rJt piin RITMEESTER hi eea Éumfce Kif Amerika's goudvoorraad aanzienlijk gedaald Hoe zit dat met de metaal Vele kartels in Europa met verbod bedreigd REJTERDDN Na bronstijd: het staal Kies zelf onó te cjciót Drie stakingen - een oorsprong Relletj es in Bagdad? Secretaris-generaal in Algerije gaat TOCH IS HET ZO! SALARISVERHOGING BURGEMEESTERS Het staatsblad 431 bevat een wijziging van het bezoldigingsbesluit voor burgemeesters. In de eerste plaats geldt dit de verwerking van de zes procent toeslag op het salaris van alle burgemeesters en verder een besluit tot verhoging der salarissen van burgemeesters van gemeenten met minder dan 20.000 inwoners. De Tweede Kamer heeft indertijd op deze verhoging aangedrongen. SECRETARIS-GENERAAL DEFENSIE De heer L. C. Rietveld, secretaris-generaal van het departement van defensie, zal aan het eind van deze maand de rijksdienst wegens pensionering verlaten. Te verwachten is dat de heer J. J. van Houten, oud-secretaris-generaal van marir.e, die thans adviseur is voor integratie aangelegenheden, hem zal opvolpen. K.L.M. GEDUPEERD K.L.M. en scheepvaart worden gedupeerd door het beperken van de investe ringsaftrek. Aldus vele leden van de vaste commissie voor financiën uit de Tweede Kamer. De beperking viel samen met vermindering van faciliteiten op het gebied van vervroegde afschrijving en werd op 30 april van dit jaar afgekondigd. Men wijst er op. dat een gehele reeks investeringen, die zorgvuldig over een aantal jaren waren verdeeld, thans financieel uit elkaar worden gerukt. De K.L.M. heeft in 1958 10 miljoen en in 1959 13.3 miljoen kunnen besparen als gevolg van de oude investeringsaftrek. Het voortbestaan van deze aftrek lijkt voor de K.L.M., die tot grote investering is gedwongen, een levensbelang. Aangedrongen wordt op een uitzonderingsmaatregel, die ook zal gelden voor de scheepvaart. De goudvoorraad van de Verenig de Staten is donderdag met iets meer dan 175 miljoen dollar gedaald. De voorraad bedroeg op die datum 18.159 miljoen dollar. Dit was het grootste goudverlies dat ooit op een dag is voorgekomen sedert de ineen-j storting van 1931 en vermoedelijk het grootste goudverlies in de Ame- j rikaanse geschiedenis. Frankrijk heeft donderdag voor bij na 117 miljoen dollar goud gekocht van het Amerikaanse ministerie van financiën ten behoeve van het groot ste gedeelte van de aflossing van zijn resterende schuld van 131 mil joen dollar aan het Internationale monetaire fonds. Andere landen koch ten op die dag voor 58 miljoen dollar goud, wat op zichzelf reeds een grote hoeveelheid was. In de eerste drie dagen van de afgelopen week had Amerika voor 83 miljoen dol lar goud naar hel buitenland ver kocht, zodat de totale goudafvloeiing in de eerste vier dagen van de week 258 miljoen dollar bedroeg. Het is vrijwel zeker, dat het goudverlies van de afgelopen week een weekre- cord heeft gevestigd. Het vorige] grootste weekverlies sedert 1931 was dat van 181 miljoen dollar in de week tot 21 september, de laatste week voor de jongste jaarvergadering van het Internationale monetaire fonds. De Amerikaanse goudvoorraad was donderdag eveneens nog steeds bij na 45 procent van de totale goud voorraad van de vrije wereld. De Verenigde Staten hebben nog steeds een gouddekking van bijna 100 procent voor al hun externe ver plichtingen op korte termijn. Enge- lands dekking voor zijn kortlopende sterlingverplichtingen bedraagt niet veel meer dan 25 procent. Advertentie FIAT Het district. Mata Fina - een Brazfliaans plateau met zoele nachten en zonnige dagen - levert tabakken exclusief zacht van aard, maar met temperament in geur en aroma. Zorgvuldig gekozen en gemeleerd met de luchtige Java's en de milde Havanna's zijn zede basis voor Fiat. Een sigaar met karakter - zacht geurig en volaromatisch voor mannen met gevoel voor goede smaak. Prijs 27cent. Zoek zelf uit wat u past, dan weet u wat u heeft: u rookt er goed van PIKEUR Een melange van luchtige tabakken voor een prettig-zorgeloos moment Een sigaartje voor 's morgens of 's middags. In het bekende helder gele blikje van f 2.30 krijgt U er 20. licht tintelend en zacht ge*ng- I©1 civs COCARDE Voor die heel korte rookmomenten.als u een vluchtig, toch smakelijk rokertje wenst, biedt Ritmeester u Cocardc: lekker licht en passend in prijs voor zo'n moment: f 1.20 de 20. J. LANSER Advertentie Denk aan Uw lijn Wat kunnen dure pillen baten wanneer U suiker niet wilt laten geniet toch van het zoete leven gebruik volop Sukristo 7. ontdekte formule. Ooosjes van 150 tabl. f. 1.15: 500 tabl. f. 2.95. 1000 tabl. k I. 5.50: na-vuldoosjet 100 tabl. f. 0.70: bij apothekers en drogisten. N.V. H. TEN HERKEU HILVERSUM Amerika verlaat zijn Westindische bases De V.S. zijn bereid onvoorwaardelijk het grootste gedeelte van htm bases in West-Indië op te geven. Dit werd gis teren meegedeeld in het slotcommuni- ?iué van een in Londen gehouden con- erentie tussen vertegenwoordigers van de V. S., het Verenigd Koninkrijk en Westindische landen. De vijf Amerikaanse bases liggen op Antigua, Jamaica, Santa Lucia en twee op Trinidad. Vernomen wordt dat de marineba sis CSiaguaramas bij Port of Spain op Trinidad niet geheel opgegeven zal wor den. In 1941 heeft Winston Churchill de V.S. het recht gegeven op 2040 bases in West-Indië. In ruil daarvoor gaven de Amerikanen Groot-Britannië 50 gebruik te torpedobootjagers en andere militai re uitrusting. Twee ruimteproeven liepen op niets uit WALLOPS-EILAND, 8-11 (RTR). In de V.S. zijn gisteren twee proefnemin gen op het gebied van de ruimtevaart mislukt. Van Wallops-eiland, in de staat Vir- Jinia, werd. met behulp van een Little oe-raket, een 1-ton wegende ruimtecap sule van het type Mercury gelanceerd. Met dit type zal waarschijnlijk in janu ari volgend jaar worden getracht de eer ste mens in een baan om de aarde te brengen. De bedoeling van deze proef neming was de apparatuur te beproe ven. waarmee de ruimtevaarder zich in fjeval van nood in veiligheid kan stel en. Capsule en raket bereikten een hoogte van ongeveer zestien kilometer, doch door het haperen van het afschei dingsmechanisme kwamen de beide on derdelen in de Atlantische Oceaan te recht. De tweede mislukking deed zich voor toen een uit vier trappen bestaande Blue-Scout-raket, die ontworpen is voor het opsporen van in de ruimte plaats vindende kernexplosies en die van Cape Canaveral werd gelanceerd, voortijdig de reis in de ruimte beëindigde door het te snel opbranden van de brandstof van de tweede trap. Begin december debat in Franse parlement De Franse regering heeft ermee in gestemd dat begin december in het parlement een debat over Algerije wordt geopend. Dit is dinsdagavond vernomen na afloop van een onder houd tussen premier Debré en de voor zitter van de nationale vergadoring, Haban-Delmas. De gemeenteraad van Groot-Algiers (Algiers en voorsteden) heeft dinsdag met 34 tegen 4 stemmen een resolutie aangenomen waarin uiting wordt gege ven aan de ..onvergankelijke gehecht heid" van de raad aan een „broeder lijk Algerije in de Franse republiek". Tezelfdertijd verklaarde de federatie van i en liberaal Algerije dat zelfbe schikking de enige manier blijft om uit de huidige crisis te geraken. „Amerika heeft vrijheid direct terug te slaan" Premier Macmillan heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard dat de Pola- ris-duikboten van de Amerikaanse ma rine onbelemmerd en zonder uitstel met kernwapens moeten kunnen terugslaan indien een aanvaller het Westen be laagt. In zulk een geval wenst Engeland de vergeldingskracht van de Polarisduik- boten niet te beknotten door erop te staan dat van te voren uitgebreid over leg wordt gepleegd, zei hij. „Het is de absolute zekerheid van vergelding die agressie kan voor komen," aldus de Britse premier. Mac millan gaf deze opvatting van de rege ring in antwoord op een groot aantal vragen van de oppositie. Goedkoper en handzamer druk van Brailleschrift Het Engelse Koninklijke blinden-in- stituut heeft een verbetering in het drukken van brailleschrift ontwikkeld die het gewicht en de afmetingen van boeken en tijdschriften tot de helft te rugbrengt. Het brailleschrift wordt tot nu toe ge drukt op zeer dik papier, waar putjes ingeperst worden. Bij de nieuwe me thode gebruikt men dun. stevig papier waar met plastic inkt punten opgezet worden. Na enkele jaien experimenteren is men er in geslaagd een pasta te ver vaardigen die bij zeer hoge tempera tuur op het papier gedrukt kan worden De produktie van boeken, kranten en tijdschriften in brailleschrift bedraagt in Engeland 600.000 exemplaren. Dank zij de nieuwe, goedkopere, methode zal dit aantal belangrijk opgevoerd kunnen worden. Nederlandse kapitein leidt commissie voor veiligheid op zee De commissie voor veiligheid op de zee van de inter-gouvernementale raad gevende organisatie voor de zeevaart (I.M.C.O.) is gisteren in Londen bij eengekomen. Op de vergadering zijn veertien lan den vertegenwoordigd, waaronder ook Nederland. Voorzitter is kapitein C. L. Moolenburgh. Een belangrijk punt op deze vergade ring, die achter gesloten deuren gehou den wordt, is een wijziging van de in ternationale overeenkomst betreffende de vervuiling van zeewater door olie. Hierover zal de commissie waarschijn lijk besluiten in 1962 een internationa le conferentie te beleggen. Andere punten die besproken zullen worden zijn onder meer de coördinatie van veiligheidsmaatregelen op zee en in de lucht, betere verbindingen tus sen schepen en vliegtuigen en bepalin gen voor de kwaliteit van waterdich te schotten. BRAZILIË President Kubitschek van Brazilië heeft gesloten militairen bij het vervoer in te schakelen, daar maandagnacht in het gehele land een transportstaking is uitgebroken. Uit gewoonlijk welingelichte bron te Rio de Janeiro wordt vernomen, dat de Braziliaanse regering van Argentijnse diplomatieke zijde de mededeling heeft ontvangen dat de staking dezelfde oor sprong heeft als de stakingsbewegingen in Argentinië en Chili. De Russische ambassade in Uruguay zou de stakingen leiden. De Braziliaanse vakverenigingen van havenarbeiders, scheepspersoncel en spoormannen willen verhoging van de lonen, evenals voor de militairen kort geleden is geschied. Het wetsontwerp tot verhoging van de lonen is al bij het congres in behandeling. De regering heeft de spoormannen, havenarbeiders en scheepspersoneel, die allen staatsemployees zijn, daar de ha vens en spoorwegen zijn genationali seerd, opdracht gegeven het werk van daag te hervatten. De stakers worden bedreigd met ontslag of administratieve vervolging als zij weigeren aan het werk te gaan. Ongeveer negentig personen zijn gearresteerd. Zij hebben een actieve rol in de stakingsbeweging gespeeld. Volgens reizigers die uit Bagdad in Beiroet zijn aangekomen, hebben zich het vorige weekeinde ongeregeldheden voorgedaan in de Iraakse hoofdstad. Daarbij zouden enkele mensen om het leven zijn gekomen en ongeveer veertig personen zijn gewond. Honderd arresta ties zouden zijn verricht De relletjes ontstonden, toen duizenden arbeiders in de tabaksindustrie demon straties hielden om te protesteren tegen de uitslag van onlangs gehouden vak bondsverkiezingen, waarbij communis tische functionarissen werden wegge stemd. De betogers wierpen stenen naar militairen in pantserwagens. De hierop volgende geveehten duurden verschillen de uren, aldus de reizigers. Naar schatting tussen de 2.000 en 3.000 kartels in de zes landen van de Europese economische ge meenschap zullen vallen onder de bepalingen van de ontwerp-veror- dening voor het kartelbelcid in de gemeenschap, die de Europese commissie thans aan de minister raad van de E.E.G. ter goedkeu ring heeft voorgelegd. De ontwerp-verordening houdt door de commissie opgestelde regels in ter uitvoering van de anti-kartelbepalingen van het E.E.G.-verdrag, waarbij alle ondernemersafspraken, die met het ver drag in strijd zijn, ongeldig worden verklaard. Nieuwe ondernemersafspra ken zullen volgens het ontwerp alleen geldig zijn indien de Europese commis sie uitdrukkelijk verklaart, dat zij niet in strijd zijn met het verdrag. Voor de reeds bestaande afspraken heeft de com missie een overgangsregeling getroffen. Deze afspraken dienen echter binnen zes maanden na inwerkingtreding van de verordening ter kennis van de commis sie te worden gebracht. In alle geval len is een beroep door de ondernemers bij het Hof van Jiistitie in Luxemburg mogelijk indien de commissie een afwij zend standpunt zou innemen. E.V.A.-conferentie De in Londen begonnen driedaagse politieke en economische conferentie aei zeven landen van de Europese vrijhan delsassociatie (E.V.A.) heeft zich giste ren in vier commissies gesplitst, die met gesloten deuren een aantal vraag stukken zullen behandelen. Zij houden zich bezig met 1) de betrekkingen van de E.V A. met de Europese economi sche gemeenschap (E.E.G.) en met het overige deel van de wereld; 2) de com merciële en economische ontwikkeling binnen de E.V.A.3) investering en fi nanciële cn monetaire politiek binnen de E.V.A. en 4) sociale én arbeids vraagstukken. Advertentie PHARMACEUTISCHE FABRIEK "otep) HILVERSUM Volgens het verdrag zijn verbo den alle overeenkomsten tussen on dernemingen, alle besluiten van on dernemingsverenigingen cn alle on derling afgestemde feitelijke gedra gingen, die de handel tussen de lid staten ongunstig beïnvloeden cn er toe strekken dat dc concurrentie binnen dc gemeenschap wordt ver hinderd, beperkt of vervalst. De verplichting tot het doen van aan gifte bij de commissie geldt niet voor prijsbindingsovereenkomsten, licentie contracten en afspraken betreffende ex clusief verkeer. Deze afspraken zijn van de regelingen uitgesloten omdat er daarvan in de gemeenschap honderddui zenden bestaan, die een niet te ver werken stroom zouden vormen en voorts, omdat de meningen over dit soort afspraken in de zes landen nogal uiteenlopen. In dc verordening wordt de bevoegd heid van dc commissie geregeld om geldboeten of dwangsommen vast te stel len. Het overtreden van dc bepalingen zal kunnen worden gestraft met boe ten variërend van 400 tot 20.000 gulden. Twee ex-ministers van fraude beschuldigd O Twee ministers van het afgezette re gime Menderes hebben gisteren terecht gestaan onder beschuldiging van het verduisteren van overheidsgelden. Ex-minister van handel, Mandalinci. wordt beschuldigd van verduistering van ongeveer 1.400 dollar. Dit bedrag zou hij ten onrechte ontvangen hebben als vergoeding voor een reis naar Was hington. Zijn opvolger, Erkmen, staat terecht omdat hij de fraude ontdekt verzwegen zou hebben. De Franse autoriteiten in Algerije zijn gisteren opgeschrikt door de ont slagaanvrage van André Jacomët, se cretaris-generaal van het Franse be stuursapparaat in Algerije, uit protest tegen de politiek van president De Gaulle ten aanzien van dit omstreden gebied. Jacomet was na Delouvrier (de alge méén gevolmachtigde van de regering te Parijs i een der belangrijkste be stuursambtenaren. Zijn ontslagaan vrage dreigt een golf van ontslagaan vragen te verwekken. Delouvrier zou echter de ingekomen aanvragen voorlopig naast zich neer hebben gelegd. TTE metaalindustrie is een zeer be- langrijke bedrijfstak. Zij ver schaft werkgelegenheid aan 250.000 werknemers en haar produkten vor men 30 pet. van de goederen die de industrie in ons land exporteert. Het is echter niet alleen de econo mische betekenis van de metaalin dustrie die in het oog springt. De ze bedrijfstak wordt ook veel ge noemd als een voorbeeld van wat met goed overleg tussen organisa ties van werkgevers en van werk nemers kan worden bereikt. En het is niet te ontkennen, dat de Vak- raad voor de Metaalindustrie, het orgaan van overleg in deze bedrijfs tak. zyn sporen op sociaal ter rein heeft verdiend. Dit blijkt mis schien wel het beste uit de bevoegd heden die aan de vakraad zijn ge geven. De Vakraad voor de Metaalindustrie is gemachtigd om, indien aan bepaal de voorwaarden wordt voldaan, on dernemingen toe stemming te verle nen voor uitkering uit de winst, voor invoering van werkclassilicatie en voor verkorting van de arbeidstijd tot 45 uur Deze bevoegdheden zijn uniek in het Ne derlandse bedrijfs leven. Wel een be wijs dat men groot vertrouwen stelt in het beleid van de vakraad zoals dat nu reeds vanaf 1947 wordt gevoerd En terecht. Im mers zijn door dat beleid, dat van gro te verantwoorde lijkheid getuigt, conflicten in de me taalindustrie voor komen. De sociale positie van de werknemers werd er voortdurend door verbeterd ter wijl mede dank zij dat beleid een aan- DE SCHRIJVER den. De onderhandelingen in de vak raad hadden tot. resultaat, dat over eenstemming werd bereikt over het per onderneming realiseren van de voorstellen der vakorganisaties. Met betrekking tot de arbeidstijds verkorting werden afspraken gemaakt en maatregelen getroffen om produk- tieverlies te voorkomen. Dat wil zeg gen. dat de verkorting van de werk tijd tot 45 uur per week zichzelf moet verdienen zonder beslag te leggen op de normale stijging van de produkti- viteit. Ondernemingen die tot verkor ting van de werktijd willen overgaan moeten daarvoor toestemming vragen aan de vakraad en aantonen welke produktiviteitsverhogende maatregelen zij hebben genomen. Met het oog op de geleidelijke uit voering van het gehele programma, dat uiterlijk 1 October 1962 verwezen lijkt moet zijn. hebben partijen twee contracten afgesloten, namelijk c.a.o. -A en c.a.o.-B. Eerstgenoemde is op de oude situatie gebaseerd, laatst genoemde gaat uit van dc nieuwe si tuatie. Deze con tracten hebnen een looptijd van 1 au gustus 1959 geza menlijk tot en met 31 december 1962. In totaal dus op nieuw 41 maanden. Daaruit valt af te leiden dat de maat- schappelijKe bete kenis van ae c.a.o. voor welks aan tasting door de re gering en een deel van het bedrijfs leven bij tussen tijdse verbeterin gen wordt ge vreesd, bij de Vak raad voor de Me taalindustrie in hoog aanzien staat. Dc heer J Lonser, die 34 jaar oud is, trad elf jaar geleden reed» in dienst van de Christe lijke Melaalhedrijfshond. In 1952 volgde zijn benoeming tot bestuurder en in 1957 koos men hein in het centraal bestuur. Dc heer Lanser heeft thans naast de voorzitter van de C.M.B., dc heer H. Peters, zitting in de vakraad voor dc metaalindus trie. Hy is geboren in Sliedrecht en is als handarbeider maar ook als beambte werkzaam geweest in de metaalindustrie. Thans is hij voorzitter van de beambten- groep in de Christelijke Melaal hedrijfshond en heeft bovendien namens de C.M.B. zitting in de centrale commissie voor dc be ambten in de metaalindustrie. Dc centrale commissie heeft voor de beambten dezelfde functie als de vakraad voor de handarbeiders. In beide nolle- ges worden niet name de on derhandelingen over de arbeids voorwaarden voor de werkne mers in de metaalindustrie ge voerd. is geleverd aan de opbouw van onze nationale economie Hel voorgaande Is van betekenis voor een beoordeling van het recen te optreden van dc vakraad met be trekking tot de loonontwikkeling in de metaalindustrie. Gelet op de hou ding van de regering cn van een deel van het georganiseerde bedrijfsleven is hier en daar kennelijk de indruk ontstaan alsof onder de huidige om standigheden de vakraad een lichtzin nig beleid zou voeren. Dat zou dan betekenen dat de vakraad zich van zijn respectabel verleden heeft losge maakt. De vraag kan worden gesteld of dat waar Is. Voor een beoordeling van die vraag moet teruggegaan worden naar het jaar 1958. Het bedrijfsleven had toen nog te maken met het systeem van de geleide loonpolitiek. De collectie ve arbeidsovereenkomst voor de me taalindustrie van maart 1956 liep aan het einde van 1958 af. In verband daarmede dienden de vakorganisaties een aantal voorstellen voor het afslui ten van een nieuwe c.a.o. in. Die voorstellen bevatten drie hoofdpunten te weten: 2. invoering van werkclassiflcatle In alle ondernemingen. 3. invoering van de 45-urlge werk week. Dit alles zou In drie Jaar verwe zenlijkt moeten worden. Daarom werd voorgesteld een nieuwe c.a.o. aan te gaan tot en met 31- december 1962. Daarbij stelden de vakorganisaties dat de verkorting van de werktijd niet met produktieverlies gepaard mocht gaan. Voorts gaven zij te ken nen dat de normale stijging aan de produktiviteit voor een verhoging van de lonen zou moeten worden aange wend zodra de mogelijkheid daarvoor werd geopend. Deze verstrekkende voorstellen maakten een zeer langdurig beraad in de vakraad noodzakelijk. Als gevolg daarvan werd de c.a.o. van maart 1956 met 7 maanden tot en met 31 juli 1959 verlengd. Daardoor kreeg de ze c.a.o. een loopduur van 41 maan- Een vertegenwoordiger van de Hamburgse zigeu- I nerkoning heeft de poli tie doen weten dat er geen wraakneming is te verwachten voor de twee doden die zaterdag door ingrijpen van de politie gevallen zijn. De politie verwachtte wel wraak en had daarom extra i voorzorgsmaatregelen ge nomen. I Op Texel is gisteren de vijftiende Waddenconfe rentie begonnen. Meer dan tweehonderd verte genwoordigers van de vijf eilanden en van in stanties en instellingen op de vaste wal. die met het toerisme op de Wad- I den te maken hebben, bespreken hun gezamen lijke problemen. Het bestuur van de Ber- lijnse afdeling der West- duitse socialistische par tij heeft zeven leden uit Oost-Berlijn geroyeerd omdat zij (zij het onder druk) een communistisch vlugschrift hadden on dertekend. De sjah van Perzië heeft gisteren op het eiland Kharg in de Perzische golf een laadstation voor ruwe olie geopend. De grootste tankschepen zul len hiervan gebruik kun nen maken voor het laden van olie die van het olieveld Gach Saran wordt aangevoerd. De Almelose rijwielhan delaar J. Brama ver trekt zaterdag met vrouw en vier kinderen naar Stalina in Zuid-Rusland om kennis te maken met zijn schoonouders. Voor mevrouw Brama bete kent deze reis van vier dagen en vier nachten per trein een weerzien met haar ouders na acht tien jaar. In 1942 werd zij als achttienjarige in Duitsland te werk ge steld, waarna zij naar Roermond vluchtte. Na de oorlog huwde zij de heer Brama. Het heeft anderhalf jaar geduurd voor de vereiste papieren binnen waren. De jongerejaars van de universiteit van Gra- hamstown in Zuid-Afri- ka moeten onmiddellijk een boeide betalen als zij zich „misdragen" met een lid van het andere geslacht, zo heeft de uni versiteit bepaald. Onder „misdragen" wordt onder meer het gearmd lopen verstaan... Een gedu peerde student zei: „Mijn grootmoeder zou het hier volkomen mee eens zijn geweest". In Rabat (Marokko) is gisteren op de militaire gebouwen de Franse door de Marokkaanse vlag vervangen. De Fransen sen hadden de gebouv/en al verlaten, in het kader van de Frans-Marok kaanse overeenkomst, die bepaalt dat zij voor 2 maart 1962 vertrokken moeten zijn. 441. Het heeft by verschillende oudheidkundige opgravingen de aan dacht getrokken, dat aan het einde van de bronstijd reeds direct het staal verschenen Is (naast kleine voorwer pen van smeedijzer), terwijl men toch eerst een periode zou verwach ten, waarin het ijzer de boventoon voert. Tot in de 18e eeuw nog veronder stelde men dat geringe hoeveelheden zwarelverbindingcn nodig waren om het ruwe ijzer in staal om te zetten. Totdat de Zweed Bcrgmann bewees, dat het niet de zwavel doch de kool stof Is, die het staal zijn eigenschap pen geeft. Eerst vanaf die t(jd da teert de wetenschappelijke metallur gie, die de prestaties van ons tijd perk mogelijk heeft gemaakt. Het Is dus niet zo vreemd dat men aanvankelijk de oude culturen, die met de chemische eigenschappen van het staal niet hekend waren, het vervaar digen van staal meende te kunnen ontzeggen. Maar even weinig bevreemdend Is het, dat die oude culturen ondanks hun ge brek aan chemische kennis, er In slaagden het staal eerder te vervaar digen dan het gietijzer. De vorige maal hebben we ont dekt hoe het smeedijzer ontstond. Welnu, als dit smeedijzer in een houtskoolvuur wordt verhit en nog maals gesmeed, en dit proces her- haalt zich enige malen, dan krijgt de kool gelegenheid zich In de op- pcrvlaktelagen van het ijzer te verbin den en deze verbinding vormt te za- men met het onaangetaste ijzer een mengsel dat we staal noemen. Snel afgekoeld, krijgt dit staal een grote hardheid, doch het wordt tevens bros. Om dit nadeel weg te werken, dient het opnieuw verhit te worden, doch thans op minder hoge tempe raturen. Al deze handelingen werden door de smeden der oudheid door erva ring verkregen en aldus ontstonden uit het smeedijzer de stalen dolken en zwaarden die hoe kan het an ders aan de ijzeren gebruiksvoor werpen blijken te zijn vooraf gegaan. Na het staal kwam het gietijzer. maar we zouden ons toch deerlijk ver gissen, wanneer we veronderstelden, dat dit werkelijk zui ver ijzer ls ge weest. Volstrekt zui ver ijzer, d.w.z. met een gehalte van 99,9 procent, is pas In de laatste tijd bereid kunnen worden, en dit metaal blijkt geheel andere elgerachappen te be zitten dan we aanvankelijk dachten. We zullen daar te z'Jner tijd nog wel eens op terug komen. We willen het nu eersi hebben over Us, met behulp waarvan we vuur willen maken. Op grond van de nieuwe loonpo litiek zijn toen In de vakraad ook loonondcrliandelln- gen gevoerd die uiteindelijk resul teerden In een ver hoging van dc lo- nen met 5 pet. Tijdens de toen gehouden bespre kingen met het Col lege van Rijksbe middelaars en de Stichting van den Arbeid heeft de vakraad echter reeds mededeling gedaan van zijn voorne men om de vooroorlogse methode van onderhandelingen te vervangen door een meer verantwoorde, (zo mogelijk met minder schokken gepaard gaan de loonherziening) gebaseerd op ge meenschappelijk aanvaarde bereke ningen ten aanzien van de economi sche ontwikkeling. Het besluit de daarmede verband houdende problematiek ernstig in studie te nemen was toen reeds ge nomen. De vakraad is er zich daarbij goed van bewust geweest dat eventuele re sultaten van die studie tot tussentijd se herziening van de loonbepalingen zou kunnen leiden. Dat blijkt ook uit een biref van 4 augustus 1959 aan het College waarin de vakraad zich nadrukkelijk heeft gedistancieerd van de toen bij de beoordeling van de produktiviteitstrend van 4 pet. Inmiddels is op grond van de uit voerige studies komen vast te staan dat over dc jaren 1953 tot cn met 1958 de jaarlijkse stijging van de pro duktiviteit niet gemiddeld 4 pet. doch pet. heeft bedragen. Voor partijen In de vakraad was dit aanleiding om de lonen opnieuw te bezien. Immers moest worden geconstateerd dat In 1959 het percentage loonsverhoging van de werknemers in de metaalin dustrie aanzienlijk meer had kunnen zijn dan dc 5 pet. die zij toen heb ben ontvangen. Een herstellen van die fout was en is naar het oordeel van partijen in de vakraad een eis van sociale rechtvaardigheid. Tijdens het overleg daarover heeft de regering onlangs in een gesprek met de vakraad bij partijen ernstig aangedrongen op grote voorzichtigheid en sterke matiging omdat hij thans ongewenst zou zijn tussentijdse verbe teringen in de lonen van collectieve arbeidsovereenkomsten aan te bren gen. De regering stelde zich daarbij op het standpunt van een meerderheid in het bestuur van de Stichting van den Arbeid, die terzake advies aan de regering had uitgebracht. De vakraad heeft de woorden van de regering niet naast zich neerge legd doch daaraan metterdaad gevolg gegeven. Partijen kwamen namelijk overeen een verhoging van de lonen op 1 januari 1961 met 3 pet. en op 1 juli 1961 met 5 pet., alsmede een tweetal uitkeringen ineens van 1(4 pet. van het jaarloon in de secundai re sfeer. Daaruit blijkt dat met na me ook de organisaties van werkne mers zich thans sterk hebben ge matigd door niet vast te houden aan hun eerste voorstel om de lonen per 1 oktober 1960 met 6 pet. en In het voorjaar van 1961 nog eens met 3 pet. te verhogen. Het geheel beschouwend moet wor den geconcludeerd dat ook het recen te beleid van de Vakraad voor de Me taalindustrie getuigt van grote verant woordelijkheid en van begrip voor de werkelijkheid. Daarom mag worden verwacht, dot de toetsende instanties de voorstellen vsn de Vakraad voor de Metaalindustrie onbevooroordeeld cn op de juiste wijze zullen waarde ren. Drie concrete punten verdienen daarbij speciaal de aandacht. 1. In de eerste plaats zal men er oog voor moeten hebben dat de vakraad de c.a.o. niet wenst open te breken, doch slechts een looncorrectle wil op grond van wat reeds in 1959 mogelijk zou zijn geweest. 2. Het tweede punt ls dat de vrees voor repercussies bezwaarlijk als rr- gument tegen de voorgestelde loon correctle kan worden aangevoerd. Dat geldt temeer gegeven het feit dat 34 pet. van de werknemers in Neder land een grotere loonsverhoging heeft ontvangen dan de werknemers in de metaalindustrie. 3. En tenslotte zal men moeten be denken dat ook de prijspolitiek van de regering niet tegen de voorstellen van de vakraad in stelling kan worden ge bracht. De zeer nadrukkelijke verkla ring van de werkgeversorganisaties waarmede zij hebben uitgesproken hun medewerking aan het prijsbeleid onverkort te blijven handhaven laat daarover geen twijfel bestaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9