Water in Noordwijkerhout wordt duurder Scherp debat over verlengde demping Vliet te Rijnsburg Finale amateurconcours trok veel bekijks Bij MATZE administratieve kracht INFORMATRICE C. J. van Mastrigt besprak plaats huidige Kabinet Gezellige avond in Alphen Is Anna Anderson jongste dochter van de Tsaar? Maand gevangenis en 2 jaar ontzegging voor besteller LISSE Raad van Rijnsburg over verlengde demping Vliet WOONHUIS Mauritslaan 7 EEN FLINKE KNECHT f'\. Schrijvers OUDE KRANTEN 75 cent per pak N.V. Betonwarenfabriek M. JONKER CHEFFIN FLINKE VERKOOPSTER VERENIGING VOOR VREEMDELINGENVERKEER (V.V.V.) EEN ZELFSTANDIG ZOUTER ECHTPAAR, P.G., NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 WOENSDAG 9 NOVEMBER 1960 In d« gisteravond gehouden vergadering heeft d« Noordwtjkerhoutse gemeenteraad, bijeen onder voorzitterschap van bargemeeeter P. M. M van der WeUden. kennis ge nomen van bed voornemen van de gemeente NoordwtJk om het tarief voor drink water met Ingang van 1 januari at. te verhogen. In verband met het steeds toe nemende waterverbruik in het leveringsgebied van het Waterleidingbedrijf Noord- wfjk la het noodzakelijk gebleken veraohillende vooraienlngen te treffen om ook in de toekomst een ongestoorde waterlevering te kannen garanderen. Ondermeer Is ge bleken. dat enkele bronnen reeds een verminderde opbrengst vertonen, sodat de win- plaateen moeten worden uitgebreid. De gestegen plek in de somermaanden vereist voorts de aanleg van grotere kelderruimten en ten slotte moet ook de fllteroapaciteit worden verbeterd. De koeten van een en ander worden geraamd op 950 000 De meer dere Jaarl|)kse lasten van 76.750 kunnen niet door hoger waterverbruik worden gedekt Daarom ls verhoging van het tarief naar de mening van de gemeente Xoordwflk noodzakelijk. Het huidige tarief ls 0,35 per m3 verbruikt water, met een minimum van 2.50 per kwartaal en een meterbuur van ongeveer 0.60 per kwartaal. Na 1 Januari 1961 aal moeten worden betaald: 1. een vast recht van ƒ2.50 per kwartaal per aansluiting; 2. in het eerste en vierde kwartaal per m3 verbruikt water 0,25; in het tweede en derde kwartaal per m3 verbruikt water 0.45. Op de vraag van de voorzitter of de raad tegen deze verhoging bezwaren had. antwoordden enkele leden met de weder vraag of die bezwaren wel van belang zijn Tegen de bepaling van de politiever ordening met betrekking tot het alge hele verbod van speelautomaten, ook in café's en reztaurants. zonder de mogelijk heid van ontheffing, was een aantal caféhouders in verweer gekomen. Namens de KVP-fractie vroeg de heer Hogervorst te overwegen of het niet mogelijk is een stelsel van vergunningen In het leven te roepen. De bonafide café houders zouden dan niet onder de kwa den behoeven te lijden. De heer Meijer wilde aan de eventueel te verlenen ontheffing wel voorwaarden verbinden. De voorzitter wilde deze suggestie on derzoeken. maar waarschuwde nu reeds aanstaande vergunninghouders, dat bij enige overtreding, de vergunning onher roepelijk zal worden ingetrokken. Hervormde school Na enkele onderwijsbeslulten van for mele aard behandelde men het verzoek van het bestuur van de Hervormde Irene-school om medewerking tot: a. het opnieuw betegelen van de verzakte speelplaats; b. het betegelen van de strook plantsoen tussen speelplaats en afscheidingsmuur; c. het ophogen en be tegelen van de strook grond voor de rijwielbergplaata, waar de fundering in middels bloot is komen te liggen; d. het Aanbrengen van prikkeldraad boven de ingang der school en aan de achterzijde, teneinde het opklimmen door kinderen tegen te gaan. en e. het vernieuwen van de gebroken vlaggemast. De raad besloot, overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethou ders. het verzoek onder b en c in te willigen en de overige af te wijzen. Het opnieuw betegelen van de speelplaata behoort tot het onderhoud, dat het schoolbestuur uit de exploitatievergoe ding moet financieren, het aanbrengen van prikkeldraad overschrijdt de normale risen aan het onderwijs te stellen en dat de vlaggemast is gebroken is te wijten aan onvoldoende onderhoud vanwege het schoolbestuur. De gemeente sloot zich aan bij het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Het is gewenst dat elk middel tot leniging van de woningnood wordt aangegrepen. Het is wel teleurstellend, dat door het kleine contingent woningwetwoningen de voorziening met huurwoningen wordt af geremd. Dientemgevolge is in de 8 wonin gen Zeestraat en de 21 woningen in het plan Kerkstrast/Viaductweg een belang rijke bijdrage geleverd voor de eigen woningbouw. De belangstelling voor het plan van 31 woningen in St Victor I onderstreept dat hier inderdaad nog mogelijkheden liggen. Hoewel er plannen zijn om te komen tot realisering van een flink com plex huurwoningen, zijn B. en W. ervan overtuigd, dat van de propaganda voor de eigen woning veel kan worden ver wacht Naar voren werd gebracht dat daarbij de spaarzin een belangrijke fac tor is. Inderdaad zou door aansluiting bij het Bouwfonds direct het eigen woning, bezit en indirect de spaarzin kunnen worden bevorderd. Aan hun voorstel wil den B. en W. echter wel verbinden, dat een eventueel door het Bouwfonds uit te voeren project tenminste 8 woningen bevat. Aan het slot ging de raad akkoord met het voorstel om op de begroting voor 1960 een bedrag van 500 uit te trekken voor een kleine verbouwing van de po litiewacht in het raadhuis. Een gedeelte van het gemeentehuis is verhuurd aan de Rijkspolitie. In die ruimte moeten de politiemensn hun administratieve werk zaamheden verrichten, daar moeten per sonen worden verhoord, er liggen dienst- stukken ter inzage voor het politieper soneel en er verblijven gedurende be paalde tijd in verzekering gestelde per- sonen. Ook alle aanmeldingen moeten daar geschieden. Het heeft al verschei dene malen tot onprettige gevolgen ge leid. dat het pubiek rich in de politie, wacht moest ophouden. Rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer Hoger vorst. in de Langelaan, die nogal geleden heeft van het vervoer naar het semina rie-bouwwerk, aandacht te schenken aan de riolerine en andere werken. Is de tijd mogelijk nog niet rijp voor total» reconstructie, dan moet in ieder geval de weg wat worden opgeknaDt De heer Blaauw vroeg de aandacht van B. en W. voor een in Lisse tot uit voering komend plan. waardoor buiten de toewijzing van woningwetwoningen. een 90-tal huizen kan worden gebouwd. Daar zou een woningbouwvereniging, door hypotheek te nemen op vooroorlog se woningen de middelen hebben ver kregen om een plan van 90 woningen uit te voeren. De minister zou hierop toe stemming hebben verleend. De voorzitter merkte op. dat het col lege al met een plan voor de bouw van 65 huurwoningen bezig is. Voor nóg een project komt men thans grond tekort. Woningbouw Het architectenbureau Th. N. J. A. Geels en G. Kamsteeg uit Oegstgeest heeft het bouwen van 24 woningen namens B. en W. opgedragen aan de firma A. W. v. d. Poll te Heemstede. GEBOREN: Hillegonda W M. d v W van Roode en C L Kaptein; Marinus G M. z v G L de Winter cn C C Schrama; Jacobus G M. z v J M van Berkel en M Kaptein; Cornelia H, d v W P Leen- dertse en H C de Bruine. ONDERTROUWD: M C van der Klaauw en M C L van Denzen; G J Janzen en C M A van der Wiel. GETROUWD: G J P Warmerdam en JAM van der Slot; M Schuiveling en J A Westhof. OVERLEDENCornelis J van Kampen, 55 jaar; Christiaan J van der Heijden, 72 jr. echtgen. v S C Boekhout: Willem C Wassenaar, 69 jr, echtgen. v P A Kos ter; Clemens H Weijers, 75 jr, echtgen. v P D Herben. VALKENBURG Voor een klein groepje belangstellenden heeft de heer C. J. van Mastrigt, voorzitter van liet Chr. Nat. Vakverbond en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gisteravond in Valkenburg gesproken. Nadat de voorzitter van de Chr. Hist. Kiesvereniging, deheer K. van den Broek, de samenkomst had geopend, zei de heer Van Mastrigt dat hij enkele gre pen wilde doen uit het politieke leven. Nu het kabinet voor de begrotings behandeling staat, is het 't juiste moment om te zien welke weg er tot nu toe is afgelegd en om ons zelf af te vragen hoe het nu verder moet. Spr. vindt het gevaarlijk dat de propa ganda van de partijen die ministers voor het kabinet hebben geleverd, zich uit in een anti-socialistische geest. Hij is zelf een anti-socialist, maar hij vindt het uitermate gevaarlijk als men daaruit al leen leeft Dit kabinet zou dan aan het volk eens moeten laten zien hoe men het zonder socialistische ministers ook wel kan. Spr. vindt dit zuiver negativistisoh; daarmee is echter niemand gediend. Er zal positief iets moeten gebeuren. Het recht van bestaan wordt voor een partij niet gevonden in een afbraak van andere partijen, maar wel in het leveren van positieve resultaten. Als spr. de samenstelling van het ka binet op dit ogenblik nog eens beziet, heeft hij persoonlijk bezwaar tegen de KVP, omdat deze partij figuren in het kabinet heeft gebracht waarvan men zich toch moet afvragen of zij daar wel horen Enkele voorbeelden maken deze opvat ting zeer duidelijk. In tegenstelling daar mee hebben de Prot. Chr. partijen figu ren geleverd die inderdaad wat presteren De heer Van Mastrigt vindt ook dat men in sommige politieke partijbladen maar al te gemakkelijk spreekt over de ..regeringspartijen". De Chr. Hist, fractie wil het kabinet steunen waar dit moge lijk is, maar met klem stelt het vast, dat er geen politieke banden zijn met dit kabinet Het is extra-parlementair en daarom dragen de politieke partijen geen verantwoordelijkheid voor de daden van dit kabinet Op sociaal-economisch gebied wordt er een zekere soepelheid betracht terwijl het kabinet toch de algemene lijnen van het beleid in handen wenst te houden. Spr. meent echter dat het gehele maat schappelijk leven niet mag worden be heerst door een regering. Als dat wel ge beurt, komt men ln strijd met de aller eerste beginselen van de democratie. Men tast de mens dan aan ln z(jn vrijheid Ten opzichte van de kwestie Nieuw- Guinea acht inleider het al een grote verdienste van dit kabinet dat het deze kwestie in ieder geval uit de ijskast heeft gehaald. „En men heeft haar nog behoor lijk verwarmd ook." Kwetsbaar la'id Hoe gaat het nu verder met deze rege ring? Zal ze consequent vasthouden aan de lijnen die zijn gegeven? Spr. meent een zekere angst te moeten constateren Economisch is ons land zeer kwetsbaar Oraze import- en exportpositie is zo sterk afhankelijk van andere landen dat wc nooit ver in de toekomst kunnen denken De minste terugslag in het buitenland wordt weerspiegeld in onze maatschap pelijke positie. De grote opgave voor een regering is: hoe geven we de mensen werk? Spr. gelooft dat er door automati sering van de agrarische sector nog meer mensen zullen moeten worden afgestaan aan de industrie- en de dienstensector Zeer acuut en actueel is voor het heden de vraag hoe de loonpolitiek zich verder zal ontwikkelen Spr. heeft veel begrip voor de activiteit in de metaalsector en hij gelooft, dat de regering hier niet de juiste houding heeft aangenomen. Vóór 1 juni 1961 moeten ruim tweederde van alle c.a.o's worden opengebroken. Met grote belangstelling zullen we moeten nagaan wat dit betekenen zal voor het hedendaagse kabinet. KOUDEKERK A. D. RlJN Rondgang door gemeente Gistermiddag maakten de leden van de gemeenteraad, met burgemeester en wet houders en de gemeente-architect, de heer Van Keekem. een rondgang door de gemeente. Eerst werd een bezoek ge bracht aan de oude openbare school, die momenteel gedeeltelijk als werkplaats en bergruimte van gemeentewerken in gebruik is. Hierna ging men naar de nieuwbouw waar de in aanbouw zijnde woning van het hoofd van de openbare lagere school en de eerste in dat bouw plan in aanbouw zijnde winkel werden bezichtigd, alsmede de aan de Prinses Irenestraat in aanbouw zijnde woning wetwoningen. Vervolgens ging het gezel schap naar de NV maatschappij „Span beton aan de Hogewaard. Nadat daar eerst de thee was gebruikt, werd onder leiding van de directeur, ir. Bruggeling, een rondgang gemaakt door de fabrieks hallen. IN HET NUTSGEBOUW, dat overvol was, en daardoor vooral het eerste uur wat rommelig, is gisteravond de finale gehouden van het amateur concours. De vijftien personen of groepen, die op de twee concoursavonden van enkele weken geleden de meeste punten verwierven, kwamen nu weer op het podium, om elkaar de hoogste eer te betwisten. De finale werd ook bijgewoond door burgemeester en mevrouw Bruins Slot en gemeente secretaris A. Veenhuijsen met echtgenote. Voorts gaf de AVRO-televisie- man Jaap Dubbelboer van zijn belangstelling blijk. Misschien heeft hij van sommigen dermate goede indrukken opgedaan, dat zij eens een televisie- kans krijgen. voorzitter van het organiserende Leiden. 302 t pt; Rob Kaptein, een jcug- comité, de heer P Koren, heeft in zijn openingswoord de bedoeling van de avon den nog eens uiteengezet. Hij was blij met de groeiende belangstelling- Van de vijftien nummers werden niet minder dan vijf verzorgd door personen of groepen uit de Sleutelstad Uitflap Het resultaat: Anverdl. goochelaar uit Leiden, die groot succes had- 36s s pt; R. J. Smithuls, tenor. Den Haag. 35%; De Stalen Band. Lelden. 34 pt; The Elec tro Boys. acrobaten (prachtwerk). Lel den. 33* a pt; Peter Kok. zanger. Den Haag 33% pt; Nlc. v. d Hondel, accor deonist, Gouda. 33® pt; Suara Ambon, hawatan-ensemble. Boskoop, 32% pt; Ac- cordla. accordeonvereniging. Halfweg. 311 pt; Sevtlla Sister», zangduo. Gouda. 30 S pt; Hobby Trio, moodaccordeoos. dlge accordeonist uit Noordwljk. 29' pt; The Rhythm Kings, band uit Woerden. 29'4 pt; Trio Mexico, zang. gitaren. Noordwijkerhout. 28T4 pt; A. J. Roos- Alphen a. d. Rijn, declamatie. 28'» pt; Dlck Kuiters, tenorzanger. Leiden. 28 pt. Het maximum-aantal te behalen pun ten wes 38. Burgemeester Bruins Slot heeft de hoofdprijzen uitgereikt. Hij sprak dank woorden tot het comlé en de juryleden en wees erop, dat het wel een aandacht trekkend feit ls. dat men. ln deze tijd van televisie, voor deze avonden drie maal een volle zaal met totaal meer dan i2"0 bezoekers wist te trekken Spreker hoopte dan ook. dat de organisatoren met deze jaarlijkse organisatie van dit amateurconcours zullen voortgaan. De goochelaar Anverdl kreeg een grote beker aangeboden van de gemeente Al phen a. d Rijn. Een handschriftkundige heeft een Hamburgse staatsrechtbank doen weten, dat er „overtuigend materiaal" aanwezig is om te veronderstellen dat mevrouw Anna Anderson inderdaad Anastasia is, de jongste dochter van Ruslands laatste Tsaar. Deze mening van de gerechtelijke gra- fologe Minna Becker is de laatste ont wikkeling in de slepende zaak tussen het huis van Hesse familieleden van de Tsaaren mevrouw Anna Anderson, die volgens het huis van Hesse de Poolse landarbeidster Franziska Schanzkowski zou zijn. De zaak Anastasia loopt reeds sinds kort na de eerste wereldoorlog. Het gra- fologisch rapport was gebaseerd op 34 voorbeelden van handschriften van mevr. Anderson en Anastasia. Mevrouw Anderson beweert dat ze tij dens het fusilleren van de tsaristische familie in 1918 slechts gewond is geraakt en door een Poolse soldaat bij haar ont vluchting is geholpen. De rechtbank heeft, overeenkomstig de eis, de 24-jarige besteller-chauffeur Th. N. uit Den Haag wegens het veroorzaken van een dodelijk ongeluk veroordeeld tot een maand gevangenisstraf onvoorwaar delijk en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De verdachte had op het Bloklandplein het 12-jarig zoontje van een collega in zijn bestelauto laten ril den. De wagen was met een sprong voor uit geschoten en had daarbij de 6-jarige Alexander Truffino, die daar op zijn Vliegende Hollander reed. dodelijk ge troffen. ALPHEPi AAfT DE1\ RUU Begrotingen in de raad Burgemeester en wethouders delen mede. dat de behandeling van de begro tingen voor 1901 zal plaats hebben in een De burgemeester betoogde, dat er nu geld is. een aannemer en de goedkeu ring zullen gemakkelijk verkregen kun nen worden. „We zijn nog nooit zover ge weest. laten we doorzetter.". De heer H. de Mooy stelde, dat het huis van dokter Van der Laan naar zijn me ning gedoemd is te verdwijnen. Kan dan geen oplossing hiervoor worden gevon den door het geld dat nu aan het dem pen van die 60 meter extra wordt be steed, mede te gebruiken voor een aan koop op korte termijn van het huis van de arts?, zo vroeg hij zich af. De burge meester zei, dat er betreffende de aan koop van dit huis geen conflictsituatie is. Er zit alleen maar weinig schot in deze zaak. En als dit een slepende kwestie gaat worden, ontstaat er op dit stukje Vliet verkeerstechnisch gezien een nood situatie. Gevaarlijk Het behoort tot onze verantwoorde lijkheid dit te voorkomen. En dat wórdt voorkomen door de verdere demping, want niet alleen de bedding van de Vliet doch ook de gehele berm wordt dan bij de rijweg getrokken. De situatie is daar gevaarlijk; de burgemeester had kort ge leden nog een kind bij de dokter naar binnen zien dragen. Daarom achtte de burgemeester zelfs een half jaar tijdwinst (maar dat wordt veel meer volgens wethouder Kralt) reeds voldoende om de extra-kosten te besteden. raadsvergadering te houden op maandag 28 november 's morgens negen uur. Vóór de behandeling van de begrotingen wil het college eerst de normale maande lijkse agenda afwerken, zodat de verga dering van vrijdag 25 november niet doorgaat Dankstond voor het gewas Hedenavond half aoht zal in de her vormde kapel aan de Hooftstraat dank stond voor het gewas worden gehouden. Daar ds. Breure ziek is, zal in de dienst voorgaan ds. Kok uit Zegveld. Worstelend Afrika De bekende pater Suasso de Lima de Prado. een Afrika-kenner bij uitnemend^ heid heeft dinsdagavond in de Witte Zwaan voor de Nutsleden van Lisse on derhoudend gesproken over het zwarte werelddeel. Pator Suasso heeft geleefd onder de mensen van het geheime genootschap, de luipaardmensen. Vervolgens vertelde de spreker iets over de denigrerende wijze waarop de blanken de Afrikanen behandelen en haalde vele voorbeelden aan. In de oorlog heb ik, aldus spreker, de helft van mijn knokploegen verloren in Amsterdam en geen enkele van mijn Joodse familieleden is teruggekeerd. Afrika heeft dezelfde tijd gekend als wij. Negentig miljoen slaven werden weggevoerd, jonge mannen en vrouwen Alleen ouderen bleven over. Afrika is die periode nog niet te boven. Ten slotte vertoonde pater Suasso een film over de eruptie van de vulkaan Mihaga een eruptie die zes maanden heeft geduurd en waarby 60 miljoen ku bieke meter lava werd uitgeworpen Deze film werd op een filmfestival be kroond met een gouden beker en een gouden medalje. Mej. A. Kingma dankte de pater voor zijn boeiende lezing. Arjos vergadert donderdag De AR-Jongeren-Studieclub ,.A r j o s" houdt donderdag een propaganda-avond in de vergaderzaal van de Chr. Geref, Kerk. ingang Stationsweg, aanvang aoht uur. De heer Francke, redacteur van N. L. Crt., zal spreken over het onder- werp; ..De waarschuwing van Astarte". Na de pauze zal de heer K. de Graaf een beschouwing houden over de presidents verkiezingen in Amerika. Pluimvee- en konjjnensport De pluimvee- en konijnensportvereni- ging „Lisse en Omstreken'' vergaderde dinsdagavond in de zaal van „Taveerne" onder leiding van de heer N. J. DoL Hij hield een warm pleidooi om als fokkers vooral naar de grote tentoon stelling in Utrecht te gaan de volgende week (16, 17, 18 en 19 november) in de jaarbeurshal aan de Croeselaan. Verder kondigde hij de clubtentoonstelling aan die in samenwerking met de vereniging in Hillegom dit jaar te Hillegom wordt gehouden en spoorde de leden aan zoveel mogelijk op deze tentoonstelling te ex poseren. Het ligt in de bedoeling volgend jaar de clubtentoon6tellmg in Lisse te houden. Gezocht wordt naar een goede expositie-gelegenheid. W|jkavond Hervormde Gemeente Donderdag zal in „Het Baken" een wijkavond worden gehouden voor de wij ken 4 en 5 van de Herv. Gemeente. Ds. Pettinga hoopt te spreken over het on derwerp „Wat het betekent Gemeente te zijn". Aanvang acht uur. De raadsvoorzitter meende, dat de mi nister in zijn brief bezwaar had gemaakt tegen een verdere demping dan tot de Koestraat. Dokter Van der Laan (bij in terruptie): neen, neen. dat betrof de demping tot de Korte Vaart. Wethouder Kralt meende, dat er al genoeg is gedebatteerd tussen voor- en tegenstanders van de demping. De argu mentatie dat de lucht verontreinigd zal worden door de stank van auto's die in het centrum van het dorp worden ge parkeerd. gaat niet op. Die auto's zijn er nu ook al en we hebben dus twee stan ken: die van de auto's en de Vlietl Door de Intensivering van het ver keer neemt het aantal voorstanders van de demping toe en het aantal tegenstanders af. Het ls niet verant woord de flessenhals tegenover dok ter Van der Laan te handhaven. Daarenboven zijn de extra-kosten geen weggegooid geld want na ver loop van tijd gaat toch de gehele Vliet dicht Daar komt nog bij, dat als we niet tot het kippebruggetje dempen de gemeente met betrekking tot de aankoop van het huis van dokter Van der Laan met de rug tegen de muur staat. De burgemeester voelde ervoor, als dit extra-stukje demping niet werd goedge keurd, het gehele project nog maar even te laten wachten. Op dat moment gaf dokter Van der Laan toch opening van zaken over de onderhandelingen over zijn huis. „Mijn taxateur" aldus dokter Van der Laan. „heeft gezegd dat alles staat of valt met de kosten van een nieuw te bouwen huis. Aan de architect is reeds opdracht gegeven hiervoor een schetsontwerp te maken. Dit komt binnen afzienbare tijd rond, zodat we over een maand defini tieve onderhandelingen kunnen beginnen. Laten we in ieder geval tot zolang wach- Dokter Van der Laan: waarom hebt u dan niet in twee gedeelten aanbested. Nu kunnen we alleen maar ja of nee zeggen tegen het totale voorstel. Burgemeester Koomans: we meenden, dat dit voorstel het meest reëel is. Dokter Van der Laan: Dat zijn maar burenpraatjes. De heer H. de Mooy: zuiver gesteld is deze kwestie niet verlopen, zoals het be hoort. Er zou worden aanbesteed tot de Korte Vaart. En natuurlijk kost dit stuk je geen f 26.000 meer. doch misschien wel f 50.000 of f 60.000 meer. Maar de aanneemsom viel mee. Burgemeester: dat hebben wij ons wel gerealiseerd. De heer C. van Egmond zei het juri disch wel met de heren Van der Laan en De Mooy eens te zijn, doch hij vond het begrijpelijk dat dit voorstel uit de bus was gekomen. De heer M. van Egmond merkte op, i dat de uitvoering van het project in twee delen extra-kosten met zich zou bren gen. Dan moet er immers tweemaal wor- den afgedamd. Lelijk Wethouder Zandbergen stelde, dat het hier geen kwestie is van al of niet dem pen. Onze mening is. dat dit stukje Vliet in ieder geval dicht moet, ook al hadden we morgen het huis van de dokter in handen. Anders blijft onherroepelijk een gevaarlijke situatie aanwezig. De wethou der achtte het stukje Vliet tussen Korte Vaart en Rapenburg het lelijkste gedeel te: een kunstschilder zal men er niet aantreffen. De heer D. v. d. Mey was blij met het voorstel van B. en W., doch niet voldaan. Spr. vroeg demping tot aan de Kerk- straatbrug, omdat daar na het totstand komen van de doorbraak uit de Tulpen straat een bijzonder gevaarlijke situatie wordt geschapen. Het wordt een knoop punt van de wegen Kerkstraat, Rapen burg. Vliet Z.Z.. Vliet N.Z. 2 x) en de doorbraakweg. Een dergelijk knooppunt trekt verkeer aan en daarom is ruimte nodig. De heer Van der Mey gaf in over weging de trottoirs door te trekken tot aan de Kerkstraatbrug. De heer H. de Mooy was van me ning. dat B. en W. buiten hun be voegdheden zijn getreden. De raad heeft goedgekeurd: demping tot de Korte Vaart. B. en W. besteden aan: demping tot het Rapenburg. Burgemeester Koomans: wij hebben ge tracht u zo goed mogelijk voor te lich ten. Bovendien krijgen we nu een vlotte ri.iksgoedkeuring. Uitstel Dokter Van der Laan stelde voor de definitieve beslissing drie weken uit te j stellen. De burgemeester was hier tegen, omdat de aanbesteding dan verlopen is. De heer W. L. van der Gugten stelde, dat B. en W. de verscheidene mailen uit gesproken mening van de raad wel ken de en dus juist hebben gehandeld. Wethouder Kralt was het in zoverre met de opponenten eens, dat het gezien het verloop der berekeningen verstandi ger was geweest met twee prijzen te komen. De heer De Mooy: ik heb dit niet zo gesteld om persoonlijke redenen doch om de zuivere verhoudingen te bewaren. Burgemeester: was u het er mee eens geweest als we dit eerst hadden voorge steld en daarna aanbesteed. De heer De Mooy: misschien weL Burgemeester: Laten we er dan geen vangspelletje van maken. We spelen hier toch geen kiekeboe. La ten wij de' zaak terug brengen tot haar juiste proporties. We vragen u een extra-krediet van f 26.000 en dan komt dat stukje erbij. Reëel ge zien maakt dit voorstel de zaak goedkoper. De heer D. van der Mey: tot aan de Kerkstraat is het nóg goedkoper (hilariteit). Na het scherpe debat met het vrolijk slot ging men tot stemming over. Dok ter Van der Laan was tegen, de heer De Mooy stemde blanco. De burgemeester las voor, dat men alleen maar voor of tegen kon stemmen. Toen stemde ook de heer De Mooy voor. Het voorstel f 62.000 te lenen voor de financiering van de verbetering van we gen binnen de bebouwde kom ontlokte wel commentaar, doch ontmoette geen tegenstand. Onder meer kwam naar vo ren, dat de gehele verbetering van de toegangswegen naar Katwijk en Noord- wijk in totaal f 500.000 gaat kosten! Wie dat zal moeten betalen, is echter nog niet geheel duidelijk. Voorts werd aan dacht gevraagd voor de onhoudbare si tuatie op de Sandtlaan, waar men nu al geruime tijd bezig is de rails op te bre ken. Hieraan wordt, zo zei de burgemees ter, de nodige aandacht besteed. BURGEMEESTER KOOMANS had gis teravond om 9 uur huisbezoek, doch. wellicht voor het eerst ln z|jn leven was h(j daarvoor te laat. B. en IV. hadden er b|) het opstellen van de agenda voor de gis teren gehouden spoedzitting van de ge meenteraad dus kennelijk op gerekend dat de twee aan de orde komende pun ten In zeer korte tijd onder de hamer zou den doorgaan. Z|j zijn bedrogen uitgeko men. BU het voorstel de demping van de Vliet niet te doen geschieden tot aan de Korte Vaart, doch tot aan het kippebrug getje b|j dokter Van der Laan. werd er felle kritiek van praktische en principiële aard geuit door resp. dokter Van der Laan zelf en de heer H. W. de Mooy. Laatstgenoemde vond dat door de aanbe steding van de demping tot een verder punt dan waartoe In een raadsvergade ring was besloten, onzuivere verhoudin gen werden geschapen. B. en W. gaven toe. niet naar de letter van de wet te hebben gehandeld, doch men meende, de gevoelens der raadsleden wel kennende, toch de „verlengde" dem ping te kunnen voorstellen, omdat daar mede geld- en tijdwinst wordt geboekt. B. en W. bleken het „raadsgevoelen" in derdaad juist te hebben getaxeerd: bij de stemming was alleen dokter Van der Laan tegen, de heer De Mooy stemde aanvan kelijk blanco, doch toen dit niet geoor loofd bleek, stemde ook hij vóór. Burgemeester Koomans zei dat de aan besteding bepaald niet was tegengevallen. Dc laagste inschrijver was de fa. A. T. Stuifzand te Leiden met f191.000. Het ge hele project zal door verschillende tech nische voorzieningen en bestratingswerk zaamheden f55 000 meer gaan kosten. Er was reeds f220.000 beschikbaar gesteld en er moet dus nog f26 000 gevoteerd wor den. B. en W hebben, aldus dc burge meester. de vrijheid genomen het bestek zodanig op te stellen dat de demping wordt doorgetrokken tot 60 meter voorbij de Korte Vaart om te kijken wat er uit de bus zou komen. Dit staat in verband met een verder ontwerp van de gemeen telijke planoloog. Voorts deelde de burge meester mede dat de fa. Stuifzand tech nisch en financieel ln staat kan worden geacht het werk uit te voeren. Voldoende ruimte Op een vraag van de heer W. L. van der Gugten werd geantwoord dat het de be doeling ls, te dempen tot enkele meters voorbij het kippebruggetje. Er zal In leder geval voldoende ruimte z|jn voor grote vrachtwagens om het Rapenburg op te draaien. De heer H. de Mooy vroeg hoever het staat met de aankoop van het huis van dokter Van der Laan. De burgemeester antwoordde dat de onderhandelingen hierover nog niet zover zijn dat op dit punt klare wijn kan worden geschonken. Dokter Van der Laan opperde verkeers technische bezwaren. De hoek Korte VaartDubbele BuurtVliet wordt een bijzonder gevaarlijke kruising, zei hij. Voorts betekent dit plan een verdere aantasting van het dorpsschoon en dat klemt temeer omdat de minister er nog niet zo lang geleden op aandrong, voor lopig niet verder te dempen dan tot de Korte Vaart. De uit de verlengde dem ping voortvloeiende extra kosten achtte hij weggegooid geld: de breedte van het stukje Vliet Is netaan die van een vracht auto. Een beroep op het plan van de pla noloog vond dokter Van der Laan ook niet juist, want in datzelfde plan staat ook dat de huizen van de Dubbele Buurt moeten verdwijnen. En daarover wordt toch bij lange na nog niet gesproken. Leuke avond van de chr. besturenbond De christelijke besturenbond bood gis teren de leden der aangesloten organisa ties een leuke propaganda-avond aan in de Jeugdhaven. De voorzitter, de heer W. Brouwer, zei ln zijn openingswoord, dat het jammer was dat de zaal niet vol ledig bezet was. Het gedeelte voor de pauze werd verzorgd door de Werkende Jeugd. Een op de voorgrond tredende figuur was daarbij de heer J. de Mooy, die vooral met zijn optreden als he» Drentse boertje veel succes oogstte. Mr W. Brak, hoofdbestuurslid van de Christelijke Bedrijfsgroepencentrale, sprak over: Brood en buurman. Deze wees er vooral op. dat er nog een grote taak ligt ln de onderonwikkelde gebie den. ook voor het CNV. Tweederde van de wereldbevolking lijdt nog honger en onze solidariteit met de lijdende mens heid moet ons ertoe bewegen hier iets aan te doen. Voorzitter Brouwer wees erop. dat de activiteit ln de meeste afdelingen be droevend is. Hij wekte op tot een gro tere activiteit. Na de pauze verzorgde mr. Janno uit Den Haag een Inslaand programma onder het motto Ieder schot is raak. Vanavond wordt een tweede bijeen komst gehouden. (Advertentie) Gevraagd te Rijnsburg met flinke schuur of ruimte om een schuur te bouwen. Brieven onder No. 6473 bureau van dit blad. Bij beschikking van de E. A Heer Kantonrechter te Lei den d.d. 2 november i960 zijn aan Johannes de Mooij, geb. 13 oct. 1942. wettelijk wonen de te Oegstgeest aan de Rijnsburgerweg no, 70 de na volgende rechten van meer derjarigheid verleendde ge hele ontvangst, de uitgave van. en de beschikking over zi;-n inkomsten, het uitoefe nen van een grossiersbedrijf in groenten en fruit, het voor zoveel nodig huren van op slagruimten, en het aangaan van al die transacties, welke met genoemde groothandel in verband staan in de ruim ste zin van het woord. Langebrug 13, Leiden. W. A. F, A. Plasmeijer, Practizijn. DE OPENBARE VERKOPING van het perceel te OEGSTGEEST GAAT NIET DOOR. Notaris W. S. JONGSMA Gevraagd in fruitgrossiersbedrijf voor alle voorkomende werk zaamheden, liefst boven 22 jaar. Voor serieuze gegadig den goede toekomstmogelijk heden. In bezit van rijbewijs. Fa. H. Kulker Zn, Boom- markt 21, Leiden. Tel. 20494 of 34629. Olieverversen Doorsmeren Service Station Hogewoerd' 56-58 Telef. 20206 een tablet chocolade van 100 gr. voor 37 cent bij aankoop van f 2.50 aan kruidenierswaren. Zuivere SANTOS KOFFIE. per pond 0 98 GOEDKOPE KOFFIE. per pond 0 75 Gemcleerde THEE. per Vz pond 1 KAPUCIJNERS. per 3 pond 1. SPLITERWTEN, per 3 pond 1. GROENE ERWTEN per 3 pond 1. WITTE BONEN. per 2 pond 1. Zeeuwse BRUINE BONEN. per 2 pond 1. PRUIMEN, per Vi pond 0.35 Grote PRUIMEN. per Vz pond 0.75 MUSCATEL ROZIJNEN, per 100 gram ^ROZIJNEN, per pond 0.75 KRENTEN. per pond 0.75 Gepelde AMANDELEN. per 100 gram 0 65 PATENTBLOEM, p. kg 0 45 MAYONAISE, per tube 0 39 SLAVITA, per fles 0.65 GEHAKTE SUCADE, per 100 gram 0.25 VRUCHTEN GRIESMEEL. per pond 0 35 MELK, 2 blikken1 AARDBEIEN. 2 blikken oa. 300 gr. 1. Hogewoerd 115 Morsstraat 50 0 30 Riantst een KOERIER, 't is de manier I in pakken van 5 kg Afgehaald aan ons bureau Steenstraat 37. Grevelingstraat 73. Lisse, tel. 025303980, vraagt voor spoe dige indiensttreding (vrouwelijk) Leeftijd tot 23 jaar. Vaardigheid met schrijfmachine vereist. Groot manufacturen-filiaalbedrijf vraagt voor zijn filiaal in het centrum van Leiden (i.v.m. huw.) in het bezit van textielbr. gr. 4 en 5. Bruto salaris ruim 400.— per maand. met het manufacturenvak bekend Salaris 225.— per maand. Prettige werkkring, goede sociale voorzieningen. STEENSTRAAT 1 B LEIDEN Bij de V.V.V. ken worden geplaatst een Voor deze interessante werkkring komen in aanmerking jongedames met goede kennis van Nederlands en de mo derne talen. Diploma typen strekt tot aanbeveling Schrift, sollicitaties te richten aan bureau V.V.V. VLEESWAREN FABRIEK Leeghwaterplein 20 .MINOS" Den Haag vraagt voor haar Zouterl) bekend met aderspuiting en alle daarbij voork. werkzaamheden Gevraagd een als directie in het Oudeliedenhuis te Leiden, Herengracht 35, waarvan bij voorkeur de man verpleger of de vrouw verpleegster is. Sollicitaties uitsluitend schriftelijk te richten aan Mevrouw G. C. LEM-Gunning, Lorentzkade 42 te Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 6