;Rijnsburg moet beginnen met de ■aanleg van een nieuwe woonwijk Koninklijk zilver voor J. Venne, Alphen E.T.I, te Rotterdam is van oordeel: Industrialisatie wordt sterk ontraden Modern biologie-onderwijs op de Chr. sehool WASMACHINES KROMHOUT - Rijnsburg ME UWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 17 NOVEMBER 1960 [N TWEE ARTIKELEN proberen wij een samenvatting te geven van de L schets die het economisch-technologisch instituut- voor Zuid-Holland jeeft gemaakt van de economische en stedebouwkundige ontwikkeling van jlijnsburg. Het instituut begint met het maken van de opmerking, dat zioh jJe moeilijkheid voordoet, dat de dorpsgemeenschap Rijnsburg niet geheel x^amenvalt met de burgerlijke gemeente van die naam. De grens met de iuurgemeente Oegstgeest loopt in feite ten dele door de bebouwde kom nian het dorp, waardoor circa 600 inwoners van het dorp Rijnsburg admini- itratief tot de gemeente Oegstgeest behoren. Zonder te willen vooruitlopen jp de uitkomsten van de grenswijziging die aanhangig is, stelt het insti- juut, dat een goed inzicht in Rijnsburg als economische en sociale gemeen- slechts kan worden verkregen indien dit zogenaamde Oegstgeester (eel mede in de beschouwing wordt betrokken. Dit uitgangspunt kan ech ter slechts ten dele worden gerealiseerd, doordat het merendeel van het 7(tatistisch materiaal slechts beschikbaar is voor een gemeente als totaliteit. Over de situatie ten aanzien van de jjestaansmiddelen kan in het kort worden Diezegd, dat de teelt van en de handel in •Apijbloemen het economisch leven in lijnsburg volkomen beheersen. Het ove- a"ige bedrijfsleven is grotendeels hiervan Opgeleid. Slechts drie industrieën met 0'fez amen minder dan tweehonderd arbei- 5'3Iers vormen een afzonderlijke primaire lestaansbron. Woonruimte kort Veel aandacht wordt besteed aan de loonruimte. Het komt hierop neer, dat {n de totale woningvoorraad 20 procent 79 stuks) zo slecht is, dat sanering irgent moet worden geacht. Van de ovc- ;e 195 slechte woningen kan de vervan- ig nog wel enig uitstel verduren, maar •t de voorbereiding hiervan zal toch •dig moeten worden begonnen. IJ» De directe woningbehoefte van de ge- IJlieente kan worden geschat op een aan- ll van 46 voor de opheffing van de wo ningnood plus een aantal van 74 voor e sanering, zijnde in totaal 120 stuks. Wat de toekomstige ontwikkeling van lijnsburg aangaat, stelt men, dat de toe- (mst van de gemeente voor een belang- k deel afhangt van de gang van zaken I de tuinbouw, vooral van de teelt van li de handel in snijbloemen. Bij een toe- eming van het areaal snijbloemen en Ïn intensivering van de teelt, zowel in i buiten Rijnsburg met als logisch ge- ölg een uitbreiding van de handels- inctie, mag worden verwacht dat de zich ten aanzien van werkgele- enheid en inwonertal in eenzelfde tempo li ontwikkelen als in het verleden het eval was. T"De uitbreidingsmogelijkheden die hier zijn voornamelijk afhankelijk afan de gang van zaken bij de export. Hoe e vooruitzichten hier liggen valt zonder én diepgaande studie, die het kader van et betrokken rapport verre te buiten Du gaan, niet te voorspellen. Aangezien thter de deskundigen op het gebied van e snijbloemenhandel zich mede op g rond van de ontwikkeling in de E.E.G. - over deze vooruitzichten in het alge- Heel in 't Op grond van de uitkomsten van het onderzoek van het economisch-technologisch insti tuut voor Zuid-Holland kan voor Rijnsburg voor de eerst komende vijftien jaar het vol gende programma worden op gesteld: Voor de te verwachten be- - volkingsaanwos tot circa 8.000 inwoners is een uitbreiding van de woningvoorraad met 516 stuks noodzakelijk. Bovendien zullen 249 woningen moeten worden vervangen. Binnen de bestaande uitbrei- dings- en saneringsplannen "'I kunnen nog 451 woningen een plaats vinden. 334 woningen jn zullen elders tot stand moeten komen. De weidegronden di- I reet ten oosten van het huidige j dorp komen hiervoor het meest in aanmerking. Om redenen van stedebouwkundige en so- I ciale aard zal deze nieuwe wijk door een brede, bebouwde i „corridor" met het huidige dorp moeten worden verbon- hJ den, waartoe een beperkte op- 1 pervlakte tuinbouwgrond op- p* 9eofferd zal moeten worden. Aangezien de groei van 1 Rijnsburg als gevolg van zijn ed| eigen functies reeds tot grote ruimtelijke problemen leidt, is ten aanzien van de vestiging van industrie en de aantrek king' van forensen de uiterste beperking geboden. meen optimistisch tonen, lijkt het ons niet onverantwoord voor de toekomst van een verdere expansie te Rijnsburg uit te gaan. Een tweede bron van stuwende werkgelegenheid zou gevonden kun nen worden In de industrie. Welis waar is deze thans nog zeer onbete kenend, doch de ligging van RUns- burg in de onmiddellijke nabijheid van enkele belangrijke industrieker nen brengt met zich, dat een politiek die doelbewust gericht is op stimule ring van de nijverheid zeker wel suc ces zou kunnen hebben. Niettemin moet een dergelijke handel wijze ten zeerste worden ontraden. In ruimer verband bezien bestaat in dit deel van de provincie weinig of geen behoefte aan nieuwe industriekernen. De te ver wachten ontwikkeling kan ruimschoots worden opgevangen in de bestaande ker nen, zodat aantrekking van bedrijven in Rijnsburg nationaal-economisch bezien een versnippering van krachten zou bete kenen. Maar ook van het engere gemeentelijke standpunt uit bezien moet industrialisa tie in Rijnsburg worden ontraden. Niet alleen zou op deze wijze een geheel vreemd element in de gemeente worden binnengehaald, doch ook zou, zowel voor de aanleg van industrieterreinen als voor de bijbehorende woonbebouwing, waar devolle tuingrond moeten worden geof ferd, hetgeen op een inkrimping van de bestaande welvaartsbronnen zou neer komen. De aanwezigheid van industriekernen in de naaste omgeving van Rijnsburg be tekent overigens wel, dat degenen voor wie ter plaatse geen werkgelegenheid voorhanden is eventueel in de omgeving een bestaan kunnen vinden zonder de gemeente metterwoon te verlaten. Reeds thans is bij de niet-agrarische arbeiders het woonforensisme vrij groot. In de toe komst zal dit waarschijnlijk nog verder toenemen. Verwacht wordt, dat de totale woning behoefte in 1975 1950 6tuks zal bedragen. Ten opzichte van de woningvoorraad van 1960 betekent dit een toeneming met 516 woningen. Voor het opstellen van een woningbouwprogramma moet echter ook rekening worden gehouden met de nood zakelijke sanering. Het instituut komt dan tot het volgende overzicht: vermeer dering van de woningvoorraad 516 stuks, direct te ontruimen krotten 19 stuks, op korte termijn te ontruimen krotten 35 stuks, overige slechte woningen 195 stuks, totaal 785 stuks. Bouwgrond Het vraagstuk waar de gemeente Rijns burg voor staat, is niet alleen het tech nische en organisatorische probleem van het bouwen van een aantal woningen, dat voor deze gemeente vrij hoog kan worden genoemd (gemiddeld ruim 50 per jaar), maar ook het vinden van de ruimte waar deze bouw moet plaats heb ben. De bebouwde kom van de gemeente is immers praktisch aan alle kanten om ringd door tuingrond, zodat een uitleg van de bestaande kom te allen tijde ge paard zou gaan met een aantasting van het tuinbouwareaal. Teneinde een beter inzicht in dit pro bleem te krijgen, is het gewenst nader te onderzoeken om welke oppervlakten het hierbij gaat. Van het hiervoor genoemde aantal van 785 woningen zal een deel kunnen worden gebouwd op de plaatsen, die bij de sanering vrijkomen. In dc eer ste plaats moet worden genoemd het sa neringsplan in het gebied tussen Kerk straat, Vliet, Korte Brouwerstraat en Oegstgeesterweg. Hier bevindt zich het merendeel der krotten (50 stuks), maar aangezien hier ook nog vrij wat vrije ruimte beschikbaar is, kan nieuwbouw plaats hebben van 74 eengezinswoningen, alsmede 48 woningen in twee lagen of 24 in één laag, dus tenminste 98 woningen. De sanering van de resterende krotten zal weinig of geen plaats vrijmaken voor nieuwbouw, maar met de categorie „ove rige woningen" ligt dit anders. Hoewel een precieze berekening eerst kan wor den opgesteld aan de hand van een con creet plan. mag er op grond van ervarin gen elders wel van worden uitgegaan, dat ongeveer twee-derde deel ter plaatse kan worden herbouwd, hetgeen dus neer komt op 130 woningen. De capaciteit van de vigerende uitbreidingsplannen ten slotte kan, inclusief, de woningen in aanbouw, worden gesteld op 223 woningen. Binnen de grenzen van de huidige bebouwde kom kunnen dus nog 451 woningen worden gebouwd, zodat el ders plaats moet worden gevonden voor 334 woningen. Uitgaande van een bebouwingsdichtheid van 35 wo ningen per hectare komt dit neer op een oppervlakte van ongeveer tien hectare. Het aantal inwoners van deze nieuwe wijk in 1975 kan op 1370 worden gesteld. Nu moet hierbij wel worden aangete kend, dat in deze prognose bewust niet verder vooruit is gekeken dan vijftien jaar. In feite zal men er mee moeten rekenen, dat ook na 1975 nog een verdere groei optreedt, zodat een oplossing die zich tot de genoemde tien hectare beperkt slechts een verschuiving van de proble men naar een verder tijdstip betekent Het probleem van de uitbreiding van I-tijnsburg kan men dan ook beter aldus stellen, dat binnen de huidige grenzen van de bebouwde kom nog slechts korte tijd kan worden doorgebouwd. Over en kele jaren zal moeten worden begonnen met de aanleg van een nieuwe woon wijk, die in 1975 300 tot 350 woningen zal tellen met 1300 tot 1400 inwoners. Na dit tijdstip zal ongetwijfeld nog een verdere groei optreden, zij het dat het tempo daarvan thans nog niet kan worden overzien. De vraag doet zich voor op welke wijze deze uitbreiding stedebouw kundig moet worden verwezenlijkt. Uit breiding van de bebouwde kom is wel uiterst bezwaarlijk, aangezien deze te allen tijde op kostbare tuingrond zou moeten plaats hebben, terwijl juist nabij de huidige bebouwde kom de meeste kassen worden aangetroffen. Op deze wijze zou dus een ernstige aan tasting van de eigen bestaansmiddelen plaats hebben, terwijl voorts de grondver werving bijzonder kostbaar zou worden. Bovendien zij er nogmaals op gewezen, dat na de bouw van de berekende 785 woningen de groei van de gemeente naar alle waarschijnlijkheid nog verder zal doorzetten, zodat dan hetzelfde probleem opnieuw aan de orde komt. Oplossing De enige mogelijkheid tot een defini tieve oplossing te komen, bieden de weidegronden in het oosten, waarbij zich echter het bezwaar voordoet, dat deze door een strook goede tuingrond van de bebouwde kom zijn gescheiden. Men zou nu de tuinbouwbelangen volledig kunnen ontzien door op deze weidegronden een afzonderlijke kleine dorpskern te bou wen, maar deze oplossing is weinig aan trekkelijk. Behalve de landschappelijke bezwaren van een dergelijke versnippe ring zou dit ook voor Rijnsburg als ge meenschap tot moeilijk te aanvaarden consequenties leiden. De nieuwe kern zou namelijk enerzijds te geïsoleerd komen te liggen om geheel op het voorzieningen apparaat van Rünsburg-dorp te kunnen steunen, anderzijds van te kleine omvang zijn dan dat in deze kern zelf de meest noodzakelijke voorzieningen tot vol doende ontplooiing zouden kunnen ko men. De oplossing kan worden gevonden in een compromis, dat aantasting van tuingrond zoveel mogelUk beperkt en stedebouwkundig tot een redelijk re sultaat kan leiden. Wij doelen hier op een uitbreiding die zich ten slotte wel op de weidegronden in het oosten richt, maar waarbij via een brede bebouwde „corridor" de band met het huidige dorp bewaard blijft. Ter hoogte van de veiling Flora is een dergelijke oplossing te bereiken, zon der dat al te zeer in de tuinbouwbe langen wordt ingegrepen. Wel zij opgemerkt, dat hiertoe de grenswü- Rijnsburg in vogelvlucht. De jongste perspectieftekening van het nieuwe raadhuis van Rijnsburg. De noordelijke vleu gel (links op de tekening) is ge broken door verschuiving naar achteren van het laatste gedeelte. ziglng met Oegstgeest eerst haar beslag zal moeten krijgen. Indien de uitbreiding van Rijns burg op deze wijze wordt gereali seerd, zal wel een kleine oppervlakte tuingrond aan de woningbouw ten offer moeten vallen, maar daar staat als groot voordeel tegenover, dat een oplossing wordt verkregen dlie zowel uit sociaal als uit stedebouwkundig opzicht alleszins aanvaardbaar Bovendien is het agrarische offer slechts van beperkte omvang en heeft men de zekerheid, dat ook in een verdere toekomst de uitbreiding van het dorp op minder waardevolle gronden kan plaats hebben. TER AAR Filmavond De film Dertien Ezels, vertoond door de Cefa, was 'n succes. Een film vol ge zonde humor en met een goede achter grond, waarin men kon genieten van de luchtige opvattingen van de heer Krabb en de puriteinse opvoeding die mevrouw Krabb de onder haar hoede gestelde jeugd gaf. De afloop van deze tegen elkaar botsende opvattingen gaf de over winning te zien van de opofferende liefde van de mens. C.P.B.-vergadering Voor de plaatselijke afdeling van de C.P.B. sprak de heer J. J. de Boer, adj. directeur van de Provinciale stichting van maatschappelijk Werk. De wijzigin gen in de samenleving op het platteland brengen dit werk ook hier. De algemeen maatschappelijke hulp dateert van na de tweede wereldoorlog en werd meestal door de Kerken ter hand genomen. Ook de gezinsverzorging kwam op de voor grond en bleek tot grote steun voor het gezinsleven en daarmede weer tot steun voor de Kerken. Koperen politieman Dinsdagmorgen werd in een bijeen komst ten gemeentehuize het feit her dacht dat wachtmeester G. J. Wijzen- broek van de rijkspolitie 12^4 jaar in deze gemeente was gestationeerd. Het woord werd o.m. gevoerd door de burgemeester. Er werd een cadeau overhandigd. Oud-papieractie Zaterdagmiddag van 2.30 uur af wordt er weer oud-papier e.d. opgehaald voor het nieuwe Dorpshuis. LEIMU1DEH Restauratie Herv. kerk Op initiatief van de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente is een commissie gevormd, die zich zal belasten met het organiseren van de acties teneinde de be nodigde gelden voor de restauratie van de kerk bijeen te krijgen. De kosten van deze restauratie, waar toe kort geleden is besloten, zullen naar een voorlopige raming ca. f60.000 bedra gen. Het dagelijks bestuur van deze com- lissie wordt gevormd door ds. D. H. Gijs- bers, J. W. de Ren, B. v. d. Meer, J. W. de Jong en A. de Vos. Op zeer korte termijn hoopt men be sprekingen te openen met een deskundig architect om tot een voorlopig restaura tieplan te komen. Tevens hoopt men nog dit jaar de ca. 140 gezinnen, die de Her vormde Gemeente telt. te bezoeken, om via intekenlijsten het benodigde bedrag bijeen te krijgen. Gezien het enthousiasme waarmede de restauratieplannen door de Gemeente leden zijn ontvangen en de toezeggingen die men inmiddels heeft ontvangen, ziet de commissie de resultaten met vertrou wen tegemoet. Tafeltennis „Play-Fair" Dinsdagavond ontving Play-Fair 1 het team van Baronie 1 uit Alphen aan den Rijn. Tegen deze geroutineerde tegen-1 standers kwam het gebrek aan wed strijd ervaring duidelijk aan het licht. Het werd een 19 nederlaag. M. de Rijk slaagde erin de eer te redden. Het damesteam kwam heel wat beter voor de dag door Tennico 1 uit Nieuw- vecn, dat eveneens dit jaar voor het eerst in de competitie uitkomt, met 100 te kloppen. Play-Fair 2 moest zijn vorige week ver overde plaats in de vierde klas C weer prijsgeven. Het leed in de uitwedstrijd tegen Steeds Vooruit te Warmond een 64 nederlaag. Veilig Verkeer Maandag begint in het verkeerslokaal de achtste algemene verkeerscursus. Men kan zich opgeven voor deelneming o.a. bij de heren D. Broere, Nokweg 29, en bij D. J. Oggel, Dorpsstraat 1. Hazersicoucle Op de najaarsvergadering van het dis trict Leiden van het Geref. Schoolver band, die is gehouden in de „School met den Bijbel" te Hazerswoude. sprak de heer L. Schipper, inspecteur van het l.o. in de Inspectie Alplien aan den Rijn, over modern blologie-onderwijs op dc Chr. school. Hij vond een aandachtig gehoor bij ruim vijftig personeels- en bestuursle den der aangesloten scholen. Na een summiere behandeling van de geschie denis van dit vak op de scholen, waar bij hij een eresaluut bracht aan man nen als Thijsse, Heimans, Lankamp en anderen, besprak hij doel en methodiek van dit vak. Er is geen methode te schrijven die goed is voor het gehele land, eigenlijk moet op iedere plaats dit vak worden aangepast bij ue omstandig heid van de streek. Nog veel te veel merkt de spreker in de praktijk, ook op de Chr. scholen, dat men er uit ge makzucht maar wat van maakt, met behulp van platen, film en leerleesboek. Terwijk het moet zijn een levende ver telling. een reproduktief en produktief vraag- en antwoordspel, waarbij de leer ling -a.h.w. wordt gedwongen tot na denken, zelf waarnemen. Op het platteland moet de leerling zeker dicht bij de natuur worden ge bracht Als het door de verre afstan den en de gevaarlijke wegen in de stad niet kan, dan toch zeker de natuur brengen in de school bijv. door middel van aquarium, herbarium en dergelijke. De heer Schipper gaf ook vele citaten uit de Bijbel, uit de Ned. geloofsbelijde nis, uit de boeken van Van der Zweep en Lankamp om zijn stelling: „de Schepping is een leerboek dat ons ver telt van de grootheid, wijsheid en ma jesteit van de Schepper", te onderstre pen. Op deze instructieve lezing volgde een geanimeerde bespreking, die voort gezet werd aan de gemeenschappelijke koffietafel die deze samenkomst be sloot. De vergadering stond onder lei ding van de waarnemend voorzitter, de heer Tazelaar van Hazerswoude. Bij zonder werd op prijs gesteld dat ook aanwezig ^aren de heren Schilp. oud- directeur van de Chr. kweekschool en leraar biologie uit Leiden, Kruithof, oud voorzitter van het district Leiden uit Utrecht en de vertrouwensman Zuider- vcld uit Leiden. Kijkavond Hcrv. school Gisteravond bestond voor dc ouders der leerlingen van de Hervormde school gelegenheid het werk van hun kinderen te bezichtigen Deze kijkavond was tus sentijds ingelast en komt dus niet in de plaats van de ouderavond, die op een later vast te stellen datum zal worden gehouden. Met het onderwijzend per soneel kon men contact opnemen, zodat men de prestaties of gerezen moeilijk heden rustig en zakelijk kon bespreken. Door deze kijkavond werd de band tus sen ouders en onderwijzend personeel weer wat steviger aangehaald. Demonstratie- cn coiftactavond Vrijdag om 8 uur wordt in zaal J. Timmermans oen contactavond gehou den uitgaande van de Nutricia-fabrie- ken te Zoetermeer. O.a. zal een interes sante geluidsfilm worden vertoond van de Nutricia-fabrieken. Burgerlijke stand GEBOREN: Francien, d v B Cok en J Brobbel Dorsman: Rudolf Cornelis Johannes Aloysius, z v P Toor en J M Louwers: Adriana Cornelia Brigitta, d v D J Plaizier en L C Flipno: Elisabeth Margaretha Gerarda, d v G W Pijnac- ker en M W Hockx; Nicolaas, z v J Huisman en A M Berger ONDERTROUWD: Gerrit van Dorp. 33 j en Adriana Steenwijk, 21 j; Ro- bertus Maria Pannebakker. 20 j en Maria Elizabeth Verhorik, 19 j. BENTHUIZEN Kernenergie De afdeling Zoetermeer-Benthuizen van de Hollandse Maatschappij voor Landbouw houdt vrijdagavond om half 8 in de zaal Veelenturf, Dorpsstraat te Zoe termeer, een vergadering. De heer M. A Wijs, die verbonden is aan Reactor Cen trum Nederland, zal een lezing houden over het onderwerp „Vreedzame toepas sing van kernenergie in land- en tuin bouw". Door middel van een kleurenfilm, die een duidelijk beeld moet geven van het wezen der atomen, wordt deze lezing toegelicht Verder zullen films worden vertoond over de toepassingen van ato men in de land- en tuinbouw en in de geneeskunde. Burgerlijke stand Ondertrouwd: P C de Peinder, 23 jr en J C Polderman, 23 jr te Zoetermeer. TN HOTEL TOOR is gisteren de heer J. Venne, die veertig Jaar in dienst ls bjj de N.V. Varossicau, gehuldigd. Hoogtepunt was de mededeling van bur gemeester Z. Bruins Slot dat hij was be giftigd met de zilveren eremedaille, be horende bij de Orde van Oranje-Nassau. Na een begroetingswoord van direc teur A. H. G. Wersch sprak de burge meester. Deze zei onder meer dat het gemeentebestuur grote waarde hecht aan mensen die een visitekaartje zijn voor een Alphens bedrijf. De heer Venne was dat zeker wel. want hij behoort tot het vertegenwoordigersteam. Hij deed daarna mededeling van de koninklijke onderscheiding. De directeur hernam het woord en huldigde zijn medewerker, niet het minst vanwege zijn uitstekend geheugen, waardoor hij feiten en klanten van vóór de oorlog nog tot in alle bijzonder heden herinnert. Hij bood een couvert met inhoud en een boeket bloemen aan het echtpaar Venne aan. Namens de vertegenwoordigersstaf sprak de heer K. J. de Schrfijver. Hij bood een zilve ren sigarettenétuin aan. Namens het ge hele personeel voerde de heer A. Ver- bree het woord onder aanbieding van een t.v.-toestel en een kapstok. Mevrouw Venne kreeg weer bloemen. President commissaris L. Spreij wees er in een slotwoord op dat de jubilaris zijn werk met vreugde doet. Hij overhandigde een kist sigaren. De heer Venne dankte. Opening stoffen- en modehuis Het hart van onze gemeente, rondom de Pieter Doelmanstraat, begint nu zo zachtjesaan een beter uiterlijk te krij gen. De zuidzijde moet nog een goede afronding hebben aan de hoge kant,, maar verder is het daar, sinds gisteren, keurig in orde. Toen werd het Stoffen- en modehuis van de Gez. Jansen ge opend. Deze dames begonnen destijds in de Prins Hendrikstraat. Wel had daar later een verbouwing plaats, maar de ontwikkeling was zodanig, dat men gro tere. riantere ruimte nodig had. Het pand, waar het laatst de sigaren- en sigarettenhandel van de heer Van der Linde was, werd geheel gesloopt Er was daar geruime tijd een akelig gat, maar nu is dit weer gevuld. Van de Gez. Jansen met een gevel, geheel in moderne stijl, maar van enkele andere winkelpanden is de bovenbouw nog uit vorige eeuw. Overigens ontsiert dit niet. De directie an het stoffen- en mode huis Gez. Jansen, de heer en mevrouw Vrisekoop. hebben gisteren vele han den mogen schudden in hun fraaie, met tal van bloemstukken versierd pand. De vreugde over de ontwikkeling op dit punt bij het gemeentebestuur, werd vertolkt door burgemeester Z Bruins Slot, die voor een aantal genodigden de openingstoespraak hield. Voor de polio-patiënten In de meeste gemeenten van ons land is de collecte voor het in 1956 opgerich te Prinses Beatrix-poliofonds reeds ge houden. Maar in Alphen aan den Rijn bleef dii nog achterwege. Een comité onder leiding van de echtgenote van de burgemeester, mevrouw J. J. Bruins Slot-Padding, heeft de voorbereidende werkzaamheden verricht in in de ko mende week zal voor dit goede doel een beroep op Alphens burgerij worden ge daan. door middel van een huis-aan- huis-collecte. Als men bedenkt dat er in Nederland tussen de 3000 en 4000 po lio-patiënten zijn, die hun gehele leven het gebruik van een arm of een been of- van meer ledenmaten moeten missen, en dat deze collecte is bedoeld voor steunverlening van polio-patiënten van alle gezindten, dan zullen de beurzen stellig wijd opengaan. Ouderavond Gisteravond heeft een groot aantal ouders van leerlingen van dc landbouw- huishoudschool Koningin Juliana in de school een ouderbijeenkomst gehouden, Burgemeester Z. Bruins Slot speldt jubilaris J. Venne het ko ninklijk zilver op. Op de foto staan nog mevrouw Venne en één van de dochters. WOIIBRUGGE Zendingsbüccnkomst In gebouw Immanuel werd woensdag avond onder leiding van ds. Overgaauw een zending9bijecnkomst gehouden. Als spreker trad op de heer Zorn uit Den Haag, districtssecretaris van de Raad voor de Zending der Hervormde Kerk. Hij wees op de moeilijke tijd, die de jonge Kerken in Indonesië, vooral finan cieel, thans doormaken. Vooral het on derwijs aan de jeugd is belangrijk. Daar de Hollandse zendelingen, die met ver lof gaan, niet mogen terugkeren, missen de Indonesische Kerken hun steun steeds meer. Toch blijkt uit allerlei be richten uit Java, dat er nog vreugdevol nieuws valt te melden. Vooral dc acti viteiten van de gewone kerkleden is groot. In het leger worden zelfs leger- predikanten toegelaten. Vervolgens schetste hij de zendingstaak voor Nieuw- Guinea, waar in de binnenlanden nog veel valt te doen. Ook daar is sinds 1956 een zelfstandige Kerk. Thans heeft de Hervormde Zending een nieuw arbeids veld gevonden in het pas ontwaakte centraal-Afrika. Zal de nog heidense be volking ephter het Mohammedaanse of het Christendom kiezen? Het kind en het gezin In het Wljkgebouw werd woensdag avond door de voorzitter van de plaat selijke afdeling van Het Groene Kruis de tentoonstelling geopend: Het kind cn het gezin. Districtszuster Kruisinga, de diëtiste zuster Bus en de lerares van de kleutercursus, mejuffrouw Koch, ga ven de genodigden een uiteenzetting van de diverse stands. Op overzichte lijke wijze wordt in woord en beeld de zorg voor het kind van voor de geboor te tot cn met de kleuterleeftijd uiteen gezet. De tentoonstelling is tot cn met morgen geopend. Intocht St. Nicolaas uitgesteld Daar op zaterdag 19 november een be grafenis in het dorp plaats heeft, heeft het bestuur van de plaatselijke midden standsvereniging gemeend, de voor die datum vastgestelde intocht van St. Nico laas één week uit te stellen. De bisschop doet nu zijn intocht per boot op zaterdag 26 november om drie uur. (Advertentie) VLIET N.Z. 32 - Tel. 3710 waarbij de voeding in het middelpunt stond. Directrice mejuffrouw R. C. de Vries wees er in haar begrotingswoord op dat de school een belangrijke ver ruiming heeft ondergaan door de naald vakken. Volgend jaar gaan de leerlin gen naar de Schoorl en Bergen. Mejuf frouw Van Wezen van het voorlichtings bureau voor de voeding sprak over een juiste doelmatige wijze van eten. Na de pauzn werd de film „Voor zover het aan jou ligt" getoond. Er was voor deze avond flinke belangstelling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 13