Inspirerende dans van Russische gasten Agenda voor Leiden Gezellig diner-cabaret in Hillegoms Treslong GEMEENTE LEIDEN iiziging Leidse Wij gemeentegrenzen Giselle en Four Temperaments Leidse toonkunsterfaars gaven concert van hedendaagse Nederlandse muziek BENDER Hoogewoerd 90, Leiden - fel. 20097 Stichting voor chr. nazorg Leiden e.o. Fries toneel in Leiden Wintersportavond in foyer van Leidse gehoorzaal Plattclands vrouwen hadden wijnmiddag NIEUWE LEIDSCHE COURANT I WOENSDAG 16 NOVEMBER 1960 Woensdag: Jelgersma-Wiiiiek, 11-8 uur: Bazaar van door patiënten vervaardigde werkstuk ken. Stadhuis, 8 uur: Begrotingsraad. Antoniusclubhuis, 8 uur: Chr. toneel groep De Timdelerclub met Maggy van de ouwe Doe. Snouck Hurgronjehuis, Rapenburg 61, 8 uur: Dr. Jozef Janssen over De Water wolf bedreigt Egyptische tempels, voor K. en O. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum Daar moet je een vrouw voor zijn, door Terence Dudley. De Turk, 8 uur; Tuinbouw en Plant kunde. Lakenhal, 8 uur: LAK, Spaanse koor San Tomas Aquinas met oude Spaanse madrigalen. Logegebouw, 8 uur: De Natuurvriend. Baptistenkerk, Oude Rijn, 8 uur: Ma- ranatha-samenkomst, ds. M. de Jong, En schede, over De leeuw en het Lam. Donderdag Jelgersmakliniek, 8-10 uur: Bazaar van door patiënten vervaardigde werkstuk ken. Stadhuis, 2 en 8 uur: Begrotingsraad. Rehoboth, 11-12.30, 2.30-5.30 en 7-9.30 U.; Verkoopdag handwerkclub Veren, voor Vrijzinnig Hervormden. Casino-tiheater, 7 uur: K. en O.-film van de maand: Een ter dood veroor deelde ontsnapt, van Robert Bresson; 9.19* uur; Voorstelling voor bedrijfsjeugd. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum m. Daar moet je een vrouw voor zijn, door Terence Dudley. Prytaneumzolder, 12.15 uur: LAK, Zol- dertoneeL Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie Or- kesL Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek, prof. dr. G. L. van Niftrik over Is er nog ruimte voor individua liteit? Academie, 4.16 uur: Herdenking 15-ja- rig bestaan Vereniging wetenschappe lijke staf derde lustrum Pro Ci vita te; sprekers dr. T. J. IJzerman en prof. mr. J. F. Glastra van Loon. Baptistenkerk, Oude Rijn, 8 uur: Mara, natha-samerakomst, ds. M. de Jong, En schede, over De leeuw en het Lam. Vrijdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Concert Mij. voor Toonkunst m.m.v. Maureen Forres ter, alt. Academie, 4.15 uur: Inauguratie I. Sam- kalden, gewoon hoogleraar in faculteit der rechtsgeleerdheid. Geref. jeugdhuis, 8 uur: Ledenveren. Ned. Christen Vrouwenbond Leiden-Cen- trum, R. Kramer over Gezag en vrijheid van onze kinderen. Stadhuis, 2 en 8 uur; Begrotingsraad. Rehoboth, 2.30-5.30 en 7-9 30 uur: Ver- koopdag handwerkclub veren, voor vrij zinnig Hervormden. 't Boshuig, 8 uur: Ned. Christenvrou wenbond Leiden-Zuidwest, J. C. Bouw meester over Katoen. Pieterskerk, 7.15-7.50 uur: Avondgebed. Showroom A. Zwart, Hooigracht 18, 3-5 uur: Receptie t.g.v. zilveren jubileum. Schouwburg, 2.30 en 7.30 uur. Arena met Spel der Vergissingen, van William Sha kespeare, voor leerlingen laagste klassen v.h.m.o. Zaterdag Rijksmuseum van Oudheden, 230 uur: K. en O.-excursie naar Panorama der prehistorie. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met Daar moet je een vrouw voor .zijn, door Terence Dudley. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Feestavond De Royalisten met revuegezelschap o.l.v. Gerard Walden. Apotheken Geopend apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Anna Lu- casta, de havenmeid (14 jaar); donder dag: K. en O.-voorstelling. Lido <2.30, 7 en 9.15 uur): The purple gang (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Freddy und die Melodie der Nacht (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Het spook huis op de heuvel (18 jaar); donderdag: De zelfkant van Montmartre (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Wilde aardbeien (18 jaar). Trianon <2.30, 7 en 9.15 uur): On the beach (14 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, grafiek vao Cttris en Lau rent van der Windt (toi 6 december). Lakenhal, schilderijen uit inzendingen voor de Wedgwoodprijs 1960 (tot 28 no vember). Musea, Instituten, leeszalen e.i. Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28, Panorama der prehistorie (tot 15 december). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ruan- da-Urundi. (tot 31 oktober). De Waag, 2.30—5.30 uur: Ras op onze jeugd (t.m. woensdag 26 oktober, ma., di. en wo. ook 710 uur n.m.). inlichtingen kantoor V.V.V., Steenstr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Archeologisch Instituut, Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en ultleeD- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Academisch-Historisch museum Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 toi half 1. uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest- huislaan 7: eLke dag geopend van 10—5 u Pilgnmfathers-huisje, Boiaotkade 2. elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elkt dag geopend van 8.30 tot 12 30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Jeugdbiblitheek. leeszalen en bibüo- theek Reuvens. Plantage 6: maandag dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u woensdag en zaterdag van 12 tot 4 30 u er. vrijdag (speciaal voor de grotere Jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avond» Coöp. Raiffeisenbank Leiden-Oegstgeest T5UIM achthonderd leden van de Coöp. Raiffeisenbank LeidenOegsgeest hebben gisteravond in Treslong gedeeld in de feestvreugde ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan van de bank. In de grote zaal stonden lange tafels aangericht waaraan allen een plaatsje konden vinden. Terwijl exquise spijzen konden bezinken, trad een keur van artiesten op om de feestvreugde te verhogen. In zijn welkomstwoord richtte de voor zitter van de jubileumcommissie, de heer B. van Vliet Czn, zich in het bijzonder tot vier van de vijf oprichters van de bank, die nog kras genoeg waren om de ze avond bij te wonen. „Wij presenteren ons als de potverteerders van wat u bent begonnen", zij hij. ,.In die itijd was de oprichting van'de bank een bittere noodc zaak, en het viel niet mee het- eenmaal begonnen werk vol te houden. U bent een steun geweest voor de generatie die er nu van profiteert". Als tastbaar bewijs van dank overhan digde de heer Van Vliet aan deze vier oprichters een extra srteuntje in de vorm van een wandelstok, voorzien van een zilveren inscriptie. De heren A. Bloemen- daal. 76 jaar oud, M. du Prie, '77 jaar, C. van Vliet, 81 jaar en J. L. Springer, 82 jaar, werden met deze stok verblijd. De vijfde oprichter, de 95-jarige heer P. Stuifzand kon in verband met zijn ho ge leeftijd niet aanwezig zijn, maar hij zal zijn wandelstok alsnog ontvangen. Muzikaal Een keur van artiesten zette luister bij aan dit diner. Joop,da Leur en de zijnen namen het muzikale gedeelte voor hun rekening. Internationale goocheltoeren werden verricht door The Stefani's. Een bijzondere noot in dat programma was de muzikale clown Rexis, die in zijn genre werk levert van grote allure. De popu laire tv-parodist Bueno de Mesquita *had groot succes met zijn Eurovisieshow, een heerlijk dwaas allegaartje dat een gede gen studie verraadde en een groot talent voor mime en parodie. Hoe knap zo'n Fa. Verhoog recipieerde Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van kantoorboekhandel fa. Ver hoog aan de Haarlemmerstraat reci pieerden gistermiddag de heren A. D. en C. D. A. Verhoog. Vele coHega's. vrienden en bekenden kwamen hun ge lukwensen aanbieden en lieten die vaak vergezeld gaan van fraaie geschenken. Onder de aanwezigen zagen wij de heer S. Menken, wethouder van sociale za ken. De vele bloemstukken waren er stille getuigen van dat in 50 jaren niet alleen een zaak van naam werd opgebouwd, doch dat ook waardering en respect daar gelijke tred mee hebben gehouden. Officiële publicatie ONTEIGENING De Burgemeester van Leiden brengt ter voldoening aan het bepaalde bij ar tikel 84 der Onteigeningswet ter open bare kennis, dat met ingang van 17 no vember 1960, gedurende 21 dagen ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken, kamer 111, voor een ieder ter inzage is nedergelegd een besluit van dc Gemeenteraad d.d. 7 november 1960. tut onteigening ten name van de ge meente Leiden -in het belang der volks huisvesting, ingevolge het bepaalde bij artikel 77. eerste lid, onder 4. der Ont eigeningswet, van eigendommen, welke zijn gelegen in de Bos- en Gasthuispol der en begrepen in het partiële uitbrei dingsplan „Leiden-zuidwest", herziening 1959. zulks overeenkomstig het bij dit besluit behorende grondplan en verdere bescheiden, als genoemd in artikel 80, tweede lid, van meergenoemde wet. Leiden, 16 november 1960. De Burgemeester voornoemd, F H. VAN KINSCHOT. Geologisch en mi nera logisch museum Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 lot 12 en van 2 tot 4 uur Gravensteen. Pieterskerkhof 6. Juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur (liefst lm de vakanties), concierge: Kolf- makersteeg 16a Rijksmuseum voor Volkenkunde, tot 15 oktober: expositie over Ruanda Urundi. .agelijks geopend van 10 tot 5 uur). Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling geopend vail half tien tot half 5 op zaterdag tot 5 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straai 27 maandag en woensdag van 1 lot 5 30 en van 7 tot 9 uur. dinsdag er, donderdag van 1 Cot i 30 uur, vrijdag van 10 tot 5 30 en van 7 tot 9 uur. programma-onderdeel in feite wel ia, zul len misschien niet alle aanwezigen heb ben beseft. Het zeer populaire genre werd deze avond beoefend door Annie de Reuver, radio-zangeres, die er slag van heeft een hele zaal aan stembandoefeningen te la ten deelnemen. Charles Aerts als haar mannelijke tegenhanger deed daar nog een schepje bovenop. Conferencier An- dré Meurs had zijn aloude moppenbrom mei meegesjouwd en blijkens de reacties In de zaal deden de oudjes het nog best, Tot na middernacht is het gezelschap genoeglijk bijeen geweest. Deze feest avond heeft ten volle aan zijn doel be antwoord. Het is een mooi feest gewor den van de gouden bank. Vol moed gaan de 'leden verder naar de volgende mijl paal. Dat de coöperatie moge groeien en bloeien E.H.B.O.-wedstrijden in Leiden Gisteravond1 werden in het Logege bouw aan de Steens^huur onder auspi ciën. van de E.H.BO.-raad de jaar lijkse E.H.B.O.-wedstrijden gehouden voor de bij deze raad aangesloten ver enigingen. De vice-voorzitter, de heer J. Slegtenhorst, heette de talrijke aan wezigen welkom, in het bijzonder de artsen, die zich bereid hadden verklaard als jurylid te fungeren. Hierna kregen de wedstrijdploegen ge. legenheid te demonstreren. Bij de beoor deling hadden de dokters J. G. Bazuin, J. Sollewijn Gelpe, J. Hamming, P. Kerkhof, J. van Hoorn en W. Kortmann, geen gemakkelijke taak, doordat de pres taties niet zo ver uiteen liepen. Er werd over het algemeen goed gewerkt. De uitslagen; afd. Senioren (maximum aantal punten 205). commandante) maxi mum 80 punten, wisselbeker en ïste prijs (medaille), afd. Leiden (180 punten), commandant L. F. Gieles (59 punten); 2de prijs (medaille), afd. Oegstgeest (168 punten), commandant H. Sleet (77 pun ten); 3de prijs (medaille) Peerke Don ders (147 punten), commandant J. Vrou wen velder (66 punten); 4de prijs (me daille) Eerste Leidse E.H.B.O.-brigade (143 punten), commandant J. den Hoed (67 punten). Commandantsprijs (medail le), H. Sleet (77 punten). Afd. Junioren (maximum 150 punten, commandant(e) maximum 60 punten): wisselzuil en ie prijs (medaille) Peer ke Donders (147 punten), commandante mej. Van Belkum (50 punten); 2de prijs (medaille) afd. Oegstgeest (141 punten), commandante mej. Buyter (52 punten); 3de prijs (medaille) afd. Leiden (117 punten), commandant J. Bokern (36 punten). Commandantsprijs: mej, Buyter (52 punten). (van onze parlementsredactle) Minister Toxopeus bereidt momenteel een wetsontwerp voor, dat een wijzi ging van de gemeentelijke indeling binnen de Leidse agglomeratie (Leiden en omliggende gemeenten) beoogt. De minister schrijft dit in zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de be groting van binnenlandse zaken voor 1961 ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 15 november, Rijksuniversiteit Geslaagd voor het kand. ex. Duitse taai en letterkunde: de heer F G van Loon te Rijswijk: voor het kand. cx. F wis- en tuurkunde: de heren M C Planje te Leiden, W W Sanders te Voorschoten. M S A Vrij land te Leiden, S O Warnaar te Leiden er D A de Bie te Vlaardingen: voor het kand ex. K' wis- en natuurkunde: dc heren W E Bernadina te Leiden en J Walraven te Leiden: voor het kand. ex. K wis- en (uurkunde: de heer J G A M Saraber te Leiden: voor het kand. ex. A wis- er natuurkunde: dc heer C van Duin te Lei den; voor het kand. ex. D" wi6- en natuur kunde: de heer B Landheer te Leiden: het kand. ex. H wis- en naluurkunde: de heer P A C de Ruiter te Leiden; voor he( doei. ex. wiskunde: mej. A Hakkenberg te Leiden. Vijf oprichters van de Coöp. Raiffeisenbank LeidenOegst geest zijn nog in leven; vier wa ren gisteravond op hét feest in Hillegom aanwezig en werden verblijd met eenwandelstok. V.l.n.r. A. Bloemendaal (76), J. L. Springer (82), M. du Prie (77) en C. van Vliet (81 jaar). Foto N. van der Horst Herdenking in Academie Op donderdag 17 november om kwart over vier zal in het Groot Auditorium van de Leidse universiteit de herdenking plaats hebben van het 15-jarig bestaan van de Vereniging van leden van de Wetenschappelijke Staf, gecombineerd met de viering van het derde lustrum feest der stichting Pro Civitate. Sprekers zijn dr. T. J. IJzerman en prof. mr. J. F. Glastra van Loon. \LS DE BERGEN zelf niet naar Mohammed komen, wat zal dan een gewoon mens mopperen als hij naar de bergen moet? Dus trokken, on der de veilige hoede van K. en O. vele stadgenoten per trein of eigen ge legenheid tiaar Den Haag om het Nederlands Ballet een opvoering te zien geven uau „GiseUe". Het is eigenlijk het ballet van de Russische gasten Raissa Stroutchkova en Youri Zjdanov. Dat is niet vreemd en behoeft nie mand te verwonderen. De „Giselle" is het uit de romantische periode stammend ballet, dat de tijd heeft weerstaan, zonder zich zelf te over leven. Hoe dat komt? Niet door de mu ziek, die is waarlijk niet zo, dat ze klas siek zou moeten worden. Ook het ver haal van Giselle niet. De romantiek van twee gelieven, een prins en een dorps meisje, die verliefd zijn op elkaar, maar welke liefde toch geen uitzicht heeft. Dit breekt Giselle's hart. Ze verliest haar verstand en sterft. Het volksgeloof zegt. dat ze nu bij de Willis komt, in het rijk der bosgeesten. Haar geliefde. Albrecht, prins van Silezië, zoekt en vindt haar daar. De koningin der Willis dreigt hem dansend de dood in te drijven. Bij het kruis op het graf van Giselle vindt hij veiligheid. Doch hij laat het kruis los en komt zo weer in de macht van de wrede koningin. Op het goede moment komt er uitkomst. De zon rijst boven di kimAlbrecht blijft als een gebroken man achter. Het verhaal is zo boordevol roman tiek, dat het met een verkeerd ac cent, een beetje te veel hier en daar, een melodramatisch geval wordt. Doch telkens zijn er goede dansers en danseressen gevonden, kunste naars, die varend op het zuivere kompas van hun kunstenaarsschap het scheepje tussen Scylla en Cha- rybdis hebben doorgeloodst. Suggestief Voor iedere groep, die dit ballet wil dansen, is het zaak voor Giselle en Al brecht twee mensen te vinden, die bij machte zijn de menselijkheid die in deze figuren zit, in hun dans waar te maken. Welnu de Russische gasten, die Sonia Gaskell ^ïiervoor heeft kunnen aantrek- Tanige jaren geleden organiseerde de Leidse afdeling van de Kon. Ned Toonkunstenaars-Vereniging in de Lakenhal een concert, gegeven door enige leden van de afdeling en geheel gewijd aan werken van Willem Pijper. Dit had zoveel succes, dat besloten werd iets dergelijks elk jaar te doen, om op die wijze bij te dragen tot de verbreiding van hedendaagse Nederlandse muziek. Öok gisteravond bestond er voor het concert in de Grote Pers van het stedelijk museum grote belangstelling; ook de wet houder van onder-wijs de heer Van Schaik was aanwezig. Ditmaal stond het concert tevens onder auspiciën van de Leidse Volksuniversiteit K. en O. In zijn openingswoord kondigde de K.N.T.V.-voorzitter van de afdeling Lei den, Iskar Aribo, aan, dat bij de voor bereidingen gebleken was, dat de heden daagse muziek een groot aantal waarde volle composities telt, zodat de traditie der Lakenhal-avonden nog niet door ondergang wordt bedreigd. Tevens her dacht hij het heengaan van de oud voorzitter Leo Mens die in het Leidse muziekleven zulk een belangrijke rol heeft gespeeld. Dat de Nederlandse muziek een afwis selend programma kan opleveren, be wees deze avond ongetwijfeld, ook al bleef naar ons gevoel de waarde van sommige werken wel achter bij de geest drift waarmee ze werden uitgevoerd. In het algemeen stonden de vertolkingen op een hoog peil. Koos Verheul, fluit en Jan van der Meer, piano, toonden veel virtuositeit in enige Dramatische Noc turnes van Nico Schuyt, naar onze smaak nogal pretentieus werk, terwijl ze terecht veel succes oogstten met een belangwek kende, goed gecomponeerde Sonate 1956 van de jonge componist Louis Andries- sen. De violiste Gerda Bromelow en de pianist Iskar Aribo lieten zich horen in een vlot werkje van Hugo Godron en in een goedklinkend Capriccio van Orthel, beide stukken werden met élan en fraaie toon voorgedra gen. Met veel genoegen hebben we geluis terd naar de sopraan Leny Stevens—Rid derhof, resp. begeleid door Loek Stevens en Iskar Aribo, die ondanks haar be scheiden volume, dank zij een uitsteken de scholing, zuivere intonatie, duidelijkt dictie en grote muzikaliteit veel wist te maken van een drietal Franse liederen van Badings (waarschijnlijk jeugdwerk?) drie moeilijke vocalises van Marius Flot- Burgerlijke stand van van Leiden GEBOREN: Fritz Martin, z v R H Meesters en J H Zwetsloot; Wilhel- mina Catharina Apolonia Maria, d v L H Witteman en C M Kraan; Hendrik Jan Evert, z c J M J Wer- ter en J W M Caspers; Jannetje, d v A F Muller en K Kraijenoord; Jo hanna Catharina Philomena, d v P Bosman en M T Versluis; Cornelia Elsie Davina, d v A D J Slight cn W M C Metselaar; Neeltje, d v P van Nieuwkoop en M Quartel; Francina WiDielmina Hendrika, d v A Vos en E M Aangeenbrug; Jan netje, d v H Lens en J "Brandt; Hubertus Johannes, z v N de Korte en C W van Kooten; Alexandre Charles René, z v L J Malherbe en M W Westhoff. OVERLEDEN: S J de Haan. 69 j. wed van A Serdijn; C H Koppenaal. 67 j, echtgen van A Kerstens; P van Biemen, 72 man; A E Putman, 77 j, vrouw; R T H Buts. 2 d. zoan. Wen Uw kind aan een goede aanslag en een mooie klank. Een kostelijke piano hoeft beslist niet kostbaar te zijn! M of schrijf om onze fo«o-brochure nr 60 A Amsterdam - Arnhem - Breda - Rotterdam huis. interessant werk, twee oud-Neder landse liederen van Hans Schouwman en een tweetal liederen van de Leidse componist P. H. A. Rosenwald. Laatst genoemde liederen behoren stilistisch eerder tot de late 19de eeuw dan tot het heden, doch dank zij een goede voor- dracht maakten ze niettemin een poëtische indruk. Mevrouw Stevens, evenals mevrouw Bromelow, ontvingen fraaie bloemei Uitstekende vertolkingen leverde ook de pianist Henk Briër, die dank zij een zeer geschakeerde en gevoelige aanslag en een knappe beheersing van het instru ment enige op zichzelf vrij onoorspron kelijke stukken van Leo Michielsen aan vaardbaar maakte. Later hoorden we hem in een elegante Passepied van H. Andriessen en in een goed geschreven, sterk geïnspireerde compositie van eigen hand, Capriccio. Met de Sonate van L. Andriessen behoorde dit Capriccio tot de beste specimina van Nederlandse muziek die we deze avond konden beluisteren. De concertgevers mochten bij de toehoor ders een hartelijke bijval oogsten. We hebben ons afgevraagd of het niet verstandig zou zijn voortaan in het pro gramma enige bijzonderheden, hoe kort ook, omtrent componist en ontstaans datum der gespeelde werken op te nemen. Nu bleef vaak enigszins onduidelijk welke relatie tot het heden de diverse composities hadden. Dr. J. van der Veen ken, bezitten de vereiste eigenschappen ten volle. Hun gave techniek gaat sai men een buitengewoon suggestieve pressie. Ze hebben een plastiek die niets te wensen overlaat en een mimiek, die elke gevoelstoestand weerspiegelt. Een danspaar dat in korte tijd de zaal verovert. Daarvan getuigden de open doekjes. Van hun dansen ging ook een stimulerende invloed uit op de an deren. Was in het eerste gedeelte liet corps de ballet niet zo bijzonder, in het tweede gedeelte kreeg het terecht ook een open doekje. Het is niet helen eerlijk over de anderen te schrijven, want tegen zulke mensen als de/e Rus sen moesten ze wel in de minderheid zijn. Voor Alexandra van Rhijn, die in plaats van Leonie Kramer, de rol van dé koningin danste hebben we respect door haar techniek, doch ze is nog zo op geconcentreerd, dat de expressie ei slecht afkomt. Dat er danseressen en dansers in deze groep zijn, die een goede techniek heb ben, werd ook bewezen in het ballet „Four Temperaments" op muziek Paul Hindemith en choreografie Balanchine. Dit ballet kwam in de plaats van het aangekondigde Graduation Ball Wij hebben deze wijziging niet be treurd, omdat we daardoor twee heel verschillende soorten ballet zagen, die niet zo maar te vergelijken zijn omdat ze ook choreografisch uit een heel ver schillende tijd stammen en de stijl gan anders is. Al konden we de choreografie niet overal mooi vinden, de uitbeelding was steeds goed, soepel en vloeiend van lijn. Bij sommige paren was het heffen uitstekend, maar bij enkele was het te log en zwaar, waardoor de illusie van gewichtloosheid verstoord werd. Het corps de ballet was hier ook niet altijd even goed. wat rommelig soms. Doch met Giselle werd alles ruimschoots ver goed, door alle medewerkenden. Het was geen wonder, dat tot slot er een minuten lang durende ovatie kwam, waarin allen deelden, doch in deze eerste plaats de gasten. Ook het Kunstmaand Orkest onder Anton Kersjes, dat de begeleiding ver zorgde, ontkwam niet aan de inspiratie, die van het toneel uitging en dat Raissa Stroutchkova bloemen in de bak wierp was meer dan een vriendelijk gebaar, het was een verdiende hulde. A. C. Bouwman Tot juli 1952 werd de nazorg van dr oud-leerlingen van de Ds. De Wolff- srhool georganiseerd door de commissie Nazorg. De laatste vergadering van deze commissie had plaats in Juli 1952. Hierna werden de werkzaamheden ■ergenomen door een door de Vereni ging voor Christelijk Onderwijs gevorm de Stichting. De bestuursleden van deze Stichting werden benoemd door het be stuur zelf onder goedkeuring van het schoolbestuur. Deze Stichting heeft ech ter op het gebied van de nazorg weinig bereikt. Daar voor een B.L.O.-school een goede nazorgorganisatie van het grootste be lang is voor de oud-leerlingen namen de ouders van de leerlingen van de school geen genoegen met deze gang van zaken. Op initiatief van de oudervereniging ..Philadelphia" werd een nieuwe stich ting opgericht, die tot doel had de belan gen van de gehandicapte kinderen te be hartigen. Deze stichting voerde uitvoeri ge besprekingen met 't bestuur van de Stichting uitgaande van de Vereniging voor Christelijk onderwijs. Dit heeft er toe geleid dat het bestuur van deze Stichting bereid bleek zijn werkzaam heden over te dragen aan de ouders. Hiertoe was nodig dat de statuten van deze Stichting werden gewijzigd. Volgens de gewijzigde statuten wor den vijf bestuursleden aangewezen door het bestuur van de afdeling Leiden en omstreken van de landelijke ouderver eniging „Philadelphia". Eén bestuurslid wordt aangewezen door de Vereniging voor Christelijk Onderwijs. Het bestuur kan verder worden aangevuld tot 12 per sonen. Zo ontlenen wij aan het jaarver slag 1959. In april 1959 kwam een samenwerking tot stand met de andere Protestantse na zorgstichtingen in de Rijnstreek. Met dc Cornelis Musiusstichting en de Dr. Van Voorthuysenstichting had regelmatig overleg plaats. De stichting is aangeslo ten bij het landelijk Protestants-Chris telijk Nazorg-Verband. Onder leiding van de heer A. Huigens werd in het najaar van 1958 begonnen met de avondschool voor oud-leer lingen. De cursus duurde tot Juni 1959. In oktober 1959 begon de cursus weer. Iedere maandag en donderdag werd aan een groep meisjes les gegeven en iedere dinsdag en vrijdag aan een groep jon gens. Met groot genoegen wordt gecon stateerd dat de belangstelling voor dit avondonderwijs steeds toeneemt. Spreekbeurt Morgenavond acht uur hoopt ds. J A. Smink uit Den Haag te spreken in het gebouw Jan Vossensteeg 17. Leidse agglomeratie De minister van binnenlandse zaken deelt in de memorie van antwoord op de begroting voor 1961 mee, dat ten aan zien van de Leidse agglomeratie een wetsontwerp tot wijziging van de ge meentelijke indeling wordt voorbereid. Ballet „Giselle". Gisteren hebben de tn Leiden wo nende Friezen een toneelavond ge had in de grote zaal van de Burcht. Ditmaal waren de Haarlemmers op bezoek. Haarlem is een van de grootste afdelingen en kan bogen op twee toneelgroepen, die ook in kwa litatief opzicht naam hebben ver worven. „Gijsbert Japicx" voerde gisteren op het blijspel „As men seis foarby giet" van de bekende Friese schrijver Schuitemaker. Het is een vrij kort stuk, waarin Schul. temaker zoals men dat van hem gewoon is, een boeiende situatie heeft weten te creëren Met een opmerkelijke snedigheid heeft hij een dialoog opgebouwd die goe de spelers volop gelegenheid geeft de kijkers kostelijk le vermaken en le doen meeleven. De Haarlemmers hebben het stuk voortreffelijk gespeeld Leiden hoopt Haarlem In december een tegenbezoek te brengen. De bijeenkomst stond weer onder lei ding van prof Keuning. Er werd meege deeld, dat het in deze omgeving gekomen is tot de oprichting van een „diel". een federatie rond Den Haag. Dit ..diel" om vat de verenigingen in Den Haag, Leiden. Bodegraven, Gouda en Delft. Na het toncelfituk was er nog voldoen de tijd voor een gezellig onderonsje, iets waarvan de Friezen op hun avonden bii. zonder houden. Het gaat dan ook niet alleen om het programma voor deze bij eenkomsten maar wellicht nog meer om de hernieuwde persoonlijke ontmoeting Zie voor stadsnieuws ook pagina 9 Nadat de voorzitter der Nederlandse Ski-vereniging een inleidend woord had gesproken, waarin hij enkele waardevolle tips voor de watersportlief hebbers had opgenomen, werd in de foyer van de Stadsgehoorzaal gisteren een wintersportavond ingeluid, die door Reisbureau Lissone-Lindeman n.v in samenwerking met de Nederlandse Ski-vereniging en Sporthuis Lanfers was georganiseerd en door veel belangstellenden werd bijgewoond. Een drietal films stond op het pro gramma, waarvan de eerste, „Davos Parse-nn" van Armin Schlosser, een enigs zins verward maar kleurrijk overzicht gaf van het winterse Zwitserland, waar zo- velen een sportieve en prettige vakantie doorbrengen. Vervolgens toonde een viertal manne quins ski- en après-ski mode, welk onder deel van deze avond was verzorgd dooi de firma Lanfer*. Truien, pullovers, vesten en twinsets van wol, Shetland, lamswol en het Neder landse fabrikaat „Mr. Poedel" passeer den in grote getale de revup, evenal9 skibroeken van nylonwolwee'fsel (dat bij zonder waterdicht moet zijn) en hel elas tische Helanca. Jackets, monty-coals, suède jassen en bontjasjes (kort en r bescherming tegen de ergste koude. Van Harris-tweed en wol waren strakke plooirokken vervaardigd voor de uren na het skiën. Bijna alle kleuren waren verwerkt in effen ensembles en jacquard dessins. Bijzonder mooi was een com binatie van effen witte pullover met don kerrood geruite plissé-rok, evenals het geheel van twinset en rok in licht en donkerder bruin. Ook een witte monty coat met gewatteerde voering viel op De schoenen in deze show waren deels geleverd door de firma Hollants te Lei den, het bontwerk was van de firma Van Essen en het kapwerk, dat erg bi) de toeschouwers in de smaak viel. was van Ronny Haas uit Den Haag Pianist was de heer Vermaak. Met een Oostenrijkse film over Salz- burgerland werd na de pauze het pro gramma voortgezet Hierin werden op geestige en overzichtelijke wijze de ge neugten van het prachtige stukje Oosten rijk getoond, dat door vele toeristen Jaar lijks wordt bezocht. Ook hoe skiën wèl en hoe het niet moet. werd grappig uit de doeken gedaan door het moeizame ge- strompel van sen beginneling cn het soepeler bewegen van een gevorderde skiklasse te tonen De laatste rolprent, „Slalom", werd met grote vreugde door de organisatoren van deze avond aangekondigd als zijnde de première voor Europa. Deze Franse produktie, opgenomen in Courchevel. toonde duidelijk de moeilijkheden die aan het z.g. ..wedcln' zijn verbonden. Wanneer men de kunsl eenmaal behoor- II machtig ls, kan men de steilste hel ling afdalen, naar het schijnt zonder eni ge moeite Dat vele zware en inspannende oefeningen aan zoiets voorafgaan, was goed te zien. Al met al is deze wintersportavond, ge tuige het slot applaus, bijzonder naar ge noegen geweest van de vele toeschou- Gisteren was er eon wijnmiddag in Het Gulden Vlies voor de leden van de afde ling Leiden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Dc bereiding van wijn. het gebruik bij diverse gerech ten, het samenstellen van menu's ser- vcertemperaturen, het juiste glas, de wijn als geneesmiddel, kortom er werden in lichtingen gegeven over alles wal een huisvrouw over en in verband met wjjn wenst te weten. Mevrouw N. J. Vermeu len zette alles op interessante wijze uit een. De middag werd verzorgd door de com missie voor collectieve propaganda Hel openingswoord en sluitingswoord werd gesproken door de presidente van de afdeling Leiden van de Plattolandsvrou- wenbond, mevrouw G. Dorrepaal-Pop

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3