V i Auto-ongeluk in Alplien met vijf gewonden Koninklijk zilver voor L. J. van der Meer Agenda voor Leiden Klaprooscollecte in Leiden Dokter J. de Bruyne is in het diaconessenhuis overleden Teg nagedachtenis Ware beleefdheid wortelt in gebod Kaarsenactie voor Zonnegloren Dr. Van Duyn aanvaardde ambt aan universiteit „Van niemand voor iemand" in Leiden actief WE UWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 9 NOVEMBER 1960 Woensdag Zaal Franchimontlaan, 7.30 uur njn. Onderlinge wedstrijden ohr. gymnastiek vereniging Jahn (adsp. dames en heren). Doopsgezinde kerk. Pieterekerkstr. l, MO uur n-m-: Bazaar zusterkring Doops gezinde Gemeente. School Obrechtstraat, B uur n.m.: Ope ning filiaal Reuvens door wethouder J. C. van Sohaik. Schouwburg, 8 uur n.m Toneelgroep Theater met Het Zuiden, van Juliën Green, voor K. en O. Academisch Ziekenhuis, 12-20-12-50 uur nm Middagpauzebijeenkomst. Bethel, 7.45 uur n.m.: Gecomb. jaarver gadering Hulpveren. Geref. Zendings band en Herv. Vrouwenveren. Maria Magdalena. Rehoboth, 8 uur: Slechthorenden Lei. Óen, R. Geer lings over maatschappelijk werk voor slechthorenden, met film van eeotraal audiologisch instituut te Am sterdam. LFC-terrein, 7.30 uur n.m.: Voetbal wedstrijd Westelijk zaterdagvoetbal Westelijk emateurteam. Oegstgeest, Raadhuis, 2 en 7 u n.m. Begrotingsraad. Donderdag Prytemoomsolder, 12.20 uur: LAK-pau- setheater, Seul, van Henri Duvernois. Sdhoirwburg, 8 uur n.m.; Toneelgroep Theater met Het Zuiden, van Juliën Green, voor K. en O. Kleine Stadsaaal, 8 uur n.m.: Jubileum- eonoert Leids Chr. vocaal ensemble t.g.v. 40-jarig jubileum dinigente Tilly Stenz- Leening. Luxor, 230 uur: Geen plaats voor wilde dieren, filmvoorstelling voor leer lingen tot 14 jaar van ulo, uts en huis houdscholen. Oegstgeest. Endegeest, 7 u. n.m.: Film avond met Glas en Fanfare. Rehoboth, 8 uur: Veron, J. Mul over: wikei zijband modulatie. Vrijdag Filmzaal academie, 12 28 «t*r: LAK- pauzefilms, Pools programma. Academie, 4 uur: Erepromotie W. T. Stearn; promotor prof. dr. C. G. G. J. Steenis; filmzaal, 8.15 uur n.m.: Voor dracht dr. W. T. Stearn over The in fluence of Leiden on Botany in the 17th and 18th centuries (met lichtbeelden). Gulden Vlies, 2.30 uur n.m.: Ned. Ver eniging van Huisvrouwen, lezing Ned. Fabrikaat. Clubhuis Oosterkwartier, 711 uur: bazaar ten bate van instrumentenfonds jeugdorkest De Burcht. Remonstrantse kerk, 8 uur n.m.: Prof. dr. L. J. van Hoik over Christelijk geloof tegenover tragiek. Zomerzorg, 8 uur nsn.; Vola, toepas singen en constructies van perslucht- cilinders en bedieningsventielen. Pieterskerk, 7-15-7.50 uur n.m.: Avond gebed. Zaterdag Clubhuis Oosterkwartier, 1011 uur: bazaar ten bate van instrumentenfonds jeugdorkest De Burcht. Zaal Dr. Van Voorthuyzenschool, Mar- nixstraat, 6.30-8 uur n.m.: Adspiranten- finale Ghr. gymnastiekvereniging Jahn. Schouwburg, 8 u. n.m.: Litteris Sacrum met Daar moet je een vrouw voor zijn, door Terence Dudley. 't Centrum, Kaasmarkt, 2 u. njn.: Start St. Nicolaas-wandeltochten. Antoniius clubhuis, 8 uur njn.: Jaar- uitvoering Leid.se mondaccordeon-orkest- vereniging Crescendo. Stationsplein, 2 uur n.m.; Vertrek Kon Ned. Natuurhistorische Vereniging voor Strandexcursies Katwijk. De Turk, 35 uur: Receptie stoffen- ververij en chemische wasserij fa. Boek kooi t.g.v 100-jarig bestaan. Maranathakerk, 7 30 uur: Eerste lus trum CJC Eendracht. Films Casino (2.30. 7 cn 9.15 uur): Porte des Lilas (18 jaar). Woensdag en donderdag: Man'selle Striptease (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Makkers staakt uw wild geraas (14 jaar) Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De onder wereld van Montmartre (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Ridders van het zwaard (14 jaar). Donderdag: Green mansions (14 j). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Wilde aard beien (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): The mouse that roars (alle leeftijden). Dinsdag geen matinée in Casino en Rex. woensdag niet in Casino en Luxor. donderdag niet in Luxor en Rex. Tentoonstellingen Lakenhal, grafiek van Chris en Lau rent van der Windt (toi 6 december). Lakenhal, schilderijen uit inzendingen voor de Wedgwoodprijs I960 (tot 28 no vember). Op 12 november wordt in Lelden de bekende Klaprooscollecte gehouden ten bate van het Oorlogsgravencomité. Wie wil collecteren kan zich opgeven bij mevrouw Van Wijk, Fruinlaan 16, tele foon 21483, of op de dag zelf van 9 uur af in Het gulden Vlies. Het Leidse comi té hoopt op royale medewerking! worden, later evenwel leerde ik in zien, dat de uitoefening van dit ambt toch heel rijk is. Het beroep van arts heeft ongetwij feld zijn moeilijkheden, vooral wanneer men uitgaat van het principe: eerst de praktijk, en dan pas het gezin. De schoonheid ervan bestaat daarin, dat het de drager in staat stelt de ware gemeenschapszin met de mensen te beoefenen. De arts is iemand, die met iedereen en met alles heeft te malken. Hij kijkt dwars door de mensen heen. Voor hem bestaat er geen onder- Ir. Terwen, Leiden, op voordracht voor lector B. en W. van Amsterdam stellen een de gemeenteraad voor te benoemen tot lector in de geschiedenis van de architectuur aaji de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam ir. J J Ter wen, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Het College van Curatoren der Gemeente lijke Universiteit heeft de heer Terwen aanoevolen. Herdenkingsdienst in Zuiderkerk voor alom bemind arts TVTA een ziekte van bijkans 2 maanden is dokter J. de Bruyne in het diaco- ■L nessenhuis te Leiden overleden. Deze alom beminde Leidse huisarts werd 2 november 1904 te Leiderdorp geboren. Zijn eindexamen aan de ge meentelijke h.b.s. deed hij in 1922. Hij liet zich inschrijven als medisch student aan de Leidse universiteit en deed daar op 24 mei 1929 artsexamen. De geneesheer bekleedde verscheidene functies, niet alleen op medisch ge bied. Zo was hij bestuurslid van de Gereformeerde schoolvereniging, voor zitter van de afdeling Leiden van de Vereniging tot bestrijding van de tbc, bestuurslid van de Zuidhollandse vereniging tot bestrijding van de tbc en bestuurslid van het sanatorium Sonnevanck. Op 24 mei 1954 vierde de dokter zijn zilveren artsjubileum. Toen is wel on dubbelzinnig gebleken, dait deze arts niet alleen algemeen wend gewaardeerd voor zijn werk als geneesheer, maar ook algemeen werd bemind als mens. Dok ter De Bruyne kreeg hartelijke woorden te horen. Onder meer werd gezegd, dait hij in het hart van tal van Lei denaars zo'n grote plaats innam door zijn een voud, hartelijkheid, vriendschappelijke omgang, grote werklust en spontaneï teit. Dokter De Bruyne had nieit alleen be langstelling voor het lichamelijke, maar ook voor het geestelijke welzijn van allen die zich aan zijn goede zorgen had den toevertrouwd. De overledene heeft van zichzelf gezegd: Ik heb als christen-arts ge werkt in dienst van mijn Zender, de grote Medicijnmeester. Dat is goed, want wij doen het zo vaak verkeerd en ons eigen „ik" spreekt zo gauw te sterk. Eerst wilde ik geen dokter Met diepe ontroering zullen heel velen met ons kennis hebben geno men van het overlijden van dokter De Bruyne, luttele jaren na het heengaan van zijn echtgenote, van wie hij zo zielsveel hield. Zelf de zoon van een huisarts, aan wie, nog zo lange tijd na diens ver scheiden de dankbare herinneringen voortleven, zijn door zijn vriende lijke en toegewijde persoonlijkheid de sympathie en liefde van tallozen zijn deel geworden. Dokter De Bruyne is een arts ge weest, voor wie de zieken meer wa ren dan ziekU gevallen. De zieke was voor hem de mens, die dan ook als zodanig diende te worden benaderd. Voor dokter De Bruyne ontmoetten elkaar aan het ziekbed twee mensen één die lijdt, en één die lenigen wil. Hij kende bij dit alles de be trekkelijkheid van het menselijk kunnen. Maar juist in die betrek kelijkheid wist hij zich getroost en gesterkt door het geloof in de ene Heelmeester, die ons heeft toege zegd, dat eens dood en ziekte niet meer zullen zijn. Eensgezindheid met zijn zieken dat was het kenmerk van dokter De Bruyne als mediciLs. Die eens gezindheid heeft wel op bijzondere wijze vorm gekregen, toen hij zelf, een zieke met de zieken, op het ziekbed werd geworpen, dat zijn sterfbed is geworden. De grote Medicijnmeester heeft nu moed. Zijn kinderen mogen zich om- dienen in bescheidenheid zovelen tot zegen is geweest, tot zich geroepen. Wij behouden aan hem herinnerin gen van dankbaarheid en van wee moed. Zijn kinderen mogen zich om ringd weten door de genegenheid van velen. Ouderavond jeugdorkest De Burcht, Leiden Gisteren had het Leids Jeugdorkest cn de Drumband „De Burcht" een ouder avond in het clubgebouw van Ooster kwartier. Voorzitter J. Sierat sprak een welkomstwoord. De heer J. Dracht bood veertig leren marstasjes aan. Tot hun verrassing hoorden de heren A. Ladan, J. Dracht. G. Prevo, H. Klein. G. H. Steen bergen en L. H. Piek dat zij tot lid van verdienste waren benoemd. Zij kregen het zilveren De Burcht-insigne. Vrijdag en zaterdag houdt het werkcomité een bazaar in Oosterkwartier aan de Borneo- straat. Er zullen attracties zijn voor jong en oud. De bazaar is vrijdag van 19 tot 23 en zaterdag van 10 tot 23 uur geopend, Vel>o-prijsuitreiking De uitreiking van de Vebo-prijzen is vastgesteld op maandag 28 november 's avonds half acht in de Stadsgehoorzaal. Medewerking verlenen de drie jeugdor ganisaties uit het werkgebied van de Vcbo, de C.J.B.T.B., de H M. van L. en de L.T.J. L.T.M. scheid en hij mag getuige zijn van het lief en het leed in de gezinnen. De begrafenis zal zaterdag in alle stilte geschieden. Om 3 uur wordt die dag in de Zuiderkerk aan de Lam- mcnschansweg een herdenkingsdienst ge houden, waarna gelegenheid bestaat tot condoleren. Causerie in Leiden „Ga uw gang, juffrouw". „Nee me vrouw, na u". Dat deze twee zinnen een groot deel uitmaken van onze beleefdheid, is een ieder duidelijk, maar dat de ware beleefdheid heel wat meer ia dan dit uiterlijk vertoon, werd gis teravond voor de leden van de Leid se afdeling van de Christelijke plat telandsvrouwen en -meisjesbond be sproken door mejuffrouw M. Lugtig- heid, bondssecretaresse. Velen onder ons scheiden de beleefd heid in twee groepen, namelijk die van de stedeling en die van de plattelander. Dat de bewoner van de stad inderdaad vaak vlotter in de omgang is dan die van he4 platteland, wil nog n>iet zeggen dat hij beleefder is. Vlotte en zelfs goede manieren hebben vaak niets of hoege naamd niets met de ware beleefdheid te maken. Deze is volgens mejuffrouw Lugbigheid geheel en al gebaseerd op het gebod: Men moet zijn naaste liefhebben als zichzelve. Immers, wanneer wij eerst bij onszelf nagingen, hoe wij op een op- of aanmerking zouden reageren, werd er heel wat rrunder gezegd en gedaan. Spre ken is nog altijd zilver en zwijgen nog altijd goud. Dat we in onze ijver om het zo goed mogelijk te doen vaak te ver gaan door anderen op hun fouten te wij zen, kan zeer onaangenaam voor die ander zijn. Daarom: denk vóór u iets zegt eerst na over de vraag hoe erop zou reageren en slik de opmerking in wanneer u kunt menen dat ze een bittere nasmaak geeft. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat we altijd negatief moeten zijn. Nee, onze daden en woorden kunnen ook opbou wend zijn, mits we ons laten leiden door het belang van de ander. Na de pauze werden nog vele vragen gesteld. De presidente, mevrouw W. Dorrepaal- Parlevliet, opende en sloot de avond. Evenals vorig jaar zal ook nu weer een kaarsenactie worden gevoerd voor het prot. chr. sanatorium Zonnegloren te Soest. Juist met hel oog op de komen de feestdagen, waarop de patiënten ini het bijzonder worden bepaald bij het pijnlijk gemis van de gezelligheid thuis, is het nodig dat er geld bijeen wordt ge bracht om dit gemis althans enigszins te vergoeden. De 32 cm. lange gotische kaarsen wor den tegen de normale winkelprijs ver kocht- Zij hebben een brandtijd van acht uur. Tegen de Kersttijd brandt in ieder huis wel een kaars. Laat daar dan ook een Zonneglorenkaars bij zijn! De verdeeladressen voor Leiden zijn: De Laat de Kanterstraat 13. Meidoorn straat 51. Pioenstraat 42a. Kooilaan 15a. Meerburgerstraat 15, Jac. Catslaan 59. Titus Brandsmalaan 188 en Caland- straat 17. Burgerlijke stand van van Leiden GEBOREN: Robertus Sicco Maria, z v S H F de Faber en T F Haze laar; Franciscus Wilhelmus Nicolaas. z v F W Saunier en C P A Barre- veld; Joanna Engelina- d v A van Muijen en M H Fontein; Johannes Hendrik, z v J H van Leeuwen en P Crama; Adriaan. z v P Kuijt en G van der Plas; Dirk Willem. z v W G Zelvelder en C T van der Laan GEHUWD: J W Marks en W C de Roo OVERLEDEN: C Hansen. 86 jr, vrouw; G Roodenburg, 89 jr, wed van J van den Hoek; M E Rooswin- kel, 88 jr. vrouw; J E van Biezen. 76 jr. man; C Schaddee, 64 jr. man; A van den Oever. 85 jr. wed van P C Schoonacker 1 Boven: de zwaar beschadigde personenauto van de heer Van Zalingen te Alphen gedeeltelijk onder de vrachtwagen van de firma Baas en Co te Bode graven. Onder: de persoyienauto van de heer Spijker uit Benthuizen. Gisteravond omstreeks half 8 had in Alphen aan den Rijn een gecompliceerd ongeluk plaats van een omvang en met gevolgen, zoals hier in geen jaren voor kwam. Van de zeven personen die erbü betrokken waren, wérden er vjjf naar liet Academisch ziekenhuis te Leiden ge. bracht en van drie van hen was de toe stand hedennacht één uur zeer ernstig. De gang van zaken was als volgt: uit de richting Leimuiden kwam een vracht auto van de firma Baas uit Bodegraven, bestuurd door de chauffeur G. van Dijk. Deze reed op een snelweg Recht tegen over zich. op de Deiftziohtweg. die aan sluiting geeft op de Oranje-Nassausin- gel, zag de heer Van Dijk. die laatst genoemde weg naderde, een auto komen. Hij waarschuwde met zijn knipperlichten De automobilist remde af, maar vlak voor de Oranje-Nassausingel gaf de chauffeur weer vol gas 1 trapte hij op het verkeerde pedaal?). De auto. een Opel, werd door de vrachtwagen, die een snelheid had van 70 tan. in de flank gegrepen en een eind meegesleurd. De vrachtauto kwam door de botsing op het Imkerweggedeelte en juist naderde uit de richting Alphen een zo goed als nieu we personen-Volkswagen. Deze reed ook ongeveer zeventig kilometer en botste met deze snelheid de vrachtwagen. Verschrikkelijk De gevolgen waren verschrikkelijk. De Gistermiddag werd de heer J. L v. d Meer, chef van de abonne menten-afdeling van de r.k. Leidse Courant, gehuldigd in verband met zijn veertigjarig jubileum. In de commissarissenkamer werd hij met zijn echtgenote en kinderen ontvangen door de gedelegeerd commis sarissen en de directie. De heer Van der Meer werd allereerst toegesproken door de presi dent-commissaris, de heer M. P. van der Weyden, die „de kleine Van der Meer" een grote persoonlijkheid noemde. Dag en nacht stond hij klaar, wanneer de belangen van de L.C. dat vroegen. Voor deze voor beeldige toewijding dankte de heer Van der Weyden hem hartelijk. Wethouder S. Menken nam hierna het woord, die de jubilaris tot zijn grote vreugde kon mededelen, dat hem door de Koningin het Koninklijk zilver was toegedacht. De heer J. F. J. M. Koens richtte zich hierna met enige sympathieke woorden tot de heer Van der Meer, die hij zijn grote waardering betuigde voor zijn toewijding. Hij bood de gebruikelijke enveloppe met inhoud aan. Vervolgens voerden nog het woord rector H. L. J. M. Sondaal, namens de St. Willibrord Ver eniging en de redactie van Het Schild, de heer C. P. de Heiden, namens de administratie van de L.C., de heer S. van Egmond als collega van de jubilaris, de hoofdredacteur, de heer L. C. J. Roozen en de heer De Graaf namens de technische afdeling. Zij allen waren vol lof voor het werk van de heer Van der Meer. In zijn dankwoord richtte de heer Van der Meer zich tot ieder van de sprekers persoonlijk en bracht hun dank voor de sympathieke woorden en geschenken. Foto N. van der Horst bestuurder van de Opel, de heer F. H. Spijker uit Benthuizen, was uit de wa gen geslingerd en lag zwaar gewond langs de weg. Zijn vrouw werd met ern stige verwondingen in het wrak van de auto aangetroffen. Een derde inzittende, een dame, bleef vrijwel ongedeerd. In de Volkswagen, die bestuurd werd door de heer Van Zalingen uit de Ver meerstraat alhier, werden met hem nog twee plaatsgenoten aangetroffen: de he ren Hoogduin en Van Roon. De heer Hoogduin was ook zwaar gewond. De artsen Van der Steen, Pilon en Platte- sclior verleenden medische hulp en lie ten het echtpaar Spijker en de heren Hoogduin en Van Roon met vier zieken auto's naar het ziekenhuis brengen. La ter op de avond bleek toch ook de toe stand van de heer Van Zalingen van dien aard te zijn, dat hij naar het zieken huis moest. De chauffeur van de vrachtauto bleef ongedeerd. Alle auto's liepen zware scha de op. Burgemeester Bruins Slot, in het Nutsgebouw van het ongeluk op de hoog te gesteld, was geruime tijd ter plaatse Nader vernemen wU. dat de heer Spij ker uit Benthuizen In de loop van de nacht is overleden. In Leiden werden 57 personen geholpen Aan het door de Stichting Commissie van samenwerking voor bijzondere no den tc Leiden uitgebrachte jaarverslag over 1959 ontlenen wij het volgende; De commissie heeft ten doel materiële hulp te verlenen, wanneer een gezin of een persoon door „bijzondere nood" in moeilijkheden is geraakt en deze moei lijkheden door een eenmalige hulpverle ning afdoende kunnen worden verhol pen. Deze hulp verleent de commissie in samenwerking met burgerlijke, kerke lijke en particuliere instellingen. Er werden in 1959 75 aanvragen be handeld. waarvan er 57 tot een hulp verlening hebben geleid. Een zeer be langrijk percentage van deze hulpver leningen betrof de voorzieningen ten be hoeve van de minder-validen: inva liden- en duwwagens, gehoorappara ten. prothesen e.d. Het streven van de commissie is er daarbij op gericht ook de lichamelijk gehandicapten, die niet meer in het arbeidsproces kunnen wor den opgenomen, zoveel mogelijk te hel pen. Op deze wijze wordt hun nog de gelegenheid geboden aan het maatschap pelijk verkeer deel te nemen en voor komt men, dat zij zich geheel van de bui tenwereld gaan isoleren. Naast deze voorzieningen t.b.v. de min der-validen werd in vele gevallen hulp verleend bij de aanschaf van kleding, dekking en huisraad, bij de kosten voor woninginrichting schulddelging en stu dietoelage. Met de hulpverleningen was in totaal een bedrag van f 18.517,20 gemoeid Dankzij vele giften was de commissie in staat in vrijwel alle hulpverleningen een bijdrage beschikbaar te stellen. Het secretariaat van de commissie is gevestigd op het bureau van de Sociale Raad, Nieuwsteeg 6. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 8 november Rijksuniversiteit Geslaagd voor het kand. ex wijsbegeerte de heer J P A Stolk te Leiden, voor het dort ex Ned. re^ht de heer A G Eet+ier tc Bentveld. Lector in histochemie Dinsdagmiddag heeft dr. P. van Duyn in een openbare les het ambt aanvaard van lector In de histochemie aan de Rijksuniversiteit te Lelden door het uit spreken van een rede. getiteld: „Mole culair denken In de biologie". Het atoom- cn molecuulbegrip, zo zei dr. Van Duyn, vormt de grondslag van het huidige wetenschappelijke wereld beeld. Er zijn echter drie benaderings wijzen: men kan, de levende organismen zeer ingewikkelde bouwwerken met DR. P. VAN DUYN als bouwstenen de atomen cn moleculen, beschouwend, het gebouw als uitgangs punt nemen of uitgaan van de bouw stenen. de moleculen. Het eerste gebeurt in de biologie en geneeskunde, de schei kundige echter is primair gein tee sseord ln de aard van de bouwstenen. Maar hier moet men voor onderzoek de beschikking hebben over miljarden gelijksoortige bouwstenen Zo moet de scheikundige dan ook het object noodza kelijk eerst reduceren tot ..moleculair puin". De vraag is nu hoe beide metho den met elkaar in samenhang gebracht kunnen worden. Men heeft dus kennis van het orga nisme als geheel, cn tevens van de aard en soort der verschillende bouwstenen. DE STILLE ARMEN bestaan werkelijk. Ondanks het feit dat de wel vaart hoger is dan nooit tevoren zijn er nog mensen, die, om welke reden dan ook, niet konden delen in die welvaart. De huisarts, de pro testantse zowel als de katholieke geestelijkheid, kan er van meepraten. Naast de officiële verenigingen en instanties bestaat er in Leiden een onaf hankelijke organisatie „Van niemand voor iemand". Er is een categorie mensen, die men liever buiten de officiële instanties en verenigingen houdt. Deze categorie mensen valt in hun nood terug op genoemde instantie door middel van geestelijkheid en dokters. Zoals de naam aangeeft, kent de gever de ontvanger niet en omgekeerd. Hoe komt deze organisatie aan de mid delen om haar heilzame en sympathieke werken uit te voeren? Een twaalftal dames, allen zeer bedre ven in nuttige en fraaie handwerken in de ruimste zin des woords, werken ge durende het gehele jaar om met de vruch ten van hun arbeid de kosten van hun liefdadigheid te bestrijden. Van alles wordt op een tentoonstelling aangeboden. Wat deze tentoonstelling biedt' Alles wat met naald en draad te maken heeft. De kunstigste frivolités, borduursels, vilt- applicaties, tc veel om op tc noemen zijn op deze tentoonstelling, die voor een lief hebber of bewonderaarster van kunstnij verheid fraai genoemd kan worden, aan wezig Niet alleen mooi om het gebodene de kwaliteit kan een serieuze kritiek glansrijk doorstaan maar ook mooi wat de prijzen betreft. Het arbeidsloon betaalt men niet. En als men de werken bekijkt, dan betaalt men heel wat te weinig. Een uitkomst is ook deze tentoonstel ling voor een ieder, die voor de komende St. Nicolaas-activiteiten met ideeën wor stelt. Cadeautjes voor kinderen, baby kleertjes. wandklcedjes voor kinderka mers. alles even mooi en grappig De tentoonstelling wordt gehouden in het pand Rijnsburgerwcg 143 tc Leiden, van 's morgens 10 tot 's avonds 10 uur. men zoekt nu naar een wetenschappelij ke methode die het mogelijk maakt de verschillende moleculen hun plaats aan te wijzen in het geheel van het gebouw. Deze wetenschap noemt men de histo- en cytochemie, die de derde lijn van onderzoek vormt. Benafleririfiswijzen Dr. Van Duyn gal een historisch over zicht over de beide eerste benaderings wijzen, resp. genoemd de morphologische en de moleculaire lijn, en kwam toen tot de histo- en cytochemische methode. Deze is reeds in de vorige eeuw begon nen. met de Franse botanicus Raspail. Omstreeks 1930 echter heeft er een gro te opbloei plaats. Dan onderscheiden zich drie methoden: de microscopische, histo- en cytochemie. die van de diffe rentiële centrifugatie en die der ultra- micro-technieken. Bij de bespreking van de huidige si tuatie cn de perspectieven voor de toe komst ging dr. Van Duyn uit van twee voorveronderstellingen: le dat de le vende natuur in het algemeen en een organisme in het bijzonder een eenheid vormt; 2e dat de onvermijdelijke groe pering van onderzoekers het meest pro fijtelijk kan gebeuren rond een bepaalde doelstelling en niet rond een bepaalde techniek. De technieken blijven namelijk naast elkaar bestaan, leveren veelal elk verrassende resultaten op en zijn niet als techniek verwerpelijk. De plaats van de histo- en cytochemie in het geheel der biologie is zeer be langrijk. Dr. Van Duyn 'noemde bijv. de speciale betekenis voor de celfysiolo gie. on de geneeskunde. Zonder werk hypothesen voor histo- en cytochemie kan men het uiteraard niet stellen. Hij schetste tenslotte de relatie tussen bio logische wetmatigheden en moleculaire wetten. Hierna sprak dr Van Duyn verschei dene onder het auditorium aanwezige personen toe. K. en O.-film voor scholieren Voor leerlingen van middelbare-, ulo-, huishoudscholen en u.t.s. heeft K en O. een filmprogramma samengesteld, dat gis teren in verschillende theaters is ver toond. Men had twee films uitgekozen, die beide al eens eerder in een normaal voorprogramma zijn vertoond, maar die zeer zeker voor een hervertoning in aan merking kwamen. Crin blanc is een filmpje van slechts veertig minuten, maar deze rolprent slaat op zo'n hoog peil, dat men zonder over drijving van een belevenis kan spreken. Het is een eenvoudig, documentair ver haal over een wild paard in het zuiden van Frankrijk. Paardenfokkers proberen het te vangen, maar telkens ontsnapt het dier weer. Tot een vissersjongen het paard bij zich weet te krijgen. De Franse cineast Lamorisse is voor de opnamen een jaar lang in de moerassige landstreek La Camarque geweest. Hij heeft dit verhaal op uiterst gevoelige wijze verfilmd, met open oog voor He wilde en prachtige natuur en de rol, die mens en dier daarin spelen. De tweede film, Le ballon rouge, even eens naar een scenario van Lamorisse, geeft een verbeelding van de bezieling, die ccn stuk speelgoed voor een kind heeft. De camera ziet dc avonturen van dc rode ballon zoals de kleine Pascal die beleeft. Beide films betekenen een hoog tepunt in de Franse cinematografie, waar bij de laatste dan nog een extra accent krijgt door de feilloze manier, waarop kleur is toegepast. Ambtsaanvaarding Dinsdag 22 november om 4 15 uur hoopt A J. A. Fehr, dis is benoemd tot lector in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte aan de Leidse universiteit, zijn ambt te aanvaarden door het uit spreken van een openbare les In het Groot Auditorium,

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3