lacht N.R.U. meldt over 1959: een vruchtbaar jaar Amerika tobt met kleuren-televisie In 1961 eindexamens volgens oude regels Nieuw middel tegen het spatten van margarine Usdek wil kantoor in vroegere Ind. ambassade Chefarine,.4 epeda slapen 7 DINSDAG 15 NOVEMBER 1960 Schaak-vraag 2I Hpe diep moet je denken om hoofd klasser te worden? En voor meester? En voor grootmeester? En voor we reldkampioen? Vijf zetten diep? Tien zetten? Twintig zetten? Och, schaak vrienden, het is veel eenvoudiger dan ge denkt. Elke keer als ge aan zet zyt moogt ge niet meer dan één stuk ver zetten. Ge behoeft dus maar één zet diep te denken en als ge maar zorgt dat die ene zet altijd de beste zet is, dan vertoeft ge spoedig in de hoogste schaakregionen, zijt ge zelfs spoedig wereldkampioen. Want zelfs Tal doet niet altijd de beste zet! Ge gelooft misschien niet in deze eenvöud-theorie? Laat onderstaande stelling het bewijs zyn. Het is een stelling uit een partij tussen Dufresne (schrijver van het „Lehrbuch des Schachspiels" een heerlijk boek!) en een zekere Harrwitz. Wit: Khl, Df7, Tgl, Lb2, pi a2, f6, g2 en h2. Zwart: Kh8, Dg4, Tg8, Lf2, pi a7, b7, c6. Opgave: wit (Dufresne) is aan zet en door die ene zet staat zwart redde loos verloren. Welke is die zet? Dam-vraag 20 De stand in het probleem dat wjj u voorlegden, was: Zwart: 3, 7, 10, 12, 18, 24, 26, 34. Wit: 23, 28, 31, 37, 38, 41, 43. De oplossing: 43-39, 34x32; 33-29, 24x22; 37x8, 26x46 (3x12 ondervindt vertraging door de meerslag); 23x1, 3x12; 1x5. Een 46/5 zoals er meer zijn. Bridge In een parenwedstrijd krijgt U als West de volgende kaarten: 7 5, 9 9 5 4 2, O 10 6 2, H 8 3 Noord is gever, Noord-Zuid kwets baar en het bieden gaat onder voort durend passen van Oost-West: Noord 1 ruiten Zuid 2 schoppen .(minstens 13 punten met goede vijf- kaart schoppen) Noord 3 schoppen Zuid 4 schoppen, waarna wordt ge past. Wat is nu de beste uitkomst voor West? Jack Diamond Kruiswoordpuzzel HORIZONTAAL: 1. gemakkelijk en doelmatig, 10. vogel, 11 oprolbaar zonnescherm (Ind.), 12. voorzetsel, 14 zijtak Saaie, 16. opening ener fuik, 17. telwoord, 19. insektje, 21. voorzetsel, 22. zuiver, 24. bedektblpeiende plant, 26. streek op de grens van N. Brabant en Limburg, 28, gaffelvormige stut- paal, 31 munt in Portugal, 33. stronkje, 35. deel van de mast, 37 eerlijk, op recht (Eng.), 39. familielid, 40. vaar tuig, 42. sprakeloos, 44. houtrolletje, 45. schrander. VERTICAAL: 2. oude Egyptische 'zonnegod, 3. jongensnaam, 4. rustig, 5. tiers, voornaamwoord, 6. de geest van de rijstcultuur (Java). 7. munt in Ne derland. 8. tegenzin, afkeer, 9. drank, 13. kneep, 15. masker, 18. inwendig lichaamsdeel, 20 jongensnaam, 23. fa milielid, 25 verlegen, 27. snoer om pa pieren aan te rijgen. 29. kan men uit drinken. 30. jachthond. 32. gebloemd ka- jtoen, 34. tussenzetsel, 36. vis, 38. cilin dervormig voorwerp, 41. term bij het ,boksen (afk.), 34. muzieknoot. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. degel, 2. enkel, 3. dweil, 4. oraal, 5. orgel, 6. staal, 7. vogel, 8. ampel, 9. na gel, 10. pekel; 11. angel, 32 netel, 13. dadel, 14. ovaal, 15. rakel, 16. appel. De zegswijze luidt: „De duos van "Pandora". Spoorwegongeluk. Als gevolg van een botsing tussen een trein en een autobus op een spoorwegovergang bij Tivoli, ten zuiden van Rome, zijn vanmorgen onge veer vijf buspassagiers omgekomen en *ea gewond. De Usdek, een organisatie van Ambone zen. die naar Indonesië willen vertrekken, heeft in een vergadering te Woerden verklaard de grootst mogelijke bijdrage te willen leveren voor de thans nog on voltooide Indonesische revolutie. In het bijzonder voor de strijd om West-Irian (Nederlands Nieuw-Guinea). Zij acht hiervoor concentratie, leiding, kader- en frontvorming van alle in Nederland ver blijvende Indonesiërs nodig. De naam van deze organisatie betekent Usaha Dewan Kepulangan. vereniging ter bevordering van de terugkeer van Indo nesiërs naar hun land. Tevens komt de naam Usdek overeen met die, welke Sukarno aan zijn politiek heeft gegeven. De vereniging zal aan de ambassade van de Verenigde Arabische Republiek in Nederland, die de Indonesische belan gen behartigt, verzoeken haar vaste kan toorruimte ter beschikking te stellen in het pand van de voormalige Indonesische vertegenwoordiging aan de Prinsesse- grac'nt te 's-Gravenhage, ten einde een goede coördinatie te krijgen en onmid dellijke steun te geven bij de uitvoering van het repatriëringsplan. H.M. de Koningin bezocht gis teren in Fodor te Amsterdam een fototentoonstelling „Vrou wen van Israël". Zij werd rond geleid door Sam Waagenaar (die de foto's maakte) en me vrouw S. E. van Emde, voor zitster van de afdeling Neder land van de vrouwen-zionisten beweging (welke de expositie organiseerde). vier beroemde genees middelen in een tablet doen wonderen tegen pijnen en griep. Botsingen in Bolivia. Er zijn achttien personen omgekomen en ongeveer twin tig gewond bij botsingen tussen soldaten en boeren in het Cochabamba-dal, 240 ki lometer ten zuidoosten van La Paz, in Bolivia. Aangezien er wijziging is gekomen in de omstandigheden die aanleiding hebben gegeven tot de herziening van de eindexamenregelingen voor de gymnasia en hogere burgerscholen, is de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, drs. G. C. Stubenrouch, bereid te bevorderen dat in 1961 de eindexamens kunnen wor den afgenomen volgens de regelingen die voor 1960 hebben gegolden. Het is namelijk komen vast te staan dat thans van de zijde van hoogleraren en andere academische docenten, gezien de noodtoestand voor het afnemen van de examens in 1961, op een belangrijk groter aantal dagen dan in 1960 gere kend kan worden. De sterke toeneming van het aantal eindexamenkandidaten in de komende jaren maakt het, op grond van het beschikbare aantal gecommit teerden en deskundigen, en mede in verband met de desorganiserende wer king die de toenemende uitbreiding van het aantal examendagen op de school heeft, niettemin noodzakelijk tot het aanbrengen van wijzigingen in de eind examenregelingen over te gaan. Met de daarvoor in aanmerking komende in stanties en personen zal de staatssecre taris daarom binnenkort overleg ope nen over de wijze waarop de eindexa mens der gymnasia en hogere burger scholen zullen kunnen worden geregeld zonder dat aan de waarde van de eind diploma's dezer scholen afbreuk zal worden gedaan. nisatie financieren, dan zal er eindelijk meer hard nodig geld voor de binnen landse omroep vrijkomen. De studio's Nog juist voordat 1960 ten einde loopt ontvangen we het jaarverslag van de Ned. Radio Unie over 1959, het jaar waarin deze na-oorlogse instelling met tevredenheid haar koperen bestaan herdacht. In een met mooie foto's gesierd boekwerkje wordt ons over 1959 van alles verteld en de conclusie van de inleiding is daarbij, dat „dit voor de NRU een vruchtbaar jaar was, ook al konden een aantal plannen wegens gebrek aan financiën niet wor den gerealiseerd". Het bestuur blijft hopen, dat de financiën er binnen niet al te lange tijd rooskleuriger zullen voorstaan en men dan in staat zal zijn de hierdoor veroorzaakte achterstand in te halen. Het werk van de N.R.U. overziende, aldus het verslag, mag stellig worden vastgesteld dat dit aan de verwachtin gen voldoet. Het artistieke apparaat, vijf orkesten, een koor en een toneelgroep omvattende, heeft een hoog peil bereikt, de techniek die in alle studio's van de omroep door de N.R.U. wordt verzorgd kan wédij veren met het beste dat in West-Europa tot stand is gekomen en op het gebied van salaris- en honorariare- gelingen is de N.R.U. met succes werk zaam geweest. De samenwerking in de omroep is be langrijk uitgebreid. Wel blijft het ver zorgen van nationale programma's op feest- en herdenkingsdagen een moei lijke opgave en het succes daarvan wis selend. De coördinatiecommissie werkt bevredigend, de contacten met het bui tenland worden door het N.R.U.-secre- tariaat voor alle omroepinstanties cen traal geregeld. Problemen voor de omroep blijven het gebrek aan studioruimten en aan finan ciën, en dit laatste schrijft men natuur lijk toe aan de hoge kosten voor de We reldomroep. Gaat de staat (zoals dat ook in andere landen geschiedt) deze orga- Over het gebrek aan studieruimte zegt het verslag het volgende. Bekend mag worden verondersteld, dat alle omroep- gebouwen als één geheel via de N.R.U. worden geëxploiteerd en dus „gepoold" zijn. Ook de buiten de N.R.U. staande organisaties zoals het I.K.O.R. en het Convent van Kerken kunnen vrij van de studio's gebruik maken, alleen de technische hulp wordt dan in rekening gebracht. Ondanks een zo economisch mogelijk gemeenschappelijk gebruik van de be staande omroepgebouwen bestaat er al ja ren een nijpend gebrek aan studioruim- te. Deze situatie heeft de N.R.U. ge noodzaakt om op verspreid liggende punten in Hilversum een aantal vereni gingsgebouwen en kerken te huren en deze min of meer geschikt te maken voor het houden van repetities en uit zendingen. Deze ruimten hebben natuurlijk niet de akoestische kwaliteiten van speciaal voor uitzendingen gebouwde studio's. Het tot nu toe gerealiseerde gedeelte van de vergroting van het V.A.R.A.- complex en enige ingrijpende verbou wingen bij de N.C R V. brengen wel enige verbetering in de toestand, maar betekenen toch slechts een begin van het inlopen op de achterstand. Voor de N.R.U Is ook de hulsvesting van de muziekbibliotheek de discotheek en verschillende administratieve en technische diensten uiterst moeilijk ge worden. Men hoopt nu op de bouw van een gedeelte van een in plan opgezet groot administratiegebouw op het ter rein van Radio City aan de Insullnde weg, dat tevens zal dienen voor huls vesting van administratieve televisie diensten. Artistiek werk Onder de programmadienst van N.R.U. ressorteren orkesten, koren en hoorspelkern, discotheek en muziekbi bliotheek. Aan het einde van het boek jaar beschikte de N.R.U. over 293 musici in vaste dienst, verdeeld over het Radio Filharmonisch orkest (84 musici), het Wagemans Van Tuinen NV Fabrikante van Artifort meubelen en Epeda matrassen Omroeporkest (69). het Kamerorkest (36), het Promenade-orkest (49) en het Metro- pole-orkest (39), plus 16 musici in alge mene dienst, ter vervanging van orkest leden. Voor de verschillende koorformaties telde men in totaal 36 zangeressen en 33 zangers. In het boekjaar had de N.R.U. voor de hoorspelkern 35 tonelisten in dienst. De ze verbinden zich op jaarcontract, op dat de mogelijkheid van doorstroming blijft bestaan en men van tijd tot tijd weer nieuwe stemmen in de luisterspe len, klankbeelden enz. kan horen. Er werden ook echter voor verschillende uitzendingen nog in totaal 31 andere acteurs of actrices geëngageerd. Van groot belang bleek ook nu weer de internationale dirigentencursus, waar aan in het verslagjaar 24 cursisten en 14 toehoorders deelnamen. Onder de cur sisten waren 3 Nederlanders. Ook de in 1957 gestarte hoorspelcursus werdi voortgezet, zij het met minder deelnemers dan in vorige jaren. In de discotheek waren aan het einde van het verslagjaar 140 000 handelspla ten en 40 000 magnetofoonbanden (w.o. vele van historische waarde) voorradig. In de muziekbiblotheek, die, onderge bracht in een oude villa veel te weinig bergruimte bezit, is voor een waarde van meer dan f 2.200 000 aan muziek aan wezig. Buitenlandse omroepen doen her haaldelijk een beroep op deze wélvoor- zicne bibliotheek. Voorde Radio Nieuwsdienst betaalt de N.R.U. behalve copyright voor het ANP salarissen, huisvesting en techni sche outillage, hetgeen ongeveer f 400000 vergt De dienst telde in het verslagjaar 19 medewerkers Ook de regionale omroepen ressorteren onder N.R.U. en brengen daarbfj teza men plm f 300 000 onkosten per Jaar mee. De gelden van de luisterbijdrage welke de N.R.U. ontvangt voor het gehele om- roepwerk bedragen ruim 33 miljoen gul den. Hiervan gaat aan innlngskosten voor de P.T.T., aan kosten voor de sto ringsdienst en aan zenderhuur echter al 5 miljoen heen. Aan de Wereldomroep wordt ruim 3.5 miljoen ten koste ge legd. Amerika mag dan 54 miljoen televi siekijkers hebben, onder deze zeer ve len zijn er toch nog maar 750.000, die een ontvangapparaat voor kleurentele- visie bezitten. Reden daarvan is, dat de ontvangers voor kleuren-tv zo schreeuwend duur xijn en bovendien elk half jaar moeten worden bijgesteld. Het goedkoopste kleurentoestel kost in Amerika ongeveer 4.000, een hele handvol geld dus! Daarom een luxe, die alleen voor de rijken is weggelegd. Dikwijls echter vindt men kleurenont- vangers met groot beeld, die nog veel duurder zijn, in grote hotels. De „goed kope" apparaten hebben een beeldbuis van 30 cm. breed. Zo'n toestel is zo kostbaar omdat het veel te ingewikkeld is gebouwd, het moet nl. ook zwart-wit beeld kunnen ontvangen, dat is nl. in de wet vast gelegd. Daarom bezit het 12 regelknop- pen en bovendien moet het om de paar weken gereviseerd worden. Elk half Com menlaar Atoomoorlog T&AS ER WERKELIJK een interna- tionaal journalistenforum voor no dig om ons volk van Nederland te door dringen van de vreselijke uitwerking van een atoombom, om ons te realise ren dat twee van deze moordwerktui gen voldoende zouden zijn om ons volk in één maal te vernietigen. Misschien zagen de buitenlandse, maar in Nederland werkende journalis ten van het NCRV-teleiusieforum dat toch wat te licht in. Misschien ook zyn er kijkers wakkergeschud door de ope nt wijze, waarop deze verschrikkingen gisteravond in een zeker niet gemak kelijk te volgen gesprek voor de ca meras' werd gehouden. Over de vraag „al of niet ontwa penen" werd in het forum verschillend geoordeeld. De Zweedse mevrouw De Monchy wide door sterkere bewape ning tot uiteindelijke dwang-ontwape- ning komen en haar Duitse collega viel haar by. Hy voerde zelfs aan dat alleen de uitvinding van een nog verschrik- keiijker wapen dan de atoombom een oorlog zou kunnen voorkomen. De an dere forumleden vochten deze stellin gen sterk aan en wilden juist directe ontwapening om een algehele vernieti ging van het mensdom te voorkomen. Via deze inleiding op het gesprek kwam men tot het beoordelen van de oorlogsgevolgen by het hanteren van moderne atoomwapens. Dit leidde ten slotte tot de conclusie dat het hierbij voornamelijk om een eth-sche kwestie gaaf en dat de kerk (zoals prof. Diepen horst, de gespreksleider, opmerkteeen grote taak heeft in de opvoeding van haar jongeren, die mogelijk straks voor de opdracht van het gebruik van deze wapens zullen komen staan. Het NCRV-forum heeft met dit ge sprek getoond het de kijkers-luisteraars zeker niet gemakkelijk te willen ma ken en zware gesprekstof in de huis kamers te willen brengen. De toespraak van ds. J. Langstraat uit Arnhem sloot wonderwel aan op dit forumdegenen die wellicht in angst gebracht waren door wat zij hadden gehoord, wees hij de juiste en enige weg tot oplossing van vrees en zorg, de weg naar God. jaar moet het dan nog worden bijge. steld, zodat het bezit van een kleuren, ontvanger gepaard dient te gaan aan een abonnement bij de monteur. Een toestel dat, zoals bij de Japans het geval is, alleen maar voor kleu- renontvangst zou dienen, zou veel goedkoper en veel minder ingewik keld van constructie zijn, maar de Amerikaanse wet heeft de normen voor kleurentelevisie vastgelegd en daarbij bepaald, dat een kleurenonf- vanger ook geschikt behoort te zijn voor ontvangst van zwart-wit beeld. De moeilijkheid is nu, dat de ene situatie de andere in ontwikkeling te genhoudt. Men draait in een kringetje rond: de investeringen voor kleuren- uitzendingen zijn te groot en drukken te zwaar omdat er te weinig gebruik van wordt gemaakt en de ontvangers zijn te duur om een groot publiek te kunnen bestrijken. En de wet legt alles aan banden Wanneer echter Japan voortgaat met export van kleurenontvangers, zal de Amerikaanse wet moeten worden veranderd. Op het ogenblik bouwt de Amerikaanse industrie zeer weinig kleurenontvangers, om dat ze toch niet verkoopbaar zijn. Maar in Japan rollen ze achter el kaar van de lopende band De Brinkers' Margarinefabrieken N.V. te Zoetermeer is erin geslaagd een nieuwe soort margarine te produ ceren. In deze margarine wordt een voudig een chemische emulgator een emulgator is een bindingsmiddel voor vet, olie, melk en water, nodig voor de fabricage van margarine weggelaten. Hiervoor in de plaats wordt lecithine, een reeds lang voor de margarine gebruikt produkt dat bereid wordt uit soja-olie, op andere wijze toegepast zodat deze als emulga tor gaat werken. Men is van mening dat het uitschakelen van langs chemi sche weg bereide emulgator in het belang is van de margarine en van de volksgezondheid. 37 Na vierhonderd lange passen bleef ik staan en haalde ik mijn lamp te voorschijn. Hij bleek vol komen dood te zijn, zelfs de rode gloed van de gloeidraad was op een afstand van vijftien centi meter niet op mijn handschoen te onderscheiden. Het was aardedonker om mij heen. Ik was een blinde man in een blinde wereld en had alleen mijn gevoel nog over. Voor het eerst kende ik werkelijk angst en had ik het liefst maar gevolg willen geven aan de drang om hard weg te hol len. Waar moest ik echter heen hollen? Ik trok het koord uit mijn parkakap en met verkleumde vingers bond ik twee bamboestokken aan elkaar, zodat ik een stok kreeg van ongeveer twee meter lengte. Een derde stok duwde ik in de sneeuw, ging met de zool van mijn laars tegen deze stok plat op mijn buik liggen en terwijl ik over de grond schuivend een cirkel begon te beschrijven, tastte ik met mijn twee meter lange stok in het donker. Niets. Ik stond weer op, liep tien passen verder en herhaalde het spelletje. Weer niets en dan nog eens niets. Vijf minuten en zeventig passen nadat ik het voor de eerste keer had geprobeerd, begreep ik dat ik de antennedraad gemist had en nu volkomen verdwaald was. De wind moest gedraaid of gekrompen zijn, ik was ver buiten de route geraakt en op het moment dat ik me dit realiseerde, besefte ik tevens dat ik niet eens meer wist waar het vliegtuig lag. Al had ik het wel geweten, dan zou het me nog onmogelijk geweest zijn het te vinden. Niet omdat ik moe was. maar omdat ik me alleen op de wind in mijn gezicht kon oriënteren en dat gezicht was nu zó verstijfd dat ik letterlijk niets meer voelde. Ik hoorde de wind wel. maar voelde hem niet. Tien passen nog, besloot ik, en dan terug! Waar heen, scheen een spottende stem me te vragen. Ik negeerde die stem en strompelde verder, terwijl ik hardnekkig opnieuw de passen telde. En na de zevende stap botste ik als het ware tegen een van de antennepalen op, struikelde bijna, pakte de paal vast om me in evenwicht te houden en klem de mijn vingers er zó stevig omheen dat het leek of ik hem nooit meer wilde loslaten. Op dat mo ment wist ik hoe een terdoodveroordeelde zich moest voelen bij het bericht dat hem gratie werd zonder einde door ALLISTAIR MACLEAN verleend en het was het wonderlijkste gevoel dat ik ooit gekend had. Dan maakten de opluch ting en de vreugde langzaam plaats voor een kille, verterende woede, waartoe ik mezelf nimmer in staat had geacht. Met mijn stok omhoog en geleid door de met rijp en ijs bedekte antennedraad ren de ik de weg terug naar de hut. Even verbaasde het me dat ik nog schaduwen zag op het scherm dat rond de tractor was opgesteld ik kon me haast niet voorstellen dat ik niet langer dan dertig minuten was weggeweest. Ik liep de trac tor echter voorbij, opende het luik van de hut en ging naar binnen. Joss zat nog steeds in een hoek aan de zender te werken en de vier vrouwen hadden zich om de kachel geschaard. Ik bemerkte dat de stewardess een parka droeg ze had hem van Joss geleend en boven de kachel haar handen warm wreef. „Koud, juffrouw Ross?" vroeg ik bezorgd. Ik had mijn vraag op een bezorgde toon willen laten klinken, maar hoorde zelf hoe gespannen en schor mijn stem was. „Waarom zou ze het niet koud hebben, dokter Mason?" zei Marie LeGarde vinnig. Het is „dok ter Mason", dacht ik, niet Peter. „Ze is een kwar tier buiten geweest bij de mannen op de tractor en net weer terug". „Waarom?" „Ik heb voor koffie gezorgd". Voor het eerst maakte ik de stewardess wat levendiger mee. „Deed ik er verkeerd aan?" „Helemaal niet", antwoordde ik kortaf. „Je had veel tijd nodig, dame, om die koffie in te schen ken, dacht ik woedend. „Het is zelfs bijzonder attent van u", Terwijl ik mijn bevroren gezicht masseerde en wreef, liep ik naar de levensmiddelentunnel en knikte in de richting van Joss die zioh onmiddel lijk bij me voegde. „Iemand probeerde me te vermoorden", ver klaarde ik onomwonden. „Vermoorden?" Joss staarde me een ogenblik aan en daarna zag ik dat zijn ogen zich vernauw den. „Van deze troep kan ik het geloven". „Hoezo?" „Ik zocht naar enkele reserveonderdelen voor de radio er schijnen er een paar weg te zijn, maar daar gaat het niet om. Zoals u weet, zijn die onderdelen naast de springstoffen opgestapeld en.ehiemand heeft met die springstoffen geknoeid". „Met de springstoffen?" Even kreeg ik een visioen van een of andere maniak die een staaf geligniet onder de tractor legde, waarmee we de kust moesten zien te bereiken. „Wat mis je?" „Niets, en dat is juist zo vreemd. De spring stoffen zijn er allemaal nog, maar liggen overal verspreid tussen de lonten cn de ontstekingen" „Wie heeft er vanmiddag in de tunnel kunnen zijn?" Joss haalde de schouders op. „Wie niet?" Hij had gelijk. Het was die middag en avond een komen en gaan in de tunnel geweest. De mannen waren er de uitrusting voor de tractor komen halen en de vrouwen de blikken met le vensmiddelen en andere benodigdheden. Boven dien lag aan het einde van de tunnel ook ons pri mitief toilet. „Wat is er eigenlijk met u gebeurd, dokter?" vroeg Joss rustig. Ik vertelde hem over mijn avontuur. Er kwam een harde uitdrukking op zijn gezicht en zyn mond werd een dunne, smalle streep. Joss wist wat het betekende om op de ijskap van Groenland verdwaald te raken. „We dienen haar zo vlug mogelijk aan de kaak te stellen, dokter, want ik vraag me af, wie de volgende op haar lijstje is. Maar.... moeten we geen bewijs of een bekentenis hebben? We kun nen toch nietzei hij. (Wordt vervolgd). De nieuwe vinding is dus in feite heel eenvoudig. En de voordelen van deze ontdekking, deze eenvoudiger bereidings wijze van de margarine zijn drieledig: de nieuwe margarine soort zal bij het bak ken minder spatten en minder aan de pan kleven dan de oude en de smaak is lich telijk verbeterd. Een onderzoek door het Centraal Instituut voor het Voedingson derzoek (het CIVO), afdeling van het T.N.O. te Delft, heeft deze voordelen en tevens de volkomen onschuldigdheid voor het gebruik van de nieuwe, langs natuur lijke weg verkregen emulgator, proef ondervindelijk bewezen. Dr. M. van Eekelen, voorzitter van het CIVO te Utrecht, heeft zijn verbazing geuit over de nieuwe vinding en over de eenvoud hiervan. Hij noemt de nieuwe bereidingsmethode een volkomen verbe tering voor de margarine-industrie. Brinkers Margarinefabrieken heeft de nieuwe margarine sinds vorige week woensdag in produktie. Zij zal de nieu we soort ook door de verpakking van de oude doen onderscheiden. Octrooi Er is op deze margarine voor Neder land reeds octrooi aangevraagd. Het ligt in de bedoeling, om ook voor het buiten land dit octrooi te vragen. Dit betekent echter niet dat Brinkers deze nieuwe vinding, die een wereld pri meur betekent, voor zichzelf wil houden. Wanneer andere fabrikanten van hun be langstelling blijk geven, Is Brinkera be reid om onder bepaalde omstandigheden de methode aan deze producenten be kend te maken. special Modern strijken. 800 grams „streamline" strljkautomaat - Instelbaar voor elke stof. Strijkautomaten v.a. 23.SO Rowenta-perf ectle I vanavond Deze week dan de uitgestelde film „Hoe groen was mijn dal" naar de roman van Richard Llewelyn. De NTS vertoont die om half negen en de keuring noteerde: 14 jaar. Vooraf om acht uur het journaal en daarna een filmpje over de Lappen. vanavond In het KRO-programma kunt u vanavond tussen 9 cn 10 25 uur luis teren naar de tragedie .Jl Mitridate Eupatore" op muziek van Scarlatti. Roelof Krol leidt Nederlandse en Italiaanse solisten, het radiokoor en het radio-kamerorkest. Om 10-55 u. een en ander over nieuwe gram mofoonplaten. Gastenavond bij de AVRO: om 805 uur ontvangt Ageeth Scherphui* o.a. Theo Olof, Ko van Dijk, Lia Dorana en Corry Brokken. Ook Maria Zamora is aanwezig. Om 10 uur hoort u Ton de Leeuw in de cyclus „Mijlpalen in de 20e-eeuw6« toonkunst". Programma voor morgen WOENSDAG 16 NOVEMBER i960 Hilversum I. 402 m. 746 kc/«. NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber 7.13 Gram 7.3o Een woord voor de dag 7.40 Gewijde muziek 8.00 Nws 8.15 Radiokrant 8.35 Gram 9.00 V g zieken 9.35 Waterst 9.4o V d vrouw 10.10 Gram 10.15 Morgendienst 10.46 Gram 11.05 De schat en de roest, hoorspel 12 00 Gram 12.30 Land- en tuinbouvmedcd 12.33 Voceal-ens 12.54 Gram en act 13.00 Nws 15.46 Pianospel v d Jcïigd 16.00 V d jeugd 17.20 Gram 17.40 Beursbor 17.45 Gram. 18.00 Regerirvgsultz. Serie: Plaats en functie van het Koninklijk Instituut voor de Xrop. J A Mulder, medewerker van het Bureau onderwiijezaken en voordrachten, spreekt over: Het Tropeninstituut en Suri name en de Nederlandse Antillen 18,10 Ge mengd koor 16.30 -t Spectrum, lezing of rep 13.45 Gram 19.00 Nw* en weerber 19.10 Op de man af. praatje 19.16 Pianorecital 19.30 Radlolcrant 19.50 Lichte mui 30.20 Ra- diofilharm ork en sol 31.15 Vragen van dc Oekumene. lezing 31.35 Promenade-ork 22.10 Gram 22.30 Nws 22.40 Avondoverderu knig 22.55 Platennieuws 33.5624.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym 7 23 Gram en act 8 00 Nws 8 18 Gram en act 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA 10 2o V d vrouw 11.00 Gevar progr (herh) 12.00 Orgelspel 12.30 Land- en tulnbouw- meded 12.33 Voor het platteland, lexlng 12.38 Lichte muz 13.00 Nws en tentoon- stelllngsagenda 13.20 Gram 13.50 Gesproken portret 14 05 Kamerork 13.00 Hoe worden we geregeerd?, lezing 15.10 V g Jeugd i7.0o Lichte muz 17.25 Idem 17.50 Regorlngs- uitz: Het cmigratlopraatJe van H A van Luyk. 16.00 Nws en co mm 18.20 Act 18.30 Me- tri>pole-ork 19.00 V d kind i9.10 Kantte keningen 19.20 VAiRA-varla en gram. VPRO 19.30 V d Jeugd. VARA: 20.00 Nws 20 05 Lichte muz 20.38 De Aloë. hoorspel 21.45 Het pulk van zoete kelen, muzik lezing 22.20 Zestig Jaar levenservaring, le zing 22.30 NWs 22 40 StriJikork 23.05 Tussen mens cn nevelvlek, lezing >3 20 Gram 33.55 —24.00 Nws. Televltlrprogr. NTS: 14.00—14.30 Aan komst St. Nlcolaas. NCRfV: 17.00 V d kind. NTS: 17.3 OIntern JeugdJourn 20.00 Journ cn weeroverz. AVRO: 20 20 Televizlcr 20.30 Sportpanorama 2I.O0 Gcdarhtenwlaseling tussen kunstenaars 21.30—22.30 Gevar pro gramma. (over de 4e l(Jn) Woensdag 16 november 1960 van 18—20 uur: Charleston (Mark), Orkest Peter Cramer: Alexander's ragtime band (Ber lin). idem: Na-na-po!itanlache Hebotiicder Wn Mondenscheln (Gietz), Margrit Imlau: El paso (Hermann). Orkest Adalbert I .ut ter. Blauer Hlmmcl (Rlxner). idem; Schrelb' mir cine Kartc (Kayo), Allee en Ellen Kessler; Entr'acte muziek ;o01 Nacht (Strauss 1. Orkest Hana Carste; Penny swing (Gletz), Peter Alexander; An don biauen Waasem von Hawaii (KeteHbey), Orkest Hans Carste; Honeymoon (Schar- fenberger). Allee en Ellen Kessler cn Peter Alexander: La serena (Möekel), Orkest Adalbert Lutter; Donna Vatra (Köplrsg), Idem; Marina (Granada). Jack Terry. My melancholy baby (Burnett), Orkest Peter Cramer; Chinatown, my Chinatown (Jerome), idem: Zlp-a-dec- doo-dah (Wrubel). Orkest Frank Chacks- flcid: All the wal (Van Heusen), Idem. St. Louis blues march (Handy), Tha Clark sisters: Adtoa muchaehos (Sanders) Orkest Stanley Black; Bcatasv tang0 (Bvl- monte). Idem. When I grow too old to dream Hammer-stein), The Four Lads: Midnight »un (Burke). Orkeat Les Brown; Twilight time (Rom), Idem; Mean to me (Turk) Debbie Reynolds; Ramona (Wayne) Orkeat Lee Brown: Sophlattcatcd swing (Hudson), Idem; Moonlight baby (Mad den), The Four Lads: April In Portugal (Fcrrao), Orkest Stanley Black; Cherry pink and aj>plc blossom white (Loulguy), Idem; I can't get started (Duke), The Clark Sisters. Sentimental Journey (Green). Orkest Frank Chacksfleld; I'm gonna ait right down and write myaelf a letter (Ahlerl). Idem: Bhjea In the night (Arien), Oscar Peterson, Ray Brown, Barney Keasel, Come ratn or come shine, idem; Last night when we were young (Arlen), Judy Garland. It's only a paper moon (Arlen), Nat King Cole: What old black magic Arien), Oscar Peterson, Ray Brown. Barney Ketsel; I gotta right to sing the blues (Arlen), idem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7