Duitse kerkdag zowel in Beroepingswerk Oost- als West-Berlijn Meningen van anderen Een soepsyndicaat van studenten over Indonesische kerken dienst van de kerk Concilie moet reveil brengen' hnkele kan tlekeningen DE ARBEID DER GEHUWDE VROUW BELASTINGEN CATECHISMUS Zendelingen van baptisten weer naar de Kongo Estlandse baptisten kregen dwangarbeid Een woord voor vandaag CHEFAROX Schots predikant k tegen polarisbasis Studenten stalen oud kanon X r* T bedrijfsleven beeft behoefte aan arbeiders. Het doet daarom pogingen j om ook gehuwde vrouwen In het arbeidsproces in te schakelen. Zal men met deze pogingen veel succes hebben? Het wordt betwijfeld. Onder! anderen ook door mevrouw dr. II. Verweij-Jonker, blijkens haar referaat opi de vergadering van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond. V ooreerst gaan de gehuwde vrouwen in de regel slechts uit nood buitenshuis, in fabrieken en werkplaatsen, arbeid verrichten. Er zijn natuurlijk uitzonde ringen op deze regel, maar de gehuwde arbeidersvrouw geeft vrijwel steeds de voorkeur aan de arbeid in het gezin, aan de verzorging van echtgenoot en kinderen. Als de nood niet dringt gaat zij niet naar de fabriek. Een dubbele taak vervullen gaat gewoonlijk ook boven haar krachten. Gevolg daarvan is, dat het gezinsleven schade lijdt. Een schade, die minder groot zal zijn. wanneer men de vrouwen slechts enkele uren buitenshuis laat werken, Maar dit stuit meermalen op bezwaren van de kant van het bedrijfsleven. Mevrouw Verweij heeft er in haar referaat de aandacht op gevestigd, dat in de verhouding tussen het aantal mannen en vrouwen een wijziging is ge komen. Het vrouwenoverschot neemt af. Het is voor alle jaarklassen onder de 31 jaar reeds in een vrouwentekort omgeslagen. Bovendien is er een dui delijke verlaging van de huwelijksleeftijd merkbaar, waardoor de periode tus sen school en huwelijk met ongeveer twee jaar wordt bekort. En de periode tussen school en huwelijk is nu juist de tijd, waarin de jonge vrouwen zich voor velerlei arbeid op kantoor, in winkel en fabriek aanmelden. Bij gelijkblijvende omstandigheden zullen wij, volgens de berekeningen van mevrouw Verweij, straks slechts kunnen rekenen op 80 pet. van de huidige vrouwelijke arbeidskracht. Alleen om de achteruitgang uit dien hoofde op te vangen, zouden dan straks 430.000 getrouwde vrouwen bereid moeten zijn om een volledige dagtaak op zich te nemen. De conclusie van de referente was dan ook, dat met name de industrie moei lijkheden zal ondervinden bij het aantrekken van vrouwelijke arbeiders. Het is bezwaarlijk om ver vooruit te zien. Zullen inderdaad de omstandig heden in maatschappij en bedrijfsleven gelijk blijven? Zal de verschuiving tussen de geboorten van jongens en meisjes aanhouden? Zal een economi sche teruggang het totale beeld van de werkgelegenheid niet belangrijk wij- zigen? Welke gevolgen zal de voortgaande automatisering hebben? Er is niemand, die het ons met enige zekerheid kan zeggen. WIJ moeten echter het uitgangspunt van onze beschouwingen nemen in het beeld, dat de latere jaren te zien geven. Wanneer, dank zij vooral de sociale vooruitgang, de gehuwde vrouwen niet meer uit nood buitenshuis moeten gaan werken, zullen wij ons daarover verblijden. Aan het gezinsleven, dat toch reeds onder zoveel heeft te lijden, kan het ten goede komen, indien de vrouwen en moeders daaraan haar volle arbeidskracht kunnen geven. Echte „vrije tijd" kan dan ook door verschei- denen aangewend worden voor kerkelijk en sociaal werk. Maar de industrie zou deze het zonder een groeiend aantal vrouwelijke arbeiders kunnen redden? Misschien heeft ir. Tromp de goede richting aangewezen, waarin het antwoord op de vraag is te zoeken. Hij oordeelde, dat onderzocht diende te worden, of sommige van de zogenaamde typisch vrouwelijke beroepen niet evengoed door mannen waargenomen zouden kunnen worden. Inderdaad is dit een aanwijzing. Bij het onderzoek zal men ook de automatisering niet uit het oog mogen verliezen. C/ NED. HERV KERK gen niet zonder meer de communisti sche sektor van de stad betreden. Voor Oostberlijners geldt deze beperking niet. Oostberlijners kunnen, voor zover zij niet door hun eigen ..Volkspolizei" worden tegengehouden, zonder meer naar West-Berlijn. Men Is evenwel ln kringen der pro- (Van onze correspondent bi Bonn) „Ik ben bij U" zal het motto zijn, waaronder van 19 tot 23 juli van het volgend jaar in Berlijn de 10e protestantse „Kirchentag" zal wor- den gehouden. Dit zijn de laatste j testantse kerk in Duitsland optimis- woorden van de opgestane Jezus -««♦— naar het evangelie van Mattheus. De rooms-katholieke en protestant se „Kirchentage" worden jaarlijks om beurten gehouden. In München had in augustus jl. het „Eucharis tische Congres" als rooms-katho lieke „Kirchentag" plaats. In 1961 is nu de „Evangelische Kirche Deutsehlands" weer aan de beurt. Nu beginnen voor de leiders van het organiserend comité weer de onderhan delingen met de autoriteiten in de z.g. „Duitse Demokratische Republiek" over deelneming van Oostduitse protestan ten die daar verre in de meerder heid zijn aan de „Kirchentag". El ke twee jaren zijn de communistische machthebbers minder toegeeflijk ge worden. waar het (o.a.) betreft het ver lenen van uitreisvisa ter bijwoning van „Kirchentage". SAMENKOMSTEN. Om het voor de Oostduitse protestan ten in 1961 wat gemakkelijker te ma ken deel te nemen, is de kerk van plan de „Kirchentag" in beide delen van de stad', in West- zowel als in Oost-Berlijn dus, te houden. Veel zal er natuurlijk van afhangen, hoe zich tegen die tijd de politieke toestand heeft ontwikkeld. Nog altijd hangt over Berlijn het drei gement van premier Nikita Chroesj- tsjefs ultimatum van oktober 1958 om van (geheel) Berlijn een „vrijstad" te maken. Op het ogenblik is het verkeer der burgers tussen beide delen van de stad al zeer beperkt. Westduitse burgers mo- ONDERHANDELINGEN. Er moet evenwel nog over het hou den van. de „Kirchentag" in Oost-Ber lijn met de „autoriteiten" in Pankow worden onderhandeld. Zij hebben zich daartoe in ieder geval reeds bereid verklaard. Overigens zou het verlenen van een vergunning tot het houden van de „Kir chentag" in beide sektoren van de stad voor de Oostduitse communisten een mooie gelegenheid zijn om de steekhou dendheid van hun eigen argument te de monstreren, dat Berlijn één stad is. In kringen der kerkleiding neemt men evenwel aan. dat gezien de onzekere politieke toestand (voor Berlijn) de com munistische machthebbers nu nog wel geen bindende toezeggingen zullen doen. Aan de andere kant verwacht de kerk leiding van de D.D.R.-,.autoriteiten", dat zij begrip zullen tonen voor het feit. dat een gebeurtenis als een „Kir chentag" waaraan door vele honderd duizenden mensen zal worden deelgeno men enige voorbereiding behoeft. Zoali bekend heeft (taatsserrrtaris Van den Berge vorige week in de Tweede Ka mer medegedeeld, dat de laatste jaren ne gentig Nederlanders met ieder een vermogen van meer dan een half miljoen zijn ge vlucht naar landen waar een milder fiscaal klimaat heerat. ..Wat ona opviel", *o «clirijfi Het V r ij e Volk, „was de opmerking, die de staats secretaris aan zijn mededeling heeft toege voegd. Als namelijk bouwvakarbeiders in hel buitenland gaan werken, omdat ze daar meer denken te kunnen verdienen, dan leidt dat nog wel eens tot opmerkingen over lieden die de nationale woningbouw in de steek laten of iets van dien aard. Hier was de conclusie anders: „We moeten bij voort during bedacht blijven op een zo juist mo gelijke bepaling van het fiscale klimaat." Dat klinkt natuurlijk ook mooi. al doet zo'n opmerking eigenaardig aan in een de bat, waarin o.a. belastingvoorstellen aan de orde waren, die naar de regering zelf herhaaldelijk heeft betoogd juist gericht rijn op verlichting voor de kleine man. Wij vrezen trouwens, dat men met de kreet „ander fiscaal klimaat" in deze raak niet erg ver komt. De nieuwe vluchtelingen gaan n.l. veelal naar landen waar zij voor elk, fiscaal klimaat kunnen schuilen onder een1 bankgeheim, of wel naar miniatuurstaatjes j waar de belastingen zo laag zijn, dat een I normaal functionerende moderne staat daar hoe dan ook niet mee kan concurreren. De roep om een „zo juist mogelijke bepa- ling van het fiscale klimaat" moge velen comfortabel in de oren klinken, hij heeft j voor de oplossing van het probleem van de' kapitaalvlucht tdat men overigens ook! niet moet overdrijven) weinig betekenis. Het is nu eenmaal niet mogelijk een belas- j tin apolitiek te ontwerpen, die èn aan de ver langens van aspirant-vluchtelingen voldoet én tegelijk zoveel opbrengt, dat het de over- heid mogelijk is haar taak in de huidige maatsrh-ppij te volbrengen." Naar het oordeel van De T i j d D e Maasbode hebben de algemene finan ciële beschouwingen in de Tweede Kamer weinig nieuws opgeleverd. Er was in feite alleen een reserve over de vraag hoe en wanneer de belastingverlaging moet ingaan. De minister heeft beloofd niet te star te sullen zijn wat het „hoe" betreft, mits hij maar niet wordt vastgepind op een datum vóór 1 juli 1961. Het blad schrijft verder: „Zeker is wel, dat de minister met kracht aan de datum van 1 juli zal vasthouden. Hij wil de conjuncturele ontwikkeling in de eerste maanden van 1961 nog afwachten De reden voor deze voorzichtigheid is, dat het conjunctureel gezien zowel kan vriezen als dooien. Dat deze grilligheid van het kli maat zich ook na 1 juli zal voortzetten weet natuurlijk iedereen, maar de minister meent dat hij op deze manier in ieder geval zijn best heeft gedaan. Dat is ook zo, want om trent juli weet men tenminste hoe de lonen zich ontwikkeld hebben. In feite is de be lastingverlaging immers de beloning voor een oppassend gedrag aan het front van lo nen en prijzen. Men zou het dat hangt van de benaderingswijze af even goed een stok achter de deur kunnen noemen, maar de Kamer, in het onzekere over de loonsitu- alie, schijnt de dingen voorlopig maar liever niet bij de naam te noemen. Aldus kan minister Zijlstra, gehuld in een wolk van conjuncturele vaagheden, zijn knappe simul- taanpartij blijven voortzetten." Advertentie BOUWPLATEN plakt u met Ceta-Bever In de „Kamper Kerkbode" schrijft ds. G. Visee gereformeerd (vrijgemaakt) predikant een arti kel over het gezag der belijde nis" een onderwerp dat op het ogenblik in zijn kerken zeer ac tueel is. als gevolg van het ge ruchtmakende boek van ds. Tel ders over het leven na de dood. 7n het tweede gedeelte van zijn artikel spreekt ds. Visee ook over de catechismus: MAAR hoezeer die belijdenis ge trouw is aan het Woord Gods der heilige Schrift, ze is de Schrift niet. Hoe meer men zich met de belijdenis bezig houdt, des te meer verwondert men zich over het die pe inzicht in, de rechte kennis van Gods Woord, die het deel was van haar opstellers. Hoe had Gods Geest mannen als Ursinus en Olevianus verlicht met Zijn Woord! Maar nie mand zal er aan denken de cate chismus met de Schrift gelijk te stellen of ook maar te menen dat hij door Gods Geest is ingegeven. En daarom kan men ook, hartelijk met de belijdenis instemmende zeggen dat het soms scherper had kunnen geformuleerd zijn of dat soms een Schriftplaats verkeerd wordt aangehaald of een enkel ver band verkeerd wordt gelegd. Een enkel voorbeeld. In vraag en antwoord 22 wordt gezegd: „Wat is dan een christen nodig te geloven?" De formulering van het „Kort Begrip" is ongetwij feld scherper op één punt. Daar luidt vraag 20: „Wat is de hoofdsom van hetgeen ons God in het evangelie beloofd en bevolen heeft te geloven?" Daar komt beter dan in de catechismus tot zijn recht, dat God bevéélt zijn beloften te geloven en dat dit geloven zelf een stuk der gehoorzaamheid aan Hem is. TN ZONDAG 22. vr. en 1 wordt beleden „Dat dit leven volkomen zaligheid bezit ten zal, die geen oog gezien, geen oor gehoord heeft en in geen men senhart opgeklommen is, en dat. om God daar'n eeuwig te prijzen". Deze woorden zijn ontleend aan 1 Connthen 29. Maar wanneer we nu 1 Corinthen 29 raadplegen, dan blijkt dat de apostel met deze woorden „Wat geen oog heeft ge zien en geen oor heeft gehoord en wat in geen mensenhart opgeklom- is" niet spreekt over de toekomsti ge heerlijkheid, de volkomen zalig heid na dit leven, maar dat hij het hier heeft over de inhoud van de evangelieprediking: dat evangelie heeft geen oog gezien, geen oor ge hoord. en is niet in een mènsenhart opgeklommen. Het is niet van menselijke vinding, niet van men selijke makelij, het is van God. De antw. 52, ik na apostel citeert hier zelf Jesaja 64 4. Min of meer op de klank af. Je saja gebruikt dergelijke woorden in een weer wat ander verband. Moet nu de catechismus veran derd? Weineen! De bedoeling van de catechismus is duidelijk. Hij be doelt kennelijk te zeggen dat de ko mende zaligheid na dit leven boven alle dingen heerlijk is. zó schoon, dat geen mens zo iets ooit heeft ge zien of gehoord of ook maar heeft gedroomd. EEN derde voorbeeld. In Zondag 16 vr. en antwoord 44 geeft de catechismus als verklaring van de woorden „nedergedaald ter helle": dat Christus „in zijn ganse lijden, maar inzonderheid aan het kruis, in onuitsprekelijke benauwdheid, smarten, verschrikking en helse kwelling gezonken was." Nu is dat laatste ongetwijfeld juist. De Here Jezus heeft dat al les voor zijn sterven doorleden in zijn verzoekingen van de duivel, in Gethsemane. aan het kruis. En dat om ons van dat alles te verlos sen. Dat leert de catechismus te recht. Zo mogen we geloven en be lijden. Maar het antwoord 44 klopt niet o.) de vraag 44. In het ant woord gaat het over wat Christus gedaan heeft voor het sterven, in de vraag over wat Christus deed □adat Hij gestorven was. In de apostolische geloofsbelijde nis gaat het in de woorden „neder gedaald ter helle" over iets dat op de dood des Heren aan het kruis volgde; maar de catechismus ver klaart deze woorden alsof hier ge sproken werd over iets dat aan zijn sterven voorafging. En men kan het rustig zeggen: als verkla ring van de woorden „nedergedaald ter helle is het antwoord van 44 fout. Hetgeen niet wegneemt, dat hetgeen in antwoord 44 staat op zichzelf gezien juist is. De woorden „nedergedaald ter helle" betekenen, dat de Here Je zus is gestorven en begraven, na zijn sterven niet meer tot de leven den, maar tot de doden behoorde, dat Hij tussen sterven en opstan ding een dode geweest is. W/E gaven enkele voorbeelden. Eerst een voorbeeld dat de for mulering wel eens schei per kon zijn. Het tweede voorbeeld waaruit bleek dat de catechismus soms een Schriftplaats onjuist citeert. Een derde dat de catechismus soms, zij het zonder afbreuk te doen aan Gods Woord, een artikel van de geloofsbelijdenis verkeerd uitlegt. Men kan dit als gebreken van dit kostelijke boekje aanmerken. En toch hartelijk zeggen: Dit is een Soede belijdenis. Want nergens gaat e catechismus tegen de Schrift in. Integendeel ook op de gekritiseerde rel tisch, dat de communisten In Oost-Ber- lljn het houden van kerkelijke bijeen komsten zullen toelaten. Men baseert dit optimisme op de omstandigheid, dat de machthebbers in Oost-Berlijn ook hebben toegestaan, dat Westduitse bur gers kerkdiensten in de Marien- of So- phlenklrche (die in het oostelijke deel van de stad staan) bezochten. Beroepen te Bruin isse: A. N. Langhout te Heusden; te Colijnsplaat: R. Dljkmeij- er te Giessen-Ouó'ekerk. Aangenomen naar Aalsum: G. v. d. Ree te Hemelum; naar Sneek, vac. dr. K. H. Siccama: mr. J. A. Vaandrager te Hall, Geld. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Colijnsplaat: J. Sap, kand. te Leiden. Beroepen te Bruehterveld, te Heme lum, te Arum, te Heijum-FLnkum. en te Hantum: J. Sap. kand. te Leiden. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Zaamslag: H. C. van der Ent te Rotterdam en C. Smits te Slie- drecht Beroepen te Urk: D. Slagboom te 's-Gravenzande. Bedankt voor Ouderkerk a. d. Amstel: L. S. den Boer te Sassenheim. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Haarlem-Hoofddorp: A. Vergunst te Rotterdam-C. Bedankt voor Rijssen: J. van Haaren te Kampen. Beroepen te Benthuizen: Chr. van Dam te Rotterdam-Z. Bedankt voor Leiden: Chr. van Dam te Rotterdam-Z. UNIE VAN BAPT. GEM. Bedankt voor Stavoren: J. Segaar te Winschoten. In zeven werkgroepen zullen op de Berlijnse „Kirchentag" thema's worden behandeld als „Onze weg naar de ka- tastrofe van 1945". Een theoloog zal spreken over de weg, die Duitsland sindsdien uit zijn schuld is gegaan. Nieuw is een werkgroep, waarin het probleem „Joden en christenen" zal worden behandeld. Het is de bedoeling, dat in elke werkgroep een vertegen woordiger van de protestantse kerk in West- en die in Oost-Duitsland zal spre ken, opdat ook in dit opzicht de com munistische machthebbers niet a priori met bezwaren voor de dag zullen kun nen komen. rpWEE EN TWINTIG studenten van de universiteit van Cam bridge hebben het afgelopen week einde besteed met het openmaken van 1094 pakjes soep en het invul len van 1094 wedstrijdformulieren. Ze zijn ervan overtuigd dat hun yver beloond zal worden met een hoofdprijs, een villa ter waarde van meer dan vijftigduizend gulden. De soepactie is begonnen op ini tiatief van de student Sam Tar- ling (faculteit wiskunde) die vori ge week een pakje soep kocht en een wedstrijdformulier meekreeg waarin df soepfirma de klanten verzocht de twee beste slagzinnen uit te zoeken die bij zeven verschil lende soepsoorten moesten worden gebruikt. Eer simpele berekening leerde Sam dat er 2187 mogelijkheden wa ren om de beide slagzinnen en de zeven soepsoorten te combineren, de Voor de tweede maal in enkele ja ren tijds hebben de Nederlandse bap tistenzendelingen afscheid genomen van hun gemeenten om naar hun zendings- veld Irema in de Kongo te vertrekken. Zowel ds. G. van 't Wout, verpleger S. Edens als ds. J. ter Braak moesten een half jaar geleden de Kongo verla ten in verband met de onlusten. Het is thans weer mogelijk om hun werkzaam heden te hervatten. De zendelingen wer den zondag jl. afgevaardigd in een dienst in Utrecht. De gezinnen zullen echter nog in Nederland achterblijven. De zendelingen gaan weer terug op verzoek van de Congolese gemeenten. Ds. Van 't Wout had nog weer in de afgelopen week een brief ontvangen waarin om terugkomst werd gesmeekt. Het werk zal in nauw overleg met de zelfstandige gemeenten geschieden. De drie zendelingen hopen 23 november per vliegtuig te vertrekken. Advertentie modern toiletpapier Gescheiden gelovigen gezamenlijk Ier kerke Het blad van de Reformed Churches in Australië, Trowel and Sword, ver telt ons van een Australische kerk dienst, die werkelijk een oecumenisch karakter droeg! De bijeenkomst was georganiseerd door de kerkeraad van een Reformed Church of Australia. De dominee die preekte was afkomstig uit cle Christian Reformed Church van Amerika en de dienstdoende ouderling was in Nederland diaken in een Christelijke Gereformeer de Kerk. Van de 45 aanwezigen waren er zes tien afkomstig uit de Christelijke Gere formeerde Kerken in Nederland, elf uit de Nederlandse Hervormde Kerk en acht uit de Gereformeerde Kerken, twee waren Apostolisch en twee Rooms-Ka- tholiek en de overigen hadden geen ban den met een bepaalde kerk. Als laatste bijzonderheid kan nog wor den vermeld dat van de twee theologi sche studenten die de mensen vooraf hadden bezocht om ze voor deze dienst uit te nodigen, de een afkomstig was uit Indonesië en daar tot de Gerefor meerde Kerken behoorde en de ander in Nederland lid was van de Neder landse Hervormde Kerk. terwijl zijn vrouw tot de Gereformeerde Kerk (vrij gemaakt) behoorde. Advertentie Volgens Radio Tallinn, de communis tische zender in het door de Sowjets bezette Estland, zijn twee baptisten, waaronder een predikant door het op perste gerechtshof der Sowjetunie tot respectievelijk zes en drie jaar dwang arbeid veroordeeld. Volgens Estlandse kringen in Zweden werden ds. Jaan Rebane en Ilmar Raasik van onzedige handelingen beschuldigd. waaronder hulp bij abortus. Het openbaar ministe rie gebruikte het proces echter voor een heftige aanval op de christenen. Alle gelovigen werden afgeschilderd als min of meer misdadig. De Ameri kaanse ex-president Harry S. Truman werd beschreven als de baptist die in Hirosjima en Nagasaki mensen bij hon derdduizenden had vermoord. Foster Dulles werd genoemd als een misdadig lid van de Presbyteriaanse Kerk. Tijdens het proces werden de drie kinderen van ds. Rebane opgeroepen om tegen hun vader te getuigen. Zij weigerden echter voor de rechtbank hun geloof te verloochenen. Toen ds. Reba ne protesteerde tegen de manier waar op het hof de antwoorden van zijn 14- jarige dochter verdraaide, werd hij de rechtszaal uitgeleid. Reeds eerder had deze predikant zich voor een lager ge rechtshof moeten verantwoorden, omdat hij 600 roebel uit het buitenland ont vangen had als bijdrage aan zijn kerke- I lijke arbeid. I De jeugd heeft de toekomst zeggen wij, maar is dat waar Inderdaad de jongeren zullen langer leven dan de ouderen maar zullen ze wijzer, rustiger, hlijder leven? Ze zullen ma chines kennen waarvan wij nog maar nauwelijks dromen, maar zullen die machines hen gelukkiger maken? We spreken over „die goede, oude tijd," en weten dat we slechts de dro men van het heden in het verleden projecteren. En we doen hetzelfde met de toekomst. Maar Christus koos toch maar jonge mensen om zijn kerk te stichten? Dat is waar, maar God koos de 75-jarige Abraham om het volk Israël te stichten. God gebruikte de jonge Daniël in het rijk van Nebuchadnezar, maar hij gebruikte de oude Daniël in het rijk van Darius. Jeugd is geen garantie voor godzaligheid evenmin als de ouderdom. Maar de ouderdom t«" geen garantie voor werkelijke wijsheid. Het verstand komtl niet met de jaren. j. God koos de jonge Johannes en de oude Abraham, omdat zij een ding gemeen hadden: het geloof, want geloof heeft de toekomst. God gebruikt de oude Simeon en de nog zeer jonge Elihu (in het boek Job) om Zijn wijze woorden te spreken want het verstand komt met het geloof. Want zonder gelooj kan niemand God dienen. (Van onze kerkredacteur) „De Heerbaan", het algemeen zendingstijdschrift van de Neder landse Zendingsraad heeft in het jongste nummer uitvoerig de con clusies opgenomen van de laatste vergadering van de Raad van Ker ken in Indonesië. Tijdens deze ver gadering is een oproep opgesteld in verband met het gewapend con flict. Tevens is een oproep uitge gaan tot de regeringen van Indo nesië en Nederland, opdat beide partijen elkaar weer zullen ont moeten aan de „onderhandelings tafel"- Deze oproep heeft in Ne derland een dertigtal vooraanstaan de gereformeerden gestimuleerd om tot gebed op te roepen. Het verslag in de „Heerbaan" geeft de achtergrond van de oproep van de Raad van Kerken weer. Dit rapport is gewijd aan de dienst van de kerk in de tegenwoordige wereld. In het hoofdstuk over de dienst op het politieke vlak wordt uitgesproken dat Jezus Christus alle macht heeft gekre gen in hemel en op aarde. Het gevolg daarvan is volgens de Indonesische Ker ken dat God door de kracht van Zijn Geest een nieuwe mensheid en een nieu we maatschappij schept. Hij herstelt de harmonie tussen macht (gezag), recht en liefde in gehoorzaamheid aan God. De Kerken hebben in het bijzonder aandacht geschonken aan de kwestie Nieuw-Gulnea dat in Indonesië „Irlan" heet. Volgens deze kerken is de kwestie een nationale zaak geworden ln ver band met de „wettige claim" ten aan zien van genoemd gebied. Dit besef vormt dan ook de achtergrond van de oproep die is uitgegaan aan de regerin gen van Indonesië en Nederland. Uitvoerig werd ook aandacht geschon ken aan de dienst van de diakonie. De vraag werd gesteld of het oude patroon niet zou moeten worden losgelaten, zo dat de dienst van de kerk meer effi ciënt wordt, ingepast in het „welfare"- plan van de staat ein aangepast aan de snel veranderende maatschappij. De vergadering was echter ook van mening man die dus 2187 combinaties in zond moest volgens hem de hoofd prijs winnen. Omdat er per pakje soep twee formulieren mochten wor den ingestuurd, vormde hij een syn dicaat waarvan elke deelnemer der tig gulden stortte om de ruim 600 gulden bijeen te krijgen die Sam voor 1094 pakjes soep moest neer- Uilen. De leden van het syndicaat koch ten in alle winkels in Cambridge en Newmarket alle pakjes soep op die ze nodig hadden en besteedden het weekeinde om de pakjes te legen en de formulieren in te vullen. Giste ren kreeg de soepfirma een dikke enveloppe van Sam Tarling. „We hoeven nu alleen nog maar rustig af te wachten totdat we be richt krijgen dat we de hoofdprijs hebben gewonnen", aldus Sam. „We kunnen de tijd korten door nu en j t -I dan eenj een beker soep tot ons te| d0€nde wer|<"ergè- nemen." bleven. De nadruk wordt gelegd op de Aaverienue Lieve Marja. Nee. het plaatje heb ik nog niet gevonden, maar ik zoek er naar. Op dit ogenblik lijkt het wel of de winter voor onbepaalde tijd is uitgesteld, al is het november. Toch dringt de tijd en je kunt niet zomaar een platenwinkel binnengaan en vragen om een winterplaatje, het geeft niet welk. Zelf ben ik heel nieuws gierig. óf ik liet vind, en wat het zal zijn: een concerto van Handel, een song van Ella Fitzgerald„Body and Soul" door. Coleman Hawkins of „I've found a new baby" gespeeld door de Dutch Swing College band. Ken je dat? Het begint met een clavecimbelsolo zoals Bach zelf die gespeeld zou hebben, dan valt een klarinet in en opeens is daar het hele orkest, langzaam wordt Bach vervangen door Dixyland, de overgang is prachtig geleidelijk. Je hebt me bijzonder nieuwsgierig gemaakt naar de boeken van Top Naeff; zijn die werkelijk vol miskende en jongstervende meisjes? Wat heerlijk, ik dacht eigenlijk dat het daar wel vro lijk toeging, of is dat alleen zo bij Cissy van Marxveldt? Is Top Naeff écht zo zielig? Dan ga ik haar direkt lezen, weet je, dat vind ik heel interessant. Wil je een paar titels noemen? Ver geet het niet, alsjeblieft. Ik ken eigenlijk alleen de zielige meis jes van Dickens, maar die zijn vooral zielig omdat ze arm zijn of in de macht van ruwe en gewetenloze voogden, dat telt niet mee, vind je wel? En de meisjes in de sprookjes zijn ook maar voor korte tijd miskend Het regent in Frankrijk, er breken stuwdammen door en veel arbeiders zijn tijdelijk werkloos geworden. Dat zegt de radio. „Ik vind het jammer," zei een vriendje vanmiddag, „dat ik geen idealist meer ben, zoals toen ik nog klein was. Toen mocht ik nooit gaan helpen als er ergens een ramp gebeurde, nu kan het en ik ga niet. Waarom eigenlijk niet? Ik weet het niet, ik heb er eenvoudig geen zin in. Toch jammer!" Dit is natuur lijk wel een beetje gewild cynische opmerking, maar hij vindt het werkelijk jammer, dat weet ik zeker, en hij weet ook wer kelijk niet waarom hij er geen zin in heeft. Dat is juist het erge, misschien. Je zou dit de tragiek van het ouder worden kunnen noemen, maar dat is toch wel overdreven. Wat denk jij hiervan? Toen ik gisteren wee* eens een fotoboekje over Parijs be keek. kreeg ik zoals altijd weer het gewone heimwee: een raar gevoel, onverklaarbaar en vaag, dat je melancholiek maakt. ..Herfst langs de Seine", staat er bij een foto van een kade die vol ligt met natte, afgevallen bladeren. Goed, maar waarom zou de herfst in Parijs anders zijn dan hier, anders, vollediger' Ik ben alleen 's zomers in Parijs geweest, toch stel ik me veel voor van een Parijs najaar (toch, of juist daarom). De Seine in de regen, de nauwe straatjes van Montmartre in de mist, ja, dat moet het zijn, herfstiger en triester. Laten we dan gaan wandelen om afscheid te nemen van de zomer, om de zomer na te wuiven (maar dat doen we niet, er worden alleen lentefeesten gevierd, nooit herfstfeesten, zelfs geen droevige), het plaatje zoeken voor later, wanneer het koud wordt. Er is genoeg te doen, dit is een vreemd jaargetijde. Dag. je PETER. noodzaak van de opleiding van nieuwe!' diakenen, coördinatie van financiëlelt bronnen en interkerkelijke diakonale krachten, en de noodzaak van de in-r standhouding van inrichtingen voor wezei£ zwervers, invaliden etc. Ten opzichte van het christelijk on derwijs wordt de gehele christenheid op-a geroepen te geven, zonodig te offeren}! opdat de bekostiging van dit onderwijs niet geheel of gedeeltelijk afhankelijks is van regeringssubsidie. Maagklachten? HM Vormt e«n genezende laag op de maagwand In Edinburgh heeft ds. Whitley, pre dikant van de St. Giles kathedraal, deB algemene vergadering van de Kerk vanw Schotland gevraagd in spoedzitting bij-K een te komen, naar aanleiding van de vestiging van de Amerikaanse polarijp duikbootbasis in het Schotse Holy Loch.y De predikant stelde de volgende vra gen: in de eerste plaats of de Britsa^ regering een andere mogendheid, hoe, bevriend deze ook is, het recht mag ge-_ ven te beschikken over leven en dood op de Britse eilanden, en in de tweeder plaats of een regering in vredestijd wel het recht heeft om over de toekomstc< van een volk te beslissen zonder dat volk in die beslissing te kennen. Hij wil dat de kerkvergadering hier over haar mening zal uitspreken. d De voorbereidende werkzaamhe-T den van het Vaticaans concilie datv waarschijnlijk over een jaar zal£ worden gehouden zijn begonnen. Paus Johannes heeft ze gisterenD ingeleid met een toespraak tot 500 geestelijken uit alle delen van de<j wereld. Hij legde er de nadruk op dat dit concilie zich niet zal bezigk houden met het een of ander dog-j> ma, maar een antwoord moet ge- o ven op het huidige materialisme.3l Hij kenmerkte deze tijd als een van, onstuimige ontwikkeling temidden van" de aantrekkelijkheden en gevaren vanr een streven dat vrijwel uitsluitend opj materiële voorspoed is gericht. Er is een neiging om de grondwaarheden van,| de geestelijke en bovennatuurlijke or-jj' de te vergeten. Daarom moet het concilie zich bezig! houden met „het herstel in waarde en k schittering van. de grondwaarheden van'd het menselijk leven en denken, waar van de Rooms Katholieke Kerk in de'K loop der eeuwen de behoedster en le-|ti rares is geweest." v Opnieuw legde paus Johannes er de nadruk op dat het niet de bedoeling is dat de „afgescheiden broeders" in het k werk van het concilie worden betrok-p ken. Wel is er een apart secretariaat ingesteld voor diegenen „die ten zeer-"* ste onze achting verdienen en er naari" verlangen het concilie te volgen. Het heeft echter zijn eigen terrein waarbij j het zich vanaf het begin uisluitend' zal bezig houden met hetgeen de g Rooms katholieke kerk betreft." De paus beëindigde zijn rede met de oorden: „Het doel van dit tweede Va ticaans concilie is niet slechts te zor-1 gen voor een reveil in het geloof, dog ma, kerkelijke discipline en godsdien-1„ tig en geestelijk leven, maar ook een aanzienlijke bijdrage te leveren tot het'P opnieuw vastleggen van- deze principes j der christelijke orde, waaruit inspiratie*® geput wordt cn op grond waarvan regels jd vastgelegd worden voor de ontwikke- j lingen op civiel, economisch, politiek R en sociaal terrein." G Het twee eeuwen oude „Momus ka- iS' non", dat elk jaar het Maastrichtse car-] naval „inschiet" is uit het Momusres- L taurant in Maastricht gekaapt en bevindt |E' zich nu in handen van Groningse studen- ten. ju Een groep kandidaat-leden van de r.k. studentenvereniging „Albertus Magnus" p in Groningen heeft vrijdag het kanon als 'D trofee meegenomen naar het Noorden, om daarmee te bewijzen dat de traditio- ia. nele stunt voor de inauguratieplech tigheid was volbracht. v De studenten zochten ln Maastricht naar de oppertempelaer ide heer M. Theeuwissen) van de tempelaers het overkoepelend' orgaan van de Maastricht se carnavalsverenigingen. Zij ontmoet ten hem op een receptie van de carna- valsvereninging „De Keemeleers" en overhandigden een oorkonde, die zijn benoeming tot beschermheer van de kan didaat-leden van „Albertus Magnus" be vatte. Op zyn beurt benoemti'e hij de jaar- praeses (de heer G. F. J. Rombouts) tot „officier in de orde van de windemolen". Daarna was het feest, terwijl twee leden van het Groninger stuntteam zich naar het restaurant begaven om het kanon te ontvreemden. Ze keerden naar het feest terug en brachten een laatste toast uit op de gastheren om daarna vold'aan naar het Noorden terug te keren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2