Jlicume £ditsrl)c (iournnl Bloedis gevecht in KONGO Commentaar na Op zoek naar goudschat van Seti I NIEUWS in één oogopslag- BON Deel van Stichting wijst nieuwe loonrichtlijn af Chief Whip Jaarbeurs directeuren nemen ontslag Herauten zijn nog nodig TV SENSATIE Tamme" H-bom (1/1000 seconde) Sills z VRIJDAG 4 NOVEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; ƒ2,55 per maand; ƒ0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58938. CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD „Stantvoiticf) is gbfbltvtn mgn hert in tcgtjcaspati" EenenveortipPtP jaargang no. 12014 Wilsveeii niet in •roede aarde Zie pagina 7 Secretaris-generaal Hammarskjoeld distantieert zich in het nieuwe Kongo-rapport duidelijk van de huidige machthebber, kolonel Moboetoe. Bovendien beschuldigt hij de Belgen op nieuw van grootscheepse activiteiten in Kongo. De benoeming van de heer J. H. D. van der Kwast tot alge meen directeur van de Jaarbeurs heeft het ontslag van de directeuren mr. H. A. R. Schuit en dr. W. van Roijen tot gevolg gehad. Daarmee zit de Utrechtse Jaarbeurs in een vervelende impasse. Weinig Tweede Kamerleden voelen iets voor stichting van de nieuwe stad Wilsveen. Men zit een beetje met de nota over deze materie. Velen menen dat er andere mogelijkheden zijn om de Haagse agglomeratie uit de moeilijkheden te helpen. De Hervormde zending te Oegstgeest heeft in een brief aan de zendingsdeputaten van de Geref. kerken verzocht samen na te gaan of er mogelijkheden zijn tot daadwerkelijke samen werking op de nieuwe zendingsterreinen. Volgens officieuze schattingen zijn tengevolge van de twee stormvloeden en overstromingen in Oost-Pakistan niet minder dan tienduizend mensen om het leven gekomen. In de Stichting van de Arbeid heerst grote verdeeldheid over de vraag,'of bij het uitbrengen van adviezen over loonvoor- stellen al dan niet rekening moet worden gehouden met de jongste richtlijn van de regering inzake het niet tussentijds openbreken van CAO.'s. T7ROEGER liep de hele gemeente te hoop, als de dorpsomroeper zijn stem deed horen om het allerlaatste nieuws luid en ver-dragend te vertel len. En als de postkoets arriveerde, was er weer een nieuwe aanleiding voor dat belangstellend afwachten, wélke mel dingen er uit verre stre ken het dorp of de stad zouden binnenkomen. Die (romantische) tijd ligt ver achter ons. Alleen in het Westduitse district Bad Heil- brunn gebruikt de postbode nog een hoorn om zijn komst te annonceren. Franz Mel- zer, de bode, heeft de oude hoorn van zijn voorganger geërfd en hij maakt er een dankbaar gebruik van. Wij hebben het in onze moderne tijd heel wat ge makkelijker: het nieuws wordt bij ons binnengebracht in een aantal krantenpagi na's die zo zijn opgemaakt dat het belangrijkste nieuws het eerst in het oog springt. U behoeft er niet meer op uit te gaan om te luisteren, wat de dorpsomroeper zegt, of welk nieuws de postkoets npar uw woonplaats heeft gebracht U kunt gemakke lijk in uw stoel bij de haard, kennisnemen van het hele wereldgebeuren in al zijn fa cetten. Dat doet u (gelukkig) via dit blad. Dat doen sommige mensen in uw omgeving wel licht nog niet. Waarom eigenlijk niet? U behoeft uw komst niet met hoorngeschal aan te kondigen, maar een heraut voor ons blad bij de buur man kunnen we altijd ge bruiken. Wilt u dat voor ons zijn? Gebruik dan deze bon. (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzUds. ontvang Ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (straat) (woonplaats) Fabrieksnieuwe toestellen, in ge sloten verpakking. 43 cm, autom. foto-elektr. cel. Volle fabrieksgar. Alléén bij ons ƒ495,- 53 cm v.aƒ735,- Haast U! Door onze enorme ver koop nog slechts een beperkt aantal Edly-Radio Service T.V. Experts Morsstr. 20. Tel. 33975 DAG HAMMARSKJÖLD, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, is van mening, dat er op het ogenblik een nieuwe mogelijkheid is voor eenheid en integriteit in Kongo. Hammarskjöld distancieert zich van het gezag dat kolonel Moboetoe zich heeft aangematigd, en hij acht Belgen schuldig aan een toenemende vijandigheid tussen de regering van Moboetoe en het opperbevel van de Verenigde Naties. In een rapport van 63 pagina's het werd vandaag aangeboden aan Veilig heidsraad en V.N. stelt Hammarskjöld dat grootscheepse Belgische activiteiten obstakels vormen op de weg naar het herstel van de orde in Kongo. Nu de veiligheid enigszins is weergekeerd, ke ren de Belgen terug naar Kongo en dringen daar door tot sleutelposities op beleidsniveau en ook op militair gebied. De terugkeer schijnt teworden geleid door een wervingsbureau in Brussel, al dus het rapport. Hammarskjöld acht het optreden van de Belgen duidelijk in strijd met de richtlijnen van de Algemene Vergade ring. Naar men aanneemt hebben som mige Belgen opstandige Kongolese een heden bewapend en hebben Belgische Leiden j officieren in sommige gevallen de lel- (Van onze sociaal-economische redactie) IN HET bestuur van de Stichting van de Arbeid heerst grote verdeeldheid over de vraag, of het stichtingsbestuur bij het uitbrengen van adviezen aan het College van Rijksbemiddelaars over loonvoorstellen, rekening moet houden met de jongste loonrichtlijn van de regering aan dit college ja of nee. Deze richtlijn houdt immers in, dat tussentijds collectieve arbeids overeenkomsten niet mogen worden opengebroken ter verhoging van de lonen. Het N.V.V., het C.S.W.V. en het C.N.V. zeggen: met deze richtlijn hebben wij niets te maken, want deze is zonder overleg met ons (he^ be drijfsleven) aan het College van Rijksbemiddelaars verstrekt. De andere groeperingen in het stich tingsbestuur, de K.A.B., de twee confes sionele werkgeversorganisaties en de ver tegenwoordigers van de middenstands- en landbouworganisaties stellen zich echter op het standpunt, dat deze loonrichtlijn evengoed voor het bedrijfsleven geldt. Deze groepering meent, dat het stichtings bestuur zich in zijn advies aan de rege ring uitgesproken heeft over de zaak waarom het in de nieuwe loonrichtlijn gaat, al was toen formeel de kwestie van een nieuwe loonrichtlijn nog niet aan de orde. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft deze kwestie uitvoerig aan de orde gesteld, omdat aan haar de loon voorstellen van de metaal ter advisering zijn voorgelegd. In deze voorstellen gaat het om een openbreking van de c.a.o. en dus is hier de nieuwe loonrichtlijn aan het College van Rijksbemiddelaars in geding. Het bestuur heeft nu haar looncom- missie opgedragen een advies uit te bren gen over de loonvoorstellen van de me taalindustrie, waarin het o.m. gaat om een loonsverhoging per 1 januari a.s. Het is duidelijk dat het N.V.V., het C.S. W.V. en het C.N.V. zich in principe achter de loonvoorstellen zullen plaatsen al zal nog afgewacht moeten worden in hoe verre deze organisaties de omvang van de loonsverbetering kunnen aanvaarden. Voorts is het ook duidelijk, dat de ove rige organisaties de voorgestelde loons verhoging, omdat deze ten dele tussen tijds is, af zullen wijzen. Het College van Rijksbemiddelaars kan dus een verdeeld advies tegemoet zien, een advies dat in dezelfde mate verdeeld is als het advies dat enkele weken geleden aan de rege ring werd uitgebracht inzake de open breking van contracten. Vermoedelijk zal de opstelling van het advies door de looncommissie nog wel enkele weken in beslag nemen, omdat de voorstellen ook nog getoetst moeten wor den aan de produktiviteitscüfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Wij hebben reden om aan te nemen, dat de visie van het C.B.S. op de produktiviteits- ontwikkeling in de metaalindustrie een Iets andere is, dan de visie welke de metaalindustrie zelf daarop heeft. Waar schijnlijk zal de looncommissie ook nog wel overleg moeten plegen met de vak- op hdert Hp! 20 STUKS Ff. raad voor de metaalindustrie, welke de loonvoorstellen heeft geformuleerd. ding gehad bij het uitvoeren van geweld daden. Volgens het rapport beperken de Ka- tangese autoriteiten zich tot het aanne men van een „negatieve houding" in hun betrekkingen met de Verenigde Na ties. Over de staatsgreep van kolonel Mo boetoe zegt het rapport, dat hier gespro ken moet worden van een „inmenging van het leger op politiek terrein een nieuwe bedreiging voor vrede en vei ligheid." Moboetoe's college van com missarissen bestaat uit „studenten zon der ervaring", die vergezeld worden van talrijke Belgische adviseurs en die zich verzetten tegen de technische hulp van de V.N. Er is nimmer sprake geweest van erkenning van dit college als wet tige regering van Kongo, omdat het in geen enkel opzioht op de grondwet steunt. Twee instellingen zijn er, volgens Hammarskjöld. waarvan de fundamenten nog bestaan: de president en het parle ment. Als de minimale voorwaarden voor non-interventie en veiligheid ver zekerd zijn, zal de weg geopend zijn voor de bestuurders van het land om naar een vreedzame oplossing te zoeken Het optimisme van Hammarskjöld is overigens zeer gematigd:- de ver schillende „pretendenten naar de po litieke macht" bevinden zich nog steeds in een volledige impasse. Alles wat men ervan zeggen kan is, dat de luidruchtigste machtspretendenten hun meest extravagantie eisen hebben ge matigd en dat de aanhoudende druk, die de strijdmacht der V.N. in Kongo tegen willekeurig optreden en ge welddaden heeft uitgeoefend, nog ern stiger wanordelijkheden heeft voor- l komen. Het Livermore-Iaboratorium van de universiteit van Californië heeft bekend gemaakt, dat een groep geleerden van Ca lifornië voor plasmafysica van deze uni versiteit heeft medegedeeld een naar het schijnt echte, zjj het kortstondige, be heerste kernfusie-reactie tot stand te heb ben gebracht. In de bekendmaking wordt dit succes een bemoedigende stap voorwaarts in het onderzoek naar de mogelijkheid van de produktie van bruikbare energie uit het waterstofatoom genoemd. Dr. Frederic H. Coengsen, de leider van de groep, deelde mede, dat hij en zijn medewerkers er met behulp van krachtige magneten in zijn geslaagd een hoeveel heid waterstof ter grootte van vijftien kubieke centimeter zich te doen samen trekken tot een temperatuur van 35 mil joen graden Celsius was bereikt. In dit stadium ontstond vermoedelijk fusie van een deel der waterstofatomen, die een lichte isotoop van helium vorm den. De reactie duurde een duizendste deel van een seconde, gedurende welke tijd energie werd geproduceerd. Hoewel deze tijdsduur veel te kort was om van enig praktisch nut te zijn, is zij veel langer dan neig ander tot dusver ge meld resultaat. Bij de meeste van der gelijke experimten in het verleden wer den tijdmetingen gedaan van slechts en kele miljoenste delen van een seconde. lp Parijs is gisteren het proces begonnen tegen zestien Fransen, die worden beschuldigd van deel neming aan de mislukte opstand van Franse kolonisten in Algiers in januari. Op de foto: Politie mannen fouilleren de burgers, die het proces bij willen wonen, voor het naar binnen gaan van het gerechtsgebouw. (Advertentie) VAST TAPIJT de nieuwste kleuren j RONYFELT 18.75 TRETFORD 19.90 PARADE BOUCLÉ 22.70 DESSOLON FRISF 2150 WOL FRISÊ 29.50 Prijzen per m2 Een grote sortering b(j WONINGINRICHTING BULTHUIS BOTERMARKT 23 TVE JAARBEURS moet het hebben van publiciteit, maar of zij het hebben moet van de publiciteit die haar dc laat ste tijd wedervaart, is een tweede. Dat er in de leiding spanningen wa ren, mocht nauwelijks nog voor iemand een geheim heten. Er was verschil van inzicht in het te voeren beleid, cn de betrokkenen waren ieder voor zich mans genoeg om niet toe te geven. Thans is een nieuwe algemeen directeur benoemd, tot heden directeur-generaal voor handel cn nijverheid bij het depar tement van economische zaken, en de twee functionerende directeuren hebben het veld geruimd. Misschien was dit de oplossing, al blijkt er twijfel te rijzen, of dc raad van beheer zelf in deze de meest tactische weg gekozen heeft. Wij moeten aannemen, dat de beide thans heengaande directeuren figuren van enig formaat zijn. Integen deel, sommigen hebben het gevoel dat ze thans zowat dc woestijn worden ingezon den. Wij voor ons hebben ook in het ver leden wel kritiek moeten uitoefenen op gestes van de raad van beheer. Zo toen vorig jaar de voorzitter bij de opening van een Jaarbeurs een rede hield waarin hij. staande dus in deze functie en geacht wordende te spreken namens heel de or ganisatie van de Jaarbeurs, onomwonden positie koos in kwesties, buiten de Jaar beurs zelf liggende. Begrijpelijk achten wij het, dat in en rondom een Jaarbeurs activiteiten ont wikkeld moeten worden. Er moet hier als het ware een nimmer aflatende daden drang zijn. Dat daarbij steeds wordt ge zocht en gestreefd naar nieuwe mogelijk heden tot expansie, ligt niet alleen voor de hand. maar is bovendien plicht. Het wordt pas bedenkelijk, indien niet ten volle wijsheid wordt betracht. De Jaarbeurs verkeert door de ontstane verwikkelingen in een moeilijke situatie. De publiciteit, die zij zich nu op de hals heeft gehaald, kan haar geen goed doen. Zelf zozeer op exposeren ingesteld, moet deze expositie van interne onenigheid haar zorgen baren. Hopen wij dat ook deze periode zonder teveel kleerscheuren, ook voor de erbij betrokkenen, wordt doorstaan. En zij men bereid, er het nodige uit te leren. £EN STORING, waarvan het centrum via Schotland naar het noordelijke deel van de Noordzee is getrokken, ver oorzaakte donderdagavond in Nederland vrij veel buien, waarvan sommige met onweer, terwijl langs de kust van Hol land en Zeeland de wind tydeiyk tot stormachtig toenam. In de nacht nam de wind weer af. Een volgende storing bo- 1\/Tr. H. A. R. Schuit en dr. W. van Roijen, de twee directeuren der Je kunt een eitje bakken op de straatstenen, hoort men 's zomers wél eens beweren. Welnu, deze weg werkers denken in november zó warm water te kunnen krijgen. De afrit naar het aquaduct im. rijks weg 4A bij de Haarlemmermeer zal elektrisch wor den verwarmd om ijzelvorming tegen te gaan. De „kachel" wordt aangemaakt als het koud wordt, zodat de temperatuur van het wegdek altijd een paar graden boven nul blijft. Maar of het theewater ervan zal gaan koken Koninklijke Nederlandse jaarbeurs, hebben gisteravond hun ontslag ge nomen. Zij wensen de jaarbeurs per 1 januari te verlaten. De Raad van beheer van de jaarbeurs kwam gis teravond in spoedzitting bijeen om van de ontslagen kennis te nemen. Deze ontslagen, 20 vernemen wij uit jaarbeurskringen, moeten gezien worden als een antwoord op de ingrijpende be slissing, die de Raad van beheer der jaar beurs onlangs genomen heeft door de heer J. H. D. van der Kwast met de alge mene leiding van de jaarbeurs te belasten. Zowel aan mr. Schuit als aan de andere directeur dc. Van Roijen is enkele weken geleden te kennen gegeven, dat zij in de nieuwe structuur van de organisatie, zo als de Raad van beheer die voorstelt, niet passen. In mededelingen aan de pers zijn zowel door de voorzitter van de Raad van beheer, dr. G. van der Wal, als door de nieuwe algemeen directeur, de heer Van der Kwast, vage toespelingen ge maakt op deze directiemutaties. Dr. Van der Wal sprak over „het schep pen van een klare en duidelijke situatie, waarbij met alle belangen en gevoelens van alle belanghebbenden rekening zal worden gehouden en waarbij de mede werking van deze betrokkenen verzekerd is". De heer Van der Kwast wilde een nieuwe samenwerking met beide direc teuren „voor korte tijd" niet uitsluiten. Verwarring Onder de jaarbeursexposanten en de leden van de adviescommissie heeft de ontwikkeling bij de jaarbeurs in de laat ste dagen verwarring en bevreemding ge wekt In Utrecht kwamen gistermiddag enkele leden van de adviescommissies bijeen om zich over de gang van zaken te beraden. De Nederlandse texieljaarbeurs, de grootste exposant van de Utrechtse jaar beurs, heeft verklaard, met teleurstelling (Zie vervolg op pagina 7) £)E SCHOPPEN van de Egyptische gravers kun nen nu elk ogenblik stuiten op de gouschat van een Fa rao welke begraven ligt on der een berg, die uitziet op het beroemde dal der ko ningen. Na wekenlang koortsach tig delven aan de westelijke oever van de Nijl bij Luxor werd de grootste in de rots uitgehouwen graftombe ge vonden. die ooit in Egypte is ontdekt. Het is de tombe van Farao Seti I. die van 1313 tot 1292 voor Christus heeft gere geerd. Verwacht wordt, dat aan het eind van de lange tun nel, waarin thans wordt ge graven, de schatkamer zal worden gevonden, waar Seti schatten zou hebben verbor gen, die vele malen groter zijn dan dc rijkdom van Toetanchamon. Het is evenwel mogelijk, dat het werk geen enkel re sultaat oplevert, als één van twee door oudheidkundigen geopperde mogelijkheden werkelijkheid blijkt te zijn. Eén van deze mogelijkhe den is, dat de berekeningen onjuist zijn geweest en de weg, die wordt gevolgd, niet naar de schatkamer leidt; de tweede, dat de schatten al in de oude tijd door Egypte- naren zijn gestolen. Het graf van Seti is vele jaren geleden ontdekt. Zijn mummie bevindt zich in het Egyptische museum te Kairo en toont aan, dat hij een van de statigste figuren is ge weest. die ooit op de troon van Egypte hebben gezeten. Oudheidkundigen, die des tijds ter plaatse werkten, meenden niet verder te kun nen gaan wegens de broos heid van dc wanden van de tunnel. Een 50-jarige Arabier, Aly Abdel Rassoel, die in de na bijheid woont, heeft kort geleden het ministerie voor Egyptische oudheden weten over te halen, hem te laten proberen dieper te graven. Het resultaat was, dat nog vijfentwintig stenen treden werden gevonden. Volgens oudheidkundigen leiden dergelijke stenen tre den naar een kamer, waar farao's hun gouden huisraad verborgen. Zij achten het mogelijk, dat de schatten van Seti een fabelachtige waarde hebben, omdat hij lange tijd goud mijnen in Egyptische woes tijnen heeft geëxploiteerd, reden waarom zijn regering bekend was als „het gouden tijdvak". Abdel Rassoel, wiens grootvader eigenlijk de mummie van Seti heeft ont dekt, bekostigt de huidige opgravingen. Maar het werk vordert slechts zeer langzaam ten gevolge van de uitputtende atmosferische omstandighe den in dc pas ontdekte, 135 meter lange gang. De lucht in het labyrinth van gangen is zo slecht, dat de arbeiders het er niet langer dan twee uur per dag kunnen uithou den. (Stand gisteren 750 mm) Stationair op regenachtig, koel weer. ven het zuiden van Engeland deed over dag de wind echter weer aanwakkeren. Het front van deze depressie zal Neder land voorbijtrekken, waarna morgen on stabiele en wat minder zachte lucht bi) naar zuidwest tot west geruimde wind Nederland zal binnenstromen. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Wisselend bewolkt en plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige wind tussen zuidwest en west. Iets lagere middagtem- peraturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 5 november: zon op 7.41, onder 17.05 uur; maan op 18.44, onder 9.23 uur. 11 november Laatste Kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen seven uur Station Weers- gcsteldh j c e éi Je m 1 r h te -- zs U He der aw. bow 7 12 7 18 Vpenburg aw. bow. 2 4 12 8 7 Vllas h. bow. 7.7.0 8 13 9 7 Eel de h. bow. a 5 lil 6 5 De Bilt aw. bow. TX> 2 13 8 10 TVenrhe gh. bow a 1 13 7 6 Elndh regen a 4 12 10 8 Zd -Limb regen 2 9 12 9 17 Helsinki gtv bow a 5 7 9 6 Stockh regen 7JX> 6 9 6 0.3 Of 10 regen 2 2 6 4 14 Kopenh regen 9 11 10 1 Aberdeen regen W 4 10 4 13 Londen regenb. azo 13 6 2 A'dam gli. bow z 6 12 7 8 Brussel regenb 7 13 10 13 Luxemb regen zzw 6 12 Parijs rogen z 8 14 12 16 Bordeaux gh bow azo 5 18 12 -ó Grenoble aw. bow. 2 8 16 7 0 Nice aw. bew 5 18 11 O Berlijn h. bow z 9 14 9 0 Frankfon zzw 4 15 11 0 MUnchen 2 15 4 0 ZUrlch mist 2 2 Genève gh bew windstil 5 Locamo regen windstil 7 Weren mist 3 14 7 0 Irmabruci gh, bew wnw 4 17 4 0 Be grado 1. bow windstil 19 11 0 Athene onbew no 1 25 Rome 1. bow windstil 22 11 0 Ajacclo aw. bow. 4 20 8 0 Madrid regen windstil 11 8 1 Mallorca aw. bow. windstil 9 Lissabon regen wzw ]7 8 Vier Noordafrikaanse spoorwegarbeiders zijn gisternacht in een trein te Parijs ge dood. toen zij in hun slaapwagen zaten te eten. De deur werd opengegooid en er klonk een aantal schoten. De daders wis ten te ontkomen. De Philippjjnen hebben in de politieke commissie van de Verenigde Naties een compromis-voorstel ingediend over de ontwapening, waarbij getracht wordt de Verenigde Staten en Rusland tot elkaar te brengen onder leiding van een neutrale voorzitter. In Laos is een nieuwe politieke partij ge vormd. die de neutralistische politiek steunt van de regering van prins Soevanna Phoe- ma. De nieuwe partij zal alle bestaande partijen in de hoofdstad Vientiane om vatten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1