Leider van welpen werd wika jeugdzorg voor Bouw van houten kleuterscholen in Leiden niet te vermijden Agenda voor Leiden Natuurlijk is er ook idealisme In hofje aan Oude Vest wordt kiel gelegd voor een leven- in-verantwoordelijkheid Kapiteins Schurink verlaten Leger des Heils, Leiden Poolse filmaffiches ons ten voorbeeld Geringe vordering scholenbouw levert al grote moeilijkheden op, vooral in Zuid-West NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG S NOVEMBER 1960 Donderdag Prytaneumzolder, 12.15 uur: LAK-zol- iertoneel, blijspel Van Speijk, door W. Kuyper. Academie, 10.15 uur: Filmstudiedagen; 3 uur: forum-discussie; 9 uur n.m.: Film voorstelling in Studiotheater. Doelenkazerne, 8 uur; Cabaret Wel zijnszorg. Vrüdag Academie, 4-15 uur: Ambtsaanvaarding B. W. Schaper, gewoon hoogleraar in fa culteit der Letteren en Wijsbegeerte. Rehoboth, 8 uur; C.H.-studentenwerk- groep, mr. F. Portheine over de V.V.D. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Herdenkings concert Ned. Madrigaalkoor. Consistorie Pieterskerk, 8 uur; Oecu menische gesprekskring, Eenheid in Christus. Sociologisch instituut, 8 uur: Aanvang K. en O.-studiecursus psychologie De mens in onze mobiele maatschappij, door J. A. A. van Leent. Rijksmuseum' voor Oudheden, 8 uur: Ned. Bond van Oud-strijders, bezoek aan Panorama der prehistorie. Pieterskerk, 715-7.50 uur: Avondgebed. Sociologisch instituut, 8 uur: Aanvang K. en O.-cursus psychologie De mens in onze mobiele maatschappij. Gulden Vlies, 8 uur: Jaarvergadering a.r. kiesvereniging wijk I. Academie, 10.15 uur: Academische film studiedagen: 4 uur: forumdiscussie; 8.30 uur n.m.: Salon Indien met korte films van Franse cineasten. Zaterdag De Burcht, 8 uur; Feestavond accor deonvereniging Accordanto. Stadsgehoorzaal, 2-30 uur: Scapinoballet voor L.J.A. Antoniusclubhuis, 8 uur: Pers. Veren. Neko, feestavond. Aula Gymnasium, 8 uur: propagarvda- avond Leidse Gymnasiastenbond USA. Stadsgehoorzaal, 8 uur: jubileumuit voering Chr. muziekveren. Concordia. OEGSTGEEST, Endegeest, 7 uur: ge zellige avond met jongerengroep De Een dracht. Films Casino (7 en 9.15 uur): Vertigo (18 jaar); 2 30 uur: Dik Trom (alle leeftij den); donderdag: Anna (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Makkers staakt uw wild geraas «"14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Samson and Delilah '14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Opstand in Kaukasus (14 jaar); donderdag: Drie Franse katjes (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Wilde aardbeien (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Am Tag als der Regen kam (18 jaar). Films van vrüdag af Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Porte Lilas (18 jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): Makkers staakt uw wild geraas <14 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): De onder wereld van Montmartre (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Ridders van het zwaard (14 jaar). Studio (2 30, 7 en 9.15 uur): Wilde aard beien (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur); The mouse that roars (alle leeftijden). Apotheek Geopend de apotheek Centraal, Bree- straat 74, telefoon 20552. Tentoonstellingen Lakenhal, grafiek van Chris en Lau rent van der Windt (tot 6 december). Lakenhal, schilderijen uit inzendingen voor de Wedgwoodprijs 1960 (tot 28 no vember). Musea, Instituten, leeszalen e.d. Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28, Panorama der prehistorie (tot 15 december). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ruan- da-Urundi, (tot 31 oktober). De Waag, 2.30—5.30 uur: Pas op onze leugd (t.m. woensdag 26 oktober, ma., di. en wo. ook 7—10 uur n.m.). inlichtingen kantoor V.V.V., Steenatr lb: elke dag geopend van 9 bot 5 uur. op zaterdag tot 1 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Archeologisch instituut. Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uatleen- b.bliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag). Aoademisch-Hisborisch museum Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot hall 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 6 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 bot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest- h inslaan 7: elke dag geopend van 10—5 u P11 grïrnfathers-huisje, Boisotkade 2, elke :ag geopend van half 10 tot 12 en van 2 lot 4 uur. Jeugdtoiblitheek. leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u.. woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Geologisch en minera logisch museum Garenmarict lb: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravensteen, Pieterskerkhof <5, Juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uut (liefst in de vakanties), concierge: Kolf- makersteeg 18a. Rijksmuseum voor Volkenkunde, tot 15 oktober: expositie over Ruanda Urundi, vdagelijks geopend van 10 tot 5 uur). Tibliotheek universiteit, Rapenburg T4 elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling, geopend van half tien tot half 8, op zaterdag bot 5 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bres- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 530 en van 7 tot 9 uur; dinsdag donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12 30 en van tot 4 uur. Rehoboth-bazaar: f 1700 De verkoopdag van de Hervormde wijk- gemeente Rembrandtwijk die gisteren in het wijk gr bouw Rehoboth werd gehou den, heeft 1700 opgebracht. (Van een onzer redacteuren) „COMS zijn het idealisme en de bewuste keuze heel sterk. Neem nu die jongen die een aar dige baan had bij de P.T.T. Hij hield ermee op en ging naar „De Horst". Ze hebben 'm op kantoor en thuis gevraagd, of hij wel wist wat hij deed. Promotiekansen verspelen! Zekerheden gering schatten! Maar hij ging en vond bij „De Horst" wat hij wilde: een geestelijk, mentaal en verstande lijk toegerust-worden tot actieve dienst ergens in een kleine sector van de samenleving. Bij mij was het meer een voort gezette opleiding." In de voorkamer van het Her vormd jeugdgebouw aan de Hooglandse Kerkgracht zit ik tegenover wika J. A. Renes. Hij is 25 jaar geleden geboren in Paloe aan de westkust van Ce lebes, maar hij komt uit een Leids milieu. Zijn gezicht is vol en blozend en als hij vertelt ex pressief. Meestal verhult zijn ernst zich achter een glimlach. „Op honk" in het hofje "LTET KLINKT paradoxaal: zijn -li- werk voert hem dagelijks naar een van onze hofjes. Er is nu een maal een heel merkwaardig hofje in Leiden. Het ligt verscholen aan de Oude Vest, niet ver van de Turf markt, en als de meisjes en jongens van de „Hervormde jeugdzorg" er zijn, wieken de eeuwen weg voor hun jolijt. Geheel vrijwillig doen zij dat; wie hier komt, voelt zich hele maal „op honk". Wika Renes is de hoofdman van deze jongelui. Nog maar kort gele den stak hij er voor het eerst zijn hoofd om de deur. Klaargemaakt door „De Horst". Hij kwam er niet als een volleerd mannetje, bepakt met wijze jeugd- theorieën, maar als een gewone jon geman, die vriend van deze kinderen wil worden. Die in de praktijk van zijn jeugdwerk met de jongens en meisjes zelf en met zijn staf van medewerkers wil proberen, te laten beleven wat gemeenschap is, het met-en-voor-elkaar. NUCHTER zegt Renes: „Dit is nu MIJN beroep." Zijn jeugdzorg kan die zakelijke instelling geen ogenblik missen. Lei ders en leidsters, ze zijn uren intens met de kinderen bezig; ze doen meer dan nodig zou zijn als er méér lei ding was. En wat ze doen, moet ook financieel verantwoord zijn. Een optimaal gebruik van talenten en middelen. Produktiviteit! Maar Renes is ook „gedreven". Dat woord gebruikt hij zelf niet; ik kom er vanzelf op als hij hier en daar met aarzeling vertelt, hoe het is ge gaan. „Ik moet aan m'n moeder den ken. Die nam deel aan het bij zondere Kerkewerk. Zo kwam zij in contact met „De Horst". Voor mij kreeg die naam dus in houd. In de padvinderij ben ik welpenleider geweest. En met plezier.' Vroeger wilde ik de zending in, maar daar is niets van gekomen. Die gedachte ech ter liet me niet los. Waarom zou ik niet kunnen proberen, ergens in het jeugdwerk evangelist te worden? Natuurlijk steekt er ook een zeker idealisme achter". Buiten speelt een draaiorgel driemaal achtereen hetzelfde deuntje in rit mische vaart. Kinderen zorgen schreeuwend en hossend voor een felle cadans. Even stokt de conver satie. Het is of dat onbelemmerde kinderplezier een versiering is bij dat voorzichtig uitgesproken woord: „idealisme". Hoe zou iemand jeugdland kunnen binnengaan zonder dat, zonder de vrolijkheid van het kind zelf? „Als je achttien - negentien jaar bent, kun je zo'n sterk besef hebben van laat ik maar zeggen: getuige- willen-zijn. Bewegingen als Kerk en Vrede en Morele Herbewapening schijnen je idealistische verlangens te vervullen. Maar idealisme alléén is niet alles. Er komt een jnkeer. Zonder prakti- sche vorming en het leren van me thodieken klaar je ook het werk niet, waarin je duidelijke idealisti sche trekken meent te zien. Er ko men tegenslagen en het kan zo an ders gaan dan je in je idealisme zou willen. Zo kan ik dus wel zeggen, dat mijn gaan naar „De Horstniet het gevolg is geweest van een plotselinge op roep; het was een langzaam-er-naar- toe-groeien". Het verlangen van wika Renes kreeg zijn eerste concrete uitdruk king toen hij als militair in Den Haag lag. 's Avonds kon men hem vinden in een clubhuis van het Hervormde jeugdwerk. „De Horst" geen retraite „TNE HORST" is geen retraite- instituut, geen afzonderings- verblijf voor meditatieve naturen. Het is een opleidings-„bedrijf", dat radicale concentratie op de toekomstige taak vereist. De richtingwijzer van dit ker kelijke instituut geeft drie specia lisaties aan: jeugdwerk, maat schappelijk werk en industriële vorming. Vier jaar zijn er voor bijgegaan als de cursist met zijn brevet afzwaait. Drie jaar heeft hij dan geademd in de reinigende sfeer van het internaat, die hele buurten saneert om, met behoud van het wezenlijke, een nieuwe constructie te scheppen, en één De 17-jarige Dirk Bronmeyer is een van de velen, voor wie de club in het hofje wat betekent. Foto N. van der Horet ten op „De Horst", zonder wel ke geen studie en geen inter naatsleven denkbaar is, een so bere inslag hebben. Ergens is „De Horst" ontegenzeggelijk een schokkend gebeuren. „Het milieu van je afkomst gaat voor je wankelen. Je wordt voort durend gesteld voor de vraag, in hoeverre jouw normen en waarden, jouw goed weten van dit en van dat en van nog zoveel meer de bijbelse toets kunnen verdragen. Daaraan is eenvoudig niet te ontkomen. Die klappen kunnen raak zijn. Heel wat heilige huisjes zijn zo gekan- WIKA RENES Dit is nu MIJN beroep jaar is hij ondergedompeld in een onverbloemde praktijk. Wika Renes overweegt hardop als ik hem vraag, die geheel eLgen sfeer, die hem nu nóg fascineert, te wil len kenschetsen. Hij zegt het wat peinzend: „Drie jaren op ..De Horst" zijn eigenlijk drie verschillende sferen." „Wij zün daar zeer behulpzaam voor elkaar geweest. Er zijn dan ook sterke vriendschappen gegroeid. In zekere zin kan dat ook een tekort betekenen; ik bedoel dit: dat je el kaar te goed kent, te weinig alleen bent We hebben onze lessen geleerd. Feiten, technieken, verstandelijke kennis, natuurlijk. Maar niet zonder achtergrond en diepgang. Wat was het goed, de stof te doordenken!" Alles op (le weegschaal Een lichte ernst doortrekt het leven van de wika-in-opleiding. Het is een ervaring van deze jeugdzorgleider, dat ook de fees- teld. Steeds vroegen wij ons af: Is dit of dat wel zo waardevol als wij denken? We zetten op 't laatst alles op de weegschaal. Je moet dan op passen. dal je geen relativist wordt. We hebben elkaar heus wel eens gewaarschuwd. Mensen, laten wij hieraan alsjeblieft niet tornen, zei den we dan. Toch kan er pas zó veel worden opgebouwd. De vrucht van al deze ervaringen is, dat je kritischer bent geworden, bijkomstigheden laat voor wat ze zijn en daardoor ook begrij pender ten opzichte van de ander." De opleiding begint met een ge meenschappelijk basisjaar. Het leer programma daarvan vermeldt onder meer: sociologie, psychologie econo mie, groepswerk, dogmatiek, exege se, filosofie, handenarbeid, volks dansen. zang, sport en spel. Dan kiezen de leerlingen hun rich ting. Voor dit deel van de opleiding staan de meeste vakken van het eerste jaar weer op het rooster, ter wijl de nieuwe direct verband hou den met de gekozen specialisatie. Voor wika Renes waren dat. jeugd werk, vormingswerk en technieken. Naar de volksbuurt clubhuiswerk in de Amsterdamse buurt, die bekend is onder de naam „Oostelijke eilanden". Een volks buurt bij uitstek, waar de bewoners erg op elkaar zijn ingesteld en waar nog een zekere „dorpsgeest" leeft. „In het begin voel je je sterk vreem deling. Anderzijds zijn de mensen er verwonderlijk open. Zo was ik eens voor een enquête bij iemand op bezoek; de buurvrouw bleef er gezellig bij zitten, ook toen ik vrij intieme vragen stelde. Ik heb er een goede leertijd ge had. Het heeft me er wel van overtuigd, dat je grondig ge schoold moet zijn om in dit werk te blijven staan. Alles moet ge richt zijn op het ontstaan en groeien van verband tussen de deelnemers van een groep onder ling en tussen de jongelui en de leiding. Het gaat erom, de groep een eigen verantwoordelijkheid te geven en haar daarvan bewust te maken. Ze moet geleid worden naar zelfexpressie. Dat is een groeiproces. Niet veel inééns maar steeds een stukje erbij." Ons gesprek wordt onderbroken. Ds. Gijsbcrs van Leimuiden komt binnen. De wat men noemt half-time-jeugdpredikantvan Lei den. Een miserabel woord. Niet alleen vanwege de voortgaande verengel sing ook door de reële be tekenis ervan. Er zijn immers steden kleiner dan Leiden, u-aar het jeugd werk een eigen predikant heeft, een zogenaamde full-timer In onze eigen taal zou je ds. Gijs- bers een „halve kracht" kunnen noemen. Maar dat is ook zowat, want hij doet zijn werk in Leiden, on danks de gerechtvaardigde trek kracht van zijn Leimuidense Ge meente, met volle ambitie en ener gie. Allesbehalve half. Hij is eigen lijk een noodfiguurDat wordt dan ook wel beseft in Leiden. Als hy zich wat heeft gewarmd, gaat hij aan het bureau bij het raam enkele telefoongesprekken voeren. 'Mevrouw Eikerbout, een beminne lijke gastvrouw, brengt hem panne koeken. Ds. Gijsbers heeft die avond jeugdraadvergadering en gaat dus niet naar huis. Nog met een stuk pannekoek in zijn hand gaat hij ineens een conclu sie voorlezen uit het lijvige rapport dat een stel ijverige medewerkers over de stand van zaken in het plaat selijke Hervormde jeugdwerk heeft opgemaakt. „Ja, ddt moet het uitgangspunt worden voor ons handelen nu en in de toekomstzegt hij overtuigd. Hij recht zijn wat schrale gestalte als moest hij nu reeds een apologie voeren. Buurt moet het weten „JEUGDZORG is niet zonder ach- J tergrond Wika Renes geeft toe, dat die ach tergrond bij het gewone jeugdwerk duidelijker wordt gezien. Dat staat ook minder in het teken van het experiment. Het doel daar is bekend. „Jeugdzorg wordt niet bedreven om de Kerk sterker te maken. Het richt zich op de arbeidersjeugd, die veelal geen geestelijke achtergrond heeft. Ongetwijfeld: de buurt heeft er recht op te weten waaruit wij wer ken. Ondanks de andere opze4 en de eigensoortige methodiek is er toch een streven om de meisjes en jon gens in contaot te brengen met Chris tus. Haast niét met het woord, maar door de daad. Wy zijn hier als Kerk bezig en zij kan haar bedoeling niet verdoe zelen. Nog eens: geen opzet dus. Misschien moet ik het zo zeggen: het gaat om je er-zijn-als-ohristen. En in dat pogen een gemeenschap te vormen, in de groep zelf en met de leiding, komt er wellicht een weg open om ook over Christus te pra ten Het met-en-voor-elkaar als mo gelijkheid om Hem te verkondigen. Méér vrijwilligers rjNGEVEER hondervyftig kinderen kennnen op deze wijze het Eli sabeth hof. Jongens van 8 tot 12 jaar: 40 inge schreven, opkomst 25, 2 middagen in de week; meisjes van 8 tot 12 jaar: 15 ingeschreven, opkomst 12. 3 mid dagen in de week; jongens van 12 tot 14 jaar: 50 ingeschreven, gemid deld 30 komen er, 3 avonden in de week; meisjes van 12 tot 14 jaar: 15 ingeschreven, opkomst 12. 4 avon den; oudere jongens (15 jaar en ouder): 30 ingeschreven, opkomst on geveer 15, 4 avonden; ten slotte een nieuwe groep van 12- tot 14-jarigen voor de zondagmiddag. Het programma rekent met de meest gevarieerde belangstelling: handen arbeid, tafeltennis en voetbalspel voor jongens van 8 tot 12; poppen- kleertjes en allerlei andere nuttighe den maken voor meisjes van 8 tot 12; handenarbeid, tafeltennis, sjoe len, zitvoetbal en trefbal voor. jon gens van 12 tot 14; handenarbeid en byv. een wandkleed cn plastic zak jes maken voor meisjes van 12 tot 14 (die ook dansen); biljarten, tafel tennis, klaverjassen en platen draaien voor de oudere jongens (meer een instuif) En dat hele bedrijf wordt in wer king gehouden door negen leidsters, Kapitein R J. Schurink en mevrouw H. Schurink-Hazeveld, officieren van het korps Leiden van het Leger des Heils hebben bevel ontvangen per 10 novem ber een aanstelling in het korps Rotter- dam-noord te aanvaarden Aanstaande zondagavond half acht zullen zü in de korpszaal aan de Hooigracht hun vaar wel geven, zoals men dat in de kring van het Leger des Heils noemt Zü volgden Indertyd kapitein en mevrouw A. del Graaf op. die naar Eindhoven vertrok- ken.De heer en mevrouw Schurink zul len worden opgevolgd door de kapiteins C. Vermeulen-van den Hoek, die vrijdag de in Amstelveen de opleiding aan de kweekschool. Zijn Leg er-loopbaan begon het echtpaar Schurink in Haarlem Daar op werkten zij in Amstelveen, Delfzijl, Emmer-Erfscheidienveen, Apeldoorn, Bh a— da, Zaandam, Amsterdam-oost en Lelden. Kapitein Schurink was enige tijd gezag voerder van het evangelisatieschip Fcbe. Bij zijn komst in Leiden zei kapitein Schurink: „Wij zijn met veel vreugde naar Leiden gekomen en willen hier ook met vreugde wei-ken om degenen, die Jezus niet kennen, te brengen bij het kruis." Mevrouw Schurink zei: „Mogen wij in de Sleutelstad voor velen een sleutel tot Gods Vaderhart zün." In de interkerkelijke evangelisatiecom missie te Leiden en het bestuur van de Reclasseringsdag heeft hij tal van acti viteiten mede tot ontplooiing helpen brengen. KAPITEIN SCHURINK naar Rotterdam 11 november in een büzondere avond- samenkomst hun entree maken Evenals zün opvolger verkreeg ook de scheidende officier een groot deel van zün opleiding aan de International School for Officers in Londen. De naam Schurink is in Legerkringen van de Achterhoek geen onbekende. Het korps in Zutphen telt velen van die naam en in deze IJsselstad werd de jongeman Schurink soldaat. Daarna werd hij kandidaat in Utrecht en volg- vier leiders, een beroepskracht <wika Renes» en een „half-bimer" (de heer G. Brinks, die als geen ander bij het ontstaan en de ontwikkeling van deze jeugdzorg betrokken is ge weest). „Om verantwoord bezig te zijn, hebben wij méér vrijwilligers nodig." Wat dat verantwoord-bezig-zijn inhoudt, heeft wika Renes nu wel duddelijk gemaakt. Vruchten zien De vraag naar mogelijke resul taten ligt wel voor de hand, maar ze is nog geijkter dan ze gewoonlijk al is. Renes reageert onmiddellijk: „Uiterlijke resul taten behoeven er niet eens te zijn". Het doel is: ook voor deze jon ge mensen de kiel te Ivggen voor een „leefbaar bestaan" of wel een leven in verantwoorde lijkheid. En wie zal zeggen, wan neer daarvan vruchten moeten worden gezienNatuurlijk doet het je wat, als ze er zijn. Maar verder hoop je en geef je het over'. De klok van het stadhuis slaat half zeven. Er is een harde wind opge komen. Galmende flarden waaien over de Kerkgracht uit Ze doen mij denken aan de golvin gen waaraan een jong leven in deze in verschillend opzicht weinig be scherming biedende tijd kan bloot staan. Dan maakt het je blij dat er op vele plaatsen een „Jeugdzorg" is. Ter gelegenheid van de academische filmstudiedagen heeft de fllmstudiekring Salon Indien, onder auspiciën van het Leids Academisch Kunstcentrum cn het Studium Generale, in het universiteitsge bouw een tentoonstelling ingericht van filmaffiches. De expositie, bescheiden van opzet, werd gistermiddag door mr. J. D. van der Meulen met een korte toespraak ingeleid. Er zijn 41 affiches aanwezig, waarvan 22 uit Polen, alle van na de tweede we reldoorlog. 12 uit Nederland, waarvan 11 van voor de oorlog en 1 (voor de film Fanfare) van recente datum, gekozen als contrast met het Poolse affiche voor die film. Deze collectie wordt aangevuld met 2 affiches uit Duitsland, 2 uit Frankrijk en 3 uit de Verenigde Staten. Bij de Pool se affiches is een vertaling van de titel vermeld. De vormgeving van de nieuwe Poolse affiches verschilt sterk van het „commer ciële" aanplakbiljet, dat vaak appelleert aan vulgaire smaak. De Poolse affiche grafiek tracht te ontkomen aan senti mentaliteit en platvloersheid. Een groep jonge Poolse grafici stelt zich ten doel in het affiche tot een doelbewuste grafische samenvatting te komen van inhoud en atmosfeer van de film, waarbij soms een anekdote gestileerd wordt uitgebeeld, soms ook de verbeelding door middel van een metafoor plaats heeft, waardoor deze vorm van gebruiksgrafiek uitstijgt boven de louter informatieve reclame. In vitrines worden boeken op filmge bied geëxposeerd uit particulier bezit van leden van de Salon Indien. De tentoon stelling duurt november uit. Propaganda-avond van skelterclub-west In De Harmonie werd een propagan da-avond van de skelterclub-west ge houden. Er was flinke belangstelling. Voorzitter P. Brandt vertelde van de trainingsmogelykheden en de plannen voor een eigen terrein. Het voorlopige bestuur werd bij acclamatie definitief gekozen. Het bestaat thans uit: P. Brandt, voorzitter; H. Hoogendoorn, tweede voor zitter; P. van Egmond. Noordwijk-Buv nen, St. Jeroensweg 46. secretaris; H. Deen, contact-commissaris, en L. Düpper, technisch adviseur. De hepr Deken, een skelter-pionier, gaf een uitvoerige toelichting op de techniek van deze sport. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 en 9 Het is een refrein geworden, dat Voor drie van deze 2-klassige scholen, waarvoor een urgentieverklaring werd afgegeven, zijn de bouwplannen thans in voorbereiding. Het betreft hier de open bare kleuterschool aan de Telderskade, de Rooms-Katholieke kleuterschool aan de Oppenheimstraat en de Prot.-Chris telijke kleuterschool aan het Meerhof. in de onderwijsparagraaf van de me morie van antwoord bij de Leidse gemeentebegroting wordt geklaagd over het scholentckort. De geringe vordering van de scholenbouw levert zeer grote moeilijkheden op, vooral in het nieuwe gebied van Leiden, zuid-west. Zo delen B. en W. de raad mee. Voor het onderwijs is dat uiter aard niet bevorderlijk. Verlaging van de lcerlingenschaal (kleinere klassen) zal deze moeilijkheden on getwijfeld nog doen toenemen. De noodsituatie by het kleuteronder wijs is niet minder sprekend. Het is in het algemeen mogelijk de bouwkosten van een kleuterschool be neden de f 100 000 tv houden door: a. stenen kleuterscholen van niet meer dan 2 lokalen te bouwen; b. houten kleuterscholen te bouwen. Slechts in uitzonderingsgevallen zal he<t gelukken een stenen school met 3 loka len voor dit bedrag te zetten. De vraag of de bouw van kleuterscho len met 2 lokalen aanbeveling verdient, Is moeilijk te beantwoorden. Naar de voorlopige mening van B. en W. zal in het algemeen aan grotere kleuterscholen de voorkeur moeten worden gegeven. Op grond van de samenstelling van de bevolking, de afstanden en de aanwezig heid van drukke verkeerswegen in be paalde wijken, kan het echter gewenst zijn daar tot de bouw van 2-klaasige kleuterscholen over te gaan. Nu te verwachten valt, dat rüksgoed- keuringen voor de bouw van grotere kleuterscholen ook in de komende jaren moeilük te verwerven zullen zün, ver dient het aanbeveling dat getracht wordt te komen tot de houw van 2-klasslge scholen. Daarby zal echter ln vele geval len rekening moeten worden gehouden niet de wenselükheld, dat de school later op eenvoudige wüze kan worden uitge breid. Indien het onmogelijk blijkt door de bouw van stenen kleuterscholen voldoen de in de behoefte aan lokalen voor het kleuteronderwijs te voorzien, zal de eni ge oplossing zijn over te gaan tot de bouw van houten kleuterscholen. B. en W. achten het waarschijnlijk, dat zij ge noodzaakt zullen zyn de raad in het ko mende jaar ook voorstellen tot de bouw van houten kleuterscholen voor te leg gen. Avond-u.1.o.'s Het college is zich ten volle bewust van het belang van de u.l.o. avond scholen. De gemeente steunt het volgen van dit onderwijs daadwerkelijk door het verlenen van tegemoetkomingen in de studiekosten aan Leidse leerlingen van de avond-uJ.o.-eohalen (en andere avond scholen en -cursussen), voorzover hun financiële omstandigheden dat nodig ma ken. Rechtstreekse subsidiëring van de avond-u.l.o -scholen is tot nu toe in ver band met de moeilijke financiële po9itie van de gemeente niet mogelijk gebleken. Vacatures, als gevolg waarvan klassen naar huis moeten worden gezonden of lesuren niet kunnen worden gegeven, zijn er thans niet. Bij het l.o. en u l.o. is in een aantal vacatures voorzien door aanstelling, in tijdelijke dienst, van jeug dige leerkrachten, dde ln de praktijk moeten bewijzen in aanmerking te ko men voor een vaste benoeming. Bü het v.h.m.o. zyn wegens het tekort aan be voegde leraren veel onbevoegden in tij delijke dienst werkzaam. Aangezien dezen meestal nog stude ren, kunnen zij slechts een beperkt aan tal lesuren geven, waardoor hun aantal, in vergelijking met het aantal vacatures, onevenredig groot is. In sommige geval len wordt een aantal lesuren van 30 onbevoegde docenten ver- De gymnasiumafdeling van het Rem- brandtlvceum wordt thans bezocht door 54 leerlingen. Op verzoeken om rilkuub- sidie voor die afdeling werd tot nu toe afwüzend beschikt. Door overleg met de betrokken afdeling van het Ministerie van Onderwüs. Kunsten en Wetenschap pen wordt opnieuw getracht een gunstig resultaat te bereiken. Bedrijfstechnische school Het werk van de schoolmaatschappe- lijke werkster mag zich verheugen in een groeiende belangstelling- Het aantal aan meldingen neemt steeds toe. De organi satie. zoals die in Leiden is tot stand gekomen, blijkt zeer goed te voldoen. De schoolmaatschappelijkc werkster verricht het vooronderzoek en komt met haar con clusie in de commissie voor schoolmaat- schappelijk werk, waarin zitting hebben de directeur van de G.G. en G.D., de schoolmaatschappelijkc werkster. een psycholoog, een psychiater en een pe dagoog. Deze commissie, die maandelijks bij eenkom*, verwijst na beraadslaging cn aan de hand van de conclusies de ge vallen, hetzij voor verder onderzoek, naar psycholoog of psychiater, hetzij naar een inrichting of school, waarvan mag worden verwacht, dat het kdnd daar op zij-n plaats is. Kunnen B. en W. mededelen, hoeveel leerlingen dit jaar de bedrijfstechnische school hebben verlaten? Hebben zij allen een plaats in het bedrijfsleven kunnen vinden? Zo vroeg een der raadsleden Dit jaar hebben 100 leerlingen de school verlaten, verdeeld over de groepen: me taalbewerking 40 leerlingen (27), hout bewerking 26 (22), metselen 21 (12), schil deren 13 (10). De tussen haakjes vermelde cijfers ge ven het aantal leerlingen aan dat voor de part-timecursus, via het leerlingen stelsel, weer op school is ingeschreven. De resterende 29 leerlingen hebben alle een plaats in het bedrijfsleven ge vonden, behalve 2 leerlingen, die aan andere scholen verder leren. De leerlingen van het ulo ontvangen regelmatig de lessen In dc lichamelijke opvoeding Bij het l.o, ligt de zaak enigs zins ongunstiger Door het enorme ge brek aan gymnastieklokalen en zwem baden Is het niet altijd mogelijk elke klas het In het leerplan voorgeschreven aantal uren llchamelüke opvoeding te geren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3