sucrosa SUNIL Financiële plannen lopen spaak in Duitsland Slim Sowjetplan 0111 olie naar Westen te krijgen Ta eea daafce GURSEL IN HOGERE VERSNELLING Wat draait? Alles draait! Minister Etzel neemt rust SUNIL WAST STRALEND WIT Kunstgebit? TOCH IS HET ZO! Berging van Tina Scarlett nog mogelijk MINISTER STRAUSS OP BEZOEK De Westduitse minister van defensie, dr. Franz Jozef Strauss, is gis teren een oriëntatiebezoek aan de Koninklijke Nederlandse marine begonnen met een bezoek aan Den Haag. waar hij een onderhoud had met zijn collega ir. S. H. Visser. In de middaguren reisde minister Strauss naai Rotterdam voor een bezoek aan Hr. Ms. jager Gelderland. Vandaag ver trekt hij na een bezoek aan het Marine elektronische bedrijf en het La boratorium voor elektronische ontwikkelingen der krijgsmacht in Oegstgeest weer naar Bonn. INDUSTRIEEL EIGENDOM De minister van economische zaken, drs. J W. de Pous, heeft vandaag in Den Haag een internationale diplomatieke conferentie geopend over ..industriële eigendom". Deze conferentie heeft tot doel te komen tot een herziening van het Haags akkoord van 6 november 1925 inzake industriële tekeningen en modellen. Bij dit akkoord moet namelijk een groter aan tal landen worden betrokken. ADRES GEPENSIONEERDEN De Bond van gepensioneerden bij de Nederlandse spoor- en tramwegen heeft een adres gezonden aan de minister raad, de leden van de Eerste en Twee de Kamer der Staten-Generaal en de se cretariaten der verschillende kamerfrac ties. In dit adres wordt met klem ge vraagd zo spoedig mogelijk een voor schot te willen verlenen op de nieuw te waarderen verhoogde pensioenen, af- schaffing van de aanpassingswetten in zake de overheidspensioenen, spoedig maatregelen te willen treffen voor het verkrijgen van een waardevast pensioen en de compensatie voor de huurverho ging over 1957 te doen ingaan op 1 ja nuari van dat jaar, hetgeen, aldus het hoofdbestuur in zijn adres, toch alleszins logisch genoemd mag worden. (Van onze correspondent) BONN, dinsdagmorgen RET I. eigenlijk geen wonder, dat de Westduitse minister van financiën Franz Etzel die een be trekkelijk labiele gezondheid geniet wegens een zenuwoverspanning enige tijd rust moet houden. (De ziekte van de minister werd aanvan kelijk gekwalificeerd als een „vis- vergiftiging" waarvan hij echter betrekkelijk snel genas.) Het ziet er na de jongste financiële ontwikkelingen n.l. niet naar uit, dat hij met zijn oorspronkelijke begroting voor 1961, die met uitgaven van 44.9 miljard Mark toch al een recordbudget in de 12-jarige geschiedenis van de bondsrepubliek zou zün geworden, zal kunnen uitkomen. Vermoedelijk zullen de uitgaven in 1961 nog met rond 3 mil jard Mark toenemen. Daarmede doemt voor de bondsrepublikeinse burger niet alleen, maar ook voor de regering in Bonn (en dat nog wel in een verkie zingsjaar) het spook der belasting-ver hogingen op. De begroting - 1961, die in septem ber door de regering bij het parlement werd ingediend, waar zij thans bij de begrotingscommissie is, lag niet min der dan 2.9 miljard (dat wil zeggen 7 procent) hoger dan de rompbegroting voor 1960, die maar voor negen maan den gold, omdat per 1 januari in West- Duitsland het fiscale- aan het kalen derjaar zal worden aangepast. Zij kan nu al niet meer kloppen, omdat de re gering intussen heeft besloten om de ambtenarensalarissen met nogmaals 8 procent (in totaal dan 15 procent) te verhogen. Voor 1961 betekent dit een extra uitgave van 750 miljoen Mark. Voorts heeft zij besloten om aan die gezinnen, die het nodig hebben, reeds Advertentie 'IS CH, de nieuwe zoetstof zonder saccharine Liberale hoop op winst bij verkiezingen In zeven Engelse districten worden morgen tussentijdse verkiezingen gehou den, waarvan vooral de liberalen de uit slag met grote spanning tegemoet zien. De liberalen hopen te profiteren van de verdeeldheid in de Labourparty en heb ben in alle districten kandidaten gesteld, hoewel zij slechts met zes afgevaar digden in hel Lagerhuis zijn vertegen woordigd. De districten zijn Bolton East, Cars- halton, Mid-Bedfordshire, Petersfield, Tiverton, Ludlow en Monmouthshire, het vroegere district van Aneurin Be- van, waar thans Michael Foot kandidaat is. Foot behoort tot de linkervleugel van Labour. De liberale hoop is gevestigd op Bol ton East, waar de conservatieve kandi daat bij de laatste verkiezingen een meerderheid van slechts 2.732 stemmen op zijn Labourtegenstander behaalde. Ook in Mid-Bedfordshire waar ver kiezingen moeten worden gehouden om dat de vroegere minister van koloniën Lennox Boyd thans zitting heeft in het Hogerhuis was de conservatieve meerderheid betrekkelijk gering 5.174 stemmen. Mid-Bedfordshire vaardigde voor Lennox Boyd een liberaal naar het Lagerhuis af. Petersfield. Tiverton en Ludlow zijn •11e conservatieve districten. van het tweede kind af een kindertoe slag (van twintig Mark per maand) te betalen. De inkomengrens voor deze toeslag ligt bij de vijfhonderd Mark per maand. Het zal de Westduitse staat in 1961 500 miljoen Mark kosten. Dan heeft de regering onder druk van de publieke opinie in het buitenland beslo ten om uit fiscale middelen 500 miljoen te voteren voor de hulp aan de ontwik kelingslanden. Deze 1,75 miljard Mark vormen uitgaven, die voor 1961 reeds zijn te voorzien. Onberekenbaar zijn daarenboven de betalingen, die West- Duitsland voornemens is aan de Ameri kanen te doen. Hierover moet nog in Bonn worden onderhandeld, wanneer aan het einde van de maand de Ameri kaanse minister van financiën Ander son en de onderminister van buiten- buitenlandse zaken Dillon naar Bonn komen. Dé schatting dat de begroting-1961 rond 3 miljard Mark hoger zal worden dan de reeds verkondigde 44.9 miljard, is derhalve niet te hoog. Er zijn n.l. bovendien nog aanwijzingen, dat bonds kanselier Adenauer aan de president van het wereldcongres der joden, Na- hun Goldmann, ook concrete toezeggin gen heeft gedaan voor een verhoging van de Westduitse herstelbetalingen aan joodse slachtoffers van het nazi-regime, Chroesjtsjef? Die kennen we niet Toen premier Chroesjtsjef vorig jaar zijn bezoek aan de Scandinavische lan den afgelastte, wist twintig procent van de Noorse volwassenen niet wie hij was. Dat was de verrassende uitslag van een enquête die in augustus 1959 gehou den is onder ongeveer 2000 mensen. Op de vraag of men liever gezien had dat het bezoek van Chroesjtsjef was doorge gaan, antwoordde 20 procent dat zij geen mening had. omdat zij niet wist wie Chroesjtsjef was. 31 procent was tegen het bezoek, 29 ervoor en 20 pro cent was wel op de hoogte, maar had geen mening. In totaal dacht 70 procent van de on dervraagden dat de meerderheid van het Noorse volk tegen het bezoek was. Drie miljard aan ontwikkelingshulp De Westduitse regering wil de ko mende jaren ieder jaar twee a drie miljard Dm beschikbaar stellen voor de hulpverlening aan onderontwikkelde landen. De Westduitse minister van economi sche zaken, prof. dr. L. Erhard, heeft dit medegedeeld in een artikel in de „Politisch-Soziale Korrespondenz". Hij verklaarde voorts, dat de Bondsrege ring streeft naar uitbreiding van de rechtstreekse investeringen in de ont wikkelingslanden en naar het stimule ren van liet ondernemersinitiatief. Volgens Erhard heeft de Bondsrege ring in de afgelopen vier jaar 11,2 mil jard DM of ongeveer 1 procent van het Duitse bruto nationaal produkt be schikbaar gesteld voor de ontwikke lingshulp. De Westduitse inspanningen op dit gebied komen daardoor onge veer overeen met hetgeen de Ver. Sta- ten en Engeland presteren, al is dan de samenstelling van de Duitse hulp anders, aldus minister Erhard. Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte haan verliest het van uw stralend witte was! JN ENGELAND volgt men met ongerustheid de pogingen van de Sovvjetunie en de Italiaanse staatsoliemaatsehappij E.N.I. om zich stevig op de Oosten rijkse oliemarkt te nestelen. De Oostenrijkse regering en het Oostenrijkse olie monopolie Omvag zouden onlangs zowel van de Sowjetunie als van de E.N.I. belangwekkende voorstellen ontvangen hebben. De Sowjetunie. die van plan is een buisleiding aan te leggen voor het leveren van olie aan de Oosteu- ropese satellieten, zou hebben voor bracht, daar de buisleiding van de E.N.I. en die van de Sowjetunie bij We nen zouden kunnen worden verenigd. Van Triëst zou de olie uit de Sowjet- unie gemakkelijk kunnen worden afge- gesteld ae tak van deze leiding, die ze( jn f|e jancien van het Westen. Het in Bratislava zal uitmonden, door te j resultaat zou een ernstig gevaar zijn zo- trekken naar Wenen. Een afstand wel voor de producenten in het Midden- van 60 km scheidt Bratislava van de Oosten als voor die in de Sahara Oostenrijkse hoofdstad, maar de Russen zouden zich bereid hebben verklaard gratis de buisleiding over deze afstand te leveren en te instal leren. De E.N.I. die van plan is een buisleiding aan te leggen van Triëst naar Beieren, zou hebben voorge steld een tak van deze leiding met een jaarcapaciteit van 3 miljoen ton naar Wenen te leggen waar de E.N.I. dan een raffinaderij zou wil len bouwen. Oostenrijk zou echter een deel van de bouwkosten voor zijn rekening moeten nemen. Dubbele bedreiging o o In Engelse oliekringen verklaart men, dat deze voorstellen een dubbele bedrei ging inhouden. Aanvaarding door Oos tenrijk zou in de eerste plaats een nieu we belangrijke penetratie van de markt van het Westen door de Sowjetunie zijn. Ook indien alleen het voorstel van de Italiaanse maatschappij zou worden aangenomen, zou dit vermoedelijk neer komen op Russische penetratie van de Westeuropese oliemarkt, daar de olie waarschijnlijk uit de Sowjetunie zou ko men. Volgens te Londen ontvangen in lichtingen heeft de E.N.I. onlangs een langlopend contract met de Sowjetunie gesloten, dat voorziet in de levering door de Sowjetunie van ongeveer 14,250 ton ruwe olie per dag gedurende een pe riode van vijf jaar. Indien de beide voorstellen zouden worden aanvaard, dan zou de olie uit de Sowjetunie per buisleiding van de bron naar Triëst kunnen worden ge- Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld Westduitsers wensen speciale regelingen De Westduitse regering heeft maan dag bij de ministerraad van de E.E.G. een nieuwe lijst van landbouwproduk- ten ingediend, waarvoor de Bondsrege ring speciale regelingen verlangt alvo rens op 1 januari a.s. de versnelling van de gemeenschappelijke markt ook van toepassing kan zijn op de land- bouwintegratie van de zes landen. Deze produkten zijn levend vee, vlees, melk en melkprodukten, bloemen, graan, meel. varkensvet, conserven en groen ten. In het besluit van de ministerraad van de E.E.G. van 12 mei jl„ waarbij werd besloten tot versnelde uitvoering van het E.E.G.-verdrag ook wat de landbouw betreft, wordt gezegd, dat vóór 31 december een „eerste gemeen schapsoplossing" moet worden bereikt voor de moeilijkheden, die voortvloeien uit verschillen in mededingingsvoor waarden in de landbouw en de Voe dingsmiddelenindustrie en het gevolg zijn van verschillen in de door de zes landen nationaal gevoerde landbouw politiek. Voor de op deze lijst genoemde pro dukten acht de regering in Bonn het bestaan van „concurrentie vervalsende factoren" zoals exportsubsidies aanwezig. Indien daarvoor de in het versnellingsbesluit genoemde oplossingen niet voor het einde van het jaar zou den zijn bereikt, zou de Westduitse re gering de voorwaarden, gesteld voor de versnelling van de land'oouwintegratie, niet vervuld achten. Vliegti uig neergestort op berghelling Een vliegtuig van de Amerikaanse marine is vanochtend vroeg op een berg helling neergestort. Alle zes inzittenden onder wie een Amerikaanse admiraal en zijn vrouw kwamen om het leven. Reddingsploegen troffen zes lijken aan in het wrak van het Albatros amfibie vliegtuig, dat schout-bij-nacht en me vrouw Arthur F. Spring van een dans feest naar de luchtbasis Subic Air te rugbracht. De overige inzittenden van het vlieg tuig waren de eerste én de tweede piloot, een steward en een offfcier, die als pas sagier meevloog. Het vliegtuig is neergestort op de hel ling van de marinelesberg. Ook een helikopter van het Ameri kaanse marinierskorps, die zocht naar het wrak van het vliegtuig, is neergestort. De eerste en de tweede piloot van dit toestel hebben er het leven afgebracht, maar drie andere inzittenden zijn ver moedelijk gedood. Advertentie Met Dentofix zit het stevigef Bonlofix vormt een «o«ht, betdtefmend toog je en houdt het kunstgebit veel vatter en veiliger op zije ploot». Het zit prettig en men kan rustig eten. lachen, niezen en •preken, in vele gevallen even gemokkelijk ols me» een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende ongst voor lot- roken en verschuiven van hel gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Den tofix houdt ook de adem fri». Geen onaon- gename smook of hinderlijk gevoel. Prijs per strooibw* slechts f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. Koningin Juliana heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de fototen toonstelling .Vrouwen van Israël", die in het Amster damse museum Fodor wordt gehouden. Met veel interesse bekeek de Ko ningin de zestig foto's. Zij toonde grote belangstelling voor het leven in Israël. De „Europese tank" die bestemd is voor de N.A.V.O. - strijdkrachten in Europa, wordt binnen kort bij de troep in de praktijk gebruikt. Het Westduitse ministerie van defensie heeft gisteren meegedeeld dat de tank 36 ton weegt en Is uitgerust met een 10,5 centimeter kanon, waarmee alle be kende tanktypen kunnen worden vernietigd. De tank is voorts buitengewoon wendbaar en snel. De kwaliteit van het Rijnwater Is weliswaar nog steeds onbevredigend, maar gevaar wegens ra dio-actieve veronl reiniging bestaat er niet. Dit blijkt uit een rapport over een onderzoek naar de toestand van het Rijnwater, dat een internationale commissie sedert 1950 op Nederlands initiatief heeft ingesteld. Aan de benedenloop is het zuurstofgehalte sterk ge daald en de hoeveelheid meegevoerd zout neemt nog steeds toe. In Parijs is gisteren de elfde zitting van de Alge mene Vergadering van de Unesco, de opvoedkundige, wetenschappelijke en cultu rele organisatie van de Verenigde Naties, begon nen. Aan de werkzaamhe den van de Unesco nemen thans 89 landen deel. De begroting voor de komende twee jaar voorziet in uitga ven van ca. 31 miljoen dol lar. Op de eerste dag is een Russisch voorstel om de delegatie van nationa listisch China te vervangen door een delegatie uit Pe king verworpen met 44 te gen 26 stemmen bij 15 ont houdingen. Nationalistisch China mag overigens ook niet aan de stemmingen deelnemen, want het heeft zijn contributie niet be taald. India heeft de afgelopen maanden b(j communistisch Chine geprotesteerd te gen 101 schendingen van zijn grondgebied en zijn luchtruim. Peking heeft In dia op zijn beurt beschul digd van zes schendingen van zijn luchtruim. Dit blijkt uit een witboek dat premier Nehroe gisteren heeft voorgelegd aan het Indiase parlement en waarin de briefwisseling tussen New Delhi en Peking van de laatste maanden is opge nomen. In Münster is gisteren het proces begonnen tegen een 77 jaar oude professor, Paul Johann Kremer, wie ten laste is gelegd, mede schuldig te zijn aan de dood van duizenden mensen in het concentratiekamp Auschwitz. Voorts wordt hij ervan beschuldigd ge vangenen te hebben onder worpen aan kwellende me dische proeven. Hij Is In 1947 in Polen reeds ter dood veroordeeld, doch twee jaar geleden in vrij heid gesteld wegens zijn gevorderde leeftijd. De commandant van de vliegbasis Leeuwarden heeft besloten binnenkort excursies naar het vlieg veld te organiseren om een beter begrip te kweken voor het werk van de luchtmacht. Veel begrip hebben de Friezen namelijk de laatste tijd niet getoond voor de taak die de basis by Leeuwarden heeft Het onafhankelijke maand blad La voix internatio nale de la resistance schrijft in zijn oktobernum mer dat de ex-nazileidcr Martin Bormann nog in le ven is en dat de kwestie in het volgende nummer van ,,La Voix" zal worden be handeld. Het blad wordt uitgegeven door anti-com- munistiscbe oud-verzets strijders. In het volgende nummer dus het zoveelste verhaal over de mysterieu ze verdwijning van Hitiers „eerste luitenant"? Rusland zal Joden moeten laten gaan De groeiende drang naar vrijheid in Rusland zal het de Sowjet-autoriteiten noodzakelijk maken binnen de komende tien jaar de Joden in het land toestem ming te geven te emigreren naar Is raël, hoewel het Lun thans nog is ver boden. Deze mening heeft Israels minis ter-president David Ben Goerion in Je ruzalem gegeven. Zonder Rusland bij name te noemen zei de premier, dat in een nog niet zo ver verleden eerst de Turken en daarna de Engelsen de Jo den hebben belet Israël binnen te ko men, gelijk er thans een dictatuur be staat dat emigratie van Joden naar Israël verbiedt. Evenmin als het de Turken en Engelsen gelukt is de Joden tegen te houden zal het die dictatuur gelukken. De dictatoren praten over vrede en vreedzame coëxistentie. Als een van de gevolgen daarvan zul len de Joden toestemming krijgen te emigreren als zij willen. Wordt de vrij heid niet bereikt door vreedzame sa menwerking, aldus Ben Goerion, dan zal voor de Joden in dat land toch bin nen de tien jaar de vrijheid aanbreken. De druk zowel van binnen als van bui ten zal zo hevig worden dat de gren zen opengezet moeten worden. De Nederlandse schroothandelaar L. Worms heeft bij het Hof van Justitie van de Europese gemeenschappen te Luxemburg een verzoek ingediend om juridische bijstand. Dit verzoek werd gedaan in verband met een proces dat hij de Hoge Autoriteit van de Europese gemeenschap voor kolen en staal wil aandoen. Debat over kwestie Zuidwest-Afrika De beheerschapcommissie der Ver. Naties heeft met 67 tegen 1 stem het voorstel van Zuid-Afrika verworpen, het debat over de kwestie Zuidwest-Afrika uit te stellen, omdat de zaak nog in be handeling is voor hel internationale ge rechtshof in Den Haag. Elf landen, waaronder Nederland en België, onthielden zich van stemming. De minister van buitenlandse zaken van Zuid-Afrika, Eric Louw, liet onmiddel lijk na de stemming weten dat zijn land niet aan het debat zal deelnemen. De Zuidafrikaanse regering wordt zoals men weet beschuldigd van ras sendiscriminatie en van het schenden van de burgerlijke rechten van dc inwo ners van Zuidwest-Afrika. Versterkingen naar broeinest Algiers litie-versterkingen aangekomen, gens onbevestigde berichten worden 20 km ten oosten van de stad ook nog ver scheidene ruizenden militairen in ge reedheid gehouden. In de stad is het ogenschijnlijk kalm, maar het gonst van geruchten over ac ties tot verzet tegen het beweerde plan van De Gaulle om een bestuursorgaan voor Algerije in het leven te roepen. Generaal Paul Ely. de stafchef, is gisteren naar Constantine in het oosten van het land vertrokken om met de ge neraals te velde te spreken. Men ge looft dat hij opdracht heeft de gene raals van te nemen besluiten op de hoogte te stellen en de stemming van het leger te peilen. Gearresteerd wegens „spionage voor V.S. Stanislaw Pawlak uit Boleslawiec is door de Poolse veiligheidsdienst gear resteerd onder verdenking van spionage voor Amerika. Pawlak zou door de Amerikanen in dienst genomen zijn toen hij zijn familie in West-Berlijn bezocht. Hij zou geheime gegevens over de Pool se defensie aan de Amerikanen ver strekt hebben. Enkele dagen geleden is eveneens een Pool gearresteerd, die van spionage voor de V.S. verdacht wordt. Vorming van een wetgevende raad Generaal Gursel, het Turkse staatshoofd, heeft een commissie van deskundigen verzocht, de op- 446) Sedert de laatste eeuwen zijn er voor de wenteling der aarde vele proeven genomen en nog meer be wijzen aangevoerd, maar al dit, voor het oog zo overtuigende bewijsmate riaal, blijkt in streng wetenschappe lijke zin geen enkel bewijs te leve ren. Immers zoals de natuurkun dige Ernst Machter opmerkte als het vast staat dat een lichaam wer kelijk draait, dan moeten we ook weten ten opzichte waarvan het draait. Dat punt, van waaruit we on ze beschouwingen richten, zou een absoluut onbewegelijk iets moeten zijn. Maar dat „iets" kennen we in het gehele heelal niet. Geen ster, geen sterrenstelsel, geen melkweg stelsel staal stil. Daardoor is iedere beweging betrekkelijk cn bestaat er voor zover thans bekend geen enkele absolute beweging. Dit kon Einstein aantonen. Vroeger hebben we eens geschreven, dat de zon niet meer op dezelfde plaats staat waar wjj haar zien, omdat dit he mellichaam in de tijd die de stralen nodig hebben om de weg van de zon naar de aarde af te leggen, inmiddels een eindje Is voorlgekuierd langs het firmament. Mis antwoordden toen enkele le zers „de zon staat nog wel op de zelfde plaats, maar de waarnemer staat door de draaiing van de aarde ergens anders!" Dit lijkt een onover brugbare tegenstelling (en dat was het in de middeleeuwen ook), maar in werkelijkheid hebben we allen ge lijk. We kunnen, wanneer het ons be haagt, een waarnemer op de zon plaatsen en van daaruit de aarde be schouwen, maar naar verkiezing mo gen we eveneens de aarde als vast baken nemen en van daaruit de be wegingen van andere hemellichamen bekijken. Het nieuwe beginsel, dat Einstein heeft ingevoerd, verklaart deze bewegingen echter als lokale bewegingen en niet als universele. Wil men het lokale stelsel van Co pernicus kiezen, waarbjj de aarde om de zon draalt? Akkoord! „Maar", zegt Einstein, „dit vloeit alleen maar voort uit het feit dat het gemakke lijker is; maar daarmee blijft de uit spraak „de aarde draalt" even voor barig als de bewering ,,zjj draait niet". De vraag of de aarde al of niet draait, is uit wetenschappelijk oog punt uitsluitend een kwestie van be voorrechting. Draait dc aarde? Ja. als het u behaagt. Draait zij niet? Neen, als het u mishaagt. We weten, dat een beschaafd mens in de 20ste eeuw beduusd kykt, wan neer hem wordt voorgehouden dat het draaien van de aarde weer op losse schroeven wordt gezet en dat Copernicus misschien toch niet hele maal gelijk had. U kunt gerust zijn: de aarde draait ten opzichte van dc gezamenlijke massa van het heelal. Maar het is óók waar, dat het heelal draalt om een vaste aarde. Einstein heeft ons laten zien, dat we zeer soepèl in onze opvattingen moeten zijn en niet aanstonds in het ge- weer moeten komen wanneer iemand tegen onze ver onderstelling in méér dan een ver onderstelling is 't immers niet! verkiest de aarde ten opzichte van het draaiende heelal te laten stil staan. Bij verreweg de meeste astronomi sche verschijnselen geraken we in onoplosbare moeilijkheden, wanneer we de aarde als een vast punt zouden beschouwen, zodat het welhaast van zelf spreekt dat we in dergelijke ge vallen de voorkeur geven aan het systeem van Copernicus. BI) het bespreken van de vraag hoe hoog de zon aan de hemel staat, doen dergelijke moeilijkheden zich niet voor. zodat een ieder in dat geval gerechtigd Is de aarde als een vast punt te beschouwen, gelijk de mens in overeenstemming met de mo derne wetenschappelijke opvattingen reeds vele duizenden jaren gewend Is te doen. Vele lezers zullen met Gallleï hier op antwoorden: „Eppur si muove" (en tóch beweegt z(j), waartegen we dan alleen nog opmerken, dat tegen woordig algemeen wordt aangeno men dat GaMleï deze woorden nooit gesproken heeft. Daarover een volgende keer. stelling te bespoedigen van een wetgevend lichaam, dat met het Comité van nationale eenheid zal samenwerken. Functionarissen in Istanboel verwachten, dat het ont werp tegen 20 november gereed zal zijn. Generaal Gursel heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat de taak van het lichaam, „Raad van instelling" ge heten, het voorbereiden van de wetge ving zal zijn, terwijl het comité van na tionale eenheid zal optreden als een soort senaat, die de wetgeving moet goedkeuren. De instelling van de raad was een van de punten van geschil tussen Ge neraal Gursel en zijn medestanders cn de 14 jonge officieren van het comité van nationale eenheid wier ontslag gis teren is aangekondigd. Gursel zei gisteravond, dat zijn be sluit om deze officieren te ontslaan ze ker zal bijdragen tot de snellere tot standkoming van de raad. Deze raad zou optreden in de overgangsperiode voor de verkiezingen, die, zoals het comité van nationale eenheid heeft beloofd, op 29 oktober 1961 gehouden worden. Of de op 7 oktober jl. bij Speijk ge strande veerpont „Tina Scarlett" nog kan worden geborgen hangt er van af, hoe veel de geïnteresseerden daaraan wil len besteden. Als zij geen kosten sparen, is berging van de ..Tina Scarlett" die in botsing kwam met de Belgische tank- boot „Diamant" en vervolgens een ket- ting-katastrofe veroorzaakte, waarbij een tiental rijnaken was betrokken nog al tijd mogelijk. Dit verzekerden ons deskundigen naar aanleiding van de controverse, die is ont staan tussen de Deense reder Jensen en de „Geerlin's"-verzekeringsmaatschappij in Keulen. Of de „Tina Scarletnog kan worden geborgen (voor restauratie) of zal moeten worden opgeblazen en voor schroot verkocht, is vooral afhankelijk van de waarde van het zwaarbeschadig- de schip. De berging zal, behalve kost baar, in ieder geval zeer moeilijk wor den. De „Tina Scarlett" heeft zich met de boeg ongeveer drie meter diep in de Rijnbodem geboord. De hoge waterstand is op het ogenblik voor een eventuele bergingsoperatie zeer ongunstig. Bij een normale waterstand kan zij nog worden uitgevoerd. Om de waarde van het wrak tc bepa len en te beslissen, of berging nog zin heeft, dient te worden vastgesteld hoe stevig de romp van het schip nog is daarvoor moet het eerst woroen vlot ge bracht en hoeveel schade dc brand heeft aangericht. Voorts of dc machines, die nu al meer dan een maand onder wa ter staan, nog kunnen worden gebruikt. Pas op grond van een dergelijke exper tise kan worden vastgesteld, of de „Tina Scarlett" nog kan worden gerestaureerd of moet worden gesloopt. In ieder geval moet het wrak worden verwijderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5