Evangelische actie Delftse studenten names MURGUPA' ïi>jm llw probleem is het onze Enkele kan tlekeni listen Kritiek op de nieuwe loonpolitiek Meningen van anderen Een woord voor vandaag Charitatief koninkrijk stort ineen 2 DE COMMUNISTISCHE WERELD JLJET Russische volk beleefde in 1917 twee revoluties. De eerste in februari/ maart van dat jaar, de tweede in oktober. Zij waren reeds lang voorbe reid. De politieke en sociale verhoudingen in het Tsarenrijk lieten veel te wensen over. In de eerste wereldoorlog leed Rusland zware verliezen. Het verzet tegen het tsaristische regiem, waaraan de rampen werden geweten, werd- steeds ster ker. In het voorjaar van 1917 kwam het tot een uitbarsting. Een „raad van arbeiders en soldaten", een „sovjet", werd gevormd. Weldra werd de republiek uitgeroepen. Het Tsarenbewind nam een einde. Een voorlopig bewind, onder leiding van de gematigde socialist Kerensky, trad op. De oorlog tegen Duits land wilde men voortzetten. Deze gang van zaken mishaagde echter de bolsjewiki, van wie Lenin de leider was, ten zeerste. Hi> leefde als vluchteling in Zwitserland, in Zürich. Maar langs allerlei wegen werd vanuit deze verblijfplaats de revolutionaire propa ganda in Rusland gevoerd. De revolutionaire actie moest met kracht worden voortgezet. Men mocht niet content zijn met het slappe" optreden van Ke rensky en de zijnen. Dank zij Duitslands bemoeiingen werd het aan Lenin mogelijk gemaakt om via Scandinavië Rusland te bereiken. In april 1917 arriveerde hij in Peters- burg. Een felle strijd ving aan. In juni leden evenwel Lenin en de zijnen de nederlaag. Lenin moest naar Finland de wijk nemen. Maar hij bleef het verzet leiden. In de zgn. Oktoberrevolutie werd de overwinning op het bewind- Kerensky behaald. Lenin nam de teugels in handen. Zelf een bekwaam man, vond hij in Trotsky en Radek talentvolle helpers. Hij wist de arbeiders- en soldatenraden aan strenge discipline te onderwerpen. Met Duitsland werd in 1918 vrede gesloten. In Rusland ontbrandde echter een burgeroorlog, die in 1921 door de bolsjewis ten werd gewonnen, dank zij Trotsky's Iegerorganisatie en het uitoefenen van een wrede terreur. De „proletarische" revolutie vernietigde de „burger lijke" groepen. Het aantal doodvonnissen was enorm. Het is de Oktoberrevolutie, die nog steeds in Rusland wordt herdacht. Ook dit jaar zal dit in de komende weken weer het geval zijn. De leiders van onge veer twintig communistische partijen aan beide zijden van het ijzeren gordijn gaan straks op naar Moskou. Niet ten onrechte wordt verondersteld, dat de internationale politieke situatie hèt onderwerp zal zijn, dat aan de orde zal komen. Chroesjtsjefs ervaringen in de algemene vergadering der Verenigde Naties zal hij aan de vrienden en bondgenoten mededelen. Op grond daarvan zal hij zijn conclusies trekken. Of deze onverdeeld gunstig zullen zijn voor de huidige positie van het wereld communisme? Men kan het betwijfelen. Bij de nieuwe leden van de Verenigde Naties was de stemming voor Rusland niet bijzonder vriendelijk. Men heeft duidelijk afstand genomen van het ruwe optreden van de Russische dictator. Zelfs een man als de president van Gui nea, die met het communisme sympathiseert, keurde dit optreden op scherpe wijze af. Gewoonlijk geeft men van communistische congressen niet alles aan de open baarheid prijs. Maar er lekt toch wel het een en ander van uit. Stellig zal op het komende congres ook het principiële geschilpunt met de Chinees Mao Tse Toeng ter sprake komen. Er is, naar het schijnt, tussen de Russische en de Chinese leiders een strijd om de macht in de communistische wereld gaande. De positie van de Russische leider is in de laatste tijd zeker niet versterkt. Tegenover de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties leed hij in de Kongolese kwestie de nederlaag. Het is geen wonder, dat hij zijn reis naar Noord-Korea voor onbepaalde tijd heeft uitgesteld. Hij zou daar de Chinese leiders ontmoeten. En daarin had hij kennelijk niet veel plezier. Er zijn vermoedelijk niet alleen ideologische tegenstellingen. Beide bondge noten hebben het oog geslagen op Afrika. De belangen kunnen daar botsen. De Russen willen de Verenigde Naties verzwakken. Maar de jonge naties heb ben juist hun hoop gevestigd op de hulp van dit instituut. Zo zijn er verschillende omstandigheden, die de Russische leider wel niet met grote opgewektheid naar de conferentie zullen doen gaan. Laat ons daaruit nu ook weer niet al te optimistische conclusies trekken. Als het gaat spannen in de wereld, zullen Rusland en China, gesteund door de satellieten, toch weer de banden aantrekken. Het gemeenschappelijk beginsel drijft daartoe. *-*"w „Kerygma" (Grieks voor bood schap, verkondiging) heet de evan gelische studentenactie 1960, die van en met 13 november in Delft ge houden zal worden. Deze interkerke lijke actie is georganiseerd door een werkcomité, bestaande uit vijf evan gelische studenten, en gevormd uit de ,,Sermo"-groep, de Nederlands Christelijke Studenten Vereniging en de Vrijzinnig Christelijke Studenten Bond. Zij heeft tot doel zo duidelijk mogelijk te stellen wat het christen dom is, wat het wil en wat het ver wacht. Naar men heeft ondervonden, leven er in de Delftse studentenwereld veel onkerkelijke studenten. Velen van hen hebben, zo stelt men, rare voor oordelen en vreemde ideeën omtrent het christendom en weten er weinig vanaf. Deze evangelische studenten actie is echter niet bedoeld om te over tuigen, maar om te getuigen. t was de ..Sermo"-groep, gevormd door evangeliserende Gereformeerde studenten die het initiatief tot deze ac- am. Er werd overleg gepleegd met de N.C.S.V., en de V.C.S.B., wat re sulteerde in de instelling van een werk comité. Dit comité stelde een lezingen programma op, dat uit twee delen be staat. Het eerste deel omvat lezingen over het christelijk geloof, het tweede behandelt de problemen die rondom het christendom leven. Rev. R. Tur- vey. studentenpredikant in Leeds en verbonden aan de Technical Universi ty. zal op dinsdag 8 november, woens dag 9 november, donderdag 10 novem ber en vrijdag 11 november het eerste deel voor zijn rekening nemen met le zingen respectievelijk getiteld „The broken relationship with God", „Gods answer in sending Jesus Christ", „Man's response" en „Life in fellow ship with God". De problemen rond om het Christendom worden behandeld door prof. dr. J. G. Bomhoff op 9 no vember („De exclusiviteit van het christendom"), door prof. dr. ir. H. van Riessen op 10 november („Tech niek en geloof") en op 11 november door prof. dr. H. Berkhof („Perspectieven van het christendom"). Dinsdag 8 no vember zal een student zelf aan het woord zijn, namelijk de heer A. A. de Keijzer (oud-bestuurslid van de N.C.S.V.) met als onderwerp „Waar staan wij als studenten". Al deze avon den beginnen om acht uur en hebben plaats in de toneelzaal van sociëteit „Phoenix" aan de Phoenixstraat te Delft. Zeventig medewerkers Om deze cyclus van toespraken heen, worden discussieavonden op kamers en sociëteiten, en huisbezoeken georgani seerd. Het werkcomité weet zich ver zekerd van de hulp van circa zeventig medewerkers, die in totaal ongeveer dertig discussieavonden zullen leiden. Het persoonlijk contact tussen christen en niet-christen, het hoe en het wat, dat is de bedoeling van dit onderdeel van „Kerygma". Voor buitenlandse stu derenden, ongeveer 300, zullen speciale gespreksgroepen worden gevormd. De evangelische studentenactie krijgt, haar besluit in een weekend de „Tempelhof" te Overschie, voor medewerkers en belangstellenden ds. E.Pijlman en ds. E. C. Dijkstra (beiden uit Rotterdam) zullen spreken. Voorts is de heer John A. B. Kessler, i zendeling uit Peru en momenteel Utrecht studerend, op deze bijeen komst aanwezig. Delft, met zijn Technische Hogeschool stad van de verstandelijkheid, kende reeds in 1950 een actie met dergelijke doelstellingen. Vorig jaar had in Utrecht onder de studenten eveneens soortgelijke actie plaats. Bijdra- voor deze eenmalige manifestatie kunnen gestort worden op postrekening 458214, t.n.v. „Kerygma". Een menselijke barometer bent U, als vocht en tocht Uw vijanden zijn. Uw gevoelige spieren en gewrichten waar schuwen U bi) elke wisseling in tempera tuur en weersgesteldheid. Tijdelijke lichte pUnen laaien vaak in alle hevigheid op en bederven Uw levensvreugde. Wrijf U' stijve splerer lendenpijn weg. maak Uw ser soepel met de beroemde Kloosterbalsem (Akker-Balsem), waarvan men al drie geslachten lang zegt: „Geen goud zo goed." Centrale Rijkspersoneel in Utrecht bijeen Hadden we maar POLITIE WOONWAGENWET OP DE HELLING Van „links" tot „rechts" bestaat er ont- stemming over het salarisbeleid, dat de regering te*i aanzien van de politic voert. In de ene beschouwing wordt de zaak ge nuanceerder behandeld dan in de andere, maar de conclusie is gelijk: laat de rege ring nu over de brug komen. Het F r i e s c h Dagblad begint met op tc merken, dat het onjuist is te denken, dat bet perso neelstekort bij de politic eenvoudig is op te lossen door de maonen meer geld te be loven. Het politiekorps kan alleen door de moeilijkheden heen komen, als het beter wordt gewaardeerd en er meer wordt ge let op de betekenis van het ambt. Maar er is ook een andere kant. „In 1957" zo schrijft het blad „heeft de regering een commissie ingesteld, die eens moest na gaan, of het overheidspersoneel wel juist was geclassificeerd. De commissie heeft ook het werk, de dagindeling, de gevorder de bekwaamheid, de beroepsgevaren enz. van de politic nagegaan, en komt tot de conclusie, dat speciaal de politie al jaren lang te weinig heeft ontvangen. De rege ring is bet daarmee eens. Maar zij wil op dit moment geen fundamentele herziening. Want zij vecht tegen het in beweging ko men van bet loonfront. Een toeslag voor in- convcnicnten als nachtdienst en zondags dienst is wat anders. Maar de politie blijft volhouden en zegt: toen de commissie werk- rlassifiratie werd ingesteld, is afgesproken, dat we allemaal, de regering en de arab- sequenties zou u-den. Daar ligt dus een belofte regering. De I dit vil de sequer i ook den. ils periodiek de bekeken. Niet Alleen •alarisverhoudii tussentijds. Zij meent, dat zij niet aai grootmetaal" kan verbieden de rao's f lijils open te breken, terwijl zij intusse wel belangrijke loonsverhogingen ti tijds tot stand brengt. Wij voelen voi standpunt als algemene richtlijn. Ma politie is nu juist een heel bijzondi val. Daar is duidelijk vastgesteld, c bij de onderofficieren, dat er jarenlan bedenkelijke onderbetaling was. Er i alle reden om tc zeggen tot de regt r.J de zijn gedaan, qp doe hel nu. Juis undat hier het onrecht zo duidelijk is." En dit schrijft Het Par no I „D. ininigheid van de regering tegenover he lolitiepersoneel vloeit kennelijk voort uit tb rees. dat met een salartsverbeterina. zo et werkclassificatie op gre wordei grip. azijn e schapen, dat tvloei gtorpei ing. da nigheid de wijsheid bedriegt. Het nijpende tekort aan politiepersoneel is in dit verband een teken aan de wand. De schending door de regering van de enkele jaren geleden ge maakte afspraak, dat het rapport de basii ling t politiepersoneel moet ten scherpste drn veroordeeld. Het is goed, dat i* litie, die het bij de strijd voor ha beidsvoorwaarden meer dan welke categorie werknemers moet hebben i steun van de publieke opinie, op ev disciplineerde als ondubbelzinnige weel duidelijk te maken dat dit onre In „Christelijk-historisch Week blad voor Nederland heeft D. Houwaart aandacht geschonken aan de vraag: Woonwagens waarheen?". De wet van 1918 eist dat elke gemeente een terrein be schikbaar heeft voor de 4000 woonwagenbewoners die er nog in ons land zijn, maar wat moet de gemeente doen als het terrein vol is? Houwaart schijft: TALRIJKE gemeenten echter, hebben in de jaren na de oorlog alles gedaan, om die woonwagenbe woners weg te krijgen, enerzijds uit begrijpelijke verlangens ver schoond te blijven van een volkje, wier mentaliteit men niet zó kon waarderen en anderzijds om geen kosten te moeten maken voor de in richting van een behoorlijk kamp. Allerlei redenen, die ogenschijn lijk wel aanvaardbaar klinken. Maar intussen bleven die woonwa genbewoners er en zij wilden wo nen en werken. In Amersfoort heeft men getracht zich een beeld te vor men van een regionaal kamp en de gemeenteraad stelde er 300.000 voor beschikbaar, echter met de restrictie, dat slechts zestig wa gens een plaats in dat kamp kun nen krijgen. De president van de Utrechtse rechtbank heeft in een door de woonwagenbewoners aangespannen kort geding bepaald, dat de ge meente wel een kamp mag maken voor zestig woonwagens, maar geen enkele woonwagenbewoner mag weigeren, die binnen de grenzen van deze gemeente wenst te ver toeven. De gemeente is verplicht een terrein aan te wijzen. Daarmee zou deze woonwagen kous af zijn. indien er niet een uit spraak tegenover staat van de mi nister van Maatschappelijk Werk, mej. M. Klompé, die in de Tweede Kamer eens verklaard heeft: „Als Amersfoort geen woonwa gens meer kan herbergen, moeten deze wagens maar worden doorge- ke gemeente, die teveel gens binnen haar grenzen gen, kreeg daarmee min i ministeriële bevoegdheid na goeddunken te haqdelen: kamp vol, doorrijden. De uitspraak van de president be wijst nu wel, dat deze vrouwelijke excellentie in de Tweede Kamer iets heeft gezegd, dat nergens naar lijkt. Haar adviseurs hebben nage laten de Woonwagenwet goed te be kijken, anders had zij kunnen we ten, dat een dergelijke opvatting niet steunt op de wet. Het gevolg is thans, dat er een volkomen chaotische toestand heerst op het gebied van woonwa gens. Het is bekend, dat talrijke gemeenten overleg plegen om te komen tot de oprichting van regio nale kampen. Terecht. Regionale woonwagenkampen hebben de verdienste, dat men een probleem concentreert, maar ook, dat men méér dan tot dusverre iets kan doen aan de levensomstan digheden van de bewoners. Wan neer echter de opvatting van de president van de Utrechtse recht- Dank in hoger beroep steun ont vangt, berust elk streven naar de vorming van een regionaal kamp op een illussie. Men kan nog zo veel fraaie kampen maken, wan neer een woonwagenbewoner er gens wenst te vertoeven, waar geen kamp is, dan heeft de gemeente maar een terrein aan te wijzen. Het is dan ook wel duidelijk, dat de Woonwagenwet belangrijk ver ouderd is. De 4000 woonwagenbewoners in ons land hebben recht op een bete re behandeling. Dat staat wel vast, blik i op de levensomstandigheden van deze mensen heeft gericht. Maar de gemeentebesturen hebben even zeer recht op een wijziging van de ze wet, omdat zij anders duizenden gulden gezamenlijk uitgeven, waar van de resultaten minimaal zullen blijken te zijn. Een enkel woord nog over minis ter Klompé, die het op een ernstig verschil van mening met Amers foort liet aankomen en als het zo doorgaat het met nog enkele ande re gemeenten aan de stok zal krij- Zij zou er wijs aan doen de Woon wagenwet zo spoedig mogelijk op de helling te zetten. Dan is het niet meer nodig, dat zij in de Kamer antwoorden geeft, die niet door de werkelijke situatie worden gedekt. Hulpprediker Lebbin wordt predikant len alles volgens de plannen van hervormde kerkeraad' te Amsterdam v loopt, zal de heer C. Lebbing, thans i hulpprediker in Tuindorp-Oostzaan (Am sterdam-Noord) de status van kandidaat tot de heilige dienst krijgen. Daarna wordt hij beroepen tot predikant voor de pastorale arbeid in dit stadsgedeelte. De heer Lebbing. die hier al jaren werk zaam is, geniet grote bekendheid in den lande, daar hij voorzitter is van de orga nisatie In Dienst der Kerk. dc kortst mogelijke termijn uit de moet worden geholpen. Zij ver" voor zowel een pluim op de pet sympathie T* ABASIH kalmeert zonder slaap ie verwekken Middeleeuws kerkje van Velp N.B. wordt gerestaureerd In het dorpje Velp bij Grave, staat de ruïne van een middeleeuws gotisch kerkje dat jarenlang is verwaarloosd. In de oorlog is het beschadigd door bombardementen. De burgemeester van Grave heeft herhaaldelijk op herstel van dit merkwaardig kerkgebouw aan gedrongen. Thans heeft monumenten zorg verklaart voor dit herstel 93.000 gulden uit te trekken. De totale kosten zijn geraamd op ruim 103.000 gulden. De bevolking van Grave draagt spon taan bij om gelden bijeen te brengen. Men is reeds met de restauratie be gonnen. Baptisten roepen zendelingen uit Cuba terug De orthodoxe Zuidelijke Baptisten va de Verenigde Staten hebben besloten hun zendelingen uit Cuba terug te pen. Dit geschiedt op aanraden var departement van buitenlandse zaken van de V.S. Het wil niet zeggen dat de kerk ook tevens haar financiële steun zal inhouden. De tien zendelingen gaan wel weg, maar men verwacht dat de kerken met financiële hulp zelf mans genoeg zullen zijn om het werk voort te zetten. Er zijn 85 plaatselijke baptisten gemeenten op Cuba en ongeveer 200 posten waar regelmatig gepreekt wordt. Er werken in deze kerk ongeveer 150 Cubaanse predikanten en evengelistem De gemeenten omvatten ongeveer Advertentie HAMEA-C HAMEA-GELEHTubep5ctl Van het leven hier op aarde belijden we: „Jk geloof een heilige, algemene, christelijke kerk, de gemeenschap der hei ligen...." Een mooie belijdenis, maar de meesten van ons leven er niet naar! Laten we die belijdenis over die ene chris telijke kerk hier buiten beschouwing laten ook al is de verdeeldheid niet de minste oorzaak van de „verschraling" van ons geestelijk leven! Want verdeeldheid heeft al vele hete hoofden en koude harten opgeleverd! Die harten blijven veelal ook koud als het gaat over de gemeen schap der heiligen. In de kerk spreken we dan ivel van broe ders en zusters, maar de familiebanden zijn heel beslist niet hecht! Hoe komt dat toch? Hoe komt het toch, dat wij, terwijl we allen tezamen de liefde van Christus ervaren, zelfs onder elkaar die christelijke liefde niet naar buiten doen stralen? Wat is toch de oorzaak van die verkillende eenzaamheid waarin wij ons opsluiten? Verwacht hier niet het antwoord blijf liever zelf eens met deze vragen bezig. Paulus acht de christelijke liefde het meest waardevolle kenmerk van ons leven. Het is ondenkbaar, - dat die liefde er vandaag de dag niet meer zou zijn. Waarom blijft ze dan zo smeulen? Leider Duits S.O.S.-werk gearresteerd weer loonrondes" De Centrale van rijkspersoneel, waarbij veertig organisaties zijn aangesloten, heeft vanmorgen in Utrecht een vergadering gehouden van de bestuursraad. Besproken werd het loonbeleid. De voorzitter van de centrale de heer J. J. Land man had felle kritiek op het loon beleid van de regering en verzucht te: hadden we de algemene loon- ronden nog maar, toen wisten we tenminste waar we aan toe waren. soneel weer spitst op verdere salaris- verbetering, nu zich op het gebied van de lonen, na een betrekkelijke rust, verschillende bewegingen voordoen. In dit verband herinnerde hij aan de be langrijke salarisverbetering die aan een groot deel van het militaire personeel werd toegekend, terwijl ook in de par ticuliere sector, met name in de metaal suikerindustrie, loonsverhogingen aan de orde zijn gesteld. De „trend-theorie', waarop het tegen woordig loonbeleid ten aanzien van het overheidspersoneel is gebaseerd, houdt echter, volgens de heer Landman, in, dat de overheidssalarissen, bezien over tweejaarlijkse perioden, dezelfde bewe ging zullen meemaken als de lonen in het particuliere bedrijfsleven hebben en zullen ondergaan. o berustte de salarisverbetering van dit jaar op het gewogen gemiddelde van de verhoging van de lonen in het be drijfsleven. Zonder bijzondere omstan digheden, aldus de heer Landman, zal dus begin 1962 opnieuw moeten worden bezien met welk percentage de lonen het bedrijfsleven sedert 1 januari gemiddeld zijn gestegen, om dan aan het overheidspersoneel toe te kennen percentage vast te stellen. enkele zekerheid, hard werken in deze dienst De heer Landman constaeerde vervol gens, dat er onrust en ontevredenheid heers onder het overheidspersoneel. De jonge mensen, zo zei hij, voelen het algemeen niets meer voor i dienst van de overheid te treden. Men voelt zich vaak een speelbal willekeur. Sprekende over de oorzaak van deze mentaliteit zei de heer Land man, dat deze moet worden gezocht, in de onzekerheid of men in de overheids dienst niet ten prooi zal vallen aar achterstelling in rechtspositie. Volgens hem is er ook dat men zich m hooriyke positie Waarom, zo vroeg de heer Landman zich af, moet het overheidspersoneel arjenlang wachten op de tot stand ko ming van een definitieve ziektekosten voorziening. en waarom moet het zolang duren dat de franje van de ruimte 1960 wordt verdeeld Dit wachten kan, naar mening van de heer Landman, alleen ar noodlottig zijn voor de ambtena- i In dit verband noemde hij het voor- l van de minister van binnenlandse zaken om de inconveniententoelage van 0per maand op de politiesalarissen uit de ruimte te halen „een onzalige gedachte". De ambtenaren zouden daa.fr- door met elkaar moeten betalen wat aan de politieambtenaren, maar bovendien aan de kleuterleidsters en het verple- fend personeel reeds jarenlang is ont- ouden. Een dergelijk loonbeleid. zo zei de heer Landman tenslotte, zou een aan merkelijke verslechtering ten aanzien van de geleide loonpolitiek betekenen, omdat de ambtenaren bij een algemene loonronde tenminste wisten waar zij Cals slaat eerste paal voor V.U.-lab. net nieuw te bouwen laboratorium Je faculteit der wis- en natuurkunde de Vrije Universiteit. Het zal verrijzen bij het nieuwe ziekenhuis der V. U. de Amstelveenseweg te Amsterdam. /Christelijk West-Duitsland houdt zich bezig met de arrestatie van Gotfried Müller, de leider van de „Bruderschaft Salem" een christe lijke charitatieve instelling, die in 1957 een actie begon voor de dak lozen van Stuttgart. Het werk is in enkele jaren tijds echter tot ver over de grenzen van Baden-Wür- tenberg uitgegroeid. Müller wordt er van beschuldigd door verschil lende manipulaties met de fondsen de Bruderschaft een schuld van een half miljoen te hebben be zorgd. Oorspronkelijk begon het werk van Salem als een plaatselijke aangelegenheid in Stuttgart. Het kreeg bekendheid als de „werkgemeenschap van armen.". Er werd een S.O.S. post ingericht die zwervers opving en verwaarloosde jeugd en ontsla, gen gevangenen weer in de maatschappij probeerde terug te brengen. Het bleek dat het werk van het begin af aan in een nood voorzag. In het midden van de oude stad Stutt gart werden een aantal ruïnes opgeruimd waar een barak kwam voor daklozen. Al spoedig volgde een tweede barak in de buurt van het station. Voor vrouwen werd toen met behulp van de gemeente nog een derde tehuis geopend. Gottfried Müller zag echter al spoedig over de grenzen van zijn eigen stad heen. Hij was een harde werker die steeds nieu we ideeën had. In de nabijheid van het dorp Aaien werd een tehuis geopend voor alleenstaande moeders. 'In verschillende Westduitse steden en Berlijn werden fi lialen geopend met S.O.S.-posten waar mensen in moeilijkheden konden aan kloppen. Bovendien lukte het Müller in de stad Badeh-Baden een kasteel te ko pen, dat zou worden ingericht als sana torium. Müller begon zich ook met het pro bleem van de verhouding tussen Joden en christenen te bemoeien. Hij onderhan delde met de Israëlische ambassade en vertegenwoordigers van de regering van Israël om speciale reizen van Duitsers naar Israël te organiseren. Hij kreeg niet alleen gemeentelijke en rijkssubsidies, Advertentie Pleisterwerk repareren van Ceta-Bever Hengelose baptisten stichten wijkkerk De baptistengemeente van Hengelo heeft besloten om een tweede kerkge bouw te stichten en een tweede predikant te beroepen. In de snel groeiende wijk Klein Driene zal een modern kerkje worden gebouwd met 150 zitplaatsen. De gemeente heeft nog maar enkele jaren geleden haar kerkgebouw aan de Jacob Catsstraat ingrijpend verbouwd en ver groot. Besloten werd dat ds. F. E. Hui- zinga, die tevens voorzitter is van d« Federatie van Europese Baptistenunies predikant zal worden van deze nieuwe wijk, terwijl de gemeente een nieuwe predikant zal beroepen. De gemeente Hengelo i3 reeds vaker de moederge meente geweest voor gemeenten Twente. De laatste gemeente die c haar arbeid ontstond en onlangs zelf standigheid kreeg is de gemeente r kreeg ook een enorm aantal grote n van het bedrijfsleven, dat hij met stroom van publiciteit voor zijn ar beid warm maakte. Het charitatieve rijk van Müller stortte echter begin van deze maand ineen. Mede werkers van Müller dienden een aanklacht tegen hem in, die leidde tot zijn arresta tie. Zij verweten hem ontrouw, overtre ding van de collectenwet en valsheid in geschrifte. Toen Müller een verzoek in diende om tijdens het vooronderzoek op vrije voeten te mogen worden gesteld, werd dit afgewezen, omdat de rechter bang was dat hij een poging zou wagen te ontvluchten. De officier van justitie beschuldigt Müller er van dat hij een schuld van een half miljoen heeft veroorzaakt, dat hij de geweldige inkomsten van de Bruderschaft voor andere dan charitatieve doeleinden heeft benut. Bovendien zou hij bij finan ciële manipulaties de ware financiële toe stand van de vereniging hebben verzwe- m op die manier onrechtmatig lenin gen hebbben gesloten. Ook heeft hij aan kopen gedaan waarvoor nog voor min stens 100.000 mark rekeningen open staan, voor geen geldmiddelen aanwezig JDë officier van justitie legt er evenwel de nadruk op dat niet gebleken is dat Müller ook maar een cent voor zichzelf heeft misbruikt. Het geld is allemaal uit gegeven voor de verwerkelijking van zijn ideeën, die veel verder gingen dan de oorspronkelijke opzet van „Salem". NED. HERV. KERK Beroepen te Groot Ammers: C. Vos te Bennekom. Aangenomen naar Paramaribo (Ev. Luth Kerk): A. Weiland te Meeden; Oost-Flevoland, beroep van de ge nerale synode als predikant voor buiten gewone werkzaamheden, geestelijk ver zorger van de streek: A. J. Hoorn, kand. te Hulshorst; naar Enkhuizen: A. M. Arntzenius te Grootegast. Bedankt voor Oldenkeppel en Wie- ringermeer: A. M. Arntzenius te Groote gast. VU en SÜ willen IJmoncl TH als eigen filiaal Naar wij van bevoegde zijde ver nemen is bij het departement van on derwijs, kunsten en wetenschappen plan ingediend tot het vestigen van een derde technische hogeschool Haarlem, als een soort dependance n de heide Amsterdamse universi teiten: de Gemeentelijke en de Vrije Universiteit. Volgens dit plan zal een deel van de studie worden ondergebracht bij de zich sterk uitbreidende faculteiten der wis- natuurkunde van beide Amsterdamse stellingen voor hoger onderwijs. Hier mede zou het tekort aan hoogleraren der vele vraagstukken bij de ves tiging van een technische hogeschool in ons land kunnen worden ondervan gen. De instituten en andere instellin gen voor het technisch hoger onderwijs zouden dan volgens dit plan in Haarlem worden gevestigd. De betrokken faculteiten hebben dit plan reeds uitvoerig besprokep. Er is door curatoren evenwel nog geen vol ledige overeenstemming bereikt. De ge meente Haarlem zou met de opzet van het plan volledig instemmen. Vraag: Ik betaal het weekblad, dat I ik lees, per kwartaal dus dertien I weken volgens de kalender. Nu is mij I echter een kwitantie voor veertien we- I ken aangeboden. Hoe zit dat nu? Antwoord: Het is één van beiden: of u hebt een kwartaalabonnement af gesloten en voldoet dus elk vierde' het jaar aan uw verplichting Vragen op elk gebied kunnen worden ingezonden aan het bureau van ons blad. Iedere vraag afzonderlijk op een velletje papier, duidelijk ondertekend met naam en adres. De antwoorden worden per brief verstrekt. Deze service is gratis voor onze abonnees. te is geen sprake. Als de plant groeit antiquairs kunt het zult u bemerken, dat de stengels zich telefoonboek (b.v. dat van Den Haag) ook normaal ontwikkelen. tot betaling (per giro of per kwartaal- ,„„s W^HL. kwitantie), of u betaalt aan de deur acht-kamerwomng verlaten voldoende vinden. Vraag: Binnenkort gaan wij per week tegen ontvangst weekkwitanties. Alleen in het laatste komt zeker tweederde geval is het aantal weken var belang. en andere inv€ In het vierde kwartaal komen veertien vVat kunnen we Vraag: In de keuken in mijn huurhuis lag een vloer kleiner huis te betrekken. Daardoor colovinyltegels. De zaak moest i t zeker tweederde van meubilair den opgebroken, omdat de balken andere inventaris overcompleet. Antwoord: Voor alles: u moet herts- hoornplanten zoveel mogelijk met rust laten. En zo min mogelijk overpotten. Zoals alle varens schuwt zij de felle zon. Het beste floreert zij op enige afstand van het raam, eventueel aan de wand, waar de geweibladeren zich sierlijk omlaag zullen buigen. De plant 1 1 niet te droge zaterdagen voor (oktober vijf, blad wekelijks officieel op zaterdag verschijnt kan de bezorger u over die veertien weken de prijs van de num- ^en mers in rekening brengen. Probeert nodig de bezorger evenwel ondanks uw kwar taalabonnement. u een week extra te laten betalen, dan moet u dit onmid dellijk mèt bewijsstukken (kwartaal Boelhuis houden, december vijf) en omdat het schakelen, der de vloer noodzakelijk moesten het beste doen? den vernieuwd. U begrijpt het; verkooplokaal in- tegels zijn volkomen onbruikbaar deskundige de vele worden. Mijn vraag i ardevollq stukken, die tot meubi- inventaris behoren, laten taxe- per advertentie het publiek uit- tot kopen? heb op de vergoeding. De opzichter verlangt de gang mosfeer. Des winters mag de tempe ratuur niet onder de 15 graden Cel sius komen, maar zij mag gerust ho ger zijn. Doopt u eens per week de pot in lauw water: dat is meestal vol doende. De hertshoornplant wordt u„üaoi 6V.- soms aangetast door schildluis, die be- of ik recht streden kan worden door de bruine ronde schildjes één voor één aan te stippen met een penseel met spiritus. De volgende dag afnemen met een ni- cptmeoreparaat of zeepspiritus (op Antwoord: Het lijkt it u begin't advies in antiquair. U kunt natuurlijk. het beste, gels niet opneembaar zijn. U hebt dus als het ware één geheel laten wor den met het door u gehuurde. En wist r u bovendien niet op het moment, dat klaarmaken? In de oorlog u de tegels liet leggen, dat de balken de kruidenier verkrijgbaar. zeep en tien gram spiritus). Zo nodig ?ze handelingen herhalen. Vraag: Weet u hoe ik pofgort moet het bij i toe heb ik planten, b. binnen afzienbare tijd aan vernieuwing genwoordig niet i ziekte en wat kan ik Antwoord: Het komt voor, dat vi olen. hoewel zij nog niet geheel ont wikkeld zijn. reeds bloemen gaan Vor men. Maar het is volgens ons niet mo gelijk. dat deze bloemen geen sten gels zouden hebben. Wèl is het zo, dat die stengels zó klein kunnen zijn, dat geeft doen? vinden, die een grote antiquarischi waarde bezitten. U kunt het ook ders doen, Hoe het zij, proberen i zekere vergoeding te krijgen kunt natuurlijk altijd. U hebt nee itwoord: Dat laatste klopt: de pof gort. die in de oorlog kant en klaar van een fabriek kwam, wordt nu niet meer geleverd, omdat er (gelukkig) veel betere voedingsmiddelen zijn. Vraag: Mijn hertshoornplant is flink deskundige in de gegroeid, maar de laatste tijd verliest Als u het produkt zelf wilt maken, dan de taxatie. De taxa- zij af en toe bladeren. Die zijn dan kan dit. U strooit eenvoudig de korrel- praktisch niet ziet Van een ziek- opbrengst. Adressen de regel slechts een geringe dit beslist verkeerd is. Wat zegt u schone braadpan c... sultaat zal best bruikbaar zijn. Maar we denken zo. dat de pofgort u heel wat minder zal smaken dan in de oor logsdagen, toen u het waarschijnlijk wel eens een lekkernij hebt gevonden!

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2