Jlicuiue £eiJtGTourant NOODWEER Brit met stam op oorlogspad Commentaar TEISTERT KUSTEN Ir.W. H.Kruyff voorzitter van „de Stichting" PROT. MAATSCHAPPELIJK WERK DOET SUGGESTIES Eisenhower steunt Nixon op massale bijeenkomst NIEUWS in één oogopslag mevrouw... 120,- z DONDERDAG 3 NOVEMBER 1960 r BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN ƒ7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58938. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr- E. DIEMER CHR1STELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD Eenenveertigste jaargang no. 12013 „Stantvasticfi is ohfblmn mgn bert ia tcgljcnspaef Opmars naar het Witte Huis Zie pagina 5 Herfststormen en overvloedige regenval hebben op zee en op het land weer veel ongerief en moeilijkheden veroorzaakt. Wonderlijk genoeg meldde een Nederlandse kruiser niet, dat er een oefening aan de gang was, zodat, toen liohtkogels wer den gesignaleerd, een reddingboot en een sleepboot uitvoeren. De Tweade Kamer heeft nu de nieuwe wet op het wetenschap pelijk onderwijs aanvaard. Een van de punten: de doctoran dustitel zal wettelijk worden beschermd. Het voorstel van mi nister Cals de titel magister in te voeren, werd afgewezen. President Eisenhower heeft alle diplomatieke vertegenwoor digers (ook uit de communistische landen) uitgenodigd volgen de week dinsdag, waar zij dat maar willen, de presidentsver kiezingen mee te maken. Zowel in Londen als in Washington bestaat onzekerheid over de vraag of Amerikaanse atoomonderzeeërs (zoals men weet komt er een basis voor met Polarisraketten bewapende on derzeeërs in Schotland) hun raketten al dan niet zonder voor afgaand overleg met Londen zullen mogen afschieten in ge val van nood. Spaanse blinden krijgen Nederlandse geleidehonden. De bazen zowel als de honden zullen de nodige instructies krijgen, hei geen door de „taalbarrière" niet zo'n gemakkelijke opgave is. Het protestants maatschappelijk werk wenst geen bijdragen uit de totogelderi, maar een subsidiewet of een soortgelijke regeling, aldus is meegedeeld in een brief aan regering en Sta ten-Generaal. Vanmiddag is in de Tweede Kamer het debat begonnen over de (vooralsnog papieren) stad Wilsveen. EnU Is schaken ook een sport voor vrouwen? Wis en zeker. U ziet op deze foto reohts de wereldkam pioene Bykowa, natuur lijk een Russische, en naast haar de Nederland se mevrouw F. Heems kerk, vele malen onze schaakkampioene. Twee dames voor wie het koningspel weinig gehei men meer heeft. Natuurlijk brandt u nu de vraag op de tong: „Kunnen deze kampioenen nu ook wedijveren met de manne lijke grootmeesters?" Want zo redeneert u schaken is een typisch spel van strikte logica, van bijna wis kundig berekenen, zet voor zet en variant voor variant, van wat gebeuren kan. En vrouwen en logica enfin, daar is al eens meer over geschreven Er zit Iets waars in deze redenering maar schaken zou niet die aantrekkelijk heid hebben die het nu heeft, als het alles alleen maar wiskundige logica was. Er komt ook nog iets bij van .aanvoelen van de situatie", van het verrassend onver wachte dat de tegenstander overbluften dat is toch wel typisch vrouwelijk. Voelt u desondanks niet voor het schone spel van ko ning en dame en toren? Waarom zouden we het u kwalijk nemen? We willen het niemand aanpraten. Ver moedelijk bent u veel ge lukkiger met het boek „Tip- Parade" dan met „Oom Jan leert zijn neefje schaken". Kent u geen van beide boeken? Dat u het laatste niet kent, zult u wel nooit als een gemis voelen maar als u nog niet in het bezit bent van Tip-Parade, is dat een gemis. De dui zend-en-een 'ips die daarin staan, kunt u eenvoudig niet missen. U weet het: Tip-Parade is niet in de handel verkijg- baar. Desondanks zal het u niet veel moeite kosten het in uw bezit te krijgen. U vult de bon hieronder in en u krijgt het thuis bezorgd. En de nieuwe abonnee die u hebt aangebracht, zal u dankbaar zijn want hij/zij is dan iedere dag zeker van onze krant. D kunt noteren als nieuwe abonnee: (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar- beid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „lip-Parade" op onderstaand adres: (naam) (straat) (woonplaats) In de gisteren gehouden vergadering van "het bestuur van de Stichting van den Arbeid is als opvolger van m. F. H. A. de Graaff benoemd tot voorzitter van de Stiohting van den Arbeid ir. W. H. Kuyff. Willy Henri Kruyff werd 2 oktober 1899 in Breskens geboren. Hij werd in 1923 in Delft werktuigbouwkundig inge nieur, waana hij enige Jaren in Amerika verbleef. In 1927 aanvaardde hij een werkking bij de Koninklijke Nederland- sohe Stoomboot-Maatschappij N.V. te Amsterdam. Van dit bedrijf wed hij dn 1939 adjunct-directeur en in 1945 direc teur, welke functie hij nog vervult. In het werkgeversorganisatie leven is hij een bekende figuur. Onder meer is hij voorzitter van de Scheepvaartvereniging Noord in Amsterdam. Tevens is hij com missaris van verschillende bedrijven. De heer Kuyff woont in 's-Graveland. (Van onze correspondent.) In de felle storm, die gisteren alle kusten in West-Europa teisterde, sche pen in nood bracht en ook in de binnenlanden veel ongemakken ver oorzaakte, hebben de reddingboot van Hoek van Holland, de President Jan Leis, en de sleepboot Tyne van L. Smit en Co. enkele uren op zee ge zwalkt, zonder iets waar te nemen van het schip dat volgens opgevangen noodseinen in moeilijkheden zou verkeren. Ook op de Pericles heeft men uiter aard getwijfeld aan het noodsein door middel vain de lichtkogels. Een SOS- sein, waarbij liohtkogels worden ge bruikt, dient regelmatig te worden af gevuurd. Maar op het KNSM-schip acht- Ook ver buiten Europa, in Guatema la, waren er overstromingen. Meer dan duizend personen zijn geëvacueerd nit de steden aan de kust van de Stille Oceaan. Het verlies aan persoonlijke eigendommen is groot. Enorme aard verschuivingen versperren de wegen tussen Guatemala stad en Antlngua. Gisteravond even na zeven uur werden rode lichtkogels, die bij vier tot zes tegelijk werden afgeschoten ten noorden van de Maasboei waar genomen op het s.s. Pericles van de K.N.S.M. Via Radio-Scheveningen werd de Hoek gewaarschuwd. Pas toen de redders in volle zee wa ren, werd gemeld dat de lichtkogels af komstig waren van de kruiser de Zeven Provinciën. De reddingboot keerde terug naar de berghaven, maar de opvarenden vragen zich nog steeds af hoe het moge lijk is dat schepen van de marine op zee oefeningen houden zonder dat het be kend is bij radio-Scheveningen. Ook acht men het onbegrijpelijk, dat op de Zeven Provinoiën niet werd opge merkt, dat de liohtkogels alarm hebben veroorzaakt. Radio-Scheveningen heeft het meerdere malen bekend gemaakt. TN EEN BRIEF aan de regering en beide Kamers van de Staten-Generaal heeft het Protestants overleg inzake maatschap pelijk werk twee suggesties gedaan voor de wettelijke regeling van de financiering van maatschappelijk werk: 1. Een nadere voorziening inzake in tegriteit en waardigheid van het maat schappelijk werk in de wettelijke regeling voor de financiering van dat werk mag niet uitblijven, bij voorbeeld in de vorm van een subsidie. 2. Het bestemmen van totogelden voor maatschappelijk werk achtte het protes tants overleg in flagrante strijd met de eerbiediging van het wezen van dit werk. Volgens de organisatie, die het kerke lijke en particuliere protestantse initia tief voor maatschappelijke zorg overkoe pelt. kan de regering de waardigheid en integriteit van het maatschappelijk werk het beste waarborgen door een subsidie. Daarbij wordt vooropgesteld dat ook de gemeenten van de provincies de moge lijkheid moeten behouden om hun subsi dieregelingen te handhaven en „over eenkomstig hun medeverantwoordelijk heid op te bouwen". De lagere overheden zien immers volgens deze brief, de onder steuning van het maatschappelijk werk van niet minder belang dan bijvoorbeeld stadsuitbreiding en scholenbouw. zins en niet bij wijze van nevenef fecten van enig spel". In de brief wordt met nadruk gesteld dat de overheid wettelijke maatregelen moet treffen, waardoor het karakter van maatschappelijk werk als hulp aan de naaste, niet verloren zal gaan. Dit is al leen mogelijk door een subsidiewet, om dat in de eerste plaats dit werk gedragen moet worden door kerkelijk en particu lier initiatief. Waar die niet in staat ls de financiële consequenties te dragen, moet de overheid helpen. Offer In verband met de toto en de massale en frequent herhaalde prijsvragen spreekt het overleg uit: „Het is de roeping van een ieder, zijn naaste te helpen door daar voor persoonlijke .offers te brengen ln de vorm van tijd. arbeid, geld of ander- Advertentie Kunt U snel beslissen over f 120.- Alleen voor u, die beseft welk voordeel u hier geboden wordt! Een elegant cosluum, perfect en comfortabel voor een uilzonder- lijk laag bodrog. Alleen als u besluitvaardig bent: 't is een speeiole aanbieding die alleen deze week geldig is. TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK COSTUUM Hoogstraat 1-2 - LEIDEN (Zie vervolg op pag. 9) Prinses Irene heeft gistermid dag een naar haar genoemd ziekenhuis in Almelo officieel geopend. In een grote tent op het ziekenhuisterrein drukte de prinses, ten aanschouw e van ongeveer 700 genodigden, onder wie de commissaris van de Koningin in Overijssel, ir. J. B. G. M. ridder de van der Sohueren, op een knopje dat een mechanisme in werking stelde. Langzaam schoven toen twee foto's, voorstellende het algemeen ziekenhuis en het diaconessenhuis uiteen en daarvoor in de plaats werd een reusachtige afbeelding van het gloednieuwe Prinses Ireneziekenhuis zichtbaar. Hiermede werd de samenwer king gesymboliseerd tussen de genoemde oude, kleine zieken huizen, welike samenwerking uiteindelijk leidde tot ophef fing ervan en de oprichting van een nieuw, zeer groot Prinses Ireneziekenhuis. Op de foto ziet men de Prinses, in gezelschap van haar particu lier secretaresse, mejuffrouw M. C. C. Wijnen en de reuma toloog dr. M. P. Meyer, op de afdeling fysische therapie. Draaiende Ontdekker in baan om aarde De Verenigde Staten hebben vanmorgen an de basis Cape Canaveral in Florida een satelliet gelanceerd. Het apparaat heeft de vorm van twee tegen elkaar geplaatste emmers en hef weegt 40.8 kg. Hel bevat instrumenten voor het onder zoeken van enige vraagstukken inzake radioverbindingen in het randgebied van de ruimte. De satelliet werd afgeschoten met be hulp van een raket van het type Juno-2, bestaande uit een gewijzigde Jupi ter raket en drie trappen van raketten mot vaste brandstof. De satelliet, die denaam Ontdekker VIII heeft gekregen, is in een baan om de aarde gekomen, waarvan het verste punt ongeveer 1600 km en het dichtstbijgelegen punt minstens 320 km van de aarde ver wijderd is. De vier rakettrappen zijn alle volgens plan ontbrand. De ontdekker draait nu als een tol rond, om zijn stabiliteit te verzekeren. De sterrewacht te Fort Monmouth, in de Amerikaanse staat New Yersey, meldt, vier minuten na de lancering een dui delijk sein van de satelliet te hebben ont vangen, dat negen minuten aanhield, tot dat deze uit het gezicht was verdwenen. Een nog heel jong meisje arriveerde gistermiddag met de D-trein uit Parijs op het Centraal station te Amsterdam. Het was de jeugdige Franse dichteres Minou Drouet, die eni ge tijd geleden opzien baarde met haar eerste gedichtenbun del. Op uitnodiging van het In tern. Cultureel Centrum te Am sterdam zal zij vanavond in het Paviljoen Vondelpark een pro gramma van eigen werk geven, waarbij zij zichzelf op de gitaar zal begeleiden. Minou Drouet is een van de jongste wonderkin- ieren op literair gebiedeen teenager in het serieuze genre. Prinses Margriet zal zaterdag 10 decem ber bij de scheepswerf „De Merwede" te Hardinxveld-Giessendam de doop en de tewaterlating verrichten van het naar haar te noemen vracht- en passagiers schip van de Oranjelijn. T)AT MINISTER CALS zijn wetsont- werp op het wetenschappelijk onder wijs vandaag nog hoger onderwijs ge heten in de Tweede Kamer er met vlag cn wimpel doorhaalt, is al zeker. Het is een compliment waard voor deze bewindsman, die blijk geeft van een enorm produktievermogen cn die vast houdend is, maar tegelijk nederslagen zonder gemor, doch veeleer met onmis kenbare humor, weet te verwerken. Nederlagen zullen er nog wel volgen. Wij voor ons zien althans het ontwerp- mammoetwet dat nog aan de orde moet komen zeker niet in de ingediende vorm aangenomen. Maar de bewindsman heeft al meer gtoond, tot inschikkelijk heid bereid te zijn, wanneer de omstan digheden zulks wenselijk maakten. Een van de punten, waarop bij het ont werp op het wetenschappelijk onderwijs de minister heeft moeten toegeven, was de titel doctorandus. De bewindsman zelf had hem gaarne zien vervangen door de titel van magister, waarvoor hij echter vanuit de Kamer te weinig steun heeft ondervonden. Het blijft doctorandus, en deze titel krijgt nu zelfs een officieel ka rakter. Men zal zich hierbij moeten neerleggen, hetgeen de een minder moeite kosten zal dan de ander. Voor wie even doordenkt over de betekenis van het woord, is het inderdaad een aanduiding die geen alge hele bevrediging schenken kan. Een doc torandus immers is iemand van wie dit woord reeds zegt, dat hij nog doctor wor den moet. Het duidt dus op een voorals nog onvoltooide studie. Het houdt, al naar gelang ieder geval afzonderlijk, iets van een aansporing in of misschien zelfs van een verwijt. In feite betekent intussen het behalen van de graad van doctoran dus voor velen een afsluiting van de stu die. Daarom zal, nemen wij aan, de aan duiding doctorandus, die al zozeer bezig was in te burgeren, te spoediger burger recht verlangen, nu zij bovendien wette lijke bescherming verkrijgt. We moeten er maar aan wennen, en het zal wel lukken ook. Trouwens, ons heden daagse leven is te gehaast dan dat we ons tijd en rust kunnen gunnen om ons op de aanvankelijke en oorspronkelijke betekenis van elk woord te bezinnen. Onzentwege mag ook de doctorandus daarvan profiteren. De polltlesalarissen. Het hernieuwde overleg tussen de minister van Binnen landse Zaken en de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtena renzaken over de politiesalarissen is be paald op woensdag 9 november. J fet weer in West-Europa en een groot deel van de Atlantische Oceaan wordt beheerst door een omvangrijk lagedruk. gebied. Het brengt in onze omgeving on bestendig, maar tamelijk zacht weer. De eerstkomende dagen is in dit weertype maar weinig verandering te verwachten. Een van de kernen van het lagedrukge bied lag vanmorgen boven Ierlartd. Dit President Eisenhower heeft gas teren met vice-president Ndxon, de repuMiikeinse kandidaat voor het presidentschap, een glorieuze intocht in New York gemaakt. Br werden zoveel papiersnippers uit de ramen gegooid dat de zon er letterlijk door werd verduisterd. Ook de republi keinse kandidaat voor het vice- presidentschap, Cabot Lodge, en de gouverneur van New York, Rocke feller, zaten in de auto. Het eerste doel van president Eisen howers deelneming aan de intocht in New York de massale demonstraties die vorige week ten gunste van Kennedy in New York zijn gehouden, te evenaren en zo mogelijk te overtreffen. Op een massabijeenkomst in het New- yorkse colosseum beschuldigde Nixon senator Kennedy ervan, dat hij de laatste dagen op een „verachtelijke en onverant woordelijke wijze" zijn verkiezingscam pagne had gevoerd. Door te zeggen dat de V.S. het begin van een recessie beleven, had hij miljoenen mensen „geterrori seerd", zo meende de republikeinse kan didaat. Hij verklaarde dat de V S. geen recessie zullen krijgen, „omdat Kennedy niet zal winnen". Ook gouverneur Rockefeller, Cabot Lodge en president Eisenhower voerden het woord. Op voorstel van Eisenhower heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken: Herter, alle ambassadeurs in Washington aangeboden waarnemers te sturen naar de presidentsverkiezing, die op 8 november in de V.S. gehouden zal worden. Herter heeft de ambassadeurs verzekerd dat de plaatselijke autoriteiten hun medewerking zullen verlenen. De ambassadeurs kunnen waarnemers zen den naar de plaatsen van hun keuze, on verschillig waar deze liggen. TOHN Meredith Roberts, een 23-jarige Engelsman die als luitenant dienst deed bij de politiemacht van Nrd.- Rhodesië, kreeg vorig jaar zomer genoeg van het op een kantoor zitten cn niets van Afrika zien. Hij reisde naar Kaapstad, waar zijn meisje woonde, cn nam afscheid voor een lange tocht. Per kano, te voet en liftend reis de hij dwars door de oer wouden naar Kongo. Roberts was daar, toen de ze zomer de onafhankelijk- heidsfeesten „losbarstten" en hij belandde in de Katan- gaanse hoofdstad Elisabeth- stad. Die stad was zoals be kend de aanwerfplaats van militairen voor het leger van Albert Kalonji, die een auto nome „mijnslaat" had ge vormd in Zuid-Kasai. De Belgische kolonel die deze zaak voor Kalonji op knapte, ontmoette de atle tisch gevormde jonge Engels man en stelde hem onmiddel lijk aan als kapitein. Roberts werd bevelhebber van een gevechtseenheid voor de strijd ten zuiden van Loeloeaburg. Men bel.ofde hem een flink salaris cn gaf hem 120 vrij wel ongeoefende manschap pen. De gevechten bij Loeloea burg werden gevoerd tegen troepen van Loemoemba en die waren met zo'n meerder heid, dat Roberts na het eer ste treffen minder dan de helft van zijn manschappen overgehouden had. Er werd later een wapen stilstand gesloten, Loemoem- ba's troepen trokken zich terug, maar Roberts was toen volop ingeschakeld bij de andere problemen van zijn Balocba-soldaten, die weer tijd hadden voor hun oude stammenoorlog tegen dc Kaniokas. De 23-jarige Roberts ont bood hoofdmannen van bei de stammen bij zich cn legde hen een wapenstilstandsover- eenkorast voor, die door alle leiders werd ondertekend, behalve door een oude cn be langrijke Kanioka. Dus kwam er geen vrede. De stammenstrijd laaide integendeel in alle felheid op, toen Kaniokas een dorp van de Baloeba's onder handen namen en honderden vrou wen en kinderen vermoord den. Roberts' krijgers waren niet meer te houden en hij besloot aan het hoofd van zijn legertje op te marcheren voor een strafactie. Hij brandde een dorp van de vijand plat maar behoefde niemand te doden, omdat men van zijn komst wist cn de bossen ingevlucht was. Wat Roberts niet had kun nen voorzien was dat andere Baloeba-eenheden zijn voor beeld zouden volgen en dus verschillende vijandelijke dorpen in as werden gelegd. Roberts' positie werd wat moeilijk en hij besloot te gaan onderhandelen met de bevelhebber van de Libe riaanse V.N.-troepen in Ka- sai. Deze heeft de jonge avonturier maar gearresteerd en de volkenorganisatie zal zich over zijn lot moeten be raden. Mijn geweten is zui ver. verklaarde Roberts, die doodsbenauwd is dat de V.N.- militairen hem zullen over leveren aan Patrice Loe moemba, van wij hij niet veel goeds heeft te verwach ten. Langzaam stijgend Barometerstand gisteren 750 mm centrum trekt naar dc Noordzee. Ten gevolge daarpan zal de wind in Neder land tijdelijk weer flink aanwakkeren. De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Overwegend krachtige, aan de kust tijdelijk harde tot stormachtige zuidweste lijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. ZON EN MAAN Vrijdag 4 november: zon op 7.40, onder 17.07, maan op 18.09, onder 8.19; 11 no vember laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Station Weers- gcsteldh cc ir x* »i Temper. É*|ls E n 1 c zx D He.der regenb. LI 13 9 9 Ypenburg regen zzw 10 9 9 8 Vlies. regen z 14 11 8 6 Eelde zw. bew. z 8 12 6 2 De Bilt regenb. z 6 12 8 1 Tweirthe gh. bew. z 6 IJ 8 3 Eindh. zw. bew. z 7 13 9 7 Zd.-Limb h. bew. z 10 13 9 0.4 Helsinki sneeuw zo 5 1 -2 14 Stockh. zzw 6 6 6 9 Oslo gh. bew. windst. 3 2 15 Kopcnh zw. bew. zzw 6 11 7 2 Aberdeen 1. bew. zw 8 11 4 7 Londen regen z 4 13 7 2 regenb. z 10 11 9 1 regenb. z 10 12 8 5 cw. bew. z 5 12 5 0.1 Parijs zw. bew. 12 14 10 0 Bordeaux zw. bew. zzw 6 16 9 0 Grenoble zw. bew. windst 13 2 0 Nice h. bew. 6 16 6 BentJn h. bew. zzw 5 19 11 0 Frankfort zw. bew. 4 14 6 0 MUnchen h. bew. 3 13 3 0 Zürich nrtw 1 15 0 0 Genève zw. bew. windst. 16 2 0 Locarno gh. bew. ono 1 15 6 0 Wenen zw. bew. zo 2 14 7 2 Irmsbruci gli. bew. windst. 11 6 5 Be. grade zw. bew. z 2 20 1!> 0 Athene onbew. n Rome h. bew. windst. 22 12 0 Ajaecio zw.bew. O 2 22 11 0, Madrid 1. bew. windst. 16 4 0 Mallorca h. bew. wind6t. 21 11 0 Lissabon 1. bew. zzw 4 19 13 0 Zes Afrikaanse landen Ghana. Liberië, Nigerië, Somaliland, Soedan en Tunesië hebben zich gisteren in de politieke com missie van de Algemene Vergadering der V.N. achter de verklaring van Ethiopië ge schaard, waarin wordt aangedrongen op de ondertekening van een verdrag dat het gebruik van kernwapens verbiedt. De rivier de Po is gisteren nabij de mon ding buiten haar oevers getreden en heeft grote stukken bouwland onder water ge zet. Voor de bevolking van de plaatsen in het ondergelopen gebied bestaat echter geen gevaar. Elf Basoeto-kinderen zijn om het leven ge komen toen de bliksem insloeg in een overvolle missieschool nabij Lcriba in Ba- soetoland. De school vloog in brand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1