Uw. probleem is het onze Waarom blijft prof. Smits nog langer in de kerk? DEVALUATIE VAN DE ACADEMICI KRONIEK KRITIEK PERKEN N.V.V. GAAT TE BUITEN GEDENKKERK VOOR VOORTREKKERS Middenstand: herziening belastingrecht Kennedy gevraagd om steun voor regeringsprogram n woord voor vandaag BOEKENHOEK Dr. Fry leider van Wereldraaddelegatie naar Zuid-Afrika Theol. faculteit van Helsinki breekt alle records 2 GEEN CAFETARIA Wie regelmatig bestuursverga deringen van publiekrechtelijke middenstandsorganen bijtooont, kan niet anders dan constateren dat het absentisme onder de be stuursleden toeneemt. Welke pro blemen dat met zich kan mee brengen. blijkt uit een commen taar in ..De Christelijke Kruide nier", dat als volgt luidt; vergadering van het hoofdbedrijf schap detailhardel moest onder meer de begroting voor 1961 wor den vastgesteld. Het gaat hierbij voor de gewone dienst alleen al om een bedrag van bijna twee miljoen gulden, zij het dar. dat hiervan slechts een kwart wordt uitgegeven voor het apparaat van dit orgaan zelf. terwijl bijna de helft wordt doorgegeven aan allerlei instituten in de vorm van subsidies. In elk geval gaat het bij het begroting!- debat om de besteding van een zeer groot bedrag, dat door de de tailhandel moet worden bijeenge bracht. Bovendien hebben de bestuursle den bij dit debat, evenals In onze volksvertegenwoordiging bij de be grotingsbehandeling het geval is. gelegenheid zich diepgaand te la ten informeren over en invloed uit te oefenen op het gehele detailhan- delsbeleid. Het moet dan ook wel verbazing en teleurstelling wekken te vernemen, det men tijdens de tweede helft van het begrotingsde bat zorgvuldig stemmingen moest vermijden om de eenvoudige reden, dat minder dan de helft van de be stuursleden aanwezig was. De begroting wordt bij verorde ning vastgesteld. Ook over deze verordening kon dus niet normaal worden gestemd. Men vond er op. dat dc verordening zonder hoofde lijke stemming werd aangenomen. Een ministeriële vertegenwoordiger, die bij deze vertoning aanwezig was betwistte - ons inziens terecht - de rechtsgeldigheid van een op deze verordening. De onderzocht en de kans bestaat, dat de verordening in de eerstvolgende openbare ver gadering opnieuw formeel moet worden vastgesteld. Wij begrijpen het volkomen, dat één der bestuursleden bij de rond vraag zijn verontrusting en ge griefdheid over deze gang van za ken uitsprak. Deze man consta teerde daarbij tevens, dat in de middagvergadering slechts zegge en schrijve twee van de veer tien werknemersvertegenwoordigers aanwezig waren. De voorzitter zal de bestuursleden nu in een brief zijn mening over deze treurige gang van zaken laten weten. We ho pen dat het helpt! Vakverenigings bestuurders zijn druk bezette lie den. We hebben onlangs kunnen le zen dat één zo'n bestuurder zitting heeft in niet minder dan achttien publiekrechtelijke bedrijfsorganen. We hebben het grootste respect voor een dergelijke geniale figuur. Nochtans komt het niet te pas dat men zich als bestuurslid van een orgaan als het hoofdbedrijfschap detailhandel geen hele dag kan vrijmaken als een dergelijke be langrijke agenda moet worden af gewerkt. Wat het zwaarste is, moet het zwaarste wegen en als men zo'n vergadering niet geheel kan bijwonen, moet men een plaatsver vanger sturen. Een bestuursverga dering van een hoofdbedrijfschap is f:een cafetaria, waar men naar be ieven in- en uitloopt. Deze gang van zaken was eenvoudig schanda- lig-*' VETTERE MELK Belangrijke stap in de goede richting, zo noemt de Katholie ke Boeren- en Tuindenbond IKNBTB) de verhoging ran het vetgehalte in de consumptiemelk tot 3 procent. Dat het hierbij niet moet blijven, blijkt uit een artikel in het orgaan van de bond „Boer en Tuindertoaartn onder meer het volgende wordt gezegd: ..Eindelijk is de kogel dan toch door de kerk: de conaument drinkt vettere melk. Daarmede is deze consument tot het niveau van zijn collega's in Frankrijk. West-Dults- land en Zweden gestegen, want daar wordt namelijk ook melk met drie procent vet gedronken. Laten wij evenwel terdege bedenken, dat aan dit stijgen tocéi niet meer dan een betrekkelijke waarde kan wor den toegekend. De feiten willen Im mers. dat ook. nu Nederland melk met drie procent vet drinkt, deze melk toch nog ala de magerste drinkmelk ter wereld te boek staat. Ia van IV» naar 3 procent dus een verbetering, een belangrijke verbe tering zelfs, er weer zijn. er echt weer helemaal zijn, neen. zover zijn we toch nog niet gevorderd. Wilt u in dit verband een- paar cijfers? Welnu. In België drinkt men melk met 3.2 pet. vet. in Denemar- ken met 3.6 pet. (dat is dus volle melk» en in Oostenrijk en Noorwe gen is het zelfs nog hoger: respec tievelijk 3.9 en 4 pet. En dan te be denken det er in ons goede vader land nog steeds mensen zijn, die menen dat een halve procent vet meer In onze consumpttemelk niet goed voor onze gezondheid zou zijn. Is dat in het licht van deze cijfers niet een beetje dwaas? Weet u overigens op hoeveel meer vet per deg die «tijging van het vetgehalte met een halve pro cent feitelijk neerkomt? Op zegge en schrijve gemiddeld 2 gram per persoon per dag Dat is op alle vet dat wij dagelijks consumeren, zo iets van 1,6 pet. Niet meer dan een uiterst kleine fractie dut. die wij als zodanig geruat mogen verwaar lozen. Neen. als men onze mening vraagt, dan is ons antwoord dat wij met deze verhoging van het vetgehalte op de goede weg zijn. En heur niet alleen omdat dit een verlichting van de botermarkt be tekent tot een quantum van rond 9-000 ton per Jaar, maar ook Ja vooral omdat wij er diep van overtuigd zijn dat dit hogere vet gehalte van de drinkmelk onze volksgezondheid eerder goed dan kwaad zal doen. Laten wij in dit verband immers vooral niet vergeten, dat de na tuurlijke functie van melk is: voed sel te zijn voor jonge, nog groeien de individuen, vandaar ast wij niet alleen aan de melkeiwltten, maar ook aan de melkvetten een hoge biologische waarde kunnen toekennen. Dat betekent dus dat ln het bijzonder in het kindermenu niet alleen aan de melkeiwitten. maar ook aan de melkvetten de voorkeur moet worden gegeven. Daer helpt geen moedertje-lief aan. Ja. daar kan zelfa een ..voedings deskundige" als het P.v.d.A.-ka- merlid dokter Lamberts niets aan veranderen. Natuurlijk, alle teveel is verkeerd, zeker als het de voe ding betreft, maar als je bij het samenstellen van een kindermenu de keuze hebt uit diverse vetten, horen de melkvetten toch wel voor aan in de rij te staan en niet ach teraan. Alle teveel is verkeerd, zeker ln de voeding, zeiden wij reeds. Zo ge zien geeft het wellicht te denken dat onze gemiddelde vetcoiisumptie van 1938 tot 1858 met een 20 gram per hoofd per dag is gestegen. Maar ala wij dan bedenken dat ln dezelfde twintig jaar het vetver- bruik via de melk van 14 gram tot 12.3 gram per hoofd per dag daal de en via de margarine steeg van 32 tot 57.5 gram per hoofd per dag. dan ia verder commentaar naar on ze smaak overbodig." Geboorteregeling Generaal William H. Draper, voor zitter van een door president Eisen hower ingestelde commissie van ad vies inzake Amerika's militaire hulp verlening, heeft een beroep gedaan op Amerika's toekomstige president John Kennedy om zyn steun te geven aan een regeringsprogramma voor geboor teregeling in landen die op dat gebied om bijstand verzoeken. Gen. Draper bepleitte dat de nieuwe Amerikaanse regering snel tot handelend optreden ia! overgaan „omdat het anders ta laat Het probleem der wereld-overbe- volking is zo urgent, aldus gen. Draper, dat het ogenblik is aangebroken waar op onze regering de helpende hand dient uit te steken. De snelstügende bevolking van onderontwikkelde lan den houdt deze gebieden arm en be dreigt de levensstandaard in industriële landen meende hU. „Nu de verkiezings redevoeringen voorbij zijnhoop ik dat de toekomstige president thans het advies zal inwinnen van de deskundi gen zoals hij in zijn verkiezingstoe spraken heeft beloofd," aldus gen. Draper. Hij was ervan overtuigd dat de deskundigen zijn mening zouden bevestigen dat hulp dringend geboden is. Het ziet er echter niet naar uit dat de Amerikaanse regering een dergelijk besluit officieel zal nemen. Ook de regering van president Eisenhower heeft deze vraag op de lange baan ge schoven. Kennedy die rooms-katholfek is, zal nog meer moeite hebben om een dergelijk verzoek in te willigen omdat zijn kerk fel tegen dergelijke maatre gelen gekant is. Dr. Bushes verbreekt het zwijgen (Van onze kerkredacteur) Dr. J. J. Buskes jr.. de Am sterdamse predikant heeft het zwijgen gebróken en in een vrij fel artikel in het blad ,,In de Waagschaal" de bekende Leidse hoogleraar prof. P. Smits, die reeds herhaaldelijk met het be lijden van de kerk in botsing is gekomen, gevraagd, waarom hij nog langer in een kerk blijft, die met de kerk van alle eeUwen Je zus Christus belijdt als Gods enig geboren Zoon. Aanleiding tot zijn artikel was de Amsterdamse discussie van de ongelo vige schrijver G. Szczesny (De toe komst van het ongeloof* met enkele kerkelijke vertegenwoordigers onder wie de Leidse hoogleraar prof. Smits. Tijdens deze discussie sprak de heer Szczesny er zijn teleurstelling over uit dat hij wel uitgenodigd was voor dis cussies met kerkelijke vertegenwoordi gers. maar nog in het geheel niet met mensen in aanraking was gekomen, die vanuit hun orthodoxe levensvisie hem van antwoord wilden dienen. Ook wij hebben reeds onze bevreem ding uitgesproken over het feit det ook in de Rotterdamse discussie het meer leek dat de kerk het met Szczesny eens was, dan oneens, toen wij schre ven: „De speer van het ongeloof vond geen schild van geloof". Geen christendom Prof. Smits antwoordde de Duitse agnosticus, dat hij inderdaad niet ge loofde aan Jezus Christus als Gods Zoon. dat dat een typisch Joodse ver goddelijking van de profetische mens zou zijn. Szczesny antwoordde daarop: Prof. Oldendorff verwacht: Prof. dr. A. Oldendorff. hoogleraar aan de technische hogeschool te Eind hoven. meent dat een maatschappelijke en geestelijke devaluatie van de acade mici te verwachten is. Hij verklaarde Advertentie T.rdrtll dl. 0Bdrt|.ll|k. Rhanmitl.k alt üw 11)1 Begin toch óók 'n Krosehen Kaar. Wie regelmatig 's morgens de kleine dosla Kruachen neemt voelt ilch allengs van z'n pijnen verloat. Dat doet de bloedzuiverende samenstelling van Kruschen. Niet minder dan 5 minerale zouten zetten Uw organen de kracht bh om wear jeugdige kracht te kun nen ontwikkelen en zo de onzuiverheden uit te drijven, die nu Uw pijnen verwekken. Kruschen wordt verkocht bij Apothekers en Drogisten, al tientallen Jaren over de hele wereld JAARBEURS Het Algemeen Handals l> la >1 maakt enkele opmerkingen naar aanleiding van de impaaie, waarin de Utrechtie Jaar beurs ia komen te verkeren door de moei lijkheden in de leiding. Het blad aehrijft om.: „Da saak ia, dal hal Jaarbeurawezen internationaal een aoort van rriait door maakt, In het buitenland hebben wij ook reeds soortgelijke moeilijkbeden graion. De hauaac-conjunctuur van do algemene Jaarbeurzen die na de oorlof anlatond, lijkt teat einde. Verklaarbaar ia di>. omdat de omstandigheden aich grondig hebben go vs ijaigd. De internationale relatiea zijn al gemeen heraleld, dr communicatiemidde len vervolmaakt. De bemiddrlingsfunctie van een algemene Jaarbeurs ia dus i«i be tekenis verminderd. Hel valt moeilijk ie be oordelen of dit sterker voor een internatio nale Jaarbeurs als dr Llrechtaa dan voor een nationale geldt. Wij «ien ii. toenemen de mate het internationale verschijnsel van gespecialiseerde beurzen- Zet deze bewe ging door, dan zou de toekomst van da Utrechtse beun liggen op het terrein van deze gespecialiseerde beurten. Dit laat «Ich Een nationale vitrine. ie |espec moeilijk beoordel' K.A.B. in kader blad de loonpol .Opgeblai •zen en alle perken te buiten (Van onze aociaal-ooonomlacha redactie) De Katholieke Arbeidersbeweging 1 KAB» heeft een scherp woord van pro test laten horen tegen de kritiek, die de laatste titd door het NW is geuit op MMHlMÉBÉMMÉfeiwilÉÉi P< aand." zo noemt de KAB deze kritiek, die mede tegen hem gericht is. In het kaaerblad van het katholieke vakverbond ..Ruim Zicht" wordt ernstig •telling genomen tegen de suggesties van NVV-bestuurders (Roemers en Van Tilburg» dat de KAB niet loyaal en niet zakelijk zou zijn op het gebied van de loonpolitiek. Zoals men weet neemt de KAB het standpunt in dat de regering onvoorwaar delijk moet worden gesteund in haar streven tussentijdse loonsverhogingen te gen te gaan. Het NW denkt daar evenals het CNV anders over. ..Hoezeer wij ook gesteld zijn op goe de samenwerking, nu de kritiek en de aantijgingen van het NW een toon en een karakter beginnen aan te nemen als de laatste tijd het geval pleegt te zijn, zullen wij niet nalaten de schul digen bij hun ware naam te noemen." aldus de KAB in zijn kaderblad. ..Wij moeten wel tot een scherpere toon m de discussie komen, want de opgeblazen kritiek van het NW gaat de perken van een werkelijk zakelijke discusaie en meningsveracni' etalage toor de nationale economic, j buiten. heeft ztellig haar betekenis. Het iz aleeht-Op de vraag wie het eigenlijk zijn He vraag, of hel «akenleveai, dat aan een die dc huidige spanningen op het loon- Jaarbrnr* Inhoud moet geven, een derge- politieke front niet alleen oproepen. lijke manifeztatle van toldoaziri' belang acht. Dit allea eist 'en diepgaand onder- mek. Zoal* de aaak aleh than' heeft om wikkeld krijgt men niet dr indruk, dat het Jaarbeur«be«tuur de onlw ikkeling"plannan en het gehele toakom-lige beleid voldoeaide heeft overwogen mèt het bedrijfsleven. Het tal in ieder geval wak aijn, dat een der gelijk onderzoek wordt Ingesteld an dat na der o\ eeleg met alle belanghebbenden plaatsvindt." Een heel ander onderwerp roert D e lolk«krant aan. wanneer dit blad «rhrijft: „ln lijd van enkele weken treden in om land vier grote buitenland»# erk'«- ten op. Uit RuaJand: het Symfonie Orkeat an Leningrad; uit Jepan: het Filharmo nisch Orkest van Tokio; uit Duit«land: da Bamberger Philharmoniker en uit Honga rije: het Nationaal Hongaars Symfonie Or ke»!. Deze orkesten Malden ar eon aar in in Nederland op t« traden. Het kleine Ne derland heeft aan grote naam op hel ge bied van de symfonisch* uitvoeringsprak tijk Met zijn elf stedelijk* en provinciale orkavten ia Nederland in buitenlands ogen ern *vmfoni«ch eldorado. De belangstelling oor orkestmuziek ia voor het buitenland le gendarisch- Het Russisch orkest (enigaziHi) maar bovendien ten top voeren, ver wijst de KAB naar het NW en de daarbij aangesloten bonden. ..Zij wek- uitgezonderd, moeten de overige drie or- keten desa belang «telling achter arvarezi hebben al» een volslagen Uganda: zij speel den voor nauwelijks halve tol nagenoeg la ge zalen. Hel was mn da belangstelling zo treurig gesteld, dat het ernaar uitziet, dat we onze faam alt oziveraadifbaar sym fonisch eontumant la grabbel hebban ge gooid. Aan wie da schuld? Er gijn vela stokken om vale honden ta slaan. H*t heeft miserhien tin om over daaa takrn eens lang r« dirpsinnig na te kaarten. Maar mis schien ook aal hal In da praktijk baalist geen hovanmanselljka fentusie kotten om buitenlandse orke.ten voor behoorlijk bezet te zalen te laten optreden". ken in deze tijd van vooruitgang ook voor de werknemers de indruk alsof er ten opzichte van de werkne mers hemeltergende den worden gepleegd, blad. Van de uitlating van NW-voor«itter Roemers (op het onlangs gehouden de monstratief looncongrezi dat de rege ring haar huidige loonbeleid niet had kunnen voortzetten zonder de rugdek king van de KAB. wordt gezegd dat die uitlating wonderwel past in ae ma teloze kritiek van de aan het NW geestverwante Party van de Arbeid. Over het kabinet-De Quay wordt gezegd: ..Ook de politiek van de huidige rege ring beoordelen wij naar haar daden." Kerkkoor in toga Het zangkoor van de Maarten Lu- therkerk in Amsterdam, zal aanstaan de donderdag zijn twaalfeneenhalfja rig bestaan vieren. Voor dit koDeren jubileum zullen kerkeraad en wijlever- eniglng de leden van het koor dan to ga's aanbieden. Dit is wel een primeur voor de Lu- thersen in Nederland, want terwijl het in Amerika de gewoonte is dat een kerkkoor in toga verschijnt, komt dit in Nederland maar hoogst zelden voor. Reünie Stichting Centrale Plattelandsbibliotheek De Stichting Centrale Plattelandsbi bliotheek voor Zuid-Holland hield dezer dagen een reünie met leden van haar plaatselijke bibliotheekcommissies in da provincie Zuid-Holland. In het openingswoord sprak de heer Chr. van Hofwegen, burgemeester van Sliedrecht en tevens voorzitter van d< Stichting, zijn vreugde uit over de aan wezigheid van officiële vertegenwoordi gers van verschillende instanties, die zo bewijzen dat zij belan-s jj voor het bibliotheekwerl De groei van de stichting is een ver heugend teken van de werkzaamheid van hat bestuur, maar vooral van de belangstelling van de verschillende plat telandsgemeenten. De Rotterdamse predikant ds. G. van Veldhuizen hield een geestige causerie over ..Tussen bijbel en beeldroman". De reünie werd besloten met een gezamen lijk» maaltijd. dit op een gisteren te Utrecht gehouden bijeenkomst van da Orde van da Ne derlandse raadgevende ingenieurs. De academici, vanouds de culturele elite, komen volgens hem niet meer uit die groepen die de maatschappelijke vorming die vereist is ven huls uit mee gekregen hebben. Hij r.ei dat vooral medici, technici en beoefenaars van de natuurwetenschappen, die vanwege hun studierichting minder verplicht zijn aich op de cultuur te bezinnen, tot deze ca tegorie behoren. Volgens prof. Oldendorff dient de uni versiteit zelf de maatschappelijke en culturele vorming ter hand te nemen. Hij noemde het studium generale niet meer voldoende om hier de oplossing te brengen. Als vakken die voor deze elementaire vorming van belang zijn noemde hij de wijsbegeerte, de wijsge rige antropologie en de filosofie der wetenschappen. Prof. Oldendorff meent dat de student over zichzelf aan het denken moet worden gezet om zijn so ciale sensitiviteit te ontwikkelen. Hij pleitte ook voor integratie van colleges en practica. Hierbij Ts volgens hem ge wenst dat de hoogleraren in de ver schillende vakken een inleidend college houden. BEROEPINGSWERK HERVORMDE KERK Beroepen te Harkstede: H. L. A. de Wijk, vic. te Warnsveld: te Wierden. toez. B. Eysenga te Barneveld. Bedankt voor Groot-Ammers: C. Vos te Bennekom. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT» Tweetal te Leerdam: L. W. G. Blok huis te Zevenbergen en O. Mooiweer te Zalk. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Zwolle: L Flooi te Almelo en P. N. Ribbers te Noordscheschut. „Uw christendom heeft toekomst, maar het is geen christendom meer." Dr. Buskes knoopt aan bij deze op merking en schrijn: ..Ben ik nu een fanaticus, wanneer ik als mijn over tuiging uitspreek dat het er voor een belijdend lid van de Hervormde Kerk. als hij uitgenodigd wordt om met Szczesny te discussiëren, op aan komt. om. wat mij betreft de meest radica le kritiek te oefenen op het feitenlijke christendom, maar toch alleen om daarmee de weg vrij te maken voor de nog radicaler belijdenis van Jezus Christus, als het heil der wereld en zo van de waarheid getuigenis te gevenj Het geloof in Jezus Christus is volgens prof. Smits echter een overwonnen standpunt." Zwijgen verbroken Even later sluit dr. Buskes bij deze woorden aan: ..Wat ik niet begrijpen kan is, dat iemand, die zo niet gelo ven kan, omdat het voor hem een over wonnen standpunt is, lid blijft van een kerk, die niets anders kan geloven, in overeenstemming met het woord van Johannes: Wie is het die de wereld overwint, dan wie gelooft dat Jezus Christus de Zoon van God is. ..Men heeft er bij mU op aangedron gen", zo schrijft dr. Buskes nog, ,,te zwijgen, voorlopig te zwijgen. De zaak is in behandeling en de verschillen wor den serieus bekeken. En er zou hoop op een wending zijn. Ik heb gezwegen. Prof. Smits zwijgt echter niet en ik weiger mee te werken aan het misver stand dat wij het eigenlijk zo heel erg toch niet vinden. Ik verbreek het zwij gen, want ik vind het heel erg." Klaagliederen is niet bepaald een boek om aan tafel te lezen na de maaltijd en daarom lezen we het vaak in het geheel niet. Deze klacht van een man die de vlagen van Gods toorn over zijn hoofd heeft voelen gaan, die met gebalde vuist tegen de hemel zijn „waoroms" uitstoot, ligt ons niet. Wij lezen liever het blijde evangelie, zeggen we. En daarom missen we misschien juist de geweldige zegen van dit boek. Midden in het bulderen van deze profeet, die God aanklaagt, omdat Hij zijn paden onbegaanbaar heeft gemaakt, valt ineens een stilte en klinken de woorden: „Goed is de Here voor wie Hem verwachten." Als een gelovig oud moe dertje zoiets zegt. dan zeggen we zo heel beschermend: „XJ hebt gelijk hoor." En we denken: Ze heeft immers niets anders te doen. Maar hier worden deze woorden gesproken door een felle opstandige ziel, die een land heeft zien ondergaan, die mensen als ratten heeft zien sterven. Deze woorden van serene rust klinken in het loeien van de storm en daarom overstemmen ze juist die storm. Maar daarom ook maken ze indruk. Als ze waar zijn voor hem, zouden ze dan niet waar kunnen zijn voor ons? Kunt u die woorden naspreken? Op 6 april (Van Riebeeckdae) i Uit alle oorden van Zuid-Afrika stro- 1961 zal in de voortrekkersstad om dit Pietermaritzburg (Natal) de hoek steen worden gelegd van de Voor- trekkersgedenkkerk. Op die dag zal ook een standbeeld van de door de Zoeloekoning Dingaan ver moorde voortrekkersleider Piet Retief daar worden onthuld. Piet Retief werd in 1838 in een hinder laag gelokt en vermoord toen hij een contract voor de koop van grond voor zyn trekkers in Natal met de Zoeloekoning ging afsluiten. De Gedenkkerk zal gebouwd worden op het historisch» perceel no. 33 van Pietermaritzburg dat na een jarenlan ge en bittere strijd door de Engelsspre kende gemeenteraad van Pietermaritz burg uiteindelijk aan de Nederduits Ge reformeerde kerk van Natal werd af gestaan. Men wilde namelijk geen boerenmo- numenten in de stad hebben, aangezien dit mogelijk aanstoot aan de overwe gend Engels sprekende be ven. Pietermaritzburg is in 1838 door de voortrekkers gesticht en naar Piet Retief en de andere voortrekkers-lei der. Gerrit Maritz, vernoemd. De gemeenteraad van Pietermaritz burg neeft nu het perceel voor 40 000 gulden aan de N.G.-kerk van Natal ver ders zal het betrokken perceel door de gemeenteraad worden gevorderd voor andere doeleinden. (Van onze soc.-econ. redactie) De Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft zich gisteren unaniem uitgesproken voor de instelling van een staatscommissie, die een algehele herziening van het belastingrecht moet voorbereiden. De raad was tot die uitspraak geadvi seerd door zijn commissie belastingen, welke rapport uitbracht over de door minister Zijlstra bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerpen op de in komstenbelasting en de vennootschap*- nordeel dat de belastingheffing bij het staken van een onderneming als volgt geregeld dient te worden: 1. De erfgenamen van een ondernemer dienen van rechtswege als ondernemer in de zin van de inkomstenbelasting te worden beschouwd en moeten ge bonden zijn aan de fiscale balans van hun rechtsvoorganger. 2. Overdrachts- en liquldatiewlnst moet worden belast naar een tarief van maximaal 20 procent en moet kunnen worden verminderd met een stam- rechtsvrljstelling tot een maximale smaaupptl citroen vruchtenlimonade kapitaalswaarde van 150.000,of met een vrijstelling van 7 500. Bij vervreemding van het geheel of een gedeelte van een onderneming van vader aan zoon of van erfgenamen aan mede-erfgenamen, moet de be lastingheffing over de overdrachts winst op verzoek vau partijen achter wege blijven. indien de verkrijgende partij zien verbindt de fiscale boek waarden van zijn rechtsvoorganger aan te houden. 4. De kosten voor het verkrijgen en het betrekken van een nieuwe woning na de overdracht van het winkelwoon huis moet tot de aftrekbare kosten gerekend worden. De raad Week voorts van oordeel dat de regeling van de investeringsaftrek in behandeling moet worden genomen. Eredoctoraat voor rode deken De Oostberlijnse Humbokltuniversiteit heeft een aantal eredoctoreten uitge reikt. Uit het westen is in aanmerking gekomen de rode deken van Canterbu ry. dr. Hewlett Johnson die de Angli caanse Kerk telkens weer in. opspraak brengt met zijn communistische uitspra ken. Hij moet niet verward worden met de aartsbisschop van Canterbury, dr. Fisher, het geestelijke hoofd van de Anglicaanse Kerk. Wat eigenjljk de reden is waarom de Oostduitsers hem deze eer waardig ach ten is niet erg duidelijk. Zeer waar schijnlijk niet zijn theologische arbeid, want theologisch is hij volgens velen niet meer dan een warhoofd. Waar schijnlijk is hem dus de eer waardig geacht vanwege zijn communistische sympathieën. ultimatum het hoofd te bieden'. De gedenkkerk wordt opgericht naast de geloftekerk, die door ae voortrek kers werd gebouwd na de slag van Bloedrivier waarbij 460 trekkers een macht van 12.000 Zoeloe-krijgers heb ben verslagen op 16 december 1838. Voor deze slag (op 7-12-1838) legden ze een gelofte af dat zij. Indien zij deze slag zouden winnen, een geloftekerk zou den bouwen en dat zij, alsook hun na geslacht, elke verjaardag van de slag als een feestdag zouden nerdenken. Nu reeds wordt verwacht dat 100.000 men sen op 16 december 1961 de inwijding van de gedenkkerk zullen bijwonen. Advertentie modern toiletpapier De grote en de kleine Uanden, door Ralner Tobias. Uitgave Van Gorcum en Comp. N V. dr. 'H. J. Prakke en H. M. G. Prakke, Assen. Een fijnzinnige verhandeling, in vertaling van C. A. Elink Schuurman, geschreven door een Duitse dominee, vader van een geeste lijk achterlijk kind, aan een vader die in dezelfde omstandigheden verkeert. Prof. R. Hoornstra schreef een woord vooraf. Het rationalisme. Uitgave Servire, Den Haag. Zes belichtingen door ter za ke kundige lieden dr. H. Schmidt De- gener, dr. E. J. Dijksterhuis, dr. H. de Vos, dr. J. S. Bartstra, dr. N. A. Don kersloot en dr. H. Baudet van een belangrijk onderwerp. Tandheelkundige verzorging. Uitgave dr. Wiardi Beekman-Stichting. Amster dam. Een rapport, uitgebracht vanwege het actieve socialistische politieke cen trum. Opgeschoten jeugd, door Hans Zulliger. Uitgave Wereld-Bibliotheek. Amsterdam. Een met wijsheid geschreven boekje over een belangrijk onderwerp. Verta ling van C. de Dood. De Kern, actueel encyclopedisch tijd schrift voor het gezin- Uitgave Elsevier. Amsterdam. Van dit tijdschrift ver scheen hiermede het eerste nummer, dat een gevarieerde indruk maakt. Anders dan gewoon, door Max van Amstel Uitgave Holland. Amsterdam. Een roman over een meisje dat op zoek is naar zelfvertrouwen en geluk. We zouden haar die gaarne elders zien vin den. Zandstorm, door A. Burkij-Bartelink. Uitgave Elsevier. Amsterdam. Deze ro man. verschenen als Elsevier-pocket, geeft ons van deskundige hand een in druk van het leven in de binnenlanden van India. Maar niemand gelooft mii, door Mar tin Mons. Uitgave A. W. Sijthoff. Leiden. Een boeiende detective van de bekende schrijver op dit gebied. Als hoofd van de delegatie van de We reldraad van Kerken voor het gesprek met de acht kerken van Zuid-Afrika is aangewezen dr. Franklin Fry, president van de Lutheran World Federation en voorzitter van het Centrale Comité van de Wereldraad van Kerken. Hij zal een delegatie van zeven mensen leiden. Vraag: Enkele weken geleden heb ik zuurkool ingemaakt, nu oemerk ik tot mijn grote schrik dat de Keulse pot poreus li. Wat kan ik nu beter doen: de zuurkool uit elkaar halen en in ean andere pot doen of het zo laten en er telkens verse pekel bijdoen? Antwoord: De poreusheid laten be staan en er telkens pekel opgooien is verkeerd want dan bederft uw zuur kool. U kunt óf de kool in een nieuwe pot doen óf de buitenkant van de po reus» pot bewerken met waterglas, waardoor de pot weer goed dicht wordt. Uw drogist zal u hierover nader kun nen inlichten. Vraag: Waarom ziet men zoveel kaal hoofdige mannen terwijl vrouwen slechts zelden daaraan lijden? En waar door ontstaat die kaalhoofdigheid? Die ren hebben tot hun dood toe hun haar nog. maar jonge mannen beginnen al vroeg kaalhoofdig te worden. Zit het misschien in het veelvuldig knippen, waardoor van de haarwortels teveel ge vergd wordt? Antwoord: Inderdaad komt kaalhoof digheid bij mannen veel meer voor dan bij vrouwen. Echter, ook bij mannen is er veel verschil Sommigen behouden tot op hoge leeftijd dicht geplant haar. anderen (de meerderheid) beginnen op middelbare leeftijd hun haar ta ver liezen en weer anderen raken reeds als jonge man hun haardos kwijt- Het is een eigenaardigheid die gewoonlijk in de familie erfelijk I?. Een oorzaak van buiten af als het herhaalde knippen moet u voor die kaalhoofdigheid niet aansprakelijk stallen. Vraag: Van de zomer heb ik mijn Clivia gescheurd en een gedeelte apart gepot. He: resultaat is niet zo erg goed: de bladeren worden geel of ze gaan los zitten terwijl ze nog groen zijn. Wat kan ik nu doen? Antwoord: Het zelf scheuren van een Clivia geeft meestal niet het ge wenste resultaat. Het is ook niet no dig: men kan de plant eenvoudig stek ken door de scheuten die naast de moederplant groeien als ze een hoogte van 15 cm. hebben bereikt, met wortel en al uit uit te scheuren en te zetten in een pot met goede potaarde van bladgrond. In uw geval verdient het aanbeveling na te gaan of de grond wel goed is. Misschien kunt u met overpotten nog - veel verhelpen. Vraag: Sedert mijn vrouw is over leden (vier jaar geleden» doet een van mijn dochters de huishouding. Kan Ik nu voor dit feit belastingaftrek vragen, eventueel met terugwerkende kracht? In normale gevallen zou zij namelijk zelf al verdienen, nu is haar aanwezigheid thuis vereist omdat er nog kleinere zusjes zijn en moet ik haar dus kleden, voeden, zakgeld geven, enz. En als dit mogelijk is. op u-elk bedrag kan ik dit alles dan stel len? Antwoord: Belastingaftrek terzake van het aan uw dochter verstrekt» levensonderhoud is niet mogelijk. Deze kosten worden geacht te staan tegen over de diensten die *U ln het gezin bewijst. Deze lasten zijn niet hoger te achten dan het levensonderhoud van een echtgenote. U wordt ook niet in een hoger tarief van de in komsten- of loonbelasting aangeslagen dan toen uw vrouw nog leefde. Vraag: Ik heb een amandelboom wel-" ke een paar honderd vruchten heeft gegeven. Het grootste gedeelte hiervan is open gespleten en heb ik er efge- haald De rest van de vruchten hangt nog aan de boom en is nog voor het grootste gedeelte dicht. Wanneer moe ten deze vruchten er afgehaald worden te doen. Grote snoelwonden insmeren met verf of menie. Bemesting: geef wat stalmest, per 10 vierkante meter bij voorbeeld een krui wagen verteerde stalmest plus '4 kg superfosfaat en 1 kali patentkali. Deze bemesting kan nu plaats hebben. handeld om schikt te maken? En hoe moet amandelboom verder behandelen (snoeten, ben- voor consumptie ge- ik mijn bemesting, enz.)? Antwoord: Nog meer dan de perzik heeft de amandelboom behoefte aan warmte. De afgelopen zomer is dan ook te koud voor haar geweest, vandaar het springen van de vruchten. Door de lage temperatuur, gepaard met veel vocht wordt de vruchthuid taal en kan niet meekomen als veel water wordt opgenomen. En splijten is hiervan het gevolg. Leg de vruchten als u ze afplukt (wat nu al gebeurd moet z(jn om bevriezen te voorkomen» op de vensterbank in de zon of in een bak onder glas om zo mogelijk nog na te rijpen. U kunt ze in verse toestand eten of heel goed in de keuken gebruiken. Snoei: dode. kale takken eruit halen en terugsnoeien op sterke eenjarige twijgen. Het is het beste dit in de zomer De theologische faculteit van Helsinki een Lutherse school is de grootste ker kelijke faculteit ter wereld, althens volgens de Finnen. Er staan meer dan 600 theologische studenten ingeschreven. Dit jaar hebben 205 eerstejaarsstudenten zich aangemeld, dat is 63 meer dan ver leden jaar. Het hoogste aantal eerste jaars van 1933 namelijk 115, werd toen reeds overtroffen. In de groep van 205 nieuwe studenten zijn 99 meisjes In de Finse Lutherse kerk is de vrouw nog niet tot de kansel toegelaten maar de vrouwelijke theo logen worden ingeschakeld bij het gods dienstonderwijs op de scholen en andere kerkelijke activiteiten onder vrouwen en Jeugd. De sterke stijging van het aantal theo logische studenten is een gevolg van een actie onder de jeugd om het predikan tentekort op te heffen door meer jonge ren voor het ambt te winnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2