Jlicuwo £diisrije (üourant FELLE STRIJD IN PARIJS NIEUWS in één oogopslag BON rumoerige studentenbetoging na TV SENSATIE Bewogen pleidooi kon art. 60 niet redden Nederland ontstemd over Malaya's bemiddeling Telefoontarief gaat omlaag DRIYE-IN-DIENSTEN - EEN GROOT SUCCES VRIJDAG 28 OKTOBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter Eenenveertigste jaargang 110. 12008 CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantwastfcfj is gljt blrjto mgn bert ia legljeospatt" Kamer SLIKT vettere melk Zie pagina 9 In de onderontwikkelde landen kan de voedselproduktie in zeer belangrijke mate worden opgevoerd, o.a. door verbete ring van landbouw- en veeteeltmethoden. Maar dat kost geld, veel geld. Ook uw geld, op giro 100200, Anti-Honger- Actie, Den Haag. De onrust in Frankrijk neemt toe. Gisteren is het in enkele steden tot ernstige ongeregeldheden gekomen, met als inzet de regeringspolitiek ten opzichte van Algerije. Het was de ernstigste uitbarsting sinds De Gaulles machtsovername. De Tweede Kamer heeft het befaamde artikel 60 verworpen. Praktisch alle fracties waren verdeeld. Minister Cals heeft niet zijn zin gekregen: de boemelstudenten kunnen „eeuwige" studenten blijven. Ook in Nederland begint een actie tot inzameling van gelden voor het nieuwe centrale gebouw van de Wereldraad van Kerken in Genève. Van de tien miljoen, die het gebouw gaat kosten, zal Nederland drie ton voor zijn rekening moeten Een socialistische motie om het vetgehalte van de melk niet te verhogen en dus ook de consumentenprijs zo te laten, is door de Tweede Kamer verworpen. Op 1 januari wordt het vetgehalte dus drie procent. De telefoontarieven gaan binnenkort weer omlaag. De regering heeft haar ongenoegen geuit over het feit dat de premier van Malaya haar niet van tevoren op de hoogte heeft gesteld van zijn bemiddelingspogingen inzake Nieuw-Guinea. Een briefje aan de krant 17" ramteredacties zijn ge wend aan het ont vangen van brievenhet „aan de weg timmeren" lokt immeirs altijd reac ties uit, sympathieke re acties dikwijls, maar ook wel heel bozeTussen redactie en reactie ligt nu eenmaal maar één letter. De „Mittelbayerische Zei- tung", een klein dagblad in Ratisbon, heeft vorige week een brief gekregen, die wel haast de merkwaardigste is in de krantengeschiedenns. Of een brief.het was een rol van enige meters lengte, volgeschreven met Japanse gedichten, delen van een historische novelle, enz. Afzendster was een twintigjarige Japanse, me juffrouw Ha-Zun, wonende in Tokio. Ze had de moeite genomen Japanse gedichten en de novelle in het Duits te vertalen en die op te schrijven om daarmee een bijdrage te leveren tot het verstevigen van de betrek kingen tussen Japan en West-Duitsland. Helemaal een persoonlijk initiatief dus al moet het ons van het hart dat de goede be trekkingen tussen Japan en Duitsland ons nog vers in het geheugen liggen Maar men mag aannemen dat het mejuffrouw Ha-Zun daar niet om begonnen is. Nu willen we u dit vra gen: stuur ons ook eens een brief. Hebt u daar geen tijd voor? Het is ook beslist niet onze bedoeling dat u zo'n lange rol stuurt integen deel. Houd het maar liever kort: neem een schaar, knip de boai hieronder uit en het enige dat u dan nog behoeft te doen is twee namen in vullen, uw eigen naam en die van de nieuwe abonnee die u hebt aangebracht. Waarom we u dat vragen? Omdat we er vast van over tuigd zijn dat de betrekkin gen in de wereld het best gediend zijn door de ver breiding van het Evangelie. Daaraan is onze krant dienstbaar zij het op kran- temanier. Betaling geschiedt per week maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). Fabrieksnieuwe toestellen, in ge sloten verpakking. 43 cm, autom. foto-elektr. cel. Volle fabrieksgar. Alléén bij ons 495,- ƒ735,- 53 cm v.a. Haast U! Door onze enorme ver koop nog slechts een beperkt aantal Edly-Radio Service T.V. Experts Morsstr. 20. Tel. 33975 Leiden nooit zo heet toegegaan als gisteravond. Meer dan 140 mensen onder wie 38 politiemannen werden gewond en er werden 485 arresta ties verricht bij gevechten tussen betogers en poliüetroepen. De gevechten volgden op een rumoerige bijeenkomst van studenten, die protesteerden tegen de voortzetting van de Algerijnse oorlog. Toen zij in het Quartier Latin op de linkeroever van de Seine bijeenkwamen, was juist bekend geworden dat De Gaulle volgende week vrijdag voor radio en t.v. een toespraak tot het Franse volk zou houden, die naar men aanneemt de kwestie-Algerije als onderwerp zal hebben. Er doen ge ruchten de ronde dat de Franse president een nieuw plan heeft voor de oplossing van het probleem en dat hij de rebellenleiders zal uitnodigen de afgelopen zomer vastgelopen besprekingen te hervatten. De geruchten spreken van een keer punt In de oorlog, doch dit maakt op de Franse bevolking weinig indruk mee voor de betoging der studenten w dan ook duizenden naar het Quartier Latin gekomen. Betogingen in de open lncht zijn door de regering verboden daarom hadden de studenten een zaal gehuurd. Drieduizend studenten vonden (Van onze parlementsred'actie.) RTIKEL 60 is verworpen. Ondanks een bezwerend pleidooi van minister Cals hébben 76 leden van de Tweede Kamer zich niet met het artikel kunnen verenigen. De wet op het wetenschappelijk onderwijs zal het nu moeten doen zonder de bepaling, dat aan studenten, die binnen tweemaal de daarvoor gestelde termijn geen de ooileges kan worden geweigerd. mr. Cals betaalt Studenten feesten, Overigens had minister Cals dit klein debacle al zien aankomen, want onmid dellijk na de stemming diende hij een nota van wijziging in om het laatste lid van artikel 59 te promoveren tot een zelfstandig artikel, en aldus toch voor de vorm een artikel 60 te hebben. Zo werd het ontstane gat weer gevuld. De tientallen studenten verlieten blij de tribunes. Ze gingen feestvieren, en minister Cals mag althans in Delft betalen. Dat was tenminste de afspraak. Ze hadden dit meevallertje te danken aan het feit, dat van de aanwezige 125 Kamer leden slechts 49 afgevaardigden de minis ter steunden. Van deze 49 behoorden er 33 tot de socialistische en 12 tot de KVP- fractie. De overige vier zyn de heren Schmal (c.h.) en Biewenga, Biesheuvel en Hazenbosch (a.r.)Verreweg de meeste fracties waren dus zeer verdeeld. Tijdens de discussie achtte dr. J. G. H. Tans (soc.) het onnodig, deze zaak meer reliëf te geven dan ze verdient. Dr. L. A. H. Albering (kath. v.) daarentegen be twijfelde de preventieve werking van het artikel. Boemelstudenten zullen toch geen behoefte hebben aan het volgen van col leges of practica. Artikel 60 treft niet hen, voor wie het bedoeld is. Ir. C. N. van Dis (s.g.) sloot zich aan bij verschillende adressen, die aan de Kamer zijn gezon den en betwijfelde, of de voorgestelde regeling was te handhaven. Verademing hebben afgelegd, de toegang tot gehandhaafd. Het artikel past in een geving, waarin ook aan de docenten be perkingen worden opgelegd. Wanneer dr. Albering vindt, dat het artikel overbodig is, doet het mij wel iets, als hij en zijn politieke vrienden alleen daarom hun steun niet geven". Samenvattend zei de minister, dat de voorgestelde regeling niet In strijd is met de studievrijheid, dat door een soepele en met waarborgen omklede toepassing aan alle practische bezwaren wordt tegemoet gekomen, en dat van de vele en kostbare regelingen, die getroffen zijn ten dienste de studenten en het studierendement, dit artikel een passend sluitstuk is. Dit alles kon niet verhinderen, dat de Ka- artikel 60 verwierp. plaats, maar toen de menigte bleef toe stromen er verzamelden zich nog 20.000 mensen buiten besloot de po litie een kordon om het gebouw te leggen. Zij gebruikte gummiknuppels om de mensen buiten de overvolle zaal te houden. Zij zou hierin misschien zijn geslaagd, als de vergadering binnen rustiger was verlopen. Er werden echter felle rede voeringen gehouden tegen „de einde loze oorlog in Algerije" met leuzen als „Weg met de schijnheiligheid" en „Geen doden meer van achttien jaar", er werden een paar traangasbommen de zaal ingeslingerd en er werd besloten de zaal te verlaten en op te marcheren naar de Place de la Bastille. De politiemannen werden dus van twee kanten bedreigd. De winkeliers zagen de gevechten aankomen en lieten onmiddellijk overal de rolluiken neer en duizenden Parijzenaars verlieten hun woningen om de komende strijd gade te slaan of om zich bij de studenten aan te sluiten. Het werd een fel gevecht, waarbij schoenen veelgebruikte wapens waren. De Place de Manbèrt, waar fel werd gevochten, lag na de strijd bezaaid met schoenen. Het duurde lange tijd voordat de po litie erin slaagde de orde te herstellen. De betogers waren drastisch opgetreden. Voor de brug naar het lie de la Cité bijvoorbeeld, doorbraken studenten bar rières van de politie. Tweehonderd stu denten gingen op de brug liggen om politie-auto's tegen te houden. Het was overigens niet alleen Pa rijs dat betoogde tegen de Algerijn- orlog. In de andere plaatsen ver liepen de betogingen meestal echter rustiger door bijtijds en krachtig in grijpen van de politie. In alle geval len speelden de communisten een be langrijke rol in de rijen der demon stranten. H.M. de Koningin nog zichtbaar vermoeid van het staatsbezoek der Thailandse Koninklijke familie heeft gistermiddag in Den Haag het nieuwe Rode Kruisziekenhuis geopend. In een muur metselde zij een koker met oorkonden en munten, waarna zy de rnimte afdekte met een bronzen gedenkplaat. Hierna sprak ztf enkele woorden, waarnaar de patiënten door de huis radio konden luisteren evenals naar de redevoeringen van dr. J. Th. Wilkens, voorzitter van de stichting Rode Kruis Ziekenhuis; minister van Rooy van Sociale zaken, burgemeester Kolfschoten en de geneesheer- directeur, dr. H. Boom. De Koningin sprak een woord van welkom tot de patiënten die reeds in het ziekenhuis zyn en er nog zullen komen, haar beste wensen toevoegend. Vervolgens maakte de Koningin een langdurige rondgang door het gebouw, waarby zy zich uitvoerig liet inlichten over de technische snufjes die erin zyn verwerkt. Ook onderhield zU zich met enkele patiënten en in het cafetaria met een groep verpleegsters. D' Nederlandse regering heeft langs diplomatieke weg die re geringen van Engeland en de Ver enigde Staten op de hoogte gesteld van haar „ongenoegen" over het feit, dat de premier van Malaya, Tengkoe Abdoel Rahman, de Nederlandse re gering ndet van tevoren op de hoogte heeft gebracht van zijn bemidde- lingsplannen inzake Nederlands Nieuw-Guinea, aldus verneemt Asso ciated Press van een gezaghebbende bron in Den Haag. Eveneens heeft zij haar ontstemming doen blijken te Kuala Lumpur, mede om dat de premier zijn plannen wel heeft besproken met Indonesische autoriteiten. Volgens de zegsman had de Britse re gering begrip getoond voor het Neder landse standpunt, doch de houding van Washington was niet „duidelijk". De Parijse politie maakte zélfs van de capes gébruik om de demonstranten te verjagen. Dr. I. N. Th. Diepenhorst (c.h.) achtte het in de stroom van amendementen op diverse artikelen een verademing, dat er nu een artikel aan de orde was, dat niet gewijzigd behoefde te worden, doch al leen maar verworpen. „De weerlegging van de minister is door ons te licht be vonden. Voor wie geldt dit artikel? De premier van Malakka heeft on langs met trots verklaard, dat hij zijn rechtenstudie in 25 jaar heeft voltooid. Met het oog hierop valt het te betwijfe len, of zijn bemiddelingspogingen bij een kabinet, dat een artikel als dit ver dedigt, wel in goede aarde zullen val len. Dr. Diepenhorst geloofde niet, dat bij verwerping van dit artikel binnen afzienbare tijd verdergaande maatrege len nodig zullen zyn. Hij zou tegen stemmen. Mevrouw ir. A. Kuiper-Struyk (lib.) geloofde niet, dat het rendement van de universiteit wordt geschaad door de en kelingen, die te lang studeren. Zij pleitte voor de vrijheid van de ouders, hun kin deren te laten studeren, zolang zij zelf verkiezen. Hoewel minister Cals antwoordde dat men deze zaak niet te belangrijk moet maken, hield hij een zeer klemmend en zeer langdurig betoog. Hij richtte zich daarin in het bijzonder en zeer nadrukke lijk tot*zijn partijgenoten, met wie hij zich de afgelopen dagen zo heeft inge spannen, de subsidiëring van de theolo gische faculteit van onder meer de R.K. Nijmeegse Universiteit mogelijk te volgens de zegsman de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken te New York doen weten, dat de V.N. uitdruk kelijk de gedachte van een beheerschap over Nederlands Nieuw-Guinea afwij zen. Hy voegde hieraan toe dat een be heerschap alleen kan tot stand komen op verzoek van het land, dat het gebied bestuurt. In Den Haag Is nog niets bekend van (Zie vervolg op pag. 9) Met ingang van 1 november 1960 zal het tarief voor lokale en Interlokale telefoon gesprekken worden verlaagd, zo heeft het hoofdbestuur der PTT bekendgemaakt. Deze tariefsverlaging bestaat In de af schaffing van de vier-procentstoeslag op dc kosten van deze gesprekken, die op 1 juli 1958 werd ingevoerd. Deze tarieven zijn daardoor thans weer teruggebracht tot het niveau dat na de verlaging van november 1955 werd bereikt. over 1959 bij die telefoondienst ver kregen bedrijfsuitkomsten en de omstan digheid, dat ook over 1960 in het bijzonder de telefoon zich in gunstige zin is blijven ontwikkelen, hebben de mogelijkheid ge schapen deze tanielis-verlaging in te voe ren niettegenstaande het feit, dat de loon- post in 1960 belangrijk is toegenomen. Aangezien de gunstige resultaten voor het overgrote deel zijn te danken aan de sterke groei van de uitkomsten van het binnenlandse verkeer, werd het juist ge acht de tariefsverlaging toe te passen op de lokale en interlokale gesprekken. T)E TWEEDE KAMER heeft dus te genover de minister van onderwijs - te kennen gegeven, dat de vrijheid van onderwijs ook behoort te omvatten de vrijheid van studieduur. Zoals bekend, had de minister voorge steld, om de studieduur aan zekere re gels te binden. Het was van de bewinds man, na een vroegere nederlaag, een her nieuwde poging en ook ditmaal heeft hij bij de Kamer geen resultaat kunnen be reiken. De lezer kent ons standpunt ook wij zijn tegen een regeling van de studieduur. Wij achten haar onnodig en elke onno dige regeling behoort achterwege te blij ven. Zij is onnodig, omdat niet valt aan te nemen zeker niet in deze tijd dat er velen zijn die extra lang over hun studie doen. Tenzij zij studeren naast hun werkkring en in dat geval is er minder dan ooit reden om deze studerenden in hun te prij zen streven belemmeringen in de weg te leggen. Dusgenaamde boemelstudenten zijn ze ker in onze tijd schaarse figuren. Het ware te veel eer, hun bestaan te erkennen door in de wetgeving bepalingen omtrent de studieduur op te nemen. Trouwens, de minister was tot zijn voorstel gekomen uit overwegingen van plaatsgebrek eu wat dies meer zij in de universiteitsge bouwen. Nu, wij menen te weten, dat een boemelstudent zich niet onderscheidt door een veelvuldig bezoek aan het universi- tietsgebouw. Behalve onnodig, achten wij een rege ling ook principieel onjuist. Wanneer ten onzent het onderwijs in de sfeer der vrij heid ligt en dat het zo is, mag: met blijdschap worden vastgesteld breng© men daarin geen elementen aan van an dere strekking. Zo heeft ook de Tweede Kamer het begrepen en zij heeft aan de minister de goedkeuring van zijn voornemens in deze onthouden. Wij verheugen ons daarover, al zijn wij gaarne geneigd, een neder laag die deze bewindsman wordt toege bracht, te betreuren. Waarbij wij ons in tussen getroost mogen weten door de we tenschap, dat hij zijn nederlagen met een opmerkelijke sportiviteit weet te dragen. De bewindsman wint overigens nog vaak genoeg. Het 500 ton metende Finse schip Stella Is gisteren in de Oostzee gezonken. De negen opvarenden zijn gered door het Nederland se ss. Stad Dordrecht en een Zweedse ma rinehelikopter. In Delden is de 75-jarige heer H. J. Ave rink dood in zijn woning aangetroffen. Zijn vrouw bleek in zorgwekkende toe stand te verkeren. Het echtpaar was ge troffen door kolendampvergiftiging. In het Belgische mandaatgebied Roeanda is een voorlopige regering gevormd, be staande uit negen ministers. Acht blanken maken als onderminister deel uit van de regering. De junta die thans in El Salvador de touw tjes in handen heeft, heeft beloofd dat er in 1962 vrije verkiezingen zullen worden gehouden. IN ZAKDOEKEN I ritussen een depressie boven Engeland en een storing die over de Oostzee naar Rusland i« getrokken, ontwikkelde zich een rug van hoge luchtdruk, die ook het weer in ons land beïnvloedde. De afgelopen nacht kwamen daardoor flinke opklaringen voor, maar m de ochtend Koninklijke gift voor Steunfonds Koningin Juliana heeft aan het Nederlands steunfonds voor de Neder landse Antillen een bijdrage geschon ken voor de inzameling ten behoeve van de slachtoffers van de orkaan „Donna" op het eiland St. Maarten. TTET BEZOEK van auto- Het ligt in het voornemen „In deze diensten, die de (het comité telt slechts 300 Het kreeg toen de bestem - mobilisten aan het klei- van de organisatoren het afgelopen zomer om de leden) zal men in 1961 de ming van „oecumenisch seizoen van kerkdiensten veertien dagen op zondag drivc-in-diensten voortzetten, eiland" voor automobilisten, ne gotische KruiskerKje te voor automobilisten te slui- werden gehouden en waarin te beginnen met Pasen. die hun zondagse rijtoer wil- Blauwkapel bij Utrecht voor ten met een herdenkings- predikanten van diverse Zoals bekend werd dit his- len beginnen met een kerk- het bijwonen van de „drive- dienst van de verkeersslacht- kerkgenootschappen voorgin- torisch belangrijke kerkje, dienst. Jongeren uit de her in-diensten" heeft de afgelo- of,ers °P zondag 6 november gen, ziet men de honger naar gebouwd in 1451, vorig jaar vormde gemeente in Utrecht om 10.30 uur. Voor deze bij- de oecumene", zo vertelde de van de Nederlands hervorm- zorgden na de diensten (drie pen zomer alle verwachtin- ZOndere dienst zijn autoritei- voorzitter van het comité de gemeente te Groenekan per zondag om de veertien gen van het stichtingsbestuur ten op het gebied van het Vrienden van Blauwkapel, gekocht voor ƒ1 door een dagen) voor koffie. In het en de Vriendenkring van verkeerswezen en van veilig- ds. G. P. Klijn uit Drieber- journalist uit Den Haag, die kerkje, dat 120 zitplaatsen Riaouriranoi „vortrnffpn verkeersorganisaties uitge- gen. Ondanks de zwakke fi- het met behulp van monu- heeft, zal binnenkort een or- p nodigd. nanciële basis voor dit werk mentenzorg liet restaureren, gel worden geplaatst. Langzaam stijgend (stand gisteren 75.0) dreven al weer wolkenvelden van Frank rijk uit het land binnen. Deze wolken velden hangen samen met een vrij krach tige bovenstroming, die zich van Spanje tot onze streken uitstrekt. Een soring die zich in deze stroming boven Spanje bevindt, zal waarschijnlijk naar Frankrijk trekken, waarbij de wind in ons land toeneemt. De Bdlt verwacht text zaterdagavond1: Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Weinig verandering ln temperatuur. Aanvankelyk zwakke tot matige, later matige tot vry krachtige zuidoostelijke wind. ZON EN MAAN t op 7.29, onder 17.18 t maan op 15.24, onder 1.10 uur. 3 november volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1