PERZIE Jliettnie gtihscfft (fixmnmt kreeg een TROONOPVOLGER Castro mobiliseert zijn burgerwacht Commentaar NIEUWS in één oogopslag- BON .Lijkt op zijn vader Duits parlementslid als spion gearresteerd Prins Bernhard - zonder medailles - in Perzië MAANDAG 31 OKTOBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Eenenveertigste jaargang no. 12010 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvasticfi k ahfbltoen tnyn bert ia tcgljenspotT een ZOON het VOLK zijn sin De Sjah van Perzië heeft een troonopvolger: zijn jonge vrouw Farah Dibah heeft vanmorgen het leven geschonken aan een welgeschapen zoon. De komst van 1500 Amerikaanse mariniers, die een vrij week end in alle rust doorbrachten, is voor Fidel Castro een mooie gelegenheid geweest zijn militie te mobiliseren. Rondom de Amerikaanse basis Guantanomo wordt de Russische activiteit steeds groter. Een speciale V.N.-commissie gaat proberen in Kongo vrede te sluiten tussen de Kongolese leiders. De verhouding tussen president Tsjombe van Katanga en de V.N. wordt met de dag slechter, vooral nu de V.N.-autoriteiten zijn grootste rivaal, Sendwe, willen terugbrengen. West-Duitsland is opgeschrikt door het bericht, dat een voor aanstaand socialistisch lid van de Bondsdag is gearresteerd als spion. De man heeft militaire geheimen aan de Tsjecho- slowaakse geheime dienst geleverd. •Minister Toxopeus is terug in ons land. Hij heeft in Ned. Nieuw-Guinea geen enkele Papoea ontmoet die voorstander is van aansluiting bij Indonesië of die blijk gaf van anti-Neder landse gezindheid. Een speciale verslaggever heeft een reportage geschreven van het aardappelrooien door militairen op Goeree-Over- flakkee. Hier gaat net werk door ,in tegenstelling tot Zeeland en de Hoekse Waard, waar als gevolg van de voortdiyende regen de werkzaamheden zijn gestaakt. In de jaarvergadering van de Cefa heerste een optimistische toon: het werk breidt zich snel uit en steeds meer aanvragen worden ontvangen om Cefa-films te vertonen. Spel en ernst toonstelling die mo menteel in Parijs te zien is, is dit wel een ernstige naam: „het spel en het kind van de geboorte tot de leeftijd van zeven jaar". Niet helemaal ver wonderlijk, want de ex positie is ingericht onder leiding van het Nationaal pedagogisch instituut van Frankrijk. En vol gens insiders is hier een schat van interessant ma teriaal bijeengebracht, die aantoont dat er een goede samenwerking be staat tussen opvoeders en fabrikanten van spelma teriaal. De foto geeft eer beeld: het kleine steekt parmantig haar hoofd door een zelfgemaak te Are de Triomphe. Ge kleurd materiaal van plastic heeft de bouwstenen gele verd kenners zijn het er over eens dat dit materiaal voor de vorming van het kind bijzondere waarde heeft omdat het het kind de gelegenheid geeft al spe lende gestalte te geven aan eigen waarnemingen en fantasieën. Zo zijn spel en ernst met elkaar verweven wij me nen dat dit ook het geval is met de rubriek waarmee wij zaterdag gestart zijn: Ontmoeting per Brief. Op de wijze die jonge mensen eigen is wordt, gespeeld met woorden en gedach ten. Een charmant spel steeds, omdat het zoeken naar diepte en het woor- denspel-om-het-spel elkaar camoufleren. Nu al zijn op deze eerste afleveringen bijzonder en thousiaste reacties binnen gekomen, en met spanning wacht men op volgende brieven. Het is de bedoe ling die af te drukken iedere dinsdag, donderdag en Zaterdag. In verband hiermee wordt de rubriek „Uw probleem is het onze" (als een lawine zijn de brie ven over ons hoofd uitge stort) voortaan geplaatst op i maandag, woensdag en vrij dag. Uw kennissen worden zo langzamerhand wel jaloers op uw krant. Het wordt heus tijd voor u eens iets te doen met de „dagelijkse Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Ais bewijs van dankbaar heid owerzijds. ontvang Ik ffraag het boek ..Hp Parade' op onderstaand adres: 7 5? De zoon van de Sjah en keize rin Farah Diba weegt acht pond en lijkt volgens dr. Saleh, die de bevalling leidde, op zijn vader. Zijn gezondheid is uitstekend, en ook de moeder maakt het uitmun tend, zei dr. Saleh. De Sjah kon na de geboorte zijn opwinding niet langer bedwingen. „Hü hief de handen boven het hoofd en bedankte mij. Ik kuste zijn handen", zei de medicus. VANMORGEN om tien voor half tien is in Perzië een (>4onopvolger ge boren. Op dat moment werden keizerin Farah Diba en de Sjah de ouders van een welgeschapen zoon, die men de naam Koorosh zal geven. Drie uur eerder was de Keizerin naar de kraamkliniek gebracht, die reeds weken lang voor haar gereed stond. Het nieuws van de geboorte verspreid de zich in een oogwenk door het gehele land. Overal ontstond grote vreug de en in de hoofdstad van Iran, Teheran, klonken een-en-veertig saluut schoten, zodat aan alle twijfel een duidelijk einde kwam. dig verliep, maakte een officier van de keizerlijke garde het nieuws via een luidspreker die buiten de kliniek was opgehangen, bekend. De daar reeds uren verzamelde menigte barstte uit in een luid gejuich, waarvan het geluid zich al spoedig vermengde met dat van de saluutschoten en van talloze claxons. De verlossing geschiedde in de ultra moderne kraaminrichting, die geheel met de nieuwste Duitse apparatuur is uitge rust. Dr. Jahansjah Saleh werd bijge staan door twee andere Perzische art sen, een Deense vrouwelijke anesthesiste en acht verpleegsters. De baby werd direct na de geboorte geregistreerd in de Koran; terwijl de artsen zich in gebed begaven. De luid krijsende zuigeling werd onder een Ko ran weggedragen, waardoor prins Koo rosh „de bescherming van het heilige boek" ontving. De 22 jaar oude Keizerin was van: gen vroeg, vergezeld van haar gemaal en haar moeder, mevrouw Diba, de kraaminrichting gereden. De keizer lijke Rolls Royce werd gevlgd door de auto van dr. Saleh, minister van gezond heid en een bekend verloskundige. On derweg naar de kliniek werd de Kei zerin overal luide toegejuicht. In de hal /an de kliniek liep zij door een wolk /an wierook. Direct na de bevalling, die voorspoe- Duizenden leden van de Cubaanse militie zijn gisteren gemobili seerd na de waarschuwing van pre mier Fidel Castro, dat een vijande lijke invasie op handen zou zijn. De leden van de „burgerwacht" verza melden zich op strategische punten van de stad Havanna, waar zij op de hoogte gebracht werden van de situatie. De militie, die een grote rol speelt in het regime van Castro is nog nooit op zo grote schaal in het geweer geroepen. Verwacht wordt dat ook in andere grote Cubaanse steden mobilisaties zullen vol gen. Nadrukkelijk heeft Castro namelijk gesteld, dat er geen twijfel bestaat over het op handen zijn van een aanval door contra-revolutionairen en „huurlingen", die met goud van Yankee-imperilalisme worden betaald". Radio Moskou bepaalde zich tot een waarschuwing: Een aanval op Cuba zou een aanval op vredelievende Van verschillende kanten, ook van Amerikaanse zijde, is kritiek geuit op Vijftig doden bij overstromingen in Nicaragua Tengevolge van langdurige hevige re genval zijn in de Middenamerikaanse staat Nicaragua overstromingen ontstaan, waardoor in verschillende delen van het land vijftig personen om het leven zijn gekomen. Zowel in het westelijk gebied aan de Stille Oceaan als in het oosten is grote schade aangericht. Katoenplanters vrezen dat hun oogst verloren is. Uit Panama zijn vliegtuigen met goederen voor de slachtoffers onderweg, ook van internationale organisaties wordt hulp verwacht. In de Amerikaanse staat Texas zijn, bij door slaêregens veroorzaakte overstro mingen, tenminste ach-1 personen om het leven gekomen. Dit weekeinde: zes doden in verkeer Twee bromfietsers hebben de afgelo pen dagen bij verkeersongelukken het leven verloren. Op de Kanaalweg in Rotterdam reed de zeventienjarige N. J. van De in volle vaart tegen een licht mast. Hij overleed op weg naar het zie kenhuis Coolsingel. Het tweede ongeluk met een bromfiets gebeurde in Rekken, gemeente Eibergen, waar een jongeman met zijn negentienjarige zuster op de duo van een zijweg de hoofdweg op reed en door een auto werd gegrepen, i Het meisje, Agnes Geerdink, kwam om. I Haar broer is zwaar gewond. W In Maastricht is zaterdagavond een slippende auto tegen een andere wagen i en daarna tegen een boom gebotst. De bestuurder en een vrouwelijke passagier werden gewond, een derde inzittende, een twintigjarige Italiaanse arbeider uit België, verloor het leven. Zaterdagnacht is bij een auto-on geluk in Knocke (België) een 26-jarige inwoner van Axel om het leven geko men. Drie andere inzittenden van zijn wagen werden licht gewond. In Almelo is zaterdagmiddag Ma- ,rion Steunenberg (vier jaar oud) bij het oversteken van een weg door een auto aangereden. Zij overleed de nacht daar op in een zikenhuis. In het ziekenhuis van Bergen op Zoom overleed ten slotte een zevenja rige jongen (Maas) die evneens bij het oversteken van de weg door een auto was gegrepen. het besluit, ongeveer 1500 weekeinde op de Cubaanse basis Guan- tanamo te laten doorbrengen. Volgens de kritikasters krijgt Castro hierdoor mate riaal voor zijn anti-Amerikaanse propa ganda aangeboden. De Cubaanse pers heeft er geen twijfel over doen bestaan in Cnba gelooft men niets van de Amerikaanse verontschuldi ging, volgens welke de mariniers alleen maar aan land werden gebracht voor enige ontspanning na drie weken ma noeuvres. Ook volgens Amerikaanse kringen was het „weekeind-verlof" alleen maar bedoeld om duidelijk te maken dat de V.S. zich niet door Castro laten inti mideren en niet van plan zijn de Cu baanse basis op te geven. Vandaag zijn de mariniers weer op hun schepen terug gekeerd. Als om te bewijzen dat de V.S. niet voor niets een onderzoek naar de Russische wapenleveranties aan Cuba hebben ge vraagd, waren Russische technici gisteren bijzonder actief bij de Amerikaanse basis Guantanamo. Zij maken deel uit van een grotere groep Russen, die vanuit Havanna opereert en die zich officieel bepaalt tot het geven van bouwtechnische adviezen. Het verschijnen van een Russische oor logsbodem voor de haven en de ver scherpte maatregelen van de Ameri kaanse marine, doen echter veronderstel len dat wel degelijk een intensieve strijd tussen Russen en Amerikanen over het bezit van Cuba als oorlogsbasis op han den is of reeds aan de gang is. Nederland stookt Sukarno op Sukarno heeft verklaard dat Neder landers en andere imperialisten pogen hem af te keren van de minister van verdediging en chef-staf van het leger, generaal Nasutlon, maar dat hun plan mislukt Is. Zij willen dat „boeng Karno" ruzie maakt met generaal Nasutnon, maar boeng Karno" is geenij kind evenmin. zesdaagse reis naar isin en Palembang en ook studenten ide Soekarno. Soekarno is op een Soerabaja, Bandjerm om massabetogingen boe te spreken. In Soerabaja spoorde hjj de Indone siërs aan eensgezind te blijven, ten einde de soevereiniteit over Nieuw- Guinea van de Nederlanders over te Verleden jaar november maak te de wereld door middel van deze foto kennis met de derde gemalin van de Sjah van Per zië, de toen 21-jarige Farah Diba. Een maand later werd het huwelijk gesloten, dat bekroond is met de geboorte van de door de Sjah en zijn volk zo fel begeerde zoon. Prinses Margaret op huizenjacht Prinses Margaret en haar gemaal An tony Armstrong-Jones hebben opnieuw het oog laten vallen op Buckhurst Park, een buitenhuis in de bossen van Windsor waar ze ook enige maanden geleden al eens zijn gaan kijken. Vorige week hebben de Prinses en haar man wederom een bezoek gebracht aan het buitenhuis dat jaren geleden door Sir Henry Deterding, de oliemag- naat, voor bijna vijf miljoen gulden is opgeknapt. Volgende maand zal het bezit worden geveild, maar men verwacht dat het voordien in een onderhandse transactie tot eigendom van prinses Margaret zal worden. De koopprijs schatten deskun digen op circa 1 miljoen gulden De ongekroonde koning van de jazz, de Amerikaanse trompettist Louis „Satchmo" Armstrong, heeft gedaan wat politici amper klaar spelen: een ogenblik vrede en ontspanning in Leopoldstad (Kongo) gebracht. Na een- con cert in het Boudewijnstadion werd hij als een vorst rondgedragen TV'VT DE DUITSE socialistische partij het bondsdaglid Frenzel, nu deze een verrader is gebleken, op staande voet uit haar gelederen verwijderd heeft, strekt haar tot eer en ligt overigens voor de hand. Want waarin de politieke partijen van West-Duitsland ook van elkaar mogen verschillen, voor alle is het ijzeren gor dijn ook metterdaad een ijzeren gordijn. Het moge daarbij de socialistische partij tot troost strekken dat reeds enkele jaren geleden een bondsdaglid van de C.D.U. als verrader moest worden ontmaskerd. Hetgeen intussen aan de ernst van het jongste gebeuren weinig afdoet. Het zal slechts kunnen gelden als een bevestiging van de veronderstelling, dat er in het zo wreed gespleten Duitsland ook gespleten zielen leven. In het bijzonder de verhouding tot Oost- Duitsland is moeilijk, zoals ook weder zijds stellig het geval zal zijn. Aan d« ene kant heeft men reden, zich zo streng mogelijk tegen Oost-Duitsland af te zetten. Voor het regime daar kan men alleen verachting opbrengen, al beseft men, dat een stijgende beduchtheid gewettigd is voor de invloed vooral op de jongere ge neratie ginds. Aan de andere kant blijft men Oost-Duitsland, en vooral de mensen daar, ervaren als een deel van zichzelf. Het is dus een kwestie van afstoten en aantrekken, van de ander op een afstand houden en toch de band met de ander niet loslaten. Dat daarbij familiebetrekkingen een stevig woord mee kunnen spreken, laat zich bevroeden. Vandaar enerzijds de nimmer aflatende stroom van vluchtelingen van oost naar west, vandaar echter anderzijds die merk waardige gevallen van spionage ten gun ste van het oosten, als waarvan er nu wederom een moest worden onthuld. Men zal in Duitsland elkander nu wel licht nog argwanender gaan bezien. Moge er geen verlamming van uitgaan op de keuze van een positieve en sterke politiek. Of daarmede de psychologische con flicten kunnen worden weggenomen, waar mede hier en daar kennelijk geworsteld wordt .blijft intussen de vraag. GEDURENDE het weekeinde stond het weer onder invloed van een storing die over Frankrijk naar ons land was gekomen. Zij bracht vrij veel regen, op verscheidene plaatsen meer dan 20 mm- Vanmorgen had alweer een volgende storing afkomstig van de oceaan, ons land bereikt, zodat opnieuw op vele plaatsen regen viel. Bij de Azoren be (Van onze correspondent in Bonn) De voorzitter van de bondsdag commissie voor rehabilitatiezaken en lid van de commissie voor defensie aangelegenheden, de 61-jarige so ciaal-democraat Alfred Frenzel, is als spion gearresteerd. Hij heeft mi litaire geheimen (van de „Bundes- wehr" zowel als van de N.A.V.O.), die hem als lid van de commissie voor defensie-aangelegenheden bekend waren, aan de Tsjechoslowaakse ge heime dienst geleverd. Hij zal zich wegens landverraad voor het Bondsgerechtshof in Karlsruhe moe ten verantwoorden. Frenzel die in de buurt van Augsburg woont en er voor zijn parlementaire arbeid in de Bonds- hoofdstad een flat op nahoudt werd aangehouden nadat twee Tsjechoslowaak se agenten door de Westduitse contra spionage waren gearresteerd. Zij hadden militaire geheimen bij zich, die Frenzel hen in handen had gespeeld. Volgens art. 48 paragraaf 2 van de (voorlopige) West duitse constitutie, gold Frenzel daarmede als op heterdaad te zijn betrapt, hetgeen zijn onmiddellijke arrestatie (zonder op heffing van zijn parlementaire immuni teit) mogelijk maakte. Frenzel heeft be kend. Frenzel is Sudeten-Duitser. Hij is ge boren in Josephstal bij Gablonz Van be roep is hij glassmelter. Zijn enige dochter is getrouwd met een Tsjech. Zij woont jn Praag. In 1954 werd bekend, dat het C.D.U.- bondsdaglid Schmidt-Wittmack voor de Oostduitsers had gespioneerd. Alvorens hij kon worden gearresteerd, ontsnapte hij met zijn gezin naar de Oostzone. Ditmaal heeft de Westduitse contra spionage tijdig ingegrepen. Procureur- generaal Mac Guede bemoeide zich per soonlijk met het geval en kwam daarvoor uit Karlsruhe naar Bonn, waar hjj vrij dagavond het presidium van de Bondsdag er van op de hoogte stelde, dat zich on der de rond 500 parlementariërs een spion bevond. Terwijl mr. Guede met Bonds- dag-vice-president Dehler over de op handen zijnde arrestatie confereerde, sprak Frenzel in de Bondsraadzaal een groep van internationale verzetsstrijders toe. Arbeidsverbod in Semarang voor Nederlanders Het militaire' commando in Mid- den-Java heeft zaterdag een arbeids verbod uitgevaardigd voor Neder landse onderdanen in de stad Sema rang. Alle ondernemingen hebben op dracht gekregen om Nederlanders te ontslaan en geen Nederlandse sollici tanten naar een betrekking aan te Hel is de eerste keer dat een der gelijke maatregel tegen Nederlanders wordt genomen. Er is geen reden voor opgegeven, men neemt echter aan dat het geschil om Nieuw-Guinea indi rect de oorzaak is. Volgens een offi cieuze schatting worden door de maat regel in Semarang ongeveer honderd Nederlandse onderdanen, werkzaam in verschillende bedrijfstakken, ge troffen. eindt zich een groot lagedrukgebied, waarvan zich een storing losmaakt, die zich in de richting van de Britse eilan den beweegt. Onder invloed hiervan zal de wind morgen toenemen uit zuidelijke richting en nieuwe hoeveelheden zachte oceaanlucht aanvoeren. De storing zal bovendien tijdelijK regen brengen. Het blijft dus zacht, maar onbestendig weer. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen en vannacht hier en daar mist. Aanvankelijk zwakke verander lijke wind. Morgen matige tot krachtige zuidelijke wind. Iets koudere nacht Mor gen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. (Opgemaakt om 11,15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 1 november, zon op 07.34, on der 17.21 uur; maan op 16.43, onder 04.51 uur. 3 november volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur MUnchen Zürioh^ 20 17 14 P teren per vliegtuig in Te- pische ZeeBovendienzaïhij ten.™edsU,les thu,s te la ka""ied^/ogeA'blikpTaïts hi"ITrdw^^^end^ hoop heran gearriveerd waar hij een aantal steden bezoeken, hij was dus in het land toen hebben, maar ik ben geen ik hierna nog meer kinde- op het vliegveld werd be- Voor de aankomst van de keizerlijke baby ter we- astroloog of medicus", aldus ren te krijgen. Indien er geen groet door Sjah Mohammed prins Bernhard had de Sjah rcld kwam. sjah Mohammed. „Trou- zoon wordt geboren, zal ik Keza 1 ahlevi, op w-iens uit- in zijn paleis de pers ont- De Sjah vertelde tijden* wens", voegde hij hieraan zeker iemand anders als mijn nodiging hij naar de Pcrzi- vangen en verteld dat hel het gesprek met de journa- toe, „dokters zijn er ook troonopvolger aanwijzen."' sche hoofdstad is gekomen, bezoek van de Nederlandse listen dat keizerin Farah en nogal eens naast." Inmiddels hebben de Sjah De Prins zal onder andere prins zo onofficieel zou zijn, hij toch echt wel wat ner- „Voor een vader maakt het en k zerin Farah echter hun deelnemen aan een jachtpar- dat hij hem had verzocht veus waren over de komst niet veel uit of de baby een zoon gekregen. In de Ponki-mijn te Hokkaido in Noord- Japan heeft zich gisteren een gasontplof fing voorgedaan, die vermoedelijk aan zeventien arbeiders het leven heeft gekost. Men heeft slechts twee mijnwerkers kun nen redden van een ploeg die ondergronds werkzaafti was toen de explosie zich voor deed. Deze twee zijn zwaar gewond. Volgens welingelichte kringen in de Duitse stad Mönchen-Gladbach is de Brits-Duitse commissie van onderzoek er niet in ge slaagd de piloten van de twee Sabre-straal- jagers, die op gevaarlijke wijze over het vliegtuig van koningin Elizabeth hebben gevlogen, op te sporen. De Indonesische minister van verdediging, Nasution, heeft een uitnodiging aanvaard voor een bezoek aan de Sowjetunie. Ook Australië zal door de minister worden bezocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1