Franse tankfamilie showde voor onze generaals Ut mv/m m i Zeeslagop hoogvlakte j La Courtine bij PERZIE VIERT DRIE DAGEN FEEST 9 MAANDAG 31 OKTOBER 1960 Dam-vraag 14 it s 9 m WK 'IE - ff w 0 Zwart: 5, 8, 9, 10, 18, 27 en 39. Wit: 19. 24, 25, 33, 37, 44. Hoe moet wit, aan zet, de partij tot winst brengen? Schaak-vraag 14 De stand (uit een partij tussen Teschner met wit en Stahlberg) was: Wit: Kgl, Tel en Tg2, Ld4 en Ld5, pi a2, b4, d6, f4 -en h5. Zwart: Kf8, Tc8 en Td7, Lf7, Pc4, pi a6, b5, f5 en h7. De witte loper maakt het volgende omweggetje: 1. Ld4—g7f, Kf8g8; 2. Lg7—h6f, Kg8—h8; 3. Lh&—g5 en de zwarte koning is in een matnet ge raakt waaraan hij niet meer kan ont komen. Bridge Het juiste bod in het biedprobleem dat wij u in de vorige rubriek voor legden, is 3 Sans-Atout. Daar Noord zeer sterk bood, moet Zuid zich realiseren, dat zijn 3 „plaat jes!' waardevol genoeg zijn om deze manche uit te bieden. Het contract werd na een klaveren- uitkomst gemakkelijk gemaakt. Noord had: Sch. H 3 2, Ha. 10, Ru. A H V B 9 7 13 2, KI. A. Zuid raapte 9 slagen op en gaf de rest af. Zou West met schoppen zijn uitge komen, dan heeft Zuid het moeilijker. Speelt hij in de dummy een lage schoppen bij, dan maakt Oost schop penvrouw, waarna de tegenpartij 3 slagen in harten plus schoppenaas in casseert en Zuid één down is. Kans rijk is echter om in slag 1 direct schoppenheer te spelen West heeft immers geopend .en bezit, waarschijn lijk schoppenaas waarna zelfs .één overslag wordt gemaakt.- Sommige paren boden niet dit spel 5 ruiten, dat echter één down ging, omdat 2 slagen in schoppen en harten aas moesten worden afgegeven. Jack Diamond. Invulpuzzel 2 O 3 O U O 5 O 6 O 7 O 8 O 9 O Horizontaal woorden invullen die betekenen: 1. gem. in N. Brab. bij Bergen op Zoom; 2. winstgevend; 3. gem. in Z.H. aan de Merwede; 4. geloofsheld; 5. maker van metselwerk; 6. tegenwoor digheid; 7. vergunning; 8. herstelling; 9. stad in Spanje a. d. Tormes. Bij juiste oplossing leest men in de diagonaal de naam van een sierhees ter. OPLOSSING VORIGE PUZZEL. 1. epode, 2. reine, 3. genot, 4 stelt, 5. averij, 6. loens, 7. meter, 8. Arkel, 9. einde, 10. akker. 11. pekel, 12. kreet, 13. Meden. De zegswijze luidt: „één lyn trek ken" Kinderlokker na ontvluchting weer in arrest De 25-jarige, grondwerker A. M. P H. uit Hoensbroek, die ervan verdacht wordt de afgelopen week pogingen ge daan te hebben meisjes, onder meer uit een kindertehuis, mee te lokken, is ein delijk weer door de politie gearresteerd. H. werd vrijdagavond te Hoensbroek ge arresteerd, omdat hij vorige week zon dag een auto gestolen had. Hij werd de maandagavond daarop in Utrecht aangehouden en naar Heerlen vervoerd, doch wist onderweg te ontsnappen. Sinds zijn ontvluchting kwamen meldingen binnen van een Jonge man die kleine meisjes trachtte mee te lokken. Bij een razzia, waarbij de Heerlense en Hoens- broekse politie samenwerkte, werd H aangehouden. Hij heeft een volledige be kentenis afgelegd. KRANKZINNIGE SCHOOT OP KERKGANGERS Negentien personen, onder wie drie kinderen, werden licht gewond door schoten uit gen jachtgeweer doordat geestelijk gestoorde man gisteren de kerk in het Italiaanse dorp Gapacclo binnen, kwam en zijn hagelgeweef op de menser (Van een speciale verslaggever.) A COURTINE. In een zee van golvende modder op de hoogvlakte -* bij La Courtine heeft een complete Franse tankfamilie bemand met Nederlandse militairen drie dagen lang eindexamen gedaan voor de Neder landse generaals Le Fèvre de Montigny en Gips, resp. chef van de Generale Staf en commandant le Nederlandse Legerkorps. DE resultaten van deze grootscheepse demonstratie voor de hoogste Nederlandse legercommandanten zullen beslissend zijn voor de beantwoording van de vraag, Nederland de tank-order zal plaatsen waarvoor b(J goedkeuring van de be groting 1961 al een bedrag van 109 miljoen tèr beschikking staat. JT) AARBIJ gaat hei om Jf e. lichte tanks die de verouderde Amerikaanse Chaffees van de verken ning seskadrons moeten vervangen; 2^- gepantserde rupsvoertuigen voor het vervoer van infanterie; $e. zgn. self-propelled (SP)-guns, d.w.z. zware artillerie gebouwd op een gepantserd rups-onderstel; 4e- een aantal lichte tanks voor commandovoering. Strijd om order van miljoenen Om deze order, waarvoor in de loop van de volgende jaren nog min stens eenmaal honderd miljoen gul den zal moeten worden uitgetrokken, strijden thans Frankrijk, Amerika en- naar verluidt, ook Zwitserse produ centen. In zekere mate een herhaling van de strijd om de enorme vlieg tuigorder, die eerder in het jaar ten gunste van de Amerikaanse Starfigh- ter is beslist. Maar hoewel de Ame rikanen nog geenszins kansloos zijn lijken de papieren voor wat de tanks betreft voor Frankrijk het gunstigst, te liggen. Het sterke Franse kans- paard is de prachtige serie AMX (Ateliers de Moulineaux) rupsvoer tuigen, die in de loop der jaren zijn ontwikkeld uit de zgn. „Treize Tons'" AMX 13 waarvoor Frankrijk al in ja nuari 1950 (zij het toen nog vergeefs) de militaire experts van het toenmali ge Pact van Brussel trachtte te in teresseren. Op een en hetzelfde tank onderstel is uit de AMX 13 ontwik keld: 1. de lichte verkenningstank met een vuurmond naar believen van 75 of 105 mm; een zwaar gepantserd kanon (houwitzer 105 mm) dat zich op zijn rups precies als de tanks door elke terreinsoort kan verplaatsen en dat het traditionele geschut, dat achter een'auto over gebaande wegen moei worden vervoerd, kan vervanger (met of zonder draaiende toren) 3. een laagliggend voertuig voor in fanteristen, die beschut door zware pantsering door alle soorten van ter rein even snel als de tanks kunnen worden verplaatst, terwijl zij boven dien nog van uit hun vervoermiddel kunnen vechten, zowel met de van binnenuit te bedienen mitrailleur al* met hun geweren door speciale ope ningen; 4. een efficiënt commando-voertuig; 5. een soort van kraanwagen op rups. BESPARING Het onschatbare voordeel van de AMX-familie is, dat de hele basis waarop de typen zijn gebouwd, gelijk is Dat houdt in, dat wanneer dit type zou worden gekozen als uitrus ting voor de nieuwe Nederlandse land macht, meteen over de gehele linie een verregaande vorm van standaar disatie is ingevoerd, hetgeen zowel de kosten van onderhoud als de omvang van de voorraad reserve-onderdelen jaarlijks met miljoenen zal kunnen be perken, terwijl ook de opleiding van bedienend technisch personeel en chauffeurs van infanterie, cavalerie en artillerie grote besparingen en ver regaande efficiency zal toelaten. „j sterkste concurrentie, die de Fransen niettemin nog te overwinnen hebben, is die van Amerikaanse kant. Daarbij speelt, naar mag wor den aangenomen, het feit dat de Amerikaanse tankfamilie, die in he' geding is door de V»S. zou kunnen worden opgenomen in het kader var de Amerikaanse hulpverlening een rol van betekenis bij de beslissing die minister Visser vermoedelijk nog voor de jaarwisseling zal nemen. Daar tegenover staat eohter dat de Amerikaanse tankfamilie in het Ame rikaanse leger zelf door een nieuwer type wordt en misschien zelfs al ovei de hele lijn is vervangen met het na deel dat evenals indertijd het ge val bleek bij de Amerikaanse Chaf fees en bij de highspeed-trekker var de Kon. Luchtmacht het al hee' spoedig zeer moeilijk zal worden de nodige reserve-onderdelen te krij gen, zodat Nederland daarvoor vroe ger of later speciale produktic-op drachten moet gaan geven dan we' moet besluiten een aantal tanks te kanibaliseren om andere tanks ir bedrijf te kunnen houden. SINAI-SVCCES Wat de Franse AMX-serie boven dien op de Amerikaanse serie vooi heeft is, dat de Westduitse land strijdkrachten na de successen van de AMX-tanks van bet Israëlische le ger tijdens de veldtocht in de Sinai- woestijn in 1956, vorig jaar een eer ste order van 300 stuks op de AMX hebben geboekt. En dit zou mèt he: streven naar standaardisatie van de strijdkrachten onder bevel van de commandant van Northern Armv Group nog wel eens van doorslagge vende betekenis bij de Nederlandse keuze van de tank-familie kunnen zijn, a) zal uiteindelijk voor minis ter Visser de financiële kant wel de deur dicht doen. PROEFSTATION La Courtine is voor de Nederland se legerleiding, naar langzamerhand duidelijk wordt, niet alleen een stuk tijdelijke gebiedsuitbreiding ten be hoeve van een realistische oefening van de soldaat. Meer en meer blijkl. dat de legerkorpscommandant dil even fraaie als eenzame ruige gebied benut voor de meest belangrijke be proevingen van materieel en van nieuwe vormen van organisatie. In «alle stilte zijn hier in de loop van de zomer de nieuwe legerver- banden beproefd, die ten slotte hun definitieve vorm gevonden hebben ir de nieuwe legerorganisatie, die op 1 november a.s. in werking treedt. In de vorm van een voor zover niet ge mechaniseerd (met rupsvoertuigen uitgerust) dan toch gemotoriseerd (o.m. met de nieuwe DAF YP 408 'erreinwielvoertuigen uitgerust) le gerkorps, bestaande uit twee divisies meest doeltreffende organisaMe-ant- met resp. drie gemechaniseerde en woord waren op de operatieve proble- van toen, verdwijnen, om plaats te maken voor de „brigade" die de twee gemotoriseerde brigades. „ZEESLAG" Zeer geruime tijd hebben nu ook speciale beproevingseenheden van de landmacht een complete serie AMX- materieel in de praktijk beproefd. De proeven zijn deze week afgesloten met gecoördineerde acties van tanks, infanteristen en artilleristen en door de generaals Le Fèvre en Gips bijge woond. Het uitgestrekte en ontegen zeggelijk enigszins deprimerende ge bied, waarin de tanks opereren draagi alle sporen van een tot in het extreme opgevoerde tankactiviteit en van de weersomstandigheden, waaronder dit moest geschieden. Infanteristen wier goede luim blijkbaar volstrekt onverwoestbaar is, spraken geksche rend over de Zeeslag van Puy de Po- tence (een van de vele „kopjes" in de tankbaan). nadat zij tot kniehoog te door de modder wadend een nog niet door de rupsen omgeploegde bos rand hadden bereikt. En niet zonder zorg vragen de oefeningsleiders zich af of La Courtine, nu een troosteloos maanlandschap, zich volgend jaar van deze verwoestingen zal hebben hersteld. IN STILTE Het is in dit gebied, dat de aan Nederland ter beschikking gestelde AMX-familie de vuurdoop heeft on dergaan. Feitelijk onder begeleiding van een oorverdovend krijgskabaaJ: figuurlijk „in de grootste stilte". Tal van dienstplichtigen hebben in de loop van de drie maanden, dat het leger in La Courtine heeft vertoefd, "n en met deze nieuwe tanks ge- lefend. Maar zodra wij de aandacht van ons begeleidende officieren vooi de overal op het terrein aanwezi ge nieuwe tanks vroegen, mompel len ze steevast zoiets als „ja, dat zijn nnze trouwe Chaffees" om vervol gens met de toewijding van natuurbe schermers, onze aandacht te vestigen op een fraaie berkengroep of een vluchtende haas. Orders zijn nu een maal orders. Maar journalisten zijn nu eenmaal journalisten. En gehei mere geheimen dan publieke als de ze plegen niet voor hen verborgen te blijven. Nog oefent in de modderzee van La Courtine een Nederlandse ge vechtsgroep. De laatste. Op 1 novem ber houdt het legeronderdeel „ge vechtsgroep" in de Nederlandse land macht op te bestaan. Op di» dag treedt de nieuwe organisatie van het leger in werking. De gevechtsgroe pen, die een paar jaar geleden he' Echtpaar omgekomen door kolendamp Te Bergentheim (Overijssel) is het echt paar J. Huizinga-Jonkhof, gisteravond dood in zijn woonkamer aangetroffen. Zij bleken te zijn overleden door kolendamp- vergifting. Een te Amsterdam wonende dochter, die gisteravond met haar ver loofde op bezoek kwam. vond haar 68- jarige vader, (gepensioneerd school hoofd), liggend op de grond, terwijl haar 65-jarige moeder nog in een stoel zat. Het echtpaar moet reeds vrijdagavond gestorven zijn. De post die zaterdag ochtend was bezorgd was onaangeroerd gebleven. Vermist. Aan boord van de kustvaar der Besevier uit Rotterdam wordt de 25- jarige K. uLt Schiedam vermist. He' schip is op weg van Delfzijl naar Gothen. (Adv erler N.V. NATIONALE CREDIET VERENICING 's-Gravenhage N.C.V. Zeestraat 88 «o«3i£> N.S.L. *8? SPAARBRIEVEN Modern systematisch sparen met mogelijkheid van belasting aftrek en toepassing Ambtenaren-spaarregeling. N.V. Noorder Spaar- en Levensverxekering Mij, Amsterdam, Leiasegracht 3 gevechtseenhe'd bij uitstek Landcent-divisie (genoemd naar de Nato commandant LAND forces CENTral Europe) zal vormen In feite is deze reorganisatie in gro te mate nominaal. De Nederlandse di- visie-nieuwe-stijl zal zijn kracht ontle nen aan de invoeging op grote schaal van het nieuwe tankmaterieel, waar over nu spoedig de besliss'ng zal val len. En het is voor geen twijfel vat baar. dat het nog zeker vier a vijf jaar zal duren voor al dit materieel van de produktieband zal zijn gelo pen. Wel echter blijken leidende mili tairen van mening, dat zelfs al zal de nieuwe legervorm nog lange tijd aan materieelgebrek mank eaan de huidige vorm van de strijdmacht, die vrijwel geheel paraat is. omdat d» mobilisabele eenheden er uit zijn ver dwenen reeds een krachtige verster king van het Nederlandse aandeel in het Nato-schild vormt. Temeer omdat de bevelhebber van Northern Army Group van 1 november af be schikt over Duitse en Nederlandse di visies, die in principe van dezelfde structuur en zelfs in brigades uitwis selbaar zijn. Toen vice-president Richard Af. Nixon op zijn verkiezingstournee in Muskegon, Michigan, arriveer de, werd hij hartelijk begroet door dit lieve meisje, de 15-jarige Kristi Venhuizen uit Holland (Michigan). Kristi had zich voor die gelegenheid (met nog een stel meisjesin „Nederlands" kos tuum gestoken, compleet met klompen Viering van de Hervormingsdag De NCRV viert de Hervormingsdag vandaag in het avondprogramma van de radio. Om tien over 8 geeft Herman Ferderhof commentaar bij een uitvoe ring van Schotse reformatieliederen, door deelnemers aan de herdenking van de Schotse kerkhervorming in de Mc- Ewanhall te Edingburgh, met medewer king van het kerkkoor van de St. Giles Cathedral en het Universiteitskoor. Hij maakte deze opnamen tijdens de her denkingsfeesten, die hij onlangs bij woonde. Dr. A. A. Koolhaas, :Ned. Herv. predi kant in Amersfoort, spreekt direct daar na over het onderwerp „Kerkhervor ming blijft nodig". Dit is een toespraak van 20 minuten. Aansluitend, om 9.05 uur, hoort u hoe Piet van Egmond in de Dom te Keulen op het orgel de grote fantasie van Reger over „Een vaste burcht is onze God" speelde. Om 9.20 uur is er een andere belang rijke muzikale uitzepding en wel de uitvoering van het door dr. A. van der Horst in opdracht van de NCRV gecom poneerde „Choros VI", op de volledige tekst van het Wilhelmus (15 coupletten) Dit is een werk voor massazang, groot koor, klein koor, kinderkoor, declama tie, tenorsolo, uitgebreid orkest, orgel en kleine instrumentale bezettingen. De componist dirigeert deze uitvoe ring zelf. Medewerkenden zijn: de tenor Bert van 't Hoff, de organist Albert de Klerk, de declamator JoHan Schmitz, het NCRV-kinderkoor, het NCRV-vo- caal ensemble, het groot omroepkoor, een groot koor, gevormd uit Leden van de Bond van Amsterdamse Chr, Mu ziek- en Zangverenigingen, de Muziek- kring Obrecht en het Omroeporkest. Dr. J. C. H. de Pater uit Den Haag zal vóór de uitvoering een inleiding houden op de tekst van het Wilhelmus. De totale uitvoering duurt 40 D" (Vervolg van pagina 1) E radio- en t.v.-z-enders maakten al spoedig de geboorte van de zoon van de Sjah bekend en ook de muezzins begonnen vanaf de mina retten hun gebeden uit te roepen. Daarmee konden de feestelijkheden m het gehele land van de berg Ararat in het noorden tot aan de dadelpalmen en de tombe van Cyrus in het zuiden een aanvang nemen. De regering heeft drie nationale 'eestdagen afgekondigd. 24 Een half uur later had ik alles gedaan, wat ik kon doen. Inderdaad was het helemaal niet pret tig geweest, maar zowel de patiënt als de ste wardess hadden zidi beter gehouden dan ik had voerwacht. Toen Joss de gewonde in de slaapzak aan de draagbaar vastbond, zodat hij zich niet kon omgooien met alle gevolgen vandieö, voelde ik dat- de stewardess mijn arm aanraakte. „Wat.... wat denkt u ervan, dokter Mason?" „Er valt niets met zekerheid te zeggen. Ik ben geen specialist in dergelijke dingen en zelfs een hersenspecialist zou u niets kunnen garanderen. De schade kan ernstiger zijn dan we denken. Bovendien is ook een bloeding nog mogelijk die komen in zulke gevallen soms veel later". „Maar als er geen bloeding optreedt", hield zc aan, „en de schade niet erger is dan u denkt, welke kans geeft u hem dan?" „Vijftig procent. Ik zou het een paar uur ge leden niet gezegd hebben, maar hij heeft opval lend veel weerstand en een krachtig gestel. De kans zou nog groter zijn met genoeg warmte, voedsel en de vakkundige verpleging in een eerste klas ziekenhuis. Zoals het nu is..eh.. moeten we afwachten" „Jawel", mompelde ze. „Dank u, dokter". Ik keek haar aan. De trek van uitputting op haar gezicht en de blauwe kringen onder haar ogen deden me opnieuw bijna medelijden met haar krijgen, vooral toen ik haar zag rillen van kou. „Naar bed!" beval ik. „U heeft slaap en warm te nodig, mejuffrouw, .eh. .neem me niet kwalijk, maar ik vergal naar uw naam te vragen". „Ross, Margaret Ross". „Schots?" „Iers! Uit het zuiden". „Dat reken ik u niet aan", glimlachte ik. De stewardess beantwoordde die glimlach helemaal niet. .Vertel me eens, juffrouw Ross, waarom waren er zo weinig passagiers in het vliegtuig?" „We maakten een extra vlucht eergisteren stegen we van Londen op. We bleven de nacht in New York over en moesten daarna weer terug. zonder einde door ALLISTAIR MACLEAN Het kantoor gaf een aantal passagiers gelegen heid met ons mee te vliegen, zodat ze eerder kon den vertrekken dan met het lijntoestel. Tien gre pen de gelegenheid aan". „Is het niet wat ongewoon om slechts één ste-- wardess aan boord te hebben bij een vlucht over de oceaan?'- Ze knikte. „Inderdaad", gaf ze toe. „Meestal doen er dan drie dienst. Met slechts tien passa giers gebeurt dat echter niet". „Vanzelfsprekend. Nauwelijks de moeite van het verzorgen waard, zou je kunnen zeggep, maar in ieder geval", zei ik effen, „geeft het je ten minste gelegenheid tijdens zo'n lange nachtvlucht even een uiltje te knappen, is het niet?" „Dat is niet eerlijk!" De bleke wangen van de stewardess werden plotseling vuurrood „Het i6 me nog nooit eerder overkomen nooit!" „Neem me niet kwalijk, juffrouw Ross", suste ik. „Het was niet bedoeld als een steek onder water. Het doet er trouwens niet meer toe". „Het doet er wél iets toe!" In haar opvallend bruine ogen glinsterden tranen. „Als ik niet had geslapen, zou ik geweten hebben, wat er ging gebeuren. Ik had dan de passagiers kunnen waar schuwen en kolonel Harrison zou een veiliger plaatsje van me gehad hebben". „Kolonel Harrison?" vroeg ik op scherpe toon. „Jawel. De man in de achterste stoel de dode". „Maar hij droeg geen uniform toen...." „Dat maakt niets uit" onderbrak ze me. „Hij stond als kolonel Harrison op de passagierslijst vermeld. Als ik alles geweten had, was hij nu niet dood en had juffrouw Fleming haar sleutel been niet gebroken". Dus daar maakt ze zich zorgen om, dacht ik. daarom zijn haar gedrag en houding zo verward. Even later besefte ik echter dat het toch niet geheel en al klopte. Ze was namelijk al zo ge weest voordat ze wist wat er met twee van haar passagiers was gebeurd. Opnieuw voelde ik mijn wantrouwen groeien en nu nog heviger dan eerst de dame moest er maar op rekenen dat ik haar goed in het oog zou houden. „U hebt uzelf niets te verwijten, juffrouw Ross. Vermoedelijk moest de gezagvoerder in een sneeuwstorm blind vliegen en vergeet niet dat we hier vijfentwintighonderd meter hoog zijn. Waar schijnlijk wist hij op het moment van de landing pas wat er ging gebeuren". Als in een visioen zag ik opnieuw het ten ondergang gedoemde vliegtuig voor me. dat met de landingslichten aan minstens tien minuten boven onze hut cirkelde Ik wist niet of juffrouw Ross ook last van een dergelijk visioen had. In ieder geval kon ik het niet aan haai zien. Ze was inderdaad nergens van op de hoogte of ze gaf blijk een buitengewoon goed actrice te zijn. „Waarschijnlijkmompelde ze dof. „Ik weet het niet" We aten warm, met soep, vlees, aardappelen en groente alles uit blik. maar genoeg voor alle maal Voor lange tijd was het naar alle waar schijnlijkheid de laatste keer geweest dat onze gasten, en wij ook, voldoende te eten zouden krijgen, maar het leek me geen gunstig moment dit soort nieuws bekend te maken Daar zou het de volgende morgen nog tijd genoeg voor zijn. of later op de dag missrh'en. want ik zag dat het al drie uur in de nacht was. Ik stelde daarom voor te gaan slapen. De vrouwen kregen de bo venste kooien Niet uit een soort van fijngevoe ligheid, maar omdat het daar veel warmer was dan gelijkvloers en het verschil zou nog groter worden als de oliekachel uitgedraaid was (Wordt vervolgd) Buiten de kliniek was de menigte dol van vreugde. De auto van de Sjah werd bijna overspoeld door dansende en jui chende mensen tóen de glimlachende Sjah het ziekenhuis verliet. Wildvreemde Perzen vielen elkander in de armen en omhelsden elkander. Voor het paleis en op de pleinen van Teheran werd gezongen en gesprongen. Alom hoorde men de uitroep „Leve de keizerin, leve de troonopvolger, leVe de Sjah". In het gebouw van de Perzische am bassade aan de Rust en Vreugdlaan in Wassenaar zal tot en met donderdag het felicitatieregister worden opengesteld en wel van 10 uur 's morgens tot 1 uur 's middags. Sinds 1941, toen de Sjah de troon be steeg. heeft hot Perzische volk uitgezien naaT een troonopvolger die 's werelds oudste monarchie zou kunnen voortzet ten. In 1940 had de eerste vrouw van de Sjah, een zustei van koning Faroek van Egypte, hem een dochter gebaard, prin ses Sjahnaz. Het was prinses Sjahnaz, die in de cember van het vorige jaar het huwelijk tussen de Sjah en Farah Diba tot stand bracht. De huidige Keizerin was tot dit moment een onbekende studente in Parijs, die architectuur studeerde en veel aan atletiek deed. Wijlen haar vader was beroepsofficier. De zeer moderne kraamkliniek waar in de bevalling plaats had, werd ge bouwd op initiatief van de vorige vrouw van de Sjah, Soraya. De familie van de Sjah en die van zijn huidige gemalin waren al samengebracht lang voordat de monarch zijn vrouw leerde kennen. Toen een religieus fanaticus in 1948 een aanslag pleegde op de Sjah, was het een oom van Farah, het hoofd van politie Mohamedali Safari, die de aanslagpleger neerschoot Farah was toen elf jaar oud. Bejaarde man in een gracht verdronken Gisteravond is de 72-jarige J. W. van der M., die vermoedelijk onder invloed van sterke drank verkeerde en door de duisternis misleid werd, in de Prinsen eilandgracht te Amsterdam gevallen en verdronken. Zaterdagmiddag is bU de veerpont te Ke9sel in de Maas het stoffelijk over schot opgedregd van de 46-Jorige mej. G. Vossen uit Linne ZU Ls vermoedelijk zaterdagmorgen te water geraakt en verdronken. Commemaar Corrie en Mies zagen elkaar Een bijzonder gezellige ontmoeting was dat zaterdagavond met Corrie Brokken en Mies Bouwman. Mies weet zo'n artistiek interview toch wel uit. stekend en vooral hartelijk en beschei den te leiden. Corrie Brokken vertelde van haar werk en haar idealen op heel onge dwongen wijze en maakte een prettige indruk. Zij mocht alles doen „waar zij Zin in had", zelfs een scène uit „La dame aux Camelia's" opvoeren, teza men met Maxim Hamel die eventjes moest invallen voor Guus Hermus en daarom de souffleur nogal eens nodig had. Overigens spreidde Corrie meer acteertalent ten toon in het aardige ge. sprek met Mies. die scène is niet nodig geweest om ons daarvan te overtuigen. Maar ze leidde tot een aller geestigst duetje met Maxim- Hamel en dat Was een leuk onderdeel Van een knap pro gramma. In „Tegen Windmolens", een pro. gramma dat niet iedereen zal kunnen appreciëren, zaten geestige momenten, maar ook platvoerse grappen die veel bederven. Waarom moeten vrolijke j>ro- gramma's zo dikwijls aan die plathe- Mr. Roos jen over „de zuilen" Vanavond om vijf minuten voor half acht spreekt de voorzitter van de NCRV, mr. A. B. Roosjen, in het NCRV-radio- programma over „de zuilen." Zijn toespraak is getiteld „Zuilen; huilen?" Komt Argentinië er van terug Het is in Argentinië al niet anders dun in andere landen waar uitsluitend com merciële televisie wordt uitgezonden; de programma's zijn alle afgestemd op de smaak van de massa. Ook dóór verlangt „de massa" voor namelijk dol amusement, shows en spanning van het beeldscherm. Regelmatig gehouden enquêtes wijzen dit uit. Maar in de laatste tüd valt een ken tering waar te nemen. Bij de laatst ge houden enqnête bleek" 24 pot. van de ondervraagden protest aan te tekenen tegen „goedkope" misdaadfilms cn tegen de slechte Wild West-films, die dagelijks een flink deel van de uitzendingen vul len. Ook hier schijnt men z'n bekomst te hebben van de veelvuldige schietpar tijen en misdaden die deze films het pahtj^k, voorzetten. vanavond Televisie krijgen we, na het NTS- journaal, van de KRO. Eerst een reis verslag van Wim Hornman die de Nederlandse nederzetting Holambra in Brazilië bezocht en om 8.40 uur een programma rondom Rens van Dorth, die 20 jaar artiest is. Groot en klein mag daarna kijken naar een nieuWe film in de serie „Strijd tegen het on recht" vanavond: „De verzetsgroep". Kanavond 0 Het radioprogramma van de NCRV is groten deel gewijd aan de Hervor mingsdag die vandaag wordt gevierd. Om 8.10 uur begint een uitvoering van Schotse reformatieliederen en om 8.45 uur spreekt dr. A. A. Koolhaas uit Amersfoort over .Kerkhervorming blijft nodig". Om 9.05 uur hoort u Piet van Egmond in de Keulse Dom de orgalcompositie van Reger over „Een vaste burcht" spelen en om 9.20 uur begint de uitvoering van „Choros VI" op volledige tekst van het Wilhel mus van dr. Anton van der Ho^st. die zelf dirigeert, a De VARA viert haar 35-jarig be staan met de in het Concertgebouw uitgevoerde opera „Nabucco" van Verdi (met het beroemde Slaven koor). Tussen 8.05 en 11 uur kunt u luisteren naar het omroeporkest, het groot omroepkoor en Italiaanse so listen. Dirigent is Fulvio Vernizzi. In de pauze, om ca. 9.25 uur, draagt Rolian Numan de vertelling „De on zichtbare verzameling" van Stefan Programma voor morgen DINSDAG 1 NOVEMBER 1960 terat 9.40 Gram 9.55 Inleiding Hoogmis 10.00 Hoogrpis. H.30 Gram 11,.50 Volaan vooruit, lezLng 12.00 Middagklok- noodklok 12 03 Promenade-ork cn sol 12 3012.53 Land- en tulnbouwmeded 12 50 Gram 13 60 Nws 13.15 Zonnewijzer 13 30 Platennieuws 13 30 Lichte muz 14.00 Kamerork 14.20 Gram 14.45 Gevar progr 16 00 V d eleken 16 3o Vespers 17 00 V d Jeugd 17.4o Beursbcr 17 45 RegerlngFUttz Middenstand en Euromarkt Vraaggesprek met dra A W H J Quaedvliieg van het Ministerie van Eton Zaken. 16.00 Lidhte nvuz 16.30 Rad'iovolksuniver siteit: Oorlog en vrede Jurldiseh-poli- .00 Nwe 19.10 25 MemoJan- Benelux oen feit. lezing dum 19 30 Heiligen van 19.46 Gram 20.3o Radio-FlBharm ork «u «oliet 22,25 Boekbespr 22.30 Nws 22 -|0 Avondgebed 22.55 Gram 23 3524 00 Nw Hilversum II, 298 m. I0Q7 ko/s. AVRo 7.00 Nws 7 10 Gym 7 20 Gram VPRO 7-50 Dagopening AVRO 8 Oo Nwa 8.15 G-am 9.00 Gym 9,lo De groenteman 9.15 40 Morgenwijding 9 55 Boekbespr am in in V a i-'-uters 11.00 Plan"- 12 00 Llehté mm z voor de land- ibouwmedod 1J.3? Meded of gram 12.20 Regerlngimttz: bouw 2 30 Land- e Daosmuz 13 00 Nw 600 16.15 _Je dlien Lichte 18 :,i Plan06-pel 16.30 Lichte nwxz IPOO V d kiertere 19 05 Paris vous parlo 19.10 Gram 20 00 Nws 20 05 Gc-vii Tr,e?nJM0 ^aI™ "•2'°° ^eren 35 w dammen 22 30 Nwe, eureoer van New York en meded 23,45 Journ 23 0o Gr.m 23 55-24 00 Nws Televlsleprogr N"""S19 30 Intern agra risch nws 20.00 Journ - - •el progr 30.30 Film. VARA. 20-20 Actu-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9