m Polarisonderzeeërs: een schild der vrije wereld RITMEESTER <3y onó te gciót Plaats en functie de Eerste Kamer van „Eppur si niuove" POLITIE-WERVING SPOEDIG SUBSIDIE KERKBOUW ONTGINNING NIEUW-GUINEA GEMEENTE-BELASTING ONTSLAGEN BURGEMEESTER BINNENLANDSE VEILIGHEID WIJZIGING PACHTWET AMBTENAREN SPAREN GRAAG Laat slachtoffer van Hirosjima? Kies zelf 5" f) f. fl van verstopping TOCH IS HET ZO! s Het personeelstekort bij de politie ziet minister Toxopeus allereerst als een conjunctuurverschijnsel. De problematiek van de werving wordt groter, naarmate de arbeidsvoorwaarden in andere beroepen gunstiger worden, schrijft hij de Tweede Kamer. Intussen ziet hij wel een verlichting van de moeilijkheden, nl. door verlaging van de aanstellingsleeftijd. Indien men gaat werven onder de leeftijdsgroep van 18-22 jaar richt men zich tot een categorie, die nog niet altijd zijn beroepskeuze heeft bepaald. Bovendien wordt een betere aansluiting op de schoolopleiding verkregen. Hoe belangrijk de verbetering van de salariëring voor de verbetering van het politiekorps ook is, de minister meent, dat het aantrekkelijk maken van de dienstuitoefening ook van grote betekenis is. Op 1 oktober bedroeg het tekort van de gemeentepolitie 933 man. Hier van golden 688 vacatures voor de drie grote gemeenten. Wat deze drie ge meenten betreft, het aantal sollicitaties bedroeg sinds 1 januari 2347. Als gevolg van de hoge aanstellingseisen werden van dit aantal slechts onge veer 200 personen aangesteld. De indiening van een wetsontwerp op de subsidiëring van de kerkbouw kan spoedig worden verwacht. Dit staat in de memorie van antwoord over de begroting van binnenlandse zaken. Enkele andere plannen op het gebied van de wetgeving zijn: Over het verkiezen van de hele Eerste Kamer in eenmaal wordt het advies van de Kiesraad ingewonnen. Een wijziging van de gemeentewet zal in gedeelten geschieden. Daarna zal de hele wet wor den ..herschreven". De regering wacht nog op enkele adviezen, voordat een regeling voor de decentralisatie zal worden ingediend. De bodemschatten van Nieuw-Guinea kunnen worden ontgonnen, wanneer de Staten-Generaal hun goedkeuring verlenen aan een wetsontwerp, dat staatssecretaris Bot gisteren bij de Tweede Kamer heeft ingediend. In dit wetsontwerp wordt de regering gemachtigd de winning van ijzer, nikkel, kobalt, chroom, mangaan, pyriet, platinametalen en goud- en zilverhoudende ertsen of mineralen toe te staan aan een naamloze vennootschap, die zal worden opgericht door de Oost-Borneomaatschappij N.V., de Nederlandse Handel Maatschappij N.V., Wn. H. Müller en Co. N V. en de United States Steel Corporation te Pittsburgh. Het bereiken van overeenstemming met deze combinatie is niet gemakke lijk gegaan, gezien de enorme moeilijkheden, die in Nieuw-Guinea zullen moeten worden overwonnen en de hoge kosten, die de investeringen op dit gebiedsdeel eisen. De onderhandelingen waren reeds in 1950 begonnen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de bewoners van de gemeenten die straks volledig gebruik gaan maken van de in het vooruitzicht gestelde mogelijkheden tot uitbreiding van de gemeentebelastingen onderworpen wor den aan een iets zwaardere belastingdruk. Deze belastinguitbreiding zal. naar het zich thans laat aanzien, ongeveer 150 tot 175 miljoen gulden op brengen. Bij het opstellen van de begroting voor 1961 had de regering bij haar belastingverlagende maatregelen gerekend op honderd miljoen gul den. Er komt dus meer bij dan eraf gaat. Dit schrijft minister Toxopeus aan de Tweede Kamer. Hij voegt aan zijn opmerkingen toe, dat de mogelijkheid voor de gemeenten om zelf standig geld te lenen op de kapitaalmarkt nog niet wordt uitgebreid. Minister Toxopeus gelooft niet, dat de commissarissen der koningin ondoor dacht te werk gaan, wanneer zij advies uitbrengen over eventueel te be noemen burgemeesters. In het geval Goes was het de commissaris niet be kend. dat de ontslagen burgemeester in zijn vorige gemeente Bruinisse ook al eens moeilijkheden had gehad. De minister is van mening dat er -een betere regeling moet komen om burgemeesters, die daarvoor in aanmerking komen, enige tijd uit hun func tie te kunnen ontheffen. Schorsing is slechts voor een periode van drie maanden nodig. Als oplossing gebruikt men dan meestal het verlenen van verlof, soms omschreven als ziekteverlof, terwijl de betrokkene kerngezond is, zo bericht hij de Tweede Kamer. De rol van de B.V.D. bij het optreden in de z.g. valsemuntersaffaire, waarbij ook Nederlanders waren betrokken, is beperkt gebleven tot het ver schaffen van inlichtingen aan de betrokken gerechtelijke instanties. Er is hier niet gewerkt samen met of op aanwijzing van de Westduitse geheime dienst. Er is geen politieke controle op studenten, dit zou ook niet juist zijn. Natuurlijk is het mogelijk, dat ook een student de aandacht op zich ves tigt door deel te nemen aan activiteiten, waardoor de veiligheid van de staat in gevaar zou kunnen komen. Gegevens waaruit zou kunnen blijken in hoeverre de gekozen studierichting daarmee verband houdt, zijn niet bekend, zo schrijft minister Toxopeus de Tweede Kamer naar aanleiding van vragen over de Smirnov affaire. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp tot wijziging van de pacht wet en de onteigeningswet. Volgens dit voorstel zullen in alle gevallen de pachters van grond, waarvan bij het aangaan van de pacht bekend was. dat zij aan agrarische bestemming zal worden onttrokken, bij onteigening een schadevergoeding ontvangen, indien zij tenminste in rechte lijn fami lie zijn van de vorige gebruiker, ongeacht of deze de eigenaar of eveneens pachter was. Van elke drie ambtenaren neemt er één deel aan de premiespaarregeling voor rijksambtenaren. Vier maanden na het inwerkingtreden van deze spaar regeling bedroeg het aantal deelnemers 71.724, en het ziet er naar uit, dat dit getal nog zal toenemen. Bij het ministerie van financiën bleek de belangstelling het grootst, namelijk 47 procent. Daarop volgde landbouw met 42 en PTT met 41 procent. De kleinste spaarlust vindt men op de ministeries van defensie en binnenlandse zaken, namelijk 23 procent. Dit alles staat te lezen in de memorie van antwoord over de begroting van algemene zaken. Advertentie Oude meerderheid ging verloren RITZAU (AFP) De officiële uit- slag van de verkiezingen (tussen haak jes staan de aantallen zetels die de par tijen in het huidige parlement hebben) luidt: sociaal-democraten 76 zetels (70) radicalen 11 (14) georgisten 0 9) conservatieven 32 (30) liberalen 38 (45) rechtte-onafhankelijken 6 0) socialistische volkspartij 11 1) Duitse minderheid 1 1) communisten 0 5) De regeringscoalitie sociaal-demo craten, radicalen en georgisten heeft de meerderheid in het parlement ver loren door de uitschakeling van de georgisten. De communisten zijn uit het parlement verdwenen, de socialis tische volkspartij heeft tien zetels erbij gekregen en de onafhankelijken zullen voor het eerst in het parlement ver tegenwoordigd zijn. De 39-jarige Engelsman Andrew Brawls, die in 1945 in Hirosjima was toen de atoombom viel, is vandaag door onbekende oorzaak gestorven. Vermoed wordt dat hij het slachtoffer van radio actieve straling is geworden. (Advertentie) Brawls heeft in de oorlog in een jappenkamp gezeten. Vandaag zal een lijkschouwing worden gehouden, waar bij deskundigen van het research cen trum voor kernenergie in Harwell en van het radium-instltuut in Manóhester als getuigen zullen optreden. FIAT Het district. Mat* Firn een Brazifiatos plateau met zoele nachten en zonnige dagen levert tabakken exclusief zacht van aard, maar met temperament ia geur en aroma. Zorgvuldig gekozen en gemeleerd met de luchtige Java's en de milde Havanna's zijn ze de basis voor Fiat. Een sigaar met karakter - zacht - geurig en volaromatisch voor mannen met gevoel voor goede smaak. Prijs 27cent. Zoek zelf uit wat a past, dan weet n wat u heeft: 'o tl rookt er goed van PIKEUR Een melange VB luchtige tabakken voor een preoig-eocgeloos moment Een sigaartje voor 's morgens of 'smiddagfc In het bekende beider gele blikje van f 2JO krijgt U er 20. licht tintelend en zacht geurig. I I t I©I DIVS COCARDE Voor die bed korte rookmomenten.als u een vluchtig, toch smakelijk rokertje wenst, biedt Ritmeester u Cocarde: lakker licht en passend ia prijs voor zo'n moment: f 1.20 de 20. Mr. W. F. LICHTENAUER DE meerkabels zijn losgegooid en de eerste patrouillevaart is begonnen: onder de hoge gol ven van de Atlantische Oceaan vaart een nieuw en machtig „schild" der vrije wereld. Op het moment, dat de George Washing ton, de Amerikaanse kernonder zeeër, onder het wateroppervlak verdween, 80 kilometer van de marinebasis Charleston, kon een mogelijke vijand weten, dat een onverwachte aanval op de Ver enigde Staten gelijk zou staan met een nationale zelfmoord. het schip naar zijn patrouil- lepost koerst, ergens aan de on zichtbare grens, die het altijd rusteloze water tussen de vrije en communistische wereld trekt, voert het midscheeps méér explosieve kracht mee dan aanwezig is ge weest in alle bommen, die waar ook ter wereld in de Tweede Wereldoorlog zijn afgeworpen: zestien geladen Polarisraketten, elk in staat een waterstofkop over een afstand van meer dan 2200 kilometer weg te slingeren. Daar, in de blauw-zwarte diepten van de wereldzeeën, is de George Washington een onderwaterlan- ceerinstallatie, die menselijk ge sproken niet ontdekt en niet ver nietigd kan worden Voor het einde van dit jaar zal de George Washington worden gevolgd door nog twee onderzeeërs met bal listische raketten, de Patrick Henry en de Robert E. Lee en omstreeks ja nuari 1963 kunnen er op zijn minst negentien van deze leviathans door de zeeën zwerven. Iedere vijand De Amerikaanse marine is van me ning, dat de V.S. met 45 van' deze raketonderzeeërs, die 100 miljoen dol lar per stuk kosten en een levensduur van 15 tot 20 jaar hebben, de vernie tiging kunnen waarborgen van iedere vijand die dwaas genoeg zou zijn een aanval te beproeven- De wateren, die 70 procent van de oppervlakte van de aarde uitmaken, Meer explosieve kracht dan alle bommen uit de laatste oorlog zullen hun operatieterrein zijn en 85 procent van de communistische wereld zal zich binnen het bereik van hun ra ketten bevinden. Niettemin werken de Ver. Staten nog aan een verbeterde versie van de Po laris, die een draagwijdte van 4000 km zal hebben, zodat geen enkele plek op aarde meer buiten hun' bereik zal zijn. Golfbal Aangezien een Polarisonderzeeër vele maanden op zee kan blijven, varend op een stukje verrijkt uranium ter grootte van een golfbal, zal de tijd voor uitvoering van oorlogstaken slechts be perkt zijn door de voedselvoorraad en door het uithoudingsvermogen van de bemanning. De George Washington, met honderd man aan boord, zal pas over drie maanden weer aan de oppervlakte verschijnen. Om de noodzakelijkheid van terugkeer naar de V.S. voor het innemen van nieuwe voorraden en vervanging van de bemanning uit te schakelen, zullen krachtens een overeenkomst met Enge land in een Schotse haven onderzeeten ders worden gestationeerd. Alleen deze tenders zullen buiten de Schotse wate ren opereren. Als de tijd gekomen is om van bemanning te veranderen, zullen de nieuwe manschappen naar Schotland worden gevlogen en daar aan boord van een tender worden gebracht. Het aflos sen zal op zee geschieden en terzelfder- tijd zal de onderzeeër opnieuw worden bevoorraad. Een onderzeeër van het Po- laristype zal alleen naar de thuishaven terugkeren als hij een grote revisie en nieuwe kernbrandstof behoeft. Geen monopolie Dit type onderzeeër is echter, helaas, geen monopolie van de Ver. Staten. De geheime dienst van de marine heeft re den om aan' te nemen, dat Rusland op het punt staat een overeenkomstig ty pe schip de zee in te sturen en men veronderstelt, dat de Sowjets proeven nemen met twee door atoomkracht ge dreven onderzeeërs, die raketten kunnen lanceren' en dat er een stuk of zes in aanbouw zijn en nog tientallen op het programma staan. Hoe het ook zij. de marine probeert met de Polarisonderzeeër de eerste ver dedigingslinie van de V.S- tegen een atoomaanval te vormen, een taak, die op het ogenblik wordt verricht door de Strategic Air Command (S.A.C-). Alles treffen Admiraal Arleigh Burke. de chief naval operations, heeft herhaaldelijk gezegd: „Ballistische raketten kunnen alles treffen, dat op een bepaalde plaats moet blijvenvan de andere kant kunnen zij niets treffen, dat in bewe ging blijft of waarvan de plaats onbe kend is. Daarom zijn in het raketten- tijdperk werkelijke bewegelijkheid en onbekende opstelling een fundamentele voorwaarde voor onkwetsbaarheid en de ze is een onmisbaar onderdeel van een doeltreffende afschrikking. Onmisbaar, omdat onkwetsbaarheid een waarborg levert, dat wij terug kunnen slaan, on geacht wat de vijand doet. Dit vermo gen is wat de vijand blijvend kan af schrikken." Een atoomkop met een explosief ver mogen. gelijk staande met dat van 6,5 miljoen' ton tnt, kan een ondergrondse rakettenlanceerinstallatie vernietigen, als hij neerkomt binnen een afstand van 800 meter daarvan. Korter Rusland en de V.S. beweren thans belde te beschikken over raketten met intercontinentale draagwijdte, die een zodanige trefzekerheid hebben, dat zij op kortere afstand van het doel dan 800 meter kunnen neerkomen en beide hebben waterstofkoppen met een veel grotere explosieve kracht dan die van 6,5 miljoen ton tnt. Welke invloed heeft de Polarisonder zeeër nu op de positie van de lucht macht als voornaamste „waakhond" van het Pentagon, een positie, die haar een belangrijk deel van de voor de lands verdediging beschikbare gelden heeft opgeleverd? Niet bij SAC De luchtmacht heeft betoogd, dat de Polarisonderzeeërs bij het SAC moes ten worden ondergebracht, aangezien dat verantwoordelijk is voor het strategi sche afschrikkingsvermogen van het land. Maar in september jL heeft ad miraal Robert L. Dennison, chef van het gecombineerde Atlantische opperbe vel. verklaard, dat hij de raketonder zeeërs onder zijn persoonlijk gezag zou houden. Aan deze verklaring werd op het Pen tagon de betekenis gehecht, dat de mi nister van landsverdediging, Thomas S. Gates Jr.. had besloten de onderzeeërs niet bij het SAC onder te brengen. Deze heeft slechts één taak: af te schrikken van een thermo-nucleaire aanval. Als hij nooit een schot afvuurt, kan hij zijn opdracht als vervuld beschouwen. Advertentie 1 Is Kaf ►Nourilaxvf een (jrfnïry) produkt tabletten 60 cent 7ft een fionte Ky. Dc Italiaanse regering I heeft een door het parle ment van Zuid-Tirol aange nomen wet over de vervul ling van vacatures van (staats) artsen en veeart sen in dat (Duitstalige) ge bied afgewezen. Dc bepa lingen van de wet kwamen erop neer dat de vacatu res niet door Italianen van elders zouden kunnen wor den ingenomen. Een van de grieven van de Duits sprekende bevolking is na melijk dat steeds meer Ita lianen uit het midden en zuiden naar Tirol worden I gezonden. Dc bevolkingsdichtheid van Nederland de hoog ste die de wereld kent vormt een groot probleem, maar niettemin zijn steeds minder Nederlanders be reid te emigreren naar Zuid-Afrika. heeft dr. N. A. C. Slotemaker de Brui ne, Nederlands consul- generaal in Kaapstad ver klaard op een bijeenkomst in zijn woonplaats. Hij zei dat het aantal Nederland se immigranten de laatste jaren scherp is gedaald en hij twijfelde eraan of dit jaar het aantal van dui zend «al worden gehaald. I Een typisch Amerikaan- I se bliksemcarrière heeft de Nederlander Herman Matthijsen achter de rug. Op twaalfjarige leeftijd trok hij met zijn ouders naar de Verenigde Staten (hij sprak geen woord En gels) en nu is hij op 23-ja- rige leeftijd leider gewor den van een typisch Ame rikaanse instelling: een di me store. De vorige maand werd hij namelijk benoemd tot directeur van het F. tv. Woolworth-warenhuls in Madison. I Tom Drlberg. een socia listisch lid van het Lager huis, heeft bezwaar tegen het overdragen van een I door de Britten buitge maakte tank van Rommcls Afrika-korps aan de West duitse Bundeswehr. Alle kentekenen van het korps (ook het hakenkruis) zijn weer op de tank aange bracht. Het geschenk zal bijdragen tot het vestigen van een nieuwe Duitse tra ditie op pantsergebied, heeft een Engelse officier verklaard en daar Is Drl berg over gevallen. HIJ heeft verzocht de plechtig heid. die vrijdag in Boving- ton zal plaatshebben, uit te stellen. Voor de verbinding tus sen Ohio en de Amerikaan- se en Canadese eilanden maakt de luchtvaartmaat schappij Sky Tours nog ge bruik van Ford-vliegtuigen uit 1928 en ze voldoen zo goed, dat men er niet aan denkt ze dc eerste vijftien jaar af te schaffen. Met de vliegtuigjes (bekend als de ..conservenblikken") wordt post overgevlogen, worden kruidenierswaren en kranten afgeleverd en worden kinderen naar school gebracht. Een ern stig ongeluk is er nog nooit met een van de bejaarde toestellen gebeurd. I Een Westduitse arbeider bladerde gedachteloos in vergeelde en verregende papieren die hij op een I hoop oud ijzer vond en be merkte tot zijn verras sing dat hij doodstraffen zat te lezen die door Hit- Iers beruchte volksgerechts hoven waren uitgesproken. De documenten bevatten bijzonderheden over meer dan honderd veroordelin gen en worden door de Westduitse autoriteiten van groot belang geacht. om dat zij mogelijk namen zul len onthullen van juristen die do veroordelingen op hun geweten hebben. I De Engelse spoorwegen hebben een persconferen tie belegd om de aandacht te vestigen op de last die de spoorwegen ondervin den van nozems. Een ma chinist verloor een oog toen een jongen melkfles sen tegen de locomotief gooide, een andere machi nist moest na een derge lijk spelletje een maand rust houden wegens zware verwondingen. In Bucking hamshire werd kortgeleden kortsluiting en ernstige vertraging van het trein verkeer veroorzaakt door drie jongens die een meta len draad langs de rails spanden. I Opnieuw bewaakt de po litie van Milaan de instal laties van de Anglo-Dutch Shell, aangezien de direc teur van het vulstatlon een brief heeft ontvangen waar in werd verklaard dat een auto met explosleven bij een van de installaties tot ontploffing zou worden ge bracht. Vorig Jaar liet een maniak hier een hom ex ploderen en mislukten dank zij een strenge bewaking een paar andere aansla- ][/fEN ontmoet nogal eens kritiek op de werkwijze en zelfs op het be staan van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal. De liberaal mr. Oud wil haar hervormen, de K.V.P.'er mr. Romme beschouwt haar weinig welwillend, de socialist De Kadt be spotte haar openlijk, immers van het spreekgestoelte van de Tweede Kamer af. 1) De lezers van dit dag blad hebben over deze en andere uitingen van twijfel aan de doelma tigheid van ons tweekamerstelsel kennis kunnen nemen in een uitvoe rig artikel van de hand van de par lementaire redacteur in het nummer van 25 oktober jl Het is juist in deze kolommen be vreemdend. dat niet is herinnerd aan het woord van Groen van Prinsterer, die. hoewel hij ,,zich nooit schuldig (had) gemaakt aan buitensporige eer bied, hetzij voor de instelling der vori ge Eerste Kamer zelve, hetzü voor de zelfstandigheid en kracht van werking welke zij in de onderscheidene tijdperken van haar levensgeschie denis aan den dag heeft gelegd" 2), toch terugschrok voor „eene chambre unique (enkelvou dige Kamer), met al de nadelen daar van" 3. Blijkbaar meen de ook Groen, dat de hoogste belan gen van mens en gemeenschap zó waardevol zijn, dat daar over in twee instanties moet worden geoordeeld. Voor de vaak veel minder gewichtige aangelegenheden, waarover privé- personen verdeeld zijn, bestaat zelfs rechtspraak in nog meer instanties. Niemand zal bewe ren dat hetzij de rechter in eerste aanleg, hetzij die in hoger beroep daarom één van beiden overbodig zouden zijn. De schepping van twee instanties ter beoordeling van dezelfde zaken houdt dus niet de diskwalificatie van één ha- rer in. Wel is het belangrijk als er voldoende onderscheid is om verschil lende facetten van het maatschappe lijke leven tot uiting te doen komen. In de Staten-Generaal is dat op ver schillende manieren het geval. De taak van de Eerste Kamer is minder omvangrijk dan die van de Tweede; zij heeft niet het recht van amende ment, mag wetsontwerpen niet veran deren. moet hen aannemen of verwer pen. Dit betekent aat de Eerste Ka mer meer de algemene gezichtspunten moet bezien en dat de Tweede eerder met de neus op onderdelen wordt ge drukt. Doordat de Eerste Kamer zo doende minder tijd nodig heeft zijn haar leden dikwijls mensen, wier hoofdtaak elders in de maatschappij ligt. Het veel zwaarder beladen lid der Tweede Kamer is daarentegen in de eerste plaats politicus en maakt ge woonlijk slechts uitstapjes naar func ties in de gewone maatschappij. An dersoortige mensengroepen dus. niet noodzakelijk beter of slechter, doch heel gewoon anders. Bovendien is de samenstelling van de beide Kamers niet geheel elkan ders spiegelbeeld. Dc via de Provin ciale Staten, dus getrapt (indirect) gekozen Eerste Kamer volgt de ver anderingen op enige afstand, dus sta- DE SCHRIJVER Mr. W. F. Lichtenaucr is lid van dc Eerste Kamer voor de C.H.U. Hy werd 11 niei 1900 in Rotterdam geboren, doorliep de H B.S. en studeerde in Lei den rechten. In 1932 promoveer de hy cum laudc op liet proef schrift „De vernietigende ver jaring en aanverwante rechtsfi guren". Op 22-jarige leeftijd kwam hij in dienst van de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam; twee jaar later werd hy daar adjunct-se cretaris en in 1935 algemeen secretaris tot 1951. Daarna was hij tot 1956 gedelegeerd lid van de Raad van Beheer van Ker sten Hunik N.V. te Rotterdam. Hij is algemeen voorzitter van de Scheepvaart Vereniging Zuid in de Maasstad. Iii Lutherse kerkelijke kring is mr Lichte- nauer een vooraanstaande figuur. der dan bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer op de grondslag van de grote politiek, waardoor de verte genwoordigers van plaatselijke zake lijke belangen meer kans hebben en die variant wordt doorgegeven naar de Eerste Kamer, waar weer de mid denpartijen ervan profiteren. Daardoor zijn de A R.P.. de C.H.U. en de K.V.P. in de Eerste Kamer naar verhouding wat sterker dan in de Tweede Kamer (thans tezamen 42 zetels tegen slechts 75 in de tweemaal zo grote Tweede Kamer). Dat betekent niet. dat de Eerste Kamer minder billijk is samen gesteld. doch dat hetzelfde kiezers corps beide Kamers evenredig maar in een wat ander tempo volgens wat andere maatstaven en op wat andere overwegingen samenstelt. Verschillen de facetten, die alle in het geheel aan wezig zijn. komen zo tot hun recht. Natuurlijk behandelen beide Kamers dezelfde onderwerpen. Doch niet slechts dat zij deze wat anders zien. zij behandelen hen ook op uiteenlopen de tijdstippen. Dat maakt verschil. Bo vendien kent en proeft de Eerste Kamer de reacties op de behandeling in de Tweede Ka mer van de open bare mening, dia zich gewoonlijk eerst door de ka merverslagen in de pers ervan bewust wordt wat er gaan de is. De Eerste profiteert derhalve van het voorwerk van dc Tweede, maar de Tweeda weet zich onder worpen aan een komende hertoet sing van haar oor deel. Daarvan gaat een preventieve werking uit Bovendien is het op zich zelf reeds een algemeen be lang, dat de open bare zaak voort durend voorwerp van gedachtenwis- seling is tussen Regering en Volks vertegenwoordiging. Als beide Kamers dezelfde Ministers aan de tand voelen over dezelfde begrotingswetten, dan ge beurt dit met tussentijden van drie of zes maanden. Daar ligt genoeg tijd tus sen om wat minachtend „herkauwen" wordt genoemd te maken tot een in het algemeen belang uiterst nodige bezig- Ware het anders, zouden er altijd weder talrijke vooraanstaande Neder landers zijn. die een restje aan vrije tijd in een druk bezet leven offeren op het altaar des vaderlands door in de Eerste Kamer de degens te krui sen met de Regering, op zeker niet minder goede wijze dan in de Tweede? Zouden de uiterst zwaar belaste voor zitters van de centrale werknemers-or ganisaties, leiders van allerlei werk gevers-organisaties. mannen uit het grote zakenleven, burgemeesters, en wethouders van allerlei gemeenten, waaronder de grootste des lands, de ze taak ambiëren, als zij overbodig of althans minder nuttig was? The proof of the pudding is in the eating. Meer dan eens trad de Eerste Kamer als reddende engel beslissend op als 's lands heil in groot gevaar was. Zij besliste de strijd voor de con stitutionele monarchie in 1868. Zij wees in 1927 het door de volksover tuiging afgekeurde verdrag met België af. Dit alles geldt nog te meer, nu in onze dagen de leden der Staten-Gene raal ook de inter- en supernationale biliserend, door dezelfde oorzaak heb- parlementen van de E.E.G„ de Benc- ben de middenpartijen bij haar samen- 'uxj fnz- m9e*er} bezetten. Om ook dat stelling een zekere voorsprong (over schotten van de uitersten komen het midden ten goede), dus kalmerend. Bovendien vormen de kiezers voor de Provinciale Staten hun oordeel min- nog bij te houden is een ruime keus nodig van mensen met bepaalde kwa liteiten, terwijl er thuis op het Binnen hof nog voldoende moeten overblijven. Daartoe zijn zeker 150 plus 75 Tweede en Eerste Kamerleden niet te veeL En men kan niet eenvoudig de beide Ka- Dc eerste proefvlucht met het raket- mers tot één versmelten, want dan vliegtuig X-15 is geslaagd. Het toestel, zouden de grootste fracties weder dat niet op volle kracht vloog, bereikte overbevolkt worden, een snelheid van 3.500 km per uur cn Zo hebben bijna alle democratische een hoogte van 24.000 meter. 447 Wanneer Iemand D beschul digt een laakbare daad te hebben gepleegd kunt U van hem vorderen hiervoor bewijzen aan te voeren. Tot voor kort was dit beginsel ook in de Nederlandse rechtspraak algemeen gebruikelijk, zodat de rechtbank niet kon volstaan met a priori aan te nemen, dat de verdachte schul dig was, neen, hiervoor moesten wettige en overtuigende bewijzen worden geleverd. Maar in de crisiswetgeving van dc dertiger jaren werd een nicuwlg- heldjc ingevoerd dat bij de Bijzon- niet gesproken heeft. Ook dit Is de omgekeerde bewijslast. U weet hoe het gelopen is: Gali lei. die de leer van Copernicus ver kondigde en verklaarde, dat de aar de om dc zon wentelde, bezwoer in 1633 voor een door het H. Officie in gestelde commissie onder ede, dat dit dwalingen en ketterijen waren die hij met een oprecht hart cn on geveinsd geloof afzwoer, vervloekte en verfoeide. Dat hU onmiddellijk na de houding van diepe zelfvernede ring tijdens het proces, zou hebben uitgeroepen „Eppur si muove". dere Rechtspleging van na de oor- psychologisch volstrekt onaanneme- log werd overgenomen. Deze mo- lijk. De gewraakte zin komt voor op derne rechtsregel bestond hierin, dat een portret dat een jaar voor sljn het niet meer de taak van de rechtbank is het bewijs van schuld te leveren, doch dat de verdachte maar moet zien aan te tonen dat hij onschuldig is aan de ten laste legging, de omge keerde bewijslast dus! Het zal Iedereen duidelijk zijn dat dit een rechtsregel Is, waarvoor zelfs vele feodale tyrannen uit de middeleeuwen hun neus zouden heb ben opgetrokken. Want bewijst U maar eens een gulden niet te heb ben gestolen, wanneer iemand U daarvan betlcbt! In de meeste geval len is dat volstrekt onmogelijk. Laten we tot goed begrip van den, waarop Giordano de zaak voorop mogen stellen, dat we deze Inleiding niet nodig hebben om voor eigen parochie te preken, doch om U ervan te overtuigen hoe moeilijk het is het bewijs te leveren dat Galileï de woorden ..en toch be weegt ze" (met betrekking tot de draaiing van de aarde om de zon) dood werd geschilderd, en het is waarschijnlijk dat deze woorden hem in de mond z|jn gelegd door geest driftige vereerders die hem hierdoor wilden vrijpleiten van een te slaafse en willoze onder werping aan de kerk. Hoe men overi gens over het ge drag van Galilei moge denken, in ieder geval dient niet uit het oog te worden verloren dat het in die tijd van kettervervolgingen en heksen- poccssen voor een bijna 70-jarige heel wat veerkracht eiste om door weigering de marteling en de dood op de brandstapel tegemoet te tre- Bruno hem was voorgegaan. Elk oordeel Is dan misplaatst. Over de heksenprocessen willen we nn niet verder spreken, maar wél over de heksenzalven, door middel waarvan de dames zich op hun be zemstelen konden verplaatsen. Daarover een volgends keer. landen het tweekamerstelsel. Dictators kunnen het best met cén af! Daarom heeft de Nederlandse Eerste Kamer nu reeds bijna anderhalve eeuw lang zegevierend alle kritiek overleefd. Daarvoor stonden en staan steeds ve len der besten uit ons volk gereed om in haar banken en op haar spreekge stoelte alle gaven van hoofd en hart te geven voor het hoogste goed van een volk: het algemeen belang. 11 Vg. nader mijn artikel over dit zelf de onderwerp in het Nederlands Juris tenblad 1958, blz. 372. 2> Vg. Adviezen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal van mr. Groen van Prinsterer, tweede deel. Utrecht 1857, blz. 592. i-z. zitting van 19 no vember 1850. 3) In hetzelfde bock. blz. 591, I.z. zit ting van 22 april 1850. Advertentie Een Italiaanse rechtbank heeft gis teren twee vrouwen tot langdurige ge vangenisstraffen veroordeeld omdat zij ..dagboeken van Mussolini" hebben uil- gegeven en er een aardige som aan heb ben verdiend. De dames hadden de boe ken zelf ge«rhreven

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5