij 't liefst geleefd hebben? De radio vult de hele kamer met muziek, waarvan ik de naam niet weet (ik ben heel vergeetachtig, vooral met namen); ik voel me op dit moment volmaakt gelukkig omdat ik alles heb wat ik maar wensen kan: een boek, prettige muziek, de kachel brandt, 't waait maar ik hoef niet naar buiten ik rol me op als een poes en maandag is nog heel ver. Geloof jij ook niet dat iets wat mag veel minder bekoring heeft dan iets wat met mag? En verder, als je klein bent geloof je dat alle mensen alles doen voor elkaar. Dan komt je idealis me, een soort verlangen om mee te helpen en later gaat dit allebei de asbak in als je ogen open gaan (ik bedoel: je ver trouwen en je idealisme). Maar je moet niet cynisch blijven, het leven is daar veel te kort voor immers. Dit zijn zo maar wat losse gedachten over wat je me vroeg. Heb jij ook zo'n foldertje gehad met 't portret van Ella Fitz gerald? Ze kijkt al een paar dagen spottend naar mijn dof ge worden kastanjes, naar de laatste bloemen van 't bos die ver leppen in de raas en de bladeren van dinsdag, die nu al ver schrompeld zijn. Wat zouden ze bedoelen met dat: ,£eg ja tegen het leven"? Je moet de glimldch van Ella eens vergelijken met die van de Mona Lisa. Dag lieve Peter, er is nu andere muziek, pianomuziek op de radio. Ik pak m'n breiwerk weer op en m'n boek. Zul je gauw schrijven? Marja. Het gaat vlugger enbeter als U er Kloosterbalsem (Akker-Balsem» op doet. Die heerlUke en zuiverende wond- balsem reinigt en heelt wonden van allerlei aard. (speciaal ook brandwonden), en be vordert de groei van de nieuwe huid. Maar ook als wrUfmlddel bij reumatiek, splerpün sn lendenpijn wordt Kloosterbalsem al drie geslachten lang geprezen met de woorden; „Geen goud zo goed." den toen zij lid werden, al ligt het cijfer van hen die de kerk verlieten zonder ergens geloofsgemeenschap te vinden, nog betrekkelijk hoog name lijk 555, want bij dit aantal zal onge twijfeld nog een groot percentage ge teld moeten worden van hen, waar van men niet weet waar zij heen gin gen (177). De winst woog echter te gen dit vertrek ruimschoots op name lijk 684 plus 121 waarvan men niet weet of zij wel een kerkelijke binding hadden vroeger. In totaal dus een winst van 77. Neemt men alleen de ge vallen waar werkelijk van onkerke lijkheid sprake is dan is de winst 123. Verlies De Pinkstergemeenten en de baptisten bezorgden de Gereformeerde Kerken de grootste verliesposten, al zijn ze naar verhouding maar betrekkelijk gering. Aan de Pinkstergemeenten en Stromen van Kracht gingen 52 leden verloren en 26 meer gereformeerden werden bap tist dan omgekeerd. Merkwaardig is dat er bijna net zoveel overgangen wa- j ren naar de Vrije Evangelische Gemeen- ten (38), als naar de baptisten (40), maar het aantal overgangen in omge keerde richting was bij de vrije-evan- gelischen veel hoger, namelijk 34, zo dat in die sector het verlies voor de Gereformeerde Kerken slechts vier be droeg. Collecten De totaal opbrengst van de collec ten is in 1959 niet meer zo sterk ge stegen als het jaar daarvoor. Toen be- 1 droeg de stijging meer dan 4 miljoen, i dit jaar twee en een half miljoen gul- j den. Daar staat echter tegenover dat er nog steeds sprake is van een stijging i in de gemiddelde opbrengst per ziel. Bedroeg die in 1958 iets meer dan i 48 gulden deze was het vorig jaar ge stegen tot bijna 52 gulden. Lijst 4 van de 82e Unlekollekte bevatte de volgende bedragen: Haren 1000. Mussel 412.50, Munnekezljl 249.50. Scharnegoutum 432,35. IJsbrechtum en Tjalhuizum en Tims 106, Hoogeveen 1.631.85, Vries 238. Aal ten 2.011. 27. Dieren 1.140,56, Eist <bf) Nij megen) 1.002. Harderwijk 2.889,18, Hat- tem 972,01, Rheden 274.08, Wagenfngen 1.200, Den Dolder 178, Opperdoes 301, Velzen-Noord 171.30, Oud-Alblas 309,87. Dubbeldam 740,64, Giessendam 161.93. Katwijk aan Zee 1.431,85, Nieuwe Wetering 408, Aardenburg 69.47, Oost- en West 6ou- burg 832,75. Totaal van 100 locale comité s 67.538,13 (vorig jaar) 59.865,79. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Boven-Hardinxveld (toez.) P. J. Flamens te Kamerik; te 's-Graven- hage-Loosduinen (zesde predikantsplaats) F. J. Fedder te Terborg. Aangenomen: naar Utrecht (als univer siteitspredikant) dr. J. Spcma Weiland te Rotterdam. Bedankt: voor Oden-Keppel (toez.) J. Kloosterman te Westerbork. Benoemd: tot bijstand in het pastoraat te Engelbert (Gr.) ds. L. Seinhorst, eme ritus predikant te Ooster-Nieland. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: vijor IJmuiden (vac. J. van Leeuwen) R. Siertsema te Aalten. BOND VAN VRIJE EVANG. GEM. Beroepen: te Bergum L. Flier, laatste lijk predikant in Indonesië. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Middelharnis Chr. van Dam te Rotterdam-Z. De kerkeraad van de Gereformeerde (vrijgemaakte) Kerk van Schiebroek- Hillegersberg heeft een brief gezonden aan de synode die volgend jaar april in Assen gehouden zal worden. Hierin heeft zij verzocht het klaargekomen deel van het ontwerp voor een moderni sering van de Heidelbergse Catechismus terzijde te leggen en verder geen de- putaatschap voor dit werk meer te be noemen. De briefschrijvers waren van mening dat lang niet alle aangebrachte veran deringen verbeteringen waren. Door ver anderingen in de zinsbouw, het wegla ten en toevoegen van woorden en de aanpassing aan de hedendaagse spreek taal is dc zakelijke inhoud niet geheel onaangetast gebleven en is er iets van de oorspronkelijke schoonheid verloren gegaan. Dit achtte de kerkeraad onge wenst. omdat ze vreesde dat deze wijzi gingen de catechismus, een veel ge bruikt belijdenisgeschrift van de kerk, wel eens zouden kunnen verzwakken. Advertentie

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2