Commentaar V.N.-ACTIES tegen Mijnstaat Jlieuwe £dltsri)e ÜTouranl 1922 Salarisrust is niet onherroepelijk hij een klein meisje ontmoette In NIEUWS in één oogopslag Straaljagers wapens op met geleide Soesterberg Ieder vogeltje.... In twee jaar '2000 artsen gevlucht Minister tot ambtenaren In twee maanden meer dan 10.000 joden vergast WOENSDAG 16 NOVEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN ƒ7,50 per kwartaal; ƒ2,55 per maand; ƒ0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (BU contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CURISTELIJK-NA T10 IS AAL DAGBLAD Eenenveertigste jaargang no. 12024 „Stantvasticti is abcbltwn mgn hert ia teghcaspotr Schi'ld voor mje vereld Zie pagina S President Kasavoeboe is voorstander van een conferentie van provinciale politieke leiders, voorafgaand aan een eventueel herstel in rechten van het Kongolese parlement. De leider van mijnstaat, Kolonji, is door de V.N. te verstaan gegeven, dat de V.N.-troepen zullen ingrijpen, als hij zijn aanhangers niet aan banden legt. Gisteren heeft de Amerikaanse kernonderzeeër George Washington met aan boord zestien geladen polarisraketten zee gekozen. De explosieve kracht is groter dan die van alle in de tweede wereldoorlog afgeworpen bommen. De Tweede Kamer heeft het ontwerp Prijzenwet aangenomen. Minister De Pous verklaarde, dat hij de wet slechts zal toe passen, wanneer een gevaarlijke prijsbeweging noch door globale maatregelen noch langs de weg van overleg met het bedrijfsleven kan worden tegengegaan. e Zaterdag zal de aetie-Ghili starten. Zij wordt gevoerd door de Nederlandse radiounie en de Nederlandse televisiestichting en heeft tot doel de herbouw van het dorp Toltèn, dat door aardbevingen werd verwoest. Binnenkort is een voorstel tot wijziging van de z.g. bakkerij- paragraaf in de Arbeidswet te verwaohten. Zij moet de in voering van ploegenarbeid mogelijk maken. Het tijdstip van tien uur. waarop vers brood verkocht mag worden, zal ge handhaafd blijven. De raad voor het midden- en kleinbedrijf wenst de instelling van een staatscommissie die een algehele herziening van het belastingrecht moet voorbereiden. TTET PRIKKAARTENSYSTEEIW voor de mondelinge examens bij het mid delbaar en voorbereidend hoger onder wijs is althans voor de huidige cursus alsnog losgelaten. Dit is immers de kern van de mededeling, zoals zij gisteren door de staatssecretaris van onderwijs is ge daan. Een prikkaartensysteem was de nieu we regeling genoemd, en niet ontkend kon worden, dat zij met zulk een systeem treffende kenmerken van overeenstem ming vertoonde. Voortaan toch zou mon deling geëxamineerd worden op tamelijk willekeurig te kiezen vakken. Tegen de nieuwe regeling was ook uit het onderwijs sterk verzet gerezen. De staatssecretaris bleek nochtans niet van zins. erop terug te komen, al bleef hij tot besprekingen bereid. Thans licet het. dat er wijziging is ge komen in de omstandigheden. Er blijken zich meer gecommitteerden ter beschik king te hebben gesteld. Dit is dan een ontdekking, even ge lukkig als plotseling. In feite maakt het de indruk van een elegante terugtocht te willen zijn. die wij dc staatssecretaris voor liet overige niet euvel duiden. Daar voor waren dc bezwaren tegen de voor genomen regeling te werkelijk. Het probleem zelf dat achter de voor genomen regeling schuil ging, is hier mede niet uit de wereld verdwenen. Voor de komende examens zijn er dus alsnog voldoende gecommitteerden. Maar uit deze mededeling zou men kunnen opma ken. dat het aantrekken van deze onmis bare lieden een wat moeilijke zaak blijft. Men moet, dunkt ons, wel aannemen, dat de gecommitteerden er zijn, maar dat ze zich niet zo gemakkelijk laten „aan trekken'. Is het terrein waaruit men zijn keuze doet wijd genoeg? En hoe staat het met de financiële vergoeding? Voor de komende examens is de voor genomen regeling nu van de baan. Het geen betekent, dat althans deze examens nog op de oude voet zullen worden af genomen. Er is tegelijk ruimte geschapen voor nadere bezinning. Bezinning lijkt ons overigens aan elk nieuw begin vooraf te moeten gaan. TNe beste zangers van Frankrijk zijn deze week bijeen geweest in Parijs, waar voor de 92e keer het jaarlijkse con cours voor kanaries werd gehouden, tijdens een grote ornithologische ex positie. De juryleden luisterden met gespitste oren naar de zang van die ene, prachtig-geteken- de man-kanarie, die braaf en welluidend zijn tre molo's uit zijn keel om hoog deed gorgelen. Het vogel je zong zo mooi, dat hij op een der hoofd prijzen beslag legde, voor zijn voldane baas. Hij werkte zich met ge mak naar de voorste rijen der Franse zangkanaries en werd beloond met een ex tra hoeveelheid zaad, dat hij met een eigenwijs kopje in recordtempo oppikte, niet begrijpend, waaraan hij nu dat bijzondere rant soen verdiend had. Ieder vogeltje zingt nu eenmaal zoals het gebekt is en zo'n kanarie geeft niet meer dan waartoe^ zijn keel hem in staat stelt! Hij pro duceert alleen maar het hem eigen geluid. En hier komt dan weer de dage lijkse vergelijking om de hoek gluren. U houdt een krant in handen, die ook een eigen geluid laat horen. En dat eigen geluid is gebaseerd op dezelfde protestants- christelijke principes. die wij met u mogen delen. Wij schromen niet voor onze mening uit te komen, dat hebt u als lezer van ons blad meermalen geconsta teerd. Zo moet het ook: wij blijven daar naar streven. Voor u en met uw hulp ook voor anderen. Het is u al bekend: uw hulp wordt beloond, want na invulling van de bon kunt u bezitter worden van het prachtige boek „Tip-parade". kont noteren als nieuwe abonnee: (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewfjs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „Tfp-Parade" op onderstaand adres: (naam) (ftraat) (woonplaats) In Engeland heerst de ergste mond- en klauwzeerepidemie sinds acht jaar. Onge veer 7000 runderen, 6000 schapen en 3900 varkens zijn noodgedwongen geslacht. Voor een groot aantal districten, waaronder Lon den, is de verkoop en het vervoer van alle vee stopgezet. Opnieuw heeft het N.A.V.O.-hoofdkwartier in Fontainebleau gereageerd op de geruch ten over een aanstaand aftreden van ge neraal Norstad: een woordvoerder noem de die geruchten volkomen ongegrond. Bij de Oostduitse plaats Erfurt is een vrachtauto met twintig militairen, die bij het binnenhalen van de oogst zouden hel pen. door een brugleuning gereden. Acht soldaten kwamen bij het ongeluk om het leven. Op 14 december zullen op de vlieg basis Soesterbcrg de eerste Convair-fl02-a Delta Dagger straal jagers arriveren. Zij zullen de f-100 Super Sabre van het Amerikaanse 32ste squadron, die daar nu reeds vier jaar dienst doen, vervangen. De fl02-a is een supersone vliegtuig met driehoekige vleugels. Het bezit een uitgebreide elektronische uitrusting en is bewapend met 6 Hughes Falcon en 24 Mighty Mouse raketten. Dc Dagger is de eerste jager mot ge leide wapens die bij een Amerikaans squadron in ons land wordt gestatio neerd. De F 102-a wijkt in vorm sterk af van alle andere boven Nederland vliegende vliegtuigen en is in staat tot opvallende prestaties. De snelheid ligt in de buurt van 140 Okm per uur cn het hoogtebereik bedraagt bijna 18.000 meter. Dankzij het elektronisch oog kan het toestel onder alle weersomstandigheden opereren, zowel bij dag als bij nacht. Een aantal vliegers van het 32ste squa dron is naar de Marokkaanse vliegbasis Sidi Slimane vertrokken om zich daar met de nieuwe jager vertrouwd te ma ken. Op 14 december zullen de nieuwe toestellen naar Nederland vliegen. Ver wacht wordt dat zij de reis van Marokko naar Soesterberg zullen maken in 2 uur [en 40 minuten. Franse autoriteiten hebben gisteren beves tigd dat onderhandelingen om de West- duitse luchtmacht trainingsbases op Cor sica en in Midden-Frankrijk te verschaf fen met succes zijn bekroond. Ook andere N.A.V.O.-landen zal worden toegestaan ge bruik te maken van de faciliteiten op .Corsica. EEN RANDSTORING bracht gistermid dag in Zuid-Holland en Utrecht regen, waarbij Dordrecht de grootste hoeveel heid van 25 mm. kreeg. Van hier ging de storing over de Veluwe naar oost-Gronn- gen, waar ook 20 tot 30 mm. neerslag viel. Vanmorgen was het weer volop zonnig, doordat er uit het zuid-westen iets dro gere lucht werd aangevoerd. Op enkele plaatsen is een verspreide bui mogelijk, maar in zijn geheel genomen hebben wij over het herfstweer niet te klagen. Voor al ook doordat de temperatuur steeds bo ven normaal blijft en in de middag tus sen 10 en 12 graden Celsius schommelt. Dit redelijke herfstweer zal ook mor gen voortduren. Tegen het einde van de week is een nieuwe storing van de Oceaan te verwachten, waardoor het dan weer wat minder bestendig gaat worden. DRIEHONDERD MOORDEN OP ZIJN GEWETEN e openbare aanklager te Ansbach in West-Duitsland heeft dinsdag meege deeld. dat de voormalige SS-kapitein Karl Chmielewski. die in hechtenis is genomen, wordt beschuldigd van 300 gevallen van moord, gepleegd in de functie van com mandant van concentratiekampen in de oorlog. Gevangenen werden op vaak beestachtige wijze afgemaakt. Chmielewski, die thans 57 jaar is, is in 1943 ook in het concentratiekamp Vught werkzaam geweest Dodelijk verkeersongeluk. De 79-jarige P. van Gemst uil Amsterdam stak gistc- plotseling de Sloterweg in Amsterdam over en werd gegrepen door een K.L.M.- bus. De man was op slag dood. In de afgelopen twee jaar zijn in totaal 2.054 artsen uit Oost-Duitsland naar het westen gevlucht, zo bericht het „Bul letin", het officiële orgaan van de West- duitse regering. In een artikel onder de kop „De vlucht van de intelligentie" geeft het „Bulletin" de volgende cijfers voor het aantal vluchtelingen in andere beroepen (alles sinds 1958): leraren 530, ander onderwijzend per soneel 5.051, ingenieurs cn technici 6.131, tandartsen 683 en veeartsen 158. Langzaam stijgend Barometerstand gisteren 760 mm De Bilt verwacht lot donderdagavond: Aanvankelijk opklaringen, later toene mende bewolking, mogelijk gevolgd door enige regen. Koude nacht met hier en daar mist, morgen overdag Iets lagere temperatu ren dan vandaag. Overwegend matige wind krimpend van west naar zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zon en maan Donderdag 17 november; zon op 8 03, onder 16 47. maan op 5-41, onder 1625. 19 nov. nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur D Helder Ypenburg VU» Gelde De -Jilt Twanttie Eindh &d -Limb eUlnlcl Stoclth. Oslo Kopenli Aberdeen Londen Adam Brussel Luxemb Parijs Bordeaux Grenoble Nice Ber'tJn Frankfort MUnchen ZUrieh Genéve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado W erkclassificatie (Van onze parlementsredactie.) Gisteravond, arriveerden op Schiphol prins Jean van Luxemburg met zijn echtge note prinses Josephine Char lotte. Zij zullen de gasten zijn van koningin Juliana en prins Bernhard en deelnemen aan een jachtpartij op het paleis 't Loo. /"'ROTE vreugde heerste er gisteravond In een woning aan de Achterhoeksemolenwcg in Hengelo, toen dc 49-jarige koperdraaier H. Leushuis zijn vrouw acht maanden nadat zij bü volmacht In het huwe lijk traden voor het eerst hun woning toonde. Het was 38 jaar geleden dat de heer Leushuls zijn huidige echtge note voor het laatst had ge zien In de zomer van 1922 arri veerde een groep Hongaarse kinderen ln Hengelo om daar nieuwe krachten op te doen. In het gezin Leushuis werd toen de tienjarige Gizella Orlowski liefderijk opgenomen. Ze speel de tUdcns het enkele maanden durende verblijf in Hengelo met de elfjarige Hendrik cn diens zusje Marietje. Toen Gizella weer naar Boe dapest reisde, werd het contact met het gezin Leushuls niet verbroken. Er werd over cn weer geschreven, speciaal Hen drik kreeg vele brieven van zijn jeugdvriendinnetje. Belden leercn elkaar per brief beter cn beter kennen cn vlak voor de Tweede Wereldoorlog waag de Hendrik de grote stap: hii vroeg Gizella schriftelijk ten huwelijk. Helaas: het vliegtuig, waar mee het aanzoek was verzon den stortte neer. De spoedig daarna uitbrekende oorlog maakte leder verder contact onmogelijk. Een romance scheen ten einde. Tot tegen Kerstmis 1957 aan de Achterhoeksemolenweg weer een brief uit Hongarije arriveerde: een brief van Gi zella, die 17 jaar lang het adres van haar vroegere pleeg ouders had onthouden. Zij informeerde hoe iedereen het maakte cn schreef dat ze zelf niet getrouwd was. Er ont stond opnieuw briefwisseling tussen Hengelo cn Boeda pest. DaarbU bleek dat de gevoelens van Gizella en Hen drik jegens elkaar niet waren veranderd. Opnieuw waagde Hendrik dc stap: weer zond hij een huwelijksaanzoek naar Hongarije. Ditmaal kwam *r een snel antwoord op on po sitief. Maar daarmee was het paar nog niet getrouwd. Ze moesten zich eerst door een berg van formulieren heenwerken voor dat zjj op 19 maart van dit jaar „met de handschoen" In het huwelijk konden treden, nadat op 15 maart bij Konink lijk Besluit de toestemming daarvoor was afgekomen. Daarmee was Gizella voor dc Nederlandse wet een Neder landse vrouw geworden. Ech ter niet voor de Hongaarse wet, zo bleek al spoedig, want die was na de opstand in 1956 veranderd. Opnieuw moest het paar afwachten, acht maan den lang. Opnieuw moesten ze tal van formulieren invullen, bureaus aflopen. Enkele dagen geleden meldde zich een dolge lukkige. inmiddels 49-jarige Gi zella: Ik kom. Gistermorgen om 5 uur slap te ze in Boedapest in de trein. Gisteravond installeerde zij zich in Wenen in een coupé hoekje in de Wirn-Holland ex press. Gistermiddag om half vier stond ze voor het eerst sinds 38 jaar weer op Neder landse bodem. Vijf kinderen verbrand Vijf kinderen zijn dinsdag omgekomen bij een zware brand, die hun ouderlijk huis op het He Aux Grues, 80 km ten oosten van de stad Quebec, in de as lbgde. De heer en mevrouw Vezina, als mede hun 13-jarige dochter Murielle, werden met zware brandwonden naar een ziekenhuis gebracht. Zes kinderen redden zich door uit de ramen van de tweede verdieping te springen, waar de familie sliep. Van de 12291 joodse gevangenen die in de periode van 2 september tot 8 no vember 1942 het Duitse concentratiekamp Auschwitz werden binnengebracht, zijn er 10.717 wegens „arbeidsongeschiktheid" direct vergast, zo heeft gisteren de alge mene secretaris van het Auschwitz- comité, Hermann Langbein uit Wenen, in Munster verklaard, waar de 77-jarige voormalige hoogleraar aan de universiteit van Munster, dr. Johann Kremer terecht staat wegens moord op gevangenen in het genoemde kamp. Langbein, die destijds schrijver was van de kamparts, verklaarde dat bij een vlek- tyfusepidemie op 29 augustus 1942 alle patiënten van de ziekenafdeling van het kamp werden vergast. Kremer was als arts van de S.S. met het oog op deze epidemie naar Auschwitz gestuurd. TNE OPMERKING van minister Toxopeus, dat tot 1962 rust zaJl moeten Ly heersen op het gebied van de salariëring van het overheidspersoneel, houdt niet in, dat alle mogelijkheden voor een tussentijdse loonsverhoging zijn uitgesloten. Mocht zich vóór 1962 een onverwachte rigoureuze loonbe- weging in het bedrijfsleven voordoen, dan zal de bedoelde'rust worden doorbroken. Bij de maatstaven voor de overheidssalarissen wordt immers de totale loonontwikkeling in het bedrijfsleven mede betrokken. De Indische brigade-generaal Rikhyz, heeft een onderhoud vans"ruim een uur met Kalonji gehad in de ambtswoning van president Kasavoeboe. Hij heeft hem duidelijk gemaakt dat het V.N.-le- ger alle agressie zal voorkomen en dat de soldaten in dit verband al de nodige bevelen hebben gekregen. De V.N.-leiding is volgens een woord voerder ernstig verontrust over de agres sieve neigingen van Kalonji en zijn be wapende volgelingen. Dit bericht minister Toxopeus de Tweede Kamer in de memorie van ant woord van zijn begroting voor binnen landse zaken. Hij schrijft verder, dat het standpunt, dat tot 1962 rust zou moeten heersen, slechts betrekking heeft op eventuele voorstellen, waardoor het to taal der verbeteringen zou stijgen boven de vastgestelde totale voorziening van 6,2 procent. Een verhoging bijvoorbeeld van de sa larissen der kleuterleidsters en andere incidentele voorzieningen zoals bijvoor beeld het verzachten van de gemeente classificatie blijven dan ook mogelijk, zolang zij in totaal niet meer vergen dan het nog niet bestede deel van de totale voorziening van 6,2 procent. Over de concrete besteding van dit resterende bedrag moet nog worden overlegd, al dus de minister. wenst, dat lagere overheidsorganen voor hun personeel reeds kortere werktijden invoeren voordat de regering zelf haar standpunt heeft bepaald. Bij de rijks overheid geldt nog voor slechts 5500 per sonen de vijfdaagse werkweek. T)RESIDENT KASAVOEBOE van Kongo heeft in New York aangedron- gen op een conferentie van Kongolese leiders, omdat het „basis-con flict" in Kongo er niet een van personen is, doch van constitioncle macht. Een dergelijke conferentie is van meer belang, dan het bijeenkomen van het parlement, waarvan voorlopig toch wel geen sprake zal zijn, aldus Kasavoeboe. Toekenning van prestatiebeloning aan de maandloners is door de minister nog niet in overweging genomen. Tegen 1962 zal hierover worden beraadslaagd. Juist om ongewenste spanningen bij hen, die onder de prestatiebeloning vallen, te voorkomen, is een maximumpremie van 12 procent vastgesteld. De meeste werk nemers komen op een premie van vijf of acht procent, zodat de onderlinge ver schillen tussen hen, die gelijke arbeid verrichten niet groot zijn. Voor hen, die menen, dat de beloning niet in overeenstemming is met de gele verde prestaties, zal de mogelijkheid tot administratief beroep worden geopend. Hierop is met name door de centrales van overheidspersoneel aangedrongen. Wat de pensioenen betreft, in de loop van deze maand wordt het wets ontwerp met betrekking tot de vermin dering van het aanpassingspercentage om advies naar de Raad van State ver zonden. Het vraagstuk van het waarde vast pensioen komt ter sprake bij het overleg over een nieuwe pensioenwet. De minister streeft er naar. da 't ontwerp van deze wet tegen het einde van dit jaar het georganiseerd ovrleg zal kunnen bereiken. De reeds toegekende pensioenen zul len ondanks de jongste salarismaatrege len niet worden verhoogd. Wel zal aan de pensioengerechtigden, die geen bo dempensioen genieten, een extra tijde lijke toeslag worden verleend, welke vervalt op het moment dat het bodem pensioen voor deze mensen ingaat. De minister acht het uit een oogpunt van algemeen belang uitermate onge- Wij zullen het parlement bijeen roepen, indien de provinciale afge vaardigden dit wensen, maar vele provinciale afgevaardigden wensen zulks niet voordat wij politieke en territoriale kwesties hebben beslecht. Over premier Tsjombe van Katanga zei Kasavoeboe, dat Katanga een vrije staat moet blijven totdat Tsjombe deel wenst te nemen aan een ronde-tafelcon ferentie. Onbetwistbaar staat vast, aldus Kasavoeboe in een verklaring, afgelegd in de buitenlandse persclub in New York, dat de regering-Loemoemba en Loemoemba als minister-president op grondwettelijke wijze zijn afgezet. Loe moemba is nu nog slechts afgevaardigde in het parlement. Zelfs het parlement kan dit besluit niet ongedaan maken. Inmiddels hebben de V.S. het werk van de V.N. In Kongo verdedigd tegen de kritiek van de Belgische minister van buitenlandse zaken, Pierre Wlgny. EEen woordvoerder, die verklaarde dat het werk ln Kongo zeker geen mislukking is geweest, zei ook dat er nog veel ge daan kan worden voor het Kongolese volk als België en de V.N. in Kongo samenwerken. De beschuldiging van Loemoemba, dat de 30 miljoen frank die in Stanleystad in beslag genomen zijn, uit de V.S. kwamen, noemde de woordvoerder „Zo vals, dat ze geen aandacht verdient". De Verenigde Naties hebben de leider van de Baloeba-mijnstaat in Zuid-Kasai, Albert Kalonji, vandaag laten weten dat de Ghanese V.N.- brigade in Kasai tegen zijn leger in het geweer gebracht zal worden, wanneer dit zich niet houdt aan de wapenstilstand die de V.N. voor dit gebied hebben afgekondigd. Boven: Een negermeisje wordt door de afgevaardigde Marshal Dows naar school gebracht. Zij is een van de vijf negerkinderen die voor het eerst een „blanke schoolin New Orleans bezoeken. Onder: Blanke leerlingen protesteren met spandoeken tegen de toe lating van negerkinderen. De autoriteiten van de staat Louisiana hadden een dag vakantie gegeven, om te trachten het besluit van de federale regering tegen te gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1