Valkenburgs gemeenteraad nam de begroting aan Zang en declamatie in Noordwijk-Binnen Makreel uit Ierse Zee beheerst de aanvoer Eén halve minuut t.v.-reclame kost f33.000 Bekroonde vogels Orfeu Negrointens levende mensen in vreugde en leed Wie heeft de mooiste tuin in Alphen MEI WE LEIDSCHE COULLNT 4 WOENSDAG 16 NOVEMBER 1960 In de gemeenteraadsvergadering. die gieteravond in Valkenburg gehouden werd onder vooriitlerschap van burge meester M. A. van der Have en die door alle leden werd bijgewoond, vormde de behandeling van de begroting voor 1961 wel de hoofdschotel. Wethouder K. van den Broek opende de besprekingen. Hij wilde in het openbaar zi]n grote waarde ring uitspreken voor de arbeid, die de heer A. Bol, eerste ambtenaar ter secre tarie. verrichtte om de begroting ter tafel te brengen. Verder wees hij erop, dat er bU B. en W'. een streven is enkele posten van de kapllaaldlenst In een versneld tempo af te schrijven. Burgemeester Van der Have onder schreef graag de waarderende woorden, die tot de heer Bol waren gericht. Wethouder N Ouwsrsloot zei, dal ei gep<x.gd was. opnieuw een sluitende be groting te verkrijgen. Als er een aanzien lijk tekort zou zijn, dan ontkwamen we met aan de invoering van enkele belas tingen. Omtrent het stratenplan merkte hij op. dat er dit jaar een behoorlijk be drag begroot is voor de verbetering en herbestrating van enkele dorpsgedeelten bijv. Marinus Poststraat en de Lange Commandeurstraat. Dat betekent, dat ge heel Valkenburg in vijf jaar opnieuw kan worden bestraat. Het ligt ook in de bedoeling de brug. die op de scheiding van Hoofdstraat en Katwijkerweg ligt, te verbreden. Volgens wethouder Ouwer- sloot wacht men op een rapport, waar door deze brug geheel zal worden aan gepast aan de eisen, die het hedendaagse verkeer stelt. De heer S M. Poot was dankbaar voor het feit. dat de begroting sluitend was. Toch speet het hem. dat er geen bedrag was uitgetrokken voor de aanleg van een rijwielpad langs de Voorschoterweg. De heer Th. van der MelJ had in de .cijfers van de begroting gelezen, dat we aan alle kanten zitten opgesloten. HIJ miste cijfers voor de aankoop van grond. •Ook de aanleg van een sportterrein kan blijkbaar niet worden begroot. Alles bij elkaar genomen worden we zowel ruim telijk als financieel in een bepaald vakje gedrongen Spr. vond, dat we blijven, wat we zijn, en dat betekende voor hem achteruitgang. Toelichting De heer Anth. v. d. Berg miste zeer een memorie vao toelichting, waardoor de raad enigszins op de hoogte zou kunnen komen van de plannen van B en W. Hij vroeg of er geen objecten zijn. die B. en W. graag zouden willen uitvoeren, maar die om de een of andere reden nog niet mogelijk zijn. Spr. merkte op. dat er door dorpsgenoten wel eens vragen wor den gesteld over eventuele plannen, waarop de raadsleden slechts schouder ophalend kunnen antwoorden. Hij Informeerde naar de bouw van autoboxen en de aanleg van kleine speel- hoekjes en gaf enkele punten, die Hch als kinderspeeltuin best lenen De heer Van den Berg vroeg vóórts, of de plaatselijke agenten niet al te vaak diensten moeten verrichten in andere gemeenten. Hij merkte op, dat enkele gemeentelijke verordeningen maar al te dikwijls worden overtreden zonder dat er een waarschuwing of proces-verbaal volgt. Sportterrein In <t)n antwoord sei de voorzitter, dat de administratieve outillage van het ge meentehuis seer beperkt Is. Daardoor was het niet mogelijk de raadsleden een uit gebreide memorie van toelichting te ver strekken. De begroting moet geheel wor den gezien als „primitieve" begroting; wUzlglngen geven In de loop van het jaar een beeld van het beleid van B. en W. Omtrent een sportterrein wilde de voor zitter het liefst het stilzwijgen bewaren. „Er zijn plannen, maar niets staat vast". Wel zei nlj, dat men vaak dagenlang op sjouw is geweest om de haken ergens achter te slaan, maar men kwam telkens met de kous op de kop thuis. De voorzitter geloofde niet. dat er dit moment behoefte is aan autoboxen. Van de acht boxen, die in de Poststraat aan wezig zijn, beantwoorden er op dit ogen blik slechts drie aan het doel. Wat de speellerreintjes aangaat, meen de hij dat het initiatief daartoe moet uit gaan van personen of verenigingen. Als men met plannen zou komen, dan deden B en W. zeker een voorstel tot verstrek king van subsidie. Het college wacht ech ter op persoonlijk initiatief. Voor de bouw van een dorpshuls wacht men op de uit eindelijke goedkeuring. Burgemeester Van der Have kon zich werkelijk niet aan de indruk onttrekken, dat de gehele weg om deze goedkeuring te verkrijgen, toch over teveel instanties moet lopen. Detachering van de politic heeft, vol gens de voorzitter, maar heel weinig plaats cn de grootte van de gemeente is zodanig, dat goed politietoezicht niet al te moeiiijk moet zijn. Wethouder Van den Broek meende, dal de heer Van den Berg de plannen van B. en W. wat verkeerd beoordeelde. De raadsleden worden volgens hem. ge heel op de hoogte gehouden. Als de heer Poot echter een paar gevallen heeft ge noemd. waarin het publiek blijkbaar eer der op de hoogte was dan de raad. dan volgt er een prettige discussie, waarbij B en W uiteindelijk beloven, dat de raadsleden voortaan vroeger de raads- agenda zullen ontvangen, zodat zij de voorstellen van B. en W. wat beter kun nen bestuderen. De begroting werd vervolgens hoofd stuk voor hoofdstuk onder de loep geno men Bij het nummer „rattenbestrijding" vroeg de heer Th. van der Melj een nadere toelichting. Uit de mededelingen van de voorzitter onderstrepen we. dat alle mid delen ter bestrijding van dit ongedierte te verkrijgen zijn bij de heer H. Ouwer- sloot sr. Bij het hoofdstuk „Openbare werken" merkten raadsleden op. dat de post „ge- mcentereiniglng" met ruim drieduizend gulden was verhoogd. De voorzitter zei, dat dit een voorlopige raming was van de kosten, die waren verbonden aan de ruiming van de vuilnisbelt. Met algemene stemmen werd de be groting goedgekeurd. Duifrak Er volgden nu vijf begrotingswijzigin gen. Allereerst een verhoging van de post „verpleging van behoeftigen" met f 3200. De volgende wijziging betrof de ontsluiting van het Duifrak. De voorzitter zei. dat er een raming van kosten ter tafel lag, die verband hield met een saneringsplan van het Duifrak. Allerlei suggesties werden daarin' gedaan, o.a. wegenaanleg, regeling waterstand, drai nering en egolisering. De heer Th. van der Meij wees erop, dat de baten, die uit dit stuk grond wer den gehaald veel te gering waren. Voor de industrie worden door de overheid soms grote kosten aan de dag gelegd om een bepaald terrein te kunnen ontalulten. Daarom juichte hij de plannen van B. en W. ten opzichte van het Duifrak zeer toe. „Als het gemeentebestuur hier met •en voorstel komt, dat voor de betrokke nen aanvaardbaar is, dan zijn ze daer zelf het eerst mee geheet." De voorzitter legde nog eens de nadrek op de volkomen vrijwilligheid. Niemand zal worden gedwongen, maar er wordt gehandeld In het belang van de betrok kenen als aan de Ned. Heidemaatschappij een opdracht zal worden verstrekt om de mogelijkheden van dit stuk grond te bestuderen. De volgende begrotingswijziging be trof de „speelweide". Mede in verband met de bouw van een dorpshuls zal dit terrein moeten worden geëgaliseerd, ver hard en ommuurd. De kosten hiervoor zullen in kapitaaldlenst worden opgeno men en worden geraamd op f 18.000. Uit gestreken over tien Jaar wordt dit f 1800 per Jaar. Na de wijzigingen vertoonde de post „onvoorziene uitgaven" een be drag van f 7123.85. In verband met de plannen voor het Duifrak moest het uitbreidingsplan wor den gewijzigd. De raad keurde goed. dat er tussentijds geen bouwwerken zullen verrijzen in de strook grond die ligt tus sen Voorschoterweg, Hoofdstraat. Boon- rak. Rijn en de Wassenaarse Wetering. Ten slotte zei de voorzitter, dat met Voorschoten besprekingen waren gevoerd over het sneeuwruimen, de verkeers situatie aan de Haagse Schouw en de brug in de Valkenburgerweg. Wat betreft de situatie aan de Haagse Schouw kon worden gezegd, dat men er algemeen van overtuigd is. dat hier een bijzonder moeilijk verkeerspunt ligt. Automatische regeling kan niet ln verband met de brug en de tram. Toch zal men proberen meer uren per dag de verkeerslichten aan te hebben. bij een Bloembollenhandelaars „De bollenultvoer naar Engeland is ge-seizoen zei de heer Tegelaar. dat tot nu stegen van 12.000 naar 15.000 ton. Ook de I toe importeurs die voor 35.000 pond ster- kiloprijs Is omhoog gegaan, nl. van 2,38 naar ƒ2.69. waarbij men dient te beden ken. dat verleden jaar in de prijs nog 5% was inbegrepen voor verpakking en dit jaar niet. Ik moet dit hoopvolle ge luid echter onmiddellijk laten volgen door een mineur-toon. In het overleg dat kort geleden met de Engelse organi saties plaats had. bleek dat men in Enge land ernstig Is ontstemd over de w|Jze waarop sommigen menen zaken te moe ten doen. Men heeft zich niet gehouden aan de prijsafspraken. Toen de bollen- markt hier zakte beeft men ginds bollen aangeboden tegen prjjeen die allesbehal ve klopten met de vastgestelde. Dat Is niet alleen een overtreding van de wet, maar dit heeft het klimaat in Engeland onmiddellijk vertroebeld. Men speelt met vuur. De handelswijze van enkelen kan er toe lelden dal de Engelsen de plank optrekken en de invoerrechten gaan ver hogen. We zullen dan niet meer kunnen concurreren tegen de Engelse kwekerij en. Dat zei dc heer J. Tegelaar. de voorzit ter van de Engelse groep van de Bond van Bloembollenhanrtela*n tijdens een drukbezochte vergadering die dinsdag In Treelong werd gehouden In zijn openingswoord zei de heer Tc- gelaar verder nog. dat door diverse oor zaken de exporteurs er dit jaar „bekaaid" zijn afgekomen Hoe het in het volgend seizoen zal lopen, kan geen mens voor spellen. maar laten de exporteurs Zelf de markt niet gaan bederven. Meegedeeld werd verder nog dat in het eeizocn 1961-1962 (dat in juni 1061 begint) weer gladiolen beneden de maat 8-10 naar Engeland geëxporteerd moggn worden Sprekend over de prijzen voor het 0,8. hillegom Broodsucces Bij de In Arnhem gehouden broodkeu ring van de Co-op Nederland is aan Onderling Belang te Hillegom het di ploma Co-op-kwaliteitsbakkerij uitge reikt. We Hillegommers werden als derde geklasseerd. Spreekuur De burgemeester is zaterdag verhin derd spreekuur te houden. Het spreekuur van woensdag 23 november wordt ver zet naar donderdag 24 november. LEIDERDORP IJssport Tijdens de jaarvergadering van de ver eniging IJssport werd meegedeeld, dat er een voordelig saldo is van ƒ613. De nieuwe kascommissie bestaat uit de he ren J. van Velzen en H. Hendriksen, tot bestuurslid werden gekozen de heren J. v. d. Hulst en H. van Leeuwen. De heer C. van Velzen werd dank gebracht voor wat hij als bestuurslid heeft ge daan. De heren H. A. Hendriksen en L. v. d. Sijs werden opnieuw tot baancom missaris benoemd, de heer J. de Lang jr. werd ook baancommissaris, en wel in de vac.-Van Leeuwen. Van de kan tinehouder. de heer J, van der Ploeg, kreeg het bestuur een elektrische klok voor de kantine. Redt een medemens e Bijbel-Kioak-Vereniging te Am sterdam hield gisteravond ln het Ger. kerkgebouw aan de Vinkenlaan te Noordwijk-Binnen een bijeenkomst met het doel belangstelling te wekken voor haar werk. Er is op deze avond veel en spontaan gezongen. Solo-, koor- en samenzang vormden de hoofdschotel van het programma, dat bij de talrijke be zoekers zeker in de smaak is gevallen. Henk van Monsjou vond in hen en thousiaste deelnemers aan de massa zang, voortreffelijk begeleid door de heer A. de Ru uit Leiden, organist van de Ger. kerk alhier. Na de opening door ds. W. Dekker. Geref. predikant te Noordwijk-Binnen, zong het Hervormd kerkkoor onder lei ding van Jahan Admiraal enkele gezan gen. w.o. „Com nu met Sang", „Lof zij den Heer" en het bekende „Blijf met mij Heer". De bariton Henk van Moqpjou liet zioh horen in „Neem Heer mijn beide handen" en „Beveel gerust uw wegen". Later konden we Van Monsjou nog eens horen in „Meester men zoekt U wijd en zijd" en ln „Door een nacht van smart en zorgen". De heer Becker, propagandist van de Bijbel-Kiosk-Vereniging, declameerde fragmenten uit „Belsazar" van de dich ter Willem de Mérode, en een gedeelte Uit „Vlteilius". „Redt een medemens", dit was het thema van een korte toespraak, waarin de heer Becker de bezoekers opwekte het werk van de Bljbel-Kiosk-Vereni- glng te steunen. Vele mensen kennen de Bijbel niet. Op ons rust dc taak het Evangelie door te geven. Luidde Chris tus laatste woord op aerde niet: „Gij zult mijne getuigen zijn?" De Bljbel-Kioek-Vereniging wil de Kerken helpen mensen te redden van een gewis verderf. Met lectuur evange liseren heeft zeker nog betekenis, het geen spr. met een enkel voorbeeld illu streerde. De Bij bei-Kiosk-Vereniging verspreidt een Bijbel onder de buitenkerkelijken, die er op is geriaht deze mensen tot het lezen van Bijbel te brengen Er zijn van deze Bijbels reeds 80.000 exem plaren in ons land verspreid. Te weinig nog als men bedenkt, dat er in Neder land vele gezinnen zijn, die de Bijbel niet meer kennen. Tijdens de samenzang bestond er ge legenheid zich op te geven als contri buant en te verzoeken een bepaalde grammofoonplaat te draaien. Verschei dene bezoekers maakten hiervan ge bruik. waarbij „De zingende zusjes" en Kees Deenlk een duidelijke voorkeur genoten. ling bollen invoerden, recht hadden op een korting voor wederverkopers van 13'.Dit bedrag is nu op verzoek van de Engelsen verlaagd tot 25.000 pond. De Engelsen voelden te sterk de discrimina tie t.o.v. de andere landen. Verdere con cessies wil de Bond echter nietdoen. Het bedrag dat voor reclame ln Enge land beschikbaar is, zal worden verhoogd van 325.000 naar ƒ400.000. Men sprak vrij uitvoerig over de wenselijkheid meer reclame voor de bolbloemen te gaan ma ken. Men bracht o.m. naar voren det ve le jaren achtereen in Engeland slechts op bescheiden schaal reclame werd ge maakt, omdat men door contigenterlngen toch niet zo veel kon invoeren als men kon verkopen. Nu de invoerbepalingen zijn opgeheven, heeft het ook weer zin propaganda te maken. Dit impliceert dat men jaren achtereen gelden aie door ex porteurs naar Engeland zijn gebracht, heeft gebruikt voor reclame in andere landen. Men meende dat het billijk was als men het bedrag dat voor Engeland via de heffingen binnenkomt, ook voor het land van John Buil gebruikt. De heer Warnaar van het Centraal Bloembollencomltè zei dat men niet in één jaar plotseling van koers kan veran deren. Dat zal geleidelijk moeten gebeu ren Men zal ook nog overleg plegen met de Engelse Instanties of die er voor voe len gezamenlijk tam-tam te maken. Gewezen werd op de enorme kosten. In het afgelopen seizoen kwam het bol- lcnvak vla acht stations negenmaal een halve minuut op het Engelse beeldscherm De kosten bedroegen ƒ297.000. Men had echter ook direct verzilverbare resulta ten Na Iedere uitzending kon men in de zaadhulzen een stijgende bollenverkoop registreren. noordwijk Bij de keuring ven de vogels op de tentoonstelling van „Klein Avifauna" In De Zeeleeuw te Noordwijk zijn de prijzen als volgt toegekend: Kleine tropische vogels o.k.: 1. J. Wassing (tevens mooiste vogel van dc tentoonstelling), 2. J. Zwagerman; klei ne tropische vogels ejk.: 1. E. Vermond; grote troipieche vogels o.k.: 1. C. P. Glasbergen, 2. C. P. Glasbergen; grote tropische vogels eic.:l. F. van Deuren. 2. C. P. Glasbergen; kwartels o.k.: 1. C. P. Glasbergen, 2. v.d. Ham; kwartels e.k.1. C. P. Glasbergen, 2. C. P. Glas bergen; Agapornis oJc.: 1. J. J. Thljg- sen, 2. J. J. Thijssen; Agapornis e.k.: 1. J. J. Thijssen, 2. J. J. Thljssen. Niet genoemde soorten oJc.: 1. J. J. Thljs sen, 2. C. P. Glasbergenniet genoem de soorten ejc.: 1. J. C. Philippo. Kleurkanaries wit e.k.: 1. J. de Haas, 2. J. de Haas; kleurkanaries wit o.k.: 1. J. Schoeling, 2. C. P. Glasbergen; kleurkanaries e.k.: 1. C. P. Glasber gen, 2. N. Glasbergenkleurkanaries 0.k.: 1. N. Glasbergen, 2. Caspers. Ja panse Meeuwen wit e.k.: 1. C. P. Glas bergen. 2. C. P. GlasbergenJapanse Meeuwen wit o.k.: 1. C. P. Glasber gen, 2. J. J. Thljssen. Bastaarden o.k.: 1. J. J. Thijssen, 2. E. Vermond; Japan se Meeuwen bont e.k.: 1. C. P. Glas bergen, 2. J. J. Thljssen; Japanse Meeuwen bont o:k.: 1. J. J. Thijssen, 2. van der List; kleine parkieten e.k.: 1. J. H. Philippo, 2. J. J. Thijssen; klei ne parkieten odt.: 1, J. J. Thljssen. 2. J. J. Thijssen; zebravinken wit o.k.: 1. F. vsn Deursen 2. J. W. Thljssen; zebravinken wi,t e.k.: 1. J. W. Tliijssen, 2. F. van Deurenzebravinken bont e.k.: 1. J. J. Thijssen. 2. E. Vermond; zebravinken bont o,k.: 1. Zappeij. C. P. Glasbergen; papegaai o.k.: 1 Scheeling; waterslagers e.k.: 1. J. J. Thijssen, 2. J. J. Thijssen; watersla- gers o.k.: 1. J. J. Thijssen. 2. J. Thijssen; vluchten: 1. J. J. Thijssen, J. W. Thijssen. Keurmeesters waren de heren Van Woesnik uit Den Haag voor de water slagers. Brokmeijer uit Rijswijk voor de kleurkanaries, Langenberg uit Bos koop en Wessels uit Rotterdam voor de tropische vogels. Klaproos-collecte De Klaproos-collecte heeft te Noord- wijk de mooie som opgebracht vsn f 410,30. hetgeen bijna 100 meer is dan vorig Jaar. de kaag Bazaar Zaterdag wordt door de vrouwenver eniging „Ora et Labora" een verkoop- middag en -avond gehouden. Er zijn vele mooie handwerken te koop en er zijn ook leuke attracties. Deze bazaar, ten bate van de kerkvoogdij, is in de zaal achter de Hervormde kerk en is geopend van 3-6 uur en van 7.30-10.30 uur. Collecten Op Klaproosdag werd gecollecteerd door Anneke en Janie van Iperen. Zij zamel den ƒ17,20 ln. De collecte die werd gehouden in de dankdienst voor het gewas bracht 988 op. Visserijgolfjes GLANZEND BLAUWE MAKREEL uit de Ierse Zee beheerste gisteren zowel ln IJmuiden als in Schevenlnren de aanvoer. De vishandel in IJmuiden zag zich voor de opgave gesteld om vierduizend kisten makreel te verwerken. In Schevenin- gen liep de SCH 242. die oorspronkelijk in IJmuiden zou markten, met 2206 kisten makreel aan boord de haven binnen. De makreel was goed van kwailtert. Maar de overstelpende aanvoer deed de prUs voor deze vissoort gevoelig dalen. Voor de ma kreel uit de Ierse Zee werd in IJmuiden gisteren ƒ11 tot ƒ13 per kist van 5t kilo betaald. De Noordzeemakreel was nn duurder met ƒ13 tot ƒ14 per kist. Zes treilers, twee logger en twee kot ters zorgden gisteren voor een aanvoer van 6600 kisten verse vis te IJmuiden. Er waren 695 kisten schelvis. 365 radio, 80 wijting, 75 gul en kabeljauw. 15 koolvis. 1200 haring. 225 kleine kistjes haring. 4000 makreel, 15 schol, 75 diversen. 60 sardien, 100 stijve kabeljauwen en 1750 kilo tongen. De schepen De VI. 153 kwam aan de markt met 1290 kisten makreel en 10 diversen, de Ada VI. 7 zorgde voor 1080 kisten makreel en 10 diversen; de Sch 249 voor 1500 kis ten makreel; de Delf IJm 37 voor 10 wij ting. 110 schelvis. 5 gul en kabeljauw, 650 haring. 400 kleine kistjes haring en 25 makreel; de Allan Water IJm 34 voor wijting. 390 schelvis, 20 gul en kabel jauw. 15 koolvis, 320 haring. 30 makreel, 80 stijve kabeljauwen en 300 kleine kistjes haring; de Emma IJm 15 voor 225 kleine kistjes haring. 25 wijting, 160 schelvis, 50 gul en kabeljauw, 220 haring, 80 ma kreel en 45 diversen. En vandaag De treiler Sch 117 Onderneming 3 komt vandaag aan de markt met een vangst van 150 kisten schelvis. 525 haring. 20 makreel, 60 wijting, 15 gul en kabel jauw, 150 radio. 5 diversen en 20 stijve kabeljauwen; de Kw 80 Dirk Maria met 160 schelvis, 45 haring. 30 wijting, 45 gul en kabeljauw. 15 koolvis, 320 radio, 10 diversen en 30 stijve kabeljauwen; de VI. 84 Jan Senior met 1050 makreel, 5 wijting en 20 koolvis; de VI 121 met 1025 makreel. 7 haai. 3 koolvis, 12 wijting, 10 gul en kabeljauw en 35 stijve kabeljau wen; de Thorina IJm 33 met een vangst van 130 schelvis, 470 haring, 40 makreel, 40 wijting, 10 gul en kabeljauw, 100 radio, 10 diversen, 10 stijve kabeljauwen en 290 kleine kistjes haring. De markt Behalve de makreelprijzen daalden ook de prijzen voor schelvis. Grote schel vis noteerde gisteren f 55 tot f 42. groot middel f 55 tot f 42. kleinmiddel f 47 tot f40. pennen f 52 tot f 40 en braad f 31 tot f 25 per kist van 50 kilo. De haring- prijs was goed. Verse haring noteerde f 20 tot f 17.50 per kist van 50 kilo. Gebroken reis Dc tweede pechvogel van deze week was de treiler Sch 261 van de rederij Vrolijk te IJmuiden. Het schip kwam gisteren aan de markt met slechts 115 kisten verse vis aan boord. De Sch 261 moest zijn reis wegens een defect aan de motor afbreken. Op zee De berichten van om de noord zijn nog steeds in mineur gesteld. Tussen 58 en graden noorderbreedte wordt nog niet gevist. Het weer is er te slecht. Tussen 57 en 58 noorderbreedte is het eer iets beter. Daar hebben de schepen drie a vier trekken kunnen doen. die 100 tot 120 manden haring, makreel, schelvis en kabeljauw opleverden. De Golfstroom Kw 4 deed een trek van 30 manden, de Toronto een trek van 30 manden en de Medan IJm 57 eveneens een trek van 30 manden diversen. Het is niet duidelijk wat er nu eigen lijk in de Ierse Zee gebeurt. De radiobe richten van de Nederlandse schepen, die bij tijd en wijle doorkomen, maken ook melding van slecht weer. maar de thuis- stomende schepen hebben allen veel ma kreel aan boord. De mogelijkheid bestaat uiteraard, dat dit niet altijd eigen vangst betreft, maar in Ierse havens gekochte makreel Hoge haringprijzen In september 1960 zUn dc prijzen voor gezouten haring belangrijk hoger ge weest dan in september 1959. Dat blijkt uit het verslag over deze maand. In de groep drijfnetharing noteerden de maatjes f 30,50 tot f 76 'f 28.10 tot f36,20), volle haring f 30,70 tot f 64 (f28.60 tot f 45.20). ijle haring f 20.60 tot 30 (f 19 tot f 29,90, steurharing f 18 tot f 52,80 (f 17.50 tot f 36.80) per kantje. In de groep treilnetharing noteerde de maatjesharing f 36 tot f 154 (f 33.20 tot f 125), volle haring f 30 tot f 204 (f 28,4(5 tot f 87). ijle haring f 25.40 totf 48 (f 2' tot f 33,40» en steurharing f 23,40 tot £70 (f 17,50 tot f 57) per kantje. woubriigge Benoemingen Door de commissie van toezicht op de woningbouw en de gemeentewerken in de gemeenten Woubrugge en Koude kerk aan den Rijn zijn benoemd tot tech- nlsch-ambtenaar-B en opzichter-tekenaar de heren J. M. Laffia te 't Harde (ge meente Doornspijk) en A. L. Louwerse te Alphen aan den Rijn. NOORDWUKERHOUT Propaganda voor eigen reddingsbrigade In de zaal van hotel Van der Geest hield de NoordwiJkse Reddingsbrigade dinsdag een propaganda-avond om te ko men tot aanwerving van brigade-leden uit het dorp. De voorzitter van de bri gade, de heer J. Verloop, vertelde de niet zo talrUk opgekomen belangstellenden van de noodzaak te komen tot versterking van het ledenkorps met sportieve man nen en vrouwen. Naast de post aan het strand ln Noord- wijk aan Zee moet de brigade thans ook posten bezetten aan de Duindamse slag en de Langevelder slag. Het bezoek van badgasten aan die slagen neemt zo toe. dat op zijn minst de posten daar op zater dagmiddagen en zondagen volledig moe ten zijn bezet. En als de toegangswegen naar die slagen binnenkort zullen zijn verbeterd zal de toeloop nog groter wor den. En is het dan niet billijk, dat ook de Noordwijkerhoutse Inwoners aan het werk van de reddingsbrigade deelnemen? Burgemeester P. M. E. van der Weijden beantwoordde die vraag onomwonden bevestigend. Wij in Noordwijkerhout, zo zei de burgemeester, hebben zonder meer de plicht ons aandeel in dit werk te leve ren. Wij hebben herhaaldelijk betoogd, dat het ons recht is een uitweg naar zee, en dan een goede uitweg te hebben. Wij genieten nu en zullen in de toekomst nog meer de revenuen daarvan genieten. Wel. dan is het zonder meer onze plicht mede te werken aan het veilig houden van die stranden. En dat kan het beste door lid te worden van de NoordwiJkse Reddingsbrigade en het werk van die brigade financieel te steunen. Na een kort inleidend woord van de heer Vos van de Koninklijke Nederlandse bond tot het redden van drenkelingen vertoonde de 80-jarlge, nog zeer vitale propagandist van de bond. de heer Schmidt, enkele films, die het werk van de brigades langs de kust en de rivieren, alsmede de hulpmiddelen daarbij lieten zien en waarbij de heer Schmidt in en thousiaste bewoordingen toelichting gaf. Een laatste opwekking van de lieer Verloop om dit werk in Noordwijkerhout te propageren, vormde het einde van deze eerste propaganda-avond van de red dingsbrigade in Noordwijkerhout, terwijl soortgelijke avonden nog zullen worden gehouden in Lisse en Hillegom. St. Nlcolaas komt Op uitnodiging van de Noordwijker houtse middenstand zal St, Nicolaas za terdag 19 november een bezoek aan he* dorp brengen. De kindervriend zal die dag 's middags twee uur arriveren bij de grens der gèmeente aan de Piet Gijzen- brug, waar Piet (zonder GIJzenbrug) met de witte schimmel zijn baas zal opwach ten. Daar voegen ook de andere vier Pieten zich bij het gezelschap en ne flink gestrooid te hebben om het pad naar het kinderhart te effenen, gaat de stoet, voor- afgegaan door de muziekkapel van „St. Jeanne d'Arc" via de Vlashoven, Kerk straat, Havenstraat, Dorpsstraat en He> renweg naar het raadhuis, waar de Sint door burgemeester P. M. M. van der Weijden zal worden welkom geheten. Daar zal de muziekvereniging De Harpe Davids enkele Sinterklaasliedjes spelen om de stemming zo nodig te verhogen. Alle kinderen van het dorp worden bij de feestelijke ontvangst op het bordes van het gemeentehuis uitgenodigd. Dan zal St. Nlcolaas zijn tocht door het dorp voortzetten langs de route; Raad huis, Herenweg, Koninginneweg, Viaduct- weg, Hoogstr., Kortenbachstr., Dorpsstr., Viaductweg, Hoogstr., Havendwarsstraat, Schoolstr., Herenweg naar de Brink waar de zwarte pleten nog eens flink zullen strooien uit de enorme voorraden, die de Sint hiervoor in Noordwijkerhout heeft doen aanleggen. Opening nieuwe kapsalon De heer W. Hagen heeft ih het souter rain van het flatgebouw aan de vikduct- weg een filiaal geopend ven zijn kapsa lon in Lisse. De behoorlijke grote ruimte heeft door aankleding en vooral door moderne installatie een doelmatige be stemming gekregen, waardoor deze salon een werkelijke aanwinst voor de Noord wijkerhoutse middenstand ls geworden, Ter introductie heeft de heer Hagen op de vooravond van de opening ln de zaal van café De Zwaan een kapshow gegeven, waar werd getoond hoe volgens de nieuwste methoden wordt gekapt. Tijdens de show toonden de manne quins dameskleding van de fa. De Haas, terwijl de heer C. van den Berg-Smit diverse werkstukjes op het gebied van het bloemschikken liet zien. Burgerlijke stand Geboren; Johan, z v P J van den Berg en C C van der Ploeg; Aloysius M z v T A Q Warmerdam, wed vHMPJ van Haaster; Adriana M C, <1 v J J Heems kerk en A C Smit. Getrouwd: L J de Haas en J M Roden burg; A F C Duivenvoorden en C A J van Dijk. noordwijk Poitzegelverïamelaars bijeen In De Zeeleeuw vergaderde gister avond de afdeling Noordwijk van Phila- telica, onder leiding van de heer W. Beupkers. Medegedeeld werd. dat dinsdag 13 december aanstaande, feestelijke jaarvergadering zal worden gehouden. De heren A. Noordergraaf en G. J. Roos werden met de organisatie van deze avond belast. De heer Noordergraaf deelde als leider van de jeugdclub mede. dat deze club In financiële moeilijkhe den verkeert. Besloten werd ,dat uit de kas van de „.grote" vereniging zal worden bijge sprongen. De heer S. A. van den Oever had weer een zeer riglnele prijsvraag samengesteld. waarop de aanwezigen Intens moesten blokken. Ten slotte kwamen als prijswinnaars uit de bus de heren G. J. van Houten, C. Geerling, G. van Gijlswijk, H. Krij ger en A. Duindam. De heer Van den Oever ontving een aandeken. Vervol gens werd een zeer interessante velling gehouden, door veilingmeester Th. Beur se. waarbij diverse kavels van eige,naar verwisselden, Ook was er de gebruikelijke verloting en bij de rondvraag kwamen nog diver se zaken ter sprake. Hierna was er nog gelegenheid tot onderling rullen. katwijk aan zee Hoog en laag water Donderdag: hoog water 1.46 en 14.01 uur, laag water 9.56 en 22.09 uur. alphen aan den rijn Bekerfinale voor ATTC-junioren Zaterdagmiddag heeft ATTC A defini tief de beker voor zich opgeëist in de finale tegen DHC A. Na ongeslagen hun poule te zijn doorgekomen, wonnen zij achtereenvolgens de kwartfinale en de halve finale met 9—0 van resp. Treffers B en Salamanders D en zo werd in Delft de finale gespeeld tegen DHC A. DHC A had de halve finale van Wilhelmus A slechts met 54 gewonnen en op de cij fers afgaande, zou ATTC een ruime over winning moeten halen. Inderdaad is men hierin geslaagd: 8—1. De onderlinge uit slagen konden echter vaak met de mees te moeite pas in de derde game in ATTC's voordeel worden beslist. Zo wer- den de wedstrijden spannender, dan de uitslag doet vermoeden. Schouten begon tegen DHC's beste spe ler Van der Broek met een minimale zege: 2119, 1921 en 1921. Baerveldt had minder moeite met Van Gemert: 11—21 en 2022, maar Heemskerk, die niet in zijn beste vorm speelde, had weer drie games nodig om Meyer te kloppen: 3e game 21—23. Dat betekende dus een duurbevochten 30 voorsprong, hetgeen de basis betekende voor de over winning. Schouten maakte er 40 van door een 3-games zege op Van Gemert, waarna Heemskerk het enige verlies leed, zo later zou blijken. Van der Broek bracht deze eer op zijn naam. De rustig spe lende Baerveldt maakte toen aan alle onzekerheid een eind door een 2-games zege op Meyer: 51, waarna de laatste partijen niet meer van belang waren. Mede daardoor liep ATTC nog uit tot 8—1. Aanvoeder Schouten on'ving de wis selbeker uit handen van de voorzitter van de afdeling Den Haag, de heer Harkx. Zaterdag begint de competitie voor de junioren. ATTC 1 start in de le klasse, naar aanleiding van de goede resultaten, behaald in de bekerwedstrijden en in vriendschappelijke wedstrijden. ATTC 2 verloor in de afgelopen week tweemaal. Beide malen behaalden De Graaf, C. Ver heul en Leijnse ieder één overwinning en werden enkele partijen op het nip pertje in drie games verloren. Beide uit slagen, zowel tegen WIBO 6 als Netbal 2, waren 3—7. ATTC 4 won de belangrijke ontmoe ting tegen Sett 3 met 6—4. Mej. T. Ver heul had beslist pech en won daardoor geen enkele set. J. v. d. Boom toonde echter zijn goede vorm door drie royale overwinningen. C. Verkerk voegde er twee aan toe en samen wonnen zij het dubbelspel. De wedstrijd TSB 6ATTC 5 werd uitgesteld. Programma: 17-11: ATTC 1DHC 1 en ATTC 3—Slagvaardig 2; 19-11: TSB 4— ATTC 4. ATTC 5FSA 5, Baronie 1— ATTC 1 (jun.), ATTC 2-Baronie 4 (jun.) en ATTC 3—Baronie 3 (jun.); 22-11 DDC 4—ATTC 1 en TSC 2—ATTC 3. Het valt niet mee over de film Orfeu Negro zodanig te schrijven, dat men werkelijk een indruk krijgt van het karakter van deze merkwaardige rolprent. Het best wordt deze verfilming van een Braziliaans carnavals feest misschien getypeerd door te stellen, dat het zien ervan een belevenis is. Het is. een film zoals men er slechts zelden één vindt, vol van eigen aardigheden. In de eerste plaats is daar de orgie van geluiden, die vrijwel onafgebroken de bioscoopzaal vult en die een onverbrekelijke eenheid met het beeld vormt. De geladen muziek, deze werveling van opwindende klan ken is een machtige ondersteuning van de sfeer, die door de filmbeelden reeds zo voortreffelijk in het leven wordt geroepen Voort® is daar de massa-regie van Mar cel Camus, die niet een massa-regie is, zoals in sommige films is te zien, waar door het woord min of meer een ongun stige betekenis heeft gekregen. Hier zijn honderden mensen op de been, wier op treden zo onmiskenbaar echt ls, zo na tuurlijk, dat er ogenblikken zijn, waarop men vergeet met een filmspel te doen hebben. Ja, dit is een van de belangrijk ste kenmerken van Orfeu Negro, dat het alles zo reëel is, dat men met ..levende" mensen heeft te maken. Overweldigend ls de vreugde van deze merendeels armelijke lieden. De blijd schap straalt uit hun hele wezen. Dit is feestvieren, zoals wij het niet kennen. De pure levensvreugd stelt het lichaam ln beweging, het leven ls één grote dans. onvoorstelbaar en onnavolgbaar. En la ter is de droefheid even Intens, evên allesomvattend. Het verhaal is een variatie op de al oude geschiedenis van Orpheus en Eury- dice. Een zwart meisje vlucht uit haar dorp weg uit angst voor een haar achter- hazerswovde Schaaknieuws Voor de onderlinge competitie werden weer enige wedstrijden gespeeld. L. v. Gorkum boekte een goed resultaat door van N. v. d. Bosch te winnen. Jac. v. d. Haven kwam ditmaal tot winst en daar was Joh. de Groot het slachtoffer van. P. C. Helmus raakte door een onregel matige opening 2 pionnen achter en dat was voor W. v. Ofwegen voldoende om te winnen. De partijen tussen Joh. de Groot en J. v. d. Haven en tussen M. J. Ravensberg en Jac. Vos werden afgebro ken. Jac. Vos staat iets gunstiger. Gede tailleerde uitslagen: J. v. d. Haven-Joh. de Groot 10, L. v. Gorkum-N. v. d. Bosch 1—0, W. v Ofwegen-P, C. Helmus 1—0, Joh. de Groot-J. v. d. Haven x—x, M. S. Ravensberg-J. A. Vos x—x. Arjol Voor de Arjos hoopt donderdagavond om 7.30 uur in de consistorie der Geref. Kerk te spreken de heer C. Bogaards, over het onderwerp: Gewetens- en con- scientiévrijheid. Ook niet-leden zijn har telijk welkom. Mannenvercniging Hedenavond om 7.30 uur vergadert do Geref. Mannenvereniging in de kerke- raadskamer. benthUizen Dankdag voor het gewas De jaarlijkse dankdag voor het gewas van de Gereformeerde Gemeente wordt morgen gehouden. De diensten, die wor den geleid door de consulent ds. L. Rijk- Sen van Rotterdam, beginnen om 10 uur. half 3 cn half 7. 's Middags zal de H. doop worden bediend. Middenstanders sluiten In verband met de dankdag van do Gereformeerde Gemeente zullen de vol gende middenstanders donderdag de ge hele dag sluiten: J. Verheul, C. v. d. Knijff, G. Pos, weduwe C. van den Dool, Jac. Vos en weduwe P. Oudesluys. De kapperszaak van de firma Qualm zal ook gesloten zijn, terwijl melkhandel A. Qualm niet zal bezorgen. NIEllWfEEN Beroep aangenomen Kandidaat A. S. Klilsener te Delft heeft het beroep van de Hervormde Gemeente aangenomen. Hij hoopt 3 december in het huwelijk te treden en 18 december zijn intrede te doen in Nieuwveen. volgende man. Bij haar nicht in de car- navalsstad vindt zij een gastvrij onderko men en tevens de Jongen van haar hart. De film wordt ontroerend en poëtisch als hij de ontluikende liefde in beeld brengt, een liefde, die een uitermate tra gisch einde heeft. Belde geliefden, Or pheus en Eurydice worden vermoord... Afgezien van een enkel minder geslaagd gedeelte ls Orfeu en Negro een over rompelende film, een kunstwerk. De mooie kleuren, het bonte Braziliaanse leven, het obsederende ritme van de mu ziek. het geheimzinnige van de magie, het is alles zeer ongewoon. Orfeu Negro is een feest en een tragedie tegelijk. De film draaide gisteravond in het Nuts- gebouw voor de Filmclub. Donderdag volgt een hervertoning. In het gebouw van de speeltuin Vreugde-Oord vergaderde gisteravond de afdeling Alphen aan den Rijn van Tuinbouw en Plantkunde. De avond i stond onder leiding van de heer H. Al- tona. Door de heer Dubois werd een verslag uitgebracht van de te Utrecht gehouden algemene vergadering. De voorzitter sneed opnieuw het punt: Keuring van voortuinen in het komen de jaar aan, Er zijn aan deze zaak nogal wat kosten verbonden, maar daar het hier een streven betreft het aanzien van de gemeente te verfraaien, hoopt men op gemeentelijke subsidie. Men zal nu tot vórming van een commissie moe ten komen, die de plannen gaat uitwer ken en de burgerij moet opwekken tot deelneming. De beoordeling zal niet naar vaktechnische maatstaven geschie den. Het wórdt meer een leken keuring. Door de heer H. Walet werden twee films gedraald; Het tovervierkant en Uw tuin, uw trots. Vooral de eerste, voor eeh deel opgenomen in Boskoop, was een fraaie kleuren-geluidsfilm. Na de films heeft men zich enige tijd nog beziggehouden met het maken van bloembakjes, waarvoor men zelf mate riaal had meegebracht. D.E.S-dames wonnen weer Het eerste damesteam van de volley- i balclub D.E.S.. dat de vorige competitie zo zwak inzette, heeft nu blijkbaar grote plannen. Want ook de thuiswedstrijd i tegen Professorenwljk 3 werd gewonnen 1 met 3—0. Dat het spel op behoorlijk peil stond blijkt wel uit het feit, dat de wed strijd drie kwartier duurde. Het vrij talrijke publiek (er is ook ln dit op- zicht groeiende belangstelling) leefde spontaan mee. Mannenkoor opgericht Nadat hierover enkele malen was ver- gaderd, is het dan gisteravond in de 1 kantine van N. Samsom N.V. gekomen tot de oprichting van een mannenkoor. In het voorlopige bestuur wei-den ge kozen de heren Ph. Dljs, R. Ederveen, J. A. Jongejan, H. Sprokkerieft en P. 1 Zuidam. Zij zullen de functies onder- i ling verdelen. Als de leden elkaar be ter hebben leren kennen, hoopt men een definitief bestuur te kiezen. Daar In dustriekoor een begrenzing inhoudt, be sloot men het koor de naam mannen- kóor Excelsior te geven. De heer S. Kok te Hazerswoude zal als dirigent optreden. Het is te hopen, det dit koor een lan ger leven beschoren zal zijn dan zijn voorgangers en dat het een plaats van betekenis zal gaan innemen in ons plaatselijk culturele leven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4