CETALAt Joh. Con jong bij afscheid dubbel onderscheiden Meningen van anderen Met bouw wordt maandag een begin gemaakt H'SïDfSïSSfP' lm I MUCH Herv. Zending vraagt gebed en steun Enkele kanttekeningen Abbé Pierre in ons land LENING Een woord voor vandaag Opleiding kweekschool voor mulo-onderwijzers Gouden jubileum ds. Joh. de Bres mtmm 2 HUWELIJKEN IN VENNOOTSCHAPSLAND QOK in vennootschapsland is men trouwlustig. Met de regelmaat van de klok zien wij huwelijksaankondigingen van bekende en belangrijke be drijven. Een paar weken geleden maakte W. Smit Co's Transformatoren te Nijmegen bekend, dat zij het bedrijt van Electromotorenfabriek „Dordt" te Dordrecht wilde overnemen. Verleden week kwam als een donderslag bij heldere hemel het bericht, dat de Rotterdamsche Bank naar de hand dong van de Nationale Handelsbank. En deze week konden wij lezen, dat de Deli Maatschappij serieuze liefde heeft opgevat voor de Internationale handelsonderneming Güntzel Schu macher. Dit zijn dan de laatste berichten. Van andere datum zijn de huwelijken en wij doen nu maar een losse greep tussen de Twentsche Bank en Van Mlerlo, Kon. Stoomweverij te Nijver dal en H. ten Cate, Kon. Nederl. Zout- industrie en de Electro Zuur- en WaUrstaffabriek, Nederl. Kabelfabrieken en de Draka, Philips en de Alkmaarsche Machinefabriek. Al deze voorbeelden van fusies of samensmeltingen slaan dan nog op on dernemingen, die aan de beurs noteren. Zij komen in het volle lioht van de publiciteit, omdat de onderneming die een partner in aich op wil nemen, zulks kan doen door een bod uit te brengen op de aandelen welke die partner In omloop heeft gebracht. Naar mate de koopkoers hoger boven de beurskoers ligt, wordt de fusie voor de betrokken aandeelhouders attractiever. Er zijn daarnaast nog legio voorbeelden van fusies tussen een onderneming die wel aan de beurs noteert en een die niet aan de beurs noteert, anders ge zegd, tuscen een open en een besloten naamloze vennootschap. En dan niet te vergeten de samensmeltingen tussen louter besloten vennootschappen. Wij hebben hierboven van huwelijken gesproken. Het zijn echter louter ver standshuwelijken: met liefde hebben zij niets uit te staan. De motieven zijn dan ook veelvuldig. Het kan zijn, dat de produktieprogramma's elkaar goed aanvullen, waardoor het gecombineerde bedrijf met een veel beter assortiment artikelen op de wereldmarkt kan komen (dit was dc reden bij Smit Transformatoren en EMF Dordt). Maar de band kan ook gesloten worden omdat een der ondernemingen een dochtermaatschappij met goede perspectieven in het buitenland heeft (de Nationale Handelsbank heeft een bankbedrijf in Canada, waardoor de Rot terdamsche Bank thans vaste voet In dat land krijgt). Maar een fusie wordt ook aantrekkellik als een produktlebedrijf hierdoor een volwaardige, internationaal georiënteerde handelsorganisatie aantre.kt, waar door de verkoop over de gehele wereld doelmatiger en sneller kan gaan (daarom wil kennelijk de Deli Mij. Güntzel Schumacher naar zich toe halen). De motieven voor het samengaan zijn echter nog lang niet uitgeput. Om goed en voordelig te kunnen produceren, moet een bedrijf over de modernste ma chines beschikken. Deze zijn veelal slechts lonend bij een grote produktie, welke alleen door grote bedrijven bereikt kan worden en welke produktie dan natuurlijk ook gehandhaafd moet blijven. Voorts zal het voor een groot, goed renderend bedrijf gemakkelijker zijn een beroep op de kapitaalmarkt te doen dan voor een kleiner bedrijf; voor be sloten vennootschappen zijn die problemen nog het grootst. Maar ook de kostenfactor speelt een belangrijke rol: gezamenlijk kan men beter research bekostigen; het verkoopapparaat en de reclame drukken op een gecombi neerd bedrijf minder zwaar; oneconomisch werkende machines, afdelingen en fabrieken kunnen na de samensmelting zonder gevaar voor de produktie gesloten worden. Kortom, steeds weer komt het economische motief om de hoek kijken; steeds weer blijkt, dat het doel is tot een nieuwe eenheid te komen die ra tioneler kan werken en daardoor in de concurrentiestrijd sterker komt te staan. En dit weegt zwaarder naar mate de Euromarkt verder doorwerkt: langzaam maar zeker gaan de onderlinge invoerrechten naar beneden, waar door de concurrentie op de binnen- en buitenlandse r.arkt feller wordt. Wij moeten ons hierbij goed realiseren, dat in Frankrijk en West-Duitsland de ondernemingen groter zijn dan bij ons. dat zij hierdoor met een veel gro tere produktie voor de dag komen cn bijgevolg ook een lagere kostprijs hebben. Een fusie gaat veelal niet van een leien dakje. Want al zijn de genoemde voordelen duidelijk en tastbaar, deze medaille heeft haar keerzijde. In de eerste plaats de persoonlijke factor: een bedrijf, dat met liefde en doorzet tingsvermogen is opgebouwd, verdwijnt in het niet; directeuren die alles voor het zeggen hadden, treden af of worden op zijn best mede-directeur die de macht moeten delen. Maatschappelijk ernstiger kunnen de gevolgen voor het personeel zijn. Het Is niet altijd zeker, dat al het personeel wordt overgenomen, en als het wordt overgenomen, komen er veel belangen in dc knel. Wij hebben op het ogenblik een arbeidsmarkt die zeer snel een aanbod van personeel verwerkt, maar als de werkloosheid 100.000 en meer bedraagt, vallen er slachtoffers. En nu hebben wij de fiscus nog steeds huiten beschouwing gelaten. Bij beslo ten vennootschappen vooral liggen hier voetangels en klemmen die veel over leg en advies vergen. Maar welke belangen er ook in het spel zijn en hoe belangrijk dc kleine en middelgrote ondernemingen ook voor onze economie zijn, de tijdsomstandig heden dwingen Ar toe partners te zoeken om groter en machtiger te worden, ten einde beter het hoofd te kunnen bieden aan de buitenlandse con currentie. Wij sullen dan ook nog regelmatig huwelijksannonces in vennootschapsland kunnen lezen. Ridder Oranje-Nassau erevoorzitter ISCGB (Van onze sociaal-ec. redactie) JOH. A. CONJONG (65) te Am sterdam zal de vierde novem ber 1960 niet gauw vergeten. Op die dag, gistermiddag, viel hem een geweldige huldiging ten deel bij zijn afscheid als bezoldigd voorzit ter van de Nederlandse Christelij ke Grafische Bedrijfsbond (NCGB) Het was een bewogen moment voor hem, toen hij vernam tot Rid der in de Orde van Oranje-Nassau te zijn benoemd en tot erevoorzit ter van de bond. En het moet een groot genoegen voor hem zijn ge weest de honderden handen te drukken op een te zijner ere ge geven receptie in het Amsterdam se Bellevue. De onderscheiding werd de heer Con- jong opgespeld door staatssecretaris Rool- vink tijdens een buitengewone algemene ledenvergadering. „Uw hele leven heeft in dienst gestaan van de sociale bewe ging." zei de staatssecretaris van sociale zaken, „en u hebt veel zegen gebracht in het leven van anderen door uw be hulpzaamheid." De heer Roolvink vertelde dat de ver diensten van de scheidende voorzitter voor de regering niet onopgemerkt zijn gebleven, met name niet de ijver voor een goede rechtspositie en vakopleiding van de grafische werknemers, de medewer king aan de opbouw van de christelijke vakbeweging in haar geheel en van de christelijke grafische bedrijfsbond in het bijzonder, alsmede het aandeel in het verzet tijdens de oorlog. Voordat de staatssecretaris aan het woord kwam, had de heer Conjong een woord ten afscheid tot de ledenvergade- I ring gericht, waarin hij in grote lijnen de geschiedenis van de bond de revue liet Siaseren. HU vertelde hoe In de eerste, aren van het bestaan van de bond de j arbeider nog van elk recht gespeend was cn de omstandigheden, waaronder hü cachtst gezegd slecht STERVEN IEDER JAAR waarvan 36 MILLIOEN voor de kleur stoffen, cosmetica, specialité's, bloembol len en de oorlogsindustrie. WEG met de Internationale misdaad, dl* VIVISECTIE" heetl Meldt u als donateur (min. 5.p. j.) bij de ■VnU-VIvisectie-Stichting Corn, de Wittlaan 45. Den Haag Tg Woon SSS777 r.iro 1)322 De jongste 4'A procent staatslening is een succes gebleken. Op het ingeschreven be drag kan slechta negen proeent worden toe- grwrzen. Zoala bekend ia de lening 350 miljoen groot. Dit ojn. zegt het Alge meen llaiidelablad ervan. „Hel resultaat ia kenmerkend voor de liquidi- triIsovervloed, waarin ona land «ich voors hands zowel wat kort- als langlopende mid delen aangaat, kan verheugen. Ook als men zich niet blind staart op liet feit, dat het be*chikbnrr bedrag van 350 miljoen no minaal als gevolg van algemene majore ring blijkens liet toewijxingsperrentage van slechts 9 procent tot ongeveer het elfvou- dige moet zijn ingetekend, dan nog is er geen ruimte voor twijfel, dat de kapitaal markt dit bedrag «onder enige moeite kan opbrengen. Aatigesien ter beurze door de meesten werd geraamd, dat tienmaal meer dan hel leningbedrag xou worden ingeschre ven. viel het te voorxien. dat reëel de be nodigde bedragen tenminste tot een tien voud xouden worden verhoo gd. Neemt men dan ook nog in aanmerking, dat het grote koersverschil met de procent lening 1959 het premirjagen nog in de hand moest werken, dan lijkt «Ie conclusie gerechtvaar digd. dat de werkelijke vraag in dit geval vrijwel nauwkeurig met het aanbod in over- eenatemining mort xijn geweest. De minis ter van finanriën en zijn raadgevende des- knndigen hebben derhalve precies in de roos geschoten. Het belangrijkste van alles is voor een jniste beoordeling vnn liet toe komstige renteverloop hier Ie lande, dat het rijk met inbegrip van de nieuwste le- ningopbrengst, die op 1 december moet worden ge.tori. al xo'n S50 miljoen meer aan langlopende middelen ter beschik- king heeft gekregen dan er budgettair no dig ai jn Met ilexe opvatting is Het Vrije Vo I k het volstrekt oneens. Het socialis tische blad schrijft: „Minister Zijlstra's nieuwe staatslening is elf maal overtekend. Dat wil reggen, dat voor een bedrag van ongeveer 3850 miljoen gulden op de lening is ingeschreven, terwijl maar 350 miljoen gulden gevraagd werd. Natuurlijk is Hit be drag van 3850 miljoen gulden niet reëel. Ve len hebben voor veel grotere bedragen in geschreven dan lij werkelijk Ier beschikking wildest stellen, omdat «ij er al van tevoren op rekenden, dat de lening sterk sou wor den overtekend en dat slechts een deel van do laschrijvingen xou worden toegewexen. KNAPPE VERDEDIGING Ook de kroniekschrijver van het blad van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Her vormde Kerk ,J)e waarheids vriend" is ingegaan op de inau gurele oratie van prof. dr. H. Berkhof: \7RIJDAG 7 OKTOBER heeft dr. V H. Berkhof in het groot-audi torium der Leidse universiteit zijn ambt als kerkelijk hoogleraar van wege de Ncd. Herv. Kerk in dog matiek cn dc bijbelse theologie aanvaard, met het uitspreken ener rede over: „God voorwerp van we tenschap" Een gedurfd onder werp, dat hij afgaande op de persverslagen m.t. wel knap heeft verdedigd tegen de „diepe argwaan, waarop bij theologen en met-theologen de dogmatiek stuit". Dat is hem trouwens wel toever trouwd. Zal dit een eerherstel der theologie cn met name der dogma- tcik zijn aan Nederland's eerste universiteit"' Berkhof is alumnus aan de Leidse universiteit ge weest; op unaniem advies van de theol. faculteit heeft de Generale Synode hem benoemd. Het zal hem een eer zijn het zijne te doen, dat Lcidcns theol. faculteit weer iets van haar oude glorie herneme. Berk hof voelt voor Leiden. Ik heb hem eens schertsend horen zeggen, dat Utrecht in vergelijking met Lei den de Academie een „am bachtsschool" was. In hoeverre dat toen juist was. kan ik niet be- Het werkelijke aanbod was dus kleiner don 3850 miljoen gulden, ma«r men maakt zieh toch lichtelijk belachelijk ais men nu be weert, dat minister Zijlstra precies „in ile roos" heeft gescholen, zoals liet Handels blad met veel tevredenheid betoogde, ^ant de niiniater heeft niet in de roos gescho ten. Zijn schot heeft eerder de belasting betaler dan de roos geraakt. Want de mi nister heeft gewoon de voorwaarden voor de lening veel te gunstig gesteld en daar door banken, speculanten en een aantal beleggers gelegenheid gegeven een extra- voordeeltje binnen le halen op kosten van de schatkist- Wij xijn ilsar niet zo terreden over als het Handelsblad blijkbaar is ij zijn dat xrkrr niet als wij bedenken, dat door dit alle» de in bet belang van ge meenten en woningbouw ro wenselijke ren tedaling wordt vertraagd." oordelen. Iedere universiteit heeft haar „ups and downs". Maar ge zien. wat ik van Utrecht meemaak te. plaatste ik een protest. HET frisse geluid, dat ik in het verslag beluisterde, zij voorbo de van een „nieuwe lente". Uit drukkingen als: „theologie is een vorm van het God liefhebben met het verstand" en „het gaat om de Heer, Hij komt tot ons in de ge stalte van de leer" zeggen in dit verband wel iets. En de „herle ving van het Griekse denken", in een bepaald verband genoemd, be tekent wel een zekere reactie tegen een stroming, die men „israelie- tisch" zou kunnen noemen, wat nog niet hetzelfde is als Bijbels. Een kleine week na zijn inaugu ratie is prof. Berkhof in Edinburgh een crc-doctoraat door de univer siteit daar verleend, ter gelegen heid van "t 4c eeuwfeest der re formatie in Schotland. Een ver slag daarvan is via de microfoon der N.C.R.V. gegeven door de heer Feldcrhof, waarbij ook de ere-doc- tor zich even liet horen. Uit zijn woord bleek wel grote erkentelijk heid voor de eer hom met deze pro motic verleend. Prof. Berkhof on ze gelukwensen met deze onder scheiding. God make zijn weg cn werk in Leiden tot een zegenrijk hoogleraarschap in de dogmatiek, om voor studenten cn alien, die hem volgen te vertolken het „lied", dat in het dogma schuilt. Dan zal het zijn: Deo gloria. Doch eerder dan in welke bedrijfstak ook. kwam daarin voor de grafici ver andering. De eerste landelijke cao in de typografie (1914) met een eigen recht spraak was de eerste stap in de goed» richting, die leidde tot een betere rege ling van de rechtspositie. Bedrijfsgenoot Thans heeft de werknemer in de grafi sche bedrijfstak de status van bedrijfs- genoot en het zaad voor het mede-onder- nemingsgenoot zijn is aan het ontkiemen De kroon op dit alles zal de verwerkelij king van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie zijn, aldus de heer Conjong, die de hoop uitsprak, dat die niet lang meer op zich zal laten wachten. In zijn afscheidsrede betrok de heer Conjong velen in de door hem gesproken woorden van waardering en dank voor de samenwerking: de bondsleden, het bondsbestuur, het CNV-bestuur. de werk geversorganisaties, de collega's van NW- en KAB-bond en zijn echtgenote. Over zyn werk zei hU: „Een druk, moeizaam, maar voldoeninggevend werk ls voor mij ten einde. De ondervonden zegen ls zeer groot. Het was werk naar mün hart. Christeiyk-soclaal werk, waar toe ik al van jongsaf was gedreven. Ik dank God, dat HU mU ln staat heeft ge steld dit te doen." Gistern bracht de Franse priester Ab bé Pierre, een bezoek aan de bisschop van 's-Hertogenbosch mgr. W. Bekkers. Abbé Pierre heeft enkele mededelingen gedaan over zijn reis naar Zuid-Ameri- ka en Canada. Hij zei van mening te zijn, dat de toestanden in de grote ste den van Zuid-Amerika vrijwel analoog zijn aan die van Parijs. Pater Pierre deelde mede zondag naar Denemarken te vertrekken. Gevraagd naar zijn plannen voor de naaste toekomst, zie Abbé Pierre, dat zijn organisatie uiteraard hulp biedt waar dat mogelijk is, doch dat zijn per soonlijke activiteit er alleen op gericht is, om waar ook ter wereld, indien hij daartoe de gelegenheid krijgt, het ge weten van de volkeren en staatslieden te doen ontwaken en de ogen te openen voor de nood, die vlak naast de deur van een ieder geleden wordt. Het gaat er niet om, van iedere arme een wel varend mens te maken, doch hij dient tc weten, dat er een ander is die zich zijn nood aantrekt, of die nood nu gees telijk is. dan wel materieel. Advertentie Verf met gemak en., van Ceta Bever Er zijn van die ogenblikken dat de dagelijkse routine, de steeds terugkerende problemen en de uitzichtsloze omstan digheden een mens de moed benemen. Daar kampt een domi nee en een huisvrouw, een werkgever en een werknemer mee. Dan rijst de vraag: Heeft het allemaal wel zin? De verleiding wordt dan groot om Gods water over Gods akker te laten lopen, om de moed op te geven, om maar niet langer ons best te doen om het aanzwellend water te weerstaan. Maar zou daar niet juist onze fout kunnen liggen? We zijn zo druk bezig om zo'n dijk op te werpen, dat juist die krachts inspanning ons moe maakt. Dan gaan de omstandigheden ons aangrijnzen als gevaarlijke roofdieren, dan zijn we geneigd te vergeten dat God regeert. Een Zuidafrikaans geestelijk lied begint met de woorden: ..God is nog op die troon." Het is goed om daaraan herinnerd te worden, juist in verband met ons gewone dagelijkse leven. Wij zijn soms zo gelovig in de kerk, en zo ongelovig in het werk. We zitten soms zo eerbiedig aan het Avondmaal, en zo zuchtend aan het ontbijt. Maar op maandagmorgen is God nog dezelfde God van zondagmiddag- Lieten we Gods water, Zijn Heilige Geest, maar eens wat meer doorbreken, dan zou ons werk ook beter lukken. V.U.-gebouw voor tvis- en natuurkunde Wanneer minister Cals maandag middag a.s. symbolisch de eerste paal zal hebben geheid voor de bouw van het omvangrijke complex der wis- en natuurkundige faculteit van de Vrije Universiteit nabij het in aanbouw zijnde Academische Zieken huis aan de Amstelveenscheweg in Amsterdam-Zuid, zal het verlenen van een belangrijke bijdrage zijn be- W aardering Veel waardering voor hetgeen de heer Conjong heeft gedaan, lag in de woorden die tot hem werden gericht nadat hij met de uitroep „de voorzitter gaat heen, leve de voorzitter" aan zijn opvolger, de heer G. Jens, de hamer had overgedragen. Dit gebeurde niet alleen ter vergadering, maar ook tUdens de daaropvolgende re ceptie, die door vele prominente figuren uit de bedrijfstak en de christelijke vak beweging werd bezocht. Het woord werd o.m. gevoerd door CNV-voorzitter C. J. van Mastrigt, door Jos A. M. Cleerdin, voorzitter van de werkgeversorganisaties in het grafisch bedrijf, door A. M. van den Boogaart, voorzitter van de Alg. Ned. Graf. Bedrijfsbond. L. de Zwager, voor zitter van de Katholieke Grafische Be drijfsbond, J. M. Harthoorn, voorzitter van de Ned. Chr. Beambtenbond. J. Fa- ber. directeur van de grafische bedrijfs fondsen en nog vele anderen, ook uit het buitenland. Waardering bleek voorts uit de vele geschenken, die de heer Conjong kreeg aangeboden: een radio en wandmeubel namens de leden, een televisietoestel namens het bondsbestuur, een schemer lamp namens de werkgeversorganisaties, boeken en platen namens het CNV-be stuur, de bij het C.N.V. aangesloten bon den. de internationale grafische bedrijfs bond enzovoorts. Onderwijsorganisaties wensen Conferentie geref. zendingsmensen in niet-geref. dienst Zaterdag, 26 november a. s. wordt in het Zendingscentrum te Ba am weer een conferentie belegd voor gereformeerde personen, die in niet-gereformeerde zendingsdienst zijn. of zullen worden uit gezonden. Het doel dezer conferentie is om contact te leggen met deze mensen, welk contact dan ook in de toekomst kan worden onderhouden. De kern zal worden gevormd door 14 personen, die in opleiding zijn aan de Nederlandse Zcndingshogeschool te Oegstgeest en die bestemd zijn voor het werk op Nieuw- Guinea. Als sprekers treden op dr. J. van der Linden, dr. W. A. F. Rutgers en ds. B. Richters. Aan deelneming van deze con ferentie zijn geen kosten verbonden. Op gaven dienen plaats te vinden aan het Zendingscentrum. Wilhelminalaan Baarn. Ds Joh. de Bres in Heesbeen (N.Br), emerituspredikant van de Nederlandse Hervormde Xerk, viert zondag 6 novem ber zijn gouden ambtsjubileum. De jubi laris werd op 25 mei 1887 in Dordrecht geboren en studeerde aan de Rijksuni versiteit in Utrecht. In 1910 werd hij kandidaat in Noord-Holland. Hij werd op 6 november van dat jaar in Bles- kensgraaf in het predikambt bevestigd. De jubilaris diende de gemeenten van St. Annaland. Bruchem en van 1929, tot aan zijn emeritaat in mei 1953, die van St. Maartensdijk. Hij is thans werk zaam als hulpprediker in Heesbeen. Ds De Bres was onder meer lid van het classikaal bestuur van Den Bom mel, quaestor-scriba van de ring Zalt- bommel en praetor van de ring Tho- len. De jubilaris behoort tot de moda liteit van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk. Kruizemunt geur in advertentie Door het Noordengelse industriestad- Een commissie uit alle Neder landse onderwijzers- en lerarenor ganisaties heeft een nota aan de regering gericht waarin gepleit wordt voor een speciale opleiding voor mulo-onderwijzers. Geschikte krachten moeten reeds op de kweekschool in de gelegenheid worden gesteld om een cursus van een jaar te volgen onmiddellijk aansluitend op het derde leerjaar. Deze noodmaatregel zou zonder wettelijke voorzieningen reeds in 1961 kunnen worden gerealiseerd. Zo kan een daadwerkelijk begin gemaakt worden om de achter stand in te halen. De nota zegt dat het tekort zo nijpend is dat niet gewacht kan worden op een speciale studie van deze materie, die nochtans gewenst is, noch op het tot stand komen van de mammoetwet. Over dit laatste zijn de organisaties helemaal niet hoopvol gestemd. Zij verwachten dat het nog zeker vijf a tien jaar zal duren voor de wet in werking kan treden. Twee vraagstukken zijn volgens de commissie urgent, namelijk de vraag of er een middel is om via opleiding het acute tekort aan bevoegd personeel te bestrijden en voorts het probleem hoe Advertentie de opleiding van toekomstige mulo-onder wijzers zal moeten zijn. In de nota wordt aan het eerste vraag stuk aandacht besteed, waarbij gestreefd is naar een oplossing die vooruit loopt op de officiële opleiding. Deze laatste echter moet het onderwerp zijn van een speciale studie. De commissie heeft uitgerekend dat het gemiddeld aktenbezit bij het mulo- personeel eind van het afgelopen school jaar 1,43 bedroeg tegen nog 1,78 in 1957. Een minimum aktenbezit van 2 is nood zakelijk, zodat er al een tekort is van 4955 akten op 8700 leerkrachten. Gaat men uit van het gewenste gemiddelde van 2,5 dan is het tekort zelfs bijna 10.000. Het ziet er naar uit dat dit tekort in de ko mende jaren nog zal stijgen. Tot nu toe werden alle leerkrachten uit het gewoon lager onderwijs gerecru- teerd. De commissie betwijfelt of dit in de toekomst wel mogelijk zal blijven in verband met de gestegen vraag naar lagere akten. Dit systeem is bovendien niet wenselijk omdat bij een al te sterke doorstroming de stabiliteit van het l.o. in gevaar komt. De huidige opleiding aktenstudie naast het dagelijks werk achtte de commissie een te zware belasting. Daar om pleit zij voor een cursus aan de kweekschool. Voor deze opleiding dient de cursisten een renteloos voorschot te worden verstrekt waaruit zij alle studie kosten kunnen betalen. Aan onderwijzers die deze cursus willen volgen moet uit stel van militaire dienst worden verleend. In Restaurant Smits, Vredenburg te Utrecht, wordt op zaterdag 19 novem ber a.s. des namiddags om twee uur de jaarvergadering gehouden van de bond van protestants-christelijke kweekscholen. Er zal o.m. een cause rie worden gehouden door dr. J. L. H. .v.d. Griek te Amsterdam. gonnen niet alleen tot verwezenlij king van een Cité Universitaire van deze instelling tot hoger onderwijs op gereformeerde grondslag, doch evenzeer tot het wetenschappelijk onderwijs in ons land. Van het ontworpen, 225 meter lange, laboratoriumcomplex zal het eerst wor den begonnen met de bouw van de westelijke vleugel voor het onderbren gen van de afdelingen biologie en geo logie en van de oostelijke ruimten voor de wiskundige en fysische afdelingen met seperaat gebouw voor het onder brengen van een z.g. cascadeversneller en een cyclotron met variabele energie. Deze cyclotron is nodig bij de uitvoe ring van het aan de kernfysica van de V.U. toegewezen programma. Het on derzoek naar de natuurlijke en kunst matige radioactiviteit en naar het ge bruik van radioactieve stoffen. Het nieuwe laboratoriumcomplex voor de b-faculteiten, ontworpen door de architecten prof. ir. H. T. Zwiers en prof ir. F. Dicke, zal ruimte bie den voor onderwijs aan 1300 studenten. Het vijf verdiepingen hoge gebouw kan met twee etages worden uitgebreid, waardoor de onderwijscapaciteit met 50 pet. zal toenemen. Men hoopt het gehele complex, tegelijk met het ruim 700 bedden tellende ziekenhuis, geheel gereed te hebben in het cursusjaar 1963-1964. De totale kosten van het la boratoriumcomplex zijn geraamd op 80 miljoen gulden, die voor het Acade misch Ziekenhuis op 70 miljoen en die voor de preklinische laboratoria op 30 miljoen. Bovendien komt de V.U. in de ko mende jaren voor uitgaven van een nieuw hoofdgebouw voor de admini stratie (kosten 45 miljoen) en het doen verrijzen van een verpleegsterschool en een studentencentrum, beide in Amstel veen, (kosten 15 miljoen). Er wordt naar gestreefd deze om vangrijke nieuwbouw geheel te hebben voltooid in 1970. Voor dat jaar heeft men het aantal studenten becijferd op 4500. waarvan 900 in de medische fa culteit. «O - He roe pi rijswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Garderen: G. M. van Die ren te Ede. CIIRIST. GEREF KERKEN Beroepen te Leerdam: M. S. Roos te Alphen a. d Rijn. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Benoemd tot hulpprediker te Grijps- kerk, Noordhorn en Den Horn: J. P. J. Knipschccr te Surhuisterveen. je South Shields dreven gisteren kruize- muntgeuren. Het plaatselijke blad. de Shields Gazette, drukte namelijk de eer ste „geurende" advertentie van Groot- Brittannic en dat was in het hele plaats je duidelijk merkbaar De desbetreffende advertentie had een soort ingeblikte erwten met kruizemunt- geur tot onderwerp. De advertentie werd afgedrukt met een groene inkt, waaraan een kruizemdntaroma toege voegd was. De directeur van de Shields Gazette was niet erg enthousiast over het expe riment. „De geur kan een bezwaar zijn op plaatsen waar hij zich met andere etensluchtjes vermengt en daar kan de krant de dupe van worden", meende hij. „Zulke dingen moeten wel degelijk over wogen worden. voordat dengelijke idceèn op grotere schaal toegepast wor- deQ". Lieve Marja De radio speelt heel zacht, ik draai snel aan de knop, zodat de zes klokslagen plechtig en onverbiddelijk duidelijk te horen zijn, de avond is begonnen. Meisjes met wilde haren fietsen voorbij, gebogen in de wind. Een grote zwarte vogel waarvan ik de naam niet weet waarom ken ik de vogels eigenlijk niet beter?), zit op de televisiemast aan de overkant, een beetje eenzaam, een beetje bang, een beetje boos. De man van de radio vertelt dat het heel hard regent in Italië, dat de negers in Congo op elkaar schieten, dat onze koningin een kinderziekenhuis bezocht heeft en dat het morgen wéér hard zal waaien. Dit alles vertelt hij en de vogel pikt tweemaal met zijn grote snavel in de lucht en vliegt dan langzaam weg, in de richting van de stad. Het nieuws is opgelezen, de avond is begonnen. Toch niet definitief, het is nog niet donker, er is een afwachtende houding bij de mensen, ze wachten op het begin van de maaltijd, op het ogenblik, waarop ze naar de bioscoop zullen gaan, of ze wach ten eenvoudig op het einde van de avond. Waar zou de vogel van daarnet zijn. nu je dit leest, een dag later? Zeg niet te snel da', je het niet weet, misschien kijkt hij wel naar je, nu, nu je dit leest, door het raam zo inteïis kijkt hij. dat je bijna bang van hem wordt. Ik vind gro'e vogels altijd dreigend, ze weten meer dan je denkt Er bestaat een cartoon waarop een enorm grote raaf zijn snavel dreigend dwars door het raam steekt van het ate lier van een schilder die allemaal schilderijtjes heeft gemaakt van kleine, gekooide raatjes: de schilder slaat zijn handen voor zijn ogen en wacht angstig op de vreselijke, onmenselijke wraak van die grote vogel. Ik word ontzettend bang als ik me voorstel dat i k die schilder ben. 7ie je dit zijn vogels: onmenselijk. Pro beer het je in te denkenje bent in de macht van een boze kip. die tienmaal groter is dan jezelf en die je aankijkt met écn zo'n onbegrijpelijk oog van glas. Hel is bijna nog erger dan met insecten. Buiten branden de straatlantaarns al. Vanmiddag heb ik bood schappen gedaan, een dikke kaars gekocht en bijna ook nog een schildpad (maar mijn vorige is zó lang ziek geweest, voor hij stierf), je brief nog eens gelezen. Daarna begon de radio muziek van Haydn te spelen, zomaar onverwachts, als een prettige verrassing. Toen de nieuwsberich ten. „Doet" het jou ook zo weinig, de toestand in Congo? Het is wel asociaal van me, maar de imaginaire grote kip vind ik veel belangrijker Wat zou er gebeuren als ik vanaf vandaag een* helemaal niefs meer zou zeggen? Wat denk jij nu je deze vogel- brief leest? Ja. wat denk je hiervan? Dag. lieve Marja. ik wacht op je brief. PETER P.S. Probeer ervoor te zorgen dat het een konijn wordt! Advertentie Zondag a.s. zullen de hervormde gemeenten in totaal 700.000 folders worden verspreid voor de zending. Daarin is een brief opgenomen van ds. P. J. Mackaay, secretaris van de Raad voor de Zending. Deze brief begint met een citaat van een voor aanstaand christen uit Indonesië. Het citaat luidt: „Iedereen verwacht, dat dit jaar alle Nederlanders eruit moe ten.. Ik ben nu twee en een halve maand ziek geweest en uithestfiakeld uit het werk. Dan leer je weer te be denken dat niemand onmisbaar is. Dat moeten jullie ook maar bedenken. Het moet misschien wel zo zijn. We heb ben al jaren lang zien aankomen, maar wij hebben al deze jaren nog uitstel gekregen. Als het in 1952 was gebeurd, was het veel erger geweest. Wij heb ben nu een aantal mensen die gestu deerd hebben en in het buitenland zijn geweest. Het zal jammer zijn als alles nu afloopt. En we hopen dat de finan ciële folder nog enige jaren zal door gaan. Op den duur kan dat natuurlijk niet." In de folder staat dat meer dan tach tig jonge Indonesiërs van de Hervorm de Kerk een beurs krijgen om te stude ren voor predikant dokter of leraar. Dat moet doorgaan. Evenals het werk in Nieuw-Guinea, dat voortdurend vraagt om meer mensen en dus ook om meer geld. Tenslotte wordt medegedeeld dat twee zendingssecretarisscn dit jaar naar West-Afrika reizen om daar mogelijk heden voor nieuw werk te zoeken. De Raad is dankbaar voor de wijze waar op de gemeenten dit jaar met hun ga ven achter de zending staan. Er komt meer geld binnen dan ooit te voren en de Raad rekent er op dat dit door zal gaan. Ambtsaanvaarding In de Eindhovense Technische Hoge school aanvaardde vanmiddag prof. dr. D. ter Horst zijn ambt van hoogleraar met het uitspreken van een rede over het onderwerp „hoogspanning-kortslui ting". <9 De grote boerderij van landbouwer J Hekkert uit Vorchten (gemeente Heer- de) is vrijdag in vlammen opgegaan. Slechts de zwart geblakerde muren staan nog overeind. De schade, wordt geschat op vijftig-tot zestigduizend gulden. De landbouwer is tegen brandschade verze kerd Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2