Een eigen draaibank voor de besten Duitse „invasie op' Frans grondgebied Ben Goerion's „opvolger" zoekt rehabilitatie „Indonesië reageerde zeer goed", zei Rahman kou gevat? President El Salvador liet land uitgejaagd J.ft ee»i &onte, Kif Discontoverlagiiigeii in Londen en Bonn? H. S. Truman met één voornaam (Van onze speciale verslaggever) „Uw vr^jc tyd" heet de tentoonstelling van doe-het-zelf en hobby, die deze week in de Amsterdamse Apollo-hal geopend is. Dat die vrjje tjjd van u echter maar betrekkelijk is, wordt niet alleen be wezen door de omstandigheid, dat men uren nodig heeft om een keuze uit de geëxposeerde werktuigen en materialen te makei maar ook door de tientallen, ja, vaak honderden uren, welke aa de vervaardiging van één werkstuk moeten worden besteed. E doe-het-zelver worstelt op dit punt natuurlijk met het meeste tijd gebrek. Maar de hobbyist kan het zichzelf ook uitermate moeilijk maken, als hy tenminste over een dosis fanatisme beschikt. sen. Voor minder dan tweehonderd gul den heeft men al een basis-set, terwijl er los bijgele- Gisteren zijn bij relletjes in Caracas (Venezuela) vijf personen gedood en twintig gewond. De „anti-regeringsrel letjes" die reeds een week duren, heb ben tot dusver zeven mensen het leven gekost terwijl in totaal 38 werden ge wond. Van de vijf slachtoffers van gisteren vonden twee de dood bij ongeregeldhe den bij een in aanbouw zijnd regerings gebouw, terwijl drie personen door sluip schutters werden gedood. Expositie van doe-het-zelf en hobby Mankracht is duur en schaars dikwijls ook minder vakkundig ge schoold dan in vroegere jaren. Geen wonder dan ook, dat de fabrikanten het de mens zo gemakkelijk mogelijk trachten te maken, daarbij geholpen door de vooruitgang der techniek. Een rondgang over de tentoonstelling toont duidelijk aan, dat de doe-het-zelver te genwoordig voor niets meer staat. Als hij handig is en gevoel voor detail afwerking heeft, kan hij timmerman, metselaar, behanger en loodgieter te gelijk zijn, om nog maar niet van schÜder te spreken. Een complete draaibank voor vakman of amateur is wel dat gene, waardoor we 't meest getroffen zijn. In de Ver enigde Staten en in Canada is dit veel zijdige werktuig reeds lang in de hui- ingeburgerd, maar hier heeft men og niet zoveel. Men kan er van al mee doen: zagen, schuren, boren, slijpen, polijsten, houtdraaien en frai- Politieke crisis in Israël staanden in Israël die In king komen om premier Ben Goerion te zijner tijd op te volgen gewacht heb ben tot de grijze premier vier en ze ventig jaar zou worden alvorens de strijd te beginnen en te bepalen wie hen de sterkste troeven in handen heeft. Als geschenk van zijn geestverwanten kreeg Ben Goerion namelijk tegen zijn verjaardag 8 oktober jl. een kwestie te behandelen, aanhangig gemaakt door Pinchas Lavon, oud-minister van defen sie. die zou uitgroeien tot de ernstigste politieke verwikkeling sedert het be staan van de Joodse staat. Dagelijks brengen de Israëlische dagbladen ko lommen over de kwestie en het is on tegenzeglijk hét gesprek in Israël. Ruim vijf jaar geleden is het voorspel begonnen, dat zou uitmonden in de tra giek van heden. Algemeen werd genomen dat Pinchas Lavon, door Ben Goerion in het regeringswerk betrokken, mettertijd de premier zou opvolgen. Groot was Lavons aanhang bij de be volking die hem had leren kennen als vakbondsleider. Tijdens het kabinet van Mosje Sjaret in 1954-1955 toen Ben Goe rion zich had teruggetrokken in de ne derzetting Sde Boker beheerde Pinchas Lavon de portefeuille van defensie. Hoe langer hoe meer echter verloor hij daar de greep op het leger. Lavon overtrof Ben Goerion in felheid van uitingen, uitingen die de legerleiding ge vormd door jongere generaties dan La von niet konden waarderen, temeer niet daar Ben Goerion zich immer met de Israëlische jeugd kan identificeren en de jeugd voorstaat bij de oudere gene raties waar Lavon één van was. SPIONAGE De Israëlische legerleiding zegde ir 1955 het vertrouwen in Lavon op. Zij be schuldigde hem in geheime rapporten tal van fouten te hebben gemaakt. Over deze fouten is niets tot de buitenwereld doorgedrongen maar aangenomen wordt dat zij mede betlrekking hebben op een Israëlisch spionagecomplot, dat de Egyptische regering oprolde en waar voor in 1955 enige Joodse jongens in Cai ro werden opgehangen. Opmerkelijk kan worden genoemd dat Mosje Dayan, de opperbevelhebber var Israël tijdens de Sinaï-actie, tevens op perbevelhebber was tydens de regeer periode van Lavon. Hij is dus zeer goed op de hoogte. Dayan nu, thans minister van landbouw, vertegenwoordigt in Ben Goerions Mapai de jeugd van Israël hij wordt beschouwd als een van kandidaten die Ben Goerion kunnen op volgen. Lavon trad in februari 1955, veertien •lagen na de terechtstelling in Cairo uit de regering nadat minister-president Sjapiro had geweigerd zijn medewer- Opnieuw gevechten in provincie Phongsaly In de provincie Phongsaly in Noord- oost-Laos zijn weer gevechten uitgebro ken tussen de regeringstroepen en de guerillatroepen van de pro-communisti sche Pathet Lao. Men verwacht dat de Pathet Lao een Poging zal doen om deze provincie, die hij van 1954 tot 1957 in zijn macht heeft gehad, te In Vientiane verwacht men dat de Pa- wet Lao hiervoor maar korte tijd nodig Ml hebben. I e provincie Phongsalay grenst aan Communistisch-China en «oord-Vietnam. De Pathet Lao heeft de regeringstroe pen twee dagen geleden ervan beschul digd dorpen in de provincie, waarvan de bevolking met de communisten sym pathiseert, te hebben gebombardeerd. De provincie Phongsaly is in naam wouw aan de neutralistische regering prins Soevanna Phoema. king te verlenen enige hoge Israëlische militairen te ontslaan zoals Lavon had geëist, omdat zij tezamen met de di recteur-generaal van het ministerie van defensie tegen hem hadden samenge spannen ten einde zijn carrière te bre ken en de terugkeer van Ben Goerion mogelijk te maken. UITGESCHAKELD Sjaret weigerde omdat hij geen c in het leger wilde veroorzaken en omdat een ingestelde commissie sai gesteld uit een rechter van het opperste gerechtshof en een rector van een versiteit niet kon achterhalen wie structies had gegeven in een „zekere aangelegenheid", die in de schoenen van Lavon werden geschoven. Met het aftreden van Lavon scheen het dat hij voorgoed uitgeschakeld was als Ben Goerions opvolger. De historie wilde het echter anders. Lavon werd benoemd tot directeur-ge neraal van de Histadroet, de machtige Israëlische vakbond. Daarmee was de positie van Lavon sterker geworden dan die van menig minister. Van zijn po sitie maakte hij gebruik, geholpen door aanhangers aan het ministerie van de fensie. Lavon wist de hand te leggen op tal van documenten die zijn onschuld zouden moeten bewijzen en tevens de schuldigen van laster aantonen. Met de ze documenten gewapend toog hij naai Ben Goerion en eiste een nieuw onder zoek en tevens rehabilitatie. Ook de parlementaire commissies var defensie en buitenlandse zaken kregen kennis van de documenten en de leden van deze commissies verklaarden dat zij „terneergeslagen en geschokt" waren door hetgeen hun is gebleken. Premier Ben Goerion heeft onmiddellijk een missie ingesteld met als voorzitter de president van het hoge gerechtshof in Israël, rechter Chaim Cohen, die voor deze gelegenheid tot kolonel werd be noemd. AANVAL Ben Goerion heeft verklaard de kwes tie tot de grond toe te zullen uitzoeken. Hij kan niet gedogen, dat hoge officie ren zitting hebben in het leger, terwijl zij anderen belasteren in staatsaangele- genheden. De Israëlische premier heeft echter tevens verklaard, dat hij de actie van Pinchas Lavon beschouwt als een aanval op hem persoonlijk daar de actie ten doel moet hebben enige vooraan staande jongeren onmogelijk te maken. Daarom zal ook Pinchas Lavon niet worden gerehabiliteerd als het rapport zijn onschuld aan de geheime kwestie van 1955 aanwijst. Ben Goerion baseert dat op de for maliteit dat hij Pinchas Lavon niet heeft beschuldigd of zelfs maar berispt. Wenst hij eerherstel dan zal hij een normale rechtsprocedure aanhangig moeten maken. Ondanks deze mening is het buiten kijf, dat als blijkt dat Pinchas Lavon gelijk heeft, hij de strijd om de op volging zal hebben gewonnen voor de Israëlische bevolking. Waarschijn lijk zullen dan enige jongeren, die thans voor de opvolging in aanmer king komen de weg opgaan die zij Pinchas Lavon hadden toegedacht: de weg der vergetelheid. Wat denkt u van een steenboor, die zuiver ronde en gave gaten maken kan? Geen muur is te hard voor dit in een veelheid van maten te leveren apparaat, geen tegel in badkamer of keuken te bros. Het hakken van gaten is hiermee helemaal van de baan. Af brokkelingen of andere beschadigingen komen niet meer voor, terwijl geen risico meer bestaat, dat gens" bij uw buren uit komt. Voor nog geen dertig gulden schaft men zich reeds een spuitset aan, waar in alle soorten verf kunnen worden verwerkt. Kleine beschadigingen auto's, scooters en bromfietsen kunnen ermee verholpen worden, aan ijskas ten, wasmachines, huishoudelijke ap paraten en speelgoed. Plamuur, polijst- pasta, autopolish, schuurpapier al les is erbij, want voor- en nabehande ling zijn misschien even belangrijk als het spuiten (met rubberbal) zelf. Bouwpakketten voor boten: ze zijn er te kust en te keur. Men kan zelf een kano in elkaar knutselen, een roeiboot, een jol, een zeiljacht en een speed boot. Het laatste vaartuig, dat slechts 135 kilo weegt, kan met een 20 pk mo tor vijfenveertig kilometer per uur ha len, terwijl 3 pk's al goed voor een snelheid van tien kilometer zijn. De bouwtijd ligt voor de amateur om en nabij de tweehonderd uur en zijn be sparing bedraagt ongeveer vijfhonderd gulden. Textiellijn Textiellijm hij is er nu! Euvels als brandgaten en schroeivlekken kunnen ermee ongedaan worden gemaakt, en zelfs een winkelhaak in uw jas kan er goed als onzichtbaar mee worden ge repareerd. Een roedeschuif in uw lo- ;r? Geen nood met textiellijm is ?t een karweitje van niks. Behangen als een vakman, schilderen Is een vakman het is geen kunst _ieer, als men tenminste de fabrikan ten gelooft. Uw keuken betimmeren en moderne kleuren lakken, uw tafel met een plastic substantie tegen be schadigingen vrijwaren het kan alle maal, als u er maar zin in heeft. De opmars van de astronomie als hobby gaat ook gestadig door. Maan, planeten en nevels kunnen thans met telescopen worden bestudeerd, die, wat prijs betreft, de amateur niet meer be hoeven te benauwen. Voor nog geen honderdzeventig gulden kan men zich al een model met een vier cm objectief aanschaffen, dat vrijwel geen onderhoud behoeft en bovendien ongevoelig voor vocht is. Even boeiend als de macrokosmos is de microkosmos. De goedkoopste, op de tentoonstelling aanwezige micros coop, kost negenentwintig gulden. Hij heeft een vlak, haarscherp gezichtsveld hij vergroot liefst tweehonderd maal! Nieuwe oogst rozebotteljam Neem lékkere rozebotteljam voor uw gezondheid! Van Zwaardemaker... de enige fabriek ter wereld die zelfge kweekte rozcbottels verwerkt uit eigen tuinen. Kies daarom Zwaarde maker rozebotteljammet het hoog ste gehalte aan natuurlij ke vitamine-C Neemt vaker Zwaardemaker Malakka's premier bezocht Herter De premier van Malakka, Toen- koe abdoel Rahman, heeft woens dagavond, na een gesprek van vijf kwartier met de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Her ter, medegedeeld om de morele steun van de Ver. Staten te heb ben gevraagd voor zijn plan tot oplossing van de kwestie Nieuw- Guinea. De premier wilde ook ditmaal niet op de details van zijn voorstel ingaan v dat hij het met de Indonesische Nederlandse autoriteiten verder zou ben besproken, maar hij gaf toe, dat ook de Ver. Naties daarbij een rol zouden spelen en dat hij voornemens was deze kwestie volgende week een gesprek te hebben met secretaris-generaal Ham- marskjoeld. Toen een Amerikaanse verslaggever wees op berichten, volgens welke zijn plan een door Indonesië te voeren beheerschap van de V.N. behelsde, antwoordde d< premier lachend: „Neen, juist niet". De toenkoe verklaarde reeds enige be sprekingen over zijn voorstel met Indo nesische autoriteiten te hebben gehad voegde hieraan toe, dat Indonesië goed gereageerd" had. „U kunt niet v wachten, dat zij het voor honderd procent ermee eens zUn, maar zjj zijn toch in (Van onze correspondent In Bonn) De Duitsers hebben er geen gras ver laten groeien: dinsdagavond werd in Parijs het Frans-Duitse ak koord ondertekend, waarbij aan heden der Bondsrepublikeinse „Bun- deswehr" het recht werd verleend te land en in de lucht op en boven Frans grondgebied oefeningen te hou den. Gistermorgen zijn via het Saar- gebied 2400 man ,,Bundeswehr"-troe- pen (parachutisten en tankeenheden) Frankrijk binnengetrokken met de plaatsen Sissone en Mourmelon (bei- 'e in de buurt van Reims) manoeu- res te houden. De „Luftwaffe" zal i de omgeving van Metz oefenen. Het commando van de „Bundeswehr" heeft de Westduitse soldaten, die zijn uitgekozen om in Sissone en Mourme lon kwartier te maken (zij zijn. ten slot te nog maar de voorhoede van grotere eenheden, die later zullen komen, w neer de kampementen zijn ingericht de terreinen zijn verkend) op het hart gebonden terughouding en bescheiden heid te betrachteiy opdat -geen (onaan gename) herinneringen aan de recente geschiedenis worden opgehaald er Frans-Duitse samenwerking op militair gebied verder zal kunnen, worden ont wikkeld. De manschappen van de in totaal vier bataljons hebben allemaal toeristengids meegekregen, waarin zij grondig zijn voorgelicht over de le vensgewoonten, hebbelijk- en onheb belijkheden. van de Fransen. Deze vreedzame Westduitse „inva- 19 cent per rol In de Middenamerikaanse re publiek El Salvador heeft zich een staatsgreep voltrokken, waar door de macht in handen is ge komen van een burgerlijk-militai re junta, onder leiding van kolo nel Angel Castillo. President Le- mus en de secretaris-generaal van zijn bureau, majoor Melhado, zijn naar Guatemala uitgeweken. De regering van José Maria Lemus as sterk anti-communistisch ingesteld. Begin september kondigde zij de staat van nood en beleg af, nadat zich in het 2Vi miljoen zielen tellende land, wanor delijkheden hadden voorgedaan, die door aanhangers van de Cubaanse premier Fidel Castro waren uitgelokt. In de junta, die de presidentsfunctie waarneemt, zitten behalve kolonel Cas tillo, kolonel Jesus Janez Ugias, ma joor Alonso Rosales, dr. Fabio Catillo Figuera, dr. Ricardo Falla Caieras en dr. René Fortin Magana. Er is al een nieuwe regering gevormd, waarin dr. Ricardo Arbizu Bosque minister van fi nanciën, kolonel Alberto Escamilla, voormalig politiehoofd, minister van bin nenlandse zaken, kolonel Alonso Castil lo Navarreta, minister van defensie en dr. Arnoldo Melemann minister van bui tenlandse zaken zijn geworden. Voor economische zaken zijn twee kandida ten, dr. Gabriel Pilona Aruajo, thans burgemeester van San Salvador en dr. Ulises Flores, voorzitter van de Vereni ging van industriëlen. De nieuwe regering heeft medege deeld in de eerste plaats te streven herstel van rust en orde, daarnaast verbetering van het maatschappelijk welzijn. Een aantal politieke gevange nen is inmiddels vrijgelaten. Het ziet er niet naar uit, dat het we bewind El Salvador op het con nistische pad zal brengen. De linkse ele- Rotter m 31 nacht 89,6 Hollywood door de politie ter boven water Prins Bernhard heeft gis- uit handen van een woeden- van een kleine 1 teren, vergezeld van zijn de menigte gered, toen zij kilometer per uur kan be- particulier secretaris, een demonstreerden tegen het reiken. Ook kan het bezoek gebracht aan de komende huwelijk van de tuig zich snelheid 'ïeeft besloten vijf Neder- een kleine tweehonderd landse generaals het erebur gerschap toe te kennen. Het zijn de heren G. J. Lefêvre land voort- de Montigny, P. Gips, F. internationale kunststoffen- negerartiest Sammy Davis bewegen, aldus meldt het der Veen, D. C. de Vries beurs Macroplastic 1960, die Jr. met de Zweedse filmster Russische persbureau Utrecht tot en met daag werd gehouden. Het Antonie van Leeu wenhoekhuis, het centrum May Britt. Zij droegen bor den met opschriften raszuiverheid. A. V. van den Wall Bake. I Na acht jaar bewusteloos Volgend jaar worden de bij- te zijn geweest is de veer- behorende oorkonden uitge- tienjarige Brenda Erikson reikt. De Amerikaanse film- in Rileyville (Virginia, V.S.) De voorzitter van de Ver- het Kankerinstituut in maatschappij Paramount overleden. Zij is thans ge- eniging van zelfbedienings- Amsterdam, is verrijkt met Pictures is van plan een storven een compleet laboratorium film te maken over de jonge doening, voor elektronenmicroscopie. jaren van Winston Churchill. De leider - - - - pe jjjm zaj j,an(ieien 0ver nazipartij, Sven Salicath, wegens belediging De stichting Koningin Wil- helminafonds had hiervoor het leven van Churchill drie ton ter beschikking zijn huwelijk in 1908. kunnen stellen. De Russen hebben Vier nazi's, compleet met hefvliegboot v ontwikkeld, die op een hoog- telt 1800 leden, te van anderhalf a twee me- De gemeente La Courtine meebrengen. een hersenaan- bedrijven, de heer H. Hup- kes, heeft gisteren op de de Deense jaarvergadering van zijn or ganisatie in Utrecht ver klaard, dat een betere ver deling van de koopuren in de detailhandel zowel voor partij de kopers als de verkopers lagere prijzen en kosten zal (de joodse) volksgroep oordeeld 'ot een weck ge vangenisstraf. Zijn sie" in Frankrijk is ongetwijfeld eer mijlpaal in de geschiedenis der Frans- Duitse verzoening, die na de oorlog is begonnen en die men wel als het na oorlogse Europese wonder kan betite- lenc. Zij is ook een meter voor de tem peratuur der nog jonge Frans-Duitse vriendschap. De troepen zullen voorlo pig drie weken in Sissone en Mounme- jn blijven. Op een later tijdstip zullen nog eenheden van de Bondsrepublikein- ar Cherbourg gaan, waar Westduitse plannen en te- gebouwde EUROPA Joden krijgen enige schadevergoeding De Joodse gemeenschap, die nu onge veer 11.000 leden telt, tegen 200.000 voor de tweede oorlog, zal ook jaarlijks een subsidie van 1,8 miljoen Schilling ontvangen. Een woordvoerder voor de Joodse ge meenschap wees er op dat in de be ruchte Kristallnacht in 1938 de nazi's in Oostenrijk 17 grote synagogen en tal rijke andere gebedshuizen vernield had den, waarvan de totale waarde zeven jaar geleden op 165 miljoen Schilling geraamd werd. Politieke commissie is voor de instelling van één uitvoerend orgaan De politieke commissie van het Euro pese parlement heeft gisteren met al gemene stemmen geadviseerd de uit voerende organen van Euratom, K.S.G- i E.E.G. samen te smelten. De Italiaanse senator Emilio Battista maakte de aanbeveling bekend na een tweedaagse vergadering van de com missie in Berlijn. D» aanstelling zal voorgelegd worden an de gemeenschappelijke zitting van het parlement en de raad van minis ters. die op 21 en 22 november in Straatsburg gehouden zal worden. Het plan voor één uitvoerend orgaan werd ingediend door Maurice Faure, de vroegere Franse minister voor Europe- «e aangelegenheden. zeer grote mate aan mijn voorstel tegemoetgekomen", zo zei h(j. Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van buitenlandse zaken Ilen Surjanegara zei gisteren dat Indo nesië de pogingen van premier Abdoel Rahman van Malakka om een oplossing te vinden voor de kwestie-Nieuw-Gui- nea, ten zeerste waardeert. Hij wilde geen commentaar geven op de berichten dat Rahman wil voorstel len Nieuw-Guinea onder toezicht van de V.N. en onder leiding van Indonesië te stellen. „Wij moeten Rahman gele genheid geven een oplossing te vinden die aanvaardbaar is voor het Indonesi sche volk", zo zei hij. „Het zou keerd zijn zijn taak te bemoeilijken door nu al commentaar te leveren of veronderstellingen te uiten Rahman heeft de kwestie-Nieuw-Gui- nea gisteren besproken met de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, Herter- Hij had eerder op de dag een onder houd met president Eisenhower, maar hij zei bij het verlaten van het Witte Huis, dat hij daarbij geen speciaal vraagstuk had aangeroerd. Dagbladstaking dreigt in New York Leden van het Amerikaanse ..Newspa per Guild" bij alle grote dagbladen in New York city hebben besloten dinsdag in staking te gaan tenzij een bevredi gende arbeidsovereenkomst tot stand komt. Een van de bladen, de New York Ti- es, heeft interventie gevraagd en ge kregen van de federale bemiddelaar, de vakbond heeft met het voorstel inge stemd en de federale bemiddelaar be gon gisteren zijn besprekingen. De vakbond wil een loonsverhoging an 10 pet. Meer zekerheid, een verho ging met 2 pet. van de pensioenbijdrage door de werkgever, een negende betaal de feestdag en andere toeslagen. De minimale lonen variëren nu van dollar per week voor een redactiejon gen tot 160,55 dollar voor verslaggevers en fotografen, onder een contract van twee jaar dat bij alle zeven dagbladen op 31 oktober te middernacht afloopt. Levensonderhoud wordt duurder De kosten voor levensonderhoud in de Verenigde Staten zijn in september tot een recordhoogte gestegen. Het Ameri kaanse ministerie van arbeid heeft mee gedeeld, dat behalve voor nieuwe en ge bruikte auto's, bijna elke groep van de voornaamste kosten is gestegen. Ongeveer 100.000 arbeiders, wier ar beidscontracten clausules inzake de kos- levensonderhoud bevatten, zul len loonsverhoging ontvangen, variërend één tot drie dollarcent per uur- luchtincident met koninklijk vliegtuig (Van onze correspondent In Bonn) Noch de „Luftwaffe", noch de ge mengde Duits-Britse commissie hebben in de afgelopen nacht en in de loop van gisteren reeds klaarheid kunnen bren gen in het incident met het Cornet- vliegtuig der Britse koninklijke familie gisteren in de buurt van Eelde. De Orion zou op gevaarlijke wijze zijn aan gevlogen door twee straaljagers met het Westduitse „ijzeren kruis" op de vleu gels en een botsing heeft maar net niet plaatsgevonden. De gemengde Brits- Duitse commissie hield haar onderzoek in Engeland en verhoorde o.m. de be manning van de Orion, die bij haar verklaring bleef. De „Luftwaffe"-leiding liet ongeveer 500 Westduitse piloten op zes bases en vliegscholen onder ede ver horen. De Brits-Duitse commissie komt vandaag naar West-Duitsland om het on derzoek voort te zetten. Een antwoord op de vraag, of het nu werkelijk West duitse straaljagers (Sabre)piloten zijn geweest, die de Orion in gevaar hebben gebracht, kon een woordvoerder van het ministerie van defensie gistermiddag nog niet geven. Hij legde er de nadruk op. dat er ook niet-Duitse vliegtuigen in het betrokken luchtruim zijn geweest. Namens de minister van defensie Strauss, die in Oostenrijk vertoeft, heeft de secretaris-generaal van het minis terie ook zonder dat de schuldvraag was opgelost bij de Britse ambassa deur in Bonn, sir Christopher Steele spijt over het gebeurde betuigd. Verdrevenen zijn tegen benoeming van Merhatz Naar aanleiding van een bericht dat de Westduitse minister voor bondsraad kwesties Hans-Joachim von Merkatz ook met de taak van minister voor de verdrevenen belast zou worden, heeft het presidium van de Bond van verdre venen verklaard dat een dergelijke be noeming voor de grote meerderheid van de verdrevenen niet aanvaardbaar Von Merkatz zou hiervoor niet over voldoende „achtergrond" beschikken. Het ministerie voor de verdrevenen wordt sedert het aftreden van minister Oberlander door staatssecretaris Nahm Westduitse radio gaat niet naar Berlijn De Westduitse Bondsdag heeft er gis teren van afgezien het hoofdgebouw een nieuwe Westduitse radio-om roep in West-Berlijn te vestigen. De Sowjetunie had de westelijke hoofdsteden overstroomd met protesten tegen het plan het gebouw in West-Ber- lijn te vestigen. De westelijke geallieer den hadden Bonn te verstaan gegeven dat het weinig zin had het plan door te drijven, Het desbetreffende wetsontwerp be oogt de Westduitse regering zeggen schap te geven over een park van kor te golfzenders voor overzeese uitzendin- een net van commerciële t.v.-zen- ders en een radio-omroep voor geheel Duitsland. In de Londense City wordt al- opgemerkt, gemeen verwacht, dat nog daag zal worden besloten tot ver laging van het officiële disconto. Toen de Britse minister van finan ciën in het Lagerhuis werd ge vraagd naar de mogelijkheid van een dergelijk besluit heeft hij een ontwijkend antwoord gegeven en alleen verklaard, dat het officiële disconto ertoe bijdraagt het even wicht te handhaven tussen de eco nomische hulpbronnen en de vraag hiernaar. De jongste statistieken inzake de Britse buitenlandse handel wijzen op de ernst van de situatie. Niet alleen is er groot tekort op de handelsbalans, r. bovendien blijken de beperkingen, die sedert april zijn gelegd op het binnen landse verbruik, op geen enkele wijze de uitvoer te hebben gestimuleerd. Dat de regering tot dusverre heeft afgezien van een verlaging van het disconto is volgens welingelichte kringen uitsluitend hieraan toe te schrijven, dat men een bijdrage wil geven tot verbetering van de wan verhouding welke er momenteel op inter nationaal monetair gebied bestaat Dc jongste haussebeweging op de goudmarkt is slechts een symptoom. De regering heeft geenszins de bedoeling, aldus wordt genoegen de zaak van zijn cliënt van de bekritiseerde voor de Raad van Cassatie te mo- zijn getooid! gen bepleiten. Met zuidelijke leut meende hij de strenge gelaats trekken van president en raads- Na deze inleiding, kunt u moei lijk verwachten dat we iets over voornamen zullen zeggen. Daar- heren te kunnen ontplooien. Maar voor is het onderwerp te gevaar dat ging niet. Hoewel de advocaat lijk, zö gevaarlijk, dat de ouders voor zuidelijke rechtbanken er van oud-president Truman nimmer herhaaldelijk in was geslaagd tot een redelijke oplossing zijn rechters en publiek tot gierende kunnen komen. Trumans groot- lachsalvo's te dwingen, zo ver- vader van vaderszijde heette moeht hij toch niet één mondhoek Shippe, en de dito van moeders te plooien in het statige gebouw kant droeg de naam Salomon, de Hoge Raad, waar uitslui- Toen nu de pasgeboren Harry Tru tend streng juri dische argumenten het aanhoren wor den waardig ge keurd. De luim van de Brabantse advo caat was misschien ook niet altijd wel gekozen, althans niet voor dit fo- Want toen hij omstandig en mensen en TOCH IS HET ZO! dc geboor teregisters mocsl worden ingeschre ven, kon men het er niet over eens worden of zijn naam Shippe, dan wel Salomon zou luiden. Zoals u weet, zijn de Ame rikanen praktische alle tweedracht dc dan tot de slotsom te komen dat kwam nimmer iets te staan, geen over de tafel waarachter president en staatsheren statig gezeten wa- Geen wolk van nauwbedwon- Nu we toch over Amerika spre ken, kunnen we ook langs onze neus wei even opmerken dat gen vrolijkheid, waaruit zich reeds lang gerookt werd vóór dit mede te werken, dat verlaging van het disconto het stimu leren van de inflatie tot gevolg zou heb ben en de depreciatie van het pond sterling zou versnellen. Bondsrepubliek De Centrale Bankraad van de West duitse Bundesbank heeft vandaag in Frankfofrt eveneens beraadslaagd over een eventuele verlaging van het disconto, ofschoon de ontwikkeling van de West duitse conjunctuur geen aanleiding tot een dergelijke maatregel geeft. Indien het disconto de komende tijd in West-Duitsland daadwerkelijk zal worden verlaagd, zal dat alleen geschieden op gronden die buiten de Westduitse econo mie zijn gelegen, zo is officieel verklaard. De grote toevloeing van deviezen naar West-Duitsland is de laatste tijd namelijk verder toegenomen. De oorzaken hiervan zijn niet slechts de overschotten van het goederenverkeer, maar ook de valuta speculaties en het groeiende wantrouwen tegen de dollar. De conjunctuur in West-Duitsland wordt nog steeds als oververhit beschouwd. De toestand in verband met nieuwe orders is nog niet kalmer geworden en de situatie op de arbeidsmarkt is nog steeds gespan- Vertegenwoordiger van V.N. bij gesprek over provincie Bolzano Oostenrijk heeft gisteren voorgesteld liaanse provincie Bolzano, op een ande re manier op te lossen dan tot nu toe getracht is. De Oostenrijkse minister van buiten landse zaken Kreisky zei in een rede voor de politieke V.N.-commissie dat hij bezig is de motie, waarin om zelfbe stuur voor de provincie gevraagd wordt, te herzien. Hij wil de Assemblée nu verzoeken de besprekingen tussen beide landen te laten voortzetten in aanwezig heid van een vertegenwoordiger van Hammarskjöld. Dit was al voorgesteld door de verte genwoordiger van Mexico. De Italiaanse afgevaardigde Martino zei zich met het idee van besprekingen in aanwezigheid van een V.N.-vertegen woordiger te kunnen verenigen. Martino betoogde dat Italië de onder handelingen alleen wenst te hervatten wanneer Oostenrijk er in toestemt de besprekingen te voeren op basis van de Parijse overeenkomst van 1946. Hij zei dat Kreisky's beschuldiging dat de Duits sprekende minderheid van Bolza no „de meest elementaire democrati sche rechten ontzegd worden" door geen enkel bewijs gestaafd wordt. Martino zei dat de werkelijke bedoe- ng van Oostenrijk is, Tirol weer geheel i zijn bezit te krijgen. De British European Airways (BEA) de Russische Luchtvaartmaatschappij Aeroflot hebben overeenstemming bereikt over een gezamenlijke uitvoering van de dienst LondenMoskou. Op grond van deze overeenkomst zullen de plaatsbewij- zengeldig zijn voor de vliegtuigen van beide ondernemingen. Het Nederlandse emigrantenschip Grote Beer is met 600 Nederlandse mili tairen binnengelopen in Honoloeloe, op weg naar Nieuw Guinea. Vandag zou de Grote Beer de reis voortzetten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7