Ingenomen met blad, maar niet met naam Vrouwenbond van het C.N.V. opgericht Ongewenste toestanden in IJmuidense vishal Indische Nederlanders verlaten Nieuw-Guinea Nieuwe Nederlandse modematerialen Jeugdgemeenteraad Rijnsburg raakte bijna niet uitgepraat TELEFUNKEN RADIO en T.V. KROMHOUT Oppositieleider uit Kameroen vergiftigd L1SSE A.R. KIESVERENIGING RIJNSBURG OVER MAMMOETWET Advocaat over ochtendkrant: Tuchtraad opgevolgd door Raad voor de journalistiek Parlementsgebouw in Nieuw-Guinea Totoprijzen in geld? Zijlstra houdt voet bij stuk Landbouw aebt zicb tekort gedaan Alleen maar een veter Nobelprijs chemie voor scheikundige prof. W. T. Libby Water uit Drente via pijpleiding naar Delfzijl Kamer wil debat over p.b.o. en bezitsvorming NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 VRIJDAG 4 NOVEMBER 1960 |~JE JEUGDGEMEENTERAAD, gisteravond in de raadzaal bijeen ter be- handeling van enkele procedure-kwesties, heeft kans gezien drie uren lang te praten over het concept-reglement. Het grote struikelblok bleek de leeftijdsbepaling en keurig gedisciplineerd liepen de meningen daarbij langs de partijlijnen. De A.R.-fractie was het niet eens met het B. en W.- voorstel jongeren tussen 20 en 30 jaar voor de jeugdgemeenteraad ver kiesbaar te stellen. Zij vroeg een maximum leeftijd van 26 jaar. De C.H.- fractie was het al evenmin eens met de grens van 30 jaar. Zij wilde de grens op 33 jaar zetten. B. en W. schenen dus al zeer vlug hun eerste ne derlaag te gaan leiden, maar doordat Ria v. d. Eykel (A.R.) in 30 jaar een aanvaardbaar compromis zag en de C.H.-fractie het halve ei boven de lege dop verkoos, kwam het B. en W.-voorstel met de hakken over de sloot Toch leden B. en W. deze avond een nederlaag, want in het voorstel de leden tweemaal herkiesbaar te doen zijn, zag de A.R.-fractie weer het gevaar van een te oude jeugdgemeenteraad. En nu was het wel raak: zeven stemmen tegen (in clusief wethouder Van Egmond) en zes stemmen voor. Reeds bij de eerste artikelen van het reglement sputterde men wat over taal kundige kwesties, maar de knuppel be landde eerste recht in het hoenderhok bij artikel 4, dat de leeftijd der jeugd- gemeenteraadsleden wilde vaststellen tussen 20 en 30 jaar. Margriet den Haan vond 29 jaar als maximum te laag, maar Wim Vooys was bevreesd voor een be zadigde raad en dacht aan 26 jaar. Dini Post zag niet alleen de maximum leef tijd doch ook de minimum leeftijd graag met enkele jaren verlaagd. burg in de brandweerkazerne. De agen da vermeldt onder meer bestuursverkie zing, vaststelling statuten en aanvraag Koninklijke goedkeuring. Opbrengst collecte De huis-aan-<huis collecte voor het Protestants Interkerkelijk Thuisfront (P.I.T.) heeft f820 opgebracht. Ervaring Jeugdburgemeester Dirk de Best ver dedigde het voorstel door er op te wij zen, dat het karakter van een raad an ders is dan dat van een jeugdvereni ging, omdat een raad meer in de open baarheid treedt en enige ervaring dus zeker gewenst is. Wethouder P. van Egmond betoonde zich een vurig bestrijder van het B. en W.-voorstel. Hij stelde, dat men bij het ouder worden steeds meer richtingge vend denkt, terwijl de „jongere jeugd" richtingzoekend is. Bij stemming werd het B. en W.-voorstel aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Lang werd ook gesproken over de financiën. Eindelijk besloot men ter bestrijding van de geregelde kosten een subsidie-aanvraag in te dienen bij de (oude) gemeenteraad, hoewel door sommigen de vrees werd geuit voor een te grote afhankelijkheid. B. en W. zullen een begroting op stellen en aan de hand daarvan de subsidie-aanvraag indienen. Toegevoegd werd een artikel 12, waar in wordt gesteld dat het reglement van orde gelijk is aan dat van de gemeente raad. Margriet den Haan werd gekozen als 2e secretaresse. Als punten voor de volgende vergaderingen werden opge geven: het uitleggen van de loper bij trouwplechtigheden, de demping van de Vliet, een openbaar zwembad, het dans- vraagstuk. Benoeming Per 1 november is benoemd bij de rijxspolitie groep Rijnsburg de wacht meester De Mol, die daarvoor werk zaam was bij de politie te water. v.v.v. Vanavond vergadert de V.V.V. Rijns- LEIDERDORP Ledenvergadering chr. u.l.o. Gisteravond had in de ulo-sóhool de jaarlijkse ledenvergadering plaats. De heer M. Splinter opende de vergadering Na allen te hebben verwelkomd en na het lezen der notulen, volgde het jaar verslag van de secretaris, de heer B Brinksma. Het was prettig te horen, dat de vereniging zich in een gestadige groei bevindt, dat het aantal leerlingen groter wordt en dat er toestemming is voor een nieuw leslokaal. Het aantal geslaagden was ook nu bijna 100*/». Het jaarverslag van de penningmeester vermeldde gunstige resultaten. Bij de bestuursverkiezing werden de heren S. v. d. Staal en C. Verwey her kozen. Het hoofd der school, de heer D. Groe- neveld, vertelde ten slotte één en ander over het wel en wee van de school, waarop nog een bespreking volgde. Bazaar in gebouw Gezien het grote enthousiasme dat door vele gemeenteleden aan de dag wordt gelegd voor de bazaar van zaterdag, konden wij de verleiding niet weerstaan even een kijkje te nemen in het gebouw Eikenlaan waar vandaag bijzonder hard wordt gewerkt. Het belooft inderdaad iets bijzonders te worden. We noemen eerst het „Indisch restaurant", opgezet door de gerepa trieerden. Geheel in stijl, met muurschilderingen, muziek enz. En dan de grote hoek voor de verkoop van textiel enz., prachtig opgetuigde boom met ongeveer 1000 rozen, een metershoge clown, tafeltjes met mooie prijzen, waar onder cassettes, wollen dekens en lappen stof en nog meer. Om half dirie morgen wordt de bazaar door ds. Honnef geopend. Hjj duurt tot half elf. UW DEALER RIJNSBURG VLIET N. Z. 32 TELEFOON 3710 Felix Moumie, een leider van de linkse oppositie uit Kameroen, is gisteravond gestorven aan een vergiftiging met ratten- kruid, dat naar hij zei, zijn politieke vij anden hem ingegeven hadden in een glas wijn. Moumie werd twee weken geleden in het ziekenhuis in Genève opgenomen samen met een jonge vrouw, die zei op dezelfde wijze vergiftigd te zijn. Moumie raakte bewusteloos en bleef dat tot zijn dood toe. De vrouw werd uit het zieken huis ontslagen en ging per taxi naar Pa rijs. Moumie was de leider van de „Unie van de volkeren van Kameroen", die in 1955 door de Franse regering verboden werd en op het ogenblik een strijd van gewapend verzet voert tegen de regering van Kameroen. Moumie was 35 jaar. Nederlandse ambassade in Nigerië ingesteld In de Federatie van Nigerië ls een am bassade der Nederlanden, met zetel te Lagos, ingesteld en is L. Noë, onder ge lijktijdig eervol ontslag uit zijn betrek king als hoofdadministrateur bij het mi nisterie van buitenlandse zaken, be noemd tot ambtenaar van de buitenland se dienst der tweede klasse. De heer Noë is tot ambassadeur in Nigerië benoemd. Kritiek op toestanden in snackbar Tijdens een onder leiding van de heer J. Visser in zaal „Contact" gehouden bijeenkomst van de Dorpsvereniging Lis- serbroek uitte de heer G. Kroon felle kritiek op zijns inziens ergerlijke toe standen in een enige tijd geleden ge opende snackbar aan de Lisserdijk. Het is beschamend, wat zich daar afspeelt, zo zei hij. Het bestuur besloot eerst met de eigenaar van bedoelde zaak te gaan praten en daarna met het gemeentebe stuur teneinde een zo streng mogelijk politie-toezlcht te krijgen. Verder werd gesproken over woning bouw, vuilverbranding, aanleg trottoirs en straatverlichting. Over de pas gereed gekomen' verlichting in de Lisserbroek had men niets dan lof. De verdere avond werd gevuld door enige vertegenwoordigers van het Pro vinciale Waterleidingbedrijf van Noord- holland. die een causerie hielden en dia's vertoonden over het prachtige 4800 ha. grote duinreservaat. Afrika Pater Suasso de Lima de Prado hoopt dinsdagavond in De witte Zwaan voor Het nut van het Algemeen te vertellen over Afrika. Lezing voor bejaarden De Hervormde Vrouwendienst heeft gisteren de ouden van dagen een prettige middag bezorgd in de vorm van een lezing met kleurendia's door mevrouw Ten Hage-Verduijn. Alle stoelen in Rehoboth waren bezet toen mevrouw Veldhuizen-van Zanten een kort welkomstwoord sprak waarna ds. G. Petbinga een korte meditatie hield naar aanleiding van Handelingen 2: Uw jonge mannen zullen visioenen schou wen, uw grijsaards dromen ontvangen. Mevrouw Ten Hage heeft een reis door Afrika gemaakt en van haar belevenissen verteld, het gesproken woord toegelicht door prachtige kleurenopnamen. Ze ver telde om. over de Kariba-dam in dc Zambesi, die een kunstmatig meer doet ontstaan van Lisse naar de Franse Ri- vièra. De Zambesi zal er vijf jaar over doen voordat dit meer geheel vol is. Het zal kracht leveren voor de elektrische centrales voor de kopermijnen in Ka- tanga. Mevrouw Ten Hage bezocht ook het zendingscentrum Morgenster waar o.a. drie Europese doktoren en vijf zusters de zieken verzorgen. Dit centrum ligt in het Bantoegebied met 300-000 inwoners, van wie er 22.000 christen zijn geworden. De grote moeilijkheid is hier dat de in boorlingen meer dan één vrouw willen hebben. De Mohammedaanse godsdienst die meer dan één vrouw toestaat maakt hier dan ook vorderingen. Een Bantoe- verpleegster zal wel haar eigen stamge noten verplegen maar zij kijkt niet om naar leden van andere stammen. De Ban toes spreken een 60 verschillende talen of dialecten. Het is de verdienste van ds. Jackson de Bijbel in de Bantoetaal te hebben vertaald. Ook de van de televisie bekende Ka- lahari-woestijn met zijn Bosjesmannen passeerde de revue. Verschillende exo tische vogels werden op de plaat ver toond. Mevrouw Veldhuijzen-van Zanten be dankte spreekster. OP de vergadering die de A.R. kiesvereniging gisteravond in Concordia hield, sprak de heer G. Docter, hoofd van de tuinbouwschool Rijnsburg en omstreken, over de Mammoetwet. Na de inhoud van deze wet te hebben besproken, somde de heer Docter een aantal bezwaren op. In het slot van zijn toespraak stelde het schoolhoofd echter dat wij moeten oppassen niet al te flink te willen doen en niet te emotioneel en te zwaar op de hand te zijn in deze kwestie. Het zou niet minder dan dramatisch zijn indien, uit gerekend op het punt van het onderwijs, de christelijke partijen uit elkaar zouden gaan. De mammoetwet heeft de naam gekre gen omdat die vier grote sectoren om vat: het kleuteronderwijs, het basisonder wijs, het voortgezet onderwijs en het we tenschappelijk onderwijs. Aangezien de regering van mening is dat de opvoe ding in eerste instantie een zaak van de ouders is, staat de vrijheid van het on derwijs voorop. Aan de andere kant is de zorg voor het algemeen welzijn een positieve plicht van de Staat.. Daarom geeft de regering een conceptie over de grote lijnen waarlangs de ontwikkeling van het onderwijs zich zal dienen te vol trekken. De wettelijke uitwerking daar van is de mammoetwet. Nadat de heer Docter nader was inge gaan op de detailpunten zei hij dat de wet slechts zeer algemene regelen geeft. Veel bijzonderheden moeten worden ge regeld bij algemene maatregel van be stuur, hetgeen tot willekeur kan leiden. Het zou daarom juister zijn als voor het voortgezet onderwijs een raamwet werd gemaakt en dat elk type onderwijs bi) een speciale wet werd geregeld. Hoewel de minister stelt dat de grondslag van het onderwijs de vrije keuze daarvan is, staan er diverse aanduidingen in de wet die dc vrijheid van het bijzonder onderwijs beknotten. Juridisch is het ontwerp daardoor onaanvaardbaar. Evenmin aanvaardbaar is de plan procedure. Bij de oprichting van lagere scholen kennen we het automatisme, d.w.z. het recht van de ouders om een school op te richten als voldoende hand tekeningen het desbetreffende verzoek bekrachtigen. Voor mulo en gymnasium, waarvan vooral het mulo aan dit auto matisme zijn grote bloei heeft te danken, moet men nu aan gaan tonen dat men in de derde klas resp. 30 en 24 leerlingen heeft. Door middel van amendementen zal men in de. Tweede Kamer deze ge tallen wel lager weten te stellen. Als men niet aan die eisen voldoet, bepaalt de minister of een bepaalde school ge wenst is en ook dat werkt willekeur in de hand. Naast bezwaren zijn er ook middelen. Het wordt hoog tijd dat het voortgezet onderwijs in al zijn geledingen een wet telijke basis krijgt Alleen dan is een rustige groei verzekerd. Verder voldoet de tegenwoordige hbs niet meer. Deze school verliest gedurende de cursus 50 van haar leerlingen, terwijl de overblij vende helft deels naar een universiteit gaat, deels beroepsonderwijs gaat vol gen en deels in de maatschappij terecht komt. Een splitsing naar de bestem mingen ia op haar plaats. Feestavond Y'W De feestelijke vergadering van de VW is verzet naar woensdag 16 november in De Nachtegaal. Stand der bevolking Ingekomen: Mej P J M van 't Hooft, v Varik n Van Bönninghausenlaan 53; W F M Hooseveen, v Leiden n 3e Poellaan 13; J H Warmerdam en gezin, v Voor hout n De Ruyterstr 7; mej A C de Bie. v Hilversum n Hereweg 451; M C Schra- ma geb Van Kuik, v Oudewater n woon ark Leidsevaart; mej M G v d Lee, v Lei muiden n Hereweg 258. Vertrokken: mej. M H W Wassenaar n Bussum, Laarderweg 24: A Th P Wasse naar n Australië; J D Kater n Califor- nië: C v d Oever en gezin n Australië; J H H Obdam n Noordwijk, v Galen- str 18; J I Vledder n Sassenheim, Ber kenlaan 6; W van 't Hof n Delft, Schie- weg 2; M C Omtzigt geb Vreeburg n Haarlemmermeer, J C Beetslaan 68; A in 't Veld n Hillesom, Pr Hendrikstraat 19, Gevonden Huissleutel nr. 21. lipssleutel (547R), he- -ensportrijwiel merk Rambler, bril met bruin monteur in blauw etui, lichtbruine portemonnee inh. plm. 80,ringetje met twee oorbellen, broche. Gemeentebegroting De gemeentebegroting zal dinsdag 22 november in een openbare raadsverga dering worden behandeld. Theorie en praktijk In het Laboratorium voor Bloembol- lenonderzoek heeft Theorie en Praktijk, de vereniging van oud-leerlingen van de middelbare tuinbouwschool te Lisse die 1000 leden en donateurs telt, geluisterd naar hetgeen ir. Schenk van de staf van het laboratorium vertelde en met kleu rendia's demonstreerde over de gladiolen- ziekten. Voorzitter C. A. Gehrels be dankte prof. dr. ir v. d. Want voor het ter beschikking stellen van de filmzaal Ir. Schenk begon met een vergelijking te maken tussen de oude gladiatoren en de gladiolen of zwaardlelies. Spreker noemde eerst enige voorname ziekten t.w. hardrot. droogrot en brand. Alvorens de ziekte te bestrijden is het essentieel een inzioht te krijgen in het ontstaan en het verloop van de ziekte. De drie voor waarden voor het ontstaan van een ziekte zijn de infectie, de waardplant en het milieu, dit is de basisconceptie. Hard rot speelde in hoofdzaak op de kleigron den een grote rol en men meende aan vankelijk, dat besmette grond hierbij een belangrijke rol vervulde. Dé incubatietijd bedraagt drie weken. Bij grote knollen heeft besmette grond niet veel invloed, bij kralen wel. De brandziekte is een belangwekkende infectie althans voor de phytopatoloog die een rustbrekende werking heeft op het vegetatiepunt, waardoor dit tot groei komt en vaak misvormingen ver toont. In het eerste jaar komt de infectie, in het tweede jaar de ziekte. WIJ hebben geen bezwaar tegen de verschijning van het nieuwe ochtendblad van het Vrije Volk, maar wel tegen de naam, die zozeer gelijkt op die van mijn cliënt dat by het publiek verwarring ontstaat, al thans te duchten valt." Dit stelde gistermiddag mr. J. F. Fok- ma namens de directie van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, uitgeefster van het Algemeen Dagblad, bij de behande ling van het kort geding dat zij bij de president van de Amsterdamse rechtbank had aanhangig gemaakt tegen de n.v. De Arbeiderspers, die sinds 18 oktober het „Algemeen Ochtendblad Het Vrije Volk" uitgeeft „Dit is oneerlijke concurrentie, een onrechtmatige daad, waarbij Het Vrüe Volk profiteert van en parasiteert op de goodwill en reputatie die het Algemeen Dagblad bij het publiek heeft verwor ven", aldus mr. Fokma. Hü vroeg presi dent mr. U. W. H. Stheeman uit te spre ken dat het voeren van de naam „Alge meen Ochtendblad" onrechtmatig ls en te bevelen deze naam niet meer te ge bruiken od straffe van een dwangsom van f 10.000 per dag. De advocaat van de Arbeiderspers, mr. J. Max Levenbach, merkte op dat de voor Nederland unieke kop ls gekozen om verwarring met de 42 edities van Het Vrije Volk te voorkomen. „Er kan van verwarring met het Algemeen Dagblad geen sprake zijn, omdat de koppen en de typografie van beide kranten volkomen verschillend zijn", aldus mr. Levenbach. Hij betoogde dat de n.v. De Arbeiders pers geenszins het karakter van het och tendblad heeft willen verloochenen of verheimelijken en vroeg zich af waarom het Algemeen Dagblad pas op 20 oktober zijn bezwaren had geponeerd, terwijl de naam van het nieuwe ochtendblad reeds begin oktober was geannonceerd. Mr. Levenbach meende dat mr. Stheeman onbevoegd is uit te spreken dat het voeren van de kop Algemeen Ochtendblad onrechtmatig is. Naar zijn Met ingang van 1 november is het werk van de Raad van tucht van de Federatie van de Nederlandse journa listen overgenomen door de Raad voor de journalistiek. Daartoe bevoegde or ganen van de federatie hebben eind 1959 tot instelling van deze raad besloten. Het college van benoeming van de Raad voor de journalistiek, waarin de voorzitters van de persorganen in ons land zitting hebben en waarvan prof. mr. A. J. P. Tam mes, voorzitter van de persraad, als president en mr. A. E. van Rantwijk als secretaris optreden, heeft voor de eerste keer de raad als volgt samengesteld: voorzitter prof. dr. J. A. van Hamel, leden met-journalisten mr. G. C. J. D. Kropman en mr. H. Dikkers, leden journalisten: dr. E. van Raalte en dr. E. Diemer. Het ligt in het voornemen in de twee de helft van deze maand de Raad voor de journalistiek officieel te installeren. Bij die gelegenheid kan tevens de pu- bliikatie worden verwacht van een door prof. Van Hamel geredigeerd boekje, waarin een overzicht wordt gegeven van de uitspraken door de raad van tucht gedaan in de ongeveer dertig con flicten welke dit orgaan in de periode 19481960 heeft behandeld. Coaster aan de grond bij Weslkapelle Bij Westkapelle is vanmorgen om half zes de Duitse kustvaarder Vera Parch- mann (568 ton) aan de grond gelopen. Het schip, eigendom van de rederij Parchmann in Bremen, was op weg van Antwerpen naar de Deense plaats Svendborg. Bij de behandeling van twee straf zaken tegen viswegers uit IJmuiden door de rechtbank te Haar lem zijn gistermiddag onder meer ongewenste toestanden in de vis- hallen te IJmuiden ter sprake ge komen. Terecht stonden de 47-jarige H. P. en de 39-jarige H. P., die voor eigen reke ning in de hallen te IJmuiden werkten. Behalve hun honorarium ontvingen zij regelmatig „zoodjes" vis, die zij ver kochten. Bij het vooronderzoek hadden zij verzwegen welke personen de vis gegeven hadden en wie ze hadden ge kocht. Daardoor was het moeilijk na te gaan, hoe groot de extra verdiensten waren geweest. Blijkens de dagvaarding was de 47-jarige verdachte ten laste ge legd, dat hij ƒ360 aan inkomsten ver zwegen had en de ander ƒ1120. De officier van justitie merkte op. dat er van vrij ernstige knoeierijen sprake is, waarbij men natuurlijk de toestand in de vishallen in ogenschouw moet nemen. De eis luidde tegen de jongste verdachte een gevangenisstraf van twee maanden en een boete van ƒ2000, subsidiair twee maanden hechte nis en tegen de oudste twee maanden Het ontwerp voor de vaste behuizing van de Nieuw-Guinearaad te Hollandia is donderdag goedgekeurd. Het fraaie ge bouw zal twee miljoen gulden kosten en verrijzen aan de Humboldtbaai in het stadscentrum. Het terrein wordt reeds opgespoten en men hoopt over twee Jaar het gebouw te betrekken. Tot dan zal men een verbouwde bioscoopzaal gebrui ken. Het gebouw wordt opgetrokken uit ge wapend beton, zal een oppervlakte be slaan van 2500 vierkante meter en plaats bieden aan 300 personen. Er zal ook een elektrische vertaalinstallatie aanwezig zijn. gevangenisstraf en een boete van ƒ1000 subsidair een maand heohtenis. De verdediger, mr. J. W. Crefeld, acht te de eisen nogal aan de hoge kant, om dat de fraudes fiscaal gezien niet zo ernstig zijn. Het is gewoonte, dat vis wordt uitgedeeld onder de mensen die in de vishallen werken en hiervan heb ben ook de viswegers geprofiteerd. In een rapport is becijferd, dat per jaar 1.300.000 aan vis buiten de afslag wordt verhandeld. Aan deze toestand, waar voor de overheid ook aansprakelijk ge steld moet worden, aldus pleiter, heb ben velen schuld. Daarom zou hét on juist zijn de beide viswegers als de zondebokken aan te merken. mening heeft eiseres niet voldaan aan de voorwaarden voor het voeren van een kort geding, o.m. heeft zij nage laten concreet aan te tonen in hoeverre zij schade heeft geleden. .Angst voor concurrentie op de och tendbladenmarkt heeft een rol gespeeld", zo concludeerde mr. Levenbach, die van zijn tegenpleiter te horen kreeg dat daar van geen sprake is. „Mijn cliënt heeft de verschijning van de nieuwe ochtendkrant zelfs toegejuicht, maar dan niet onder de bewust verwarring wekkende naam". De president van de rechtbank, die in verband met de grote belangstelling voor dit korte geding van zijn kamer naar een van de zittingszalen moest verhuizen, zal op 10 november uitspraak doen. (Van onze parlementeredactte) Een groot aantal Tweede-Kamerleden wenst, dat de prijzen van de voetbal toto in geld worden uitgekeerd. Deze leden wensen, dat minister Beerman spoedig zijn standpunt over het te vol gen vergunningenbeleid bekend maakt. Andere leden wensen een nieuwe loterij- wet. waarin het vraagstuk van de sport- prijsvragen huns inziens bevredigend wordt opgelost. Dit staat te lezen in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van justitie. Belast i n gveria gi n g (Van onze parlementsredactie) Het is met het oog op de ontwikkeling van de conjunctuur nodig om nu nog niet de ingangsdatum van de belasting verlaging vast te stellen. Mocht men be zwaar hebben tegen invoering bU Ko ninklijk besluit, het is beslist niet de bedoeling van de regering, hier bulten het parlement om te werken. Uiter lijk in de tweede helft van mei zal mi nister Zijlstra de Tweede Kamer ge motiveerd meedelen, welk standpunt hU ten aanzien van de belastingverlaging inneemt. Mocht de regering verlaging, gezien de conjuncturele gevolgen, niet verantwoord achten, dan zal ook daar van onverwijld kennis worden gegeven. Dit schrijft minister Zijlstra aan de Tweede Kamer in zijn memorie van antwoord op de algemene financiële be schouwingen. Hij wijst er nogmaals op, dat de verlenging van de tijdelijke ver hogingen op 1 januari 1961 en de ver laging van de loon- en inkomstenbelas ting een half jaar later, gezien moeten worden binnen het totale belastingplan. Het een hangt met het ander samen. Ten slotte zegt de minister toe, de aanslagregeling 1961 zo spoedig moge lijk aan de verlaging aan te passen. Ten zij begin 1961 spoedig een belastingver laging kan worden beslist, zullen de voorlopige aanslagen nog volgens het oude tarief worden opgelegd. Zij zullen evenwel op korte termijn na invoering van de nieuwe belastingregeling worden verlaagd. IN Utrecht is woensdag de vrouwen bond van het Christelijk Natio naal Vakverbond in Nederland op gericht. De bond is gevormd door de vrouwenclubs van het CNV, die tot nu toe werden overkoepeld door een landelijke vrouwenwerkgroep. De oprichtingsvergadering stond onder leiding van mejuffrouw P. van der Meulen, presidente van de werk groep. Zij vestigde onder meer de aandacht op de taak, die de vrouwenbond in et raatp van het C.N.V kan vervullen door op de sociale en economische problemen een vrouwelijke visie te geven. Mejuf frouw Van der Meulen zei, dat ook de andere christelijke vrouwenorganisaties Het Landbouwschap heeft in een briet aan de Tweede Kamer zijn standpunt gegeven over het garantiebeleid voor de landbouw 1960-1961, zoals minister Marlj- nen dit dezer dagen heeft bekend ge maakt. Het schap spreekt er zijn teleur stelling over uit dat ds minister op en kele punten van zijn voorstellen is afge weken en de suikerbietenprijs f 1,50 per ton beneden de vraagprijs is vastgesteld Bovendien heeft hij, zo meent het Land bouwschap, het landbouwbedrijfsleven ernstig tekort gedaan door zijn garantie beleid voor de melk. Het schap herinnert er aan. dat het op zeer loyale wijze heeft meegewerkt aan een herziening van de uitgangspunten voor de kostprijsbereke ningen, wat voor verschillende produk- ten in lagere kostprijzen resulteerde. Het meent dat door de nog lager vastgestelde garantieprijzen (voor suikerbieten en melk) van de minister grote moeilijkhe den schept voor het voeren van een ver antwoord sociaal beleid in de landbouw. Het laatste uur leek geslagen voor dokter F. Peetoom, leider van de bloed transfusie-eenheid van heit Nederlandsche Roode Kruis in Kongo, toen een wild ge barende neger hem dezer dagen aan hield. Dokter Peeboom werd meegevoerd het bos in langs de straatweg van het vliegveld Ndjile naar Leopoldstad en geleid naareen vrouw die bezig was het leven te schenken aan een kind. Doklter Peetoom assisteerde bij het laat ste deel van de bevalling en bracht moe der en kind (een meisje) daarna naar het ziekenhuis in Leopoldstad. De arts heeft er bij deze „aanhouding" alleen een veter bij ingeschoten. Hij moest na melijk de veter van een van zijn schoe nen gebruiken om de navelstreng van de pasgeborene af te binden. ONGEVEER ZEVENHONDERD Indische Nederlanders te Mandkwari zouden alle maatregelen heben genomen om te vertrekken, aldus meldt het daar verschijnende blad De Tifa. Het zijn meestal kleine nering doenden en landbouwers. Te Hollandia zouden ruim 200 mensen willen vertrekken en bovendien hebben 200 Deta-contractanten een verzoek aan de minister van binnenlandse zaken gericht om een voorschot voor de reis naar Nederland. Deze Deta-contractanten zijn tien jaar De vertrekkende hebben een grote geleden uit Indonesië naar Nederlands Nieuw-Guinea gekomen als ongeschoold arbeider op een loon van anderhalve gulden per dag. Officiële gegevens over het aantal ver- trekkenden uit Biak, Sorong en Merauke zijn niet bekend, doch De Tifa neemt aan, dat meer dan duizend mensen de finitief Nederlands Nieuw-Guinea willen verlaten. Bovendien zijn er de laatste maand drie extra ehartervliegtuigen van de KLM uit Biak vertrokken met hen, die het land verlaten. De overtochtsprijzen zijn verlaagd tot 1500 gulden enkele reis Biak—Amsterdam tegen een normaal tarief van f 2800. hebben aangekondigd, met dankbaar heid de slem van de C.N.V.-vrouwen in hun koor te zullen begroeten. Het doel van de bond, zoals dit in zijn statuten is beschreven, is het wekken en versterken van belangstelling bij de leden voor de grondmotieven en doel stellingen van de Christelijke vakbewe ging; bet stimuleren vao onderling hulp betoon en het bij de christelijke vakbe weging - voor zover nodig verster ken van het inzicht, dat bij de maat schappelijke problematiek ook de vrouw betrokken is. Het bellenvat waarvoor dit jaar de prijs werd toegekend, is een der belang rijkste instrumenten geworden waarvan de kernfysica zich bedient om dieper door te dringen in de geheimen van het atoom. De Amerikaanse scheikundige WlIIard F. Libby. eveneens van de universiteit van Californlë. is de Nobelprijs chemie toegekend. Ook de chemieprijs beloopt circa f 150.000. De prijs is volgens de oorkonde toegekend aan prof. Libby voor diens „methode om gebruik te maken van kool stof -14" (het radio-actieve isotoop C-14) voor ouderdomsvaststelling in de archeo logie, geofysica en andere takken van wetenschap. Amerika's tweede Nobelprijswinnaar ls 58 jaar oud. Hij studeerde aan de uni- Prof. Libby versiteit van Califamië in Berkeley waar hij in 1933 zijn doctorsgraad be haalde en nadien tot de staf van do centen behoorde. In 1945 kreeg hij een leerstoel in de chemie aan het instituut voor kernwetenschappen van de univer siteit van Chicago. Van 1954 tot 1959 maakte prof. Libby deel uit van de atoomenergiecommissie te Washington, thans is hij wederom ver bonden aan de universiteit van Berkeley. (Van onze moderedactrice.) In februari zal een nieuw produkt in de Nederlandse winkels ver schijnen. De grote familie van syn thetische vezels in Nederland is na melijk met een nieuwe telg uitge breid. André van Spaendonck en Zn n.v., tot nu toe bekend om de fa bricatie van zuiver wollen stoffen, heeft thans ook de synthetische ve zels voor verwerking toegelaten Het nieuwe produkt is een mengsel van 50 pet leacril en 50 pet wol. Leacril is een vezel, die sterkte en veerkracht (dus niet of weinig strijken) paart aan de warmte van wol en een bijzonder licht gewicht heeft. Het zijn vrij dunne gladde materialen. Slechts eenmaal zagen we een stof die donzig aanvoelde met half hoge pool. De leacrilgarens hebben een glanzend effect, zonder bepaald te glim- Het kleurengamma bepaalt zich tol vele variaties tussen wit en zwart, dus via nuanceringen van grijs en die van heel licht beige tot bruin, waartussen ook het bronsgroen een plaats vindt. Een vrij donker blauw kan aan deze reeksen nog toegevoegd worden. Veel is er gewerkt met een verschil lend gekleurde schering en inslag, bij voorbeeld wit-zwart in een kamgaren weefsel. In de satins zijn er meerklcurige effecten bijv. een zwarte ketting en drie kleurige inslag. Andere variaties zijn te voorschijn gekomen door oneffenheden in de inslag, wat een douppioneffect geeft Het uiterlijk van al deze stoffen doet denken aan alpacca, zijden linnen e.d. Hoewel het materiaal ook per meter (met voorkeur voor emigratie naar de Ver enigde Staten. Tengevolge van de uittocht dalen de prijzen voor gebruikte auto's en scooters sterk. In Manokwarl zijn al 65 huizen te koop aangeboden. Billiton; In januari zal onveranderd \2Vi%U interim-dividend worden uitge keerd op aandelen Iste en 7V4*/« Ilde rubriek. De uitloting van f 9 615.000 of l/24ste der nog uitstaande obligaties der 414'/. staatslening-1958 zal li november 9 uur geschieden, de aflossing 1 deoember. Buitenlandse ondernemingen hebben belangstelling getoond voor de vestiging van chemische bedrijven in het Dellzijl- se havengebied. De Waterleidingmaat schappij voor de provincie Groningen heeft berekend, dat de nieuwe industrie- en Jaarlijks 4 i 5 miljoen kubieke meter water nodig hebben. Delfzijl heeft voor het afvalwater spuigelegenheid genoeg in de Eems, maar mist voldoende watertoe voer voor de uitbreiding van zijn che mische industrie. Derhalve zal via een pijpleiding water uit het Zuidlaarder- meer aangevoerd worden. Het project, dat 12 miljoen gulden gaat kosten is vanmorgen door de Waterleidingmaat schappij begonnen. (Van onze parlcmcmtsredacüe) De Tweede Kamer wil spoedig met de regering uitgebreid van gedaobten wis selen over de bezitsvorming en de plan nen, die de regering dienaangaande heefit. Ook acht de Kamer een algemeen debat over de publiek rechtelijke be drijfsorganisatie hard nodig. Het bezitsvormingsdebat zou moeten plaatshebben tegelijk met dc behande ling van het wetsontwerp op de premie- en winstdelingsspaarregelirvgen, 1 p.b.o.- debat, wanneer de Sociaal-Economische Raad gereed is met haar onderzoek naar de stagnatie in de ontwikkeling van dc pJ).o. Machinefabriek Breda; De gang van zaken is tot nu toe bevredigend en de resultaten zullen niet achterblijven bij die van vorig jaar. een breedte van 150 cm) in de handel komt, zal de confectie-industrie naar alle waarschijnlijkheid voorlopig de grootste afnemer zijn. Het gewicht van de stoffen varieert van 280 tot 400 gram per strek» kende meter. De prUs van ongeveer f 11 tot f 15 pe*, meter. Een tiental Nederlandse confectie bedrijven heeft de nieuwe stoffen reeds verwerkt voor de zomercollectie 1961, welke juist deza week aan de inkopers van binnen- en buitenland zal worden getoond. H1LLEGOM Hersenschudding bij val Gisteravond omstreeks zeven uur reed de twaalfjarige Lenie Otten uit Benne- broek over het fietspad langs de Weere- steinstraat, toen een auto, bestuurd door L. H. de J. uit Lisse van een uitrit de straat opreed. Het meisje werd geraakt en vieL Dokter Van der Kaaden ver leende eerste hulp, waarna opneming in de Maria-stichting te Haarlem volgde. Het meisje heeft een hersenschudding. Damnleuwa De wedstrijd HillegomUmuiden 2 Is minder goed afgelopen voor de Hillegom- mers dan werd verwacht en gehoopt. Dat dammen geen kinderwerk is, kun nen we gewaarworden bij de wedstrijd om het wereldkampioenschap en dat liet ook een der Hillegomse spelers zien, toen hij bij de vierde zet reeds gewon nen moest geven, omdat hij in de alge meen bekende „groenkaanslag" Idep; hij verloor binnen de vijf minuten. Deze morele klap is de club niet meer te boven gekomen en alleen als de af gebroken partijen nog gunstig verlopen, kan het nog een gelijk spel worden. Eerlijk gezegd, verwachten wij de eer ste nederlaag voor de Hillegomse dam clubmaar ja, er gebeuren nog al tijd damwonderen. De uitslag is: Hillegom—Umuiden 2: N v Hal—J van Straten 2—9; J van der LooL Vooys 2—0; Th BotA Beukema 0—2; J van HorickH Swiet aflgebr; W Persoon—L Brinkhorst 02; J Weijere— C van der Steen afgebr; J van Hal—K de Jong 0—2; S LemmersC Kaan 2—0; W Roest—M Bosman 0—2; C van der Voet—D Ott afgebr. Voorlopige uitslag voor Umuiden 68. Burgerlijke stand GEBOREN; Petronella Cornelia Chris tina, dr van C M van Asperen en J C Rietveld. ONDERTROUWD; G van der Velden en L Kootstra; W der Nederlanden en J Cardol; R J Boersma en C G A M Vee lent urf; J A von der Linden en W J C Kleverlaan. GETROUWD; F D H Bijl van Duljven- bodc en M A F Dubois; M G A Groene- wegen en P J MeskeTS; J W M Lasschuit en J M E Kroon; GVO Wegert cn C Colijn; H Loonstira en H Streefland. OVERLEDEN: J Krabbers, m, 73 J- ZOETERWOVDE Intocht en installatie nieuwe burgemeester Vandaag werd burgemeester Detmers geïnstalleerd. Dit gebeurde tijdens een bijzondere raadsvergadering, die in het parochiehuis aan de Schenkelweg werd gehouden en die om 3 uur begon. Hieraan ging een feestelijke intocht vooraf. Op de grens met Hazerswoude, ter hoogte van machinefabriek De Jong, werd dc nieuwe burgemeester vanmiddag om 2 uur opgewacht door een ontvangst comité en de St. Jansfanfare. Hierna zongen schoolkinderen bij de Meerburger- kerk de burgemeester toe. Via rijksweg 4a werd de tocht voortge zet naar Zoeterwoude. Op de Mlening sloten zich onder meer de genoemde fanfare, dc landelijke rijverenlging „Jeanne d' Are" en verscheidene vereni gingen bij de stoet aan. Na de raadsvergadering zou van 5 tot 6 uur een receptie worden gehouden. In ons blad van morgen hopen we op een en ander uitvoeriger terug te komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11