Piep ers jassen gemakkelijker dan piepers pikken Twee vliegrampen bijna 70 doden? Adenauer nog lang niet uitgeteld De aardappelrooiers van Overflakkee ht een &OAitc Kij, Lucht heeft eigen gewicht 5 MINISTER TOXOPEUS WEER THUIS Gebruind door de tropenzon is minister Toxopeus gisteren teruggekeerd uit Nieuw-Guinea, waar hij geen enkele Papoea heeft ontmoet die van een anti- Nederlandse gezindheid blijk gaf en evenmin van een Papoea heeft gehoord dat hij voorstander is van aansluiting bij Indonesië. Allen zeggen integendeel dat wij nog moeten blijven, omdat zij zonder ons voorlopig bepaald niet verder kunnen, vertelde de bewindsman na zijn thuiskomst. Minister Toxo- peus heeft tijdens de lange vliegreizen diep nagedacht over de politiesalaris- sen. „Maar als ik erover nadacht, kwamen we telkens juist in een remous terecht GEEN AARDAPPELROOIERS NODIG Met het og op de weersgesteldheid en de gesteldheid van de bodem zal de hulp die militairen op verzoek van het Landbouwschap verlenen bij de oogst van aardappelen in de provincie Zeeland en in de Hoeksche Waard met in gang van vandaag tot nader order worden gestaakt. De oogsthulp op Goeree- Overflakkee en Voorne-Putten vindt normaal voortgang. NVV OVER LOONBELEID Het N.V.V. heeft er met kracht bij de regering op aangedrongen alsnog de recente wijziging in haar loonbeleid ongedaan te maken. Het doelt hier op de uitspraak van de regering tegen de tussentijdse herziening van de c.a.o.'s. Het vakverbond doet zijn beroep in een resolutie die zaterdag werd aangenomen aan het slot van een congres in Utrecht. TWEE VLIEGRAMPEN hebben vermoedelijk aan een groot aan tal mensen het leven gekost. Kort na de start van het vliegveld bij Toledo in de Amerikaanse staat Ohio stortte een gecharterd vliegtuig met een rugby-ploeg neer. Er kwamen 22 mensen om het leven. In Costa Rica mist men een toestel met 45 personen boord. Het is vermoedelijk verongelukt boven Nicaragua. Vuur gevecht in de lucht Het Costaricaanse vliegtuig is spoor loos sinds men contact met de piloot heeft gehad boven Nicaragua, dat wordt geteisterd door een vreselijke wervel storm, gepaard gaande met overstro mingen. Men neemt aan dat het toestel in de storm terecht is gekomen. Het andere vliegtuig dat verongelukte, verliet het vliegveld van Toledo in een dichte mist. De machine zal een hoogte van dertig meter hebben gehad, toen een van de motoren uitviel en zij neer stortte. De mist was zo dicht dat het ongeluk door de verkeerstoren niet werd opgemerkt, zelfs niet toen het toe stel in lichterlaaie stond. Aan boord be vond zich de rugbyploeg van een Ame rikaanse universiteit. De fiassagiers aan boord van een der de toestel kwamen met de schrik vrij, nadat het er even op had geleken dat ook hun vliegtuig zou verongelukken. Het betrof dit keer een Zuidafrikaans straalvliegtuig dat in Nairobi, Kenia, een gevaarlijke buiklanding maakte en zwaar werd beschadigd. Gelukkig kwa men de passagiers er zonder kleer scheuren af. Een vierde vliegtuig kwam op weer andere wijze in moeilijkheden. De passagiers van een Cubaans lijnvlieg- tuig dwongen de piloot het toestel in Key West (V.S.) aan de grond te zet- maar dit gelukte hun pas na een vuurgevecht, waarbij een persoon werd gedood en verschillende anderen werden gewond. Geen vijfde tv-debat Kennedy-Nixon De verkiezingsdienst van vice-presi dent Nixon heeft een verklaring uitge geven, waarin wordt gezegd dat de republikeinse kandidaat voor het presi- tentschap meent in de belangrijke sta ten New York, Pennsylvanië, Ohio, Mi chigan en Illinois evenveel kans te heb ben als zijn tegenstander Kennedy. En Nixon meent over hetalgemeen geno men dat de republikeinse partij kan winnen. De democraat Kennedy heeft dezer da gen een verklaring uitgegeven waarin het tegendeel wordt beweerd en Kenne dy's rechterhand Lyndon B. Johnson (die vice-president wordt als de demo craten winnen) verklaarde gisteren dat de republikeinen nu president Eisenho wer Vragen om Nixon het Witte Huis binnen te dragen. Volgens Johnson heeft Nixon reeds alle symptomen van verslagen kandidaat getoond. Een van de symptomen zou zijn het besluit van Nixon om geen vijfde t.v.- debat met Kennedy aan te gaan. De onderhandelingen over dit debat zijn vastgelopen. De republikeinen hebben Kennedy ervan beschuldigd een ultima tum te hebben gesteld en Nixons onder handelaars met kwade trouw te hebben behandeld. Rassenscheiding was voordeliger Café-, hotel- en bioscoopeige naars hebben van de regering van Noord-Rhodesië wegens verliezen, die zij lijden door de verplichting (krachtens de an- tl-rassenscheidingswet) Afrika nen in hun gelegenheden toe te laten, schadeloosstellingen ge- eist, die reeds tot een enorm bedrag zijn opgelopen. Hun schade wordt veroor zaakt door het wegblijven van de meesten van hun voormali ge blanke klanten, voor wie slechts weinig niet-blanke klan ten in de plaats komen. Een woordvoerder van de re gering zei: „Het experiment blijkt duurder te zijn dan wij hadden gedacht, maar het is uit het oogpunt van de betrek kingen tussen de rassen zeer de moeite waard. Er hebben zich minder incidenten voorge daan dan wij verwacht hadden en langzaam maar zeker nemen de tekenen toe, dat de blanken bezig zijn aan het idee te wen nen." Mao naar Moskou om A-wapens te vragen? Westelijke diplomaten in Londen voor spellen, dat Mao Tse Toeng naar Mos kou zal komen met de eis, dat de Sow- jetunie kernwapens ter beschikking communistisch China stelt. Inlichtingen die Londen uit verschil lende bronnen hebben bereikt wijzen erop, dat Mao persoonlijk de Chinese delegatie zal leiden, die de volgende week naar Moskou gaat om de viering van de verjaardag der Russische i lutie bij te wonen. Aansluiting Antillen bij de Euromarkt De minister van economische t socia le zaken van de Antillen, de heer C. Kroon, en de gezaghebber van Cu- -a?o, de heer M. P. Gorsika, zijn za terdag in ons land aangekomen om be sprekingen te voeren over eventuele aansluiting van de Nederlandse Antil len bij de E.E.G. De ministers van buitenlandse zaken van de zes E.E.G.-landen zijn vandaag in Parijs bijeengekomen voor htm drie maandelijks overleg over de huidige po litieke problemen. Een van de belang rijkste agendapunten is thans het opstel len van een verdrag waardoor Grieken land nauw met de Euromarkt wordt ver bonden. Abbas: wij sullen rode hulp niet vergeten de Algerijnse rege ring in ballingschap, Ferhat Abbas. heeft tegenover een verslaggever van het Ita liaanse communistische blad Unita ver klaard dat Chinese hulp aan de Alge rijnse verzetsbeweging in welke vorm dan ook, met Tunesië noch met Marok ko complicaties zal veroorzaken. ..Het socialistische kamp helpt ons op een beslissend tijdstip in ons bestaan zonder hieraan voorwaarden te verbin den", aldus Ferhat Abbas. „Ik denk dat het Algerijnse volk hiermee rekening zal houden wanneer het eenmaal zijn politieke onafhankelijkheid heeft verkre gen". Ferhat Abbas zei nog dat alle volken die de vrijheid liefhebben, hebben be grepen en zullen begrijpen dat het Al gerijnse volk alle hulp moet aanvaar den, vanwaar deze ook komt. Hij voeg de hieraan toe dat zijn reis naar China en de Sowjetunie noodzakelijk was ge worden door de hulp die deze landen zouden kunnen verlenen, zowel op ma terieel als op diplomatiek terrein, „af gezien van de lessen die wij kunnen trekken uit de socialistische ervaringen in deze landen". ONDERZEEBOTEN VOOR NOORWEGEN De Noorse regering is voornemens om 15 duikboten op Westduitse wer ven te laten bouwen. Het gaat hier om een nieuw soort kleine duikboten. Bij de Howaldt-Werke A.G. in Kiel (een staatswerf) worden op het ogen blik twaalf duikboten voor de West duitse marine gebouwd. Enkele maan den geleden hebben hoge Noorse marine-officieren de werf en de in aanbouw zijnde duikboten bekeken. Kort daarop is de bouwopdracht ver leend. Brandt boeit Duitsers minder dan socialisten dachten (Van onze correspondent in Bonn) EMAND durft dit tegenspre ken: de gemeente- en lands- raadverkiezingen in de deelstaten Hessen (socialistisch) en Rijnland- Pals ('s kanseliers eigen landje en dus christelijk-democratisch) vor men een betrouwbare stemming meter voor de algemene verkie zingen. En daarom durft ook niemand dit te genspreken: Adenauers C.D.U., heeft een stevige stemmenwinst op de S.P. D. van Willy Brandt behaald. In Hes sen steeg het C.D.U.-percentage 21.2 tot 27.4 en in Rijnland-Pals 41.1 op 45.3. Meer onaangename rassingen bleven de S.P.D. bespaard doordat de gemeenteraadsverkiezingen in de deelstaten Westfalen en Neder- saksen werden verboden. Het is dus duidelijk: de fotogenieke bur gemeester van Berlijn, Willy Brandt, heeft toch niet zoveel aantrekkings kracht op de Westduitse kiezers als de S.P.D.-bonzen wel hadden gedacht. Brandt heeft gedaan wat hij kon.Hij kwam persoonlijk uit Berlijn naa die grote centra om te ervaren het partij-programma van de S.P.D. nog niet aantrekkelijk genoeg is de kiezers, die zich van de C.D.U. hebben afgekeerd, te boeien. Die C. D.U-afvalligen. zijn voor een groot deel althans, overgegaan naar de li berale Vrije Democratische Partij. Het was waarschijnlijk de voorzitter van de metaalbewerkersbond, Otto Brenner, die gezorgd heeft voor spa ken in het S.P.D.-wiel. Twee dagen voor de verkiezingen (23 oktober) kwam hij weer met de door de S. P.D. formeel afgezworen thesen nationalisatie der belangrijke indus trieën op de proppen en dreigde met algemene staking om politieke beslis singen af te dwingen. De S.P.D. dis- tancieerde zich haastig, maar de stemmen waren toen reeds verloren. De nederlaag van de S.P.D. nog geen maand voor het '>egin van de grote verkiezingscampagne is onmisken baar. Het heeft weinig zin er op te wij zen dat het hier „maar" om gemeen te- en landraadsverkiezingen gaat. Ook deze verkiezingen staan reeds lang niet meer in het teken van zuiver lokale- of landelijke problemen. De grote po litiek speelt een belangrijke rol: de strijd om het tweede televisieprogram ma, de huurverhogingen, de hervor ming van het ziekenfondswezen, de uit rusting van de Westduitse strijdkrach ten met atoomwapens en de verhou dingen met de .bondgenoten. Daarom betekent de uitslag van i kiezing in de twee deelstaten, tenslotte rond vijf miljoen kiezers hun stem konden uitbrengen een welge bouwd ruggesteuntje voor de C.D.U. van Adenauer. De S.P.D. moet eens nagaan of het toch niet waar is wat de tegenstanders altijd beweren: de S.P.D. heeft een bepaalde kiezerskern zonder reserves. Dat september ook wiuy at de charmante kuiltjes in zijn kin, zijn knappe (Noorse) vrouw en zijn aardi ge jongens, de Westduitse socialisten hier aan de macht kan brengen. Mis schien doet de eerzuchtige Brandt er beter aan maar rustig de populaire, geachte en in het buitenland gevier de burgemeester van West-Berlijn te blijven. Dat is een baan, waarv zeker is. Tegen Adenauer is het lijk optornen. Beschuit als ontbijt Beschuit bij de lunch Beschuit als toetje na de warme maaltijd NICAGARUA Overstromingen eisen meer dan 100 doden Het Rode Kruis heeft Nicaragua tot rampgebied verklaard nadat bij hevige overstromingen meer dan honderd men sen om het leven zijn gekomen en een schade van miljoenen dollars is aange richt. Honderd mensen worden vermist en er zijn duizenden daklozen. Er zijn steden die volkomen overstroomd en af gesloten zijn van de rest van het land. De steden Leon en Chinandega zouden verwoest zijn. Zowel de westelijke gebieden aan de Stille oceaan als het oosten van het land zijn door de overstromingen ge troffen. Regeringsfunctionarissen be schouwen de ramp als de grootste sinds de vreselijke aardbeving van 1931. Vol gens de weerberichten zal de reeen voorlopig nog voortduren. Naar de (Van onze speciale verslaggever) Met wat fantasie lijkt het op een schilderij van Vincent van Gogh. Grauwe luchten, spaarzame bomen, die aan hun winterkleed zjjn bü- gonnen, vlak land met ruime, verreikende einders. En op de donkere, van water verzadigde akkers aardappels en manden en stapels zak ken. Mannen, in gebukte of gehurkte houding, trekken in rij gezamen lijk op. Hun handen grijpen in de voren, waar de bloot gewoelde knollen liggen; ze rekken zich soms steunen met de armen de zij. Dan gaan ze weer door: mand na mand, zak na zak, tot er geen aard appel op de doorweekte bodem overblijft. Het was op Overflakkee, waar wf dit allemaal zagen, Overflakkee, waai honderd vijf tig militairen voor de aard appeloogst zijn ingezet. In Zeeland: op Walcheren, Tholen, St. Philipsland de beide Bevelanden, zijn er nog eens driehonderdvijftig aan het werk. De Nederlandse soldaat helpt de Neder landse boer weer eens, zoals hij dat na de oorlog herhaaldelijk heeft gedaan. Boer Keuvelaar, dik onder de modder, stapt in grote lieslaarzen op ons af. Hij houdt de armen wat gespreid om zich in evenwicht te kunnen houden, want het slib zuigt en sopt onder zijn zolen, „Ik woon nu achtenzestig jaar in Oude Tonge", zegt hij, „maar zo'n nat seizoen heb ik nog nooit meegemaakt. Daar, die gladiolen, helemaal verrot. De aardappe len zitten of liggen nog overal in of op de grond, terwijl ze drie weken geleden al binnen hadden moeten zijn. Ik heb hier 175 roe uien geteeld, piaar de kwa- liteifr.Js slecht en de prijs1, navenant. Ik heb net vijf cent de kilo gemaakt. Ik mag nog blij zijn drie cent wordt er met het zelfde gemak voor betaald. Wat dat betekent? Iets meer dan vijfhonderd gulden uit een stukje grond, dat gemid deld zo'n vijfentwintighonderd gulden op moet brengen. En daarvoor heb je dan al je werk gehad: ploegen, eggen, zaaien, wieden, oogsten. Water en modder Kaptein B. J. Kerkhof uit Ede, com mandant van de honderdvijftig luchtdoel, artilleristen, die ter beschikking van de boeren op de Zuidhollandse Eilanden zijn gesteld, ziet de zaak uiteraard van een andere kant. „Wij hebben de mensen en de voer tuigen", verklaart hy, „het Landbouw schap en enkele organen van het ministerie van landbouw verzorgen de hulpaanvragen en de regelingen, welke in financieel opzicht moeten worden getroffen. De boeren hier hebben de kat eerst even uit de boom gekeken. De avond na de middag echter, dat we voor 't eerst aan de slag gingen, kwamen er niet minder dan tweeën veertig om militairen vragen. Dit mag zeker als een compliment voor het werk van de jongens worden be schouwd. Sommigen van hen hebben nog nooit een aardappel zien groeien, laat staan landarbeid verricht. De op dracht is zwaar, en heus niet alleen, omdat er van 's morgens zeven tot 's avonds vijf gebukt en geraapt moet worden. Een bijna nog vermoe ander element is de slechte toestand van het veld. Het is alles water en modder, wat de klok slaat, waardoor de bewe gingen natuurlijk zeer bemoeilijkt worden." Het eten en de verdere verzorging in Oude Tonge is goed, zo is ons van vele kanten verzekerd. De leiding van het kamp, waarin de militairen zijn onder gebracht, en dat door de Dienst Aan vullende Werken van het ministerie van sociale zaken wordt beheerd, kookt een uitnemende pot, terwijl naar het karwei stapels dik belegde boterhammen worden meegebracht. Koffie, soep en vaak ook een rokertje worden door de boeren uit gedeeld. extra cantinebonnen op militair bevel. Snel is er ook voor een radio- en een televisietoestel gezorgd, teneinde de verveling 's avonds te bestrijden. De Haagse dienstplichtige Joop Hul zenbosch merkt in dit verband echter op: „Ik heb eigenlijk geen tijd om me na werktijd te vervelen. Hoewel het pas om tien uur slapen is. lig ik al om negen uur op m'n brits, want van dat de hele dag buiten zijn, en vooral van de in spanning op je benen te blijven staan, word je hondsmoe." In groepjes van vier tot acht man zijn de militairen over.het hele eiland ver spreid. 's Morgens vroeg worden ze met een eigen voertuig naar hun plaats van inzet gebracht, of door de betreffende boer met diens luxe wagen afgehaald. In vereniging met alle beschikbare krachten van het bedrijf wordt dan de aardappel oogst geborgen. De jungle-groene sjako pet is misschien het enige, dat aan een meer soldatesk bestaan herinnert. Aan de bemodderde lieslaarzen en zelfs de leger-werkkleding ziet men dat zo niet. „Niet bij te houden „Ik heb vaak gescholden, als ik piepers moest jassen", vertelt de Rotterdamse dienstplichtige Wim Kraak die met zeven van z'n kameraden bij landbouwer J. A. van Vugt in Oude Tonge aan de slag is gegaan. „Ik merk nu pas. dat ik het toch tien keer liever doe dan piepers pikken, 't Is wel leuk. hoor, hier zo buiten de kazerne rond te glijder), en bet doel is ook wel goed. Je krijgt er alleen zo'n pijn in je lenden van en dat is toch eigenlijk niks voor mij." „En dat is dan de jongen, die voor de volgende week bijgetekend heeft", merkt sergeant L. Wever uit Arnhem schamper op. „Honderd man van het detachement worden er afgelost, maar er wilden heel wat meer dan vijftig blijven." Soldaat Jan Visser uit Leiden komt er ook nog even tussen. „Werken we nou voor noppes of krij gen we er wat voor?" vraagt hij. „Toen we hierheen kwamen, hebben ze ons ge zegd, dat we ongeveer een gulden per uur zouden verdienen. Later zeiden ze weer, dat we volgens een premiestelsel zouden worden betaald, 't Zal wel alle maal niks worden, want de centen zullen wel naar Den Haag gaan. Mij ook goed. Laat ze ons maar een paar dagen extra verlof geven." De Arnhemse dienstplichtige Gerard van den Berg zit met een ander probleem. HU wUst op de zeventienjarige landbou wersdochter Cobl van Vugt, die in een blauwe overal aan het rapen is. „Die meid daar kan niemand van ons bühouden", zegt hü, kennel Uk in zUn eer als man aangetast. „Ze is vanmorgen ge- lUk met ons begonnen, maar op elke vijftig meter raakt ze tien meter voor. Enfin, ik troost me met de gedachte, dat ze gewend is op het land te werken." Wachtmeester J. A. Zitter, eveneens uit Arnhem, praat over de zware, vette grond en over de ruller landschoenen, die zijn mannen dragen. „Heel noodzakelijk", luidt znij com mentaar. „Als je die dingen niet aan hebt, lyken je nagels te barsten, want r voelen. I Engeland heeft voorge steld tezamen met Frank- rUk en andere Europese landen, alsmede leden van het Gemenebest, te komen tot een organisatie voor het vervaardigen en lance ren van zware aardsatel- lieten. Minister voor lucht vaart Thorneycroft heeft de plannen met Franse ministers besproken e zouden ei I BU de eerste communisti sche douanepost op de gro te weg die West-BerlUn met het Westen verbindt. zUn zaterdag twee vrachtwa gens in beslag genomen. De communistische buit be stond uit radio's, bestemd voor de verkoop, maar volgens de „rode" douane mannen bestemd voor het Westduitse leger. I Het links gerichte Marok kaanse dagblad Errai Alamm maakt een moeiiU- kc tUd door. Zaterdag werd het voor de vUfde keer in een week tUds in beslag genomen, omdat het scher pe kritiek uitte op de po litiek van de regering. Het blad neemt de regering met name kwalijk dat zU heeft getalmd met de evacuatie van Franse troepen uit Ma- I Sir Edmund Hillary's on derzoek naar „de afschu- welUke sneeuwman" heeft volgens de eerste berich ten niet meer opgeleverd dan de gebruikelUke gro te voetsporen in de sneeuw. Hillary vcrblUft op grote hoogte in de Himalaya cn gaat nu in een klooster de winter doorbrengen, HU kan daar rustig waarne mingen doen en zUn speur tocht voor het komende voorjaar voorbereiden. I In Moskou ging zaterdag avond de première van het toneelstuk „Het dagboek van Anne Frank", geba seerd op het stuk van Fran cis Goodrich en Albert Hackett. De Russische re gisseur heeft in het werk van de Amerikanen echter veel veranderd door passa ges uit het boek van Anne Frank over te nemen, waar door het verhaal, aldus :1e Rus, veel meer tot zijn recht komt. De consul van de Westduit se bondsrepubliek in En schede heeft zaterdagmid dag het „Grosser Bundes- vcrdlenstkreuz" overhan digd aan de heer A. C. Warnsinck, hoo'dinspec- teur van de dienst der in voerrechten en accUnzcn en omzetbelasting in die plaats,, Dit wegens diens bclaujgrUke verdiensten bU de normalisering der Duits- Nederlandse betrekkingen. President Tito van Zuidsla- vië heeft hU verklaarde het zaterdag in een gesprek met journalisten wei nig vertrouwen in een nieuwe topconferentie, om dat de vertegenwoordigers der grote landen naar zUn mening opnieuw met el kaar in conflict zullen ko men. En het zou tragisch voor de gehele mensheid zUn als die vertegenwoor digers weer voor niets bU- eenkwamen. Te Jacksonville In de Ame rikaanse staat Tennessee is het zaterdag tot onlusten gekomen toen elf negers door een „sit-in-staküig" wilden protesteren tegen rasscnsegregatic in een restaurant. Spoedig verza melden zich een paar hon derd, met eieren gewapen de blanken voor het restau rant. De politie arresteerde er twee en ook de elf ne gers. De Franse automobielfa briek Rcnanlt heeft dit weekeinde een begin ge maakt met de uitvoering van het beslnlt om onge veer 3.000 man te ontslaan, teneinde de gevolgen van de teruglopende auto-ult- voer te kannen opvangen.. Als kleine jongen had ik de vas te overtuiging dat een voetbal steeds lichter werd naarmate hij harder werd opgepompt, dus naar mate hij meer lucht bevatte. En omdat ik graag hard cn ver wilde kunnen schieten, pompte ik mijn voetbal onmatig hard op zodat hij een sprekende gelijkenis kreeg met een ei van onregelmatige vorm en het ventiel met geen mogelijkheid op zijn plaats kon worden ge wurmd. Maar verder speelden we toch plezierig met dat ei, dat op het veld en in de lucht de meest onwaarschijnlijke zigzag banen en effecten vertoonde, tot wanhoop van de doelverdedigers. De fout in onze redenering was duidelijk: een harde bal, dus een bal met grotere veerkracht, leent zich beter voor schieten dan een bal met minder veerkracht. Maar het gewicht speelt hierbij een geringe rol, want een hard opgepompte bal wordt zelfs zwaarder, inplaats van lichter. Hij bevat immers meer lucht en ook tucht heeft gewicht, al plegen we dat in het dagelijks leven te ver waarlozen. Wat denkt U bijv. dat de totale hoeveelheid lucht in uw huiskamer weegt? Enige grammen, of als wc erg royaal zijn met onze schat ting enkele onzen? Het gewicht van deze onzichtbare en nauwelijks TOCH IS HET ZO! waarneembare stof zal U werkelijk meevallen! Laten we maar eens gaan cij feren. Een liter lucht weegt prac- tisch niets, n.l. nog geen 1.3 gr. bij standaard temperatuur en druk. Laten we het daarom gemakshalve maar houden op 1,2 gr. Maar dan weegt één kubieke meter lucht, reeds 1,2 kilogram. En wanneer uw huiskamer 6 meter lang, 4 meter breed en 3 meter hoog is bevat zij 72 kubieke meter lucht die in to taal iets meer dan 86 kilogram weegt. U zult waarschijnlijk niet bij machte zijn een dergelijk ge wicht met één arm op te heffen. Dit zuivere gewicht van de lucht is uiteraard iets anders dan de druk die door do atmosfeer wordt uitgeoefend. De atmosferische druk wordt n.l. ver oorzaakt door de totale luchtkolom welke op één vier kante cm van het aardoppervlak, van u of van elk ander voorwerp rust. U moet zich dus voorstellen dat op elk deel van uw lichaam een luchtkolom rust die tot ver in de stratosfeer reikt. Deze druk draagt normaliter 1 atmosfeer. Heeft u nu enig idee van de totale druk, die uw lichaam dagelijks heeft te torsen? Het is werkelijk formidabel! Daarover een volgende keer. Boer Van Vugt, niet de jongste, maar. wat de berging van de aardappels be treft, wel een van de snelsten, is erg blij met de militaire oogsthulp op het eiland. HU gewaagt ook nog even van de honderd Wageningse studenten, die als pieper- rapers op Schouwen-puiveland zijn in gezet. Evenals Boer Keuvelaar is hy van mening, dat de landbouw nog nooit zo'n nat oogstseizoen heeft gekend. Hoe lang nodig? „Onder normale omstandigheden", ver klaart hU. „gebruik ik een zakken- aardappelrooier, een machine dus, die de aardappels uit de grond haalt en in zak ken stort. Door de hevige regenval kan ik dat echter niet gebruiken, want de aardappels zijn te nat en er kleeft veel te veel aarde aan. Mankracht om te rapen heb ik niet, evenmin als de andere, gemechaniseerde landbouwbedrijven. Trouwens, hoeveel mensen zou ik niet nodig hebben? Dit jaar heb ik twintig hectaren met aardappels beplant, en van elke hectare komt gemiddeld vijfhonderd hectoliter af. Met m'n collega's hier heb ik wekenlang op een droge periode ge wacht één week zonder regen en het zou wel weer een beetje gegaan zyn maar. met de winter op komst, kan men niet blijven wachten. Nachtvorst is fataal voor de knollen, evenals een verstoring van de luchtvochtigheid. Boer Van Vugt meent, dat er een naazienlyk kwaliteitsverlies is. Voor de eigenheimers schat hij dit op vijf tig procent, voor de alfa's op twintig procent en voor de bintjes op tien procent. Met het (machinaal) boven brengen van de aardappels, het rapen en het stouwen in zakken is men er niet. Van wege het vochtgehalte moeten de knol len eerst luchtig met stro worden over dekt en daarna misschien nog met lucht droog worden geblazen. Eventuele ziek ten zouden zich pas later openbaren. „Hoelang die militaire hulp hier nodig is, weet ik niet", zegt deze land bouwer nog. „Veel zal afhangen van het weer, namelijk of dit droog of nat zal worden. Mijn schatting is, dat we over een dag of veertien alle aard appels wel binnen hebben. Dat is dan altijd nog vijf weken later dan het tijdstip, waarmee we normaal reke- Scheepswerfbouw in Haifa gaat door In Tel Aviv verluidt, dat de door de Israëlische regering opgerichte scheeps- bouwmaatsch? ppij een overeenkomst heeft gesloten met de Engelse maat schappij Edmund Nuttall, Sons and Company (London) Ltd. cn met de Is raëlische Nationale Machinefabriek voor de voorbereidende werkzaamheden tot de bouw van een scheepswerf in Haifa. De kosten van de werf zijn begroot op zestig miljoen gulden. De Israëlische scheepsbouwmaatschap pij, waarvan de Nederlandse r-heeps bouwmaatschappij „De Schelde" aan deelhoudster is. heeft een volgestort ka pitaal van ongeveer dertien miljoen gul den. „Dc Schelde", die de plannen voor de werf heeft ontworpen, zal het toezicht op de bouw hebben en belast worden met de opleiding van personeel. De werf zal schepen tot een grootte van 30.000 ton kunnen bouwen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5