Eltax vraagt ingrijpende goedkeuring voor tariefsverhoging Jeugd neemt in speelfilm belangrijkste plaats in Ook intellectuelen zijn vrienden van de film Antwoorden over orde en verkeer Stelt overstapmogelijkheid met de N.Z.H. uit tot over algehele verhoging is beslist Parkeerverbod op Breestraat in overweging C. WALENKAMP DE Zes jaar wegens aanrandingen Schrijversbrug verwerkt de meeste scheepvaart NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 3 NOVEMBER 1960 hebben in totaal 459 aanrijdingen plaats genad, die lichamelijk letsel ten gevolge hadden In 191 gevallen waren hierbij bromfietsen betrokken. Het aantal on gelukken met dodelijke afloop bedroeg 4. Hierbij waren geen bromfietsen be trokken. Door de dienst van Gemeentewerken ijn dit jaar op vele punten in de stad tellingen omtrent de verkeersintensiteit gehouden. Door vergelijking met tel resultaten in juli 1955 is een inzicht mo gelijk in de groei van het verkeer van Op 1 november zouden er in totaal 1955 tot 1960. 15 vacatures bii de politic ziin. Gemiddeld bedraagt de groei van het interlocale verkeer over vijf jaar 52,8 pet, dus per Jaar gemiddeld 10,5 pet. De grootste verkeersgroei vertonen de bestelauto's, welker groei leven sterk Is (74.7 pet): vervolgens i komen de trekkers met opleggers (64.8 ven. Er moet op worden gerekend. pcl) Het vrachtautoverkeer groeit \p 1 november zouden er in totaal 15 vacatures bij de politic zijn. De resultaten van de werving zijn echter zeer ongunstig en wij betwij felen ernstig, of er voorshands nog j personen- adspiranten kunnen worden gewor- .veroorzaken de chaos, doch deze ligt naar de mening van B. en W. niet zozeer op verkeersgebied Is het college bereid op de Bree- straat een totaal parkeerverbod in overweging te nemen? Antwoord: In verband met de ver vanging van de tramlijnen in onze stad door buslijnen hebben wjj dit vraagsstuk nader in overweging ge nomen. IN.Z.H.-Eltax Het overleg tussen en met de onder nemingen, die in Leiden het collectieve openbare personenvervoer verzorgen, duurt nog voort. Toen het er naar uitzag, dat het aantal ondernemingen, die het vervoer verzorgen, niet op korte termijn tot één zou kunnen worden terugge bracht, hebben B. en W. getracht wegen te vinden om de N.Z.H.V.M. en de Eltax tot samenwerking te brengen, opdat het ten aanzien van de service aan de pas sagiers niet merkbaar is. dat het be langrijkste deel van het openbare per sonenvervoer in meer dan één hand is. Een van deze vormen van samenwerking was het invoeren van overstapjes, die zowel op de autobussen van de NZHVM als op die van de Eltax geldig zou zijn. Dit punt hebben B. en W. met de be trokken maatschappijen besproken met als resultaat, dat zij zich bereid ver klaarden bij wijze van proef voor één jaar deze overstapjes in te voeren. Voor de Eltax liep deze zaak samen met ene verzoek harerzijds tot goedkeu ring van een Ingrijpende tariefsverho ging. Op dit verzoek kunnen B. en W. niet op korte termijn een beslissing ne men. Wel staat het college, o.m. gelet op de tarieven bij vergelijkbare bedrijven, in beginsel niet afwijzend tegenover dit verzoek zij het met dien verstande, dat ten aanzien van enkele der bedoelde tarieven met een minder vergaande ver hoging zal moeten worden volstaan Doch goedkeuring van een dergelijke ingrij pende tariefsverhoging is, mede met het oog op het standpunt der Regering ter zake. alleen mogelijk, Indien cijfers wor den overgelegd, waaruit blijkt, dat de aangevraagde verhoging als noodzake lijk moet worden beschouwd. Dergelijke cijfers heeft de Eltax nog niet overgelegd. De Eltax wenste het invoeren der over stapjes te koppelen aan de inwilliging Een ander raadslid kritiseerde de toe-1 van haar verzoek om tariefsverhoging In nemende verkeerschaos en onveiligheid afwachting van de verstrekking der ge- dat het aantal vacatures nog zal stijgen. Dit antwoorden B. en W. van Leiden op vragen van raadsleden, naar aan leiding van het begrotingsonderzoek, be treffende het aantal vacatures bij de gemeentepolitic Het hoofdstuk „Hand having van orde en rust" bevat nog meer interessante mededelingen. Zo wil een raadslid weten, of er ook een mogelijkheid bestaat tot een meer intensieve surveillapce in de omgeving van gebouwen, zoals kerken, scholen cn dergelijke, met het oog op de bal dadigheid van de jeugd. Openbare gebouwen, kerken, scholen e.d. worden regelmatig in dc politie- surveillance betrokken. De baldadig heidspatrouille van de politie, die ir. burgerkleding dienst doet, houdt spe ciaal toezicht op overheidsgebouwen en daarvoor in aanmerking komende an dere objecten Van een intensivering van het toezicht kan in verband met het personeelstekort bij de politie geen sprake zijn. Het uitoefenen van een scherper poli tietoezicht op het gedrag van „een be paalde soort bromfietsers' is bij de be staande personeelsbezetting niet te ver wezenlijken. Overigens wordt ook nu al een scherpe controle gehouden op het naleven van de verkeersvoorachriften. In het bijzonder met betrekking tot dc snelheidsmaxima. Het veroorzaken van overmatig ge luld door bromfietsen wordt eveneens zoveel mogelijk tegengegaan, al moet hierbij worden opgemerkt, dat het wet telijk toegestane gcluidsmaximum vrij hoog lift. Verdergaande maatregelen zul len pas kunnen worden genomen, als het veroorzaken van onnodige geluids hinder zonder meer bij de wet zal wor den verboden. Naar B. en W. menen, is een wijziging van het Wegenverkeers reglement in deze zin in voorbereiding Herrie Alleen in gevallen van uiterste nood zaak wordt door politie-auto's gebruik gemaakt van waarschuwingssignalen. Dat deze gevallen zich vrij dikwijls voor doen. vindt zijn oorzaak in de talrijke verkeersongevallen, waarbij steeds een snel optreden van de politie noodzakc lijk ia., aldus merken B. en W. op n.a.v een desbetreffende vraag. Ter voldoenin. aan het Wegenverkeersreglement, waar in wordt bepaald, welke signalen mo gen worden gebruikt, zijn de sirenes op de politie-auto's enige maanden geleden vervangen door tweetonige hoorns. Kunnen B en W. maatregelen nemen, opdat aan het ongeoorloofde venten met groente en fruit, op een later tijdstip dan toegelaten is. een eind komt. desnoods door tijdelijke intrekking van de vent vergunning of inbeslagneming van de ter verkoop aangeboden goederen" B en W zeggen daarover het volgende. Reeds geruime tijd oefent de politie extra controle uit op de naleving van de bepalingen van de Winkelsluitings wet 1951 door groente- en fruithandels ren, die hun waren langs de huizen ver kopen Over het algemeen is hierbij sprake van verkoop aan vaste afnemers, in welk geval geen ventvergunning ir vereist. Bij overtreding van de Winkel sluitingswet 1951 is inbeslagneming van de goederen mogelük. doch hiervoor is de medewerking van de Officier Justitie nodig. Opgemerkt wordt nog. dat gedurende de maanden juni, juli en augustus de straathandel in zacht fruit is toegestaan tot 21 uur. In 1960 (Lm. dinsdag 27 september) Op een vraag van een li-d van de gemeenteraad heeft het college van B. en W. geantwoord, dat het vraagstuk van een parkeer verbod voor de Breestraat na de opheffing van de stadstram op nieuw in studie is genomen. Foto N. van der Horst en de hoek Oude Vest—Havenplein On danks het regelmatige toezicht van de politie is het overtreden van do verbods bepalingen terzake niet altijd te voor komen. HaarVm m erweg (Advertentie) Onze eerste SINT-NICOLAASETALAGE is gemaakt, waarin een bijzonder uitge breide collectie gasaanstekers, pijpen, kokers, tabakszakken, enz. voor U gereed ligt- S1GARENHANDEL PRINSESSEKADE 1 TEL 21126 Studiebeurzen Polen De Poolse regering heeft voor de aca demische jaren 1960-1961 en 1961-1962 een aantal beurzen ter beschikking ge steld van Nederlandse studenten, afge studeerden en wetenschappelijke werkers voor verdere studie aan een universiteit of hogeschool in Polen. Deze beurzen zijn: a. enkele beurzen van 6 a 10 maanden, b. enkele beurzen van 1 a 2 maanden. De onder a genoemde beurzen zijn in de eerste plaats bestemd voor studenten in de volgende studierichtingen: Sla vische talen, fysische chemie, organische chemie, bodemkunde, geschiedenis der architectuur, wiskunde en theoretische natuurkunde. Zij die voor deze beurzen een aanvrage willen indienen, moeten tenminste het kandidaatsexamen hebben afgelegd doch zo mogelijk reeds het doc toraal examen. De beurzen onder b ge noemd zijn bestemd voor wetenschappe lijke werkers ter kennismaking met Poolse collega's en voor algemene gedach- tenwisseling. Aanvragen voor de beurzen kunnen vóór 15 januari 1961 worden gericht tot de afdeling Buitenlandse Betrekkingen van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, Stadhouders plantsoen 12 te 's-Gravenhage. Academische filmstudiedagen Film zien als verkenning van de wereld De in de ochtend begonnen verhandeling over het thema „Hoe staat de jonge mens van vandaag tegenover de film?" werd in de middag van de eerste dag van de Academische Filmstudiedagen in het Groot Audito rium van de Leidse universiteit voortgezet. Als eerste kwam aan het woord J. Boidin, leider van het Utrechts Centrum Vorming Bedrijfsjeugd, met het onderwerp Film zien als verkenning van de wereld. De tweede inleider, S. Mohrhof, hoofd van de afdeling Film en Jeugd van het Institut für Film und Bild te München, had als onderwerp gekozen De jeugd in het krachtveld van de massa-media. Allereerst stelde de heer Boidin vast, dat de jeugd van vandaag, in tegenstel ling met die van vroeger, opgroeit met het bewegende beeld op het televisie scherm en in de bioscoop. Hij sprak uit zijn praktijk van vormingsleider van jon gens uit de leeftijdsgroep 14 tot 19 jaar, die meestal door de werkgevers een halve dag per week vrij krijgen om een cursus te volgen van het vormingscentrum, twee jaar achtereen. Die jongens komen zowel van b.l.o.- scholen als van de mulo. met wat daar nog tussen ligt. De vormingscentra be schouwde de inleider als het eerste ge heel van instellingen in ons land, waar wordt gepoogd gestalte te geven aan de visuele vorming van de jeugd. De opvatting leeft nog, dat de jongeren door de film worden beïnvloed tot het misdadige toe en een tweede verwijt dat men de film maakt is dat hij tot passivi teit noopt. In de eerste plaats is de film wel een belangrijke, maar zeker niet de belangrijkste factor tot vorming van de jeugd en in de tweede plaats is fysisch niet actief zijn nog geenszins een bewijs voor het psychisch niet actief zijn, aldus de heer Boidin. De film heeft stellig een bijzondere betekenis voor de 14 tot 19-jarigen. De langrük minder snel (25.5 pet): het au- tobusverkeer bleef vrijwel gelijk. In het aantal motorrijwielen en scooters een teruggang geconstateerd van 26.4 pet. Waclitverbod Het is te verwachten, dat voor smalle straten zonder verhoogd voetpad meer meer wachtverboden noodzakelijk worden. In gevallen, waarin de verkeers situatie dit eist, zal zeker tot het nemen van dergelijke maatregelen worden be sloten. Met het instellen van wacht- even tueel stopverboden aan écn zijde van de rijbaan in specifieke woonstraten dient naar de mening van B en W zo lang mogelijk te worden gewacht, aan gezien hieraan voor een deel der be woners ernstige hinder is verbonden. Bo vendien laat het college zich nog steeds leiden door de overweging, dat het aan- verkeersborden tot het uiterste be hoort te worden beperkt. Wilhelminabrug en De Gijselaarsbauk Opnieuw wordt de aandacht van B cn W. gevraagd voor de verkeerssituatie bij de Wilhelminabrug B. cn W. hebben Ged. Staten verzocht deze aangelegenheid opnieuw in over weging te nemen, mede gelet op de ou derdom van de brug, met de mededeling, dat zij het zeer op prijs zouden stellen, indien G S. een onderhoud zouden kun nen toestaan. Het onderhoud heeft op 11 maart plaats gehad met een vertegen woordiging van Gedeputeerde Staten Daarbij is gebleken, dat dit college be reid is mede te werken aan een verbie ding van de brug en dat het Leiden dienaangaande een voorstel zal doen toekomen. Enige leden vroegen B. en W. of er al een oplossing is gevonden voor het oversteken van voetgangers op het kruis punt bij de „de Gijselaarbank Het blijkt uitermate moeilijk tot een bevredigende oplossing 1 probleem te geraken. In de eerste plaats is gedacht aan het uitbreiden van de bestaande verkeers- lichtinstallatie met voetgangerslichten. De verkeerscommissie heeft echter be richt ten aanzien van de wenselijkheid van een dergelijke voorziening niet tot een meerderheidsconclusie te zjjn geko men en moet zich derhalve van het ge ven van advies onthouden. Na ampele overwegingen zijn B. en W daarop tot de slotaom gekomen, dat het voordeel van voetgangerslichten op dit kruispunt voorshands niet zal opwegen tegen de nadelen, die zowel het voetgan gers- als het rijverkeer in verband met de langere wachttijden hiervan zou on dervinden. Intussen wordt io nodig door de dienst' doende verkeersagent (en) al enige lei ding gegeven aan het voetgangersver keer. Om het geven van aanwurigingen te vergemakkelijken, hebben B. en W. overeenkomstig een suggestie verkeerscommissie besloten aan het ver- keershulsje een luldsprekerslnstallatie te doen aanbrengen. Een vraag van geheel andere aard be treft de sortering van goederen op de openbare weg. B en W zeggen daarover: De politie houdt regelmatig toezicht op het gebruik van de openbare weg als stapel- en sorteerplaats. Rekening hou dend met de sard van het bedrijf, de veiligheid op de weg cn de vrijheid van het verkeer worden de nodige maatre gelen getroffen, ook op de Uiterstegracht de Haarlemmertrekvaart (tussen spoorbrug en Oud-Poelgeest) door de woonschepen. Teneinde het parkeren van voertuigen te beperken is door Gedeputeerde Staten wachtverbod ingesteld. De door de bewoners van de aan de Haarlemmer weg gemeerde woonschepen gebouwde schuurtjes e.d. zijn onlangs opgeruimd. Aangezien het bedoelde deel van de Haarlemmerweg buiten de bebouwde kom der gemeente Leiden is gelegen, be staat er ter plaatse geen maximum-snel heid. Aan de bestuurders van voertuigen wordt door middel van borden verzocht bijzondere aandacht te schenken aan spe lende kinderen. Deze kinderen veroor zaken de onveiligheid; de woonschepen gevens omtrent deze verhoging, heeft het college goed gevonden, dat de Eltax de tarieven, die het meest worden gehan teerd, optrok tot het peil van de NZHVM, mits zij de gewenste overstapmogelijk- heid alsnog invoerde. Hieruit zou reeds een belangrijke inkomstenverhoging voor haar voortvloeien. Aanvankelijk stemde de Eltax hiermede in. doch zeer on langs deed zij B. en W. weten, dat zij met de invoering ervan wenst te wachten, totdat over de algehele tariefverhoging is beslist B. en W. betreuren deze gang van zaken in hoge mate. Omtrent het lijnenstelsel van de auto bussen na het verdwijnen van de tramlijn LeidenDen Haag wordt nog onderhan deld. E TWEEDE DAG van de academische filmstudiedagen te Leiden is vanmorgen ingezet met een inleiding van dr. H. S. Visscher, film-' criticus te Heemstede, over: De generaties in de film. Daarna behandelde de heer D. Ouwendijk, letterkundige te Leidschendam, het onderwerp Aanwezigheid en afwezigheid van de ouderen in de hedendaagse film, ge volgd door een forumdiscussie onder leiding van pater J. P. Dirkse. Van middag zou een ontvangst ten stadhuize plaats hebben en voor vanavond vermeldt het programma een filmvoorstelling in Studio. Visscher vestigde er de aandacht op. dat wij in de film personen van al lerlei leeftijden ontmoeten. Dit op zich zelf kan echter niet voldoende aanleiding zijn te spreken van „generaties". De leef tijd der onderscheidene personen wordt veelal bepaald door uiterlijke omstandig heden: het „toevallige" verloop van een scenario of de toevallige pittoreske kwa liteiten van de een of andere leeftijdsca tegorie. Prof. Smits van oordeel: OEEDS GISTEREN gaven wij een gedeeltelijk verslag van de toespraak, die prof. dr. P. Smits heeft gehouden bij de opening van de academi sche filmstudiedagen. Nadat de hoogleraar er onder meer de aandacht op had gevestigd, dat het bioscoopbezoek in Nederland lang niet zo druk is als gewoonlijk wordt aangenomen, gaf hij dr. Prakke gelijk, waar deze de kameraadsfunctie van de film krachtig onderstreept. Prof. Smits gaf als zijn mening te kennen, dat men hier te maken heeft met een compensatie van de discipline, die het moderne arbeidsbestel en de publieke levenssfeer opleggen. In deze kan men spreken van een positieve functie van de film Om met enige zekerheid iets te kun nen zeggen over de innerlijke houding van de jeugd ten opzichte van film en bioscoop is nog veel onderzoek vereist. Een onderzoek in Amsterdam heeft uit gewezen, dat er een positieve samenhang is tussen bioscoopbezoek en het bezoeken van toneel en concert. De toneel- en con certbezoekers mijden de bioscoop geens zins. In alle wcdstandsklasscn wint de bioscoop het ruim van alle andere ver makelijkheden Prof. Groenman heeft gezegd: de bioscoop staat lager in aan zien dan de schouwburg. Voor de schouw burg kleedt men zich. voor de bioscoop niet. Het ziet er, volgens prof. Smits, naar uit, dat deze stelling hard op weg is verleden tijd te worden. Laagvlakte Overigens mogen wij de positieve be tekenis van de laagvlakte in onze cultuur niet onderschatten, waarbij men zich bo- endien de vraag kan stellen, of de bio scoop eigenlijk wel tot deze laagvlakte behoort Gebleken is toch. dat ook intel lectuelen vaak meer worden bevredigd door de film dan door het toneel. In dit opzicht valt een hardnekkig maatschap pelijk vooroordeel te overwinnen, name lijk dat de film slechts iets zou zijn voor de minder verstandelijk ontwikkelden. Wij moeten de film beoordelen naar zijn glanzende hoogtepunten. Om meer te weten te komen over de Innerlijke houding van de jongeren ten opzichte van de film zullen andere onder zoektechnieken moeten worden gebezigd dan de tot nog toe gebruikelijke. Prof Smits noemde interviews over bepaalde films en vraaggesprekken over de film in het algemeen met uit uiteenlopende milieus afkomstige jongeren. Bij gesprek ken met Haagse kwekelingen was hem gebleken, dat velen van hen de bioscoop zien als ontspanningsmiddel. Opvallend is de nuchterheid, waarmede deze adspi- rant-onderwijzers de film beschouwen. Zij identificeren zich bepaald niet mei de hoofdfiguren. Velen doen uit de films die op een gegeven ogenblik draalen een be wuste keuze waarbij zich voor namelijk laten lelden door de recen sies In de kranten. De kwekelingen voelen niets voor spektakelstukken, ook niet als deze met een religieus sausje zün overgoten. Wel bestaat belangstelling voor rolprenten als Het zevende Zegel van Ingmar Bergman. De probleemfllms trekken minstens zo sterk als de lichte amusements film. Daarom zal voor de nieuwe Nederlandse speelfilm Makkers staakt uw wild geraas van de kant van de jeugd op zijn minst zoveel Interesse zün als voor De zaak M.P. Opvallend is. dat de lectuur (en dele sterk samenhangt met de films die zUn gezien of die men van plan is tc gaan bekijken. Ten slotte liet prof. Smits zijn gedach ten gaan over de invloed die de verkorte werkweek op het bioscoopbezoek zal gaan uitoefenen. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat deze voornamelijk zal af hangen van de ontwikkeling van toerisme en sport. De televisie zal de filmkunst nooit wezenlijk kunnen schaden De jonge generatie voelt zich niet vrij bij vader en moeder in de huiskamer Zij keert zich van de t v. af cn trekt toch naar de bio scoop. Door de verkorte werkweek en door de televisie ziet de bioscoop zich wel voor vragen gesteld, die mogelijk een nieuw stadium in zijn ontwikkeling in- luiden. jeugd bevindt zich dan in een overgangs fase naar de volwassenheid tegen een bewegende achtergrond. Het volwassen worden is thans duidelijk moeilijker dan vroeger. Maatschappelijke grenzen ver vagen en toch staat de jonge mens voor de opgave individu te zijn. De jeugd heeft zinvolle beelden nodig om verder te kunnen gaan. De film nu biedt haar gelegenheid een onbekende wereld to exploreren omdat hij een blik geeft in de nog niet bereikte volwassenheid. Film geeft niet dè, maar een werke lijkheid als een levenervaring om op verder te bouwen. De verleiding wordt voor de jeugd groot tussen filmische en dè werkelijkheid het =teken te plaatsen De heer Boidin verklaarde te hebben waargenomen, dat de kring van werke lijkheidsbelevenis het genre films be paalt dat de jeugd wil zien. Het peil van de meest gewaardeerde film ligt duidelijk hoger dan het peil van do films die zij meestal ziet. Uiteindelijk gaat het via het kennen van de ander en het andere om de projectie van zichzelf in de wereld. Film zien is een vorm van gesprek met ons zelf. In het slot van zijn inleiding ging de heer Boidin nog in op de grote kracht van het filmbeeld, dat een concreetheid van de filmbeeld, dat een concreetheid paart aan algemene verstaanbaarheid voor groepen, die geen deel hebben aan de wereld der geletterden. De betekenis van dit positieve punt begrijpen wij bij lange na nog niet. Visuele opvoeding is noodzaak, maar men ga niet alleen van de filminhoud, maar ook van de film vorm uit en begeleide zo de jongere op zijn weg naar volwassenheid. Relatie Er is eerst sprake van. een „generatie", ndien zij in relatie staat tot ander ge neraties"; een generatie tekent zich alleen af tegen andere generaties. Bovendien is generatie-begrip ten nauwste verbon den met het begrip van „de tijd" Daar door levert de film. in zover hij „mythe" weinig essentieels voor de vraag naar de generaties op: de mythe kent quali- tate nuageen „tijd" en dus geen „verou dering". Een nog altijd bijzonder groot kwantum 'an de moderne filmproduktic komt daarmee voor ons onderzoek te ver vallen. De frekwentie waarin bepaalde leeftijdscategorieën op het witte doek voorkomen, levert weinig houvast, gezien het dikwijls „toevallige" karakter van hun aanwezigheid. Maar constructief is de vraag, hoe en in welke frekwentie de leeftijdscategorieën vertegenwoordigd zijn in de hoofdfiguren de figuren van wier persoonlijkheid uit het gebeuren beleefd wordt cn op wie de identificatie drang van de toeschouwer zich richt. Duidelijk blijkt, hoe overweldigend hier de positie Is van de jeugdgene- ratle. Het kind, de teenager, de ado lescent dat zün dc drie belangrijk ste fasen van deze generatie, die onderling aanzienlijke verschillen vertonen, maar als geheel duidelijk een eenheid vormen tegenover de generatie der „ouderen". Deze generatie wordt allereerst gere presenteerd door de ouders hetzij in manifeste, hetzij in latente vorm Dik wijls zijn zij slechts figuren van de ach tergrond en zelden grijpen zij beslissend in de intrige of in het leven van de hoofdpersoon in. Veelal zijn zij „projec ties". hetgeen blijkt uit een soms zeei sterke vertekening ten goede of ten kwade. De generatie der „ouden" komt zelden aan bod. Zij staan duidelijk ter zijde het leven. Bijna nooit stelt de film de status van de ouderdom centraal i zij om „toevallige" redenen. De film slaagt het beste en meest veel vuldig in de benadering, observering en analysering van de jeugd hoewel ook hier de „mythevorming" een belangrijke rol speelt. De twee andere generaties worden zelden in hun wezenlijke realiteit benaderd, Maar er zijn boeiende en zeer belangrijke uitzonderingen. Simplificering De heer Ouwendijk stelde, dat de men sen in het leven, wat leeftijd betreft, geen duidelijk afgescheiden groepen vormen: zij bestaan door elkaar. Op de film schijnt dat precies zo afgestippeld, maar dat is slechts sdhün. De meeste films vertonen toiegespitste dramatische conflicten tussen generatiegenoten. Dat is een noorzakelijke simplificering van de omstandigheden in het werkelijke le ven. Is re sprake van een dramatisch con flict tussen jongeren en ouderen, dan gaat het steeds behalve in uitzonder lijke individuele gevallenom verbeel dingen met opvoedkundigen tendensen. Die tendens is voor de tweede wereld oorlog en ook kort daorna nog deze ge weest: dat de oudere generaties de jeug diger onvolgers door hinderlijke aanwe- igheid. in de vorm van traditionele Con- 'enties. tot wanhopige daden dreven. De representant van de oudere generatie kortzichtig maar hij kende het le ven. de representant (e) van de jongere generatie was onervaren en voor hem of haar was daarom de begripvolle hoede •an de oudere onontbeerlijk. Na de oorlog is hier een grondige verandering ingetreden. De jongere reneraties zijn niet meer onervaren, zij hebben de hoede der ouderen niet nodia: de ouderen, die zelf door een merkwaardige verschuiving van eugd- en vplwassenlieidsgrens naar boven toe in een bijzondere situatie verkeren, kunnen en wensen de hnede niet te cievem zij zijn afwezig. Deze afwezigheid der ouderen heeft voor diverse films der „nouvelle vague", kan ondertussen worden afgeleid, dat jongeren, onder de drang van het men selijke aanpassingsvermogen, zonder tra ditionele binding zoeken naar senheid. naar de mogelijkheid op.eigen benen te staan. De (in wezen pedagogische en tenden- tieuse) relatie van ouderen en jongeren speelt in de dramatische verbeelding van deze films vrijwel geen rol meer halve in enkele films nog in negatieve zin De afwikkeling van het dramatisch Filmopvoeding Waarop stoelt de nu reeds tien jaar geleden ter hand genomen filmopvoeding de Duitse bondsrepubliek, zo vroeg de heer Mohrhof zich allereerst af. Zelfs conservatieve opvoeders ontkennen niet, dat de massa-media grote invloed op de jeugd hebben, want een groot part van de voorlichting die de jeugd ontvangt komt uit dezelfde bron: radio, film en televisie. Uitvoerig stond de inleider stil bij de veranderingen, die zich hebben voltrokken in de kennisoverdracht in de laatste halve eeuw. Op het instituut in München is vastgesteld, dat de jeugd zowel op school als bij de jeugdorgani saties zich richt op de vraag of een nuttig rendement kan worden verkregen uit hetgeen zij daar ervaart. Zij wil weten hoe men op kantoren samenwerkt, hoe men eigen initiatieven kan ontwikkelen en zo meer. Op deze grondslag stoelt de filmop voeding en de jeugdarbeid met de film Problemen en vragen waar de jeugd zich voor ziet gesteld moeten het middelpunt van jeugdfilms vormen. Eén them- In een eerste grote poging, „Warun sind sie gegen uns", werden te vee' problemen tegelijk overhoop gehaald Het Münchense instituut werkt nu aan korte films met één thema. Daarbij moei een open vorm worden gevonden, die veel aangrijpingspunten voor discussie biedt. De jongeren moet worden geleerd waarheid van verzinsel te scheiden en ook echt van onecht leren onderscheiden In weerwil van een tienjarige ervaring erkende de heer Mohrhof nu nog slechts aan een begin te staan. De filmopvoedinp wordt ter hand genomen omdat de op voedkunde gedwongen is de invloed van de massa-media te erkennen. Verkoop in Lutli. Gemeente De restantenverkoop die gisteren in de vertrekken bij de Lutherse kerk aan de Hooglandse Kerkgraeht werd gehou den, heeft ongeveer 400 opgebracht. De Amsterdamse rechtbank heeft gis teren de 27-ja-rige huisknecht P. de S uit Amsterdam, wegens poging tot dood slag van een Amsterdamse prostituée I ontering van een minderjarig meisje en gegeven dat, heel natuurlijk, meestal J een reeks aanrandingen van meisjes en een conflict tussen generatiegenoten zal j vrouwen bij Bergen en Schoorl, veroor- zyn (hetgeen natuurlijk inet te eng moet deeld tot zes jaar gevangenisstraf mei worden gezien) kan vrij van tendens j aftrek en terbeschikkingstelling. De offi- in een meer integrale filmesthetische j cier van justitie eiste veertien da-gen ge richting geschieden. Dit past bij de zelf-'leden acht jaar met aftrek en terbeschik- standigheid der filmkunst. I kingstelling. De ontvangsten aan haven-gelden over 1959 zijn in vergelijking met die over 1958 met 1943 gestegen Het nijpende tekort aan laad- en los- kaden bin-nen de gemeente Leiden blijft van directe invloed op het scheepvaart verkeer naar Leiden en dus op de ont vangsten aan havengelden. De ontvangsten aan liggelden over 1959 zijn in vergelijkirvg met voorgaande jaren weer aanmerkelijk toegenomen. Het wordt steeds moellüker aan de vele aanvragen voor ligplaatsen van woonschepen te voldoen. Meer en meer heeft de markt- en havendienst te kam pen met de moeilükheid, dat woonschip- bewoners, die huisvesting hebben toege wezen gekregen of de gemeente verlaten, geen kans zien hun ligplaats te ontrui men, De verwachting voor het komende jaar is, dat in verband met het ten einde lopen van in uitvoering zünde werken, verscheidene bedr|jfswoonschepen de ge meente zullen verlaten. De Schrijversbrug heeft verreweg de meeste scheepvaart te verwerken gehad (9776 openingen en 13.858 vaartuigen), ge volgd door de Grote Havenbrug, terwijl de Singelbrug en de Vijf-Meibrug de minste schepen hebben doorgelaten. Uitbreiding van de industrie langs de Trekvliet heeft tot gevolg, dat de scheep vaart ter plaatse gestadig toeneemt, het geen duidelijk tot uitdrukking komt in de cijfers van de Vijf-Meibrug. Opmerkelük is. dat het aantal doorge laten vaartuigen voor de Vüf-Meibrug. dat tot 1958 langzaam opliep tot 483. in 1959 het aantal van 633 bereikte. De toe neming van de scheepvaart vla de Trek vliet dient dan ook wel in het oog te worden gehouden. Centrum Leiden vergaderde Tweelingen vernamen wat met hun bloed is gedaan ^OVEEL tweelingen waren gisteravond naar Zomerzorg te Leiden ge komen, dat vijftien paar stoelen moesten worden bijgezet. Nadat medici enige tijd geleden tweelingen uit Leiden en omstreken hadden op geroepen voor een bijeenkomst in het Nederlands Instituut voor Preven tieve Geneeskunde hebben de aldus elkaar ontmoete tweelingen z/ich ver enigd in het centrum Leiden van de Nederlandse Vereniging van Twee lingen. een organisatie die een gezelligheidskarakter draagt, maar teven ten doel heeft de medische wetenschap van dienst te zijn. En gisteravon was het dan zover, dat het centrum Leiden voor het eerst kon vergaderen De samenkomst werd opgeluisterd door zang van het dubbelmannenkwartet In- ter Nos dat tussen de bedrijven door een gevarieerd programma uitvoerde. Een belangrijk punt was de uiteenzet ting van dr. Neijenhuis van het centraal laboratorium van de bloedtransfusie dienst te Amsterdam. Hij vertelde, hoe het mogelijk is de één- en twee-eiïgheid van de tweelingen te bepalen door mid del van de bloedgroepen. Daartoe moest hij een vrij ingewikkel de uiteenzetting geven van de samenstel ling van het bloed en van de cellen waaruit het menselijk lichaam is ge vormd. De gemiddelde mens heeft 25 000 000.000.000 bloedlichaampjes, die naast elkaar gelegd een lengte beslaan gelijk aan 314 maal de omtrek van de aarde Uitvoerig werd ingegaan op de bloedgroepen, die van veel belang zijn bij de bloedtransfusie, omdat bloed van verschillende groepen krfn gaan klon teren. Dr. Neüenhuls deelde mee, dat men van het bloed afgestaan door de le den van het centrum Lelden 16 fac toren had bepaald, verspreid over 7 bloedgroepsystemen. Met aan zeker heid grenzende waarschünlükheld kon op deze manier worden bepaald of de betrokken tweelingen één- of twee-eiïg zün. Na de pauze gaf de heer Vens aan, ho men de onderlinge band denkt te verste vigen. Het streven is onder meer na a culturele verrijking van de leden doo binnen het centrum groepjes te vormei met een gelijkgerichte belangstelling bijvoorbeeld voor muziek, toneel, zan: sport of dans. Deze avond werd ook een bestuu gekozen. De uitslag van de stemmin, was, dat het voorlopige bestuur, be staande uit voorzitter Veerman, de se cretaressen Jonkman en penningmees ter Vens, mocht aanblijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4