Lagere garantieprijzen en lagere kostprijzen Dragline haalt kalkrijke grond van 5 m. diepte Ds. Groenewoud is vandaag 25 jaar predikant Grondverbetering schept teelland CBTB heeft kritiek op garantiebeleid In Nederland zijn geen verkeersexperts voor problemen in grote steden NIEUWE LKIDSCHE COURAiNl 4 DONDERDAG 27 OKTOBER 1%0 Veel grotere is de bollenopbrengst beloning (Van een onzer verslaggevers.) i yoALS in alle andere tuinbouwcentra bestaat in de bloembollenstreek grote vraag naar eerste kwaliteit cultuurland. Ongelukkig genoeg is in de streek maar zeer weinig eerste klas grond aanwezig, zodat in de prak rijk van het Moembollenvak een streven bestaat naar grondverbetering. Dit wordt sterk in de hand gewerkt door de opmerkelijke verschillen, die in financieel opzicht de teelt op goede en slechte grond te zien geeft. en wel op terreinen waar op een gro tere diepte dan 3 m, kalkrijke onder grond wordt aangetroffen. Zoals reeds uiteengezet kan ook deze methode alleen wonden toegepast na een deugdelijk grondonderzoek, omdat de hoge kosten anders niet gerechtvaardigd zijn. Dezer dagen hebben wij de werk wijze gevolgd van een draglinemachinnst, die op een 800 roe groot bollenveld-, dat aan het Groot-Seminane te Warmond behoort en dot achter de r.k. begraaf plaats aldaar ligt, in zes weken tijds' een complete metamorfose bewerkstelligt. Wij noemen dat terrein bollenland, omdat er wel eens bollen op werden ge teeld, maar in feite was het waardeloze grond. De dikke veenlaag, die onder een slechte bovengrond en een smalle strook katiteklei begint, is er de oorzaak var geweest dat de waterbeheersing steeds veel te wensen heeft overgelaten. In vroeger jaren is door afkomend zand van dichter bij het dorp Warmond ge legen bollenvelden wel getracht verbete ring te krijgen, maar dit moest wel mis lukken omdat het water eenvoudig niet uit de grond was weg te krijgen. De heer H. van der Voet, medefirmant van de bollenfirma Gebr. Van der Voet, demon streerde dit door zijn laars stevig neer te drukken In de nog niet bewerkte grond: ondanks de ingeschakelde bronbemaling leek dit meer op moerasgrond dan op teelland. De dragline gaat in dit land tot een diepte van ongeveer 5 meter. Onder de veenlaag van bijkans 1 m dikte, waarin de oude begroeiing nog duidelijk zicht baar is, bevindt zich een kalkloze zand laag. De kalk is door de houtopstand uit deze grèiïd verdwenen. Daaronder treft men de oude strarudwal aan, die achter dit land overgaat in veengrond. Deze strandwal is zeer kalkrijk, hetgeen on middellijk blijkt wanneer men er wat zoutzuur op giet; de chemische reaotie is onmiskenbaar. De draglinemachiiniist zorgt er voor, dat de waardeloze grond verdwijnt in de eerder gegraven put, waarna het k»lk- rijike zand boven op deze grond wordt uitgespreid. Natuurlijk kan dit werk alleen met succes worden verricht wan neer een bnonbemating is ingeschakeld. In dit land heeft men een oude funde ring aangetroffen, die op de zandgrond was gefundeerd, voor een gedeelte bo vendien op kennelijk ter plaatse gewon nen elzehout. Bovendien zijn aan de Langs kunstmatige weg tracht me verkrijgen wat de natuur niet uit zich- 'zelf geeft. Door diverse werkwijzen tracht men een profiel te verkrijgen dat het ideale natuurlijke zoveel mogelijk bena dert. Door cultuurtechnische handelingen wil men dus het diepe, homogeen zandige profiel opbouwen dot bij uitstek vooi de teelt van bloembollen geschikt is. Di1 ds mogelijk doordat de onderbouw van de grond uit oud. zeezand bestaat. Een, uit- zondering wordt, slechts gevormd "Vooi bet'gebied ten oosten van de oostelijkste strandwal. waar onder het veen oude blauwe zeoklei voorkomt die voor grond- verbeieringswerken ten behoeve van de bollenteelt geen waarde heeft. Van grote waarde daarentegen is het oude zeezand in de pndergrowd van de strandvlakte. In principe is het mogelijk het overgrote deel van dc streek geschikt te maken voor de bollenteelt, maar niet uit het oog moet worden verloren dat er beperkingen optreden in de vorm van de diepte, waarop de klei-, veen- en zand lagen vooE^umcn- Vijf vormen Er kunnen vijf vormen van grondver betering worden onderscheiden, name lijk diepdelven met bronbemaling, om- spuiten. uitvenen en invaren, bezanden en tenslotte omwerken van de grond met een dragline. De eerste drie vormen zijn verreweg- het meest ingrijpend en ver eisen veel kapitaal en arbeid. De vierde vorm, die veel wordt toegepast op strand- v lakt eg ronde nis bezien uit een oogpunt van grondverbetering van zeer onder geschikt belang en levert dan ook de geringste resultaten op. Omspuiten kan alleen wanneer zich geen storingslagen in de ondergrond bevinden, dit gebeurt vooral op het Langeveld) van Noordwij - In dc bollenstreek is het drie-steek- delven een normaal verschijnsel. In dc loop dar jaren kan het noodzakelijk wor den nog een of anderhalve steek dieper te gaan. Dan is een pompinstallatde nood- zakelij k in verband met de hoge stand van het grondwater. Een zodanige werk wijze is alleen mogelijk bij de gave pro fielen van goede bolle ngrond. Heeft men echter de beschikking over minder goede grond, den kan men deze werkwijze niet toepassen en moet men zijn toevlucht nemen tot diepdelven met brorr bemaling Goede, kalkrijke grond wordt dan van maximaal 2.75 m diepte naar boven gebracht, waarbij de 9lechte bovengrond in de diepte kan worden weggewerkt. Dit werk gebeurt met de hand en is aan deze maximale diepte ge bonden, omdat het niet lukt de gronden nog dieper droog te malen. Het zal dus duidelijk zijn, dat slechts bepaalde ob jecten door deze methode kunnen wor den uitgevoerd. Diepdelven Voor diepdelven met bronbemaling feomen feitelijk slechts gronden met een goede, kalkrijke ondergrond in aanmer king, beginnend op een diepte van onge veer 150 m. In de meeste gevallen ligt de ondergrens van het veen op een diepte van 1.50 m onder het maaiveld, terwijl onder deze veenlaag nog een 25 cm ont- kakkt is waardoor deze grond al niet meer voor verbetering volgens deze methode in aanmerking komt. De gron den met kalkloze bovengronden en gave profielen bieden hiervoor groter moge lijkheden, omdat de kalkrijke grond bier meestal ondieper ligt en met omkering van het profiel het ideaalvrij goed wordt benaderd Er zyn mislukkingen voorgekomen die leerzaam zijn. Men heeft dan gehandeld zonder voldoende kennis van de hoeda nigheid van de boilengronden en is gaan delven zonder voldoende vooronderzoek, waardoor gronden ziin bewerkt die voor delven ongeschikt waren. Economische noodzaak De vijfde methode, die stamt uit de tijd van de bestedingsbeperking, is in de loop der jaren steeds belang rijker geworden. Toen de bouwacti viteit omstreeks 1952 drastisch werd ingekrompen zochten draglinemachi nisten ander emplooi. Zij vonden werk in de sector grondverbetering, Met behulp van een graaf machine wordt in Warmond waardeloze grond herschapen in uitstekend bollenland. Foto N. van der Horst achterzijde van het perceel, waar een sloot een vloeiende kromming maakt, zware gepunte palen aangetroffen, die afkomstig kunnen zijn van een moeras- burcht, die hier in overoude tijden moet hebben gestaap. Met de sténen funderingsmuur heeft de dragline weinig moeite. Grote brokk» verdwijnen in de hongerige slee van machine. Het formaat van de gebruikte rode en gele baksteen is niet bijzonder groot, zodat het vermoeden voo-r de hand ligt dat deze constructie niet ouder dan de zestiende of zeventiende eei Overigens worden hier ook scherven Jacobakar,netjes (geglazuurd') gevonden en resten van Karolingisch aardewerk Op deze wyze wordt uitnemende, ge makkelijk bewerkbare bollengrond kregen, die een zeer goede opbrengst geeft. In vroeger jaren zijn de aanpalende percelen reeds met de dfaglinè gekeerd cn de hiermee verkregen resultaten spreken een duidelijke taal. Pas op onze jeugd 5500 bezoekers Ongeveer 5500 mensen hebben de po- litietentoonstelling „Pas op onze jeugd" in het Waaggebouw bezocht. Gisteravond is zij gesloten. De politie heeft er zeker geen spijt van, deze fototentoonstelling naar Leiden te hebben gehaald. De belangstelling intensief en uit de vragen taren is duidelijk gebleken, dat de be hoefte aan voorlichting op dit gebied groot is. Er zijn ook belangstellenden van buiten Leiden geweest. Uit andere ge meenten kwam zelfs het verzoek ook daar met de tentoonstelling te komen. Dat is uiteraard een zaak tussen de Amster damse organisatoren en de politie ter D.E.V. had dia-avond Onder leiding van de voorzitter, de heer J. H. Smit, kwam gisteravond de Leidse Tuinders- en Bloemisten vereniging „Door Eendracht Verbonden" bijeen. Het zaaltje van café „Andba" was propvol. De vergaderingen van DEV kenmerken zich altijd door een sfeer ran vertrouwe lijkheid en hartelijkheid. Er werden in deze bijeenkomst bollen uitgereikt voor de komende bollen wedstrijd, daarna wer den de uitslagen van verschillende wed strijden bekend gemaakt. Hoogtepunt van de avond was onge twijfeld de vertoning van kleurendia's door de heer F. H. Roman. Hij liet niet alleen veel van de schoonheid van Leiden zien, maar ook van de pracht en praal van het grote bloemencorso in de Bollen streek, de lieflijkheid van het Luxem burgse landschap en de eenvoud van een aantal zelfgekweekte bloemen. Uit dank voor deze interessante dia-vertoning kreeg de heer Roman van de voorzitter een enveloppe met inhoud aangeboden. Wielrijdster in Oude Rijn Gisteravond om half negen is de 18-ja- rige kleuterleidster A. S. Bosker, wo nende aan het Rapenburg, met haar fiets in het water van de Oude Rijn gereden. .Zij kwam uit de richting van de Middel weg en was de Kaasmarkt gepasseerd. Mede door het regenwater en de weer schijn op de weg is zij door de duisternis misleid. Bovendien was zij ter plaatse diet voldoende bekend. Een onbekend gebleven voorbijganger bracht haar met gebruikmaking ran een reddinghaak het droge. Bij familie aan de Oude Rijn werd mej. Bosker van droge kleren voor zien. Met een politieauto werd zij later haar huis gebracht. Jubileum mej. WesseliuS i Dinsdag zal het veertig jaar zijn ge leien dat mejuffrouw E. Wesselius in dienst trad bij het notariskantoor A. J. C. van der Heyden. Zij bleef in dienst bij diens opvolger, notaris W. F. Kar stens, waar zij thans als notarisklerk- boekhoudster werkzaam is. Dinsdag middag van 4 tot 5 "ur zal zij wbning van .notaris Karstens, Apothe- kersdijk 34, recipiëren. (Van onze parlementsredactie) DE MINIMUM-GARANTIEPRIJS voor de melk is voor het melkprijsjaar 1960-'61 vastgesteld op 28,30 per 100 kg melk met 3,7 pet vet voor een gegarandeerde produktiehoeveelheid van 5 miljard kg. De kostprijs voor melk zal, volgens berekeningen van het L.E.I., eveneens 28,30 be dragen. Gedurende het melkprijsjaar 1959-'60 bedroeg de minimum-garan tiemelkprijs 28,90 per 100 kg en de kostprijs 29,65. De zg. verrekenprijs voor de consumptiemelk en aanverwante produkten is voor 1960-"61 vast gesteld op 29,40 per 100 kg melk met 3,7 pet vet (prijst voor 1959-'60 30,60). Op basis van de nieuwe verrekenprijs is het mogelijk de stijging van de consumentenprijs voor melk tot 1 cent per liter te beperken als ge volg van de verhoging van het vetgehalte tot 3 pet. de totale produktie, dat in het binnen land voor consumptiiedoeleinden kan worden afgezet. Een eventuele produk tie boven deze hoeveelheid zal volledig voor risico van de producenten vooi port moeten worden afgezet. ■Verhoogde toeslag Aan de producenten op de lichte gron den zal. als aanvulling op de via de markt gerealiseerde opbrengstpryzen, een toeslag per ha voedergraan worden verstrekt van f 200 per ha. Deze toeslag ligt f 50 hoger dan die, welke voor de oogst 1960 werd verleend. De verhoging houdt enerzijds verband met de stijging van de kostprijzen van voedergranen in de zandgebieden, anderzijds beoogt ze enige ruimte te bieden ter compensatie van de betrekkelijk minder gunstige melkprysgarantie voor de gemengde zandbedrijven. Het bedrag, dat in totaal met deze toeslag is gemoeid, wordt door de verhoging van f 45 miljoen gebracht op ongeveer f 60 miljoen. Aan de producenten op veenkoloniale en daarmee gelijk te stellen bedrijven zal daarnaast een toeslag op fabrieks aardappelen worden verstrekt van dus danige hoogte, dat voor de gewassen- combinatie rogge-ihaver-fabrieksaard- appelen bij een normaal samengesteld bouwplan de produktiekosten gem.ddeld door het garantie-niveau worden gedekt. Deze toeslag zal (via de aardappelmeel- industrie) worden gegeven op basis var het gemiddelde areaal fabrieksaardap pelen, dat gedurende de jaren 1958, 59 en '60 is verbouwd op veenkoloniale grond en op zandbedrijven met een overwegend veenkoloniaal bouwplan. Over de hoogte van de nader vast te stellen toeslag zal nog overleg plaats vinden. De minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, heeft dit Tweede Kamer meegedeeld in een nota over de praktische uitwerking land'bouw-garantiebeleid voor het jaar 1960—'61. Het Landbouwschap had de minister geadviseerd de rantiemelkprijs vast te stellen op f28.65 en de gegarandeerde hoeveelheid melk te verruimen tot 5.3 miljard kg. De gering heeft niet tot dit laatste wilden overgaan op grond van de overweging, dat het probleem van de niet-gegaran- deerde produktiehoeveelheid niet kan worden opgelost door uitbreiding die hoeveelheid, maar slechts door beter afstemmen van de produktie de afzetmogelijkheden en een krachtig streven naar een waardevermeerdering van de totale melfcprodukti genomen vrijstelling van omzetbelasting op boter en de verhoging van het vetge halte der consumptiemelk tot 3 pet. zul len uiteraard ook de opbrengst niet-gegarandeerde hoeveelheid gunstig beïnvloeden De garantieprijs voor tarwe af boer- derij is vastgesteld op f30.50 per 100 kg bij 17 pet. vocht (prijs I960: f31). De minimum-garantieprijzen voor gerst en haver waarop de egalisati-eheffin- gen bij de invoer van voedergranen zul len worden afgestemd zijn bepaald op f27 voor gerst (prijs 1960: f27) en op f25.75 voor haver (prijs I960: f25.75). De su ikerbietenprijs, die voor de oogsl 1961 als basis zal dienen voor de vast te stellen suikerprijs af fabriek, is vast gesteld op f51.50 per 1000 kg suikerbie ten met een suikergehalte van 16 pet. (prijs 1960: f54). Deze garantieregeling zal slechts gelden dat gedeelte 4anrijrling op Rijnzichtbriij Gistermiddag om kwart voor drie werd een 87-jaoge inwoonster var Leiden o-p de Rijnziebtbrug door een personenauto aargereden. Zij stak zonder op het keer te letten de weg over. Met liinkerenkelfractuur werd het slachtoffer naar het academisch ziekenhuis gebracht Inbraak aan Zoeterw.-iiwel Tussen half drie en kwart voor zes gistermiddag is ingebroken in een per ceel aan de Zoeterwoudsesingel. Men kwam binnen aan de achterkant va: woning via een opschuifraam op de ste etage. Kasten en laden werden door zocht, maar er wordt slechts f 4,50 Jubileum in RIJNSBURG DS. M. C. GROENEWOUD, één van de tivee hervormde predikanten van Rijnsburg, herdenkt vandaag het feit, dat hij 25 jaar geleden in het ambt trad. Op uitdrukkelijke wens van ds. Groenewoud zal dit jubileum niet in het openbaar worden gevierd. Wel is een kleine 14 dagen geleden op een intieme bijeenkomst van kerkeraadsleden, kerkvoogden, kosters, orga nisten en enkele andere kerkelijke medewerkers, met hun echtgenoten, in tegenwoordigheid van ds. Groenewoud r^et zijn gezin, aan het jubileum aandacht geschonken. I Alle jonge predikanten moeten schijn- :'J gisteravond baar beginnen óf mochten tijd te hebben getracht zijn plicht goed mogelijk te vervullen. „Natuurlijk ben ik er dankbaar voor dat ik dit werk zo lang heb' mogen doen, maar men is mij daarvoor geen dank ver schuldigd", zo meende ds. Groenewoud. R1JHSBURG Vrijdagavond 8 uur spreekt in de zaa! achter de Chr. Geref. kerk voor de af deling van de Geref. bond ds. H.' G Abma te Putten. ds.Groenewomial-|Groenewoud maakte daarop geen uit zondering. Op 935 begon de jubilerende iredikant al thans zijn pas torale werk in de gemeente Tjerkwerd en Dedgum (Fries land). Na ruim drie jaar nam ds. Groenewoud ;en beroep aan naar Heemse (gem. Harden- berg). waar hij november 1933 zijn intree preekte. En in in Rijnsburg ds. februari van (Van onze parlementsredactie.) HET BESTUUR van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond heeft ernstige kritiek op het garantieprijs- beleid zoals dat door minister Ma- rijnen in zijn jongste nota voor het jaar 1960'61 is uitgewerkt. Dit heeft C.B.T.B.-secretaris drs. R. Zijl stra gisteravond in Den Haag mee gedeeld. De CBTB acht de nieuwe garantie prijs voor de melk bepaald beneden de maat. Daarnaast heeft het bestuur veel kritiek op het besluit van de mi nister om vast te houden aan de te ga randeren hoeveelheid van 5 miljard kg. Dit dreigt zo langzamerhand een heilig getal te worden. De CBTB vindt deze ontwikkeling vooral zo zorgwekkend, omdat het voor de veehouderij op deze wijze bijna onmogelijk wordt te profi teren van de produktiviteitsstijging in dc bedrijven. De kostprijsberekeningen zijn gebaseerd op de totale produktie, terwiil de garantieprijs voor een deel van de produktie niet geldt. Voorts zijn bij dc kostprijsberekeningen verscherpte nor men gehanteerd. Elke verhoging van de opbrengst per koe keert zich zodoende tegen de boer zelf. Hoe meer zijn pro duktie stijgt, hoe groter "net deel van zijn melkopbrengst wordt, waarvoor hij geen garantieprijs ontvangt. Vasthouden aan een te garanderen kwantum van 5 miljard kg acht het CBTB-bestuur dan ook niet redelijk. Een ander groot bezwaar van het be stuur is, Volgens de heer Zijlstra, dat er voor de bedrijven op de zandgronden nauwelijks of zelfs in het geheel geen ruimte zal overblijven voor loonsver hoging of andere verbeteringen van ar beidsvoorwaarden. Wel is de toeslag voor voedergranen verhoogd, maar deze ver hoging dient ter bestrijding van de kostprijsstijging van voedergranen en ter (gedeeltelijke) verzachting van de om standigheid. dat op de zandgronden de kostprijs van de melk in het algemeen hoger is dan de garantieprijs. Een be drag van f 200 per ha is onvoldoende om daarna nog iets over te houden voor een stijging van de loonkosten. Het wordt op deze wyze onmogelijk om een redelyk sociaal beleid in de landbouw te voeren. Voor de veehouderij gelden nog werkweken van 60 uur. De landarbeiders op korte termijn een ver korting van de arbeidstijd. Maar de ruimte wordt nu zo klein, dat een lan delijke loonsverhoging of arbeidstijd verkorting wel heel moeilijk gaat wor- 1950 riep de gemeente va Groenewoud. waar hij i dat jaar werd bevestigd. Verschillen waren er wel tussen de drie standplaatsen. De Friezen waren streng orthodox; de tweede Gemeente, hoewel dat geen tegenstelling inhoudt, was vrij passief. En de Rijnsburgers ken merken zich door hun grote openhar tigheid en gastvrijheid. Hoewel dat in het gesprek van gisteravond niet naar voren kwam, weten wy dat ds. Groenewoud van mening is, dat een predikant niet door de Gemeente moet worden „opgeslokt". Vandaar ook, dat de Rynsburgse pastor vaak op de stu deerkamer Is tc vinden. Ds. Groenewoud is voorzitter van de Hervormde Schoolvereniging en vervult afwisselend met ds. Van Gosliga het voorzitterschap van de Jonge Kerk. Het gezin van ds. Groenewoud telt drie kinderen; twee meisjes van 24 en 17 jaar en een zoon van 22 jaar. En dan is er ook nog een grote boxer in huls. TELEFUNKEN RADIO en T.V. UW DEALER KROMHOUT Ds. Groenewoud woont op het ogen blik- in bij de familie N. Zandbergen aan de Rijsjes, aangezien de pastorie aan de Hofstraat is afgebroken. En het zal nog wel geruime tijd duren voor die herbouwd is. Een hobby van ds. Groenewoud ls autorijden. Kort voordat ds. Groenewoud ln het ambt werd bevestigd, trouwde hij, zodat onlangs ook het zilveren huwelijks feest werd gevierd. Fransman krijgt Nobelprijs voor letterkunde De Nobelprys voor letterkunde ls dit jaar toegekend aan de voormalige Franse diplomaat Saint John Perse, die thans in Amerika woont. De prjjs van 43,627 dollar is hem toegekend „uit hoofde van dc hoge vlucht en de invocatleve beeld spraak van zijn poëzie, die op visionaire wijze de omstandigheden van onze tyd weerspiegelt", zo wordt officieel meege deeld. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, zou hebben gesuggereerd Perse de prijs toe te In een officieel communiqué wordt ver klaard; „De dichter aan wie de Nobelprijs voor letterkunde dit jaar toegekend werd. draagt een naam met een enigszins vreemde klank, die oorspronkelijk be doeld was zijn ware persoon te verbergen Saint John Perse is de naam waaronder hij wereldberoemd is geworden, maar zijn ware naam is Alexis Leger en ook die naam genoot veel prestige gedurende ze kere tijd, hoewel een prestige van geheel andere aard. Men kan eigenlijk zeggen, dat Leger, de diplomaat, getransformeerd werd tot Saint John Perse, de dichter. Voor een literator is zijn biografie in verschillende opzichten merkwaardig. Hij werd in 1887 geboren op het eiland Guadeloupe op de Antillen en stamt uit een Franse familie die daarheen reeds in de 17de eeuw emigreerde. Hij bracht zijn ieugd door op dit idyllische tropische eiland, maar ging met zijn familie naar Frankrijk toen hij elf jaar was. Daar zette hij zijn studies voort in Pau en Bordeaux en. koos rechten. In 1914 begon hij zijn carrière als diplomaat. Hij wdtd eerst naar Peking gezonden en later werden hem zelfs nog belangrijker taken toever trouwd; gedurende een aantal jaren was hij secretaris-generaal op het ministerie van buitenlandse zaken met de rang van eerste ambassadeur en bekleedde hij een zeer vitale en verantwoordelijke positie in het politieke spel om de macht dat aan de Tweede Wereldoorlog voorafging. „Na de nederlaag van Frankrijk in de Tweede Wereldoorlog werd hij zonder vorm van protest uit zijn post ontslagen en ging in ballingschap. Hij werd door het regiem Vichy behandeld als een ge vaarlijke vijand en hem werd zelfs het Franse staatsburgerschap ontnomen. Hij Varkens De regering heeft verder besloten om ten behoeve van het marktordenend be leid in de varkenshouderij voor het ka lenderjaar 1961 maximaal f 10 miljoen (ten laste van het Landbouw-Egalisatie- fonds) ter beschikking te stellen, voor het geval het aandeel van de varkens houderij in de terugbetaling van de egalisatiéheffingen op voedergranen niet toereikend zouden blijken voor het voe ren van een marktordenend beleid. Mochten zioh bepaalde ontwikkelingen voordoen, waardoor de marktprijs voor varkens gedurende geruime tijd aanmer kelijk beneden de kostprijs zou blijven, dan is de regering in beginsel bereid verdergaande maatregelen in overweging te nemen, waarvan de financiële konse- gebonden zullen zijn aan van f20 miljoen. Kostprijzen Minister Marijnen herhaalt in zyn ta aan $e Kamer nog eens, dat in de nieuwe opzet van het kostprijsonderzock gestreefd is naar een zo goed mogelyk op elkaar afstemmen van het produkti- vitcits- en het loonniveau. De bewinds man wyst er evenwel ook op, dat zich een zeker faseverschil voordoet tussen> het produktiviteitspeil in de kostprys-, berekeningen en dat in het loonniveau De kostprijsberekeningen hebben name lijk betrekking op de periode november 1960november 1961, terwijl de c.a.o.'s, waaraan voor het loonniveau de arbeids kosten zyn ontleend, lopen van 1 roei 1960 tot 1 m<* 1961. In de verschillende garantieregelingen is bij de vaststelling van de prijzen in het algemeen met dit faseverschil rekening gehouden. In de nota komt het volgende overzicht voor van de kostprijzen, zoals die door het Landbouw-Economisch Instituut voor het jaar 1960-'61 zijn berekend op basis van de nieuwe uitgangspunten. De tussen haakjes geplaatste bedragen zijn de kostprijzen, die voor het jaar 1959-60 werden gehanteerd; Melk per 100 kg met 3.7 pet. vet f28.30 (29.65); tarwe per 100 kg: f26.90 (f27.40); gerst (zeekleigebieden) per (00 kg; f26.20 (f27.20); haver (zeekleige bieden) per 100 kg: f24.90 (f 24.85); sui kerbieten (16 pet.) per 1000 kg f45.70 (f48.25), fabrieksaardappelen per 100 kg: f6,90 (f7.30); rogge (veenkoloniën) per 100 kg: f27.25 (f29.75); haver (veenkolo niën) per 100 kg; f26.10 (f27.10); rogge (zandgebieden) per 100 kg: f28.65 f27.15); haver (zandgebieden) per 100 kg: f30.80 (f29.25). De herziening van de methodiek der kostprijsberekeningen heeft er mening van de minister toe geleid, dal een meer reëel kostprysbeeld is verkre gen met het goed gelelde, sociaal-ec misch verantwoorde bedrijf als uitgangs punt. Als zodanig heeft hy het verant woord geacht de vermelde kostprijzen te hanteren als het belangrijkste gegcvei voor de uitwerking van het beleid in het komende jaar. De regering heeft bij haar beslissin gen over het garantiebeleid voor 1960-'6l geen rekening gehouden met de voor stellen van de Europese Commissie met betrekking tot een aanpassing van prijzen van tarwe en suiker. Deze.voo stellen zijn inmmers nog niet door i Raad van Ministers aanvaard. Ma mocht tussen de partnerlanden overee stemming over een zekere aanpassing van genoemde produkten worden be reikt, dan is de regering bereid de kon- sekwentieS daarvan te aanvaarden. Minister Marijnen betreurt het be paald. dat de samenwerking in E.E.G.- verband tot nu toe slechts in zeer ringe mate heeft bijgedragen tot verruiming van het onderlinge handels verkeer in zuiveLprodukten. De regering zal er volgens de bewindsman sterk- op blijven aandringen, dat ook de land- bouwsector volledig wordt opgenomen in het feitelijke integratieproces loin'nen de E.E.G. Over de melkprijsgarantie deelt., de minister nog mee, dat met het Produkt- schap voor Zuivel en het Landbouw schap nog nader overleg zal worden ge pleegd over de toepassing betalingstechniek, waarmee een te grote overloop van de melkprijs gedurende het winterhalfjaar kan worden voorko- Al met al meent de minister op grond van rentabiliteitsberekeningen te kunnen stellen, dat de vermoedelijke inkomens verhoudingen by het vastgestelde ga. rantiebeleid voor de weidebedryven, de gemengde zandbedrijven en de veenko loniale bedrijven, aan de eis redelijke bestaansmogelijkheid beant woorden. De gegevens van het L.E.I. conclude ren voor de oogst 1960-'61 tot een beidsinkomen van de boer. variërend van f8.200 tot f 11.900 voor de verschil lende weidegebieden en van f 6.580 tot f 7.850 voor de zand- en veenkoloniale bedrijven. 4 Leidse actie voor Poliofonds ijdens een bijeenkomst van vertegen woordigers van Leidse Winkeliersvc enigingen en straatcomité's is besloten om in de periode van 14 november tot 5 december een winkelactie te houden ten bate van het Prinses. Beatrix-Polio- fonds. Deze actie wordt gevoerd onder het motto „Klant en winkelier gaan hand in hand voor het Poliofonds in Neder land". Flink herstel in Wallstreet De New Yorkse effectenbeurs hërstel. de zich gisteren krachtig na zeven dagen van dalingen. De handel was levendig. De opening was hoger en levendig en de koersen bleven vooruitgaan totdat zij in het laatste half uur' scherp omhoog gingen, zodat het slot rondom het hoog ste punt afkwam. Het was de beste stij ging van de maand. Bij de laatste stroom van aankopen bleef de tikker ten achter. De kele centen tot drie dollar, doch bii le meer speculatieve en hogere" aandelen :ag men grotere stijgingen. Staal, poorwegen, nutsbedrijven, olie, c sche waarden, vliegtuigen en elektrische uitrusting boekten goede winsten, doch goudaandelen liepen achteruit op de da ling van de Londense goudprijs. Van de 1207 verhandelde fondsen 'slo- ten 711 hoger, 294 lager derd. De index van. Standard" and Pooi voor 500 aandelen steeg 0,75 tot 53,05, dt beste vooruitgang sinds de 0,90 van 30 september en op deze grondslag laat zich de gehele koerswinst berekenen.op S 4,1 miljard. Het gemiddelde van Ass, Press voor 60 aandelen steeg 2,20 tot 204,80, van Dow Jones voor 30 indus triëlen 9,13 tot 575,18 punten. H.T,M.-directeur ir. Pijl „Het spyt my dat ik het zegge-n moet. maar iu Nederland zyn geen verkeers experts, die een oplossing kunnen geven voor de moeilijkheden in de grote ste den". Tot deze nogal opzienbarende uit spraak kwam de HTM.directeur, ir. C. A. Pyl, in de dezer dagen gehouden ver gadering van de Kamer van Koophandel van Den Haag. toen de kwestie van het openbaar vervoer LeidenDen Haag aan de orde kwam. Aanleiding hiertoe was de door de heer F. C. Wieder te Leiden geschreven brochure, waarin gepleit wordt voor hel behoud van het tramvervoer op de lange trajecten in de agglomeratie. In deze oroi-hure waaraan wij destijds uitvoer? •nndachl schonken, wordt ook de nood zakelijkheid betoogd van een deskundig onderzoek. ..Dit onderzoek is min of meer al op. gedragen aan de Zwitserse hoogleraar Pijl vond onderdak in Washington, waar hij werkzaam was aan de congresbibliotheek. Frankrijk bood hem spoedig volledig her- aan, maar hij weigerde definitief in de diplomatieke dienst te gaan. Hij heeft echter kort geleden privé een bezoek aan Frankrijk gebracht. De onderscheiding die hem toegekend is in feite een bevestiging van zijn in ternationale status als een van de groot ste pioniers van de moderne poëzie. De HTM-directeur geloofde, dat het vervoer LeidenDen Haag, dat zoals bekend door de HTM aan de NZHVM wordt overgedragen, niet acuut ge noemd kan worden. Dit is echter wel het geval met toekomstig vervoer naar een nieuwe stad Wilsveen. Ir. Pijl was van mening, dat het vervoer Leiden-Wassenaar.Den Haag niet per tram behoeft te geschieden. Het kan ook met bussen. Dit laatste is zelfs veel goedkoper. Voor wat Wilsveen betreft, zal met de moseliikheid van een railvervoer rekening moeten wor den gehouden", zo meende ir. Pijl- T volley-bussen Op een vraag van één der aanwezige" hoe ir. Pijl dacht over het vervoer trolley-bussen, antwoordde de HTM-di" voordelen bieden. De bussen kunnen dan bij het klimmen raart houden. Bii het rijden op vlakke terreinen is een trolley bus beslist niet voordeliger. In verge' lijking met de thans door de HTM ge" bruikte bussen moet men dure boven leidingen maken, terwijl ook de dure elektra-tarieven een belangrijke rol spe" len. Hier tegenover staat echter,, dat het vervoer per trolley-bus voor de passa giers prettiger is. Deze bussen rijde" prettig en geven geen stank.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4